Apgamų šalinimas: verta ar geriau neliesti?

31 мая 2023 г.
Apgamų šalinimas: verta ar geriau neliesti?

Daugiau ar mažiau apgamų ant kūno turime visi. Dalis jų yra įgimti. Kiti atsiranda dėl genetinių priežasčių ar nudegimų saulėje.

Nors apgamai yra natūralus organizmo atsakas į ilgą buvimą saulėje, pasitaiko atvejų, kai atsiradę apgamai sukelia diskomfortą.

Dideli matomose kūno vietose atsiradę apgamai gali kenkti estetiniam vaizdui, o iškilūs apgamai kliūti šukuojantis, rengiantis, depiliuojant plaukus ar sportuojant ir taip sukelti fizinių nepatogumų. Daugelį metų taikomas efektyvus problemos sprendimo būdas – apgamų šalinimas.

AR GALIMA APGAMUS ŠALINTI NAMUOSE?

Nors internete galima rasti gausybę patarimų, kaip šalinti apgamus namuose, to daryti griežtai nerekomenduojama. Prieš priimant sprendimą, šalinti nepageidaujamą apgamą ar ne, būtina pasikonsultuoti su gydytoju dermatovenerologu. Konsultacijai galima užsiregistruoti valstybinėse poliklinikose ir ligoninėse arba privačiose klinikose ir kabinetuose.

Gydytojas dermatovenerologas apžiūrės turimus apgamus, įvertins jų požymius, prireikus ištirs, ar įtarimų keliantis apgamas nėra piktybinis. Reguliariai tikrinti apgamus būtina net tada, kai nėra poreikio šalinti. Apgamų dydžio, spalvos ar formos pasikeitimai – vieni pagrindinių melanomos požymių. Laiku nustatytas ankstyvos stadijos odos vėžys gali būti sėkmingai gydomas.

Beje, gydytojai pabrėžia, kad negalima pešioti plaukelių, augančių iš apgamų. Pešiojimas gali sukelti plauko maišelio uždegimą, lydimą patinimo, paraudimo ir skausmo. Saugus būdas nepageidaujamiems plaukeliams pašalinti – atsargiai patrumpinti juos žirklutėmis.

APGAMŲ ŠALINIMO BŪDAI: KAIP PASIRINKTI?

Informacijos skaitymas, dvejonės ir patikimo gydytojo ar gydymo įstaigos paieškos užtrunka gerokai ilgiau nei pati procedūra. Gera žinia taupantiems savo laiką – patiems rinktis apgamų šalinimo būdo nereikia. Atsižvelgdamas į apgamo kilmę, būklę ir požymius, procedūrą parenka apžiūrintis gydytojas.

Dažniausiai atliekama procedūra – apgamo šalinimas lazeriu. Tai itin greita, paprasta, moderni procedūra, taikoma epidermaliniams odos dariniams, kurie yra iškilę. Lazeriu galima šalinti apgamus bet kurioje kūno vietoje.

Apgamų šalinimas chirurginiu būdu atliekamas lygiems apgamams, kurie atrodo kaip dėmės, ir tuo atveju, jei apgamas turi atipijos požymių. Įtariant melanomą (odos vėžį) ar esant neaiškiai darinio būklei chirurginis apgamo šalinimas atlieka prevencinę funkciją ir padeda užbėgti už akių sveikatai ar net gyvybei pavojingai ligai.

Anksčiau taikyti apgamų šalinimo būdai azotu (krioterapija) ar elektrokoaguliacija laikomi atgyvenusiais, turinčiais didesnę komplikacijų ir randų tikimybę, todėl praktiškai nebetaikomi.

KO TIKĖTIS PO APGAMŲ ŠALINIMO PROCEDŪROS?

Apgamų šalinimas yra neskausmingas, nes dažniausiai atliekamas taikant vietinę nejautrą. Procedūros metu pacientas nieko nejaučia, be to, viskas atliekama išties greitai. Mažiausia randų tikimybė yra atliekant apgamų šalinimą lazeriu. Susiformavęs šašelis greitai nukrenta, o likusi rausva dėmelė pranyksta po mėnesio ar pusmečio.

Po chirurginio pjūvio visada lieka randas. Tai, kaip sugis, priklauso nuo žmogaus organizmo ir rando priežiūros pooperaciniu laikotarpiu. Vieniems pjūvio vieta sugyja puikiai, kitiems – formuojasi randas, gali atsirasti pigmentinių dėmių ar išryškėti kraujagyslinis tinklas.

AR GALIMA APGAMUS ŠALINTI VASARĄ?

Jei apgamas nekelia didelio diskomforto ir nėra darinio supiktybėjimo požymių, apgamo šalinimo procedūrą geriau atidėti rudeniui ar žiemai. Pašalinus apgamą, žaizdelę porą savaičių reikės prižiūrėti ir tepti dezinfekuojančiais, antibiotiniais tepalais. Be to, rekomenduojama bent mėnesį vengti tiesioginių saulės spindulių, nesideginti.

Šaltuoju metų laiku lengviau išvengti tokių nepageidaujamų reiškinių kaip použdegiminė hiperpigmentacija ar jautrumas. Svarbu prisiminti tiek prieš, tiek po procedūros veidui ir kūnui naudoti apsaugines priemones nuo saulės su 30-50 SPF.

KIEK KAINUOJA APGAMŲ ŠALINIMAS?

Apgamų šalinimas kaina negąsdina ir yra atliekamas tiek Valstybinės ligonių kasos finansuojamose, tiek privačiose gydymo įstaigose. Nemokamai ar su nedidele priemoka atliekamos tos procedūros, kurios reikalingos esant rizikai susirgti, aptikus įtartinų pakitimų ar nustačius ligą.

Norintiems pašalinti apgamus dėl estetinių priežasčių ar pageidaujantiems sutaupyti laiko, galima kreiptis į privačias klinikas. Jose apgamo šalinimo kaina priklauso nuo jo dydžio ir paprastai svyruoja nuo keliasdešimt iki poros šimtų eurų. Sutaupyti galima šalinant kelis apgamus vienu metu. Papildomai gali kainuoti gydytojo konsultacija, nuskausminamieji ir pašalinto darinio kilmės ištyrimas.

Sutaupyti gali padėti ir specialūs apgamų šalinimo procedūrų pasiūlymai internete. Pasinaudojus akcija procedūra gali kainuoti net perpus mažiau.

KOKIE MELANOMOS (ODOS VĖŽIO) POŽYMIAI?

Melanoma yra viena iš vėžio formų, kai net turėdamas piktybinį apgamą žmogus nejaučia jokių ligos požymių. Nėra pykinimo, skausmo ar silpnumo. Vienintelis būdas yra stebėti vietinę reakciją, ar neatsirado apgamo dydžio, spalvos, formos pakitimų. Tą geriausiai gali atlikti gydytojas dermatologas ar dermatovenerologas.

Asmenims, turintiems daugiau nei 50 apgamų, rekomenduojama apsilankyti gydytojo kabinete kartą per metus. O tiems, kurių šeimos nariai yra sirgę odos vėžiu, pasirodyti gydytojui vertėtų dukart per metus. Kai apgamas ima kraujuoti, šlapiuoti, niežėti ar skaudėti, dažnai liga jau būna pažengusi.

Įdomu tai, kad žmonės į gydytojus paprastai kreipiasi sunerimę dėl iškilusių apgamų. Tačiau būtent tokie apgamai yra linkę mažiau supiktybėti, lyginant su lygiais, dėmes primenančiais apgamais, kurių pokyčius sunkiau pastebėti.

Svarbu rasti laiko reguliariai pasitikrinti apgamų būklę, o visas abejones išsklaidyti ir kylančius klausimus atsakymus rasti padės gydytojo konsultacija.

Новые статьи