Smulkioji motorika – lavinimo būdai

2024 m. balandžio 15 d.
Smulkioji motorika – lavinimo būdai

Smulkioji motorika yra sudėtinga ir subtili motorinės veiklos forma, susijusi su smulkių raumenų grupių kontrolės ir koordinacijos įgūdžiais. Ji apima įvairias veiklas, kurios reikalauja smulkiosios motorikos įtraukimo, tokių kaip rašymas, piešimas, drobės modeliavimas ir kiti manipuliaciniai veiksmai su smulkiais objektais.

Smulkiosios motorikos lavinimas vaikystėje yra ypač svarbus, nes tai formuoja pagrindą tolimesniam vystymuisi. Gebėjimas valdyti smulkius judesius ne tik padeda vaikams kasdieniniame gyvenime, bet ir turi didelę įtaką jų kūrybiškumui, mokymuisi bei mokykliniam sėkmingumui.

Šiame straipsnyje aptarsime veiksmingas priemones ir būdus, kaip lavinti smulkąją motoriką vaikystėje. Taip pat pateiksime rekomendacijas dėl žaislų, pratimų ir žaidimų, kurie skatina šių svarbių įgūdžių plėtrą. Išnagrinėjus šias temas, suvoksite, kaip smulkiosios motorikos lavinimas gali turėti teigiamą poveikį vaiko raidai ir kasdieniniam gyvenimui.

Apie smulkiosios motorikos įgūdžius

Smulkiosios motorikos įgūdžiai apima įvairias veiklas, kurias vaikai mokosi ir tobulina nuo mažų dienų. Tai gali būti rašymas, piešimas, lipdymas, konstravimas, manipuliacinės veiklos su smulkiais daiktais ir kt. Šie įgūdžiai yra būtini norint efektyviai atlikti kasdienines užduotis, tokias kaip raištelio surišimas, karpymas, sąrašo rašymas ar spalvų atpažinimas.

Lavinant smulkąją motoriką, svarbu pateikti vaikams įvairias priemones, žaislus, pratimus ir žaidimus, kurie skatina ir stiprina šiuos įgūdžius. Tinkamai parinkti žaislai ir pratimai gali padėti vaikui įgyti geresnę smulkiosios motorikos kontrolę, koordinaciją ir tikslumą.

Smulkioji motorika: svarbiausi įgūdžiai vaikų raidai

Pradinis raidos laikotarpis

Pradinis gyvenimo etapas, kurį dažnai vadina „smulkiosios motorikos laikotarpiu“, yra ypatingai svarbus vaiko raidai. Šiuo metu vaikas aktyviai tyrinėja pasaulį ir mokosi įvairių naujų įgūdžių. Smulkioji motorika, tai yra smulkiųjų raumenų ir koordinacijos gebėjimų, tokių kaip rankų judesiai, pirštų kontrolė ir smulkios koordinuotos veiklos atlikimas, lavinimas yra itin svarbus šiame laikotarpyje.

Ryšys su kūrybiškumu, ugdymu(si) ir sėkme mokykloje

Smulkiosios motorikos įgūdžių lavinimas turi glaudų ryšį su vaikų kūrybiškumu, ugdymu(si) ir sėkme mokykloje. Šie įgūdžiai yra būtini skaitant, rašant, piešiant, konstruojant ir vykdant kitas mokymo(si) veiklas. Patobulinti smulkiosiosmotorikos įgūdžiai leidžia vaikui būti kūrybiškam, naudotis įvairiomis rašymo priemonėmis, konstruktoriais, dėmesingai atlikti užduotis. Tai padeda jų kūrybingumui ir mokymuisi pasiekti aukštesnį lygį.

Praktinė nauda kasdieniniame gyvenime

Smulkiosios motorikos įgūdžiai taip pat turi didelę praktinę naudą kasdieniniame gyvenime. Gebėjimas tinkamai naudotis įrankiais, drobėmis ir kitomis priemonėmis leidžia vaikams savarankiškai valgyti, rengtis, rūpintis savo asmenine higiena. Lavinti smulkiąją motoriką naudojant įvairius žaislus, pratimus ir žaidimus padeda vaikui išmokti spausdinti, megzti, rišti segtukus, rašyti skaičius ir raides su tinkama rašysena. Tai suteikia jiems pasitikėjimą savimi ir padeda geriau įsijungti į kasdieninius veiksmus.

Taigi, lavinant smulkiąją motoriką vaikams, galima pastebėti, kaip tai turi teigiamą poveikį jų raidai. Ergoterapijos specialistai, vadinami ergoterapeutais, taip pat gali būti naudingi, padedant vaikams, turintiems smulkiosios motorikos sunkumų, tobulinti šiuos įgūdžius. Jie gali pasiūlyti specialius pratimus, žaidimus ir priemones, kurios yra pritaikytos individualiam vaiko poreikiui.

Smulkiosios motorikos įgūdžių lavinimo būdai

Žaidimai ir užduotys:

 • Skirti dėmesio koncentracijai ir pirštų koordinacijai gerinti, pavyzdžiui, žaidimai su įterptiniais elementais arba žaidimai, kuriuose reikia naudoti smulkius daiktus.
 • Žaidimai, skatinantys pirštų jautrumą ir smulkųjį judesį, pvz., žaidimai su smulkiais gabalėliais, dėlionės ar rakteliais.

Piešimas ir karpymas:

 • Skaitmeninis piešimas, piešimas naudojant pirštus arba specialius rašymo prietaisus, padedančius lavinti rankų jėgos kontrolę ir smulkiosios motorikos įgūdžius.
 • Popieriaus lankstymas ir karpymas reikalauja preciziškumo ir pirštų koordinacijos.

Konstravimas ir spalvinimas:

 • Konstruktoriai ir blokai, skatinantys rankų ir pirštų koordinaciją, bei smulkiosios motorikos įgūdžių lavinimą.
 • Spalvinimo užduotys, kurios skatina smulkųjį judesį, koncentraciją ir koordinaciją.

Manipuliacinės veiklos su smulkiais daiktais:

 1. Manipuliacijos su smulkiais daiktais, pvz., raktų rakinimas, dėžutės su smulkiomis skylutėmis arba grandinėlės su mažais dirželiais, skatina pirštų jautrumą ir kontrolę.

Šie būdai naudojant žaidimus, pratimus, priemones ir manipuliacines veiklas, yra veiksmingi smulkiosios motorikos įgūdžių lavinimui. Ergoterapijos ir ergoterapeutų indėlis šioje srityje taip pat yra svarbus, nes jie gali pateikti specializuotus metodus ir paramą, padedančią vaikams lavinti smulkiąją motoriką ir įgyti reikalingus įrankių valdymo įgūdžius.

Smulkioji motorika ir jos lavinimo nauda

Motorikos įgūdžių raida ir koordinacija:

 • Smulkiosios motorikos lavinimas prisideda prie rankų, pirštų ir raumenų jėgos, ištvermės ir koordinacijos tobulėjimo.
 • Gerai išlavinti smulkieji motorikos įgūdžiai padeda vaikams įgyti reikalingas rankų valdymo įgūdžius, pvz., rašymą, valgymą su peiliuku ir šakute, raktų sukimą ir kt.

Sąmoningumas ir koncentracija:

 • Smulkiosios motorikos veiklos, tokios kaip žaislų dėliojimas, drobės modeliavimas ar spalvinimas, skatina vaiko sąmoningumą ir koncentraciją.
 • Vaikai, lavinantys smulkiąją motoriką, dažniau įsitraukia į veiklas ir išmoksta ilgesnį laiką atkreipti dėmesį.

Vaizduotė ir kūrybiškumas:

 • Smulkiosios motorikos lavinimas skatina vaizduotę ir kūrybiškumą, leidžia vaikams išreikšti save per piešimą, konstravimą ar modeliavimą.
 • Vaikai išmoksta atpažinti, kurti ir eksperimentuoti su skirtingomis formomis, spalvomis ir tekstūromis.

Rašymo ir skaitymo įgūdžių ugdymas:

 • Gerai išvystyti smulkieji motorikos įgūdžiai yra svarbūs norint įgyti rašymo ir skaitymo įgūdžius.
 • Smulkiosios motorikos lavinimas padeda vaikams koordinuoti rašymo įrankį, valdyti rašymo judesius ir atpažinti raidės bei žodžius.

Smulkiosios motorikos lavinimas ne tik padeda vaikams įgyti konkretų įgūdžių rinkinį, bet ir teigiamai veikia jų bendrą raidą ir sėkmę įvairiose veiklos srityse. Ergoterapijos specialistai, ergoterapeutai, atlieka svarbų vaidmenį šioje srityje, teikdami individualų ir pritaikytą pagalbą vaikams, kuriems reikia papildomo smulkiosios motorikos lavinimo palaikymo.

Smulkiosios motorikos gerinimo veiklos praktikoje

Namuose:

 1. Žaislai, skirti smulkiosios motorikos lavinimui: a) Dėlionės ir konstruktoriai, skatinantys rankų ir pirštų koordinaciją. b) Smulkiosios motorikos žaislai, tokie kaip žaidimai su manipuliaciniais elementais, rakteliais ir klijuote, skatinantys pirštų jautrumą ir motorikos valdymą. c) Spalvų, formų ir modeliavimo žaislai, kurie ugdo dėmesį detalėms ir smulkųjį judesį.
 2. Pratimai ir veiklos smulkiosios motorikos lavinimui: a) Pinimas, karpymas ir lipdymas, kad būtų lavinama pirštų jautrumas ir kontrolė. b) Sujungimo linijomis pratimai, skirti rankų judesių koordinacijai ir linijų stebėjimui.
 3. Priemonės ir įrankiai: a) Smulkioji rašymo priemonė (plunksta arba pieštukas) skatinanti smulkiųjų rašmenų rašymą ir rankų jėgos kontrolę. b) lenta, drobė, audimo staklytės padedantys stiprinti rankų raumenis ir įgūdžius.

Vaikų darželyje ir mokykloje:

 1. Smulkiosios motorikos žaidimai ir užduotys: a) Sukurti lankstumo ir ištvermės užduotis, tokias kaip rašymas, drobės kirpimas ar dėliojimas. b) Skelbti varžybas ar žaidimus, kurie skatina rankų greitį ir tikslumą.
 2. Ergoterapijos sesijos ir speciali parama: a) Ergoterapeuto vadovaujamos veiklos, skirtos individualiam smulkiosios motorikos lavinimui. b) Specializuotos priemonės ir įrankiai, kuriuos naudoja ergoterapeutas, siekdamas pagerinti smulkiosios motorikos gebėjimus.

Specializuotos smulkiosios motorikos lavinimo programos:

 1. Struktūruotos užduotys ir pratimai, kuriuos galima atlikti pagal specialią programą.
 2. Individualus ar grupinis smulkiosios motorikos lavinimas, vadovaujamas specialistų.

Ergoterapijos ir ergoterapeuto vaidmuo

Ergoterapija kaip profesionali sritis, specializuota smulkiosios motorikos lavinimo srityje.

Ergoterapeuto vaidmuo kaip specialisto, padedančio vaikams lavinti smulkiosios motorikos įgūdžius ir įgyti reikalingas įrankių valdymo įgūdžius.

Taigi, įvairios veiklos, žaidimai, priemonės ir ergoterapija yra naudingos smulkiosios motorikos lavinimui tiek namuose, tiek vaikų darželyje ir mokykloje. Be to, specializuotos smulkiosios motorikos lavinimo programos gali suteikti struktūruotą ir individualizuotą požiūrį į šią svarbią vaikų raidos sritį. Ergoterapeutai yra svarbūs šioje srityje, teikdami specialistų paramą ir vadovaujantys veiklą, kuria siekiama pagerinti smulkiosios motorikos įgūdžius.

Kodėl smulkioji motorika turėtų būti nuolat lavinama?

Smulkioji motorika yra sudėtingas ir subtilus judesių koordinavimo procesas, kuris apima rankų ir pirštų judesius bei jų valdymą. Smulkiosios motorikos įgūdžiai yra esminiai vaikų raidai, nes jie leidžia jiems įgyti ir tobulinti svarbius gebėjimus. Šie įgūdžiai yra būtini kasdieninėms veikloms, pvz., valgymui, aprangai, rašymui, piešimui, konstravimui ir daugeliui kitų uždavinių, su kuriais vaikai susiduria.

Smulkiosios motorikos lavinimas turi daugelį teigiamų poveikių vaikų raidai. Jis padeda gerinti koordinaciją, valdymą ir kontrolę rankų ir pirštų judesiuose. Taip pat skatina smegenų plėtrą, koncentraciją, dėmesio sutelkimą, atmintį ir kūrybiškumą. Smulkiosios motorikos lavinimas taip pat turi įtakos vaikų psichologiniam ir emociniam vystymuisi, skatina jų savivertę bei savarankiškumą.

Ilgalaikės naudos vaikams raidai

Smulkiosios motorikos įgūdžių lavinimas vaikystėje turi ilgalaikę naudą vaikų raidai. Įgūdžių, įgytų per smulkiosios motorikos lavinimą, nauda pasireiškia ne tik vaikystėje, bet ir per visą gyvenimą.

Turint stiprią smulkiosios motorikos bazę, vaikai lengviau įsisaviną kitus sugebėjimus ir geba įveikti įvairias užduotis. Tai yra svarbu ne tik akademiniame kontekste, bet ir kasdieniniame gyvenime bei ateities profesiniame ir asmeniniame vystymesi. Smulkiosios motorikos įgūdžiai yra svarbūs rašymui, piešimui, spalvinimui, rašymo įrankio kontrolės įgūdžiams, konstravimui, manipuliacijai su smulkiais daiktais ir dar daugybei kitų veiklų, kurias vaikai įtraukia į savo kasdieninį gyvenimą.

Taigi, smulkiosios motorikos lavinimas vaikystėje ne tik skatina aktyvų ir sveiką vystymąsi, bet ir suteikia ilgalaikės naudos vaikų raidai. Tai padeda jiems įgyti reikalingus įgūdžius, sėkmingai įsitraukti į mokymosi procesą, išplėsti savo kūrybiškumą ir pasiekti didesnį savarankiškumą visose gyvenimo srityse.

Nauji straipsniai

 • Psichologė Žiedūnė Žolynė

  Suaugusiųjų ir paauglių konsultavimas Konsultuoju gyvai ir nuotoliu Psichologe dirbu aštuonerius metus. Esu žmogus kaip ir tu, kuris patiria džiaugsmą ir liūdesį, tikrumą ir pasimetimą, jaučiasi drąsiai ir bijo, nerimauja ir būna ramus. Tos būsenos mane daro vientisu žmogumi, todėl noriu ir tau padėti pasijusti vientisu, padėti išgyventi baimę, liūdesį, nusivylimą, nerimą,...
 • Gegužės 19 d. Pasaulinė šeimos gydytojo diena

  Te šeimos gydytojai būna darbingi ir energingi, lai pacientai būna sveiki ir laimingi! Gegužės 19-oji – Pasaulinė šeimos gydytojo diena. Šių metų šventės šūkis – „Sveika planeta, sveiki žmonės“. Minint šią Šeimos gydytojo dieną siekiama akcentuoti sveikatos sąryšingumą su mūsų planeta ir pacientų gerove bei norima pabrėžti esminį gydytojų vaidmenį skatinant...
 • Cukrinio diabeto diagnozė ir prevencija

  2 tipo diabetui bei jo pranašei – priešdiabetinei būklei – PSO suteikė pandemijos statusą mūsų modernioje visuomenėje. Cukrinis diabetas anksčiau buvo laikytas su senėjimu susijusia liga, o dabar dėl prastų maisto ir gyvenimo būdo pasirinkimų jis smogia vis jaunesniems. Diabeto prevencija labiausiai pasiteisintų būtent šiais susirgimų atvejais. Vienas testas tapo aukso standartu...
 • Klaidinantys mitai apie odos priežiūrą

  Vieni iš pagrindinių kosmetologijos uždavinių - padėti veido odą išlaikyti sveiką ir švytinčią, išsaugoti natūralų žmogaus kūno grožį, sulėtinti senėjimo procesus bei padėti laiku pastebėti odos ar kūno ligas. Oda, kaip didžiausias kūno organas, tarnauja mums kaip apsauginis barjeras nuo aplinkos pažeidimų, reguliuoja kūno temperatūrą, palengvina jutiminį suvokimą. Todėl odos sveikatos...
 • Dantų implantacija „Šypsenos akademijoje“: žemos kainos, ilgalaikis rezultatas

  Dantys – neatsiejama ne tik grožio, bet ir sveikatos dalis. Net ir nematomoje vietoje buvusius dantis vertėtų suskubti atkurti, nes kiekvienas jų yra labai svarbi virškinimo sistemos dalis. Dabar galite pasinaudoti išskirtiniais „Šypsenos akademijos“ pasiūlymais. Geriau nedelsti „Šypsenos akademijos“ padalinio Kaune gydytojas periodontologas Jonas...
 • Lavinamieji lauko žaislai: nauda vaikams

  Lauko žaidimai yra esminė vaikų aktyvaus laisvalaikio dalis, suteikianti galimybę ne tik pramogauti, bet ir įgyti įvairių įgūdžių. Lavinamieji lauko žaislai padeda vaikams ugdyti motorinius, socialinius ir kūrybinius gebėjimus, skatindami juos būti fiziškai aktyviais ir kartu mokytis. Motorinių įgūdžių lavinimas Lauko žaislai, tokie kaip kamuoliai, dviračiai, paspirtukai ar laipiojimo...
 • Ką žinoti apie dantų priežiūrą prieš ir per atostogas?

  Planuodami atostogas užsienyje, retai kada susimąstome apie dantų priežiūrą. Netikėti dantų pažeidimai ar užpuolęs skausmas gali sukelti nemalonumų, o medicininių išlaidų draudimas gali kompensuoti tik minimalias odontologines išlaidas. Tad norintiems išvengti nemalonaus jausmo ir didelių netikėtų išlaidų, toliau pasidalinsime įžvalgomis, kaip prižiūrėti dantis prieš ir per...
 • Gegužės 17 d. Pasaulinė hipertenzijos diena

  Ar žinote savo kraujospūdžio rodmenis? Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šiandien itin stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į grėsmingas bei ilgalaikes šios ligos sukeliamas pasekmes sveikatai, gyventojai raginami pasitikrinti savo arterinį kraujo spaudimą bei supažindinami su įvairiomis prevencijos priemonių galimybėmis. Lėtinės neinfekcinės ligos lemia du...
 • Vaikų mityba: specialistė atskleidė, ką daryti, jei atžala itin išranki maistui

  „Mama, šito tikrai nevalgysiu“, „neskanios tos daržovės“, „nenoriu to, man nepatinka“ – tokias ir daugybę panašių frazių turbūt teko girdėti kiekvieniems tėvams. Maistui išrankias atžalas auginantys tėvai susiduria su daug iššūkių ir ramybės neduodančiais klausimais. Ką daryti, kad vaikas gautų visas jo augančiam organizmui reikalingas maistines...
 • Kad darbai sode ir darže džiugintų

  Turintieji savo kiemą dar žiemą planuoja, ką sės pavasarį ir kokius darbus reikės nudirbti. Daugeliui sodininkystė – ne tik malonumas, bet ir puikus būdas mankštintis. Tiesa, netgi lengvi darbai gali baigtis traumomis, todėl atsargumas itin svarbus darbuojantis sode. Dažniausios traumos Nugaros ir kaklo. Dirbant sode ar darže tenka daug kartų lenktis, pritūpti, klūpėti ir kelti...
 • Egzosomos: dar viena (ne)aiški sąvoka?

  Egzosomos – mažos, nepaprasto potencialo pūslelės, kurias kamieninės ląstelės išskiria į supančią aplinką. Jos vaidina svarbų vaidmenį tarpląsteliniame ryšyje, perduodant signalus ir informaciją tarp skirtingų organizmo ląstelių. Egzosomose yra: baltymų lipidų nukleino rūgšties metabolitų Kodėl pasakoju ir kuo jos naudingos mūsų odos grožiui??? Egzosomų taikymo...
 • Aknė ir mityba

  Su akne susiduriantys paaugliai neretai įsitikinę, kad tai susiję su valgomu maistu, jo netoleravimu ar net alergija. Dažnai išgirstu - tai tikriausiai alergija ŠOKOLADUI! Nors yra atlikta nemažai tyrimų, bandančių išsiaaiškinti dietos ir aknės sąsajas, tačiau duomenys kol kas kontraversiški ir aiškių rekomendacijų, patvirtintų moksliškai, iki šiol trūksta. Visgi, dauguma studijų sutinka, kad...
 • Dantis tiesinti galima ir vyresniems žmonėms, tačiau delsti neverta

  Dantis šiais laikais tiesinasi ne vien jaunimas, bet ir vyresni žmonės – sulaukę 50 metų ir daugiau. Neretai specialistų pagalbos jie kreipiasi prieš tai atidėlioję labai ilgai, kartais – dešimtmečius. Po gydymo džiaugiasi tiesiais dantimis, gražia šypsena ir gailisi tiek laiko vengę ortodontinio gydymo. Viskas iš eilės Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių investuoja į...
 • Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis

  Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis Danties ar dantų protezavimas turi įvykti kuo greičiau. Jei praradote vieną dantį, pasistenkite jį kuo greičiau atkurti. Kuo ilgiau po danties praradimo lieka tuščia vieta, tuo sunkesnės pasekmės jūsų dantų lankams ir žandikauliui. Pirmiausia, prie nesamo danties gretimi dantys ima migruoti, virsti,...
 • Stebėkite savo akių spaudimą bet kada ir bet kur su Icare HOME 2 tonometru

  Ar Jums diagnozuota glaukoma? Jei taip, žinote, kaip svarbu reguliariai matuoti akių spaudimą. Akių spaudimo matavimas padeda gydytojui įvertinti glaukomos progresavimą ir prireikus pakoreguoti gydymą. Tradiciškai akių spaudimas matuojamas oftalmologo kabinete naudojant specialų įrenginį. Tačiau dabar galite stebėti akių spaudimą namuose naudodami Icare HOME 2 tonometrą. Icare HOME 2 yra...
 • Gegužės 10 d. Judėjimo sveikatos labui diena

  Būkite judrūs, būkite aktyvūs, būkite veiklūs, būkite sveiki! Kiekvienais metais, gegužės 10-ąją Europoje minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą, streso bei priklausomybių mažinimo problemas, gyventojai informuojami apie lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos galimybes, sveikos gyvensenos privalumus ir veiksmingiausius...
 • Gegužės 8 d. Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena

  Gegužės 8-oji – Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena. Kasmet nuo šio vėžio miršta daugiau nei 140 000 moterų. Lietuvoje kiekvienais metais skaudžią diagnozę išgirsta apie 400 silpnosios lyties atstovių. Nors gydymo galimybės gerėja, tačiau rezultatai, deja, nedžiugina – būdamas pagal dažnumą aštuntas pasaulyje kiaušidžių vėžys vis dar pirmauja onkoginekologinių ligų mirtingumo...
 • Gegužės 7 d. Pasaulinė astmos diena

  Kvėpuokime lengvai! Pirmasis gegužės antradienis – Pasaulinė astmos diena. Kaip teigia pasaulinės astmos iniciatyvos nariai, kuriems pritaria ir Lietuvos pulmonologų bei alergologų draugijos (LPAD) gydytojai, niekada ne per anksti, niekada ne per vėlu – visada tinkamas metas atkreipti dėmesį į kvėpavimo takų ligas. Lietuvoje Astmos diena minima nuo 1998-ųjų. Ši diena skirta...
 • Gegužės 6 d. Tarptautinė diena be dietų

  Endokrinologas paneigs mitus apie stebuklingas dietas ir konsultuos, kaip taikyti esminius sveikos mitybos principus! Gegužės 6-ąją minime Tarptautinę dieną be dietų. Šiandien visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į išties skaudžias, ypač jaunimo tarpe paplitusias, valgymo sutrikimo problemas. Neaukokime savo sveikatos dėl žalingų dietų! Neegzistuoja nekenkiančios organizmui lieknėjimo...
 • Gegužė – mėnuo prieš rūkymą

  Būkime nepriklausomi – nerūkykime! Gegužė – mėnuo prieš rūkymą Šis pavasaris dar kartą primena, jog rūkymas – ypač žalingas įprotis. Ar teko girdėti, kad Pasaulio sveikatos organizacija rūkymą įvardija kaip labiausiai paplitusią priklausomybės ligą, nuo kurios kasmet Anapilin iškeliauja daugiau nei 6 mln. pasaulio gyventojų? Statistika nebaugina? Vis dar rūkote?...
 • Su kokiais protezais gali būti atliekamas dantų protezavimas?

  Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, apie kurią daugelis žmonių tikrai yra girdėję, o galbūt, net praktiškai išbandę. Ši procedūra rekomenduojama žmonėms, kurie dėl tam tikrų priežasčių yra netekę vieno ar net visų dantų. Taip pat dantų protezavimą įprastai reikia atlikti atvejais, kai susiduriama su rimtesniais dantų pažeidimais, kurių neįmanoma išspręsti kitų odontologinių...
 • PRP terapija ir jos teikiami privalumai

  Injekcijoms ir kito tipo estetinėms procedūroms šiais laikais ryžtasi tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nori patobulinti savo išvaizdą ar bent šiek tiek sustabdyti bėgantį laiką. Kai kurios estetinės procedūros pasitarnauja ne tik grožio ar jaunytės puoselėjimo tikslams, bet ir sveikatos labui. PRP terapija – visame pasaulyje populiari procedūra, kurios metu naudojama...
 • Patogiausias būdas atsikratyti netaisyklingo sąkandžio – kapos

  Daug žmonių nedrįsta plačiai šypsotis – trukdo kreivi dantys, netaisyklingas sąkandis. Nemažai tokių, kurie gydytojų ortodontų vengia žinodami, kiek nepatogumų sukelia breketai. Tačiau „Šypsenos akademija“ siūlo inovatyvų dantų tiesinimo būdą – kapas, leidžiančias ne tik pasiekti geriausių rezultatų, bet ir viso gydymo metu patogiai jaustis. Kodėl verta...
 • Unikalios korėjietiško veido prausiklio sudedamosios dalys ir jų nauda

  Korėjiečių odos priežiūros filosofija orientuota į švelnų, bet veiksmingą valymą, daugiausia dėmesio skiriant odos puoselėjimui jau pirmajame procedūros etape. Ši filosofija lėmė daugybę naujoviškų ir unikalių ingredientų, dėl kurių korėjietiškos valomosios priemonės išsiskiria iš kitų. Panagrinėkime kai kuriuos iš šių įdomių komponentų ir kaip jie prisideda prie sveikos ir skaisčios veido...
 • Kodėl į mankštos programą vertėtų įtraukti pasipriešinimo juostas?

  Šiandien turime visas galimybes mankštintis namuose. Tam galime rinktis nebrangią, bet tikrai efektyvią įrangą. Vienas palankiausių pasirinkimų neabejotinai yra pasipriešinimo juostos, kurios gali padėti pasiekti tikrai puikių rezultatų. Pasirinkti tinkamas pasipriešinimo juostas galite atsižvelgdami į savo fizinį pasirengimą, nes šių juostų stiprumas labai varijuoja. Jei dar dvejojate, ar į...
 • Kada reikia atlikti dantų plombavimą?

  Reguliarūs vizitai pas odontologą ir atsakinga dantų priežiūra namuose – neišvengiama būtinybė visiems žmonėms, kurie nori turėti gražią šypseną ir sveikus dantis. Dėl laiko stokos ar kitų priežasčių, reguliariais vizitais pas odontologą pasirūpina toli gražu ne kiekvienas žmogus. To pasekmė – sudėtingos burnos ertmės ligos ir brangiai kainuojantis dantų gydymas. Dantų plombavimas...
 • Kaip sukurti tobulą miego rutiną savo kūdikiui?

  Pirmosios kelios kūdikio gyvenimo savaitės gali būti vienos sunkiausių. Kūdikiui prisitaikant prie naujos aplinkos, jūsų gyvenimas sustoja. Kūdikis neskiria dienos nuo nakties. Jis negali miegoti ilgiau nei kelias valandas nevalgęs. Daugelis tėvų kenčia nuo miego trūkumo. Kai kurie tėvai mano, kad gali to išvengti, jei savo kūdikiui sudarys miego grafiką. Kiti tėvai mano, kad jų kūdikis turi...
 • Kokios sultys yra pačios naudingiausios sveikatai?

  Kiekvienas žmogus privalo pats pasirūpinti savo sveikata. Tai žinoma nereiškia, kad susirgę turėtume gydytis savarankiškai, tai reiškia, jog turime nuolat stengtis, kad sveikata nesutriktų. Bendra sveikatos bei mūsų organizmo būklė priklauso nuo sveikos gyvensenos, kuri apima mitybą, fizinį aktyvumą, darbo bei poilsio režimą. Nuo mitybos priklauso daug organizme vykstančių procesų, todėl ji...
 • Nuo ko priklauso spermos kiekis?

  Spermos kiekis yra svarbus rodiklis, kalbant apie vyrų reprodukcinę sveikatą. Įvairūs veiksniai gali daryti įtaką spermos kiekiui, o šiame straipsnyje aptarsime, nuo ko priklauso spermos gamyba ir kaip įvairios aplinkybės gali ją paveikti. Urologas, kaip šlapimo ir reprodukcinės sistemos specialistas, gali padėti suprasti šiuos klausimus ir, jei reikia, siūlyti atitinkamus gydymo...
 • Riešo skausmas

  Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja ūmaus skausmo metu yra ne visada tinkamiausias sprendimas. Dažnu atvėju laikyti riešą įtvare ir tikėtis pagerėjimo nėra tinkamas sprendimas (nebent trumpam, jeigu tai ūminis skausmas), visgi riešo skausmas gali būti ne tik dėl riešo audinių problemų, bet tam turi įtakos ir...
 • Naujos kartos dantų tiesinimas kapomis: estetika ir komfortas siekiant nepriekaištingos šypsenos

  Šiuolaikinėje ortodontijoje estetinis dantų tiesinimas naudojant kapas yra tapęs vienu iš populiariausių būdų siekiant tobulos šypsenos ir nepriekaištingai tiesių dantų. Šis inovatyvus ortodontijos metodas skirtas tiems, kurie svajoja apie tiesius dantis, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori naudoti breketų. Dantų tiesinimas kapomis – tai ne tik estetiškai patraukli, bet ir...
 • Hipnokoučingas: raktas į asmeninę ir profesinę sėkmę

  Šiuolaikinė visuomenė dažnai skundžiasi prasta gyvenimo kokybe ir net nesusimąsto, kad dėl to kalti tam tikri pasąmonės blokai ir netinkamos programos, kurios pritraukia nesėkmes ir nepriteklių. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato? Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl norint tapti tikrai sėkmingu, pirmiausia reikia atrasti finansinių nesėkmių priežastis, kurios dažnai slypi tiesiog mūsų...
 • Kūdikio kalbos ugdymas – žaismingos logopedo rekomendacijos

  Pirmieji vaiko gyvenimo metai itin svarbūs jo įvairiapusiam vystymuisi. Juk kūdikio kalbos ugdymas moko kur kas daugiau nei vien kalbėjimo ar pasaulio suvokimo! Žaisdami užmezgame glaudų ryšį su savo atžala, mokome ją pažinti savo ir kitų jausmus, bei skatiname naujų smegenų ląstelių jungčių formavimąsį. Galima sakyti, jog žaidžiant, vyksta pirmosios ir bene svarbiausios vaikelio komunikacijos...
 • Net 75 proc. pacientų negauna kompensuojamų priemonių, gauna jų per mažai arba ne tai, ko jiems reikia

  Praeitų metų rudenį atlikta onkologinių pacientų apklausa atskleidė skaudžią situaciją – 75 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų turi prastą šlapimą sugeriančių priemonių prieinamumą. „Ne vieną dieną analizavome šią situaciją ir ieškojome platesnio išaiškinimo. Tapo aišku, kad problema yra daugiasluoksnė: mažas pacientų informuotumas, medikų neskubėjimas išrašyti kompensavimo...
 • Diskalkulija – skaičiavimo įgūdžių gerinimas

  Diskalkulija yra specifinis sutrikimas, kuris išsiskiria sunkumu suvokti ir naudoti matematikos sąvokas, skaičius ir operacijas. Tai panašu į disleksiją, tačiau susiję su matematikos sritimi. Diskalkulija gali turėti įtakos tiek vaikams, tiek suaugusiems, ir ji dažnai pasireiškia nuo ankstyvojo mokymosi etapo. Diskalkulija išsiskiria iš kitų mokymosi sunkumų tuo, kad tai specifinis...
 • Potrauminio streso sindromas

  Vaikystė yra laikotarpis, kai vaiko psichologinė ir emocinė sveikata yra ypač jautri traumoms. Potrauminio streso sindromas yra rimta problema, su kuria susiduria daugybė vaikų visame pasaulyje. Tai psichinės sveikatos sutrikimas, kuris atsiranda po patirtos traumos, tokios kaip fizinis ar seksualinis smurtas, nelaimingas atsitikimas, karas ar kitos siaubingos patirtys. Potrauminio streso...
 • Stambioji motorika – lavinimo būdai

  Stambioji motorika yra kompleksiškų judesių, kurie reikalauja koordinacijos ir valdymo, gebėjimas. Ji apima raumenų grupių, rankų ir kojų sąveiką, taip pat kūno stabilizavimą. Stambioji motorika yra svarbi žmogaus vystymuisi ir gebėjimui funkcionuoti kasdieniame gyvenime. Nuo ankstyvojo vaikystės amžiaus, kai vaikai mokosi sėdėti, laikytis, griebti daiktus ir judėti, stambioji motorika...
 • Kuo sergančio Alzheimerio liga  asmens priežiūra  globos namuose pranašesnė negu priežiūra namuose?

  Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje demencija serga daugiau kaip 55 mln. žmonių, be to, kasmet nustatoma beveik 10 mln. naujų atvejų. Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi demencijos forma, sudaranti 60–70 proc. visų atvejų. Naujajame tyrime prognozuojama, kad iki 2050 m. Alzheimerio liga sergančių žmonių skaičius patrigubės. Dešimtmečius apie...
 • Ar verta gerti žuvų taukus? Privalumai ir šalutinės pasekmės išsamiai išnagrinėtos

  Sveiki! Šiandien kalbėsime apie žuvų taukus ir jų naudą mūsų organizmui. Ar verta įtraukti juos į savo mitybą? Tai klausimas, kuris dažnai kelia diskusijas sveikos gyvensenos entuziastų tarpe. Žuvų taukai garsėja savo gausiu omega-3 riebalų rūgščių kiekiu, kurios gali turėti įvairių teigiamų poveikių mūsų sveikatai. Tačiau, ar jie iš tiesų verti dėmesio ir ar jų nauda viršija galimus...
 • Kaip efektyviai mokytis ir geriausiai išnaudoti ket bilietus?

  Ruošiantis kelių eismo taisyklių (KET) egzaminui, svarbu ne tik įsisavinti teoriją, bet ir praktiškai taikyti įgytas žinias. Vienas iš efektyviausių būdų tai daryti – naudotis KET bilietais, kurie simuliuoja realaus egzamino sąlygas. Tačiau kaip iš maksimaliai išnaudoti šią mokymosi priemonę? Šiame straipsnyje pateikiame patarimus, kaip efektyviai mokytis naudojant, išlaikant motyvaciją...
 • Logopedas Vilniuje: kaip atrasti gerą specialistą ir gauti efektyvią pagalbą

  Dar ne taip seniai, logopedas daugeliui asocijavosi tik su liaudyje vadinamu vaikišku „šveplumu“. Plintant edukacijai, domėjimas logopedų paslaugomis proporcionaliai auga, o su juo didėja ir specialistų pasiūla. Tai ypatingai pastebima sostinėje, kur nesunku pasiklysti skelbimų, straipsnių ir kitokios virtualios informacijos gausybėje. Todėl šįkart, trumpai ir aiškiai – ką...
 • Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia?

  Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia? Kalba yra vienas iš pagrindinių būdų, kuriuo žmonės išreiškia savo mintis ir bendrauja su kitais, tačiau ne visi turi privilegiją sklandžiai kalbėti. Kalbos sutrikimai gali paveikti tiek vaikus, tiek suaugusius, tad šiame straipsnyje išnagrinėsime kalbos sutrikimus, jų priežastis, įveikos galimybes, ir tai, kaip mikčiojimo ar greitakalbystės terapija...
 • Jautrus vaikas: kaip pasiruošti kirpyklai?

  Jautrus vaikas yra tas, kuris pasižymi itin jautria nervų sistema, dideliu emociniu jautrumu ir gebėjimu pajusti bei suprasti kitų jausmus ir reakcijas. Toks vaikas gali būti labiau jautrus išoriniam pasauliui ir jo dirgikliams, gali skirti didesnį dėmesį smulkmenoms arba giliau įsijausti į kitų žmonių emocijas. Jautrus vaikas dažnai stipriau nei kiti reaguoja į įvairias netikėtas situacijas,...
 • Kognityvinė elgesio terapija paaugliams Vilniuje: specialistų pagalba gyvai ir internetu

  Paauglystė gali būti sudėtingas laikotarpis tiek paaugliams, tiek jų tėvams. Dažnai šiame amžiuje iškyla emocinės ar psichologinės problemos, su kuriomis susidurti gali būti iššūkis. Kognityvinė elgesio terapija (KET) yra vienas iš veiksmingų būdų padėti paaugliams ir jų tėvams spręsti savo psichologines problemas. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip KET gali būti taikoma...
 • Kaip sutvarkyti dantis ir puikiai pailsėti grįžus į Lietuvą atostogoms?

  Vasara – laikas, kai visi, tiek Lietuvą aplankyti sugrįžtantys emigrantai, tiek ir patys gydytojai, mėgaujasi šiltu oru, atostogauja ir atgauna jėgas. Odontologijos klinika "Aš šypsausi" Klaipėdoje, esanti adresu Tilžės 27, puikiai supranta vasaros svarbą ir kviečia jus pasirūpinti savo šypsena iš anksto planuojant apsilankymą. Patarimai, kaip efektyviai susiplanuoti...
 • Periodontitas: nematomas pavojus Jūsų šypsenai

  Periodontitas: Nematomas pavojus Jūsų šypsenai Daugelis žmonių net neįtaria, jog jų dantys gali būti rimtoje pavojaus zonoje. Gydytoja periodontologė, med.dr. Laura Žiūkaitė atkreipia dėmesį į periodontitą - lėtinę dantenų ligą, kurios simptomai dažnai lieka nepastebėti, kol nepasiekia pažengusio etapo. Kas yra periodontitas? Tai yra dantenų ir aplink dantis esančių...
 • 10 klausimų apie drėgmės surinkėjus. Atsako specialistas

  Renkantis drėgmės surinkėją reikia kuo daugiau dėmesio skirti parametrams, kurie gali padėti geriau suprasti – ko jums reikia ir kas geriausiai tinka Jūsų namuose. Apskritai šiuo metu vadybininkai, kurie prekiauja tam tikra įranga, teikia konsultacijas internetu. Tai yra labai puiki pagalba tiems, kurie nori kuo greičiau rasti tinkamą įrangą, nesugaišti daug laiko. Štai drėgmės...
 • Kosmetika su placenta - visapusiška priežiūra

  Kaip suteikti veido odai 100% gyvybingumą? „TianDe“ pateikia aukščiausius reikalavimus atitinkančią stulbinančią senėjimą stabdančią priemonę. „Placentinėje serijoje“ yra daugiau nei 100 gyvybiškai svarbių elementų, kurie apsaugos jūsų veido odą nuo su amžiumi susijusių pokyčių. 40 metų atrodyti kaip 30? Jokių problemų! Genialus gamtos išradimas – placenta...
 • Panikos atakos paauglystėje: kaip suvaldyti ir padėti vaikui?

  Paauglystė – tai laikotarpis, kuris dažnai pasižymi dideliais pokyčiais ne tik fiziniais, bet ir emociniais. Paaugliai susiduria su daugybe iššūkių, o vienas iš jų gali būti netikėtai prasidėjusios panikos atakos. Šio straipsnio tikslas yra suteikti žinių apie tai, kaip panikos atakos gali paveikti paauglius, kaip jas atpažinti, ir svarbiausia – kaip su jomis susidoroti. Panikos...
 • Mikčiojimo gydymas: kaip pagerinti kalbos sklaidumą?

  Spalio 22 – oji – Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas yra kalbos ir komunikacijos sutrikimas, kuris gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems. Šis sutrikimas būna arba trumpalaikis ir praeina savaime, ypač vaikystėje, arba ilgalaikis. Tai yra kompleksinis reiškinys, kurio priežastys įvairios: fiziologinės, psichologinės ir socialinės. Mikčiojimo...