Stambioji motorika – lavinimo būdai

2024 m. balandžio 17 d.
Stambioji motorika – lavinimo būdai

Stambioji motorika yra kompleksiškų judesių, kurie reikalauja koordinacijos ir valdymo, gebėjimas. Ji apima raumenų grupių, rankų ir kojų sąveiką, taip pat kūno stabilizavimą. Stambioji motorika yra svarbi žmogaus vystymuisi ir gebėjimui funkcionuoti kasdieniame gyvenime.

Nuo ankstyvojo vaikystės amžiaus, kai vaikai mokosi sėdėti, laikytis, griebti daiktus ir judėti, stambioji motorika tampa svarbia sąveikos su aplinka dalimi. Ji leidžia vaikams įgyti pagrindinius įgūdžius, tokius kaip rašymas, drobės pjovimas, valgymas šaukštu ir kt.

Tačiau stambiosios motorikos lavinimas nėra svarbus tik vaikams. Ji taip pat yra reikšminga visame gyvenime, įskaitant jaunus suaugusiuosius ir vyresnio amžiaus žmones. Stabili ir efektyvi stambioji motorika leidžia mums dalyvauti fizinėje veikloje, išlaikyti gerą kūno laikyseną, vykdyti precizines užduotis darbe arba mėgautis hobiais, tokius kaip rankdarbiai ar sportas.

Stambiosios motorikos apibrėžimas

Apibrėžimas ir pagrindinės savybės

Stambioji motorika yra gebėjimas valdyti ir koordinuoti didelius raumenų grupes, kurie atlieka sudėtingus judesius. Ji apima galimybę naudoti rankas ir kojas kartu su kūno stabilizavimu, kuris leidžia vykdyti įvairias veiklas, reikalaujančias didelės raumenų kontrolės.

Stambiosios motorikos pagrindinės savybės yra koordinacija, valdymas ir dalykinis supratimas. Koordinacija yra sugebėjimas suderinti ir valdyti judesius, kad pasiektume norimus tikslus. Valdymas yra sugebėjimas kontroliuoti raumenų grupes ir kūno dalis tam, kad vykdytume sudėtingas užduotis. Dalykinis supratimas reiškia sugebėjimą naudoti objektus, įvertinti atstumus ir atlikti tikslinius veiksmus su rankomis ar kojomis.

Stambiosios motorikos vystymosi etapai

Stambiosios motorikos vystymasis vyksta per tam tikrus etapus, kurie siejasi su vaiko amžiumi ir įgūdžių raida. Šie etapai apima:

 1. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikiai stengiasi palaikyti galvos pusiausvyrą, žvalgosi ir pradeda koordinuoti rankų ir kojų judesius.
 2. Vidutinio amžiaus kūdikiai (6-12 mėnesių) pradeda mokytis sėdėti, sukelti ir laikyti daiktus, stovėti ir bandyti stovėti ant kojų.
 3. Vaikai nuo 1 iki 2 metų amžiaus pradeda mokytis vaikščioti, laikyti pieštuką ir daryti pirmuosius braižymus, valdyti smulkius judesius (pvz., dėti mažus daiktus į dėžę).
 4. Vaikai nuo 3 iki 5 metų amžiaus įgyja vis daugiau stambiosios motorikos įgūdžių, tokių kaip bėgimas, važinėjimas dviračiu, rašymas, drobės pjovimas ir pagrindiniai sportiniai įgūdžiai.
 5. Vaikai mokyklinio amžiaus metu tobulina stambiosios motorikos įgūdžius, plėtoja koordinaciją ir gebėjimus dalyvauti sporto veikloje, šokių klube ar meno studijoje.

Supratimas apie stambiosios motorikos vystymosi etapus padeda suvokti, kokias veiklas galima skatinti atitinkamame amžiuje ir kaip lavinti šiuos svarbius gebėjimus. Skirtingi lavinimo metodai ir pratimai gali būti pritaikyti pagal vaiko amžių ir gebėjimus siekiant skatinti jo stambiąją motoriką ir vystymąsi.

Stambiosios motorikos lavinimo būdai

Žaislai ir žaidimai, skatinantys stambiosios motorikos ugdymąsi

Vienas iš efektyviausių būdų skatinti stambiąją motoriką yra žaislai ir žaidimai, kurie įtraukia veiksmus, reikalaujančius koordinacijos, valdymo ir smulkių judesių. Tokie žaislai gali apimti:

 1. Konstruktorius ir dėlionės: šie žaislai padeda vaikams tobulinti smulkius judesius ir koordinaciją, sukurdami ir manipuliuodami objektais.
 2. Didelio dydžio rašomieji prietaisai: skatinant rašymo įgūdžius, naudojant stambius rašymo įrankius, tokius kaip storas pieštukas ar kreidelė, vaikui lengviau valdyti judesius.
 3. Sportiniai žaidimai: žaidimai, kurie reikalauja bėgimo, šokinėjimo, kamuolio arbatinukų metimo ir kita veikla, skatina stambiųjų motorinių įgūdžių tobulinimą ir fizinę formą.

Fizinės veiklos pritaikymas stambiųjų motorinių įgūdžių lavinimui.

Fizinės veiklos pritaikymas yra dar vienas būdas skatinti stambiąją motoriką. Tai gali apimti:

 1. Gimnastiką ir tempimo pratimus: šie pratimai padeda vaikams tobulinti kūno kontrolę, lankstumą ir koordinaciją, įtraukiant judesius, tokius kaip lenkimas, atsilenkimas, rankų ir kojų kėlimas ir pan.
 2. Šokiai: baletas, liaudiški ar šiuolaikiniai šokiai, yra puikus būdas lavinti stambiąją motoriką, įskaitant elegantiškus judesius ir kūno kontrolę.
 3. Didelių raumenų grupių pratimai: fizinės veiklos formos, tokios kaip važiavimas dviračiu, plaukimas, slidinėjimas ar badmintonas, padeda stiprinti ir koordinuoti didelius raumenų grupes, gerinant stambiąją motoriką.

Specifinės pratimų rūšys, skirtos stambiosios motorikos tobulinimui

Yra keletas specifinių pratimų, kurie gali būti naudingi stambiosios motorikos tobulinimui:

 1. Smulkmenų paėmimas: pratimai, kai reikia paimti ir perkelti smulkius daiktus, tokie kaip šiaudelis, lazdelė ar kubeliai, padeda tobulinti smulkius koordinuotus judesius.
 2. Piešimas: vaikams galima duoti pieštukus arba dažų šepetėlius, kad jie pratintų koordinuoti rankų judesius ir valdyti rašymo priemonę.
 3. Didelių raumenų grupių pratimai: tokie pratimai, kaip kamuolio metimas, rašomieji judesiai ir vartojimo veiksmai (pvz., kilimas laiptais arba kopimas ant daiktų), padeda tobulinti koordinaciją ir valdymą didelių raumenų grupėse.

Stambiosios motorikos lavinimas gali būti įvairiapusiškas ir įdomus, įtraukiant žaislus, žaidimus, fizinę veiklą ir specifinius pratimus. Svarbiausia yra suderinti veiklą su amžiumi ir gebėjimais, skatinti vaikus ir suaugusius žmones dalyvauti aktyviai ir reguliariai lavinant stambiąją motoriką.

Stambiosios motorikos lavinimo nauda ir svarba

Kognityviniai ir emociniai privalumai

Stambiosios motorikos lavinimas turi teigiamą įtaką kognityviniam vystymuisi ir emociniam gerovei. Štai keli pagrindiniai privalumai:

 1. Sąveika tarp smegenų ir raumenų: stambiosios motorikos lavinimas skatina sąveiką tarp smegenų ir raumenų, padedamas įgyti geresnę motorinę kontrolę. Tai stiprina ryšius tarp kūno ir protų, pagerindamas jutiminę suvokimo sistemą ir kūno sampratą.
 2. Dėmesio ir koncentracijos gerinimas: stambiosios motorikos užsiėmimai, kurie reikalauja tikslumo ir koordinacijos, padeda mokytis dėmesio ir koncentracijos. Tai gali turėti teigiamą poveikį mokymosi procesui ir akademiniam pasiekimui.
 3. Streso mažinimas: fizinė veikla, kurią reikalauja stambiosios motorikos lavinimas, gali sumažinti stresą ir pagerinti emocinę gerovę. Ji skatina išsiskyrimą endorfinų – laimingumo hormonų, kurie gali padėti sumažinti streso lygį ir skatinti gerą nuotaiką.

Kasdienio gyvenimo įgūdžių plėtojimas

Stambiosios motorikos lavinimas yra esminis kasdienio gyvenimo įgūdžių plėtojimo aspektas. Jis padeda tobulinti įgūdžius, tokius kaip:

 1. Valgymas: gebėjimas valgyti šaukštu, naudoti peilį ir daržovės pjovimo įrankį reikalauja koordinacijos ir valdymo, kurie yra stiprinami per stambiąją motoriką.
 2. Aprangos ir asmeninės higienos priežiūra: susitvarkyti rūbus, nusiprausti ir naudoti dantų šepetėlį yra kasdieninės užduotys, kurias galima gerinti per stambiąją motoriką.
 3. Rašymas ir kirpimas: stambiajai motorikai yra esminis rašymo, kirpimo ir kitų veiksmų atlikimo įgūdžių tobulinimas. Tai suteikia galimybę rašyti skaitmenis, raides, kirpti ir kitką, kas yra būtina kasdieniniame gyvenime.

Mokymosi ir mokymo proceso palengvinimas

Stambiosios motorikos lavinimas taip pat palengvina mokymosi ir mokymo procesą. Tai pasiekia šiuo būdu:

 1. Rašymo ir skaitymo įgūdžių tobulinimas: stambiosios motorikos gerinimas padeda vaikams tobulinti rašymo įgūdžius, kurie yra svarbūs skaitymo ir rašymo įgūdžiams ugdymui.
 2. Mokymosi konceptų ir matematikos supratimo skatinimas: stambiąją motoriką lavinantys pratimai gali padėti vaikams suvokti geometrinius ir matematinio supratimo konceptus, kai jie manipuliuoja objektais ir sprendžia uždavinius.
 3. Socialinių įgūdžių plėtra: stambiosios motorikos žaidimai ir veiklos taip pat skatina bendravimo, bendradarbiavimo ir tarpusavio sąveikos įgūdžių plėtrą, kurie yra esminiai socialinio mokymosi aspektai.

Stambiosios motorikos lavinimas turi daugybę privalumų, įskaitant kognityvinius, emocinius ir kasdienio gyvenimo įgūdžių plėtojimą bei mokymosi palengvinimą. Todėl šis aspektas yra svarbus ir reikalingas visų amžiaus grupių žmonėms.

Stambiosios motorikos lavinimas skirtinguose amžiaus tarpsniuose

Vaikų stambiosios motorikos lavinimas

Vaikų stambiosios motorikos lavinimas yra ypač svarbus, nes šiuo amžiaus tarpsniu jie greitai vystosi ir tobulėja motoriniu požiūriu. Kai kurie būdai, kaip lavinti vaikų stambiąją motoriką, apima:

 1. Pajūrio žaidimai: smėlio formavimas, žaidimas su vandens šautuvais ar šlapios žolės žaidimai skatina koordinaciją, valdymą ir smulkius judesius.
 2. Spalvinimas: naudojant įvairias piešimo ir spalvinimo priemones, vaikai gali lavinti rankų ir pirštų raumenis, judėti nuo linijos prie linijos, skatinti smulkius judesius ir atpažinti spalvas.
 3. Didelių raumenų grupių pratimai: vaikai gali dalyvauti sporto veikloje, tokiuose kaip bėgimas, kamuolio metimas ar šokis, kad lavintų raumenų grupes, tobulindami stambiąją motoriką.

Jaunųjų suaugusiųjų stambiosios motorikos tobulinimas

Jaunųjų suaugusiųjų stambiosios motorikos tobulinimas yra svarbus siekiant išlaikyti geros fizinės formos ir lankstumo lygį bei išlaikyti gerą kūno kontrolę. Kai kurie būdai, kaip tobulinti stambiąją motoriką jaunesniame suaugusiųjų amžiuje, apima:

 1. Fitneso užsiėmimai: dėl specialiai sukurtų pratimų, tokių kaip pilatesas ar joga, jaunieji suaugusieji gali lavinti kūno kontrolę, lankstumą ir koordinaciją.
 2. Šokiai ir judėjimas šokio ritmu: šie veiksmai skatina koordinaciją, pusiausvyrą ir grakštumą, taip pat pagerina bendrą fizinę būklę.
 3. Komandinis sportas: dalyvavimas komandinio sporto veiklose, tokiose kaip futbolas, krepšinis ar tinklinis, padeda tobulinti koordinaciją, greitį ir kūno valdymą.

Vyresnių žmonių stambiosios motorikos palaikymas

Vyresniems žmonėms stambiosios motorikos palaikymas yra svarbus, nes jis padeda išlaikyti kūno funkcionalumą ir sumažinti su amžiumi susijusius motorinius iššūkius. Kai kurie būdai, kaip palaikyti stambiąją motoriką vyresniame amžiuje, apima:

 1. Gimnastika ir rytinė mankšta: švelnūs gimnastikos pratimai ir rytinės mankštos pratimai, tokie kaip Tai či ar joga, gali padėti išlaikyti lankstumą, balansą ir kūno kontrolę.
 2. Vaikščiojimas ir aerobika: reguliarus vaikščiojimas ir aerobiniai pratimai, tokie kaip plaukimas arba bėgimas, padeda palaikyti gerą fizinę būklę ir pagerina koordinaciją bei pusiausvyrą.
 3. Tikslinės raumenų grupės stiprinimas: pratimai, kuriuose dalyvauja tikslinės raumenų grupės, tokios kaip rankos ir kojos, padeda palaikyti stiprumą ir funkcionalumą.

Stambiosios motorikos lavinimas skirtinguose amžiaus tarpsniuose yra svarbus, nes kiekvienas amžiaus grupės žmogus gali gauti naudą iš tobulėjimo ir palaikymo šioje sferoje. Praktikuojant tinkamus metodus ir pritaikant juos atsižvelgiant į amžių ir gebėjimus, galima išlaikyti ir pagerinti stambiąją motoriką visą gyvenimą.

Svarbūs aspektai stambiosios motorikos lavinime

Individualių poreikių ir gebėjimų atsižvelgimas

Stambiosios motorikos lavinime labai svarbu atsižvelgti į kiekvieno individo individualius poreikius ir gebėjimus. Kiekvienas žmogus yra unikalus ir turi skirtingus motorinius gebėjimus bei iššūkius. Todėl reikia pritaikyti lavinimo metodiką, kad ji atitiktų kiekvieno asmens poreikius. Tai gali reikšti pritaikytus pratimus, individualų požiūrį ir kruopštų stebėjimą, siekiant užtikrinti, kad lavinimas būtų veiksmingas ir pritaikytas konkrečiai asmenybės situacijai.

Tvarus ir nuoseklus lavinimas

Stambiosios motorikos lavinimas reikalauja tvarumo ir nuoseklumo. Tai reiškia, kad lavinimas turi būti reguliarus ir ilgalaikis procesas, o ne vienkartinis veiksmas. Nuoseklus ir sistemingas lavinimas padeda tobulinti motorinius įgūdžius, sustiprinti raumenis ir pagerinti koordinaciją. Taip pat svarbu užtikrinti tvarumą ir integruoti stambiosios motorikos pratimus į kasdienį gyvenimą, kad lavinimas būtų efektyviausias ir nuolatinis.

Palaikymo ir motyvacijos reikšmė

Stambiosios motorikos lavinimas gali būti iššūkis ir reikalauti pastangų, todėl palaikymas ir motyvacija yra labai svarbūs aspektai. Tie, kurie dalyvauja stambiosios motorikos lavinime, turi jaustis palaikomi, skatinami ir įkvėpti. Tai gali būti pasiekta per teigiamą grįžtamąjį ryšį, remiant ir skatinant progresą, taip pat pateikiant įdomius ir įtraukiančius pratimus bei veiklas. Palaikymas ir motyvacija padeda asmenims išlikti fiziškai aktyviais, siekti savo tikslų ir toliau lavinti savo stambiąją motoriką.

Stambiosios motorikos lavinimas yra svarbus aspektas žmogaus vystymuisi ir gerovei. Jis turi daugybę privalumų, įskaitant kognityvinius, emocinius ir kasdienio gyvenimo įgūdžių plėtojimą bei mokymosi palengvinimą. Lavindami stambiąją motoriką, galime pagerinti koordinaciją, raumenų jėgą ir lankstumą, o tai turi teigiamą poveikį mūsų kasdieniam funkcionavimui.

Stambiosios motorikos lavinimas yra ilgalaikis įsipareigojimas ir kelias į nuolatinę tobulėjimo ir gerovės trajektoriją. Skatinimas dalyvauti įvairiose veiklose, žaisluose ir pratimuose padės žmonėms išlaikyti motyvaciją ir siekti aukštesnių rezultatų.

Stambioji motorika yra nepaprastai svarbi mūsų kasdieniniam gyvenimui ir gebėjimui funkcionuoti. Ji padeda mums atlikti įvairias užduotis nuo paprasčiausių kasdieninių veiklų iki sudėtingesnių kognityvinių procesų. Todėl investuoti į stambiosios motorikos lavinimą yra verta pastangų, nes tai gali turėti ilgalaikį ir teigiamą poveikį mūsų gyvenimui.

Nauji straipsniai

 • Psichologė Žiedūnė Žolynė

  Suaugusiųjų ir paauglių konsultavimas Konsultuoju gyvai ir nuotoliu Psichologe dirbu aštuonerius metus. Esu žmogus kaip ir tu, kuris patiria džiaugsmą ir liūdesį, tikrumą ir pasimetimą, jaučiasi drąsiai ir bijo, nerimauja ir būna ramus. Tos būsenos mane daro vientisu žmogumi, todėl noriu ir tau padėti pasijusti vientisu, padėti išgyventi baimę, liūdesį, nusivylimą, nerimą,...
 • Gegužės 19 d. Pasaulinė šeimos gydytojo diena

  Te šeimos gydytojai būna darbingi ir energingi, lai pacientai būna sveiki ir laimingi! Gegužės 19-oji – Pasaulinė šeimos gydytojo diena. Šių metų šventės šūkis – „Sveika planeta, sveiki žmonės“. Minint šią Šeimos gydytojo dieną siekiama akcentuoti sveikatos sąryšingumą su mūsų planeta ir pacientų gerove bei norima pabrėžti esminį gydytojų vaidmenį skatinant...
 • Cukrinio diabeto diagnozė ir prevencija

  2 tipo diabetui bei jo pranašei – priešdiabetinei būklei – PSO suteikė pandemijos statusą mūsų modernioje visuomenėje. Cukrinis diabetas anksčiau buvo laikytas su senėjimu susijusia liga, o dabar dėl prastų maisto ir gyvenimo būdo pasirinkimų jis smogia vis jaunesniems. Diabeto prevencija labiausiai pasiteisintų būtent šiais susirgimų atvejais. Vienas testas tapo aukso standartu...
 • Klaidinantys mitai apie odos priežiūrą

  Vieni iš pagrindinių kosmetologijos uždavinių - padėti veido odą išlaikyti sveiką ir švytinčią, išsaugoti natūralų žmogaus kūno grožį, sulėtinti senėjimo procesus bei padėti laiku pastebėti odos ar kūno ligas. Oda, kaip didžiausias kūno organas, tarnauja mums kaip apsauginis barjeras nuo aplinkos pažeidimų, reguliuoja kūno temperatūrą, palengvina jutiminį suvokimą. Todėl odos sveikatos...
 • Dantų implantacija „Šypsenos akademijoje“: žemos kainos, ilgalaikis rezultatas

  Dantys – neatsiejama ne tik grožio, bet ir sveikatos dalis. Net ir nematomoje vietoje buvusius dantis vertėtų suskubti atkurti, nes kiekvienas jų yra labai svarbi virškinimo sistemos dalis. Dabar galite pasinaudoti išskirtiniais „Šypsenos akademijos“ pasiūlymais. Geriau nedelsti „Šypsenos akademijos“ padalinio Kaune gydytojas periodontologas Jonas...
 • Lavinamieji lauko žaislai: nauda vaikams

  Lauko žaidimai yra esminė vaikų aktyvaus laisvalaikio dalis, suteikianti galimybę ne tik pramogauti, bet ir įgyti įvairių įgūdžių. Lavinamieji lauko žaislai padeda vaikams ugdyti motorinius, socialinius ir kūrybinius gebėjimus, skatindami juos būti fiziškai aktyviais ir kartu mokytis. Motorinių įgūdžių lavinimas Lauko žaislai, tokie kaip kamuoliai, dviračiai, paspirtukai ar laipiojimo...
 • Ką žinoti apie dantų priežiūrą prieš ir per atostogas?

  Planuodami atostogas užsienyje, retai kada susimąstome apie dantų priežiūrą. Netikėti dantų pažeidimai ar užpuolęs skausmas gali sukelti nemalonumų, o medicininių išlaidų draudimas gali kompensuoti tik minimalias odontologines išlaidas. Tad norintiems išvengti nemalonaus jausmo ir didelių netikėtų išlaidų, toliau pasidalinsime įžvalgomis, kaip prižiūrėti dantis prieš ir per...
 • Gegužės 17 d. Pasaulinė hipertenzijos diena

  Ar žinote savo kraujospūdžio rodmenis? Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šiandien itin stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į grėsmingas bei ilgalaikes šios ligos sukeliamas pasekmes sveikatai, gyventojai raginami pasitikrinti savo arterinį kraujo spaudimą bei supažindinami su įvairiomis prevencijos priemonių galimybėmis. Lėtinės neinfekcinės ligos lemia du...
 • Vaikų mityba: specialistė atskleidė, ką daryti, jei atžala itin išranki maistui

  „Mama, šito tikrai nevalgysiu“, „neskanios tos daržovės“, „nenoriu to, man nepatinka“ – tokias ir daugybę panašių frazių turbūt teko girdėti kiekvieniems tėvams. Maistui išrankias atžalas auginantys tėvai susiduria su daug iššūkių ir ramybės neduodančiais klausimais. Ką daryti, kad vaikas gautų visas jo augančiam organizmui reikalingas maistines...
 • Kad darbai sode ir darže džiugintų

  Turintieji savo kiemą dar žiemą planuoja, ką sės pavasarį ir kokius darbus reikės nudirbti. Daugeliui sodininkystė – ne tik malonumas, bet ir puikus būdas mankštintis. Tiesa, netgi lengvi darbai gali baigtis traumomis, todėl atsargumas itin svarbus darbuojantis sode. Dažniausios traumos Nugaros ir kaklo. Dirbant sode ar darže tenka daug kartų lenktis, pritūpti, klūpėti ir kelti...
 • Egzosomos: dar viena (ne)aiški sąvoka?

  Egzosomos – mažos, nepaprasto potencialo pūslelės, kurias kamieninės ląstelės išskiria į supančią aplinką. Jos vaidina svarbų vaidmenį tarpląsteliniame ryšyje, perduodant signalus ir informaciją tarp skirtingų organizmo ląstelių. Egzosomose yra: baltymų lipidų nukleino rūgšties metabolitų Kodėl pasakoju ir kuo jos naudingos mūsų odos grožiui??? Egzosomų taikymo...
 • Aknė ir mityba

  Su akne susiduriantys paaugliai neretai įsitikinę, kad tai susiję su valgomu maistu, jo netoleravimu ar net alergija. Dažnai išgirstu - tai tikriausiai alergija ŠOKOLADUI! Nors yra atlikta nemažai tyrimų, bandančių išsiaaiškinti dietos ir aknės sąsajas, tačiau duomenys kol kas kontraversiški ir aiškių rekomendacijų, patvirtintų moksliškai, iki šiol trūksta. Visgi, dauguma studijų sutinka, kad...
 • Dantis tiesinti galima ir vyresniems žmonėms, tačiau delsti neverta

  Dantis šiais laikais tiesinasi ne vien jaunimas, bet ir vyresni žmonės – sulaukę 50 metų ir daugiau. Neretai specialistų pagalbos jie kreipiasi prieš tai atidėlioję labai ilgai, kartais – dešimtmečius. Po gydymo džiaugiasi tiesiais dantimis, gražia šypsena ir gailisi tiek laiko vengę ortodontinio gydymo. Viskas iš eilės Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių investuoja į...
 • Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis

  Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis Danties ar dantų protezavimas turi įvykti kuo greičiau. Jei praradote vieną dantį, pasistenkite jį kuo greičiau atkurti. Kuo ilgiau po danties praradimo lieka tuščia vieta, tuo sunkesnės pasekmės jūsų dantų lankams ir žandikauliui. Pirmiausia, prie nesamo danties gretimi dantys ima migruoti, virsti,...
 • Stebėkite savo akių spaudimą bet kada ir bet kur su Icare HOME 2 tonometru

  Ar Jums diagnozuota glaukoma? Jei taip, žinote, kaip svarbu reguliariai matuoti akių spaudimą. Akių spaudimo matavimas padeda gydytojui įvertinti glaukomos progresavimą ir prireikus pakoreguoti gydymą. Tradiciškai akių spaudimas matuojamas oftalmologo kabinete naudojant specialų įrenginį. Tačiau dabar galite stebėti akių spaudimą namuose naudodami Icare HOME 2 tonometrą. Icare HOME 2 yra...
 • Gegužės 10 d. Judėjimo sveikatos labui diena

  Būkite judrūs, būkite aktyvūs, būkite veiklūs, būkite sveiki! Kiekvienais metais, gegužės 10-ąją Europoje minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą, streso bei priklausomybių mažinimo problemas, gyventojai informuojami apie lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos galimybes, sveikos gyvensenos privalumus ir veiksmingiausius...
 • Gegužės 8 d. Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena

  Gegužės 8-oji – Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena. Kasmet nuo šio vėžio miršta daugiau nei 140 000 moterų. Lietuvoje kiekvienais metais skaudžią diagnozę išgirsta apie 400 silpnosios lyties atstovių. Nors gydymo galimybės gerėja, tačiau rezultatai, deja, nedžiugina – būdamas pagal dažnumą aštuntas pasaulyje kiaušidžių vėžys vis dar pirmauja onkoginekologinių ligų mirtingumo...
 • Gegužės 7 d. Pasaulinė astmos diena

  Kvėpuokime lengvai! Pirmasis gegužės antradienis – Pasaulinė astmos diena. Kaip teigia pasaulinės astmos iniciatyvos nariai, kuriems pritaria ir Lietuvos pulmonologų bei alergologų draugijos (LPAD) gydytojai, niekada ne per anksti, niekada ne per vėlu – visada tinkamas metas atkreipti dėmesį į kvėpavimo takų ligas. Lietuvoje Astmos diena minima nuo 1998-ųjų. Ši diena skirta...
 • Gegužės 6 d. Tarptautinė diena be dietų

  Endokrinologas paneigs mitus apie stebuklingas dietas ir konsultuos, kaip taikyti esminius sveikos mitybos principus! Gegužės 6-ąją minime Tarptautinę dieną be dietų. Šiandien visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į išties skaudžias, ypač jaunimo tarpe paplitusias, valgymo sutrikimo problemas. Neaukokime savo sveikatos dėl žalingų dietų! Neegzistuoja nekenkiančios organizmui lieknėjimo...
 • Gegužė – mėnuo prieš rūkymą

  Būkime nepriklausomi – nerūkykime! Gegužė – mėnuo prieš rūkymą Šis pavasaris dar kartą primena, jog rūkymas – ypač žalingas įprotis. Ar teko girdėti, kad Pasaulio sveikatos organizacija rūkymą įvardija kaip labiausiai paplitusią priklausomybės ligą, nuo kurios kasmet Anapilin iškeliauja daugiau nei 6 mln. pasaulio gyventojų? Statistika nebaugina? Vis dar rūkote?...
 • Su kokiais protezais gali būti atliekamas dantų protezavimas?

  Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, apie kurią daugelis žmonių tikrai yra girdėję, o galbūt, net praktiškai išbandę. Ši procedūra rekomenduojama žmonėms, kurie dėl tam tikrų priežasčių yra netekę vieno ar net visų dantų. Taip pat dantų protezavimą įprastai reikia atlikti atvejais, kai susiduriama su rimtesniais dantų pažeidimais, kurių neįmanoma išspręsti kitų odontologinių...
 • PRP terapija ir jos teikiami privalumai

  Injekcijoms ir kito tipo estetinėms procedūroms šiais laikais ryžtasi tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nori patobulinti savo išvaizdą ar bent šiek tiek sustabdyti bėgantį laiką. Kai kurios estetinės procedūros pasitarnauja ne tik grožio ar jaunytės puoselėjimo tikslams, bet ir sveikatos labui. PRP terapija – visame pasaulyje populiari procedūra, kurios metu naudojama...
 • Patogiausias būdas atsikratyti netaisyklingo sąkandžio – kapos

  Daug žmonių nedrįsta plačiai šypsotis – trukdo kreivi dantys, netaisyklingas sąkandis. Nemažai tokių, kurie gydytojų ortodontų vengia žinodami, kiek nepatogumų sukelia breketai. Tačiau „Šypsenos akademija“ siūlo inovatyvų dantų tiesinimo būdą – kapas, leidžiančias ne tik pasiekti geriausių rezultatų, bet ir viso gydymo metu patogiai jaustis. Kodėl verta...
 • Unikalios korėjietiško veido prausiklio sudedamosios dalys ir jų nauda

  Korėjiečių odos priežiūros filosofija orientuota į švelnų, bet veiksmingą valymą, daugiausia dėmesio skiriant odos puoselėjimui jau pirmajame procedūros etape. Ši filosofija lėmė daugybę naujoviškų ir unikalių ingredientų, dėl kurių korėjietiškos valomosios priemonės išsiskiria iš kitų. Panagrinėkime kai kuriuos iš šių įdomių komponentų ir kaip jie prisideda prie sveikos ir skaisčios veido...
 • Kodėl į mankštos programą vertėtų įtraukti pasipriešinimo juostas?

  Šiandien turime visas galimybes mankštintis namuose. Tam galime rinktis nebrangią, bet tikrai efektyvią įrangą. Vienas palankiausių pasirinkimų neabejotinai yra pasipriešinimo juostos, kurios gali padėti pasiekti tikrai puikių rezultatų. Pasirinkti tinkamas pasipriešinimo juostas galite atsižvelgdami į savo fizinį pasirengimą, nes šių juostų stiprumas labai varijuoja. Jei dar dvejojate, ar į...
 • Kada reikia atlikti dantų plombavimą?

  Reguliarūs vizitai pas odontologą ir atsakinga dantų priežiūra namuose – neišvengiama būtinybė visiems žmonėms, kurie nori turėti gražią šypseną ir sveikus dantis. Dėl laiko stokos ar kitų priežasčių, reguliariais vizitais pas odontologą pasirūpina toli gražu ne kiekvienas žmogus. To pasekmė – sudėtingos burnos ertmės ligos ir brangiai kainuojantis dantų gydymas. Dantų plombavimas...
 • Kaip sukurti tobulą miego rutiną savo kūdikiui?

  Pirmosios kelios kūdikio gyvenimo savaitės gali būti vienos sunkiausių. Kūdikiui prisitaikant prie naujos aplinkos, jūsų gyvenimas sustoja. Kūdikis neskiria dienos nuo nakties. Jis negali miegoti ilgiau nei kelias valandas nevalgęs. Daugelis tėvų kenčia nuo miego trūkumo. Kai kurie tėvai mano, kad gali to išvengti, jei savo kūdikiui sudarys miego grafiką. Kiti tėvai mano, kad jų kūdikis turi...
 • Kokios sultys yra pačios naudingiausios sveikatai?

  Kiekvienas žmogus privalo pats pasirūpinti savo sveikata. Tai žinoma nereiškia, kad susirgę turėtume gydytis savarankiškai, tai reiškia, jog turime nuolat stengtis, kad sveikata nesutriktų. Bendra sveikatos bei mūsų organizmo būklė priklauso nuo sveikos gyvensenos, kuri apima mitybą, fizinį aktyvumą, darbo bei poilsio režimą. Nuo mitybos priklauso daug organizme vykstančių procesų, todėl ji...
 • Nuo ko priklauso spermos kiekis?

  Spermos kiekis yra svarbus rodiklis, kalbant apie vyrų reprodukcinę sveikatą. Įvairūs veiksniai gali daryti įtaką spermos kiekiui, o šiame straipsnyje aptarsime, nuo ko priklauso spermos gamyba ir kaip įvairios aplinkybės gali ją paveikti. Urologas, kaip šlapimo ir reprodukcinės sistemos specialistas, gali padėti suprasti šiuos klausimus ir, jei reikia, siūlyti atitinkamus gydymo...
 • Riešo skausmas

  Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja ūmaus skausmo metu yra ne visada tinkamiausias sprendimas. Dažnu atvėju laikyti riešą įtvare ir tikėtis pagerėjimo nėra tinkamas sprendimas (nebent trumpam, jeigu tai ūminis skausmas), visgi riešo skausmas gali būti ne tik dėl riešo audinių problemų, bet tam turi įtakos ir...
 • Naujos kartos dantų tiesinimas kapomis: estetika ir komfortas siekiant nepriekaištingos šypsenos

  Šiuolaikinėje ortodontijoje estetinis dantų tiesinimas naudojant kapas yra tapęs vienu iš populiariausių būdų siekiant tobulos šypsenos ir nepriekaištingai tiesių dantų. Šis inovatyvus ortodontijos metodas skirtas tiems, kurie svajoja apie tiesius dantis, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori naudoti breketų. Dantų tiesinimas kapomis – tai ne tik estetiškai patraukli, bet ir...
 • Hipnokoučingas: raktas į asmeninę ir profesinę sėkmę

  Šiuolaikinė visuomenė dažnai skundžiasi prasta gyvenimo kokybe ir net nesusimąsto, kad dėl to kalti tam tikri pasąmonės blokai ir netinkamos programos, kurios pritraukia nesėkmes ir nepriteklių. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato? Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl norint tapti tikrai sėkmingu, pirmiausia reikia atrasti finansinių nesėkmių priežastis, kurios dažnai slypi tiesiog mūsų...
 • Kūdikio kalbos ugdymas – žaismingos logopedo rekomendacijos

  Pirmieji vaiko gyvenimo metai itin svarbūs jo įvairiapusiam vystymuisi. Juk kūdikio kalbos ugdymas moko kur kas daugiau nei vien kalbėjimo ar pasaulio suvokimo! Žaisdami užmezgame glaudų ryšį su savo atžala, mokome ją pažinti savo ir kitų jausmus, bei skatiname naujų smegenų ląstelių jungčių formavimąsį. Galima sakyti, jog žaidžiant, vyksta pirmosios ir bene svarbiausios vaikelio komunikacijos...
 • Net 75 proc. pacientų negauna kompensuojamų priemonių, gauna jų per mažai arba ne tai, ko jiems reikia

  Praeitų metų rudenį atlikta onkologinių pacientų apklausa atskleidė skaudžią situaciją – 75 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų turi prastą šlapimą sugeriančių priemonių prieinamumą. „Ne vieną dieną analizavome šią situaciją ir ieškojome platesnio išaiškinimo. Tapo aišku, kad problema yra daugiasluoksnė: mažas pacientų informuotumas, medikų neskubėjimas išrašyti kompensavimo...
 • Diskalkulija – skaičiavimo įgūdžių gerinimas

  Diskalkulija yra specifinis sutrikimas, kuris išsiskiria sunkumu suvokti ir naudoti matematikos sąvokas, skaičius ir operacijas. Tai panašu į disleksiją, tačiau susiję su matematikos sritimi. Diskalkulija gali turėti įtakos tiek vaikams, tiek suaugusiems, ir ji dažnai pasireiškia nuo ankstyvojo mokymosi etapo. Diskalkulija išsiskiria iš kitų mokymosi sunkumų tuo, kad tai specifinis...
 • Potrauminio streso sindromas

  Vaikystė yra laikotarpis, kai vaiko psichologinė ir emocinė sveikata yra ypač jautri traumoms. Potrauminio streso sindromas yra rimta problema, su kuria susiduria daugybė vaikų visame pasaulyje. Tai psichinės sveikatos sutrikimas, kuris atsiranda po patirtos traumos, tokios kaip fizinis ar seksualinis smurtas, nelaimingas atsitikimas, karas ar kitos siaubingos patirtys. Potrauminio streso...
 • Kuo sergančio Alzheimerio liga  asmens priežiūra  globos namuose pranašesnė negu priežiūra namuose?

  Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje demencija serga daugiau kaip 55 mln. žmonių, be to, kasmet nustatoma beveik 10 mln. naujų atvejų. Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi demencijos forma, sudaranti 60–70 proc. visų atvejų. Naujajame tyrime prognozuojama, kad iki 2050 m. Alzheimerio liga sergančių žmonių skaičius patrigubės. Dešimtmečius apie...
 • Ar verta gerti žuvų taukus? Privalumai ir šalutinės pasekmės išsamiai išnagrinėtos

  Sveiki! Šiandien kalbėsime apie žuvų taukus ir jų naudą mūsų organizmui. Ar verta įtraukti juos į savo mitybą? Tai klausimas, kuris dažnai kelia diskusijas sveikos gyvensenos entuziastų tarpe. Žuvų taukai garsėja savo gausiu omega-3 riebalų rūgščių kiekiu, kurios gali turėti įvairių teigiamų poveikių mūsų sveikatai. Tačiau, ar jie iš tiesų verti dėmesio ir ar jų nauda viršija galimus...
 • Kaip efektyviai mokytis ir geriausiai išnaudoti ket bilietus?

  Ruošiantis kelių eismo taisyklių (KET) egzaminui, svarbu ne tik įsisavinti teoriją, bet ir praktiškai taikyti įgytas žinias. Vienas iš efektyviausių būdų tai daryti – naudotis KET bilietais, kurie simuliuoja realaus egzamino sąlygas. Tačiau kaip iš maksimaliai išnaudoti šią mokymosi priemonę? Šiame straipsnyje pateikiame patarimus, kaip efektyviai mokytis naudojant, išlaikant motyvaciją...
 • Smulkioji motorika – lavinimo būdai

  Smulkioji motorika yra sudėtinga ir subtili motorinės veiklos forma, susijusi su smulkių raumenų grupių kontrolės ir koordinacijos įgūdžiais. Ji apima įvairias veiklas, kurios reikalauja smulkiosios motorikos įtraukimo, tokių kaip rašymas, piešimas, drobės modeliavimas ir kiti manipuliaciniai veiksmai su smulkiais objektais. Smulkiosios motorikos lavinimas vaikystėje yra ypač svarbus, nes...
 • Logopedas Vilniuje: kaip atrasti gerą specialistą ir gauti efektyvią pagalbą

  Dar ne taip seniai, logopedas daugeliui asocijavosi tik su liaudyje vadinamu vaikišku „šveplumu“. Plintant edukacijai, domėjimas logopedų paslaugomis proporcionaliai auga, o su juo didėja ir specialistų pasiūla. Tai ypatingai pastebima sostinėje, kur nesunku pasiklysti skelbimų, straipsnių ir kitokios virtualios informacijos gausybėje. Todėl šįkart, trumpai ir aiškiai – ką...
 • Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia?

  Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia? Kalba yra vienas iš pagrindinių būdų, kuriuo žmonės išreiškia savo mintis ir bendrauja su kitais, tačiau ne visi turi privilegiją sklandžiai kalbėti. Kalbos sutrikimai gali paveikti tiek vaikus, tiek suaugusius, tad šiame straipsnyje išnagrinėsime kalbos sutrikimus, jų priežastis, įveikos galimybes, ir tai, kaip mikčiojimo ar greitakalbystės terapija...
 • Jautrus vaikas: kaip pasiruošti kirpyklai?

  Jautrus vaikas yra tas, kuris pasižymi itin jautria nervų sistema, dideliu emociniu jautrumu ir gebėjimu pajusti bei suprasti kitų jausmus ir reakcijas. Toks vaikas gali būti labiau jautrus išoriniam pasauliui ir jo dirgikliams, gali skirti didesnį dėmesį smulkmenoms arba giliau įsijausti į kitų žmonių emocijas. Jautrus vaikas dažnai stipriau nei kiti reaguoja į įvairias netikėtas situacijas,...
 • Kognityvinė elgesio terapija paaugliams Vilniuje: specialistų pagalba gyvai ir internetu

  Paauglystė gali būti sudėtingas laikotarpis tiek paaugliams, tiek jų tėvams. Dažnai šiame amžiuje iškyla emocinės ar psichologinės problemos, su kuriomis susidurti gali būti iššūkis. Kognityvinė elgesio terapija (KET) yra vienas iš veiksmingų būdų padėti paaugliams ir jų tėvams spręsti savo psichologines problemas. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip KET gali būti taikoma...
 • Kaip sutvarkyti dantis ir puikiai pailsėti grįžus į Lietuvą atostogoms?

  Vasara – laikas, kai visi, tiek Lietuvą aplankyti sugrįžtantys emigrantai, tiek ir patys gydytojai, mėgaujasi šiltu oru, atostogauja ir atgauna jėgas. Odontologijos klinika "Aš šypsausi" Klaipėdoje, esanti adresu Tilžės 27, puikiai supranta vasaros svarbą ir kviečia jus pasirūpinti savo šypsena iš anksto planuojant apsilankymą. Patarimai, kaip efektyviai susiplanuoti...
 • Periodontitas: nematomas pavojus Jūsų šypsenai

  Periodontitas: Nematomas pavojus Jūsų šypsenai Daugelis žmonių net neįtaria, jog jų dantys gali būti rimtoje pavojaus zonoje. Gydytoja periodontologė, med.dr. Laura Žiūkaitė atkreipia dėmesį į periodontitą - lėtinę dantenų ligą, kurios simptomai dažnai lieka nepastebėti, kol nepasiekia pažengusio etapo. Kas yra periodontitas? Tai yra dantenų ir aplink dantis esančių...
 • 10 klausimų apie drėgmės surinkėjus. Atsako specialistas

  Renkantis drėgmės surinkėją reikia kuo daugiau dėmesio skirti parametrams, kurie gali padėti geriau suprasti – ko jums reikia ir kas geriausiai tinka Jūsų namuose. Apskritai šiuo metu vadybininkai, kurie prekiauja tam tikra įranga, teikia konsultacijas internetu. Tai yra labai puiki pagalba tiems, kurie nori kuo greičiau rasti tinkamą įrangą, nesugaišti daug laiko. Štai drėgmės...
 • Kosmetika su placenta - visapusiška priežiūra

  Kaip suteikti veido odai 100% gyvybingumą? „TianDe“ pateikia aukščiausius reikalavimus atitinkančią stulbinančią senėjimą stabdančią priemonę. „Placentinėje serijoje“ yra daugiau nei 100 gyvybiškai svarbių elementų, kurie apsaugos jūsų veido odą nuo su amžiumi susijusių pokyčių. 40 metų atrodyti kaip 30? Jokių problemų! Genialus gamtos išradimas – placenta...
 • Panikos atakos paauglystėje: kaip suvaldyti ir padėti vaikui?

  Paauglystė – tai laikotarpis, kuris dažnai pasižymi dideliais pokyčiais ne tik fiziniais, bet ir emociniais. Paaugliai susiduria su daugybe iššūkių, o vienas iš jų gali būti netikėtai prasidėjusios panikos atakos. Šio straipsnio tikslas yra suteikti žinių apie tai, kaip panikos atakos gali paveikti paauglius, kaip jas atpažinti, ir svarbiausia – kaip su jomis susidoroti. Panikos...
 • Mikčiojimo gydymas: kaip pagerinti kalbos sklaidumą?

  Spalio 22 – oji – Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas yra kalbos ir komunikacijos sutrikimas, kuris gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems. Šis sutrikimas būna arba trumpalaikis ir praeina savaime, ypač vaikystėje, arba ilgalaikis. Tai yra kompleksinis reiškinys, kurio priežastys įvairios: fiziologinės, psichologinės ir socialinės. Mikčiojimo...