Sensoriniai iššūkiai – ar tik vaikams?

2024 m. kovo 25 d.
Sensoriniai iššūkiai – ar tik vaikams?

Sensorinė arba jutiminė sistema yra nervų sistemos dalis, kuri atsakinga už jutiminės informacijos suvokimą, perdavimą ir apdorojimą. Ši sistema sudaryta iš sensorinių receptorių, nervų ir smegenų struktūrų, kurios bendradarbiauja suvokiant ir interpretuojant išorinius stimulus, gaunamus per skirtingus pojūčius. Sensorinė sistema veikia kaip informacijos gavimo ir apdorojimo grandinė. Ji konvertuoja įvairius išorinius stimulus (pvz., šviesos šaltinius, garsą, kvapą, skonį, lytėjimą, kūno padėties pasikeitimą, vidinius pojūčius – skausmą, temperatūrą) į nervų impulsus. Šie impulsai perduodami per nervų tinklus į smegenis, kur jie yra apdorojami ir interpretuojami. Tai leidžia žmogui suvokti ir reaguoti į aplinką bei vidinius kūno pojūčius ir adaptuotis prie įvairių šiuos pojūčius sukeliančių situacijų ir atitinkamai į jas reaguoti.

Sensoriniai iššūkiai

Sensoriniai iššūkiai yra įvairius pojūčius sukeliančios situacijos arba sąlygos, kuriose asmeniui kyla sunkumų suvokti arba tvarkyti gaunamus sensorinius stimulus. Tai gali apimti įvairias problemas, pvz., sunkumus suvokti aplinkos informaciją gaunamą per regą, klausą ar uoslę, sudėtingų pojūčių analizę arba netgi pojūčių apdorojimo sutrikimus, kurie gali trukdyti kasdieniam gyvenimui ar veiklai. Pavyzdžiui, sensoriniai iššūkiai gali apimti žmones, kurie patiria jautrumą tam tikriems pojūčiams (pvz., stiprus triukšmas ar įvairaus intensyvumo šviesos). Taip pat tai gali būti susiję su žmonėmis, kuriems yra regos ar klausos sutrikimų, ir jiems gali būti sunkiau suvokti arba interpretuoti informaciją per tuos pojūčius. Šie iššūkiai gali reikalauti individualaus prisitaikymo, sensorinės integracijos terapijos arba specialių įrankių, kad žmonės galėtų įveikti šiuos kasdienius iššūkius.

Svarbu paminėti, kad su sensoriniais iššūkiais gali susidurti kiekvienas asmuo, nepriklausomai nuo jo amžiaus, lyties, sveikatos būklės. Kiekvienas asmuo atpažįsta savo pojūčius ir pastebi, kad vieniems dalykams yra jautresnis, o kitus dalykus labiau mėgsta. Kiekvienas galime atpažinti savo sensorinius skirtumus – vieni žmonės labia mėgsta ekstremalų sportą, šokinėjimą parašiutu, taip suaštrindami vestibulinės sistemos pojūčius, kiti šių veiklų labia nemėgsta. Vieniems žmonėms patinka liesti tąsias, gličias tekstūras, kiti šio pojūčio ypatingai vengia.

Šiuo metu daugiau informacijos apie sensorinius iššūkius kalbama vaikų kontekste, ypatingai esančių autizmo spektre, bet yra labai nedaug pasiekiamos informacijos apie suaugusiųjų sensorinius iššūkius ir kaip būtų galima juos geriau įveikti.

Sensorinės integracijos sutrikimas yra neurologinė būklė, kuri veikia tai, kaip smegenys apdoroja jutiminę informaciją. Nors dažniausiai diagnozuojama vaikystėje, šis sutrikimas gali išlikti suaugusiesiems ir labai paveikti jų gyvenimo kokybę. Suaugusiesiems įtariantiems turint sensorinės integracijos sunkumų svarbu pirmiausia atpažinti požymius, nes tai gali būti pirmasis žingsnis siekiant suprasti ir valdyti šią būklę.

Pagrindiniai 10 sensorinės integracijos sutrikimų simptomų yra šie:

 1. Per didelis arba per mažas jautrumas sensoriniam stimului (kitaip: hiper- ar hipo- jautrumas): vienas iš labiausiai paplitusių bei pastebimiausių požymių yra neįprastas jautrumas jutimo dirgikliams. Tai gali pasireikšti per dideliu arba per mažu jautrumu lytėjimui, skoniui, regėjimui, kvapui ir garsui. Kasdienė jutimo patirtis gali būti per didelė ar net skausminga. Pavyzdžiui, juos gali labai trikdyti tam tikrų audinių ir tekstūrų jausmas, konkretaus maisto produkto skonis ar tekstūra, foninis triukšmas, šviesos
  intensyvumas
 2. Sunkumai filtruojant foninį triukšmą: sunku sutelkti dėmesį į vieną garsą ar pokalbį triukšmingoje aplinkoje. Tai atsitinka dėl to, kad smegenys bando išfiltruoti išorinį triukšmą, todėl susikaupti ties atliekama užduotimi tampa sudėtinga. Šis iššūkis gali sukelti nusivylimo, dirglumo ir nerimo jausmus socialinėse situacijose ir netgi paveikti darbo rezultatus.
 3. Jutimų siekiantis elgesys: kai kurie asmenys gali pasitelkti pojūčių siekiantį elgesį norėdami reguliuoti arba susidoroti su padidėjusiu jautrumu dirgikliams. Įprastas šio elgesio pavyzdys yra nuolatinis jaudinimasis, daiktų lietimas ar baksnojimas, žingsniavimas ar net stiprių pojūčių, tokių kaip garsios muzikos ar aštraus maisto, ieškojimas. Nors šis elgesys gali suteikti laikiną palengvėjimą, jis taip pat gali trukdyti kasdieniam funkcionavimui ir socialiniams santykiams.
 4. Silpna koordinacija ir pusiausvyra: motorinių įgūdžių ir koordinacijos sunkumai yra dar vienas suaugusiųjų sensorinės integracijos sutrikimo požymis. Asmenys, gali susidurti su sunkumais atliekant tokias užduotis, kurioms vykdyti reikia smulkiosios motorikos, pavyzdžiui, rašyti ar užsisegti drabužius. Taip pat jiems gali būti sunku su stambiąja motorika, pvz., vaikščioti laiptais aukštyn arba žemyn, išlaikyti pusiausvyrą, tinkamai suvokti erdvę, kurioje jie yra.
 5. Jutiminė perkrova ir emocinis protrūkis: jutimo perkrova gali būti dažna ir varginanti patirtis. Kai per daug jutiminio stimulo veikia nervų sistemą vienu metu, gali atsirasti nuovargis, kuris savo ruožtu sukelia emocinius protrūkius. Jutimų perkrovos metu asmuo gali tapti susijaudinęs, pavargęs ir netgi pradėti elgtis agresyviai. Asmuo taip pat gali patirti panikos priepuolius, jausti bejėgiškumo jausmą ar didelį norą pabėgti iš situacijos.
 6. Sunkumai su pokyčiais ir prisitaikymu: bet koks nedidelis kasdienybės ar aplinkos pokytis priimamas labai stipriai. Dėl šios priežasties asmenys gali parodyti nelankstumą, priešintis pokyčiams arba turėti sunkumų prisitaikyti prie naujų situacijų, tai gali turėti įtakos tiek darbui, tiek asmeniniams santykiams.
 7. Problemos sekant laiką ir sekas: kyla sunkumų tvarkantis su laiku, jį apdorojant ir veikiant pagal sekas, kas gali sukelti sunkumų organizuojant ir planuojant veiklas. Asmenims gali būti sunku sekti laiką, neteisingai įvertinti, kiek laiko reikia užduotims atlikti, arba jiems gali būti sunku nustatyti prioritetus ir užduotis suskaidyti į valdomus veiksmus.
 8. Socialiniai ir emociniai sunkumai: dėl padidėjusio jautrumo ir sunkumų interpretuojant jutimus, asmenys, gali neteisingai interpretuoti socialines užuominas arba gali kilti sunkumų užmezgant ryšius su kitais žmonėmis. Dėl to asmenys gali jaustis izoliuoti arba nesuprasti ir dėl to patirti nerimą ar depresiją.
 9. Jautrumas šviesai ir regos dirgikliams: regėjimo jautrumas yra dar vienas dažnas suaugusiųjų sensorinės integracijos sutrikimų požymis. Asmenys gali būti itin jautrūs ryškiai šviesai, saulės šviesai ar fluorescencinei šviesai, o tai gali sukelti diskomfortą, galvos skausmą ar net migreną. Be to, jiems gali būti sunku sutelkti dėmesį į vizualiai sudėtingas scenas ar raštus, pvz., raštuotus tapetus ar medžiagas, daiktais perpildytas erdves.
 10. Padidėjęs jautrumas kvapams ir skoniams: tai gali pasireikšti kaip pasibjaurėjimas tam tikrais kvapais, kaip kvepalai ar valymo priemonės, arba stiprus konkrečių maisto produktų vengimas ar netgi pasišlykštėjimas jais. Dėl šio padidėjusio jautrumo gali būti sudėtinga valgyti kavinėse ar restoranuose, dalyvauti socialiniuose renginiuose ar net būti bendrose erdvėse, kur tvyro stiprūs kvapai.

Kokie konkretūs veiksmai gali padėti tvarkytis su sensorinės integracijos sutrikimais:

 • Pirmiausia susidarykite savo individualų sensorinį profilį, tai padaryti gali padėti ergoterapeutas
 • Susikurkite jutimams palankią aplinką reguliuodami apšvietimą, mažindami triukšmo lygį, pasirinkdami patogius drabužius ir tinkamus baldus.
 • Užsiimkite reguliaria fizine veikla, pavyzdžiui, joga ar plaukimu, kad pagerintumėte pusiausvyrą, koordinaciją ir bendrą jutimų apdorojimą.
 • Praktikuokite atsipalaidavimo metodus, tokius kaip gilus kvėpavimas, sąmoningumas ar progresyvus raumenų atpalaidavimas, kad padėtumėte valdyti stresą ir nerimą, susijusį su jutimo perkrova.
 • Susikurkite kasdienę rutiną, kuri padės sumažinti nerimą ir palengvinti perėjimą.

Ergoterapija ir sensoriniai iššūkiai:

Ergoterapija gali būti labai naudinga suaugusiems, patiriantiems senorikos iššūkius ar disfunkciją, tai yra, sunkumams apdorojant ir reaguojant į pojūčius gaunamus iš aplinkos.Ergoterapeutai yra specialistai gebantys vertinti ir spręsti sensorikos integracijos iššūkių klausimus, siekdami pagerinti asmenų gebėjimą dalyvauti kasdienėse veiklose ir bendrą savijautą.

Žemiau pateikiami konkretūs būdai, kaip ergoterapija gali padėti suaugusiems, patiriantiems sensorinės integracijos iššūkius:

 • Pojūčių vertinimas ir individualaus sensorinio profilio sudarymas: ergoterapeutai atlieka išsamius visų asmens pojūčių sistemų ištyrimus ir vertinimus, kad nustatytų konkrečius sensorinius iššūkius. Tai gali apimti vertinimus, kaip reaguojama į prisilietimus ir skirtingas tekstūras, garsus, skirtingus vaizdinius dirgiklius, skonį ir kvapą. Suprantant
  asmens individualų sensorinių profilių, galima parinkti ir pritaikyti tinkamas intervencijas.
 • Sensorinės integracijos terapija: tai speciali terapinė programa, kuria siekiama padėti asmenims geriau apdoroti ir reaguoti į įvairius aplinkos dirgiklius ir jų suteikiamą informaciją nervų sistemai. Terapinės veiklos gali apimti skirtingų pojūčių ir patirčių derinimą siekiant geresnio kiekvieno pojūčio integravimo ir tinkamo atsako reguliavimo.Ergoterapeutai naudoja veiklas, tokias kaip šokinėjimas, supimasis, lingavimas, suderintas su vaizdu, garsu, kvapu ir kitais pojūčiais vienu metu.
 • Aplinkos pritaikymas ir patarimai: ergoterapeutai gali teikti rekomendacijas namų ir darbo aplinkų modifikavimui, kad jos taptų draugiškesnės asmens sensorinei sistemai. Tai gali apimti šviesos, triukšmo lygio ir kvapų, įvairių tekstūrų pakeitimus ir koregavimus. Patariama specialios priemonės, kurias žmogus galėtų naudoti savo namuose ar darbe, padedančios sumažinti ar reguliuoti gaunamus sensorinius dirgiklius.
 • Sensorinė dieta: tai yra individualiai asmeniui pritaikytas veiklų ir strategijų planas, skirtas tenkinti jo sensorinius poreikius per visą dieną. Tai gali apimti konkrečius pratimus, pertraukas ir laiko planavimą, pojūčiais pasižyminčias veiklas, padedančias
  tinkamai reguliuoti nervų sistemą. Šį planą asmuo sudaro individualiai pagal savo poreikius kartu su ergoterapeutu.
 • Įgūdžių vystymas: ergoterapija sutelkta į konkrečių įgūdžių, susijusių su kasdieninėmis veiklomis, vystymą ir tobulinimą. Pavyzdžiui, asmenys, turintys sensorinių iššūkių, gali lavinti su smulkiąją ir stambiąją motoriką, koordinaciją ir kasdienės asmeninės priežiūros veiklas, siekiant pagerinti savarankiškumą.
 • Prisitaikymo strategijos: ergoterapeutai padeda asmenims kurti įvairias prisitaikymo ir nusiraminimo strategijas, skirtas reguliuoti sensorinius dirgiklius ir jų keliamus iššūkius. Tai gali apimti atsipalaidavimo ir kvėpavimo technikas, dėmesio sutelkimo ar kitų strategijų mokymą, reguliuojant nervų sistemą ir jautrumo lygį.
 • Socialinių įgūdžių mokymas: asmenims, patiriantiems sensorinius iššūkius, kurie sukelia sunkumus jų socialiniam gyvenimui ir santykiams, ergoterapeutai padeda kartu ieškant sprendimų, imituojant įvairias socialines situacijas ir duodant tinkamus socialinių įgūdžių ir komunikacijos gebėjimų gerinimo patarimus.
 • Edukacija ir atstovavimas: ergoterapeutai informuoja asmenis, jų šeimas, darbo kolegas ar kitus aplinkoje esančius asmenis, apie sensorines problemas ir iššūkius, padedant suprasti, kaip palaikyti save ir atstovauti savo poreikius skirtingose aplinkose.
 • Bendradarbiavimas su kitais specialistais: ergoterapeutai dažnai bendradarbiauja su kitais sveikatos priežiūros specialistais siekdami užtikrinti holistinį požiūrį į sensorinių iššūkių sprendimą.

Svarbu pažymėti, kad ergoterapija yra labai individualizuota terapija, ir naudojami konkretūs metodai priklauso nuo asmens unikalaus sensorinio profilio. Pagrindinis ergoterapijos tikslas yra padėti asmenims išspręsti kilusius iššūkius ir pilnai dalyvauti kasdieninėse veiklose bei pagerinti
jų bendrą gyvenimo kokybę.

Nauji straipsniai

 • Jautrus vaikas: kaip pasiruošti kirpyklai?

  Jautrus vaikas yra tas, kuris pasižymi itin jautria nervų sistema, dideliu emociniu jautrumu ir gebėjimu pajusti bei suprasti kitų jausmus ir reakcijas. Toks vaikas gali būti labiau jautrus išoriniam pasauliui ir jo dirgikliams, gali skirti didesnį dėmesį smulkmenoms arba giliau įsijausti į kitų žmonių emocijas. Jautrus vaikas dažnai stipriau nei kiti reaguoja į įvairias netikėtas situacijas,...
 • Kognityvinė elgesio terapija paaugliams Vilniuje: specialistų pagalba gyvai ir internetu

  Paauglystė gali būti sudėtingas laikotarpis tiek paaugliams, tiek jų tėvams. Dažnai šiame amžiuje iškyla emocinės ar psichologinės problemos, su kuriomis susidurti gali būti iššūkis. Kognityvinė elgesio terapija (KET) yra vienas iš veiksmingų būdų padėti paaugliams ir jų tėvams spręsti savo psichologines problemas. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip KET gali būti taikoma...
 • Kaip sutvarkyti dantis ir puikiai pailsėti grįžus į Lietuvą atostogoms?

  Vasara – laikas, kai visi, tiek Lietuvą aplankyti sugrįžtantys emigrantai, tiek ir patys gydytojai, mėgaujasi šiltu oru, atostogauja ir atgauna jėgas. Odontologijos klinika "Aš šypsausi" Klaipėdoje, esanti adresu Tilžės 27, puikiai supranta vasaros svarbą ir kviečia jus pasirūpinti savo šypsena iš anksto planuojant apsilankymą. Patarimai, kaip efektyviai susiplanuoti...
 • Periodontitas: nematomas pavojus Jūsų šypsenai

  Periodontitas: Nematomas pavojus Jūsų šypsenai Daugelis žmonių net neįtaria, jog jų dantys gali būti rimtoje pavojaus zonoje. Gydytoja periodontologė, med.dr. Laura Žiūkaitė atkreipia dėmesį į periodontitą - lėtinę dantenų ligą, kurios simptomai dažnai lieka nepastebėti, kol nepasiekia pažengusio etapo. Kas yra periodontitas? Tai yra dantenų ir aplink dantis esančių...
 • 10 klausimų apie drėgmės surinkėjus. Atsako specialistas

  Renkantis drėgmės surinkėją reikia kuo daugiau dėmesio skirti parametrams, kurie gali padėti geriau suprasti – ko jums reikia ir kas geriausiai tinka Jūsų namuose. Apskritai šiuo metu vadybininkai, kurie prekiauja tam tikra įranga, teikia konsultacijas internetu. Tai yra labai puiki pagalba tiems, kurie nori kuo greičiau rasti tinkamą įrangą, nesugaišti daug laiko. Štai drėgmės...
 • Kosmetika su placenta - visapusiška priežiūra

  Kaip suteikti veido odai 100% gyvybingumą? „TianDe“ pateikia aukščiausius reikalavimus atitinkančią stulbinančią senėjimą stabdančią priemonę. „Placentinėje serijoje“ yra daugiau nei 100 gyvybiškai svarbių elementų, kurie apsaugos jūsų veido odą nuo su amžiumi susijusių pokyčių. 40 metų atrodyti kaip 30? Jokių problemų! Genialus gamtos išradimas – placenta...
 • Panikos atakos paauglystėje: kaip suvaldyti ir padėti vaikui?

  Paauglystė – tai laikotarpis, kuris dažnai pasižymi dideliais pokyčiais ne tik fiziniais, bet ir emociniais. Paaugliai susiduria su daugybe iššūkių, o vienas iš jų gali būti netikėtai prasidėjusios panikos atakos. Šio straipsnio tikslas yra suteikti žinių apie tai, kaip panikos atakos gali paveikti paauglius, kaip jas atpažinti, ir svarbiausia – kaip su jomis susidoroti. Panikos...
 • Mikčiojimo gydymas: kaip pagerinti kalbos sklaidumą?

  Spalio 22 – oji – Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas yra kalbos ir komunikacijos sutrikimas, kuris gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems. Šis sutrikimas būna arba trumpalaikis ir praeina savaime, ypač vaikystėje, arba ilgalaikis. Tai yra kompleksinis reiškinys, kurio priežastys įvairios: fiziologinės, psichologinės ir socialinės. Mikčiojimo...
 • Svarbiausias CBD prisotintos kosmetikos vadovas sveikai ir skaisčiai odai

  Pastaraisiais metais grožio pramonė šurmuliuoja dėl CBD praturtintos kosmetikos atsiradimo. Nuo serumų iki kremų - CBD užkariavo odos priežiūros pasaulį, žadėdamas natūralų ir veiksmingą sprendimą sveikai ir švytinčiai odai pasiekti. Jei kada nors domėjotės CBD nauda odai arba kaip jį įtraukti į savo kasdienę rutiną, daugiau nesidomėkite. Šiame išsamiame vadove gilinsimės į CBD kilmę ir...
 • Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą?

  Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą? Visame pasaulyje kaklo skausmas tampa vis dažnesne problema, maždaug du trečdaliai žmonių kaklo skausmą patiria bent kartą per savo gyvenimą. Tyrimai rodo, kad kaklo skausmas labiau būdingas tiems, kurie kenčia nuo nerimo ar depresijos bei sėdimą darbą dirbantys žmonės. Kaklo skausmas gali atsirasti dėl: raumenų patempimo; raiščių ar...
 • Kaip užauginti vaikus, kad jiems nereikėtų breketų?

  Kokia tikroji kreivų dantų ir netaisyklingo sąkandžio priežastis? Ką daryti, kad to išvengtų jūsų vaikas? Vaikų skaičius su netaisyklingai besivystančiu sąkandžiu nepaliaujamai didėja. Nors pirmieji simptomai pradeda matytis nuo trejų metų amžiaus, odontologai dažniausiai rekomenduoja laukti, kol vaikas paaugs ir bus galima sąkandį gydyti breketų pagalba. Susigrūdę (kreivi) dantys...
 • Psichologinė pagalba tėvams: kada verta ieškoti pagalbos?

  Tėvystė, be abejo, yra viena iš nuostabiausių patirčių, kurią gali patirti žmogus. Tačiau ji taip pat nėra be iššūkių. Nepriklausomai nuo to ar esate mama, ar tėtis, visi susiduria su iššūkiais ir sunkumais. Siekiant sėkmingai susidoroti su šiais iššūkiais, psichologinė pagalba gali tapti nepakeičiama priemone. Psichologo konsultacijos gali turėti svarbią įtaką jūsų emocinei sveikatai ir vaikų...
 • Reabilitacija po insulto: kaip galime padėti savo artimajam po insulto namuose?

  Insultas tai staigus smegenų kraujotakos sutrikimas, kuris sukelia smegenų dalies pažeidimą dėl kraujo tiekimo nutraukimo ar sumažėjimo. Tai gali atsitikti dėl kraujagyslės užsikimšimo trombu arba kraujavimo į smegenis (Foucher & Faure, 2020). Insultas paliečia ne tik jį ištikusį žmogų, bet ir jo aplinką bei artimuosius, esančius joje. Todėl svarbu kalbėti ir diskutuoti, kaip artimieji...
 • Genetiniai tyrimai nėštumo metu: kada jų gali prireikti?

  Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienos moters gyvenime. Vis dėlto kartu su džiaugsmu dažnai ateina ir rūpestis dėl būsimo kūdikio sveikatos. Genetiniai tyrimai nėštumo metu gali atsakyti į daugelį klausimų apie vaiko sveikatą ir padėti pasiruošti galimiems iššūkiams. Taigi, pakalbėkime plačiau, kada ir kokių genetinių tyrimų gali prireikti nėštumo metu. Kada gali prireikti...
 • Įveikti nemigą, nerimą ir depresiją bandoma ir be vaistų

  Nemiga, nerimas ir depresija – Lietuvoje vis aktualėjančios problemos. Lyginant 2014 ir 2019 m. duomenis, švelnius, vidutinius ar sunkius depresijos simptomus jaučiančių žmonių dalis augo nuo 12,4 proc. iki 17,9 proc. Po 2019-ųjų emocinės sveikatos situacijai įtakos turėjo pandemija, karantinas, karas Ukrainoje, kiti neramumai pasaulyje, tad šiuo metu situacija gali būti dar prastesnė....
 • Lietuviai prasčiau vertina savo psichinę sveikatą

  Spalio 10-oji – pasaulinė psichikos sveikatos diena, skirta atkreipti visuomenės dėmesį į psichinės sveikatos svarbą. Tokią būtinybę pabrėžia ir prastėjanti statistika, vos per penkerius metus Lietuvos gyventojų savo psichinės sveikatos vertinimas suprastėjo, pokytis siekė net 44 proc. Psichikos sveikatos statistikos pokyčiai Lietuvoje ir neramina, ir džiugina Lietuvos gyventojų...
 • Fulvinė rūgštis – atrastas sveikatos fenomenas

  Fulvinė rūgštis yra natūralus organinis junginys. Ji randama uolienose, dirvožemyje, vandenyje. Jos funkcija suaktyvinti dirvožemyje esančius mineralus. Fulvo rūgštis yra nepaprastai biologiškai aktyvi. Viena jos molekulė geba pernešti daugiau nei 65 mineralus, vitaminus bei kitas maistines medžiagas ir nukreipti jas į ląsteles, kurioms jų reikia labiausiai. Fulvinė rūgštis...
 • Dantenų recesija – kaip atpažinti ir kaip atrodo gydymas?

  Dantenų recesija – ne tik estetinė problema. Atsitraukusios dantenos apnuogina danties kaklelį ar net šaknį, sukeldamos dantų jautrumą ir padidindamos dantų praradimo riziką. Siekiant sustabdyti šį procesą ir pagerinti burnos sveikatą, labai svarbi ankstyva dantenų recesijos diagnozė ir tinkamas gydymas. Apie tai ir dar daugiau pasakojame šiame straipsnyje. Dantenų recesijos...
 • Dvasinę sveikatą: kaip kelionės gali jus teigiamai paveikti?

  Žmogaus gyvenime dvasinė sveikata yra vienas iš svarbiausių aspektų. Ji apima mūsų emocinę, psichologinę ir socialinę gerovę, įtakoja mūsų mąstymą, jausmus ir elgesį. Vienas iš būdų pagerinti dvasinę sveikatą yra kelionės, kurios gali turėti teigiamą poveikį mūsų vidinei būsenai. Kelionės ne tik suteikia naujų įspūdžių ir patirčių, bet ir padeda atsipalaiduoti, pamiršti kasdienius rūpesčius ir...
 • Vaikų mityba: kaip formuoti teisingus valgymo įpročius nuo pat pirmųjų dienų?

  Pirmieji vaiko gyvenimo metai yra sveiko augimo ir vystymosi pamatas, kuris gali nulemti ilgalaikę jo sveikatą. Tinkamas kūdikių maitinimas šiuo laikotarpiu yra pagrindinis sveikatos veiksnys, užtikrinantis visą jų augimą, sveikatą bei vystymąsi. Tapus tėvais tenka priimti daug svarbių sprendimų, vienas iš jų – žindyti kūdikį krūtimi ar maitinti iš buteliuko naudojant pieno...
 • Šiuolaikinės kontaktinių lęšių pasirinkimo galimybės

  Su regos sutrikimais susiduria labai daug, įvairaus amžiaus žmonių. Tokie žmonės įprastai turi pasirinkti vieną iš dviejų, regą koreguojančių priemonių – akinius arba kontaktinius lęšius. Tiek akiniai, tiek kontaktiniai lęšiai tikrai efektyviai sprendžia sutrikusios regos problemą ir suteikia galimybę džiaugtis nepriekaištingu matomumu. Pasipuošus stilingais akiniais galima mėgautis...
 • Glaukomos kontrolės būtinybė: tonometrų vaidmuo ankstyvoje diagnostikoje

  Glaukoma – tai liga, kuri pažeidžia akies nervą ir gali sukelti regos praradimą. Ši liga dažnai vadinama "tyliuoju regos vagimi", nes pradiniuose etapuose simptomai gali būti neakivaizdūs arba nepastebimi. Ankstyva glaukomos diagnostika ir nuolatinė kontrolė yra gyvybiškai svarbios, kad būtų išvengta rimtų pasekmių. Vienas iš pagrindinių glaukomos diagnostikos ir stebėsenos...
 • CBD kanapių aliejaus kilmės paslaptys: įdomūs faktai ir tendencijos

  Šiame straipsnyje kartu išnagrinėsime klausimą "Kokia yra CBD kanapių aliejaus kilmė". Daugelis žmonių visame pasaulyje naudojasi šiuo aliejumi, bet nedaugelis tikriausiai žino jo kilmę. Kadangi CBD aliejus tampa vis populiaresnis, svarbu suprasti, iš kur jis kilęs. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime CBD kanapių aliejaus kilmę, kad būtų aišku, kaip šis produktas atsirado ir...
 • Probiotikų galia: kaip gerosios bakterijos gali pagerinti mūsų virškinimą

  Probiotikai yra nepaprastai naudingi mūsų žarnynui, tačiau apie juos dažniausiai susimąstome tik tokiais atvejais, kai sutrinka mūsų virškinimo sistema ar kai vartojame gydytojo paskirtus antibiotikus. Vis dėlto, palaikyti reikiamą gerųjų bakterijų kiekį reikia nuolatos, siekiant užtikrinti tinkamą žarnyno mikrobiotos balansą žarnyne. Jeigu jums įdomu sužinoti daugiau, jūsų patogumui –...
 • Kiara Naturals – sveikatos priešakyje pagal Forbes

  9 CBD aliejaus privalumai sveikatai pagal mokslą Kanabidiolis, arba CBD, yra cheminis junginys, randamas sėjamosios kanapės (Cannabis sativa) augale. Vartojamas lokaliai arba vartojamas įkvepiant dūmus ar valgant, CBD sąveikauja su neuroreceptoriais endokanabinoidų sistemoje, kuri siunčia signalus tarp ląstelių ir padeda reguliuoti judėjimą, nuotaiką, homeostazę ir imuninę...
 • Reabilitacija po aneurizmos operacijos, kas gali padėti?

  Kas yra smegenų aneurizma? Daugelis mūsų apie šią klastingą ligą pirmą kartą sužinome tik susidūrę su ja tiesiogiai, t. y. kai mes patys ar mūsų artimieji išgirsta smegenų aneurizmos diagnozę gydytojo kabinete. Tai lemia ne itin didelis ligos paplitimas. Aneurizmą turi maždaug 1 iš 20 Lietuvos žmonių, kitaip tariant, apie 5 proc. mūsų šalies gyventojų. Tai nedidelis skaičius jei...
 • Riešo kanalo sindromas ir ergoterapija

  Riešo kanalas yra siauras tunelis rieše, sudarytas iš mažų kaulų. Per jį eina audinių apvalkalas, kuriame yra sausgyslės ir nervai, būtini pirštams judėti. Riešo kanalo sindromas atsiranda, kai šis kanalas susispaudžia ar susiaurėja, ir dėl to gali būti spaudžiamas vidurinis nervas, kuris yra atsakingas už rankos ir nykščio judėjimą bei jutimus. Nors tiksliai nėra žinoma, kodėl tai įvyksta,...
 • Raktas į sveikus ir gražius plaukus

  Daugelis iš mūsų svajoja apie spindinčius, sveikus plaukus, tačiau dažnai pamiršta, kad tikra grožio formulė slypi ne pačiuose plaukuose, o sveikoje galvos odoje. Ji yra esminė ne tik dėl išvaizdos, bet ir sveikatos aspektų. Tinkamas rūpinimasis galvos oda yra raktas į plaukų grožį ir sveikatą. Jei tinkamai nesirūpinsite savo galvo oda, galite sulaukti tokių problemų kaip paraudimai,...
 • Parkinsono liga ir ergoterapija

  Parkinsono liga yra lėtinė neurodegeneracinė liga, kurios simptomai dažniausiai prasideda palaipsniui ir laikant bėgui progresuoja. Ši liga susijusi su smegenų ląstelių, vadinamų dopaminerginiais neuronais, degeneracija. Dopaminerginiai neuronai yra atsakingi už dopamino gamybą, neurotransmiterį, kuris yra būtinas judėjimo kontrolės sistemai palaikyti. Parkinsono ligai progresuojant, nervų...
 • Autizmo spektro sutrikimas – kaip įveikti kylančius iššūkius?

  Per pastaruosius kelis dešimtmečius pastebimas autizmo spektro sutrikimų (ASS) diagnozavimo dažnumo padidėjimas, kuris kelia didelį visuomenės susidomėjimą ir iššaukia naujus tyrimus šio reiškinio atžvilgiu. Vis dažniau girdime apie autizmą, jo požymius ir įvairias intervencijas ir tai rodo didėjantį supratimą ir sąmoningumą apie šį sutrikimą. Tai yra sudėtingas ir įvairialypis neurologinis...
 • CBD ir sportas

  CBD ir sporto ryšys Populiarėjant CBD vartojimui, atrodo, kad atėjo tinkamas metas aptarti CBD ir sporto ryšį. CBD kasdien vartojamas dėl įvairių priežasčių. Nors žiniasklaidoje dažniausiai nagrinėjama CBD nauda bendrai savijautai, neturėtume nuvertinti jo paplitimo kitose srityse. Žinoma, šiuo atveju turime omenyje CBD vartojimą sporte ir fitnese. Dabar jau gana įprasta matyti CBD...
 • Artritas ir ergoterapija

  Artritas yra sąnarių uždegiminė liga, kuri gali pasireikšti skirtingomis formomis, tokiomis kaip reumatoidinis artritas (RA), osteoartritas (OA) ir podagra.Osteoartritas, kita artrito forma, yra sąnarių paviršių pažeidimas, dažnai sukeliamas mechaniškai nuo sąnarių devėjimosi, kuris sukelia skausmą, patinimą ir sumažėjusį sąnarių stiprumą. Jis dažniausiai būna kelio, klubo ir mažųjų rankos...
 • Demencija – kaip gali padėti ergoterapija?

  Demencija yra lėtinis ir progresuojantis galvos smegenų sutrikimas, kuriam būdingas simptomų ir požymių, pasireiškiančių atminties sutrikimais, kalbos sutrikimais, psichologiniais ir psichikos pokyčiais bei kasdienio gyvenimo veiklos sutrikimais, visuma (Burns and Iliffe, 2009). Demenciją sukelia įvairūs veiksniai, tačiau dažniausiai ji siejama su Alzheimerio ligos progresavimu, kraujotakos...
 • Kas yra aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (angl. – ADHD)?

  Kas tai? Kiekvienas gali patirti sunkumų sėdint ramiai, koncentruojantis arba kontroliuojant impulsyvų elgesį, laikui bėgant. Tačiau kai kuriems žmonėms šie sunkumai yra tokie paplitę ir nuolatiniai, kad trukdo visiems jų gyvenimo aspektams: šeimai, mokslams, socialiniam gyvenimui ir darbui. Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (dar dažnai kalbinėje kalboje žinomas kaip ADHD – anglų...
 • Traumos ir ergoterapija

  Kas yra traumos ir kokios jos gali būti? Trauma apibūdinama kaip bet kokia fizinė arba psichinė žala, kurią gali patirti organizmas. Traumos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių ir gali turėti įvairių tipų bei simptomų. Pirmiausia apžvelgsime pagrindinę su traumomis susijusią informaciją. Traumų tipai: Fizinės traumos: Susižeidimai: žaizdos, įbrėžimai, įtrūkimai, plyšimai,...
 • Sensorinis profilis ir jo sudarymas

  Mes patiriame pasaulį per savo pojūčius: regėjimą, klausą, lytėjimą, skonį, uoslę, kūno padėties jutimą ir kūno judėjimą. Sensorinė informacija ateina iš mūsų pačių kūno ir mus supančios aplinkos. Svarbu suprasti, kad tuos pačius pojūčius, kiekvienas asmuo gali patirti labai skirtingai. Kiekvienas iš mūsų turi unikalų sensorinį profilį. Tad toliau apžvelgsime, kas tai yra ir kodėl svarbu...
 • Judėk be skausmo

  Pakeiskite savo fizioterapiją į tekarterapija! Ar pavargote nuo tradicinių fizinės terapijos metodų, kurių gydymas trunka amžinai, ar nuo skausmo, nuo vaistų vartojimo? Neieškokite daugiau ir dalyvaukite Tecar terapijos seansuose! Šis revoliucinis gydymo metodas naudoja talpinę ir varžinę energiją, kad paskatintų natūralų jūsų kūno gijimo procesą, pagreitintų reabilitaciją ir palengvintų...
 • Radikulopatija

  Radikulopatija - tai būklė, kai viena ar kelios nervų šaknelės yra pažeistos arba suspaustos, todėl atsiranda skausmas, tirpimas, dilgčiojimas arba silpnumas išilgai nervo projekcijos. Radikulopatija gali pasireikšti bet kurioje stuburo dalyje, tačiau dažniausiai pasitaiko apatinėje nugaros dalyje (juosmeninė radikulopatija) ir rečiau viršūtinėje (kaklo radikulopatija). Juosmeninė...
 • Kompiuterizuota stuburo tempimo terapija

  Stuburo slanksteliai palaiko didžiąją kūno svorio dalį. Juos veikia didelis slėgis, kurį sukelia gravitacija, taip pat raumenų susitraukimai – pagrindiniai stuburo būklės pablogėjimo veiksniai. Stuburo tempimas yra metodas, pagrįstas išorinių jėgų taikymu stuburui ištempti ir išplėsti. Tokiu būdu nežymiai atitolinimas vienas slankstelis nuo kito, o tai padidina tarpslankstelinį tarpą....
 • Tirpsta plaštakos ir pirštai: kada reikėtų sunerimti?

  Plaštakos ir pirštai retkarčiais gali nutirpti kiekvienam: ilgesnį laiką pabuvus nepatogioje pozoje, dirbant fizinį darbą, reikalaujantį monotoniškų, stiprių delno bei riešo judesių, daug valandų be pertraukos spaudant kompiuterio klaviatūros ir pelės mygtukus. Tačiau jei tokie atvejai dažnėja, tirpimas kartojasi ne tik dienos metu, bet prabudina ir naktį, reikėtų sunerimti. Ypač jeigu kartu...
 • Kovo 24 d. Pasauline tuberkuliozės diena

  Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena. Infekcinė liga pasireiškia stipriu, daugiau nei tris savaites trunkančiu kosuliu, net kraujingu atsikosėjimu, skausmu krūtinėje, silpnumu, apetito stoka, karščiavimu, naktiniu prakaitavimu. Dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius. Negydomas, tuberkulioze sergantis žmogus gali net mirti. Klinikos „Sveikatos garantas“...
 • Kovo 15 d. Tarptautinė miego diena

  Pulmonologas padės, miego kokybė kaipmat pagerės! Kiekvienais metais penktadienį prieš pavasario lygiadienį daugelyje šalių minima Tarptautinė miego diena. Dėl spartėjančio gyvenimo tempo daugelis žmonių miega išties daug trumpiau nei reikėtų. Gydytojų patarimai, jog kokybiškas miegas reikalingas kiekvieną dieną – ne iš piršto laužti. Miego trūkumas gali iššaukti ne tik nuovargį,...
 • Kovo 14 d. Pasaulinė inkstų diena

  Šiandien – Pasaulinė inkstų diena. Pirmą kartą šiam organui skirta diena buvo paminėta 2006-aisiais. Nedidelis porinis pupelės formos organas yra ypač svarbus! Inkstai filtruoja kraują, palaiko organizme skysčių ir mikroelementų pusiausvyrą bei šarmų ir rūgščių balansą. Jie ženkliai prisideda prie tinkamo endokrininės sistemos funkcionavimo (raudonųjų kraujo kūnelių aktyvinimo, kaulų...
 • Mes pasirūpinsime jūsų mylimu žmogumi

  Senjorų namai „Pušelė“ įsikūrę jaukiame gamtos prieglobstyje, Varėnos rajone, Naujuosiuose Valkininkuose, buvusios vaikų sanatorijos „Pušelė“ teritorijoje. Esame nedidelė, šiuolaikiška socialinės globos ir slaugos paslaugas teikianti įstaiga. Visada būsite ramūs, nes profesionali darbuotojų komanda pasirūpins Jūsų artimu žmogumi. Kodėl įkūrėme globos namus Globos...
 • Lėtinis periodontitas: grėsminga liga, kuri gali baigtis dantų praradimu

  Periodontitas, dar vadinamas parodontoze – uždegimas, kuris pažeidžia aplink dantį esančius ir jį palaikančius audinius (dantenas, periodonto raištį, žandikaulio kaulą). Negydomas periodontitas pereina į lėtinę formą: uždegimas skverbiasi vis giliau ir paveikia dantį. Laiku nesuteikta pagalba gali atnešti ilgalaikių, skausmingų pasekmių ne tik dantų būklei, bet ir visam organizmui....
 • CBD gali padėti gydyti odos problemas

  Kanabidiolis (CBD), nepsichoaktyvus junginys, randamas kanapių augaluose, sulaukė didelio dėmesio odos priežiūros pramonėje, ypač dėl galimos naudos gydant spuogus. Didėjantis susidomėjimas CBD pripiltais odos priežiūros produktais kyla dėl tariamų jų priešuždegiminių, antioksidacinių ir riebalų išsiskyrimą reguliuojančių savybių. Spuogai ir CBD Spuogai yra dažna odos liga, kuri...
 • Kovas – geros klausos mėnuo!

  Klausa – vienas esminių žmogaus pojūčių, tad jai sutrikus, kenčia ne tik pats žmogus, bet ir jo artimieji. Šiandien, kovo 3-iąją, minime Pasaulinę klausos dieną. Šiemet Pasaulio sveikatos organizacija skatina atkreipti dėmesį į savalaikio klausos tyrimo svarbą. Vienas iš būdų užkirsti kelią klausos problemoms bei jų progresavimui – klausos sutrikimo diagnozavimas. OPERA klausos...
 • Implantavimas – pažangiausia technologija atstatyti prarastam dančiui

  Danties netekti galime dėl skirtingų veiksnių: ėduonis jį gali pažeisti taip, kad nebelieka galimybės atstatyti plombuojant ar protezuojant. Taip gali atsitikti dėl danties šaknies karieso, didelės infekcijos dantų šaknų kanalų sistemoje, dantį pažeidus periodontito ligai, nelaimingo įvykio metu įvykusios traumos. Dantį gali tekti šalinti, kai jis išdygęs ne dantų lanke ir nėra galimybės jį...
 • Sensorika – kas tai?

  Sensorika, sensorinė sistema, sensorinė integracija… Tai yra daugelis iš dažnai girdimų sąvokų,bet ar tiksliai žinome, kas tai yra? Šiame straipsnyje išsiaiškinsime pagrindines sąvokas susijusias su sensorine, arba dar kitaip žinoma kaip jutimine, kūno sistema. Kas yra sensorika? Sensorika yra mokslas, nagrinėjantis pojūčius, jų kontroliavimą ir suvokimą. Šis mokslas tyrinėja,...
 • Pavasarinis nuovargis – kaip jo išvengti ir kada sunerimti?

  Nekantraudami laukiame pavasario, kad pagaliau atsikratytume žiemos slogučio. Paradoksas, bet kai gamta ima busti, dienos ilgėja, dažniau šviečia saulė, kai kurie žmonės jaučia ne energijos antplūdį, o nerimą, dirglumą, mieguistumą. Daugelio savijauta neilgai trukus pagerėja savaime, nes organizmui tiesiog reikia laiko prisitaikyti prie pokyčių. Tačiau šie simptomai gali būti susiję ir su...