Parkinsono liga ir ergoterapija

2024 m. kovo 21 d.
Parkinsono liga ir ergoterapija

Parkinsono liga yra lėtinė neurodegeneracinė liga, kurios simptomai dažniausiai prasideda palaipsniui ir laikant bėgui progresuoja. Ši liga susijusi su smegenų ląstelių, vadinamų dopaminerginiais neuronais, degeneracija. Dopaminerginiai neuronai yra atsakingi už dopamino gamybą, neurotransmiterį, kuris yra būtinas judėjimo kontrolės sistemai palaikyti. Parkinsono ligai progresuojant, nervų ląstelės smegenyse nebegali tinkamai funkcionuoti ir nebesugeba gaminti cheminių medžiagų, tokių kaip dopaminas. Be dopamino judesiai tampa ypač lėti ir sunkūs.

Ši liga buvo pavadinta anglų gydytojo Džeimso Parkinsono vardu, kuris 1817 m. savo straipsnyje “Esė apie drebantįjį paralyžių” (Essay on shaking palsy) išsamiai aprašė tokios ligos kamuojamų pacientų simptomus.

Parkinsono ligos paplitimas per pastaruosius 25 metus išaugo dvigubai. Pasaulinės sveikatos organizacijos 2019 metų įvertinimai rodo, kad Parkinsono liga serga per 8,5 milijono žmonių. Lietuvoje Parkinsono liga nustatyta apie 11 tūkstančių žmonių, iš kurių didžioji dalis yra vyresni nei 50 metų. Vis dėlto vienam iš dešimties ligonių ši liga prasideda prieš pasiekiant minėtą amžių.

Pagrindiniai Parkinsono ligos simptomai:

Parkinsono ligos simptomai blogėja laikui bėgant ir gali ženkliai sumažinti gerovę bei gyvenimo kokybę. Jie apima:

Motorinius simptomus:

 • Raumenų judesių sutrikimus (bradikineziją): Lėtesni ir mažiau koordinuoti kūno judesiai, sunkumai pradėti arba baigti judesius.
 • Drebulį (tremorą): nevaldomas galūnių drebėjimas, nevalingi judesiai.
 • Raumenų įtampą, standumą: storėjantys ir įtempti raumenys, ypač kaklo, rankų ir kojų srityse.
 • Sunkumus vaikščioti, manipuliuoti rankomis, sutrikusią smulkiąją motoriką.
 • Pusiausvyros praradimą: palaipsniui keičiant pozą, gali būti sunku išlaikyti bendrą kūno pusiausvyrą, kūnas gali lenktis į priekį.
 • Koordinacijos sutrikimai: visi aukščiau paminėti simptomai gali sukelti bendrus kūno, akies-rankos koordinacijos sutrikimus.

Nemotorinius simptomus:

 • Kognityvinių (pažinimo) funkcijų sutrikimą ar susilpnėjimą.
 • Psichikos sveikatos sutrikimus: patiriamas stresas ir priverstinis atsitraukimas nuo mėgstamų veiklų gali sukelti psichologinių sunkumų.
 • Demenciją: susilpnėjusi smegenų veikla gali daryti įtaką demencijos išsivystymui.
 • Miego sutrikimus: dėl skausmo, raumenų įtampos gali sutrikti miego kokybė.
 • Jutimo (sensorinius) sutrikimus.
 • Kalbos problemos: dėl nevalingų ir skausmingų raumenų susitraukimų.

Ne visi išvardinti simptomai pasireiškia vienu metu, kiekvienas Parkinsono ligos atvejis yra labai individualus ir skirtingas, visgi, ligai progresuojant šie simptomai didina esamą negalią ir specialiosios individualizuotos priežiūros poreikį.

Parkinsono ligos atsiradimo priežastys:

Parkinsono ligos atsiradimo priežastys nėra visiškai aiškios, bet manoma, kad tai gali būti susiję su genetiniais veiksniais ir aplinkos įtaka. Specifinės priežastys dar nėra visiškai suprastos, tačiau žmonės, kurių šeimos istorija yra susijusi su šia liga, turi didesnį rizikos lygmenį taip pat ja susirgti. Riziką gali padidinti tokie aplinkos veiksniai kaip oro tarša, pesticidai ir chemikalai, bet kas, kas daro įtaką sveikai gyvensenai ir tinkamai smegenų veiklai.

Parkinsono liga dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau ji taip pat gali prasidėti ir ankstesniame ar vidutiniame amžiuje. Dažniau ji pasireiškia vyrams nei moterims.

Parkinsono liga yra klasifikuojama į keturis lygmenis:

 • Pirma stadija: simptomai gali būti nestiprūs ir apriboti tik vieną kūno pusę. Asmuo gali turėti lengvą tremorą, bet jo gyvenimo kokybė vis dar gera ir sugeba pats savarankiškai apsitarnauti visose srityse.
 • Antra stadija: simptomai stiprėja, gali pasireikšti abiejose kūno pusėse. Pacientas gali turėti sunkumų palaikant kūno pusiausvyrą bei judant, gali prireikti minimalios pagalbos
  kasdienėse veiklose.
 • Trečia stadija: ligos simptomai tampa sunkesni, asmuo gali patirti didelių sunkumų su judėjimu ir pusiausvyra, bet vis dar pajėgia vaikščioti ir naudoti kūno judesius, reikia vis daugiau aplinkinių pagalbos apsitarnauti kasdienėse veiklose.
 • Ketvirta stadija: tai yra pažengusi Parkinsono ligos stadija, kurioje judėjimas yra labai ribotas, pacientas gali reikalauti didelės pagalbos judant ir atliekant kasdienes veiklas.

Gydymas ir priežiūra:

Parkinsono liga pablogėja laikui bėgant. Kol kas šiai ligai deja, bet nėra gydymo, tačiau tinkamos terapijos, intervencijos ir vaistai gali sumažinti simptomus.

Reabilitacija, įskaitant fizioterapiją, kineziterapiją ir ergoterapiją, gali suteikti didelį palengvėjimą Parkinsono ligos ir kitų degeneracinių neurologinių sutrikimų atvejais. Terapijos apima kūno raumenų stiprinimo pratimus, koordinacijos ir pusiausvyros treniruotes, smulkiosios motorikos ir kognityvinių funkcijų lavinimą, hidroterapiją. Šios intervencijos gali padėti pagerinti funkcionalumą ir gyvenimo kokybę žmonėms su Parkinsonu ir ženkliai sumažinti priežiūrėtojų ir artimųjų naštą, kuo ilgiau palaikant asmens savarankiškumą ir gebėjimus.

Prevencija:

Kol kas nėra specifinių būdų, kaip visiškai išvengti Parkinsono ligos, nes jos tikrosios priežastys dar nėra visiškai aiškios. Tačiau yra keletas bendrų sveikatos praktikų, kurios gali padėti palaikyti gerą savijautą ir kūno veiklą bei mažinti riziką susirgti Parkinsono liga ar bent jau atitolinti jos simptomus:

 • Aktyvus gyvenimo būdas: fizinis aktyvumas visuomet turi teigiamą poveikį nervų sistemai ir padeda išlaikyti gerą sveikatą. Reguliarūs pratimai gali būti naudingi ne tik kūnui, bet ir tinkamai smegenų veiklai palaikyti.
 • Sveika mityba: sveika ir subalansuota mityba prisideda prie bendros savijautos ir sveikatos. Tyrimuose pastebėta, kad žmonės, besilaikantys sveikos mitybos principų, gali turėti mažesnę riziką susirgti neurodegeneracinėmis ligomis, įskaitant ir Parkinsono ligą.
 • Vengti toksinų: yra tam tikrų aplinkos veiksnių, pvz., pesticidų arba kitų cheminių medžiagų, kurios didina Parkinsono ligos riziką. Mažinant sąlytį su toksinais savo aplinkoje (vengiant nenatūralių medžiagų ir maisto priedų) bei stebint aplinkos pokyčius ore, galima išvengti neigiamos įtakos organizmui iš aplinkos.
 • Reguliarus sveikatos tikrinimas: ankstyvas ligos diagnozavimas gali padėti pradėti gydymą anksčiau ir geriau bei ilgiau valdyti simptomus. Reguliarūs sveikatos tikrinimai gali padėti nustatyti bet kokius pokyčius organizme.
 • Streso valdymas: ilgalaikis stresas gali turėti neigiamą poveikį organizmo sveikatai. Streso valdymo praktikos, gali padėti išlaikyti emocinę gerovę.

Nors šie faktoriai gali turėti įtakos bendrai sveikatai, jie nesuteikia 100% garantijos išvengti Parkinsono ligos. Prevencinės priemonės turėtų būti suvokiamos kaip bendros sveikatos palaikymo ir gerinimo strategijos. Jei turite rizikos veiksnių arba ligos simptomų, svarbu konsultuotis su gydytoju ir nedelsti.

Parkinsono liga ir ergoterapija:

Parkinsono liga gali sukelti įvairius iššūkius jūsų kasdieniame gyvenime, įskaitant tuos, kurie kliudo paprastoms veikloms, kurias anksčiau laikėte savaime suprantamomis – tokioms kaip valgymas, rašymas ir mobilaus telefono naudojimas.

Kas yra ergoterapija ir kaip ji gali padėti su Parkinsono liga?

Ergoterapija yra reabilitacinės medicinos šaka, kuri susitelkia ties veiklų, reikalingų nepriklausomam kasdieniniam gyvenimui atlikimu. Ergoterapeutai yra specialistai kuriems tenka rasti būdus, kaip asmuo galėtų maksimaliai išnaudoti savo judesius ir aplinką palaikant gerą gyvenimo kokybę.

Sergant Parkinsono liga ir konsultuojantis su ergoterapeutu, apžvelgiamos šios gyvenimo sritys:

 • Kasdieniai įgūdžiai ir apsitarnavima
 • Pagalbinės priemonės
 • Sensorinis profilis ir jutimai
 • Kognityvinės funkcijos ir jų palaikymas
 • Augmentatyvi ir alternatyvi komunikacija
 • Namų aplinkos pritaikymas ir modifikacijos

Skirtingai nei kineziterapeutai, padedantys gerinti kūno judesius, didinti judėjimo diapazoną, taip pat stiprinti pusiausvyrą, ergoterapeutai sutelkia dėmesį į kasdienio gyvenimo veiklas ir užduotis, siekdami skatinti nepriklausomumą ir produktyvumą. Daugelis Parkinsono ligą turinčių žmonių dirba su įvairių terapeutų komanda, taip apimanti visas veiklos ir sveikatos sritis.

Ergoterapija gali būti naudinga Parkinsono liga sergantiems žmonėms, teikdama specializuotą pagalbą ir patarimus, siekiant gerinti kasdieninio gyvenimo kokybę ir savarankiškumą. Keletas konkrečių būdų, kaip ergoterapija gali padėti Parkinsono liga sergantiems žmonėms:

 • Judėjimo gerinimas: ergoterapeutai gali teikti rekomendacijas ir praktines gaires, kaip pagerinti judėjimo koordinaciją ir stabilumą. Tai gali apimti pratimus ir mankštas, skirtas didinti judesių kontrolę. Taip pat ergoterapeutai vertina ir pataria dėl saugių padėčių ir griuvimo prevencijos.
 • Pagalba kasdieninėse veiklose: ergoterapeutai gali mokyti ir pritaikyti specialius metodus ar įrankius, kad būtų lengviau atlikti kasdienines veiklas, tokias kaip valgymas, apsirengimas, maudymasis, rašymas ir kt.
 • Smulkiosios motorikos įgūdžių išlaikymas: tai gali apimti specializuotas užduotis ir pratimus, kurie padeda išlaikyti rankų jėgą, lankstumą, pirštų manipuliaciją ir suėmimą bei koordinaciją, kuri gali sumažėti dėl Parkinsono ligos.
 • Technologijos naudojimas: ergoterapeutai gali informuoti ir mokyti pacientus bei jų šeimos narius naudotis specialiais įrenginiais ar technologijomis, kurios padeda įveikti Parkinsono ligos sukeltus iššūkius, pavyzdžiui, specialūs valgymo įrankiai, kurie palengvina ar valgymo procesą.
 • Namų aplinkos pritaikymas: specialistai gali suteikti rekomendacijas, kaip pritaikyti namus, kad būtų lengviau ir saugiau judėti namuose. Tai gali apimti baldų pakeitimą, pritaikymą pagal aukštį, pavojingų kampų pašalinimą, svarbiausių daiktų perdėliojimą.
 • Emocinė parama: ergoterapeutai taip pat gali suteikti emocinę paramą ir motyvaciją, padėdami pacientui prisitaikyti prie lėtėjančių judesių ir kitų simptomų.
 • Artimųjų ir kitų globėjų mokymas: ergoterapeutai moko asmens artimuosius ar kitus žmones, kurie rūpinasi sergančiu žmogumi, kaip tinkamai ir ergonomiškai rūpintis savo artimuoju, kokie tinkami pratimai ar veiklos kasdienybėje, kaip prisitaikyti prie pasikeitimų.

Svarbu paminėti, kad ergoterapija yra individualizuota ir pritaikyta kiekvieno paciento poreikiams. Jos tikslas yra padėti pacientui išsaugoti savarankiškumą ir kokybiškai gyventi, net ir su Parkinsono liga sukeltais iššūkiais. Ergoterapeutai dažnai bendradarbiauja su kitais specialistais, pavyzdžiui, su fizioterapeutais ir gydytojais, siekdami suteikti išsamų paciento palaikymą ir terapijos kokybę.

Patarimai ir išvados

Asmenims, kurie susiduria su Parkinsono liga, svarbu įgyti žinias ir įgūdžius, kaip geriau valdyti ligą ir išlaikyti gerą gyvenimo kokybę. Keli patarimai:

 • Konsultuokitės su specialistais: susisiekite su neurologu, jis gali nustatyti diagnozę, suteikti informacijos apie ligą ir pasiūlyti tinkamą gydymą bei valdymo planą.
 • Išsiaiškinkite daugiau apie ligą: suprasti savo ligą gali padėti ją geriau valdyti. Tyrinėkite patikimus šaltinius, skaitykite apie Parkinsono ligą, susiraskite patikimą informaciją.
 • Stiprinkite fizinę būklę: reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti išlaikyti raumenų stiprumą, judesių koordinaciją ir bendrą fizinę būklę. Pasitarkite su specialistu dėl tinkamo pratimų plano.
 • Dirbkite su specialistų komanda: bendradarbiaukite su ergoterapeutu, fizioterapeutu ir kitais specialistais, kurie gali suteikti pagalbą ir patarimus dėl kasdieninių veiklų, judesių ir kitų iššūkių, su kuriais galite susidurti.
 • Laikykitės sveikos mitybos: subalansuota mityba yra svarbi sveikatai ir gerovei. Konsultuokitės su dietologu dėl sveikos ir tinkamai subalansuotos mitybos.
 • Planuokite savo dieną: susidarykite dienos grafiką, kuriame numatytas poilsio, aktyvumo ir miego laikas. Reguliarus ir tvarkingas gyvenimo tvarkaraštis gali stirpinti gerovę ir
  sumažinti streso lygį.
 • Mokykitės būti emociškai atsparūs: susiduriant su liga gali kilti emocinių iššūkių.Mokykitės būti emociniškai atsparūs ir ieškokite paramos iš šeimos, draugų ar psichologo.
 • Suteikite šeimai ir draugams informaciją: bendravimas su šeima ir draugais apie jūsų būklę gali sukurti stiprų socialinį tinklą ir padėti jums jausti palaikymą.
 • Ieškokite paramos grupių: įstokite į Parkinsono ligos pacientų paramos grupę. Tai gali būti puiki vieta dalintis patirtimi, gauti patarimų ir jaustis suprastu.

Svarbiausia yra individualizuotas požiūris į kiekvieno asmens poreikius. Kiekvienam žmogui gali prireikti skirtingos pagalbos, todėl svarbu aktyviai bendradarbiauti su specialistais ir pasirinkti būdus, kaip geriausiai valdyti savo būklę.

Nauji straipsniai

 • Psichologė Žiedūnė Žolynė

  Suaugusiųjų ir paauglių konsultavimas Konsultuoju gyvai ir nuotoliu Psichologe dirbu aštuonerius metus. Esu žmogus kaip ir tu, kuris patiria džiaugsmą ir liūdesį, tikrumą ir pasimetimą, jaučiasi drąsiai ir bijo, nerimauja ir būna ramus. Tos būsenos mane daro vientisu žmogumi, todėl noriu ir tau padėti pasijusti vientisu, padėti išgyventi baimę, liūdesį, nusivylimą, nerimą,...
 • Cukrinio diabeto diagnozė ir prevencija

  2 tipo diabetui bei jo pranašei – priešdiabetinei būklei – PSO suteikė pandemijos statusą mūsų modernioje visuomenėje. Cukrinis diabetas anksčiau buvo laikytas su senėjimu susijusia liga, o dabar dėl prastų maisto ir gyvenimo būdo pasirinkimų jis smogia vis jaunesniems. Diabeto prevencija labiausiai pasiteisintų būtent šiais susirgimų atvejais. Vienas testas tapo aukso standartu...
 • Klaidinantys mitai apie odos priežiūrą

  Vieni iš pagrindinių kosmetologijos uždavinių - padėti veido odą išlaikyti sveiką ir švytinčią, išsaugoti natūralų žmogaus kūno grožį, sulėtinti senėjimo procesus bei padėti laiku pastebėti odos ar kūno ligas. Oda, kaip didžiausias kūno organas, tarnauja mums kaip apsauginis barjeras nuo aplinkos pažeidimų, reguliuoja kūno temperatūrą, palengvina jutiminį suvokimą. Todėl odos sveikatos...
 • Dantų implantacija „Šypsenos akademijoje“: žemos kainos, ilgalaikis rezultatas

  Dantys – neatsiejama ne tik grožio, bet ir sveikatos dalis. Net ir nematomoje vietoje buvusius dantis vertėtų suskubti atkurti, nes kiekvienas jų yra labai svarbi virškinimo sistemos dalis. Dabar galite pasinaudoti išskirtiniais „Šypsenos akademijos“ pasiūlymais. Geriau nedelsti „Šypsenos akademijos“ padalinio Kaune gydytojas periodontologas Jonas...
 • Lavinamieji lauko žaislai: nauda vaikams

  Lauko žaidimai yra esminė vaikų aktyvaus laisvalaikio dalis, suteikianti galimybę ne tik pramogauti, bet ir įgyti įvairių įgūdžių. Lavinamieji lauko žaislai padeda vaikams ugdyti motorinius, socialinius ir kūrybinius gebėjimus, skatindami juos būti fiziškai aktyviais ir kartu mokytis. Motorinių įgūdžių lavinimas Lauko žaislai, tokie kaip kamuoliai, dviračiai, paspirtukai ar laipiojimo...
 • Ką žinoti apie dantų priežiūrą prieš ir per atostogas?

  Planuodami atostogas užsienyje, retai kada susimąstome apie dantų priežiūrą. Netikėti dantų pažeidimai ar užpuolęs skausmas gali sukelti nemalonumų, o medicininių išlaidų draudimas gali kompensuoti tik minimalias odontologines išlaidas. Tad norintiems išvengti nemalonaus jausmo ir didelių netikėtų išlaidų, toliau pasidalinsime įžvalgomis, kaip prižiūrėti dantis prieš ir per...
 • Gegužės 17 d. Pasaulinė hipertenzijos diena

  Ar žinote savo kraujospūdžio rodmenis? Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šiandien itin stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į grėsmingas bei ilgalaikes šios ligos sukeliamas pasekmes sveikatai, gyventojai raginami pasitikrinti savo arterinį kraujo spaudimą bei supažindinami su įvairiomis prevencijos priemonių galimybėmis. Lėtinės neinfekcinės ligos lemia du...
 • Vaikų mityba: specialistė atskleidė, ką daryti, jei atžala itin išranki maistui

  „Mama, šito tikrai nevalgysiu“, „neskanios tos daržovės“, „nenoriu to, man nepatinka“ – tokias ir daugybę panašių frazių turbūt teko girdėti kiekvieniems tėvams. Maistui išrankias atžalas auginantys tėvai susiduria su daug iššūkių ir ramybės neduodančiais klausimais. Ką daryti, kad vaikas gautų visas jo augančiam organizmui reikalingas maistines...
 • Kad darbai sode ir darže džiugintų

  Turintieji savo kiemą dar žiemą planuoja, ką sės pavasarį ir kokius darbus reikės nudirbti. Daugeliui sodininkystė – ne tik malonumas, bet ir puikus būdas mankštintis. Tiesa, netgi lengvi darbai gali baigtis traumomis, todėl atsargumas itin svarbus darbuojantis sode. Dažniausios traumos Nugaros ir kaklo. Dirbant sode ar darže tenka daug kartų lenktis, pritūpti, klūpėti ir kelti...
 • Egzosomos: dar viena (ne)aiški sąvoka?

  Egzosomos – mažos, nepaprasto potencialo pūslelės, kurias kamieninės ląstelės išskiria į supančią aplinką. Jos vaidina svarbų vaidmenį tarpląsteliniame ryšyje, perduodant signalus ir informaciją tarp skirtingų organizmo ląstelių. Egzosomose yra: baltymų lipidų nukleino rūgšties metabolitų Kodėl pasakoju ir kuo jos naudingos mūsų odos grožiui??? Egzosomų taikymo...
 • Aknė ir mityba

  Su akne susiduriantys paaugliai neretai įsitikinę, kad tai susiję su valgomu maistu, jo netoleravimu ar net alergija. Dažnai išgirstu - tai tikriausiai alergija ŠOKOLADUI! Nors yra atlikta nemažai tyrimų, bandančių išsiaaiškinti dietos ir aknės sąsajas, tačiau duomenys kol kas kontraversiški ir aiškių rekomendacijų, patvirtintų moksliškai, iki šiol trūksta. Visgi, dauguma studijų sutinka, kad...
 • Dantis tiesinti galima ir vyresniems žmonėms, tačiau delsti neverta

  Dantis šiais laikais tiesinasi ne vien jaunimas, bet ir vyresni žmonės – sulaukę 50 metų ir daugiau. Neretai specialistų pagalbos jie kreipiasi prieš tai atidėlioję labai ilgai, kartais – dešimtmečius. Po gydymo džiaugiasi tiesiais dantimis, gražia šypsena ir gailisi tiek laiko vengę ortodontinio gydymo. Viskas iš eilės Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių investuoja į...
 • Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis

  Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis Danties ar dantų protezavimas turi įvykti kuo greičiau. Jei praradote vieną dantį, pasistenkite jį kuo greičiau atkurti. Kuo ilgiau po danties praradimo lieka tuščia vieta, tuo sunkesnės pasekmės jūsų dantų lankams ir žandikauliui. Pirmiausia, prie nesamo danties gretimi dantys ima migruoti, virsti,...
 • Stebėkite savo akių spaudimą bet kada ir bet kur su Icare HOME 2 tonometru

  Ar Jums diagnozuota glaukoma? Jei taip, žinote, kaip svarbu reguliariai matuoti akių spaudimą. Akių spaudimo matavimas padeda gydytojui įvertinti glaukomos progresavimą ir prireikus pakoreguoti gydymą. Tradiciškai akių spaudimas matuojamas oftalmologo kabinete naudojant specialų įrenginį. Tačiau dabar galite stebėti akių spaudimą namuose naudodami Icare HOME 2 tonometrą. Icare HOME 2 yra...
 • Gegužės 10 d. Judėjimo sveikatos labui diena

  Būkite judrūs, būkite aktyvūs, būkite veiklūs, būkite sveiki! Kiekvienais metais, gegužės 10-ąją Europoje minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą, streso bei priklausomybių mažinimo problemas, gyventojai informuojami apie lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos galimybes, sveikos gyvensenos privalumus ir veiksmingiausius...
 • Gegužės 8 d. Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena

  Gegužės 8-oji – Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena. Kasmet nuo šio vėžio miršta daugiau nei 140 000 moterų. Lietuvoje kiekvienais metais skaudžią diagnozę išgirsta apie 400 silpnosios lyties atstovių. Nors gydymo galimybės gerėja, tačiau rezultatai, deja, nedžiugina – būdamas pagal dažnumą aštuntas pasaulyje kiaušidžių vėžys vis dar pirmauja onkoginekologinių ligų mirtingumo...
 • Gegužės 7 d. Pasaulinė astmos diena

  Kvėpuokime lengvai! Pirmasis gegužės antradienis – Pasaulinė astmos diena. Kaip teigia pasaulinės astmos iniciatyvos nariai, kuriems pritaria ir Lietuvos pulmonologų bei alergologų draugijos (LPAD) gydytojai, niekada ne per anksti, niekada ne per vėlu – visada tinkamas metas atkreipti dėmesį į kvėpavimo takų ligas. Lietuvoje Astmos diena minima nuo 1998-ųjų. Ši diena skirta...
 • Gegužės 6 d. Tarptautinė diena be dietų

  Endokrinologas paneigs mitus apie stebuklingas dietas ir konsultuos, kaip taikyti esminius sveikos mitybos principus! Gegužės 6-ąją minime Tarptautinę dieną be dietų. Šiandien visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į išties skaudžias, ypač jaunimo tarpe paplitusias, valgymo sutrikimo problemas. Neaukokime savo sveikatos dėl žalingų dietų! Neegzistuoja nekenkiančios organizmui lieknėjimo...
 • Gegužė – mėnuo prieš rūkymą

  Būkime nepriklausomi – nerūkykime! Gegužė – mėnuo prieš rūkymą Šis pavasaris dar kartą primena, jog rūkymas – ypač žalingas įprotis. Ar teko girdėti, kad Pasaulio sveikatos organizacija rūkymą įvardija kaip labiausiai paplitusią priklausomybės ligą, nuo kurios kasmet Anapilin iškeliauja daugiau nei 6 mln. pasaulio gyventojų? Statistika nebaugina? Vis dar rūkote?...
 • Su kokiais protezais gali būti atliekamas dantų protezavimas?

  Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, apie kurią daugelis žmonių tikrai yra girdėję, o galbūt, net praktiškai išbandę. Ši procedūra rekomenduojama žmonėms, kurie dėl tam tikrų priežasčių yra netekę vieno ar net visų dantų. Taip pat dantų protezavimą įprastai reikia atlikti atvejais, kai susiduriama su rimtesniais dantų pažeidimais, kurių neįmanoma išspręsti kitų odontologinių...
 • PRP terapija ir jos teikiami privalumai

  Injekcijoms ir kito tipo estetinėms procedūroms šiais laikais ryžtasi tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nori patobulinti savo išvaizdą ar bent šiek tiek sustabdyti bėgantį laiką. Kai kurios estetinės procedūros pasitarnauja ne tik grožio ar jaunytės puoselėjimo tikslams, bet ir sveikatos labui. PRP terapija – visame pasaulyje populiari procedūra, kurios metu naudojama...
 • Patogiausias būdas atsikratyti netaisyklingo sąkandžio – kapos

  Daug žmonių nedrįsta plačiai šypsotis – trukdo kreivi dantys, netaisyklingas sąkandis. Nemažai tokių, kurie gydytojų ortodontų vengia žinodami, kiek nepatogumų sukelia breketai. Tačiau „Šypsenos akademija“ siūlo inovatyvų dantų tiesinimo būdą – kapas, leidžiančias ne tik pasiekti geriausių rezultatų, bet ir viso gydymo metu patogiai jaustis. Kodėl verta...
 • Unikalios korėjietiško veido prausiklio sudedamosios dalys ir jų nauda

  Korėjiečių odos priežiūros filosofija orientuota į švelnų, bet veiksmingą valymą, daugiausia dėmesio skiriant odos puoselėjimui jau pirmajame procedūros etape. Ši filosofija lėmė daugybę naujoviškų ir unikalių ingredientų, dėl kurių korėjietiškos valomosios priemonės išsiskiria iš kitų. Panagrinėkime kai kuriuos iš šių įdomių komponentų ir kaip jie prisideda prie sveikos ir skaisčios veido...
 • Kodėl į mankštos programą vertėtų įtraukti pasipriešinimo juostas?

  Šiandien turime visas galimybes mankštintis namuose. Tam galime rinktis nebrangią, bet tikrai efektyvią įrangą. Vienas palankiausių pasirinkimų neabejotinai yra pasipriešinimo juostos, kurios gali padėti pasiekti tikrai puikių rezultatų. Pasirinkti tinkamas pasipriešinimo juostas galite atsižvelgdami į savo fizinį pasirengimą, nes šių juostų stiprumas labai varijuoja. Jei dar dvejojate, ar į...
 • Kada reikia atlikti dantų plombavimą?

  Reguliarūs vizitai pas odontologą ir atsakinga dantų priežiūra namuose – neišvengiama būtinybė visiems žmonėms, kurie nori turėti gražią šypseną ir sveikus dantis. Dėl laiko stokos ar kitų priežasčių, reguliariais vizitais pas odontologą pasirūpina toli gražu ne kiekvienas žmogus. To pasekmė – sudėtingos burnos ertmės ligos ir brangiai kainuojantis dantų gydymas. Dantų plombavimas...
 • Kaip sukurti tobulą miego rutiną savo kūdikiui?

  Pirmosios kelios kūdikio gyvenimo savaitės gali būti vienos sunkiausių. Kūdikiui prisitaikant prie naujos aplinkos, jūsų gyvenimas sustoja. Kūdikis neskiria dienos nuo nakties. Jis negali miegoti ilgiau nei kelias valandas nevalgęs. Daugelis tėvų kenčia nuo miego trūkumo. Kai kurie tėvai mano, kad gali to išvengti, jei savo kūdikiui sudarys miego grafiką. Kiti tėvai mano, kad jų kūdikis turi...
 • Kokios sultys yra pačios naudingiausios sveikatai?

  Kiekvienas žmogus privalo pats pasirūpinti savo sveikata. Tai žinoma nereiškia, kad susirgę turėtume gydytis savarankiškai, tai reiškia, jog turime nuolat stengtis, kad sveikata nesutriktų. Bendra sveikatos bei mūsų organizmo būklė priklauso nuo sveikos gyvensenos, kuri apima mitybą, fizinį aktyvumą, darbo bei poilsio režimą. Nuo mitybos priklauso daug organizme vykstančių procesų, todėl ji...
 • Nuo ko priklauso spermos kiekis?

  Spermos kiekis yra svarbus rodiklis, kalbant apie vyrų reprodukcinę sveikatą. Įvairūs veiksniai gali daryti įtaką spermos kiekiui, o šiame straipsnyje aptarsime, nuo ko priklauso spermos gamyba ir kaip įvairios aplinkybės gali ją paveikti. Urologas, kaip šlapimo ir reprodukcinės sistemos specialistas, gali padėti suprasti šiuos klausimus ir, jei reikia, siūlyti atitinkamus gydymo...
 • Riešo skausmas

  Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja ūmaus skausmo metu yra ne visada tinkamiausias sprendimas. Dažnu atvėju laikyti riešą įtvare ir tikėtis pagerėjimo nėra tinkamas sprendimas (nebent trumpam, jeigu tai ūminis skausmas), visgi riešo skausmas gali būti ne tik dėl riešo audinių problemų, bet tam turi įtakos ir...
 • Naujos kartos dantų tiesinimas kapomis: estetika ir komfortas siekiant nepriekaištingos šypsenos

  Šiuolaikinėje ortodontijoje estetinis dantų tiesinimas naudojant kapas yra tapęs vienu iš populiariausių būdų siekiant tobulos šypsenos ir nepriekaištingai tiesių dantų. Šis inovatyvus ortodontijos metodas skirtas tiems, kurie svajoja apie tiesius dantis, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori naudoti breketų. Dantų tiesinimas kapomis – tai ne tik estetiškai patraukli, bet ir...
 • Hipnokoučingas: raktas į asmeninę ir profesinę sėkmę

  Šiuolaikinė visuomenė dažnai skundžiasi prasta gyvenimo kokybe ir net nesusimąsto, kad dėl to kalti tam tikri pasąmonės blokai ir netinkamos programos, kurios pritraukia nesėkmes ir nepriteklių. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato? Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl norint tapti tikrai sėkmingu, pirmiausia reikia atrasti finansinių nesėkmių priežastis, kurios dažnai slypi tiesiog mūsų...
 • Kūdikio kalbos ugdymas – žaismingos logopedo rekomendacijos

  Pirmieji vaiko gyvenimo metai itin svarbūs jo įvairiapusiam vystymuisi. Juk kūdikio kalbos ugdymas moko kur kas daugiau nei vien kalbėjimo ar pasaulio suvokimo! Žaisdami užmezgame glaudų ryšį su savo atžala, mokome ją pažinti savo ir kitų jausmus, bei skatiname naujų smegenų ląstelių jungčių formavimąsį. Galima sakyti, jog žaidžiant, vyksta pirmosios ir bene svarbiausios vaikelio komunikacijos...
 • Net 75 proc. pacientų negauna kompensuojamų priemonių, gauna jų per mažai arba ne tai, ko jiems reikia

  Praeitų metų rudenį atlikta onkologinių pacientų apklausa atskleidė skaudžią situaciją – 75 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų turi prastą šlapimą sugeriančių priemonių prieinamumą. „Ne vieną dieną analizavome šią situaciją ir ieškojome platesnio išaiškinimo. Tapo aišku, kad problema yra daugiasluoksnė: mažas pacientų informuotumas, medikų neskubėjimas išrašyti kompensavimo...
 • Diskalkulija – skaičiavimo įgūdžių gerinimas

  Diskalkulija yra specifinis sutrikimas, kuris išsiskiria sunkumu suvokti ir naudoti matematikos sąvokas, skaičius ir operacijas. Tai panašu į disleksiją, tačiau susiję su matematikos sritimi. Diskalkulija gali turėti įtakos tiek vaikams, tiek suaugusiems, ir ji dažnai pasireiškia nuo ankstyvojo mokymosi etapo. Diskalkulija išsiskiria iš kitų mokymosi sunkumų tuo, kad tai specifinis...
 • Potrauminio streso sindromas

  Vaikystė yra laikotarpis, kai vaiko psichologinė ir emocinė sveikata yra ypač jautri traumoms. Potrauminio streso sindromas yra rimta problema, su kuria susiduria daugybė vaikų visame pasaulyje. Tai psichinės sveikatos sutrikimas, kuris atsiranda po patirtos traumos, tokios kaip fizinis ar seksualinis smurtas, nelaimingas atsitikimas, karas ar kitos siaubingos patirtys. Potrauminio streso...
 • Stambioji motorika – lavinimo būdai

  Stambioji motorika yra kompleksiškų judesių, kurie reikalauja koordinacijos ir valdymo, gebėjimas. Ji apima raumenų grupių, rankų ir kojų sąveiką, taip pat kūno stabilizavimą. Stambioji motorika yra svarbi žmogaus vystymuisi ir gebėjimui funkcionuoti kasdieniame gyvenime. Nuo ankstyvojo vaikystės amžiaus, kai vaikai mokosi sėdėti, laikytis, griebti daiktus ir judėti, stambioji motorika...
 • Kuo sergančio Alzheimerio liga  asmens priežiūra  globos namuose pranašesnė negu priežiūra namuose?

  Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje demencija serga daugiau kaip 55 mln. žmonių, be to, kasmet nustatoma beveik 10 mln. naujų atvejų. Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi demencijos forma, sudaranti 60–70 proc. visų atvejų. Naujajame tyrime prognozuojama, kad iki 2050 m. Alzheimerio liga sergančių žmonių skaičius patrigubės. Dešimtmečius apie...
 • Ar verta gerti žuvų taukus? Privalumai ir šalutinės pasekmės išsamiai išnagrinėtos

  Sveiki! Šiandien kalbėsime apie žuvų taukus ir jų naudą mūsų organizmui. Ar verta įtraukti juos į savo mitybą? Tai klausimas, kuris dažnai kelia diskusijas sveikos gyvensenos entuziastų tarpe. Žuvų taukai garsėja savo gausiu omega-3 riebalų rūgščių kiekiu, kurios gali turėti įvairių teigiamų poveikių mūsų sveikatai. Tačiau, ar jie iš tiesų verti dėmesio ir ar jų nauda viršija galimus...
 • Kaip efektyviai mokytis ir geriausiai išnaudoti ket bilietus?

  Ruošiantis kelių eismo taisyklių (KET) egzaminui, svarbu ne tik įsisavinti teoriją, bet ir praktiškai taikyti įgytas žinias. Vienas iš efektyviausių būdų tai daryti – naudotis KET bilietais, kurie simuliuoja realaus egzamino sąlygas. Tačiau kaip iš maksimaliai išnaudoti šią mokymosi priemonę? Šiame straipsnyje pateikiame patarimus, kaip efektyviai mokytis naudojant, išlaikant motyvaciją...
 • Smulkioji motorika – lavinimo būdai

  Smulkioji motorika yra sudėtinga ir subtili motorinės veiklos forma, susijusi su smulkių raumenų grupių kontrolės ir koordinacijos įgūdžiais. Ji apima įvairias veiklas, kurios reikalauja smulkiosios motorikos įtraukimo, tokių kaip rašymas, piešimas, drobės modeliavimas ir kiti manipuliaciniai veiksmai su smulkiais objektais. Smulkiosios motorikos lavinimas vaikystėje yra ypač svarbus, nes...
 • Logopedas Vilniuje: kaip atrasti gerą specialistą ir gauti efektyvią pagalbą

  Dar ne taip seniai, logopedas daugeliui asocijavosi tik su liaudyje vadinamu vaikišku „šveplumu“. Plintant edukacijai, domėjimas logopedų paslaugomis proporcionaliai auga, o su juo didėja ir specialistų pasiūla. Tai ypatingai pastebima sostinėje, kur nesunku pasiklysti skelbimų, straipsnių ir kitokios virtualios informacijos gausybėje. Todėl šįkart, trumpai ir aiškiai – ką...
 • Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia?

  Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia? Kalba yra vienas iš pagrindinių būdų, kuriuo žmonės išreiškia savo mintis ir bendrauja su kitais, tačiau ne visi turi privilegiją sklandžiai kalbėti. Kalbos sutrikimai gali paveikti tiek vaikus, tiek suaugusius, tad šiame straipsnyje išnagrinėsime kalbos sutrikimus, jų priežastis, įveikos galimybes, ir tai, kaip mikčiojimo ar greitakalbystės terapija...
 • Jautrus vaikas: kaip pasiruošti kirpyklai?

  Jautrus vaikas yra tas, kuris pasižymi itin jautria nervų sistema, dideliu emociniu jautrumu ir gebėjimu pajusti bei suprasti kitų jausmus ir reakcijas. Toks vaikas gali būti labiau jautrus išoriniam pasauliui ir jo dirgikliams, gali skirti didesnį dėmesį smulkmenoms arba giliau įsijausti į kitų žmonių emocijas. Jautrus vaikas dažnai stipriau nei kiti reaguoja į įvairias netikėtas situacijas,...
 • Kognityvinė elgesio terapija paaugliams Vilniuje: specialistų pagalba gyvai ir internetu

  Paauglystė gali būti sudėtingas laikotarpis tiek paaugliams, tiek jų tėvams. Dažnai šiame amžiuje iškyla emocinės ar psichologinės problemos, su kuriomis susidurti gali būti iššūkis. Kognityvinė elgesio terapija (KET) yra vienas iš veiksmingų būdų padėti paaugliams ir jų tėvams spręsti savo psichologines problemas. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip KET gali būti taikoma...
 • Kaip sutvarkyti dantis ir puikiai pailsėti grįžus į Lietuvą atostogoms?

  Vasara – laikas, kai visi, tiek Lietuvą aplankyti sugrįžtantys emigrantai, tiek ir patys gydytojai, mėgaujasi šiltu oru, atostogauja ir atgauna jėgas. Odontologijos klinika "Aš šypsausi" Klaipėdoje, esanti adresu Tilžės 27, puikiai supranta vasaros svarbą ir kviečia jus pasirūpinti savo šypsena iš anksto planuojant apsilankymą. Patarimai, kaip efektyviai susiplanuoti...
 • Periodontitas: nematomas pavojus Jūsų šypsenai

  Periodontitas: Nematomas pavojus Jūsų šypsenai Daugelis žmonių net neįtaria, jog jų dantys gali būti rimtoje pavojaus zonoje. Gydytoja periodontologė, med.dr. Laura Žiūkaitė atkreipia dėmesį į periodontitą - lėtinę dantenų ligą, kurios simptomai dažnai lieka nepastebėti, kol nepasiekia pažengusio etapo. Kas yra periodontitas? Tai yra dantenų ir aplink dantis esančių...
 • 10 klausimų apie drėgmės surinkėjus. Atsako specialistas

  Renkantis drėgmės surinkėją reikia kuo daugiau dėmesio skirti parametrams, kurie gali padėti geriau suprasti – ko jums reikia ir kas geriausiai tinka Jūsų namuose. Apskritai šiuo metu vadybininkai, kurie prekiauja tam tikra įranga, teikia konsultacijas internetu. Tai yra labai puiki pagalba tiems, kurie nori kuo greičiau rasti tinkamą įrangą, nesugaišti daug laiko. Štai drėgmės...
 • Kosmetika su placenta - visapusiška priežiūra

  Kaip suteikti veido odai 100% gyvybingumą? „TianDe“ pateikia aukščiausius reikalavimus atitinkančią stulbinančią senėjimą stabdančią priemonę. „Placentinėje serijoje“ yra daugiau nei 100 gyvybiškai svarbių elementų, kurie apsaugos jūsų veido odą nuo su amžiumi susijusių pokyčių. 40 metų atrodyti kaip 30? Jokių problemų! Genialus gamtos išradimas – placenta...
 • Panikos atakos paauglystėje: kaip suvaldyti ir padėti vaikui?

  Paauglystė – tai laikotarpis, kuris dažnai pasižymi dideliais pokyčiais ne tik fiziniais, bet ir emociniais. Paaugliai susiduria su daugybe iššūkių, o vienas iš jų gali būti netikėtai prasidėjusios panikos atakos. Šio straipsnio tikslas yra suteikti žinių apie tai, kaip panikos atakos gali paveikti paauglius, kaip jas atpažinti, ir svarbiausia – kaip su jomis susidoroti. Panikos...
 • Mikčiojimo gydymas: kaip pagerinti kalbos sklaidumą?

  Spalio 22 – oji – Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas yra kalbos ir komunikacijos sutrikimas, kuris gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems. Šis sutrikimas būna arba trumpalaikis ir praeina savaime, ypač vaikystėje, arba ilgalaikis. Tai yra kompleksinis reiškinys, kurio priežastys įvairios: fiziologinės, psichologinės ir socialinės. Mikčiojimo...