Potrauminio streso sindromas

2024 m. balandžio 17 d.
Potrauminio streso sindromas

Vaikystė yra laikotarpis, kai vaiko psichologinė ir emocinė sveikata yra ypač jautri traumoms. Potrauminio streso sindromas yra rimta problema, su kuria susiduria daugybė vaikų visame pasaulyje. Tai psichinės sveikatos sutrikimas, kuris atsiranda po patirtos traumos, tokios kaip fizinis ar seksualinis smurtas, nelaimingas atsitikimas, karas ar kitos siaubingos patirtys. Potrauminio streso sutrikimas vaikams gali turėti žalingą poveikį jų bendrajai gerovei, pažeidžiant jų emocinę sveikatą, socialinius ryšius ir kasdienį funkcionavimą.

Potrauminio streso sindromas ir pagalba vaikams

Svarbu ir būtina gydyti potrauminio streso sutrikimą vaikams. Nepagrįstai manyti, kad vaikai su laiku „pamirš” traumas ar jų padarinius. Negydant potrauminio streso sutrikimo, jo simptomai gali išlikti ir sustiprėti, paveikdami vaiko ilgalaikę gerovę. Todėl svarbu teikti tinkamą terapiją vaikams, siekiant padėti jiems įveikti traumos sukeltus sunkumus ir atkurti jų psichinę sveikatą.

Potrauminio streso terapija vaikams yra veiksmingas ir svarbus gydymo būdas. Ši terapija siekia padėti vaikams perprasti, perdirbti ir įveikti traumos sukeltus simptomus ir emocinius sunkumus. Potrauminio streso terapija vaikams remiasi įvairiomis terapinėmis metodikomis, tokiomis kaip kognityvinės elgesio terapija, traumos fokusinė kognityvinė elgesio terapija, EMDR terapija ir kūno terapija. Šios terapinės metodikos padeda vaikams išreikšti savo jausmus, mąstyti kritiškai apie traumą ir jos padarinius bei įgyti įrankius, kurie padeda jiems įveikti ir priimti traumos patirtį.

Šiame straipsnyje nagrinėsime potrauminio streso terapijos svarbą vaikams, išsamiau apžvelgsime potrauminio streso sutrikimo simptomus vaikystėje. Taip pat aptarsime skirtingas terapines priemones bei jų privalumus gydant vaikus su potrauminio streso sutrikimu. Supratus potrauminio streso terapijos svarbą ir jos veiksmingumą, galėsime geriau padėti vaikams įveikti traumos padarinius ir užtikrinti jų ilgalaikę emocinę gerovę.

Vaikų potrauminio streso sindromas ir jo simptomai

Traumos poveikis vaikų psichinei ir emocinei sveikatai

Traumos patirtis vaikystėje gali turėti įtakos vaikų psichinei ir emocinei sveikatai. Traumos sukelia didelį stresą, kuris gali paveikti vaikų gebėjimą reguliuoti emocijas, formuoti santykius su kitais ir prisitaikyti prie kasdienio gyvenimo reikalavimų. Patyrę traumas vaikai, dažnai jaučia didelį nerimą, baimę ir emocinį diskomfortą. Nenuostabu, kad dėl to gali atsirasti koncentracijos sutrikimai, miego problemos bei nuovargis.

Bendri potrauminio streso sindromo simptomai vaikams

Vaikai, turintys potrauminio streso sutrikimą, gali patirti įvairius simptomus, pasireiškiančius skirtingais būdais. Kai kurie iš bendrų potrauminio streso sutrikimo simptomų vaikams apima:

 1. Intruziniai simptomai: vaikai gali turėti pasikartojančių nemalonių prisiminimų apie traumą, tokių kaip įkyriai atsikartojantys prisiminimai, košmarai ar flashback’ai. Šie simptomai gali sukelti didelį emocinį diskomfortą ir sutrikdyti kasdienę veiklą.
 2. Vengimo simptomai: vaikai gali vengti prisiminimų, vietų, situacijų ar žmonių, susijusių su traumine patirtimi. Jie gali vengti kalbėti apie tai, kas įvyko ir pasitraukti nuo emocinės ar socialinės sąveikos.
 3. Hiperaktyvumo ir padidėjusio jautrumo simptomai: vaikai gali pasireikšti pernelyg jautriomis reakcijomis į išorinius dirgiklius, greitu emociniu susijaudinimu, nerimu ir netgi agresyvaus elgesio apraiškomis.
 4. Jausmų ir emocinės reguliacijos sunkumai: vaikai gali turėti sunkumų reguliuoti savo emocijas. Jie gali patirti stiprius jausmus, tokius kaip pyktis, baimė ar liūdesys, kurie gali būti sunkiai kontroliuojami arba jų neįmanoma tinkamai išreikšti.
 5. Kognityviniai pokyčiai ir problemos susijusios su savivoka: vaikai su potrauminio streso sutrikimu gali patirti sutrikimus mąstyme, tokius kaip koncentracijos ir dėmesio problemos, sprendžiant kasdienius sunkumus. Taip gali pradėti neigiamai vertinti save, aplinkinį pasaulį ar sutrikti savęs, aplinkos suvokimas.

Vaikų potrauminio streso sindromas ir jo diagnozavimas

Vaikų potrauminio streso sutrikimo diagnozavimas apima kruopštų ir nuodugnų vertinimą, kurį atlieka kvalifikuoti specialistai. Šis vertinimas dažnai apima klinikinius interviu su vaiku ir jo tėvais ar globėjais, siekiant išsiaiškinti patirtą traumą ir stebimus simptomus. Taip pat gali būti naudojami standartizuoti diagnostiniai įrankiai ir testai, skirti įvertinti simptomus ir nustatyti potrauminio streso sutrikimo diagnozę.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad tik kvalifikuoti specialistai turėtų diagnozuoti potrauminio streso sutrikimą vaikams, nes tai sudėtingas procesas, reikalaujantis atitinkamų žinių ir patirties.

Įvertinus simptomus ir atlikus tinkamą diagnozę, galima pradėti tinkamą potrauminio streso terapiją, kuri padės vaikams įveikti traumos sukeltus sunkumus ir atkurti jų psichinę sveikatą.

Potrauminio streso sindromo terapijos rūšys

Kognityvinės elgesio terapijos (KET) metodai plačiai naudojami gydant potrauminio streso sutrikimą vaikams. Ši terapija siekia keisti neproduktyvius mąstymo ir elgesio modelius, susijusius su traumine patirtimi. KET veikia dvigubai – peržvelgiant ir keičiant neigiamus mąstymo procesus ir padedant vaikams įgyti sveikesnius elgesio įgūdžius. Tai gali apimti mokymąsi atpažinti ir iššifruoti iškraipytus ar nepasitikėjimo kuriančius mąstymo procesus bei įgyti įrankių kovoti su jais.

 • Traumos fokusinės kognityvinės elgesio terapijos (TFKET) principai

Traumos fokusinė kognityvinė elgesio terapija (TFKET) yra specializuota terapinė metodika, skirta vaikams, sergantiems potrauminio streso sutrikimu. Ji koncentruojasi ties tiesiogine traumos patirties perdirbimu ir simptomų mažinimu. TFKET naudoja technikas, kurios padeda vaikams prisiminti, pergyventi ir priimti traumos patirtį, kartu su gebėjimu atpažinti ir pakeisti neigiamus mąstymo modelius. Ši terapija taip pat gali apimti eksperimentinius elementus, kurie padeda vaikams įgyti naujus ir sveikus elgesio įgūdžius.

 • EMDR (akimis sekančio judesio desenzibilizacija ir perdirbimas) terapija vaikams

EMDR terapija yra dar viena efektyvi terapinė priemonė, naudojama gydant potrauminio streso sutrikimą vaikams. Ji remiasi judesio ir akimis sekančio judesio principu, kuris padeda perdirbti traumos prisiminimus ir sumažinti su jais susijusį emocinį diskomfortą. Terapeutas naudoja tam tikrus stimuliatorius, tokius kaip judesio šviesos žibintas arba garsiniai signalai, kurie padeda vaikams sutelkti dėmesį į traumos patirtį ir perdirbti ją taip, kad simptomai taptų mažiau intensyvūs.

 • Kūno terapijos taikymas vaikų potrauminio streso sutrikimui gydyti

Kūno terapijos metodai, tokie kaip kūno sąmonės terapija, judesio terapija ir kvėpavimo pratimai, taip pat gali būti naudingi vaikams, sergantiems potrauminio streso sutrikimu. Šios terapijos formos padeda vaikams atkurti ryšį su savo kūnu ir suvokti emocinės patirties ryšį su fiziniais pojūčiais. Tai gali padėti mažinti įtampą, reguliuoti stresą ir padidinti jausmų kontrolę.

Visos šios terapijos rūšys turi savo specifinius privalumus ir yra pritaikytos vaikų poreikiams. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kiekvienam vaikui gali būti tinkama skirtinga terapijos forma, todėl svarbu pasikonsultuoti su kvalifikuotu specialistu, kuris galės nustatyti, kokia terapija yra geriausia vaiko konkrečiai situacijai.

Potrauminio streso terapijos etapai vaikams

 1. Vertinimas ir diagnozė. Potrauminio streso terapijos pradžioje svarbu atlikti išsamią vaiko vertinimo ir diagnozavimo procedūrą. Tai apima interviu su vaiku ir jo šeima, peržiūrint ankstesnę medicininę dokumentaciją ir kitus atitinkamus šaltinius. Specialistas atkreipia dėmesį į vaiko simptomus, jų intensyvumą ir trukmę, traumos patirties kontekstą bei vaiko funkcionavimą skirtingose gyvenimo srityse.
 2. Terapijos tikslų nustatymas. Po vaiko vertinimo specialistas nustato terapijos tikslus ir prioritetus, kurie atitinka vaiko unikalias poreikius ir situaciją. Tai gali apimti simptomų mažinimą, traumos patirties perdirbimą, prisitaikymo įgūdžių lavinimą, emocinio reguliavimo gerinimą ir t.t. Svarbu sukurti realistinius ir matomus tikslus, kuriuos galima stebėti per terapijos procesą.
 3. Terapinio santykio užmezgimas su vaiku. Terapijos sėkmė dažnai priklauso nuo terapinio santykio, kurį užmezga specialistas su vaiku. Svarbu sukurti saugią, pasitikėjimu grindžiamą aplinką, kurioje vaikas jaučiasi suprantamas ir priimtas. Specialistas užtikrina, kad vaikui būtų suteikta erdvė išreikšti savo jausmus ir mintis, taip skatindamas sąveiką ir bendradarbiavimą.
 4. Terapinės intervencijos ir technikos taikymas. Potrauminio streso terapijos metu naudojamos įvairios intervencijos ir technikos, pritaikytos vaiko individualiems poreikiams. Tai gali būti kognityvinės elgesio terapijos strategijos, EMDR sesijos, kūno terapijos praktikos ar kitos terapinės priemonės. Specialistas pritaiko šias intervencijas, siekdamas padėti vaikui perdirbti traumos patirtį, įgyti naujus įgūdžius ir įrankius bei sumažinti potrauminio streso simptomus.
 5. Terapijos rezultatų vertinimas ir koregavimas. Potrauminio streso terapijos metu specialistas nuolat vertina terapijos rezultatus ir stebi vaiko pažangą. Jei reikia, terapinę strategiją ir intervencijas galima koreguoti ir pritaikyti prie vaiko individualių pokyčių ir poreikių. Tai padeda užtikrinti, kad terapijos procesas būtų efektyvus ir veiksmingas, atitinkantis vaiko poreikius ir tikslus.

Įgyvendinant potrauminio streso terapiją vaikams, svarbu įgyvendinti šiuos etapus ir užtikrinti nuoseklų ir struktūrizuotą terapinį procesą, kuris atitinka vaiko individualius poreikius ir kontekstą.

Potrauminio streso sindromas: terapijos veiksmingumas

Empiriniai potrauminio streso sindromo tyrimai

Daugelis empirinių tyrimų atskleidžia, kad potrauminio streso terapijos metodai yra veiksmingi vaikams, turintiems potrauminio streso sutrikimą. Tyrimai parodė, kad tiek KET, TFKET, EMDR, tiek kūno terapijos formos gali sumažinti potrauminio streso simptomus ir pagerinti vaikų psichinę gerovę. Šios terapijos taip pat gali padėti vaikams įgyti įrankių savireguliacijai, gerinti jų santykius su kitais ir padidinti jų gebėjimą prisitaikyti prie traumos padarinių.

Individualizuota terapija ir vaikų poreikių atsižvelgimas

Svarbu paminėti, kad potrauminio streso terapija vaikams turėtų būti individualizuota ir pritaikyta prie kiekvieno vaiko poreikių. Kiekvienas vaikas gali turėti unikalių traumos patirties ir simptomų raiškos ypatumų, todėl terapija turėtų būti pritaikyta prie jo individualių reikmių ir gebėjimų. Specialistas turėtų kruopščiai įvertinti vaiko poreikius ir teikti tinkamą terapijos planą, siekiant užtikrinti geriausią galimą gydymo rezultatą.

Svarba šeimos ir socialinės paramos

Potrauminio streso terapija vaikams neturėtų apsiriboti tik individualiniu gydymu. Šeimos ir socialinė parama yra labai svarbios gydant potrauminio streso sutrikimą vaikams. Šeimos nariai ar kitos rūpestingos suaugusiųjų asmenybės gali būti įtraukti į terapijos procesą, kad padėtų vaikui pergyventi traumos patirtį, suprasti jo jausmus ir palaikytų jo emocinį atsigavimą. Be to, bendruomenės ir socialinės organizacijos gali teikti paramą šeimoms, kurioms reikia papildomo palaikymo ir išteklių.

Ilgalaikis palaikymas ir stebėjimas

Potrauminio streso terapija vaikams neturėtų būti vienkartinis procesas, bet turėtų būti nuolat stebima ir palaikoma. Vaikai, sergantys potrauminio streso sutrikimu, gali reikalauti ilgalaikio palaikymo ir terapinio stebėjimo, kad būtų užtikrintas tvarus jų emocinis atsigavimas ir gerovė. Kvalifikuoti specialistai turėtų stebėti vaiko pažangą, įvertinti galimus iššūkius ir reguliariai įvertinti terapijos efektyvumą.

Potrauminio streso terapija vaikams yra svarbi ir veiksminga priemonė siekiant padėti vaikams įveikti traumos sukeltus sunkumus ir atkurti jų psichinę sveikatą. Pasitelkus tinkamus terapijos metodus ir individualizuotą požiūrį, galima padėti vaikams įgyti įrankių savireguliacijai, gerinti jų gebėjimus prisitaikyti ir kurti sveikesnius santykius su savimi ir kitais. Svarbu, kad potrauminio streso terapija būtų palaikoma šeimos ir socialinės paramos aplinkoje, siekiant užtikrinti ilgalaikį ir tvarų gydymo rezultatą.

Potrauminio streso terapijos sėkmės veiksniai

Artimas bendradarbiavimas su tėvais ir globėjais

Artimas bendradarbiavimas su tėvais ar globėjais yra esminis veiksnys sėkmingai potrauminio streso terapijai vaikams. Tėvų ar globėjų dalyvavimas terapijoje gali padėti užtikrinti, kad vaikas gautų nuolatinę emocinę paramą ir palaikymą terapijos proceso metu. Tėvai ar globėjai taip pat gali mokytis veiksmingų strategijų, kaip padėti vaikui namuose, palaikyti terapijos tikslus ir užtikrinti terapinės veiklos tęstinumą ir pratęsimą už terapijos sesijų ribų. Bendradarbiavimas su tėvais ar globėjais taip pat padeda sukurti saugią ir palaikomą aplinką, kuri skatina vaiko emocinį atsigavimą ir gerovę.

Potrauminio streso sindromas lengviau įveikiamas kartu

Socialinė parama ir šeimos sistemų vaidmuo taip pat yra svarbus potrauminio streso terapijos sėkmės veiksnys vaikams. Socialinė parama gali apimti tiek bendruomenės, tiek šeimos narių palaikymą ir supratimą. Šeima gali būti gyvybiškai svarbi terapijos proceso dalis, nes ji gali suteikti emocinę paramą, saugumo jausmą ir įgalinti vaiką pergyventi traumą bei prisitaikyti prie jos padarinių. Šeimos nariai gali dalyvauti terapijoje, gauti informacijos apie potrauminio streso sutrikimą ir įgyti įrankių, kaip geriau palaikyti vaiką terapijos metu ir kasdieniame gyvenime. Socialinė parama ir šeimos sistemų vaidmuo padeda sukurti tinkamą terapinę aplinką, kurioje vaikas gali jaustis priimtas, suprastas ir palaikytas.

Individualūs vaiko poreikiai ir charakteristikos

Individualūs vaiko poreikiai ir charakteristikos taip pat gali turėti didelę įtaką potrauminio streso sindromo terapijos sėkmei. Kiekvienas vaikas yra unikalus ir skirtingas, todėl svarbu atsižvelgti į jo individualius poreikius, amžių, vystymosi lygį ir emocinę būklę. Terapijos planas ir intervencijos turėtų būti pritaikytos vaiko gebėjimams, supratimui ir komforto lygiui. Svarbu atkreipti dėmesį į vaiko emocinę ir fizinę saugumą, jų gebėjimą išreikšti jausmus, įsitraukti į terapijos veiklą ir bendrauti su terapeutu. Prisitaikant terapiją prie individualių vaiko poreikių, galima užtikrinti tinkamą terapinį pritaikymą ir padidinti sėkmingos terapijos tikimybę.

Visi šie veiksniai – artimas bendradarbiavimas su tėvais, globėjais, socialinė parama ir šeimos sistemų vaidmuo bei atsižvelgimas į individualius vaiko poreikius ir charakteristikas – yra svarbūs siekiant sėkmingai gydyti potrauminio streso sutrikimą vaikams. Šie veiksniai prisideda prie tinkamos terapinės aplinkos kūrimo, kurioje vaikas gali augti, atsigauti ir stiprėti emociniu požiūriu. Pripažindami ir veikdami pagal šiuos veiksnius, galime padidinti potrauminio streso terapijos sėkmės tikimybę ir padėti vaikams pasiekti gerovę bei emocinį atsigavimą po traumos.

Potrauminio streso sindromas – sudėtingas, bet įveikiamas

Potrauminio streso terapija yra svarbus gydymo būdas vaikams, kenčiantiems nuo potrauminio streso sindromo. Vaikų potrauminis stresas gali turėti ilgalaikį poveikį jų psichinei ir emocinei sveikatai, todėl svarbu, kad šie vaikai gautų tinkamą ir efektyvų gydymą.

Potrauminio streso terapijos privalumai vaikams yra daugialypiai. Ši terapija padeda vaikams išreikšti ir perdirbti jų trauminius patyrimus, išmokti efektyvių įrankių ir strategijų, kaip susidoroti su potrauminio streso simptomais, ir kurti sveikus ir adaptuotus elgesio modelius. Ji taip pat skatina emocinį atsigavimą, gerina psichinę sveikatą ir padeda atkurti jų gyvenimo kokybę.

Potrauminio streso terapija vaikams yra veiksminga, kai yra deramai pritaikoma prie jų individualių poreikių ir charakteristikų. Kognityvinės elgesio terapijos, traumos fokusinės kognityvinės elgesio terapijos, EMDR terapijos ir kūno terapijos yra veiksmingos terapijos rūšys, kurios pasitvirtino vaikų potrauminio streso gydyme.

Sėkmingai gydyti potrauminio streso sutrikimą vaikams yra svarbu turėti artimą bendradarbiavimą su tėvais ar globėjais. Tėvų dalyvavimas terapijos procese, jų parama ir supratimas padeda vaikui jaustis palaikytam ir saugiam, o šeimos ir bendruomenės parama taip pat svarbi emociniam atsigavimui ir prisitaikymui prie traumos.

Nauji straipsniai

 • Psichologė Žiedūnė Žolynė

  Suaugusiųjų ir paauglių konsultavimas Konsultuoju gyvai ir nuotoliu Psichologe dirbu aštuonerius metus. Esu žmogus kaip ir tu, kuris patiria džiaugsmą ir liūdesį, tikrumą ir pasimetimą, jaučiasi drąsiai ir bijo, nerimauja ir būna ramus. Tos būsenos mane daro vientisu žmogumi, todėl noriu ir tau padėti pasijusti vientisu, padėti išgyventi baimę, liūdesį, nusivylimą, nerimą,...
 • Gegužės 19 d. Pasaulinė šeimos gydytojo diena

  Te šeimos gydytojai būna darbingi ir energingi, lai pacientai būna sveiki ir laimingi! Gegužės 19-oji – Pasaulinė šeimos gydytojo diena. Šių metų šventės šūkis – „Sveika planeta, sveiki žmonės“. Minint šią Šeimos gydytojo dieną siekiama akcentuoti sveikatos sąryšingumą su mūsų planeta ir pacientų gerove bei norima pabrėžti esminį gydytojų vaidmenį skatinant...
 • Cukrinio diabeto diagnozė ir prevencija

  2 tipo diabetui bei jo pranašei – priešdiabetinei būklei – PSO suteikė pandemijos statusą mūsų modernioje visuomenėje. Cukrinis diabetas anksčiau buvo laikytas su senėjimu susijusia liga, o dabar dėl prastų maisto ir gyvenimo būdo pasirinkimų jis smogia vis jaunesniems. Diabeto prevencija labiausiai pasiteisintų būtent šiais susirgimų atvejais. Vienas testas tapo aukso standartu...
 • Klaidinantys mitai apie odos priežiūrą

  Vieni iš pagrindinių kosmetologijos uždavinių - padėti veido odą išlaikyti sveiką ir švytinčią, išsaugoti natūralų žmogaus kūno grožį, sulėtinti senėjimo procesus bei padėti laiku pastebėti odos ar kūno ligas. Oda, kaip didžiausias kūno organas, tarnauja mums kaip apsauginis barjeras nuo aplinkos pažeidimų, reguliuoja kūno temperatūrą, palengvina jutiminį suvokimą. Todėl odos sveikatos...
 • Dantų implantacija „Šypsenos akademijoje“: žemos kainos, ilgalaikis rezultatas

  Dantys – neatsiejama ne tik grožio, bet ir sveikatos dalis. Net ir nematomoje vietoje buvusius dantis vertėtų suskubti atkurti, nes kiekvienas jų yra labai svarbi virškinimo sistemos dalis. Dabar galite pasinaudoti išskirtiniais „Šypsenos akademijos“ pasiūlymais. Geriau nedelsti „Šypsenos akademijos“ padalinio Kaune gydytojas periodontologas Jonas...
 • Lavinamieji lauko žaislai: nauda vaikams

  Lauko žaidimai yra esminė vaikų aktyvaus laisvalaikio dalis, suteikianti galimybę ne tik pramogauti, bet ir įgyti įvairių įgūdžių. Lavinamieji lauko žaislai padeda vaikams ugdyti motorinius, socialinius ir kūrybinius gebėjimus, skatindami juos būti fiziškai aktyviais ir kartu mokytis. Motorinių įgūdžių lavinimas Lauko žaislai, tokie kaip kamuoliai, dviračiai, paspirtukai ar laipiojimo...
 • Ką žinoti apie dantų priežiūrą prieš ir per atostogas?

  Planuodami atostogas užsienyje, retai kada susimąstome apie dantų priežiūrą. Netikėti dantų pažeidimai ar užpuolęs skausmas gali sukelti nemalonumų, o medicininių išlaidų draudimas gali kompensuoti tik minimalias odontologines išlaidas. Tad norintiems išvengti nemalonaus jausmo ir didelių netikėtų išlaidų, toliau pasidalinsime įžvalgomis, kaip prižiūrėti dantis prieš ir per...
 • Gegužės 17 d. Pasaulinė hipertenzijos diena

  Ar žinote savo kraujospūdžio rodmenis? Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šiandien itin stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į grėsmingas bei ilgalaikes šios ligos sukeliamas pasekmes sveikatai, gyventojai raginami pasitikrinti savo arterinį kraujo spaudimą bei supažindinami su įvairiomis prevencijos priemonių galimybėmis. Lėtinės neinfekcinės ligos lemia du...
 • Vaikų mityba: specialistė atskleidė, ką daryti, jei atžala itin išranki maistui

  „Mama, šito tikrai nevalgysiu“, „neskanios tos daržovės“, „nenoriu to, man nepatinka“ – tokias ir daugybę panašių frazių turbūt teko girdėti kiekvieniems tėvams. Maistui išrankias atžalas auginantys tėvai susiduria su daug iššūkių ir ramybės neduodančiais klausimais. Ką daryti, kad vaikas gautų visas jo augančiam organizmui reikalingas maistines...
 • Kad darbai sode ir darže džiugintų

  Turintieji savo kiemą dar žiemą planuoja, ką sės pavasarį ir kokius darbus reikės nudirbti. Daugeliui sodininkystė – ne tik malonumas, bet ir puikus būdas mankštintis. Tiesa, netgi lengvi darbai gali baigtis traumomis, todėl atsargumas itin svarbus darbuojantis sode. Dažniausios traumos Nugaros ir kaklo. Dirbant sode ar darže tenka daug kartų lenktis, pritūpti, klūpėti ir kelti...
 • Egzosomos: dar viena (ne)aiški sąvoka?

  Egzosomos – mažos, nepaprasto potencialo pūslelės, kurias kamieninės ląstelės išskiria į supančią aplinką. Jos vaidina svarbų vaidmenį tarpląsteliniame ryšyje, perduodant signalus ir informaciją tarp skirtingų organizmo ląstelių. Egzosomose yra: baltymų lipidų nukleino rūgšties metabolitų Kodėl pasakoju ir kuo jos naudingos mūsų odos grožiui??? Egzosomų taikymo...
 • Aknė ir mityba

  Su akne susiduriantys paaugliai neretai įsitikinę, kad tai susiję su valgomu maistu, jo netoleravimu ar net alergija. Dažnai išgirstu - tai tikriausiai alergija ŠOKOLADUI! Nors yra atlikta nemažai tyrimų, bandančių išsiaaiškinti dietos ir aknės sąsajas, tačiau duomenys kol kas kontraversiški ir aiškių rekomendacijų, patvirtintų moksliškai, iki šiol trūksta. Visgi, dauguma studijų sutinka, kad...
 • Dantis tiesinti galima ir vyresniems žmonėms, tačiau delsti neverta

  Dantis šiais laikais tiesinasi ne vien jaunimas, bet ir vyresni žmonės – sulaukę 50 metų ir daugiau. Neretai specialistų pagalbos jie kreipiasi prieš tai atidėlioję labai ilgai, kartais – dešimtmečius. Po gydymo džiaugiasi tiesiais dantimis, gražia šypsena ir gailisi tiek laiko vengę ortodontinio gydymo. Viskas iš eilės Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių investuoja į...
 • Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis

  Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis Danties ar dantų protezavimas turi įvykti kuo greičiau. Jei praradote vieną dantį, pasistenkite jį kuo greičiau atkurti. Kuo ilgiau po danties praradimo lieka tuščia vieta, tuo sunkesnės pasekmės jūsų dantų lankams ir žandikauliui. Pirmiausia, prie nesamo danties gretimi dantys ima migruoti, virsti,...
 • Stebėkite savo akių spaudimą bet kada ir bet kur su Icare HOME 2 tonometru

  Ar Jums diagnozuota glaukoma? Jei taip, žinote, kaip svarbu reguliariai matuoti akių spaudimą. Akių spaudimo matavimas padeda gydytojui įvertinti glaukomos progresavimą ir prireikus pakoreguoti gydymą. Tradiciškai akių spaudimas matuojamas oftalmologo kabinete naudojant specialų įrenginį. Tačiau dabar galite stebėti akių spaudimą namuose naudodami Icare HOME 2 tonometrą. Icare HOME 2 yra...
 • Gegužės 10 d. Judėjimo sveikatos labui diena

  Būkite judrūs, būkite aktyvūs, būkite veiklūs, būkite sveiki! Kiekvienais metais, gegužės 10-ąją Europoje minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą, streso bei priklausomybių mažinimo problemas, gyventojai informuojami apie lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos galimybes, sveikos gyvensenos privalumus ir veiksmingiausius...
 • Gegužės 8 d. Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena

  Gegužės 8-oji – Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena. Kasmet nuo šio vėžio miršta daugiau nei 140 000 moterų. Lietuvoje kiekvienais metais skaudžią diagnozę išgirsta apie 400 silpnosios lyties atstovių. Nors gydymo galimybės gerėja, tačiau rezultatai, deja, nedžiugina – būdamas pagal dažnumą aštuntas pasaulyje kiaušidžių vėžys vis dar pirmauja onkoginekologinių ligų mirtingumo...
 • Gegužės 7 d. Pasaulinė astmos diena

  Kvėpuokime lengvai! Pirmasis gegužės antradienis – Pasaulinė astmos diena. Kaip teigia pasaulinės astmos iniciatyvos nariai, kuriems pritaria ir Lietuvos pulmonologų bei alergologų draugijos (LPAD) gydytojai, niekada ne per anksti, niekada ne per vėlu – visada tinkamas metas atkreipti dėmesį į kvėpavimo takų ligas. Lietuvoje Astmos diena minima nuo 1998-ųjų. Ši diena skirta...
 • Gegužės 6 d. Tarptautinė diena be dietų

  Endokrinologas paneigs mitus apie stebuklingas dietas ir konsultuos, kaip taikyti esminius sveikos mitybos principus! Gegužės 6-ąją minime Tarptautinę dieną be dietų. Šiandien visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į išties skaudžias, ypač jaunimo tarpe paplitusias, valgymo sutrikimo problemas. Neaukokime savo sveikatos dėl žalingų dietų! Neegzistuoja nekenkiančios organizmui lieknėjimo...
 • Gegužė – mėnuo prieš rūkymą

  Būkime nepriklausomi – nerūkykime! Gegužė – mėnuo prieš rūkymą Šis pavasaris dar kartą primena, jog rūkymas – ypač žalingas įprotis. Ar teko girdėti, kad Pasaulio sveikatos organizacija rūkymą įvardija kaip labiausiai paplitusią priklausomybės ligą, nuo kurios kasmet Anapilin iškeliauja daugiau nei 6 mln. pasaulio gyventojų? Statistika nebaugina? Vis dar rūkote?...
 • Su kokiais protezais gali būti atliekamas dantų protezavimas?

  Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, apie kurią daugelis žmonių tikrai yra girdėję, o galbūt, net praktiškai išbandę. Ši procedūra rekomenduojama žmonėms, kurie dėl tam tikrų priežasčių yra netekę vieno ar net visų dantų. Taip pat dantų protezavimą įprastai reikia atlikti atvejais, kai susiduriama su rimtesniais dantų pažeidimais, kurių neįmanoma išspręsti kitų odontologinių...
 • PRP terapija ir jos teikiami privalumai

  Injekcijoms ir kito tipo estetinėms procedūroms šiais laikais ryžtasi tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nori patobulinti savo išvaizdą ar bent šiek tiek sustabdyti bėgantį laiką. Kai kurios estetinės procedūros pasitarnauja ne tik grožio ar jaunytės puoselėjimo tikslams, bet ir sveikatos labui. PRP terapija – visame pasaulyje populiari procedūra, kurios metu naudojama...
 • Patogiausias būdas atsikratyti netaisyklingo sąkandžio – kapos

  Daug žmonių nedrįsta plačiai šypsotis – trukdo kreivi dantys, netaisyklingas sąkandis. Nemažai tokių, kurie gydytojų ortodontų vengia žinodami, kiek nepatogumų sukelia breketai. Tačiau „Šypsenos akademija“ siūlo inovatyvų dantų tiesinimo būdą – kapas, leidžiančias ne tik pasiekti geriausių rezultatų, bet ir viso gydymo metu patogiai jaustis. Kodėl verta...
 • Unikalios korėjietiško veido prausiklio sudedamosios dalys ir jų nauda

  Korėjiečių odos priežiūros filosofija orientuota į švelnų, bet veiksmingą valymą, daugiausia dėmesio skiriant odos puoselėjimui jau pirmajame procedūros etape. Ši filosofija lėmė daugybę naujoviškų ir unikalių ingredientų, dėl kurių korėjietiškos valomosios priemonės išsiskiria iš kitų. Panagrinėkime kai kuriuos iš šių įdomių komponentų ir kaip jie prisideda prie sveikos ir skaisčios veido...
 • Kodėl į mankštos programą vertėtų įtraukti pasipriešinimo juostas?

  Šiandien turime visas galimybes mankštintis namuose. Tam galime rinktis nebrangią, bet tikrai efektyvią įrangą. Vienas palankiausių pasirinkimų neabejotinai yra pasipriešinimo juostos, kurios gali padėti pasiekti tikrai puikių rezultatų. Pasirinkti tinkamas pasipriešinimo juostas galite atsižvelgdami į savo fizinį pasirengimą, nes šių juostų stiprumas labai varijuoja. Jei dar dvejojate, ar į...
 • Kada reikia atlikti dantų plombavimą?

  Reguliarūs vizitai pas odontologą ir atsakinga dantų priežiūra namuose – neišvengiama būtinybė visiems žmonėms, kurie nori turėti gražią šypseną ir sveikus dantis. Dėl laiko stokos ar kitų priežasčių, reguliariais vizitais pas odontologą pasirūpina toli gražu ne kiekvienas žmogus. To pasekmė – sudėtingos burnos ertmės ligos ir brangiai kainuojantis dantų gydymas. Dantų plombavimas...
 • Kaip sukurti tobulą miego rutiną savo kūdikiui?

  Pirmosios kelios kūdikio gyvenimo savaitės gali būti vienos sunkiausių. Kūdikiui prisitaikant prie naujos aplinkos, jūsų gyvenimas sustoja. Kūdikis neskiria dienos nuo nakties. Jis negali miegoti ilgiau nei kelias valandas nevalgęs. Daugelis tėvų kenčia nuo miego trūkumo. Kai kurie tėvai mano, kad gali to išvengti, jei savo kūdikiui sudarys miego grafiką. Kiti tėvai mano, kad jų kūdikis turi...
 • Kokios sultys yra pačios naudingiausios sveikatai?

  Kiekvienas žmogus privalo pats pasirūpinti savo sveikata. Tai žinoma nereiškia, kad susirgę turėtume gydytis savarankiškai, tai reiškia, jog turime nuolat stengtis, kad sveikata nesutriktų. Bendra sveikatos bei mūsų organizmo būklė priklauso nuo sveikos gyvensenos, kuri apima mitybą, fizinį aktyvumą, darbo bei poilsio režimą. Nuo mitybos priklauso daug organizme vykstančių procesų, todėl ji...
 • Nuo ko priklauso spermos kiekis?

  Spermos kiekis yra svarbus rodiklis, kalbant apie vyrų reprodukcinę sveikatą. Įvairūs veiksniai gali daryti įtaką spermos kiekiui, o šiame straipsnyje aptarsime, nuo ko priklauso spermos gamyba ir kaip įvairios aplinkybės gali ją paveikti. Urologas, kaip šlapimo ir reprodukcinės sistemos specialistas, gali padėti suprasti šiuos klausimus ir, jei reikia, siūlyti atitinkamus gydymo...
 • Riešo skausmas

  Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja ūmaus skausmo metu yra ne visada tinkamiausias sprendimas. Dažnu atvėju laikyti riešą įtvare ir tikėtis pagerėjimo nėra tinkamas sprendimas (nebent trumpam, jeigu tai ūminis skausmas), visgi riešo skausmas gali būti ne tik dėl riešo audinių problemų, bet tam turi įtakos ir...
 • Naujos kartos dantų tiesinimas kapomis: estetika ir komfortas siekiant nepriekaištingos šypsenos

  Šiuolaikinėje ortodontijoje estetinis dantų tiesinimas naudojant kapas yra tapęs vienu iš populiariausių būdų siekiant tobulos šypsenos ir nepriekaištingai tiesių dantų. Šis inovatyvus ortodontijos metodas skirtas tiems, kurie svajoja apie tiesius dantis, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori naudoti breketų. Dantų tiesinimas kapomis – tai ne tik estetiškai patraukli, bet ir...
 • Hipnokoučingas: raktas į asmeninę ir profesinę sėkmę

  Šiuolaikinė visuomenė dažnai skundžiasi prasta gyvenimo kokybe ir net nesusimąsto, kad dėl to kalti tam tikri pasąmonės blokai ir netinkamos programos, kurios pritraukia nesėkmes ir nepriteklių. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato? Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl norint tapti tikrai sėkmingu, pirmiausia reikia atrasti finansinių nesėkmių priežastis, kurios dažnai slypi tiesiog mūsų...
 • Kūdikio kalbos ugdymas – žaismingos logopedo rekomendacijos

  Pirmieji vaiko gyvenimo metai itin svarbūs jo įvairiapusiam vystymuisi. Juk kūdikio kalbos ugdymas moko kur kas daugiau nei vien kalbėjimo ar pasaulio suvokimo! Žaisdami užmezgame glaudų ryšį su savo atžala, mokome ją pažinti savo ir kitų jausmus, bei skatiname naujų smegenų ląstelių jungčių formavimąsį. Galima sakyti, jog žaidžiant, vyksta pirmosios ir bene svarbiausios vaikelio komunikacijos...
 • Net 75 proc. pacientų negauna kompensuojamų priemonių, gauna jų per mažai arba ne tai, ko jiems reikia

  Praeitų metų rudenį atlikta onkologinių pacientų apklausa atskleidė skaudžią situaciją – 75 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų turi prastą šlapimą sugeriančių priemonių prieinamumą. „Ne vieną dieną analizavome šią situaciją ir ieškojome platesnio išaiškinimo. Tapo aišku, kad problema yra daugiasluoksnė: mažas pacientų informuotumas, medikų neskubėjimas išrašyti kompensavimo...
 • Diskalkulija – skaičiavimo įgūdžių gerinimas

  Diskalkulija yra specifinis sutrikimas, kuris išsiskiria sunkumu suvokti ir naudoti matematikos sąvokas, skaičius ir operacijas. Tai panašu į disleksiją, tačiau susiję su matematikos sritimi. Diskalkulija gali turėti įtakos tiek vaikams, tiek suaugusiems, ir ji dažnai pasireiškia nuo ankstyvojo mokymosi etapo. Diskalkulija išsiskiria iš kitų mokymosi sunkumų tuo, kad tai specifinis...
 • Stambioji motorika – lavinimo būdai

  Stambioji motorika yra kompleksiškų judesių, kurie reikalauja koordinacijos ir valdymo, gebėjimas. Ji apima raumenų grupių, rankų ir kojų sąveiką, taip pat kūno stabilizavimą. Stambioji motorika yra svarbi žmogaus vystymuisi ir gebėjimui funkcionuoti kasdieniame gyvenime. Nuo ankstyvojo vaikystės amžiaus, kai vaikai mokosi sėdėti, laikytis, griebti daiktus ir judėti, stambioji motorika...
 • Kuo sergančio Alzheimerio liga  asmens priežiūra  globos namuose pranašesnė negu priežiūra namuose?

  Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje demencija serga daugiau kaip 55 mln. žmonių, be to, kasmet nustatoma beveik 10 mln. naujų atvejų. Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi demencijos forma, sudaranti 60–70 proc. visų atvejų. Naujajame tyrime prognozuojama, kad iki 2050 m. Alzheimerio liga sergančių žmonių skaičius patrigubės. Dešimtmečius apie...
 • Ar verta gerti žuvų taukus? Privalumai ir šalutinės pasekmės išsamiai išnagrinėtos

  Sveiki! Šiandien kalbėsime apie žuvų taukus ir jų naudą mūsų organizmui. Ar verta įtraukti juos į savo mitybą? Tai klausimas, kuris dažnai kelia diskusijas sveikos gyvensenos entuziastų tarpe. Žuvų taukai garsėja savo gausiu omega-3 riebalų rūgščių kiekiu, kurios gali turėti įvairių teigiamų poveikių mūsų sveikatai. Tačiau, ar jie iš tiesų verti dėmesio ir ar jų nauda viršija galimus...
 • Kaip efektyviai mokytis ir geriausiai išnaudoti ket bilietus?

  Ruošiantis kelių eismo taisyklių (KET) egzaminui, svarbu ne tik įsisavinti teoriją, bet ir praktiškai taikyti įgytas žinias. Vienas iš efektyviausių būdų tai daryti – naudotis KET bilietais, kurie simuliuoja realaus egzamino sąlygas. Tačiau kaip iš maksimaliai išnaudoti šią mokymosi priemonę? Šiame straipsnyje pateikiame patarimus, kaip efektyviai mokytis naudojant, išlaikant motyvaciją...
 • Smulkioji motorika – lavinimo būdai

  Smulkioji motorika yra sudėtinga ir subtili motorinės veiklos forma, susijusi su smulkių raumenų grupių kontrolės ir koordinacijos įgūdžiais. Ji apima įvairias veiklas, kurios reikalauja smulkiosios motorikos įtraukimo, tokių kaip rašymas, piešimas, drobės modeliavimas ir kiti manipuliaciniai veiksmai su smulkiais objektais. Smulkiosios motorikos lavinimas vaikystėje yra ypač svarbus, nes...
 • Logopedas Vilniuje: kaip atrasti gerą specialistą ir gauti efektyvią pagalbą

  Dar ne taip seniai, logopedas daugeliui asocijavosi tik su liaudyje vadinamu vaikišku „šveplumu“. Plintant edukacijai, domėjimas logopedų paslaugomis proporcionaliai auga, o su juo didėja ir specialistų pasiūla. Tai ypatingai pastebima sostinėje, kur nesunku pasiklysti skelbimų, straipsnių ir kitokios virtualios informacijos gausybėje. Todėl šįkart, trumpai ir aiškiai – ką...
 • Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia?

  Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia? Kalba yra vienas iš pagrindinių būdų, kuriuo žmonės išreiškia savo mintis ir bendrauja su kitais, tačiau ne visi turi privilegiją sklandžiai kalbėti. Kalbos sutrikimai gali paveikti tiek vaikus, tiek suaugusius, tad šiame straipsnyje išnagrinėsime kalbos sutrikimus, jų priežastis, įveikos galimybes, ir tai, kaip mikčiojimo ar greitakalbystės terapija...
 • Jautrus vaikas: kaip pasiruošti kirpyklai?

  Jautrus vaikas yra tas, kuris pasižymi itin jautria nervų sistema, dideliu emociniu jautrumu ir gebėjimu pajusti bei suprasti kitų jausmus ir reakcijas. Toks vaikas gali būti labiau jautrus išoriniam pasauliui ir jo dirgikliams, gali skirti didesnį dėmesį smulkmenoms arba giliau įsijausti į kitų žmonių emocijas. Jautrus vaikas dažnai stipriau nei kiti reaguoja į įvairias netikėtas situacijas,...
 • Kognityvinė elgesio terapija paaugliams Vilniuje: specialistų pagalba gyvai ir internetu

  Paauglystė gali būti sudėtingas laikotarpis tiek paaugliams, tiek jų tėvams. Dažnai šiame amžiuje iškyla emocinės ar psichologinės problemos, su kuriomis susidurti gali būti iššūkis. Kognityvinė elgesio terapija (KET) yra vienas iš veiksmingų būdų padėti paaugliams ir jų tėvams spręsti savo psichologines problemas. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip KET gali būti taikoma...
 • Kaip sutvarkyti dantis ir puikiai pailsėti grįžus į Lietuvą atostogoms?

  Vasara – laikas, kai visi, tiek Lietuvą aplankyti sugrįžtantys emigrantai, tiek ir patys gydytojai, mėgaujasi šiltu oru, atostogauja ir atgauna jėgas. Odontologijos klinika "Aš šypsausi" Klaipėdoje, esanti adresu Tilžės 27, puikiai supranta vasaros svarbą ir kviečia jus pasirūpinti savo šypsena iš anksto planuojant apsilankymą. Patarimai, kaip efektyviai susiplanuoti...
 • Periodontitas: nematomas pavojus Jūsų šypsenai

  Periodontitas: Nematomas pavojus Jūsų šypsenai Daugelis žmonių net neįtaria, jog jų dantys gali būti rimtoje pavojaus zonoje. Gydytoja periodontologė, med.dr. Laura Žiūkaitė atkreipia dėmesį į periodontitą - lėtinę dantenų ligą, kurios simptomai dažnai lieka nepastebėti, kol nepasiekia pažengusio etapo. Kas yra periodontitas? Tai yra dantenų ir aplink dantis esančių...
 • 10 klausimų apie drėgmės surinkėjus. Atsako specialistas

  Renkantis drėgmės surinkėją reikia kuo daugiau dėmesio skirti parametrams, kurie gali padėti geriau suprasti – ko jums reikia ir kas geriausiai tinka Jūsų namuose. Apskritai šiuo metu vadybininkai, kurie prekiauja tam tikra įranga, teikia konsultacijas internetu. Tai yra labai puiki pagalba tiems, kurie nori kuo greičiau rasti tinkamą įrangą, nesugaišti daug laiko. Štai drėgmės...
 • Kosmetika su placenta - visapusiška priežiūra

  Kaip suteikti veido odai 100% gyvybingumą? „TianDe“ pateikia aukščiausius reikalavimus atitinkančią stulbinančią senėjimą stabdančią priemonę. „Placentinėje serijoje“ yra daugiau nei 100 gyvybiškai svarbių elementų, kurie apsaugos jūsų veido odą nuo su amžiumi susijusių pokyčių. 40 metų atrodyti kaip 30? Jokių problemų! Genialus gamtos išradimas – placenta...
 • Panikos atakos paauglystėje: kaip suvaldyti ir padėti vaikui?

  Paauglystė – tai laikotarpis, kuris dažnai pasižymi dideliais pokyčiais ne tik fiziniais, bet ir emociniais. Paaugliai susiduria su daugybe iššūkių, o vienas iš jų gali būti netikėtai prasidėjusios panikos atakos. Šio straipsnio tikslas yra suteikti žinių apie tai, kaip panikos atakos gali paveikti paauglius, kaip jas atpažinti, ir svarbiausia – kaip su jomis susidoroti. Panikos...
 • Mikčiojimo gydymas: kaip pagerinti kalbos sklaidumą?

  Spalio 22 – oji – Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas yra kalbos ir komunikacijos sutrikimas, kuris gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems. Šis sutrikimas būna arba trumpalaikis ir praeina savaime, ypač vaikystėje, arba ilgalaikis. Tai yra kompleksinis reiškinys, kurio priežastys įvairios: fiziologinės, psichologinės ir socialinės. Mikčiojimo...