Plaukų transplantacijai ryžtasi vis daugiau lietuvių (interviu)

2021 m. rugsėjo 1 d.
Plaukų transplantacijai ryžtasi vis daugiau lietuvių (interviu)

Nors frazė „plaukų transplantacija“ skamba gana dramatiškai, du grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ specialistai, gydytojai trichologai Tadas Raudonis ir Rasa A. Vankevičiūtė tikina, kad šiandien sudėtingas ir pacientą varginusias plaukų persodinimo operacijas pakeitė pusdienio procedūros. Jų metu žmogus išlieka sąmoningas, o vos atlikus plaukų persodinimą gali grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.

Kokius kriterijus turi atitikti pacientas, kad nuspręstumėte, jog jis tinkamas kandidatas plaukų transplantacijai?

Tadas: iš tiesų, ne pacientas nusprendžia, kad jam reikia transplantacijos, o procedūrą atliekantis gydytojas. Todėl visų pirma pacientai atvyksta trichologo konsultacijai, kurios metu išaiškinama plaukų retėjimo/slinkimo priežastis, skiriamas neoperacinis gydymas. Jei to nepakanka, nes plikimas yra pažengęs, galima planuoti plaukų transplantacijos procedūrą čia pat – grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje „Sugihara“.

Pasirinkus tai atlikti ne aukščiausiais kokybės ir saugumo standartais besivadovaujančioje klinikoje, jums jau tą pačią ar sekančią dieną bus atliktas plaukų persodinimas, nesvarbu, ar transplantacija jums yra reikalinga ir ar ją tikrai galima atlikti tikintis vešlių plaukų rezultato. Mūsų praktikoje, tik 2 – 3 iš dešimties pacientų, norinčių atlikti persodinimą, jis yra atliekamas. Taip yra todėl, jog siekiant gerų rezultatų pats svarbiausias aspektas yra tinkamų kandidatų atranka, persodinimas negali būti atliekamas visiems norintiems. Čia dažnai kyla konfliktas tarp medicininių indikacijų ir verslo interesų parduoti paslaugą visiems. Dažniausiai transplantacija atliekama androgenine alopecija sergantiems vyrams, kiek rečiau moterims. Kitas labai svarbus aspektas – donoriniai plaukai, kurie dažniausiai imami iš pakaušio nugarinės zonos. Jie turi būti pakankamai tankūs, būti be retėjimo požymių, o to įvertinti neįmanoma be gyvos paciento apžiūros, kurią prieš plaukų persodinimo procedūrą turi atlikti pats operuojantis gydytojas.

Rasa: nepakankamas donorinės zonos plaukų tankis yra dažniausias procedūros atlikimo galimybes ir apimtį ribojantis veiksnys europiečių populiacijoje. Turkija žinoma kaip šalis, kurioje atliekama daug ir didelės apimties tokių procedūrų, tačiau atkreipkite dėmesį, kad jų pateikiamuose rezultatuose dažniausiai rodomi tamsesnės odos ir tamsesnių storų plaukų savininkai. Lietuvių plaukai iš prigimties yra plonesni ir retesni, todėl jei dairydamiesi klinikos Turkijoje žiūrite į jų rezultatus, siūlyčiau ieškoti pavyzdžių, kurie labiausiai atitinka jūsų pačių plaukų spalvą ir tekstūrą. Tada galėsite įsivaizduoti, kokį rezultatą po plaukų persodinimo galima pasiekti. Taip pat svarbi skalpo odos kokybė – atliekant transplantaciją odoje neturi būti jokių bėrimo elementų, paraudimo ar pleiskanojimo bent keletą mėnesių iki procedūros, patys pacientai tokių skalpo odos pakitimų dažnai nepastebi, todėl prieš procedūrą ir yra būtina operuojančio gydytojo apžiūra.

Judu esate kolegos. Kiek metų kartu dirbate ir ar transplantacijos metu su pacientu būsite abu, ar keisitės? O gal kiekvienas turėsite savo pacientus?

Tadas: mudu su Rasa susipažinome dar studijų metais, nuo to laiko tapome geriausi draugai, 2015-aisiais kartu pasirinkome dermatovenerologijos kryptį. Plaukų transplantacijos procedūras Lietuvoje pradėjome 2019 m.

Transplantacijas dažniausiai atliekame kartu, procedūros metu pacientui teikiamas didžiausias dėmesys ir atidumas, todėl prie paciento galvos mūsų klinikoje dirba 2 – 3 gydytojai dar 2 – 3 slaugytojai mums asistuoja. Būtinas labai geras komandos įdirbis, kur kiekvienas žino savo funkcijas ir tolesnius veiksmus. O kadangi tai itin kruopštus ir didelio susikaupimo reikalaujantis darbas, būtinos reguliarios pertraukos. Teko susidurti kaip kitose klinikose gydytojas tik pasitinka ir išlydi pacientą, o visą procedūrą atlieka pagalbinis personalas. Toks darbo modelis visiškai netenkina mūsų požiūrio siekti maksimalaus saugumo ir atsakomybės už atliktą darbą.

Rasa: didesnės apimties transplantacijas atliekame kartu. Jei procedūra nesudėtinga (1000 folikulų yra apie 3000 plaukų, ir jais užpildomas tik nedidelis plotas ar randas), tada užtenka vieno gydytojo. Bet siekdami maksimalaus tankio dažniausiai tokios mažos apimties transplantacijų nedarome, todėl beveik visada dirbame kartu. Pacientą po procedūros prižiūri vienas iš mūsų, o kadangi procedūrą atliekame kartu, iš esmės tiek aš apie Tado, tiek Tadas apie mano pacientus žinome vienodai, net jei juos esame matę tik per operaciją.

Be to, tiek darbo, tiek laisvalaikio metu aptariame, kaip sekasi mūsų pacientams, diskutuojam apie tai, kokia gydymo taktika pasiteisintų labiausiai, kartu koreguojame gydymą. Kitaip sakant, pacientas gauna ne vieną, o du gydytojus, į kuriuos gali bet kada kreiptis.

Vienas dažniausių komplimentų, kurį gauname iš pacientų po atliktos procedūros, kad jos metu vyravo labai jauki ir draugiška atmosfera. Labai džiaugiamės, kad sugebėjome surinkti tokią komanda, kuri turi bendrą viziją – siekti maksimaliai gerų rezultatų ir nesustoti tobulėti.

Plaukų transplantacija – monotoniškas ir sekinantis, be galo kruopštus darbas. Kodėl jūs tai darote?

Tadas: visa dermatologija reikalauja itin didelio kruopštumo, tik gal to kitiems nesimato, todėl tai mūsų negąsdino. Monotonijos, žinoma, yra, tačiau ji neprailgsta, nes atskiri procedūros etapai trunka 1 – 3 val. Procedūros metu visą dieną praleidžiame su vienu pacientu, kai kitomis dienomis pamatome po 20 – 30 pacientų, tai net, sakyčiau, šiek tiek pailsime.

O plaukų transplantaciją, kurią šiandien atliekame grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje „Sugihara“ pasirinkome todėl, kad Lietuvoje tai dar nėra išplėtota paslauga, norėjome išmokti, ko nebuvo rezidentūros studijose. Plaukų ligos yra itin opi problema, paveikianti didelę visuomenės dalį, o konservatyvaus gydymo galimybės dažnai yra ribotos, ir tarsi atsimušdavome į sieną, kai nelabai daugiau, kaip galėdavome padėti pacientams. Dabar galime pasiūlyti ilgalaikį sprendimą ir padėti žmonėms susigrąžinti prarastus plaukus.

Rasa: dar 2016 metais stažuodamiesi Miunchene susipažinome su trichologų darbu. Miuncheno dermatovenerologijos klinika yra viena didžiausių Europoje, teikia labai daug paslaugų. 2017 metais išvykome į Briuselyje vykstančius trichologijos kursus, kuriuos vedė patys garsiausi gydytojai trichologai iš Europos ir Amerikos, ir buvome sužavėti. Gana kryptingai ėjome šiuo keliu, todėl, gavę pasiūlymą išmokti atlikti plaukų persodinimo procedūras, negalėjome jo atsisakyti ir iškeliavome į Jungtinius Arabų Emyratus. Gydant dermatologines ligas arba dirbant su estetinėmis procedūromis rezultatus gali gauti labai greitai ir labai gerus. Gydant plaukų ligas reikalingas ne tik kruopštumas, bet ir labai artimas ryšys su pacientu. Kantrybės reikia abiem pusėms, tačiau rezultatai dažnai prilygsta stebuklui. Manau, abu mus tai tiesiog žavi.

Darytis plaukų transplantacijų daug kas vyksta į Turkiją. Ten, sako, ir kaina žemesnė, ir medikai labiau patyrę. Kaip manote, ar bus norinčių šias procedūras darytis Lietuvoje?

Tadas: čia turbūt galioja taisyklė – taupus moka du kartus. O jūs norėtumėte vykti į Turkiją darytis plastinės operacijos ar tvarkytis dantų – juk irgi gerokai pigiau? Tačiau kažkaip pasitikime lietuviais medikais ir mieliau renkamės šias paslaugas Lietuvoje, kur mokame ne tik už kokybę, bet ir už saugias, Europos standartus, higienos normas atitinkančias paslaugas, o po jų atlikimo esame užtikrinti, kad nebūsime apgauti ar sužaloti.

Turkijoje iš tiesų yra apie 300 šias procedūras atliekančių klinikų, siūlomi „atostogų“ paketai į kuriuos įskaičiuota kelionė ir nakvynė viešbutyje už kartais labai žemą kainą (nuo 1300 EUR). Nors nei prieš, nei po persodinimo būti tiesioginiuose saulės spinduliuose negalima, taip pat negalima dengti ką tik įsodintų plaukų galvos apdangalais, reikia vengti prakaitavimo.

Tačiau kai mūsų pacientai pamato kokia didelė komanda reikalinga norint tinkamai atlikti šią procedūrą dar neretai užsimena, kad Lietuvoje yra per pigu. Klinikos Turkijoje jaučia didžiulę konkurenciją, dažnai sugalvoja keistų vadybinių triukų ar pažadų, kad prisiviliotų klientų, pvz., kuo didesnis folikulų skaičius (dažnai net viršijantis natūralų plaukų tankį), neskausminga anestezija, 99 proc. prigyjančių folikulų, vos porą dienų trunkantis gijimo laikotarpis ir kitokios su realybe prasilenkiančios frazės. Tačiau tiesa dažniausiai yra gerokai liūdnesnė – pacientams persodinama gerokai mažiau folikulų, nei parašyta dokumentuose, aišku net ne visi pacientai juos ir turi, procedūras atlieka medicininio išsilavinimo neturintys techniniai darbuotojai, tokios klinikos atlieka po 5 – 15 procedūrų per dieną. Viena plaukų transplantacija trunka nuo 4 iki 8 val., tad užduokime klausimą – kiek vienas ar du gydytojai gali padaryti tokių procedūrų per dieną? Iš esmės tokios procedūros, kurios metu šalia paciento nėra medicininį išsilavinimą turinčio žmogaus – gydytojo – yra nesaugios ir nelegalios, pacientai negauna tolesnės priežiūros, kuri yra itin svarbi norint pasiekti geriausius rezultatus, nėra ir tolimesnio tiesioginio bendravimo su operavusiu gydytoju, o juk tik tas, kas atliko procedūrą gali tiksliai žinoti, kokių rezultatų tikėtis ateityje.

O galbūt galima poprocedūrines konsultacijas atlikti nuotoliniu būdu?

Tadas: tikrai ne, reikalinga gyva apžiūra, dermatoskopija, ir tai turi atlikti patyręs gydytojas, kuris savo praktikoje matė ne vieną plaukų transplantaciją, nes komplikacijų po netinkamai atliktos procedūros gali būti įvairių.

Pacientai, kuriems buvo atlikta plaukų transplantacija Turkijoje, neretai į mus kreipiasi su komplikacijomis – antrine infekcija ar sunkiu seborėjiniu dermatitu, kurie lemia gerokai blogiau prigyjančius arba visai neprigyjančius folikulus, skirtingomis kryptimis augančius plaukelius, išnykusiu jutimu galvos odoje dėl netinkamai atlikto nuskausminimo ir pažeistų galvos odos nervų, veido edemos. Todėl tikrai esame ramūs – žmonių, norinčių atlikti šias procedūras Lietuvoje, kur siūlomos saugios ir kokybiškos paslaugos, o po procedūros užtikrinama ilgalaikė priežiūra, yra pakankamai.

Rasa: Turkijoje galima rasti klinikų, kurios plaukų persodinimus atlieka tikrai pigiai, tačiau ir sąlygos jose ne auksu blizga. Jei klinika moderni, taikanti aukščiausius standartus, joje kainos tokios pat, kaip Lietuvoje. Lietuva nėra didelė šalis, mums būtų gėda darbą atlikti nekokybiškai. O pacientui išvykus iš Turkijos ir grįžus į Lietuvą, daugiau jokio kontakto su klinika jis nebeturi, geriausiu atveju susirašo telefonu arba nuotolinės konsultacijos metu. Plaukų persodinimo rinkoje Lietuva iš tiesų atrodo patraukliai, Didžiojoje Britanijoje folikulo kaina siekia iki 10 svarų, Ispanijoje apie 8 eurus, Lietuvoje folikulo kaina apie 3 eurai.

Šiam pacientui prieš 12 mėnesių Turkijoje atlikta 2600 folikulų transplantacija. Donorinė zona gijo keletą mėnesių, vis dar išlieka jos nejautra. Įsodintų plaukelių zonoje antrinė infekcija – gausios pleiskanos, stipriai paraudusi oda, akivaizdžiai matomi įsodinti stambūs ir reti folikulai lemia nenatūralų vaizdą.

Šiam pacientui prieš 3 metus atlikta tariamai 3000 folikulų transplantacija priekinėje plaukų linijoje, plaukų tankis mažiau nei patenkinamas. Pacientas kreipėsi norėdamas atlikti korekciją Lietuvoje, tačiau donorinės zonos tankis jau buvo nebepakankamas po pirmos persodinimo procedūros Turkijoje.

Pacientas 4 mėn. po transplantacijos dar negali viešumoje nusiimti kepurės, nes visa zona stipriai paraudusi ir pleiskanojanti. Prireikė net 3 mėnesių intensyvaus gydymo, kol paraudimas išnyko.

Kokie jūsų dueto privalumai prieš kitas klinikas ir kitus gydytojus trichologus?

Tadas ir Rasa: konsultuojame pacientus atskirai, tačiau beveik visada mūsų nuomonė dėl diagnozės ar gydymo yra vienoda. Abu baigėme studijas toje pačioje aukštojoje mokykloje – Vilniaus universitete, mokėmės iš geriausių Lietuvos, Europos, JAV trichologų stažuotėse ir konferencijose Vokietijoje, Austrijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, JAE ir kitose šalyse.

Praktikoje tinkamai pritaikę sukauptas žinias pasiekiame tikrai nuostabių rezultatų, visada konsultuojamės tarpusavyje dėl sudėtingesnių atvejų, palaikome ryšius ir gerus santykius su savo mokytojais. Be to, dirbdami trichologais, kasdien sutinkame pacientų, kurie skundžiasi plaukų problemomis. Esame gerai „pasikaustę“ šioje srityje ir matę daug skirtingų žmonių bei skirtingų situacijų. Viena yra teorija, visai kas kita – teorinių žinių pritaikymas praktikoje.

Kiek transplantacijų jau esate atlikę, ir gal jau susidariusi būsimų pacientų eilė?

Abu: būtų sunku nurodyti tikslų skaičių. Vidutiniškai per mėnesį atliekame 3 – 5 plaukų persodinimo procedūras. Dar yra apie 2000 žmonių, kuriems taip ir neprireikė transplantacijos, nes užteko paskirto neoperacinio gydymo. Turime ir laukiančių pacientų eiles, kai kuriems tenka palaukti ir keletą mėnesių.

Kaip vyksta pati plaukų persodinimo procedūra?

Tadas: procedūra atliekama grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje „Sugihara“, trunka apie 6 – 8 valandas. Ryte pradedame nuo konsultacijos, per kurią paaiškiname, kas šiandien bus daroma ir kaip viskas vyks, ką reikės daryti po procedūros.

Iš pradžių milimetro tikslumu pasižymime zonas, į kurias bus sodinami plaukai, aptariame jas su pacientu. Vėliau procedūros vietoje nutrumpinami plaukai, atliekama vietinė anestezija – tai vienintelis šiek tiek pacientui nemalonus etapas, trunkantis 2 – 3 minutes.

Recipiento (kur bus sodinami plaukai) zonoje specialiu mažu skalpeliu (1 – 1,4 mm ilgio) tinkamu kampu padaromi maži pjūviai. Taip iškart žinome, kiek tiksliai turime gauti donorinių (transplantuojamų) folikulų. Vėliau pacientas apsiverčia ant pilvo, ir dirbame jo donoro zonoje – mažu grąžteliu išimami donoriniai folikulai iš pakaušio srities. Visas procesas užtrunka apie 3 valandas.

Lieka paskutinis etapas – folikulai įstatomi į procedūros pradžioje padarytas skylutes. Po operacijos pacientas gali iškart vykti namo, o po 3 dienų atvykti pirmajai apžiūrai ir išsiplauti galvą.

Rasa: visos operacijos metu pacientas tiesiog ilsisi, o pati procedūra daug malonesnė už apsilankymą odontologo kabinete. Pas mus groja muzika, visos procedūros metu pacientas gali bendrauti su personalu, todėl laikas neprailgsta. Darome pertraukas, kurių metų galima pailsėti ar pavalgyti.

Teksto autorė: Patricija Jovaišaitė

Nauji straipsniai

 • Ko griebtis pastebėjus išsiplėtusias kojų venas? – gyd. angiochirurgas atsako į Jūsų labiausiai užduodamus klausimus

  Greičiausiai kiekvienas turime savo aplinkoje žmonių, kuriuos vargina išsiplėtusios kojų venos. Dėl nepasitenkinimo savo kojų išvaizda, artėjant vasarai vėl girdime nuogąstavimus, kad mylima suknelė ir toliau kabės spintoje nepaliesta, o maudymosi sezonas bus ir vėl neatidarytas. Ši kosmetinė liga neturėtų sukelti diskomforto jausmo ir neleisti mėgautis įprastais pomėgiais, nes laiku suskubus...
 • Atsikratykite pigmentinių dėmelių su inovatyvia „Nunii“ pigmentacijos gydymo sistema

  Vasarą malonu pasilepinti saulės voniomis, tačiau jos kūną apdovanoja ne tik rudu įdegiu, bet ir pigmentinėmis dėmėmis. Įdegis palaipsniui išblėsta, tačiau dėmelės gali „džiuginti“ visą gyvenimą. Šios dėmės susidaro, kuomet dėl atvirų saulės (ultravioletinių) spindulių odos ląstelėse suaktyvėja melanino gamyba. Kada pigmentinės dėmelės gali tapti problema? Kiekvienas žmogus...
 • Endodontinis gydymas – natūralių dantų išsaugojimas

  Endodontinis gydymas – tai dantų šaknyse esančių kanalų gydymas, kuris padeda ilgiau išsaugoti natūralius dantis. Šis gydymas taikomas infekcijai patekus į danties viduje esantį minkštąjį audinį – pulpą, kas iššaukia uždegimą ir kyla stiprus vis didėjantis danties skausmas. Endodontinio gydymo tikslas Gydant endodontiniu būdu siekiama sustabdyti infekciją, pašalinti uždegimą...
 • Erkinis encefalitas – kas tai?

  Erkinis encefalitas (TBE) yra infekcija, kurią platina erkių įkandimai. Erkinis encefalitas (TBE) yra svarbi centrinės nervų sistemos virusinių infekcijų priežastis Rytų, Centrinėje, Šiaurės ir vis labiau Vakarų Europos šalyse, taip pat Šiaurės Kinijoje, Mongolijoje ir Rusijos Federacijoje. Erkinio encefalito virusas yra Flaviviridae šeimos narys. Erkės gyvena miškuose ir pievose. Jums labiau...
 • Mezoterapija turėtų būti aktuali ne tik moterims

  Kenčiate nuo odos problemų, kurių nežinote kaip pašalinti? Visos problemos turėtų būti sprendžiamos kreipiantis į kvalifikuotus specialistus. Atlikus tyrimus, galima sužinoti priežastis, dėl kurių jus kamuoja tam tikros problemos. Būtent po tyrimų galima sužinoti koks gydymas būtų efektyviausias. Aišku, pravartu žinoti, kad odos ligos gali atsirasti ir dėl natūralių priežasčių - senėjimo ar...
 • Apsilankymas pas proktologą tikrai padės nustatyti jūsų žarnyno problemas

  Ne pirmą dieną jaučiate, kad jūsų žarnyno darbas yra kardinaliai pasikeitęs? Neapsisprendžiate ar laikas kreiptis į gydytojus ar dar laukti? Jeigu jus kamuojančios bėdos neleidžia gyventi normalaus gyvenimo, tuomet be jokios abejonės reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ar net į priimamąjį skyrių. Tai labiausiai liečia staigų ir gausų viduriavimą, kurį lydi pilvo ar žarnyno skausmai. Jums gali...
 • Krūtų didinimas dabar yra prieinamas platesniam moterų ratui

  Jaučiate nemenką diskomfortą dėl krūtinės simetrijos ar dydžio? Laimei plastikos chirurgai dabar gal jums padėti išspręsti net ir labai sudėtingas problemas, kurios susijusios su kūno formomis ir jų deformacijomis. Krūtų didinimas ar jų korekcija dabar yra viena dažniausiai pasitaikančių paslaugų, nes vis dėlto - šių kūno dalių pokyčiai neretai yra neišvengiami dėl tam tikrų aplinkybių. Jeigu...
 • Radioterapijos sukeltos komplikacijos dubens srityje – gydymas su „Mucosamin“

  Radioterapija arba spindulinis gydymas – vienas iš dubens srities navikų naikinimo būdų. Tai – žmogaus organizmą visapusiškai alinantis gydymas, todėl ilgą procedūrų ciklą neretai lydi komplikacijos. Viena dažniausiai pasireiškiančių komplikacijų yra uždegimas, vyrams – proktitas, moterims – vaginitas. Tiesiosios žarnos uždegimo požymiai Proktitas –...
 • Grožio injekcijos – puiki alternatyva plastinei chirurgijai

  Hialurono rūgšties užpildai veido kontūravimui – stabilizuotos hialurono rūgšties preparatai, skirti ilgalaikiam raukšlių užpildymui, audinių apimties ir defektų koregavimui. Šie užpildai taikomi, kai norima: - Panaikinti nosies-lūpų raukšles, anatominius veido odos defektus; - Panaikinti „kiseto” raukšlytes aplink lūpas; - Koreguoti veido ovalą; - Pakoreguoti lūpų...
 • Dantų skausmas – nekentėkite!

  Turbūt kiekvienas iš mūsų nors kartą gyvenime yra susidūręs su dantų skausmu. Dantų skausmas tai vienas pačių nemaloniausių pojūčių, kuris vargina ne tik fiziškai bet ir emociškai. Dantų skausmas atsiranda esant tam tikram pažeidimui, kuris gali būti sąlygotas keleto priežasčių. Kartais dėl tam tikrų priežasčių kylantis dantų skausmas gali nekelti pavojaus, o priežastis gali būti lengvai...
 • 4 būdai, kaip kolagenas nuo galvos iki kojų gali pagerinti jūsų sąnarių, kaulų ir raumenų sveikatą

  Esant tokiai didelei vitaminų ir papildų pasiūlai, gali būti sunku žinoti, kas iš tikrųjų veikia. Kolagenas - gausiausias baltymas jūsų kūne - yra tai, ką jūsų kūnas natūraliai gamina. Senstant kūno gaminamas kolageno kiekis gali sumažėti. Bet nesijaudinkite, kolageno kiekį organizme galima atkurti vartojant jo papildus. Kolageno yra odoje, kauluose, kremzlėse, sausgyslėse ir dantyse, jis...
 • Medicinos įstaigos personalo apranga – skirtingos pareigos, skirtingi rūbai

  Medicinos įstaigos personalo apranga – skirtingos pareigos, skirtingi rūbai. Ilgą laiką, buvo įprasta, kad medicinos darbuotojai rengiasi vienodais, identiškais baltais chalatais. Šita apranga simbolizavo tiek medicinos darbuotojo statusą, su juo siejamą atsakomybę, sveikatos priežiūros srities darbuotojų tarpusavio solidarumą. Ar būtinai klinikos darbuotojai turi rengtis...
 • Ko reikia, kad kūdikiai pirmosiomis savo gyvenimo savaitėmis jaustųsi komfortabiliai?

  Pirmosios jūsų kūdikėlio gyvenimo savaitės yra ne tik labai ypatingos s ir svarbios jam pačiam, bet ir jums. Labai svarbu ypač kruopščiai bet atsakingai užtikrinti gyvenimo sąlygas svarbu, kad būtų paisoma įvairių aplinkybių. Ir vienas svarbiausių yra komfortabilumas. Žinoma, tam, kad kūdikiai jaustųsi komfortabiliai pirmosiomis savo gyvenimo savaitėmis, labai svarbi yra medikų bei...
 • Kokių vitaminų, mikroelementų bei vaistažolių turėtų gauti šunys?

  Šunų mitybos racionas – svarbus klausimas jų šeimininkams. Jei šeimininkai nori, kad jų augintinis būtų sveikas, stiprus ir ilgai gyventų, turi ypač atsakingai formuoti jų mitybos racioną – taip, kad netrūktų tam tikrų vitaminų bei mikroelementų, o taip pat ir vaistažolių, kurios yra svarbus jų šaltinis. Tačiau tam, kad būtų galima tai padaryti, pirmiausia reikia žinoti, kuo...
 • Veido kremas: kokie komponentai yra naudojami dažniausiai?

  Ne paslaptis, kad veido kremas yra viena dažniausiai naudojamų dailiosios lyties priežiūros priemonių. Nemaža dalis jų ne tik šią priemonę naudoja kelis kartus per dieną, bet ir pažvelgus į priežiūros priemonių kampelį, galima išvysti tikrai ne vieną tokio pobūdžio gaminį. Tačiau, ar kada susimąstėte, kokie komponentai yra dažniausiai naudojami gaminant šią, visame pasaulyje taip populiarią...
 • Miego sutrikimai ir jų reikšmė slaugoje

  Miegas – viena iš svarbiausių organizmo funkcijų. Miego trukmė, struktūra ir kokybė keičiasi įvairiais amžiaus etapais, tačiau nėra tikslių apibrėžimų kalbant apie amžiaus kategorijas ar vystymosi etapus. Remiantis mokslininkų atliktu tyrimu apie miegą – vyresnio amžiaus socialinės globos namuose Lietuvoje nustatyta, jog 37,1 % visų apklaustųjų miego trukmė yra per ilga arba per...
 • Mukozito po chemoterapijos išvargintas Paulius: buvau praradęs viltį pasijusti gerai

  Mukozitas (burnos gleivinės uždegimas) – vienas dažniausiai po chemoterapijos ir radiacijos pasireiškiančių šalutinių reiškinių. Burnos gleivinės uždegimas gali gerokai pabloginti paciento gyvenimo kokybę – dėl burnoje atsiradusių opų juntamas skausmas, tampa sunku maitintis. Intensyvus mukozitas gali net prailginti paties gydymo trukmę, nes dėl sunkios būklės sumažinamos...
 • Patogu ir pilvukui, ir jums!

  Laukimo džiaugsmas neprilygsta niekam! Išskyrus tuos momentus, kai ima varginti įvairūs maudimai, skausmai ir nepatogumai, kurių augant pilvukui pasitaiko vis dažniau. Ne paslaptis, kad nėštumo metu moters kūnas patiria daugybę pokyčių, ir tikrai ne visi iš jų yra malonūs. Tiesa, didžiąją dalį diskomforto galima palengvinti koreguojant įpročius ir pasirinkus tinkamas priemones. Rytinis...
 • Apie vaikų pėdutes yra keletas mitų, kurie eina iš kartos į kartą

  Konsultuoja „Gijos Klinikų“ vaikų ortopedė-traumatologė dr. Jolita Gintautienė. 1 mitas. Pas vaikų ortopedus siunčiami tik vaikai „su problemomis“. Pas vaikų ortopedus patenka vaikučiai, kurie turi rimtų problemų, tačiau didžioji dalis čia apsilankančių vaikų – sveiki, o vizitai – profilaktiniai. Kada jau reikia profilaktikos? Jeigu kalbame tik apie...
 • Nuo erekcijos sutrikimų kenčia vis jaunesni: kalti žalingi įpročiai ir fizinio krūvio trūkumas

  Pastaruoju metu erekcijos sutrikimais skundžiasi vis daugiau vyrų, o į urologus besikreipiančių pacientų amžius jaunėja. Erekcijos sutrikimai, dar vadinami impotencija, gali paveikti tiek vyrų psichosocialinę sveikatą, tiek partnerių gyvenimo kokybę. „Gijos Klinikų“ gydytojas urologas Saulius Stirbys sako, kad erekcijos sutrikimus gali sukelti įvairūs fiziniai ir psichologiniai...
 • Nejudri gyvensena – grėsmė kojų venoms

  Naujausia statistika rodo, kad dėl karantino ribojimų lietuviai pastaruoju metu mankštinosi net du kartus mažiau nei 2019 m. Nejudrus gyvenimo būdas, sėdimas darbas ir kiti žalingi veiksniai gali sutrikdyti sveikatą. Medikai perspėja, kad pirmiausia grėsmė iškyla kojų venoms. Kas ketvirtą 45 m. moterį jau kamuoja tinstančios kulkšnys, nuovargio ir sunkumo jausmas kojose, o 25 % jų pastebi...
 • Kardiologas ir dienos rutinos pokyčiai gali užkirsti kelią rimtoms ligoms

  Jums svarbi jūsų sveikata ir norite apsidrausti nuo nenumatytų ligų? Tuomet atkreipkite dėmesį į tai, kad kardiologas gali būti jūsų draudimas siekiant apsisaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo. Suklusti turėtų ypač tie, kurie atitinka bent jau vieną rizikos veiksnį. Tai reiškia, kad jeigu jūsų gyvenime yra aplinkybė, didinanti minėtų ligų atsiradimo tikimybę, vadinasi...
 • Kaip ir kada turėtų būti atliekamas širdies tyrimas?

  Pastebite, kad dažnomis dienomis jūsų širdis daužosi itin smarkiai? Tokių atveju, jums nedelsiant reikalingas širdies tyrimas. Širdies problemos yra iš tų, į kurias nereikėtų numoti ranka. Tuo labiau, nereikėtų galvoti, kad tie sutrikimai praeis savaime. Kardiologai gali nustatyti kokios ligos galbūt jus jau yra aplankiusios, tačiau jeigu patys nesiteiksite apsilankyti pas specialistus, tuomet...
 • Kraujagyslių chirurgas gali jums ir nepadėti, jeigu kreipsitės per vėlai

  Kraujagyslių ligų padariniai yra ypač nemalonūs, todėl specialistai ragina pacientus imtis prevencijos. Kraujagyslių chirurgas būtų tas gydytojas, kuris galėtų jus tinkamai pakonsultuoti esant konkrečioms problemoms. Tačiau, jeigu kol kas niekuo nesiskundžiate, tuomet panikuoti nėra prasmės. Sunerimti turite jeigu mėgstate nesveiką maistą, per dieną labai mažai judate ar turite žalingų...
 • Gliukomačiai – kas tai?

  Yra daug gliukozės kiekio kraujyje matuoklių tipų. Štai kaip pasirinkti tą, kuris atitinka jūsų poreikius ir gyvenimo būdą. Jei sergate cukriniu diabetu, greičiausiai jums reikės gliukozės kiekio kraujyje matuoklio, kuris išmatuos ir parodys cukraus (gliukozės) kiekį kraujyje. Pratimai, maistas, vaistai, stresas ir kiti veiksniai turi įtakos gliukozės kiekiui kraujyje. Gliukozės kiekio...
 • 7 Populiariausios priežastys dėl ko gali skaudėti dantį

  Dantų skausmas – tai vienas iš pačių nemaloniausių pojūčių, sekinantis ir trukdantis žmogui užsiimti įprasta veikla, nes sukelia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą. Skausmas – tai organizmo atsakomoji reakcija į tam tikrus provokuojančius dirgiklius. Kartais atsiradęs danties skausmas gali praeiti savaime arba būti nepastovus, tačiau ne visais atvejais tai yra geras...
 • Burnos ertmės sveikata nėštumo metu ir pirmieji kūdikio metai: ką vertėtų žinoti?

  Nėštumo metu organizme vyksta įvairūs fiziologiniai ir hormoniniai visą kūną veikiantys pokyčiai. Ne išimtis – ir burnos ertmė. Pasirūpinti burnos ertmės sveikata yra labai svarbu, nes negydomi atvejai gali turėti įtakos tiek nėščiosios, tiek kūdikio sveikatai. Šiame įraše apžvelgiame burnos priežiūros rekomendacijas nėštumo metu bei dažniausiai pasitaikančias nėščiųjų dantų ir...
 • Tomo Grigaičio plaukų slinkimo stabdymo istorija - “Likau nustebintas, nes jokio skausmo nejaučiau!”

  Susidūrusieji su plaukų slinkimu pritartų, kad tai išties vargina - retėjantys plaukai, prarasta plaukų apimtis ir nuolatos aplink liekantys išsmukę plaukai - džiugesio nekelia ir nuotaikos nepraskaidrina. Norėdami sustabdyti plaukų slinkimą, griebiamės įvairių priemonių, kurių veiksmingumas dažnai tik mitinis. Pradedant namų gamybos plaukų kaukėmis ar įvairių kosmetinių priemonių naudojimu,...
 • Plaukų slinkimas – priežastys ir gydymo būdai

  Plaukų slinkimas – natūralus procesas, leidžiantis plaukams atsinaujinti. Yra visiškai normalu per dieną netekti vidutiniškai nuo 40 iki 150 plaukų. Problema kyla, kuomet plaukai ima kristi didesniais kiekiais arba dažniau. Esama daug skirtingų aplinkybių, kurios neabejotinai turi įtakos plaukų būklei bei jų gyvybingumo trukmei – būtent dėl to gali būti taip sudėtinga atsekti ir...
 • Ką reikia žinoti apie depresijos gydymą?

  Depresija – labai sudėtinga liga, kurios gydymas priklauso nuo ligos eigos, jos sudėtingumo ir papildomų aplinkybių. Dažnai žmonės įvairias slogias būsenas mėgsta vadinti depresija, tačiau tik nedaugelis susiduria su tikrąja šios ligos forma. Tai sunkiai pagydoma liga, o negydoma gali privesti iki labai tragiškų pasekmių. Pastebima, kad depresijos atvejų tiek tarp paauglių, tiek tarp...
 • Kokią veterinarijos kliniką pasirinkti Vilniuje?

  Kartais atrodo, kad daugelis augintinius auginančių žmonių jų priežiūros ir sveikatos paslaugoms skiria daugiau dėmesio nei savo pačių. Todėl nestebina, kad ir gydymo įstaigai, kuriai planuoja patikėti savo augintinio sveikatos priežiūrą, yra itin reiklūs. Kartais tampa nesvarbi net veterinarijos klinikos vieta ir joje taikomos kainos. O neretai yra pasiruošę gyvūną vežti net ir per visą...
 • Šypsenos dizainas – pažangiausias metodas, siekiantiems tobulos šypsenos

  Šypsenos dizainas – tai modernus skaitmeninis metodas, leidžiantis iš anksto sumodeliuoti ir pasimatuoti naują šypseną. Kiekvienam pacientui, kurio gydymo plane yra numatytas estetinis dantų gydymas, modeliuojamas pageidaujamos šypsenos dizainas atsižvelgiant į individualias galimybes ir paciento lūkesčius. Šios procedūros pagalba pacientas ir gydytojas gali matyti galutinį darbo...
 • Stemplinės angos diafragmos išvarža

  Stemplinės angos diafragmos išvarža – dažniaisiai nustatoma pacientams, kurie skundžiasi rėmens graužimu, maisto atpylimu gulint ir kitais virškinimo sutrikimais. Kartu jiems dažnai diagnozuojamas ir gastroezofaginis refliuksas. Kaip diagnozuojama stemplinės angos diafragmos išvarža? Gastroskopijos tyrimo metu nustačius stemplinės angos diafragmos išvaržą bei aptikus žaizdeles...
 • Nosies aspiratorius ar guminė kriaušelė - kas geriau?

  Kaip valyti užkimštą nosį nosies švirkštu ar nosies aspiratoriumi? Kai sloga ar nosis užgulta, jūs tiksliai žinote, ką daryti, tiesa? Tačiau maži vaikai, ypač kūdikiai, nėra visiškai įvaldę nosies pūtimo meno. Ką daryti, jei įtariate, kad jūsų kūdikis peršalęs arba kelios išskyros blokuoja oro srautą ir padidina spūstis? Kūdikis kvėpuoja tik per nosį. Todėl ypač svarbu, kad oras...
 • Su nevaisingumu kovojančių moterų viltis – natūrali prokreacinė technologija

  Sparčiai tobulėjant medicinai, pacientams galima suteikti vis pažangesnius ir geresnius rezultatus žadančius gydymo metodus. Šiandien nevaisingumui gydyti siūlomas naujas ir efektyvus metodas – natūrali prokreacinė technologija, apie kurią plačiau pasakoja „Gijos Klinikų“ gydytoja, NaProTECHNOLOGIJOS medicinos konsultantė Rita Simonaitytė. Populiariausias, bet ne...
 • Skauda kojas: ką daryti?

  Po atostogų grįžtame prie kasdienių darbų: vis ilgiau sėdime, kas prie kompiuterio monitoriaus, kas prie automobilio vairo, o vakarais – ir prie televizoriaus ekrano keletą valandų. Ilgas sėdėjimas, mažas fizinis aktyvumas skatina kojų skausmą, mėšlungį ir kojų venų plėtimąsį. Kaip galima tai pakeisti, kalbamės su „Gijos Klinikų“ kraujagyslių chirurgu Tadu...
 • Ką svarbu žinoti apie profilaktinį vaiko ištyrimą?

  Dažniausiai profilaktiniu vaikų sveikatos patikrinimu tėveliai susirūpina vasaros pabaigoje – prireikus pažymos į mokyklą. Daugelis džiaugiasi, jei pavyksta viską susitvarkyti „greituoju būdu“, gauti parašą ir būti laisviems nuo šios prievolės. Tačiau profilaktinio vaiko ištyrimo nereikėtų nuvertinti, dažnai būtent jis gali padėti užkirsti kelią sunkios ligos plėtrai. Laiku...
 • Šlapimo nelaikymas: kaip sau padėti?

  Pasaulyje su šlapimo nelaikymu susiduria 10–20 proc. moterų: kas antra – 50-ties metų, du trečdaliai – vyresnių ir apie 75 proc. – 80-ties metų amžiaus. Nevalingą šlapimo tekėjimą nėštumo metu patiria kas trečia moteris. Vis dėlto, manoma, kad tikrasis šlapimo nelaikymo paplitimas didesnis, nes tik 25–50 proc. moterų dėl šios problemos kreipiasi į gydytojus. Kas...
 • Gaukite odos priežiūros gidą nemokamai

  Itin populiarėjantis veido priežiūros kultas atveria platų grožio procedūrų spektrą, iš kurio galite rinktis. Jūs užsiregistruojate pas specialistą, sudaromas vizitų procedūroms planas… tačiau nedaug kalbama apie tai, kas išties svarbiausia. Rezultatas po vienos, kad ir pačios brangiausios procedūros, nėra amžinas. O kas mėnesį lankytis pas gydytoją dermatovenerologą nėra pats...
 • Dantų laminatės – kelias į svajonių šypseną!

  Šiuolaikinėje odontologijoje vienas populiariausių būdų siekiant sukurti nepriekaištingą šypseną yra estetinis mikroprotezavimas, kuris dar kitaip vadinamas dantų laminatėmis. Tačiau dar iki šių dienų apie dantų laminates sklando nemažai neteisingų mitų ir gandų, kurie sukelia nepagrįstų baimių ir dvejonių. Tam kad abejonės jūsų nestabdytų pasirenkant šį gydymą, aptarsime dažniausiai mūsų...
 • 7 klaidingai teigiamo nėštumo testo priežastys

  Namų nėštumo testai yra įprasta priemonė, naudojama norint sužinoti, ar laukiatės. Dauguma nėštumo testų namuose yra matuokliai. Jie dedami į šlapimo srovę. Tada lazda gali aptikti žmogaus chorioninį gonadotropiną (hCG). Tai hormonas, gaminamas ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu. Kai kurie nėštumo testai nustato hCG labai anksti nėštumo metu. Garsūs namų nėštumo testai gali būti labai tikslūs,...
 • Pilvo raumenų diastazė

  Pilvo tiesiųjų raumenų diastazė - tai pilvo raumenų išsiskyrimas, kuris pasitaiko ir išlieka apie 30-60 proc. moterų po gimdymų. Dažniau nustatoma smulkesnėms moterims, po antro ar trečio nėštumo, kai buvo didelis vaisius ar buvusios cezario operacijos. Pilvo raumenų diastazė tai ne vien estetinė problema, kai atsistojus padidėja pilvo apimtis - apie bambą lyg esant nėštumui. Ilgainiui...
 • Pamokos slaugantiems sergančiuosius senatvine demencija

  Sergančiuosius demencija gydant vaistais, ne visada pavyksta sulaukti gerų rezultatų. Deja, ligonius prižiūrinčių institucijų paslaugos Lietuvoje neišplėtotos taip, kaip kitose Europos šalyse, kur šiems žmonėms skiriama daug dėmesio. „Todėl mūsų aplinkybėmis labai svarbios nemedikamentinės priemonės, ypač – bendravimas“, – pabrėžia Kauno medicinos universiteto...
 • Grožio injekcijos: efektyvi raukšlių prevencija

  Senėjimas yra natūralus ir neišvengiamas procesas, kurio požymiai atsispindi mūsų odoje. Kaip bebūtų daugelis ieško būdų kaip ,,pristabdyti laiką” ir jaunatvišką odą išlaikyti kuo ilgiau. Estetinė medicina šiais laikais yra gerokai pažengusi ir mums suteikia galimybę tai padaryti saugiai ir efektyviai, naudojant grožio injekcijas. Šios injekcijos gali būti naudojamos tiek odos senėjimo...
 • Skaitmeniniai odontologiniai tyrimai palengvina gydytojų darbą bei leidžia pasiekti geriausių rezultatų

  Skaitmeniniai odontologiniai tyrimai supaprastina visus reikiamus medicininius tyrimus, taupo pacientų laiką bei palengvina gydymo procesą. Jau seniai praėjo tie laikai, kai vizitui pas stomatologą reikėdavo sukaupti visą turimą drąsą, o gydytojai naudodavosi primityviais įrankiais bei savo nuojauta tam, kad suprastų, kaip spręsti pacientų bėdas. Šiuolaikinės skaitmeninės technologijos...
 • Ilgo karantino padariniai vaikų virškinimo sistemai

  Į klausimus apie karantino padarinius vaikų virškinimo sistemai atsako vaikų reabilitacijos sanatorijos "Palangos gintaras" vaikų ligų gydytoja – gastroenterologė Violeta Obolevičienė Kokie pavojai vaikų sveikatai slypi pasikeitusiuose mitybos įpročiuose karantino metu? Jau daugiau nei metus laiko nuotolinis mokymas ir dažnas buvimas namuose yra neišvengiamas. Ilgas...
 • Lipnaus kraujo liga – ką svarbu žinoti?

  Antifosfolipidinis sindromas, liaudiškai dar žinomas kaip lipnaus kraujo liga – tai autoimuninės kilmės patologija, kuomet organizmas gamina papildomus antifosfolipidinius antikūnus. Šie antikūnai ginasi nuo savo paties organizmo ir, sąveikaudami su trombocitais, sukelia kraujo krešumo pagreitėjimą, pasireiškiantį daugybinėmis kraujagyslių trombozėmis. Tikslios priežastys...
 • Nutukimui gydyti – efektyvus chirurginis būdas

  Nutukimas vadinamas XXI a. epidemija. Deja, ji neaplenkė ir mūsų. Pagal statistiką, lietuviai patenka į labiausiai nutukusių ir antsvorio turinčių Europos šalių penketuką. Nutukimas gresia rimtais sveikatos sutrikimais, todėl beviltiškai su antsvoriu kovoję žmonės vis dažniau kreipiasi pagalbos į chirurgus. Antsvorio chirurginis gydymas pirmiausia padeda spręsti sveikatos ir tik paskui...
 • Varpos implantai – jau ir Lietuvoje!

  Erekcijos sutrikimai – jautri tema, kuria vyrai vis dar vengia kalbėti. Šis negalavimas kelia ne tik didžiulį psichologinį diskomfortą, bet ir grėsmę gyvenimo kokybei apskritai. Apie vieną iš alternatyvų erekcijos sutrikimams gydyti kalbamės su ,,Gijos Klinikų‘‘ urologu – seksologu Titu Simaška, kuris šiandien Kaune atliko net 4 varpos protezo implantavimo operacijas....
 • „Gijos Klinikose“ pradėta naudoti greito sveikimo sistema

  Nuo šiol pooperacinis laikotarpis po sudėtingų ortopedinių kelio sąnario operacijų bus lengvesnis. „Gijos Klinikų“ Chirurgijos centre po kryžminio raiščio rekonstrukcijų, kremzlės rekonstrukcijų ir transplantacijų, meniskų susiuvimų ir implantacijų, kojos ašies korekcijų ir kitų sudėtingų kelio sąnario rekonstrukcijų naudojama „Greito sveikimo sistema“, apjungianti...