Plaukų transplantacijai ryžtasi vis daugiau lietuvių (interviu)

2021 m. rugsėjo 1 d.
Plaukų transplantacijai ryžtasi vis daugiau lietuvių (interviu)

Nors frazė „plaukų transplantacija“ skamba gana dramatiškai, du grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ specialistai, gydytojai trichologai Tadas Raudonis ir Rasa A. Vankevičiūtė tikina, kad šiandien sudėtingas ir pacientą varginusias plaukų persodinimo operacijas pakeitė pusdienio procedūros. Jų metu žmogus išlieka sąmoningas, o vos atlikus plaukų persodinimą gali grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.

Kokius kriterijus turi atitikti pacientas, kad nuspręstumėte, jog jis tinkamas kandidatas plaukų transplantacijai?

Tadas: iš tiesų, ne pacientas nusprendžia, kad jam reikia transplantacijos, o procedūrą atliekantis gydytojas. Todėl visų pirma pacientai atvyksta trichologo konsultacijai, kurios metu išaiškinama plaukų retėjimo/slinkimo priežastis, skiriamas neoperacinis gydymas. Jei to nepakanka, nes plikimas yra pažengęs, galima planuoti plaukų transplantacijos procedūrą čia pat – grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje „Sugihara“.

Pasirinkus tai atlikti ne aukščiausiais kokybės ir saugumo standartais besivadovaujančioje klinikoje, jums jau tą pačią ar sekančią dieną bus atliktas plaukų persodinimas, nesvarbu, ar transplantacija jums yra reikalinga ir ar ją tikrai galima atlikti tikintis vešlių plaukų rezultato. Mūsų praktikoje, tik 2 – 3 iš dešimties pacientų, norinčių atlikti persodinimą, jis yra atliekamas. Taip yra todėl, jog siekiant gerų rezultatų pats svarbiausias aspektas yra tinkamų kandidatų atranka, persodinimas negali būti atliekamas visiems norintiems. Čia dažnai kyla konfliktas tarp medicininių indikacijų ir verslo interesų parduoti paslaugą visiems. Dažniausiai transplantacija atliekama androgenine alopecija sergantiems vyrams, kiek rečiau moterims. Kitas labai svarbus aspektas – donoriniai plaukai, kurie dažniausiai imami iš pakaušio nugarinės zonos. Jie turi būti pakankamai tankūs, būti be retėjimo požymių, o to įvertinti neįmanoma be gyvos paciento apžiūros, kurią prieš plaukų persodinimo procedūrą turi atlikti pats operuojantis gydytojas.

Rasa: nepakankamas donorinės zonos plaukų tankis yra dažniausias procedūros atlikimo galimybes ir apimtį ribojantis veiksnys europiečių populiacijoje. Turkija žinoma kaip šalis, kurioje atliekama daug ir didelės apimties tokių procedūrų, tačiau atkreipkite dėmesį, kad jų pateikiamuose rezultatuose dažniausiai rodomi tamsesnės odos ir tamsesnių storų plaukų savininkai. Lietuvių plaukai iš prigimties yra plonesni ir retesni, todėl jei dairydamiesi klinikos Turkijoje žiūrite į jų rezultatus, siūlyčiau ieškoti pavyzdžių, kurie labiausiai atitinka jūsų pačių plaukų spalvą ir tekstūrą. Tada galėsite įsivaizduoti, kokį rezultatą po plaukų persodinimo galima pasiekti. Taip pat svarbi skalpo odos kokybė – atliekant transplantaciją odoje neturi būti jokių bėrimo elementų, paraudimo ar pleiskanojimo bent keletą mėnesių iki procedūros, patys pacientai tokių skalpo odos pakitimų dažnai nepastebi, todėl prieš procedūrą ir yra būtina operuojančio gydytojo apžiūra.

Judu esate kolegos. Kiek metų kartu dirbate ir ar transplantacijos metu su pacientu būsite abu, ar keisitės? O gal kiekvienas turėsite savo pacientus?

Tadas: mudu su Rasa susipažinome dar studijų metais, nuo to laiko tapome geriausi draugai, 2015-aisiais kartu pasirinkome dermatovenerologijos kryptį. Plaukų transplantacijos procedūras Lietuvoje pradėjome 2019 m.

Transplantacijas dažniausiai atliekame kartu, procedūros metu pacientui teikiamas didžiausias dėmesys ir atidumas, todėl prie paciento galvos mūsų klinikoje dirba 2 – 3 gydytojai dar 2 – 3 slaugytojai mums asistuoja. Būtinas labai geras komandos įdirbis, kur kiekvienas žino savo funkcijas ir tolesnius veiksmus. O kadangi tai itin kruopštus ir didelio susikaupimo reikalaujantis darbas, būtinos reguliarios pertraukos. Teko susidurti kaip kitose klinikose gydytojas tik pasitinka ir išlydi pacientą, o visą procedūrą atlieka pagalbinis personalas. Toks darbo modelis visiškai netenkina mūsų požiūrio siekti maksimalaus saugumo ir atsakomybės už atliktą darbą.

Rasa: didesnės apimties transplantacijas atliekame kartu. Jei procedūra nesudėtinga (1000 folikulų yra apie 3000 plaukų, ir jais užpildomas tik nedidelis plotas ar randas), tada užtenka vieno gydytojo. Bet siekdami maksimalaus tankio dažniausiai tokios mažos apimties transplantacijų nedarome, todėl beveik visada dirbame kartu. Pacientą po procedūros prižiūri vienas iš mūsų, o kadangi procedūrą atliekame kartu, iš esmės tiek aš apie Tado, tiek Tadas apie mano pacientus žinome vienodai, net jei juos esame matę tik per operaciją.

Be to, tiek darbo, tiek laisvalaikio metu aptariame, kaip sekasi mūsų pacientams, diskutuojam apie tai, kokia gydymo taktika pasiteisintų labiausiai, kartu koreguojame gydymą. Kitaip sakant, pacientas gauna ne vieną, o du gydytojus, į kuriuos gali bet kada kreiptis.

Vienas dažniausių komplimentų, kurį gauname iš pacientų po atliktos procedūros, kad jos metu vyravo labai jauki ir draugiška atmosfera. Labai džiaugiamės, kad sugebėjome surinkti tokią komanda, kuri turi bendrą viziją – siekti maksimaliai gerų rezultatų ir nesustoti tobulėti.

Plaukų transplantacija – monotoniškas ir sekinantis, be galo kruopštus darbas. Kodėl jūs tai darote?

Tadas: visa dermatologija reikalauja itin didelio kruopštumo, tik gal to kitiems nesimato, todėl tai mūsų negąsdino. Monotonijos, žinoma, yra, tačiau ji neprailgsta, nes atskiri procedūros etapai trunka 1 – 3 val. Procedūros metu visą dieną praleidžiame su vienu pacientu, kai kitomis dienomis pamatome po 20 – 30 pacientų, tai net, sakyčiau, šiek tiek pailsime.

O plaukų transplantaciją, kurią šiandien atliekame grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje „Sugihara“ pasirinkome todėl, kad Lietuvoje tai dar nėra išplėtota paslauga, norėjome išmokti, ko nebuvo rezidentūros studijose. Plaukų ligos yra itin opi problema, paveikianti didelę visuomenės dalį, o konservatyvaus gydymo galimybės dažnai yra ribotos, ir tarsi atsimušdavome į sieną, kai nelabai daugiau, kaip galėdavome padėti pacientams. Dabar galime pasiūlyti ilgalaikį sprendimą ir padėti žmonėms susigrąžinti prarastus plaukus.

Rasa: dar 2016 metais stažuodamiesi Miunchene susipažinome su trichologų darbu. Miuncheno dermatovenerologijos klinika yra viena didžiausių Europoje, teikia labai daug paslaugų. 2017 metais išvykome į Briuselyje vykstančius trichologijos kursus, kuriuos vedė patys garsiausi gydytojai trichologai iš Europos ir Amerikos, ir buvome sužavėti. Gana kryptingai ėjome šiuo keliu, todėl, gavę pasiūlymą išmokti atlikti plaukų persodinimo procedūras, negalėjome jo atsisakyti ir iškeliavome į Jungtinius Arabų Emyratus. Gydant dermatologines ligas arba dirbant su estetinėmis procedūromis rezultatus gali gauti labai greitai ir labai gerus. Gydant plaukų ligas reikalingas ne tik kruopštumas, bet ir labai artimas ryšys su pacientu. Kantrybės reikia abiem pusėms, tačiau rezultatai dažnai prilygsta stebuklui. Manau, abu mus tai tiesiog žavi.

Darytis plaukų transplantacijų daug kas vyksta į Turkiją. Ten, sako, ir kaina žemesnė, ir medikai labiau patyrę. Kaip manote, ar bus norinčių šias procedūras darytis Lietuvoje?

Tadas: čia turbūt galioja taisyklė – taupus moka du kartus. O jūs norėtumėte vykti į Turkiją darytis plastinės operacijos ar tvarkytis dantų – juk irgi gerokai pigiau? Tačiau kažkaip pasitikime lietuviais medikais ir mieliau renkamės šias paslaugas Lietuvoje, kur mokame ne tik už kokybę, bet ir už saugias, Europos standartus, higienos normas atitinkančias paslaugas, o po jų atlikimo esame užtikrinti, kad nebūsime apgauti ar sužaloti.

Turkijoje iš tiesų yra apie 300 šias procedūras atliekančių klinikų, siūlomi „atostogų“ paketai į kuriuos įskaičiuota kelionė ir nakvynė viešbutyje už kartais labai žemą kainą (nuo 1300 EUR). Nors nei prieš, nei po persodinimo būti tiesioginiuose saulės spinduliuose negalima, taip pat negalima dengti ką tik įsodintų plaukų galvos apdangalais, reikia vengti prakaitavimo.

Tačiau kai mūsų pacientai pamato kokia didelė komanda reikalinga norint tinkamai atlikti šią procedūrą dar neretai užsimena, kad Lietuvoje yra per pigu. Klinikos Turkijoje jaučia didžiulę konkurenciją, dažnai sugalvoja keistų vadybinių triukų ar pažadų, kad prisiviliotų klientų, pvz., kuo didesnis folikulų skaičius (dažnai net viršijantis natūralų plaukų tankį), neskausminga anestezija, 99 proc. prigyjančių folikulų, vos porą dienų trunkantis gijimo laikotarpis ir kitokios su realybe prasilenkiančios frazės. Tačiau tiesa dažniausiai yra gerokai liūdnesnė – pacientams persodinama gerokai mažiau folikulų, nei parašyta dokumentuose, aišku net ne visi pacientai juos ir turi, procedūras atlieka medicininio išsilavinimo neturintys techniniai darbuotojai, tokios klinikos atlieka po 5 – 15 procedūrų per dieną. Viena plaukų transplantacija trunka nuo 4 iki 8 val., tad užduokime klausimą – kiek vienas ar du gydytojai gali padaryti tokių procedūrų per dieną? Iš esmės tokios procedūros, kurios metu šalia paciento nėra medicininį išsilavinimą turinčio žmogaus – gydytojo – yra nesaugios ir nelegalios, pacientai negauna tolesnės priežiūros, kuri yra itin svarbi norint pasiekti geriausius rezultatus, nėra ir tolimesnio tiesioginio bendravimo su operavusiu gydytoju, o juk tik tas, kas atliko procedūrą gali tiksliai žinoti, kokių rezultatų tikėtis ateityje.

O galbūt galima poprocedūrines konsultacijas atlikti nuotoliniu būdu?

Tadas: tikrai ne, reikalinga gyva apžiūra, dermatoskopija, ir tai turi atlikti patyręs gydytojas, kuris savo praktikoje matė ne vieną plaukų transplantaciją, nes komplikacijų po netinkamai atliktos procedūros gali būti įvairių.

Pacientai, kuriems buvo atlikta plaukų transplantacija Turkijoje, neretai į mus kreipiasi su komplikacijomis – antrine infekcija ar sunkiu seborėjiniu dermatitu, kurie lemia gerokai blogiau prigyjančius arba visai neprigyjančius folikulus, skirtingomis kryptimis augančius plaukelius, išnykusiu jutimu galvos odoje dėl netinkamai atlikto nuskausminimo ir pažeistų galvos odos nervų, veido edemos. Todėl tikrai esame ramūs – žmonių, norinčių atlikti šias procedūras Lietuvoje, kur siūlomos saugios ir kokybiškos paslaugos, o po procedūros užtikrinama ilgalaikė priežiūra, yra pakankamai.

Rasa: Turkijoje galima rasti klinikų, kurios plaukų persodinimus atlieka tikrai pigiai, tačiau ir sąlygos jose ne auksu blizga. Jei klinika moderni, taikanti aukščiausius standartus, joje kainos tokios pat, kaip Lietuvoje. Lietuva nėra didelė šalis, mums būtų gėda darbą atlikti nekokybiškai. O pacientui išvykus iš Turkijos ir grįžus į Lietuvą, daugiau jokio kontakto su klinika jis nebeturi, geriausiu atveju susirašo telefonu arba nuotolinės konsultacijos metu. Plaukų persodinimo rinkoje Lietuva iš tiesų atrodo patraukliai, Didžiojoje Britanijoje folikulo kaina siekia iki 10 svarų, Ispanijoje apie 8 eurus, Lietuvoje folikulo kaina apie 3 eurai.

Šiam pacientui prieš 12 mėnesių Turkijoje atlikta 2600 folikulų transplantacija. Donorinė zona gijo keletą mėnesių, vis dar išlieka jos nejautra. Įsodintų plaukelių zonoje antrinė infekcija – gausios pleiskanos, stipriai paraudusi oda, akivaizdžiai matomi įsodinti stambūs ir reti folikulai lemia nenatūralų vaizdą.

Šiam pacientui prieš 3 metus atlikta tariamai 3000 folikulų transplantacija priekinėje plaukų linijoje, plaukų tankis mažiau nei patenkinamas. Pacientas kreipėsi norėdamas atlikti korekciją Lietuvoje, tačiau donorinės zonos tankis jau buvo nebepakankamas po pirmos persodinimo procedūros Turkijoje.

Pacientas 4 mėn. po transplantacijos dar negali viešumoje nusiimti kepurės, nes visa zona stipriai paraudusi ir pleiskanojanti. Prireikė net 3 mėnesių intensyvaus gydymo, kol paraudimas išnyko.

Kokie jūsų dueto privalumai prieš kitas klinikas ir kitus gydytojus trichologus?

Tadas ir Rasa: konsultuojame pacientus atskirai, tačiau beveik visada mūsų nuomonė dėl diagnozės ar gydymo yra vienoda. Abu baigėme studijas toje pačioje aukštojoje mokykloje – Vilniaus universitete, mokėmės iš geriausių Lietuvos, Europos, JAV trichologų stažuotėse ir konferencijose Vokietijoje, Austrijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, JAE ir kitose šalyse.

Praktikoje tinkamai pritaikę sukauptas žinias pasiekiame tikrai nuostabių rezultatų, visada konsultuojamės tarpusavyje dėl sudėtingesnių atvejų, palaikome ryšius ir gerus santykius su savo mokytojais. Be to, dirbdami trichologais, kasdien sutinkame pacientų, kurie skundžiasi plaukų problemomis. Esame gerai „pasikaustę“ šioje srityje ir matę daug skirtingų žmonių bei skirtingų situacijų. Viena yra teorija, visai kas kita – teorinių žinių pritaikymas praktikoje.

Kiek transplantacijų jau esate atlikę, ir gal jau susidariusi būsimų pacientų eilė?

Abu: būtų sunku nurodyti tikslų skaičių. Vidutiniškai per mėnesį atliekame 3 – 5 plaukų persodinimo procedūras. Dar yra apie 2000 žmonių, kuriems taip ir neprireikė transplantacijos, nes užteko paskirto neoperacinio gydymo. Turime ir laukiančių pacientų eiles, kai kuriems tenka palaukti ir keletą mėnesių.

Kaip vyksta pati plaukų persodinimo procedūra?

Tadas: procedūra atliekama grožio terapijos ir chirurgijos klinikoje „Sugihara“, trunka apie 6 – 8 valandas. Ryte pradedame nuo konsultacijos, per kurią paaiškiname, kas šiandien bus daroma ir kaip viskas vyks, ką reikės daryti po procedūros.

Iš pradžių milimetro tikslumu pasižymime zonas, į kurias bus sodinami plaukai, aptariame jas su pacientu. Vėliau procedūros vietoje nutrumpinami plaukai, atliekama vietinė anestezija – tai vienintelis šiek tiek pacientui nemalonus etapas, trunkantis 2 – 3 minutes.

Recipiento (kur bus sodinami plaukai) zonoje specialiu mažu skalpeliu (1 – 1,4 mm ilgio) tinkamu kampu padaromi maži pjūviai. Taip iškart žinome, kiek tiksliai turime gauti donorinių (transplantuojamų) folikulų. Vėliau pacientas apsiverčia ant pilvo, ir dirbame jo donoro zonoje – mažu grąžteliu išimami donoriniai folikulai iš pakaušio srities. Visas procesas užtrunka apie 3 valandas.

Lieka paskutinis etapas – folikulai įstatomi į procedūros pradžioje padarytas skylutes. Po operacijos pacientas gali iškart vykti namo, o po 3 dienų atvykti pirmajai apžiūrai ir išsiplauti galvą.

Rasa: visos operacijos metu pacientas tiesiog ilsisi, o pati procedūra daug malonesnė už apsilankymą odontologo kabinete. Pas mus groja muzika, visos procedūros metu pacientas gali bendrauti su personalu, todėl laikas neprailgsta. Darome pertraukas, kurių metų galima pailsėti ar pavalgyti.

Teksto autorė: Patricija Jovaišaitė

Nauji straipsniai

  • Vaikų mityba: specialistė atskleidė, ką daryti, jei atžala itin išranki maistui

    „Mama, šito tikrai nevalgysiu“, „neskanios tos daržovės“, „nenoriu to, man nepatinka“ – tokias ir daugybę panašių frazių turbūt teko girdėti kiekvieniems tėvams. Maistui išrankias atžalas auginantys tėvai susiduria su daug iššūkių ir ramybės neduodančiais klausimais. Ką daryti, kad vaikas gautų visas jo augančiam organizmui reikalingas maistines...
  • Kad darbai sode ir darže džiugintų

    Turintieji savo kiemą dar žiemą planuoja, ką sės pavasarį ir kokius darbus reikės nudirbti. Daugeliui sodininkystė – ne tik malonumas, bet ir puikus būdas mankštintis. Tiesa, netgi lengvi darbai gali baigtis traumomis, todėl atsargumas itin svarbus darbuojantis sode. Dažniausios traumos Nugaros ir kaklo. Dirbant sode ar darže tenka daug kartų lenktis, pritūpti, klūpėti ir kelti...
  • Egzosomos: dar viena (ne)aiški sąvoka?

    Egzosomos – mažos, nepaprasto potencialo pūslelės, kurias kamieninės ląstelės išskiria į supančią aplinką. Jos vaidina svarbų vaidmenį tarpląsteliniame ryšyje, perduodant signalus ir informaciją tarp skirtingų organizmo ląstelių. Egzosomose yra: baltymų lipidų nukleino rūgšties metabolitų Kodėl pasakoju ir kuo jos naudingos mūsų odos grožiui??? Egzosomų taikymo...
  • Aknė ir mityba

    Su akne susiduriantys paaugliai neretai įsitikinę, kad tai susiję su valgomu maistu, jo netoleravimu ar net alergija. Dažnai išgirstu - tai tikriausiai alergija ŠOKOLADUI! Nors yra atlikta nemažai tyrimų, bandančių išsiaaiškinti dietos ir aknės sąsajas, tačiau duomenys kol kas kontraversiški ir aiškių rekomendacijų, patvirtintų moksliškai, iki šiol trūksta. Visgi, dauguma studijų sutinka, kad...
  • Dantis tiesinti galima ir vyresniems žmonėms, tačiau delsti neverta

    Dantis šiais laikais tiesinasi ne vien jaunimas, bet ir vyresni žmonės – sulaukę 50 metų ir daugiau. Neretai specialistų pagalbos jie kreipiasi prieš tai atidėlioję labai ilgai, kartais – dešimtmečius. Po gydymo džiaugiasi tiesiais dantimis, gražia šypsena ir gailisi tiek laiko vengę ortodontinio gydymo. Viskas iš eilės Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių investuoja į...
  • Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis

    Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis Danties ar dantų protezavimas turi įvykti kuo greičiau. Jei praradote vieną dantį, pasistenkite jį kuo greičiau atkurti. Kuo ilgiau po danties praradimo lieka tuščia vieta, tuo sunkesnės pasekmės jūsų dantų lankams ir žandikauliui. Pirmiausia, prie nesamo danties gretimi dantys ima migruoti, virsti,...
  • Stebėkite savo akių spaudimą bet kada ir bet kur su Icare HOME 2 tonometru

    Ar Jums diagnozuota glaukoma? Jei taip, žinote, kaip svarbu reguliariai matuoti akių spaudimą. Akių spaudimo matavimas padeda gydytojui įvertinti glaukomos progresavimą ir prireikus pakoreguoti gydymą. Tradiciškai akių spaudimas matuojamas oftalmologo kabinete naudojant specialų įrenginį. Tačiau dabar galite stebėti akių spaudimą namuose naudodami Icare HOME 2 tonometrą. Icare HOME 2 yra...
  • Gegužės 10 d. Judėjimo sveikatos labui diena

    Būkite judrūs, būkite aktyvūs, būkite veiklūs, būkite sveiki! Kiekvienais metais, gegužės 10-ąją Europoje minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą, streso bei priklausomybių mažinimo problemas, gyventojai informuojami apie lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos galimybes, sveikos gyvensenos privalumus ir veiksmingiausius...
  • Gegužės 8 d. Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena

    Gegužės 8-oji – Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena. Kasmet nuo šio vėžio miršta daugiau nei 140 000 moterų. Lietuvoje kiekvienais metais skaudžią diagnozę išgirsta apie 400 silpnosios lyties atstovių. Nors gydymo galimybės gerėja, tačiau rezultatai, deja, nedžiugina – būdamas pagal dažnumą aštuntas pasaulyje kiaušidžių vėžys vis dar pirmauja onkoginekologinių ligų mirtingumo...
  • Gegužės 7 d. Pasaulinė astmos diena

    Kvėpuokime lengvai! Pirmasis gegužės antradienis – Pasaulinė astmos diena. Kaip teigia pasaulinės astmos iniciatyvos nariai, kuriems pritaria ir Lietuvos pulmonologų bei alergologų draugijos (LPAD) gydytojai, niekada ne per anksti, niekada ne per vėlu – visada tinkamas metas atkreipti dėmesį į kvėpavimo takų ligas. Lietuvoje Astmos diena minima nuo 1998-ųjų. Ši diena skirta...
  • Gegužės 6 d. Tarptautinė diena be dietų

    Endokrinologas paneigs mitus apie stebuklingas dietas ir konsultuos, kaip taikyti esminius sveikos mitybos principus! Gegužės 6-ąją minime Tarptautinę dieną be dietų. Šiandien visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į išties skaudžias, ypač jaunimo tarpe paplitusias, valgymo sutrikimo problemas. Neaukokime savo sveikatos dėl žalingų dietų! Neegzistuoja nekenkiančios organizmui lieknėjimo...
  • Gegužė – mėnuo prieš rūkymą

    Būkime nepriklausomi – nerūkykime! Gegužė – mėnuo prieš rūkymą Šis pavasaris dar kartą primena, jog rūkymas – ypač žalingas įprotis. Ar teko girdėti, kad Pasaulio sveikatos organizacija rūkymą įvardija kaip labiausiai paplitusią priklausomybės ligą, nuo kurios kasmet Anapilin iškeliauja daugiau nei 6 mln. pasaulio gyventojų? Statistika nebaugina? Vis dar rūkote?...
  • Su kokiais protezais gali būti atliekamas dantų protezavimas?

    Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, apie kurią daugelis žmonių tikrai yra girdėję, o galbūt, net praktiškai išbandę. Ši procedūra rekomenduojama žmonėms, kurie dėl tam tikrų priežasčių yra netekę vieno ar net visų dantų. Taip pat dantų protezavimą įprastai reikia atlikti atvejais, kai susiduriama su rimtesniais dantų pažeidimais, kurių neįmanoma išspręsti kitų odontologinių...
  • PRP terapija ir jos teikiami privalumai

    Injekcijoms ir kito tipo estetinėms procedūroms šiais laikais ryžtasi tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nori patobulinti savo išvaizdą ar bent šiek tiek sustabdyti bėgantį laiką. Kai kurios estetinės procedūros pasitarnauja ne tik grožio ar jaunytės puoselėjimo tikslams, bet ir sveikatos labui. PRP terapija – visame pasaulyje populiari procedūra, kurios metu naudojama...
  • Patogiausias būdas atsikratyti netaisyklingo sąkandžio – kapos

    Daug žmonių nedrįsta plačiai šypsotis – trukdo kreivi dantys, netaisyklingas sąkandis. Nemažai tokių, kurie gydytojų ortodontų vengia žinodami, kiek nepatogumų sukelia breketai. Tačiau „Šypsenos akademija“ siūlo inovatyvų dantų tiesinimo būdą – kapas, leidžiančias ne tik pasiekti geriausių rezultatų, bet ir viso gydymo metu patogiai jaustis. Kodėl verta...
  • Unikalios korėjietiško veido prausiklio sudedamosios dalys ir jų nauda

    Korėjiečių odos priežiūros filosofija orientuota į švelnų, bet veiksmingą valymą, daugiausia dėmesio skiriant odos puoselėjimui jau pirmajame procedūros etape. Ši filosofija lėmė daugybę naujoviškų ir unikalių ingredientų, dėl kurių korėjietiškos valomosios priemonės išsiskiria iš kitų. Panagrinėkime kai kuriuos iš šių įdomių komponentų ir kaip jie prisideda prie sveikos ir skaisčios veido...
  • Kodėl į mankštos programą vertėtų įtraukti pasipriešinimo juostas?

    Šiandien turime visas galimybes mankštintis namuose. Tam galime rinktis nebrangią, bet tikrai efektyvią įrangą. Vienas palankiausių pasirinkimų neabejotinai yra pasipriešinimo juostos, kurios gali padėti pasiekti tikrai puikių rezultatų. Pasirinkti tinkamas pasipriešinimo juostas galite atsižvelgdami į savo fizinį pasirengimą, nes šių juostų stiprumas labai varijuoja. Jei dar dvejojate, ar į...
  • Kada reikia atlikti dantų plombavimą?

    Reguliarūs vizitai pas odontologą ir atsakinga dantų priežiūra namuose – neišvengiama būtinybė visiems žmonėms, kurie nori turėti gražią šypseną ir sveikus dantis. Dėl laiko stokos ar kitų priežasčių, reguliariais vizitais pas odontologą pasirūpina toli gražu ne kiekvienas žmogus. To pasekmė – sudėtingos burnos ertmės ligos ir brangiai kainuojantis dantų gydymas. Dantų plombavimas...
  • Kaip sukurti tobulą miego rutiną savo kūdikiui?

    Pirmosios kelios kūdikio gyvenimo savaitės gali būti vienos sunkiausių. Kūdikiui prisitaikant prie naujos aplinkos, jūsų gyvenimas sustoja. Kūdikis neskiria dienos nuo nakties. Jis negali miegoti ilgiau nei kelias valandas nevalgęs. Daugelis tėvų kenčia nuo miego trūkumo. Kai kurie tėvai mano, kad gali to išvengti, jei savo kūdikiui sudarys miego grafiką. Kiti tėvai mano, kad jų kūdikis turi...
  • Kokios sultys yra pačios naudingiausios sveikatai?

    Kiekvienas žmogus privalo pats pasirūpinti savo sveikata. Tai žinoma nereiškia, kad susirgę turėtume gydytis savarankiškai, tai reiškia, jog turime nuolat stengtis, kad sveikata nesutriktų. Bendra sveikatos bei mūsų organizmo būklė priklauso nuo sveikos gyvensenos, kuri apima mitybą, fizinį aktyvumą, darbo bei poilsio režimą. Nuo mitybos priklauso daug organizme vykstančių procesų, todėl ji...
  • Nuo ko priklauso spermos kiekis?

    Spermos kiekis yra svarbus rodiklis, kalbant apie vyrų reprodukcinę sveikatą. Įvairūs veiksniai gali daryti įtaką spermos kiekiui, o šiame straipsnyje aptarsime, nuo ko priklauso spermos gamyba ir kaip įvairios aplinkybės gali ją paveikti. Urologas, kaip šlapimo ir reprodukcinės sistemos specialistas, gali padėti suprasti šiuos klausimus ir, jei reikia, siūlyti atitinkamus gydymo...
  • Riešo skausmas

    Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja ūmaus skausmo metu yra ne visada tinkamiausias sprendimas. Dažnu atvėju laikyti riešą įtvare ir tikėtis pagerėjimo nėra tinkamas sprendimas (nebent trumpam, jeigu tai ūminis skausmas), visgi riešo skausmas gali būti ne tik dėl riešo audinių problemų, bet tam turi įtakos ir...
  • Naujos kartos dantų tiesinimas kapomis: estetika ir komfortas siekiant nepriekaištingos šypsenos

    Šiuolaikinėje ortodontijoje estetinis dantų tiesinimas naudojant kapas yra tapęs vienu iš populiariausių būdų siekiant tobulos šypsenos ir nepriekaištingai tiesių dantų. Šis inovatyvus ortodontijos metodas skirtas tiems, kurie svajoja apie tiesius dantis, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori naudoti breketų. Dantų tiesinimas kapomis – tai ne tik estetiškai patraukli, bet ir...
  • Hipnokoučingas: raktas į asmeninę ir profesinę sėkmę

    Šiuolaikinė visuomenė dažnai skundžiasi prasta gyvenimo kokybe ir net nesusimąsto, kad dėl to kalti tam tikri pasąmonės blokai ir netinkamos programos, kurios pritraukia nesėkmes ir nepriteklių. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato? Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl norint tapti tikrai sėkmingu, pirmiausia reikia atrasti finansinių nesėkmių priežastis, kurios dažnai slypi tiesiog mūsų...
  • Kūdikio kalbos ugdymas – žaismingos logopedo rekomendacijos

    Pirmieji vaiko gyvenimo metai itin svarbūs jo įvairiapusiam vystymuisi. Juk kūdikio kalbos ugdymas moko kur kas daugiau nei vien kalbėjimo ar pasaulio suvokimo! Žaisdami užmezgame glaudų ryšį su savo atžala, mokome ją pažinti savo ir kitų jausmus, bei skatiname naujų smegenų ląstelių jungčių formavimąsį. Galima sakyti, jog žaidžiant, vyksta pirmosios ir bene svarbiausios vaikelio komunikacijos...
  • Net 75 proc. pacientų negauna kompensuojamų priemonių, gauna jų per mažai arba ne tai, ko jiems reikia

    Praeitų metų rudenį atlikta onkologinių pacientų apklausa atskleidė skaudžią situaciją – 75 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų turi prastą šlapimą sugeriančių priemonių prieinamumą. „Ne vieną dieną analizavome šią situaciją ir ieškojome platesnio išaiškinimo. Tapo aišku, kad problema yra daugiasluoksnė: mažas pacientų informuotumas, medikų neskubėjimas išrašyti kompensavimo...
  • Diskalkulija – skaičiavimo įgūdžių gerinimas

    Diskalkulija yra specifinis sutrikimas, kuris išsiskiria sunkumu suvokti ir naudoti matematikos sąvokas, skaičius ir operacijas. Tai panašu į disleksiją, tačiau susiję su matematikos sritimi. Diskalkulija gali turėti įtakos tiek vaikams, tiek suaugusiems, ir ji dažnai pasireiškia nuo ankstyvojo mokymosi etapo. Diskalkulija išsiskiria iš kitų mokymosi sunkumų tuo, kad tai specifinis...
  • Potrauminio streso sindromas

    Vaikystė yra laikotarpis, kai vaiko psichologinė ir emocinė sveikata yra ypač jautri traumoms. Potrauminio streso sindromas yra rimta problema, su kuria susiduria daugybė vaikų visame pasaulyje. Tai psichinės sveikatos sutrikimas, kuris atsiranda po patirtos traumos, tokios kaip fizinis ar seksualinis smurtas, nelaimingas atsitikimas, karas ar kitos siaubingos patirtys. Potrauminio streso...
  • Stambioji motorika – lavinimo būdai

    Stambioji motorika yra kompleksiškų judesių, kurie reikalauja koordinacijos ir valdymo, gebėjimas. Ji apima raumenų grupių, rankų ir kojų sąveiką, taip pat kūno stabilizavimą. Stambioji motorika yra svarbi žmogaus vystymuisi ir gebėjimui funkcionuoti kasdieniame gyvenime. Nuo ankstyvojo vaikystės amžiaus, kai vaikai mokosi sėdėti, laikytis, griebti daiktus ir judėti, stambioji motorika...
  • Kuo sergančio Alzheimerio liga  asmens priežiūra  globos namuose pranašesnė negu priežiūra namuose?

    Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje demencija serga daugiau kaip 55 mln. žmonių, be to, kasmet nustatoma beveik 10 mln. naujų atvejų. Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi demencijos forma, sudaranti 60–70 proc. visų atvejų. Naujajame tyrime prognozuojama, kad iki 2050 m. Alzheimerio liga sergančių žmonių skaičius patrigubės. Dešimtmečius apie...
  • Ar verta gerti žuvų taukus? Privalumai ir šalutinės pasekmės išsamiai išnagrinėtos

    Sveiki! Šiandien kalbėsime apie žuvų taukus ir jų naudą mūsų organizmui. Ar verta įtraukti juos į savo mitybą? Tai klausimas, kuris dažnai kelia diskusijas sveikos gyvensenos entuziastų tarpe. Žuvų taukai garsėja savo gausiu omega-3 riebalų rūgščių kiekiu, kurios gali turėti įvairių teigiamų poveikių mūsų sveikatai. Tačiau, ar jie iš tiesų verti dėmesio ir ar jų nauda viršija galimus...
  • Kaip efektyviai mokytis ir geriausiai išnaudoti ket bilietus?

    Ruošiantis kelių eismo taisyklių (KET) egzaminui, svarbu ne tik įsisavinti teoriją, bet ir praktiškai taikyti įgytas žinias. Vienas iš efektyviausių būdų tai daryti – naudotis KET bilietais, kurie simuliuoja realaus egzamino sąlygas. Tačiau kaip iš maksimaliai išnaudoti šią mokymosi priemonę? Šiame straipsnyje pateikiame patarimus, kaip efektyviai mokytis naudojant, išlaikant motyvaciją...
  • Smulkioji motorika – lavinimo būdai

    Smulkioji motorika yra sudėtinga ir subtili motorinės veiklos forma, susijusi su smulkių raumenų grupių kontrolės ir koordinacijos įgūdžiais. Ji apima įvairias veiklas, kurios reikalauja smulkiosios motorikos įtraukimo, tokių kaip rašymas, piešimas, drobės modeliavimas ir kiti manipuliaciniai veiksmai su smulkiais objektais. Smulkiosios motorikos lavinimas vaikystėje yra ypač svarbus, nes...
  • Logopedas Vilniuje: kaip atrasti gerą specialistą ir gauti efektyvią pagalbą

    Dar ne taip seniai, logopedas daugeliui asocijavosi tik su liaudyje vadinamu vaikišku „šveplumu“. Plintant edukacijai, domėjimas logopedų paslaugomis proporcionaliai auga, o su juo didėja ir specialistų pasiūla. Tai ypatingai pastebima sostinėje, kur nesunku pasiklysti skelbimų, straipsnių ir kitokios virtualios informacijos gausybėje. Todėl šįkart, trumpai ir aiškiai – ką...
  • Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia?

    Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia? Kalba yra vienas iš pagrindinių būdų, kuriuo žmonės išreiškia savo mintis ir bendrauja su kitais, tačiau ne visi turi privilegiją sklandžiai kalbėti. Kalbos sutrikimai gali paveikti tiek vaikus, tiek suaugusius, tad šiame straipsnyje išnagrinėsime kalbos sutrikimus, jų priežastis, įveikos galimybes, ir tai, kaip mikčiojimo ar greitakalbystės terapija...
  • Jautrus vaikas: kaip pasiruošti kirpyklai?

    Jautrus vaikas yra tas, kuris pasižymi itin jautria nervų sistema, dideliu emociniu jautrumu ir gebėjimu pajusti bei suprasti kitų jausmus ir reakcijas. Toks vaikas gali būti labiau jautrus išoriniam pasauliui ir jo dirgikliams, gali skirti didesnį dėmesį smulkmenoms arba giliau įsijausti į kitų žmonių emocijas. Jautrus vaikas dažnai stipriau nei kiti reaguoja į įvairias netikėtas situacijas,...
  • Kognityvinė elgesio terapija paaugliams Vilniuje: specialistų pagalba gyvai ir internetu

    Paauglystė gali būti sudėtingas laikotarpis tiek paaugliams, tiek jų tėvams. Dažnai šiame amžiuje iškyla emocinės ar psichologinės problemos, su kuriomis susidurti gali būti iššūkis. Kognityvinė elgesio terapija (KET) yra vienas iš veiksmingų būdų padėti paaugliams ir jų tėvams spręsti savo psichologines problemas. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip KET gali būti taikoma...
  • Kaip sutvarkyti dantis ir puikiai pailsėti grįžus į Lietuvą atostogoms?

    Vasara – laikas, kai visi, tiek Lietuvą aplankyti sugrįžtantys emigrantai, tiek ir patys gydytojai, mėgaujasi šiltu oru, atostogauja ir atgauna jėgas. Odontologijos klinika "Aš šypsausi" Klaipėdoje, esanti adresu Tilžės 27, puikiai supranta vasaros svarbą ir kviečia jus pasirūpinti savo šypsena iš anksto planuojant apsilankymą. Patarimai, kaip efektyviai susiplanuoti...
  • Periodontitas: nematomas pavojus Jūsų šypsenai

    Periodontitas: Nematomas pavojus Jūsų šypsenai Daugelis žmonių net neįtaria, jog jų dantys gali būti rimtoje pavojaus zonoje. Gydytoja periodontologė, med.dr. Laura Žiūkaitė atkreipia dėmesį į periodontitą - lėtinę dantenų ligą, kurios simptomai dažnai lieka nepastebėti, kol nepasiekia pažengusio etapo. Kas yra periodontitas? Tai yra dantenų ir aplink dantis esančių...
  • 10 klausimų apie drėgmės surinkėjus. Atsako specialistas

    Renkantis drėgmės surinkėją reikia kuo daugiau dėmesio skirti parametrams, kurie gali padėti geriau suprasti – ko jums reikia ir kas geriausiai tinka Jūsų namuose. Apskritai šiuo metu vadybininkai, kurie prekiauja tam tikra įranga, teikia konsultacijas internetu. Tai yra labai puiki pagalba tiems, kurie nori kuo greičiau rasti tinkamą įrangą, nesugaišti daug laiko. Štai drėgmės...
  • Kosmetika su placenta - visapusiška priežiūra

    Kaip suteikti veido odai 100% gyvybingumą? „TianDe“ pateikia aukščiausius reikalavimus atitinkančią stulbinančią senėjimą stabdančią priemonę. „Placentinėje serijoje“ yra daugiau nei 100 gyvybiškai svarbių elementų, kurie apsaugos jūsų veido odą nuo su amžiumi susijusių pokyčių. 40 metų atrodyti kaip 30? Jokių problemų! Genialus gamtos išradimas – placenta...
  • Panikos atakos paauglystėje: kaip suvaldyti ir padėti vaikui?

    Paauglystė – tai laikotarpis, kuris dažnai pasižymi dideliais pokyčiais ne tik fiziniais, bet ir emociniais. Paaugliai susiduria su daugybe iššūkių, o vienas iš jų gali būti netikėtai prasidėjusios panikos atakos. Šio straipsnio tikslas yra suteikti žinių apie tai, kaip panikos atakos gali paveikti paauglius, kaip jas atpažinti, ir svarbiausia – kaip su jomis susidoroti. Panikos...
  • Mikčiojimo gydymas: kaip pagerinti kalbos sklaidumą?

    Spalio 22 – oji – Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas yra kalbos ir komunikacijos sutrikimas, kuris gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems. Šis sutrikimas būna arba trumpalaikis ir praeina savaime, ypač vaikystėje, arba ilgalaikis. Tai yra kompleksinis reiškinys, kurio priežastys įvairios: fiziologinės, psichologinės ir socialinės. Mikčiojimo...
  • Svarbiausias CBD prisotintos kosmetikos vadovas sveikai ir skaisčiai odai

    Pastaraisiais metais grožio pramonė šurmuliuoja dėl CBD praturtintos kosmetikos atsiradimo. Nuo serumų iki kremų - CBD užkariavo odos priežiūros pasaulį, žadėdamas natūralų ir veiksmingą sprendimą sveikai ir švytinčiai odai pasiekti. Jei kada nors domėjotės CBD nauda odai arba kaip jį įtraukti į savo kasdienę rutiną, daugiau nesidomėkite. Šiame išsamiame vadove gilinsimės į CBD kilmę ir...
  • Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą?

    Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą? Visame pasaulyje kaklo skausmas tampa vis dažnesne problema, maždaug du trečdaliai žmonių kaklo skausmą patiria bent kartą per savo gyvenimą. Tyrimai rodo, kad kaklo skausmas labiau būdingas tiems, kurie kenčia nuo nerimo ar depresijos bei sėdimą darbą dirbantys žmonės. Kaklo skausmas gali atsirasti dėl: raumenų patempimo; raiščių ar...
  • Kaip užauginti vaikus, kad jiems nereikėtų breketų?

    Kokia tikroji kreivų dantų ir netaisyklingo sąkandžio priežastis? Ką daryti, kad to išvengtų jūsų vaikas? Vaikų skaičius su netaisyklingai besivystančiu sąkandžiu nepaliaujamai didėja. Nors pirmieji simptomai pradeda matytis nuo trejų metų amžiaus, odontologai dažniausiai rekomenduoja laukti, kol vaikas paaugs ir bus galima sąkandį gydyti breketų pagalba. Susigrūdę (kreivi) dantys...
  • Psichologinė pagalba tėvams: kada verta ieškoti pagalbos?

    Tėvystė, be abejo, yra viena iš nuostabiausių patirčių, kurią gali patirti žmogus. Tačiau ji taip pat nėra be iššūkių. Nepriklausomai nuo to ar esate mama, ar tėtis, visi susiduria su iššūkiais ir sunkumais. Siekiant sėkmingai susidoroti su šiais iššūkiais, psichologinė pagalba gali tapti nepakeičiama priemone. Psichologo konsultacijos gali turėti svarbią įtaką jūsų emocinei sveikatai ir vaikų...
  • Reabilitacija po insulto: kaip galime padėti savo artimajam po insulto namuose?

    Insultas tai staigus smegenų kraujotakos sutrikimas, kuris sukelia smegenų dalies pažeidimą dėl kraujo tiekimo nutraukimo ar sumažėjimo. Tai gali atsitikti dėl kraujagyslės užsikimšimo trombu arba kraujavimo į smegenis (Foucher & Faure, 2020). Insultas paliečia ne tik jį ištikusį žmogų, bet ir jo aplinką bei artimuosius, esančius joje. Todėl svarbu kalbėti ir diskutuoti, kaip artimieji...
  • Genetiniai tyrimai nėštumo metu: kada jų gali prireikti?

    Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienos moters gyvenime. Vis dėlto kartu su džiaugsmu dažnai ateina ir rūpestis dėl būsimo kūdikio sveikatos. Genetiniai tyrimai nėštumo metu gali atsakyti į daugelį klausimų apie vaiko sveikatą ir padėti pasiruošti galimiems iššūkiams. Taigi, pakalbėkime plačiau, kada ir kokių genetinių tyrimų gali prireikti nėštumo metu. Kada gali prireikti...
  • Įveikti nemigą, nerimą ir depresiją bandoma ir be vaistų

    Nemiga, nerimas ir depresija – Lietuvoje vis aktualėjančios problemos. Lyginant 2014 ir 2019 m. duomenis, švelnius, vidutinius ar sunkius depresijos simptomus jaučiančių žmonių dalis augo nuo 12,4 proc. iki 17,9 proc. Po 2019-ųjų emocinės sveikatos situacijai įtakos turėjo pandemija, karantinas, karas Ukrainoje, kiti neramumai pasaulyje, tad šiuo metu situacija gali būti dar prastesnė....