Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurochirurgaiNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Lietuvės gydytojos įspūdžiai iš lazerinės regos korekcijos (LASIK) išradėjo operacinės

2010 m. spalio 8 d.

Svarbiausia – laimingas pacientas. Tokią paprastą tiesą Akių klinikos Lirema gydytoja Lina Socevičienė išgirdo viešėdama Graikijoje. Čia ji tris savaites stažavosi pasaulyje žinomo lazerinės akių korekcijos metodo LASIK išradėjo profesoriaus Ioannio Pallikario operacinėje.

Susipažino su LASIK „tėvu“

Dažnai įvairias tarptautines konferencijas ir kursus užsienyje lankanti L.Socevičienė šią vasarą laimėjo Europos akių gydytojų draugijos (SOE) kasmet organizuojamą konkursą ir išvyko tobulintis į Herakliono universitetinę ligoninę ir Optikos ir regėjimo mokslo institutą Kretoje. „Sąrašas klinikų, kurias galėjau rinktis stažuotei, buvo ilgas, tačiau jau seniai svajojau pamatyti, kaip dirba prieš 20 metų revoliuciją regos korekcijoje sukėlęs LASIK tėvu vadinamas profesorius I.Pallikaris“, – sakė L.Socevičienė.

Herakliono universitetinėje ligoninėje gydytoja kiekvieną dieną stebėdavo, kaip tiriami pacientai, atliekamos kataraktos, glaukomos, ragenos persodinimo, vokų plastinės operacijos.
Prie Kretos universiteto Medicinos fakulteto įkurtame Optikos ir regėjimo mokslo institute veikia regėjimo korekcijos padalinys. Čia L.Socevičienė stebėjo, kaip pacientai ruošiami refrakcijos ydų korekcijos operacijoms, jiems atliekami įvairūs tyrimai, taikomi modernūs diagnostikos prietaisai, atliekamos regėjimo korekcijos operacijos. Nors regos korekcija Graikijoje kaip ir Lietuvoje nėra kompensuojamos ligonių kasų, nes laikoma kosmetine operacija, refrakcinė chirurgija Graikijoje yra pripažinta. Todėl visi mikrochirurgai, kurie domisi šia sritimi, tokias operacijas parinkdami pacientui tinkamiausią chirurgijos metodą.
Pacientui abiejų akių regos korekcijos lazeriu operacija Herakliono ligoninėje kainuoja apie 3 tūkst. eurų (per 10 tūkst. litų). „Mane nudžiugino, kad pasitvirtino tie darbo metodai, kurių buvau išmokyta. Net tas gydytojas, kuris išrado LASIK metodą, daugiausiai operacijų daro paviršinės abliacijos metodu (PRK, LASEK), nežiūrint to, kad operacinėje jis turi femtosekundinį lazerį, kuris yra saugus lopelio formavimui operuojant LASIK metodu. Daugiau kaip 20-ties metų patirtis parodė, kad saugiau akiai yra paviršinė abliacija, o LASIK daromas tik tuomet, kai paciento akys atitinka labai griežtus kriterijus“, – pasakojo gydytoja L.Socevičienė.
Profesorius I.Pallikaris nustebino savo lankstumu. Jei paprastai patyrę ir vardą užsitarnavę profesoriai vienu ar kitu klausimu (apie gydymo taktiką, prietaisus, lęšius ir t.t.) turi tvirtą nuomonę. I.Pallikaris, išgirdęs lietuvės klausimus, atsakė paprastai: „Geriausių nėra. Viskas turi privalumų ar trūkumų. Svarbiausia, kad pacientas būtų laimingas“.
Operacinėje – šeši medikai „Pastebėjau, kad ten pacientai – itin kantrūs, labai ramiai klausosi gydytojų nurodymų, laukia savo eilės, niekas niekur neskuba. Pavyzdžiui, vienas operacinėje paguldytas ir kataraktos operacijai paruoštas pacientas mikrochirurgo laukė 40 minučių. Tuo metu buvo sterilizuojami operacijai reikalingi instrumentai“, – įspūdžiais dalijosi L.Socevičienė.
L.Socevičienę nustebino, jog operacinėse dirba didelis būrys specialistų. Jei Lietuvoje regos korekcijos lazeriu operacijos metu operacinėje dirba mikrochirurgas ir jo padėjėjas, Graikijos ligoninės operacinėje gydytoja suskaičiavo šešis personalo narius: mikrochirurgą, slaugytoją, jaunesnį gydytoją – instrumentatorių, femto lazerio techniką, eksimerinio lazerio techniką, optometristą.
„Universitetinės ligoninės visur yra panašios: daug gydytojų, daug pacientų, daugybė tyrimų ir gydymo metodų. Tačiau pastebėjau, kad graikai nėra linkę skubėti, dirba netaupiai, ne visi personalo nariai operacinėje reikalingi – dubliuoja vienas kito darbą, išmeta daug dar naudotinų medžiagų. Vis dėlto buvo smagu pasižiūrėti ir įsitikinti, kad chirurgai operacinėje dirba tais pačiais metodais, naudoja tuos pačius prietaisus, kaip ir mes, kad šioje srityje niekuo nuo jų neatsiliekame“, – pasakojo L.Socevičienė.
Gydytoją palaikė studente
Gydytojai iš Lietuvos teko susipažinti ne tik su graikų darbo metodais bet ir jau tradicija tapusiais streikais. Vieną ankstų rytą atvykusi stebėti operacijos ji nerado nei gydytojų nei pacientų. Operacinėje buvo tamsu. „Užsidegiau šviesą ir ėmiau laukti, sekretorė paaiškino, kad visuotinis streikas, kai niekas nedirba – Graikijoje įprastas dalykas“, – netikėtus įspūdžius prisiminė gydytoja. Prieš 15 metų gydytojos diplomą gavusi mikrochirurgė juokiasi prisiminusi, kad Herakliono ligoninėje ji buvo ne kartą palaikyta studente. Net gydytojai rezidentai stengėsi lietuvei vis ką nors paaiškinti, o profesoriai stebėdavosi, kad stažuotoja daug išmano tiek apie tyrimus, tiek apie operacijas.
Pamatė seniai operuotus pacientus
Stažuotės metu gydytoja turėjo galimybę pamatyti prieš keliolika metų prof. I.Pallikario operuotus pacientus. Į kliniką kataraktos operacijai atvyko moteris, kuri prieš 15 metų atsikratė akinių – dėl trumparegystės jai buvo atlikta regos korekcija LASIK metodu. Per 60 metų amžiaus moteris pasakojo, kad labai džiaugėsi geru regėjimu ir būtent todėl sugrįžo pas tą patį gydytoją. Ji žinojo, kad regos korekcijos operacijos neapsaugo nuo tokių ligų kaip katarakta ir glaukoma, kurios gresia kiekvieno vyresnio amžiaus žmogaus akims. Gydytoja iš Lietuvos matė daug 50 metų amžiaus ribą perkopusių graikų, kurie pageidavo likti be akinių – jiems buvo atlikta skaidraus lęšio operaciją. Prof. I.Pallikario operacinėje ji išvydo ir vieną garsiosios „Olimpiakos“ krepšinio komandos žaidėją. Po LASEK operacijos eksimeriniu lazeriu jis taip pat atsisveikino su trumparegystę koreguojančiais kontaktiniais lęšiais.
Dažna keratokonuso diagnozė
Viešėdama Graikijoje gydytoja įsitikino, kad ligų paplitimas labai susijęs su tautybe ir genotipu. Šioje saulėtoje šalyje – daugybė vėžinių susirgimų. Melanomos – piktybiniai odos navikai dažnai diagnozuojami jauniems žmonėms.
Graikijoje itin dažna ir akių liga – keratokonusas. Jei mūsų šalyje ji nustatoma maždaug vienam iš 10 tūkst. pacientų, ten ragenos kūgis diagnozuojamas maždaug vienam iš 10 pacientų. O štai, pavyzdžiui, Azijoje ši liga praktiškai nepasitaiko. „Neretai Herakliono ligoninėje vienu metu atliekama dviguba operacija – ragenos sustiprinimas ir regos korekcija lazeriu ar implantuojant specialų lęšį. Ragenos sustiprinimo operacija ten atliekama dažnai, ji ypač sumažino ragenos persodinimo operacijų poreikį, tuo pagerino šia liga sergančių pacientų gyvenimą,“– pasakojo tokias operacijas ir Lietuvoje atliekanti gydytoja L.Socevičienė.
Keratokonusas – tai savaiminis ragenos plonėjimas ir gaubimasis, sukeliantis nekoreguojamą refrakcijos ydą. Ši ragenos liga diagnozuojama remiantis anamneze, refraktometrija, keratometrija, ragenos topografija, pachimertrija, biomikroskopija, oftalmoskopija. Ragenos sustiprinimo operacijos tikslas – ragenos gaubimosi ir plonėjimo sustabdymas, audinio stabilumo padidinimas ir regėjimo aštrumo išsaugojimas. Lietuvoje pirmą kartą ši operacija buvo atlikta Akių klinikoje Lirema 2008 m. balandžio mėn.


Regos korekcijos lazeriu metodai:
LASEK (Laser Assisted subEpithelial Keratectomy) – lopelis formuojamas iš paviršinio ragenos sluoksnio (epitelio), lazerio spinduliu pakeičiamas ragenos vidinio sluoksnio (stromos) išorinės pusės gaubtumas, užklojama epitelio lopeliu. Po operacijos kelioms dienoms uždedamas gydomasis kontaktinis lęšis. Tai saugiausias regos korekcijos lazeriu metodas akiai, nesukeliantis pašalinių poveikių ilgalaikiame pooperaciniame periode. Atliekant LASEK, ragenoje nedaromas pjūvis, išlaikomas ragenos vientisumas, ji nesusilpninama, nėra lopelio formavimo komplikacijų rizikos. Šis metodas leidžia saugiai atlikti operaciją maksimaliai plačioje optinėje zonoje, dėl to nelieka pooperacinių regėjimo kokybės sutrikimų (atspindžių) prietemoje ar naktį. Kadangi LASEK atliekama nepažeidžiant vidinių ragenos sluoksnių, nesutrikdomas ragenos nervinis jautrumas, – akys po šios operacijos netampa jautresnės, pacientai nesiskundžia akių sausumu. Tačiau po šios operacijos, pirmas kelias dienas juntami nemalonūs pojūčiai akyse – svetimkūnio jausmas, perštėjimas, ašarojimas.
LASIK (Laser Assisted In situ Keratomileusis) – specialiu prietaisu mikrokeratomu formuojamas ragenos lopelis iš paviršinio ragenos sluoksnio (epitelio) ir dalies vidurinio sluoksnio (stromos). Lopelis atverčiamas, eksimeriniu lazeriu pakeičiamas stromos vidinės dalies gaubtumas, lopelis grąžinamas atgal. Šis metodas pasaulyje yra populiarus, nes jau kitą dieną po operacijos pacientai gali džiaugtis geru regėjimu. Tačiau tai didžiausią poveikį ragenai turinti operacija, reikalaujanti iš paciento susitaikyti su LASIK operacijos pašaliniais poveikiais: lopelis, kurio storis ~150 mikronų, niekada pilnai nesuauga su po juo esančia ragena – tai ją susilpnina, mažina biomechaninį stabilumą. Dėl to pirmais mėnesiais po operacijos akys yra ypač jautrios bet kokiam mechaniniam poveikiui, o ilgalaikiame periode, labai retai, tačiau gali pasitaikyti savaiminis ragenos gaubimasis (atsiranda astigmatizmas, blogėja regėjimas). Operacijos metu po lopelio atkėlimo lieka plonesnė ragenos dalis, dėl to atliekant abliaciją ragenos audinį reikia „taupyti” optinės zonos sąskaita, t.y. gali kilti regėjimo kokybės sutrikimų – varginti atspindžiai, sunku vairuoti prietemoje ar naktį. Atliekant
pjūvį giliuosiuose ragenos sluoksniuose, sutrikdomas ragenos nervinis jautrumas, – akys po šios operacijos tampa jautresnės, pacientai skundžiasi akių sausumu.

Daugiau informacijos:

Direktorius Mindaugas Socevičius

Akių klinika Lirema
Tel. 85 215 95 95
alk@akiuklinika.lt
www.akiuklinika.lt

Beata Bukotaitė
Mob. 8 615 17383

VšĮ Sveikatos gidas

Nauji straipsniai

 • Akių kosmetika ir jos naudojimas silpnaregiams

  Foto: Shutterstock.com Makiažo naudojimas niekada nėra lengvas, tačiau akių kosmetika reikalauja ypatingo kruopštumo ir kantrybės. Įvaldžius akių makiažo techniką, pats procesas nebėra toks sudėtingas ir klaidų daroma mažiau. Šiomis dienomis didelė dalis žmonių turi problemų su rega, todėl silpnaregėms akių makiažas yra ypatingai sudėtingas. Vis dėlto, šį procesą galima padaryti gerokai...
 • Green Mix - kas tai?

  Green Mix sudėtį sudaro ekologiški super produktai, kurie žinomi dėl pagalbos įveikiant stresą, gerinant odos būklę, bei palaikant bendrą sveikatos būklę ir dar daugiau. Šiame straipsnyje atsakysime į klausimą, kas gi yra tas Green Mix ir kuo jis naudingas. Green Mix ingredientai Šiame mišinyje yra dešimt ingredientų, kurie suteikia naudą sveikatai. Kokosų pieno milteliai: Turi...
 • Dantų protezavimas: problemą spręsti reikia kiek įmanoma greičiau

  Pažvelgus į žmogaus šypseną, galime nuspėti ne tik jo emocinę būklę, nuotaiką, bet ir spręsti apie jo sveikatą, bendrą organizmo būklę. Netekus vieno ar kelių dantų, gali labai pasikeisti emocinė žmogaus būsena, atsirasti kramtymo problemų, žarnyno negalavimų, pakisti žandikaulio padėtis ir kilti kitų rimtų sveikatos sutrikimų, į kuriuos negalima numoti ranka. Dantų protezavimas –...
 • Cukraus poveikis Jūsų odai

  Apie cukraus žalą sveikatai ar kūno linijoms pastaruoju metu kalbama vis dažniau ir garsiau, bet, ar kada pagalvojote, kad būtent cukrus lemia pirmųjų raukšlių atsiradimą, odos tonuso ir skaistumo praradimą? Norint šių veiksnių išvengti, svarbu ne tik kontroliuoti cukraus kiekį, bet ir žinoti, kaip tinkamai savimi pasirūpinti. KAIP CUKRUS SKATINA SENĖJIMO PROCESUS? Įprastai, gausiai...
 • Ortopediniai kamuoliai: nauda ir panaudojimas

  Neretai pusiau juokais, pusiau rimtai teigiama, jog namuose turint ortopedinį kamuolį galima sakyti, jog namuose yra sporto salė. Tai pagrindžia šių kamuolių funkcionalumą ir platų panaudojimo spektrą. Kam skirti ortopediniai kamuoliai? Ortopediniai kamuoliai naudojami mankštai, gimnastikos pratimams atlikti. Treniruotė su reabilitaciniu kamuoliu stiprina visus kūno raumenis....
 • Kaip atsirinkti tinkamą vitaminą D?

  KAS YRA VITAMINAS D? Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris sintetinamas žmogaus odoje, gilesniuose epidermio sluoksniuose veikiant ultravioletiniams (UV-B) saulės spinduliams. Vitamino D gaunama iš augalinės ir gyvulinės kilmės maisto produktų, o natūraliuose produktuose jo kiekiai nėra dideli. Biochemiškai svarbiausias yra D3 vitaminas (cholekalciferolis) ir D2 vitaminas...
 • Kolagenas – ko dar apie jį nežinome?

  Šiandien vienas populiariausių grožio produktų rinkoje yra kolagenas – žuvų baltymų pagrindu išgautas baltymas, galintis padėti pristabdyti tiek odos senėjimą, tiek kitus organizmo senėjimo procesus. Kam skirtas kolagenas, ko iš jo tikėtis, kaip išsirinkti tinkamą ir kaip gauti maksimalią naudą? Apie tai pasakoja estetinės medicinos produktais prekiaujančios bendrovės Gopestetika vadovė...
 • Revoliucinis metodas celiulito gydymui, kūno korekcijai ir veido atjauninimui - Endosferos terapija

  Jei laikytis dietų neturite valios, o pradėti sportuoti stinga laiko ir jėgų? Vargina celiulitas, strijos ir suglebusi oda? Tačiau nori atrodyti jauna ir graži, bet nenori intervencijų veido srityje? Masažo Klinika kviečia išbandyti revoliucinį metodą celiulito gydymui, kūno korekcijai ir veido atjauninimui! Endosferos terapija – pirmoji atjauninimo ir celiulito gydymo terapija,...
 • Skaitmeninis protezavimas - eksperto žodis

  Perėjimas prie skaitmeninės odontologijos yra negrįžtama pasaulinė tendencija, kuri po truputį skinasi kelią į odontologijos klinikas ir Lietuvoje. „Šypsenos akademija“ klinika su pasididžiavimu gali teigti esanti viena pirmųjų Lietuvoje jau pasiekusi bemaž visų procesų skaitmenizavimą. Tai didžiulis žingsnis odontologijos srityje ne tik palengvinantis gydytojo odontologo darbą,...
 • Skauda raumenis arba sąnarius? Išbandykite skausmo gydymą radijo dažnio terapija

  Ar žinote, kad maždaug viename odos centimetre yra apie 700 skausmo sensorių? Taigi pajusti skausmą – paprasta, o jį numalšinti, deja, ne visada. Raumenų, sąnarių, sausgyslių ar raiščių skausmas apriboja judėjimo galimybes ir blogina gyvenimo kokybę. Ąžuolyno klinika ir SPA siūlo išskirtinį skausmo gydymo būdą – radijo dažnio terapiją su INDIBA® Deep Care aparatu, kuris...
 • Kiek laiko trunka pilna dantų lanko rekonstrukcija all-on-4 metodu

  Kiekvienas mes esame unikalus, unikalūs yra ir mūsų dantys bei jų būklė, tad turint omenyje, kad kiekvieno paciento situacija yra unikali, be nuodugnios apžiūros ir tyrimų neįmanoma pateikti tikslaus atsakymo, kiek laiko gali trukti pilna dantų lanko rekonstrukcija ALL-ON-4 metodu. Tačiau atlikus nuodugnius skaitmeninius tyrimus, kiekvienam galime pasakyti kam reikia nusiteikti galvojant apie...
 • Mitybos planas – ir grožiui, ir sveikatai

  Ąžuolyno klinikoje ir SPA svarbi ne tik estetika, bet ir sveikata, kurią laikome viena didžiausių vertybių. Šie du dalykai yra neatsiejami – grožis ir sveikata visada žengia kartu. Kai gerai jaučiamės, esame kupini jėgų ir energijos, tai kitaip ir atrodome: spindi akys, švyti oda ir mes patys. Sveika mityba ir gyvensena yra tas žingsnis, kuris veda link grožio ir sveikatos dermės....
 • Apgamų šalinimas lazeriu: kada galima atlikti ir kokie privalumai?

  Žmonės turi apgamų įvairiose kūno vietose ir kai kurie jiems visiškai netrukdo, o kai kuriuos nusprendžiama pašalinti. Apgamo pašalinimas gali būti pasirenkamas dėl įvairių priežasčių. Visų pirma apgamas gali būti šalinamas, nes nustatomi apgamo supiktybėjimo požymiai arba rizika supiktybėti. Priežastis gali būti ir neestetiškai atrodantis, matomoje kūno vietoje esantis apgamas. Taip pat...
 • Kiek laiko trunka atkurti trūkstamą dantį?

  Net ir vieno danties praradimas gali sukelti nuolatinį diskomfortą: žmonės vengia šypsotis ir palaikyti tiesioginį kontaktą su kitu asmeniu. Tokiu būdu yra apribojimas socialinio gyvenimo aktyvumas ir krenta pasitikėjimas savimi. Kodėl žmonės linkę atidėlioti prarasto danties atkūrimo procesą? Juk delsimas gali sukelti liūdnas pasekmes ir tik prailginti gydymo procesą. Blogiausia, kad žmonės...
 • Kada reikia šalint klibantį dantį?

  Pradėkime nuo to, kad dantų paslankumas nėra normali būsena. Dantų paslankumą dažniausiai lemia šios dvi pagrindinės priežastys: periodontitas arba traumos. Esant danties paslankumui būtina kreiptis pas gydytoja periodontologą. Delsti nėra ko, dažnu atveju danties paslankumas – tai ilgai užsitęsusios, negydomos ligos pasekmė. Dantų paslankumo atsiradimo priežastys Kaip jau minėta,...