Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Lietuvės gydytojos įspūdžiai iš lazerinės regos korekcijos (LASIK) išradėjo operacinės

2010 m. spalio 8 d.

Svarbiausia – laimingas pacientas. Tokią paprastą tiesą Akių klinikos Lirema gydytoja Lina Socevičienė išgirdo viešėdama Graikijoje. Čia ji tris savaites stažavosi pasaulyje žinomo lazerinės akių korekcijos metodo LASIK išradėjo profesoriaus Ioannio Pallikario operacinėje.

Susipažino su LASIK „tėvu“

Dažnai įvairias tarptautines konferencijas ir kursus užsienyje lankanti L.Socevičienė šią vasarą laimėjo Europos akių gydytojų draugijos (SOE) kasmet organizuojamą konkursą ir išvyko tobulintis į Herakliono universitetinę ligoninę ir Optikos ir regėjimo mokslo institutą Kretoje. „Sąrašas klinikų, kurias galėjau rinktis stažuotei, buvo ilgas, tačiau jau seniai svajojau pamatyti, kaip dirba prieš 20 metų revoliuciją regos korekcijoje sukėlęs LASIK tėvu vadinamas profesorius I.Pallikaris“, – sakė L.Socevičienė.

Herakliono universitetinėje ligoninėje gydytoja kiekvieną dieną stebėdavo, kaip tiriami pacientai, atliekamos kataraktos, glaukomos, ragenos persodinimo, vokų plastinės operacijos.
Prie Kretos universiteto Medicinos fakulteto įkurtame Optikos ir regėjimo mokslo institute veikia regėjimo korekcijos padalinys. Čia L.Socevičienė stebėjo, kaip pacientai ruošiami refrakcijos ydų korekcijos operacijoms, jiems atliekami įvairūs tyrimai, taikomi modernūs diagnostikos prietaisai, atliekamos regėjimo korekcijos operacijos. Nors regos korekcija Graikijoje kaip ir Lietuvoje nėra kompensuojamos ligonių kasų, nes laikoma kosmetine operacija, refrakcinė chirurgija Graikijoje yra pripažinta. Todėl visi mikrochirurgai, kurie domisi šia sritimi, tokias operacijas parinkdami pacientui tinkamiausią chirurgijos metodą.
Pacientui abiejų akių regos korekcijos lazeriu operacija Herakliono ligoninėje kainuoja apie 3 tūkst. eurų (per 10 tūkst. litų). „Mane nudžiugino, kad pasitvirtino tie darbo metodai, kurių buvau išmokyta. Net tas gydytojas, kuris išrado LASIK metodą, daugiausiai operacijų daro paviršinės abliacijos metodu (PRK, LASEK), nežiūrint to, kad operacinėje jis turi femtosekundinį lazerį, kuris yra saugus lopelio formavimui operuojant LASIK metodu. Daugiau kaip 20-ties metų patirtis parodė, kad saugiau akiai yra paviršinė abliacija, o LASIK daromas tik tuomet, kai paciento akys atitinka labai griežtus kriterijus“, – pasakojo gydytoja L.Socevičienė.
Profesorius I.Pallikaris nustebino savo lankstumu. Jei paprastai patyrę ir vardą užsitarnavę profesoriai vienu ar kitu klausimu (apie gydymo taktiką, prietaisus, lęšius ir t.t.) turi tvirtą nuomonę. I.Pallikaris, išgirdęs lietuvės klausimus, atsakė paprastai: „Geriausių nėra. Viskas turi privalumų ar trūkumų. Svarbiausia, kad pacientas būtų laimingas“.
Operacinėje – šeši medikai „Pastebėjau, kad ten pacientai – itin kantrūs, labai ramiai klausosi gydytojų nurodymų, laukia savo eilės, niekas niekur neskuba. Pavyzdžiui, vienas operacinėje paguldytas ir kataraktos operacijai paruoštas pacientas mikrochirurgo laukė 40 minučių. Tuo metu buvo sterilizuojami operacijai reikalingi instrumentai“, – įspūdžiais dalijosi L.Socevičienė.
L.Socevičienę nustebino, jog operacinėse dirba didelis būrys specialistų. Jei Lietuvoje regos korekcijos lazeriu operacijos metu operacinėje dirba mikrochirurgas ir jo padėjėjas, Graikijos ligoninės operacinėje gydytoja suskaičiavo šešis personalo narius: mikrochirurgą, slaugytoją, jaunesnį gydytoją – instrumentatorių, femto lazerio techniką, eksimerinio lazerio techniką, optometristą.
„Universitetinės ligoninės visur yra panašios: daug gydytojų, daug pacientų, daugybė tyrimų ir gydymo metodų. Tačiau pastebėjau, kad graikai nėra linkę skubėti, dirba netaupiai, ne visi personalo nariai operacinėje reikalingi – dubliuoja vienas kito darbą, išmeta daug dar naudotinų medžiagų. Vis dėlto buvo smagu pasižiūrėti ir įsitikinti, kad chirurgai operacinėje dirba tais pačiais metodais, naudoja tuos pačius prietaisus, kaip ir mes, kad šioje srityje niekuo nuo jų neatsiliekame“, – pasakojo L.Socevičienė.
Gydytoją palaikė studente
Gydytojai iš Lietuvos teko susipažinti ne tik su graikų darbo metodais bet ir jau tradicija tapusiais streikais. Vieną ankstų rytą atvykusi stebėti operacijos ji nerado nei gydytojų nei pacientų. Operacinėje buvo tamsu. „Užsidegiau šviesą ir ėmiau laukti, sekretorė paaiškino, kad visuotinis streikas, kai niekas nedirba – Graikijoje įprastas dalykas“, – netikėtus įspūdžius prisiminė gydytoja. Prieš 15 metų gydytojos diplomą gavusi mikrochirurgė juokiasi prisiminusi, kad Herakliono ligoninėje ji buvo ne kartą palaikyta studente. Net gydytojai rezidentai stengėsi lietuvei vis ką nors paaiškinti, o profesoriai stebėdavosi, kad stažuotoja daug išmano tiek apie tyrimus, tiek apie operacijas.
Pamatė seniai operuotus pacientus
Stažuotės metu gydytoja turėjo galimybę pamatyti prieš keliolika metų prof. I.Pallikario operuotus pacientus. Į kliniką kataraktos operacijai atvyko moteris, kuri prieš 15 metų atsikratė akinių – dėl trumparegystės jai buvo atlikta regos korekcija LASIK metodu. Per 60 metų amžiaus moteris pasakojo, kad labai džiaugėsi geru regėjimu ir būtent todėl sugrįžo pas tą patį gydytoją. Ji žinojo, kad regos korekcijos operacijos neapsaugo nuo tokių ligų kaip katarakta ir glaukoma, kurios gresia kiekvieno vyresnio amžiaus žmogaus akims. Gydytoja iš Lietuvos matė daug 50 metų amžiaus ribą perkopusių graikų, kurie pageidavo likti be akinių – jiems buvo atlikta skaidraus lęšio operaciją. Prof. I.Pallikario operacinėje ji išvydo ir vieną garsiosios „Olimpiakos“ krepšinio komandos žaidėją. Po LASEK operacijos eksimeriniu lazeriu jis taip pat atsisveikino su trumparegystę koreguojančiais kontaktiniais lęšiais.
Dažna keratokonuso diagnozė
Viešėdama Graikijoje gydytoja įsitikino, kad ligų paplitimas labai susijęs su tautybe ir genotipu. Šioje saulėtoje šalyje – daugybė vėžinių susirgimų. Melanomos – piktybiniai odos navikai dažnai diagnozuojami jauniems žmonėms.
Graikijoje itin dažna ir akių liga – keratokonusas. Jei mūsų šalyje ji nustatoma maždaug vienam iš 10 tūkst. pacientų, ten ragenos kūgis diagnozuojamas maždaug vienam iš 10 pacientų. O štai, pavyzdžiui, Azijoje ši liga praktiškai nepasitaiko. „Neretai Herakliono ligoninėje vienu metu atliekama dviguba operacija – ragenos sustiprinimas ir regos korekcija lazeriu ar implantuojant specialų lęšį. Ragenos sustiprinimo operacija ten atliekama dažnai, ji ypač sumažino ragenos persodinimo operacijų poreikį, tuo pagerino šia liga sergančių pacientų gyvenimą,“– pasakojo tokias operacijas ir Lietuvoje atliekanti gydytoja L.Socevičienė.
Keratokonusas – tai savaiminis ragenos plonėjimas ir gaubimasis, sukeliantis nekoreguojamą refrakcijos ydą. Ši ragenos liga diagnozuojama remiantis anamneze, refraktometrija, keratometrija, ragenos topografija, pachimertrija, biomikroskopija, oftalmoskopija. Ragenos sustiprinimo operacijos tikslas – ragenos gaubimosi ir plonėjimo sustabdymas, audinio stabilumo padidinimas ir regėjimo aštrumo išsaugojimas. Lietuvoje pirmą kartą ši operacija buvo atlikta Akių klinikoje Lirema 2008 m. balandžio mėn.


Regos korekcijos lazeriu metodai:
LASEK (Laser Assisted subEpithelial Keratectomy) – lopelis formuojamas iš paviršinio ragenos sluoksnio (epitelio), lazerio spinduliu pakeičiamas ragenos vidinio sluoksnio (stromos) išorinės pusės gaubtumas, užklojama epitelio lopeliu. Po operacijos kelioms dienoms uždedamas gydomasis kontaktinis lęšis. Tai saugiausias regos korekcijos lazeriu metodas akiai, nesukeliantis pašalinių poveikių ilgalaikiame pooperaciniame periode. Atliekant LASEK, ragenoje nedaromas pjūvis, išlaikomas ragenos vientisumas, ji nesusilpninama, nėra lopelio formavimo komplikacijų rizikos. Šis metodas leidžia saugiai atlikti operaciją maksimaliai plačioje optinėje zonoje, dėl to nelieka pooperacinių regėjimo kokybės sutrikimų (atspindžių) prietemoje ar naktį. Kadangi LASEK atliekama nepažeidžiant vidinių ragenos sluoksnių, nesutrikdomas ragenos nervinis jautrumas, – akys po šios operacijos netampa jautresnės, pacientai nesiskundžia akių sausumu. Tačiau po šios operacijos, pirmas kelias dienas juntami nemalonūs pojūčiai akyse – svetimkūnio jausmas, perštėjimas, ašarojimas.
LASIK (Laser Assisted In situ Keratomileusis) – specialiu prietaisu mikrokeratomu formuojamas ragenos lopelis iš paviršinio ragenos sluoksnio (epitelio) ir dalies vidurinio sluoksnio (stromos). Lopelis atverčiamas, eksimeriniu lazeriu pakeičiamas stromos vidinės dalies gaubtumas, lopelis grąžinamas atgal. Šis metodas pasaulyje yra populiarus, nes jau kitą dieną po operacijos pacientai gali džiaugtis geru regėjimu. Tačiau tai didžiausią poveikį ragenai turinti operacija, reikalaujanti iš paciento susitaikyti su LASIK operacijos pašaliniais poveikiais: lopelis, kurio storis ~150 mikronų, niekada pilnai nesuauga su po juo esančia ragena – tai ją susilpnina, mažina biomechaninį stabilumą. Dėl to pirmais mėnesiais po operacijos akys yra ypač jautrios bet kokiam mechaniniam poveikiui, o ilgalaikiame periode, labai retai, tačiau gali pasitaikyti savaiminis ragenos gaubimasis (atsiranda astigmatizmas, blogėja regėjimas). Operacijos metu po lopelio atkėlimo lieka plonesnė ragenos dalis, dėl to atliekant abliaciją ragenos audinį reikia „taupyti” optinės zonos sąskaita, t.y. gali kilti regėjimo kokybės sutrikimų – varginti atspindžiai, sunku vairuoti prietemoje ar naktį. Atliekant
pjūvį giliuosiuose ragenos sluoksniuose, sutrikdomas ragenos nervinis jautrumas, – akys po šios operacijos tampa jautresnės, pacientai skundžiasi akių sausumu.

Daugiau informacijos:

Direktorius Mindaugas Socevičius

Akių klinika Lirema
Tel. 85 215 95 95
alk@akiuklinika.lt
www.akiuklinika.lt

Beata Bukotaitė
Mob. 8 615 17383

VšĮ Sveikatos gidas

Nauji straipsniai

 • Estetinis plombavimas

  Estetinis plombavimas – minimaliai invazyvus estetinės odontologijos metodas, kuris taikomas atkurti nuskilusius, nudilusius, ėduonies pažeistus dantis, taip pat norint padailinti dantų formą, uždaryti tarpus tarp dantų (diastemas) ar pakeisti senas, išsiskiriančias spalva iš natūralių danties audinių, plombas į nepastebimas restauracijas. Estetinio plombavimo būdu dantys atkuriami...
 • Dantų implantavimas: 6 svarbiausi dalykai, kuriuos Jums reikia žinoti

  Dantų implantavimas – vienas svarbiausių išradimų šiuolaikinėje odontologijoje. Kasmet tūkstančiai žmonių, netekusių nuosavų dantų, pasirenka šią procedūrą dėl jos ilgaamžiškumo, patogumo, praktiškumo ir, žinoma, tikrų dantų pojūčio. Dantų implantai suteikia antrą šansą turėti nuostabią šypseną, tinkamai kramtyti, pasitikėti savimi ir išvengti su dantų praradimu susijusių ligų ar...
 • Klubo sąnario keitimas: ką svarbu žinoti?

  Kineziterapija – viena iš pagrindinių reabilitacijos priemonių sveikatos ir fizinės būklės grąžinimui bei palaikymui, gydant judesiu ir fiziniais veiksniais. Specialistų teigimu, kineziterapija po klubo sąnario operacijos atlieka ypatingą vaidmenį pacientų gijimo procese – padeda greičiau atsigauti, sumažina neigiamus po operacijos sukeliamus simptomus bei leidžia atgauti...
 • Dr. Welch: hormonų terapija sukelia vėžį

  Dr. Claudia Welch savo knygoje “Subalansuoti hormonai – subalansuotas gyvenimas” detaliai pasakoja apie sintetinių hormonų ir hormoninės kontracepcijos žalą moters organizmui. Daktarė pasakoja, jog prestižinis medicinos žurnalas „Lancet“ paskelbė didžiulio tyrimo apie geriamuosius kontraceptikus rezultatus, kurie parodė, kad nėštumą reguliuojančių tablečių...
 • Rugsėjo 1-oji artėja: patikrinkite vaiko sveikatą ne dėl "varnelės"

  Prasidėjusi lėtinė liga gali likti nepastebėta, jei profilaktinės sveikatos patikros metu neatliekami reikiami kraujo bei šlapimo tyrimai. Dėl savo vaiko sveikatos pasistenkite daugiau – dabar daug pigiau pasinaudokite išsamesnio ištyrimo programa pažangiose „Medicina practica“ laboratorijose! Be tyrimų nėra kalbos apie sveikatą Sergančių vaikų kasmet daugėja. Juos...
 • Dantų ėduonies profilaktika

  Dantų ėduonis tai yra liga, kuriai būdingas kietų danties audinių demineralizavimas ir proteolitinis irimas. Tai lemia bendrieji ir vietiniai veiksniai, iš jų keturi vaidina svarbiausią vaidmenį: dantų jautrumas ėduoniui dantų apnašos substratas (maisto produktai) laikas Tinkama mityba yra vienas iš svarbių faktorių, padedančių išvengti ėduonies. Kitas...
 • „NeoLife“ – besirūpinantiems sveikata ir puikia savijauta

  Daugelis gyvename aktyvų gyvenimą itin įtemptu ritmu. Dideli darbo krūviai, daug papildomų veiklų, laiko stoka poilsiui ir kokybiškam miegui išbalansuoja organizmą. Negana to, dažnas neteikiame daug reikšmės tinkamai mitybai, o ir nelabai yra tam galimybių, kai vis skubame, lekiame ir neretai tiesiog kažko užkandame. Visi šie aspektai suponuoja vitaminų ir mikroelementų disbalansą organizme....
 • Gydytoja ortopedė-traumatologė Rūta Banytė: su paspirtukais į gatves išrieda ir rimtos traumos

  Per pastaruosius kelerius metus didžiuosiuose šalies miestuose itin išpopuliarėjo paspirtukai, elektriniai ir ne tik. Tačiau kartu su paspirtukais į gatves išrieda ir įvairios traumos. Tam galėtų paantrinti gydytojai ortopedai-traumatologai, kasdien susiduriantys su vis daugiau elektrinių paspirtukų vairuotojų ir jų kliudytų praeivių. Apie tai kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo...
 • Netinkama mityba ar vaistai – kas labiausiai kenkia kepenims?

  Kaip gyvename, ką valgome ar kokiais žalingais įpročiais nuodijame savo organizmą puikiai atspindi kepenys. Mūsų šalyje vis dar gajus mitas, kad labiausiai kepenis „ėda“ vaistai, tačiau statistika rodo ką kita. Lietuvoje viena opiausių problemų – alkoholinė kepenų liga, taip pat – nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga (NASKL), kurią lemia nutukimas, metabolinis...
 • Šlapimo nelaikymas - ką rekomenduoja specialistai?

  Šlapimo nelaikymas – tai nevalingas šlapimo tekėjimas iš šlapimo takų, kai sutrinka normali šlapimo sulaikymo funkcija. Toks sutrikimas yra laikomas liga, kuri sukelia daugybę nepatogumų ir problemų kasdieniniame gyvenime. „Gijos Klinikų“ gydytojas-urologas Saulius Stirbys nurodo šios ligos atsiradimo priežastis bei pasakoja, kokių priemonių reikėtų imtis, jeigu jus kamuoja...
 • Skrandžio bakterija - kas tai?

  Skrandžio, dvylikapirštės žarnos uždegimą, opaligę, dispepsiją, vėžį gali išprovokuoti skrandyje apsigyvenusios Helicobacter pylori bakterijos. Nustatyta, kad daugiau nei 50 proc. gyventojų yra jos nešiotojai, bet didžioji jų dalis jaučiasi gerai ir net nežino, kad yra užsikrėtę. Helicobacter pylori bakterija galima užsikrėsti per rankas, maistą. Paprastai užsikrečiama vaikystėje, kai maži...
 • Viskas, ką reikia žinoti apie alerginę reakciją

  Dažnai iš manęs gali užgirsti frazę – „nemaišyk kosmetinių priemonių !! “ Dažnai ieškodama (-s) geriausios ir sau tinkamos, išmėgini parduotuvių lentynose parduodamas priemones, užsitepi kartą du tris... nieko – etiketės anotacija – apgavo, nepateisino lūkesčių, tuomet ieškai dar ir elgies vėl taip pat ir paieškos baigias tuo, jog atkeliauji pas kosmetologą...
 • Mažai žinomi efektyvūs patarimai, kaip spręsti veido pigmentacijos problemą

  Pigmentacija odos susirgimas, kuomet odoje pasirodo pigmentinės dėmės. Pigmentas randamas odoje suteikia odai tam tikrą atspalvį. Kiekvienas turime individualų pigmento kiekį, kuris pasiskirsto odos paviršiuje vienodai, suteikdamas tolygų odos atspalvį. Tačiau atsitinka taip, jog pigmentas negali pasiskirstyti tolygiai odos paviršiuje, jis susikoncentruoja vienoje plotmėje, kurią mes vadiname...
 • Dantų implantai – svajonė, tapusi kasdienybe

  Dantų implantai, kažkada buvę tik moksline fantastika, dabar tapo kasdienybe. Tai optimalus sprendimas, grąžinantis žmonėms prarastus dantis. Dantų implantacija yra geriausias ilgalaikis sprendimas vieno ar daugiau dantų netekusiems žmonėms. Visame pasaulyje žinomi švediški dantų implantai „Angitia“ klinikoje įsriegiami visam gyvenimui. Ant jų pritvirtinti dirbtiniai danties...
 • Kaip veikia oro jonizatorius?

  Šiuolaikiniame pasaulyje nieko nebestebina oro tarša. Vis dažniau dėl meteorologinių sąlygų, besiplečiančios pramonės gamybos, didelių transporto srautų ore fiksuojamas padidintas kiekis kenksmingųjų dalelių, kurios neabejotinai daro didelę žalą kiekvieno mūsų savijautai. O kaip dėl užteršto oro patalpų viduje? Apsisaugoti namuose įmanoma - padėti gali oro jonizatoriai. Kas yra oro...