Burnos ligos ir jų sąsajos su visu organizmu
2023 m. vasario 23 d.
Moksliniai tyrimai rodo, kad periodonto ligos, kuriomis serga 20-50% pasaulio gyventojų susijusios su labiausiai pasaulyje paplitusiomis neužkrečiamomis ligomis, tokiomis kaip širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, Alzheimeris, nutukimas, įvairios vėžio formos, reumatoidinis artritas, Parkinsono liga ar net nėštumo komplikacijos. Todėl svarbu suprasti, kad jūsų burnos sveikatos būklė turi įtakos ir jūsų bendrai organizmo sveikatai.
Periodontitas vis labiau plinta ne vien tik vyresnio amžiaus žmonių tarpe, bet ir tarp jaunesnių asmenų. Rūkymas, prasta asmeninė burnos higiena, vaistų vartojimas, amžius, paveldimumas, stresas – tai tik keletas rizikos veiksnių, kurie turi įtakos periodonto ligų atsiradimui.
Kas yra gingivitas ir periodontitas? Kuo jie skiriasi?
Gingivitas yra pradinė periodonto audinių uždegimo stadija, kuri išsivysto nuo bakterinių dantų apnašų, kurios sukelia uždegiminius procesus dantenose dėl kurių atsiranda dantenų kraujavimas, paraudimas ar paburkimas. Jeigu apnašos nėra pašalinamos vystosi tolimesnė periodonto audinių uždegiminė stadija – periodontitas.
Periodontitas - tai lėtinė uždegiminė liga, kurią sukelia dantų apnašose esančios bakterijos, pažeidžiančios jungiamojo audinio skaidulas, periodonto raiščius ir dantį supantį kaulą.
Negydomas periodontitas gali progresuoti, gilėti dantenų vagelės ir formuotis kišenės, kuriose gali vešėti anaerobiniai mikroorganizmai, galiausiai pažeidžiantys dantį supančius audinius ir sukeliantys danties netekimą. Nepaisant to, kad periodonto ligos yra labiausiai paplitusi liga po dantų ėduonies ir užima 11 vietą pasaulyje pagal paplitimą, jos dažnai ignoruojamos.
Taip periodontitas vis labiau didėja ne vien tik vyresnio amžiaus žmonių tarpe, bet ir tarp jaunesnių asmenų. Rūkymas, prasta burnos higiena, vaistų vartojimas, amžius, paveldimumas, stresas – tai tik keletas rizikos veiksnių, kurie turi įtakos periodonto ligų atsiradimui.
Periodontito ryšys su organizmo ligomis
Naujausiais moksliniais tyrimais nustatytas stiprus ryšys tarp periodontito ir sisteminių organizmo ligų, iš kurių pagrindinės yra širdies ir kraujagyslių ligos bei cukrinis diabetas. Žmonėms, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu ir sergantiems sunkiomis periodonto ligomis, mirties rizika yra 3,2 karto didesnė nei tiems, kurie neserga periodonto ligomis. Be to, sergantiesiems periodonto ligomis širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėja 19%, o vyresniems nei 65 metų žmonėms - dar labiau (44%). Ryšys tarp šių ligų yra dvikryptis: sergantieji diabetu turi didesnę riziką susirgti periodontitu ir atvirkščiai.
Periodontito nereikėtų ignoruoti, nes jis gali turėti rimtų pasekmių ne tik burnos sveikatai, bet ir bendrai sveikatai. Svarbu kreiptis dėl periodontito gydymo ir laikytis geros burnos higienos, kad sumažėtų sisteminių ligų išsivystymo rizika.
Blogos burnos sveikatos poveikis bendrai sveikatai
Prasta burnos higiena taip pat gali turėti didelę įtaką jūsų bendrai sveikatai. Dantenose susikaupus ligas sukeliančioms bakterijoms gali sumažėti apsauginė burnos mikroflora ir pradėti dominuoti kenksmingos bakterijos. Dėl to gali išsivystyti dantenų ligos, kurios negydomos gali progresuoti nuo gingivito iki periodontito. Kadangi burnos kraujotaka yra susijusi su visu organizmu, bakterijų išplitimas po visą organizmą gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, kepenų ir kasos sutrikimus ir net smegenų problemas. Tinkama burnos higiena yra labai svarbi ne tik norint išsaugoti sveiką burną, bet ir apsaugoti bendrą sveikatą.
Kaip išvengti periodonto ligų?
Burnos higienistė Greta Košė pateikia keletą svarbiausių Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų, norint išvengti periodonto ligų:
- Gera individuali burnos higiena. Tinkamas ir reguliarus dantų valymas, tarpdančių bei liežuvio priežiūra padeda išvengti periodonto ligų. Nepaisant didelės valymo svarbos, tik mažiau nei pusė gyventojų pasaulyje valosi dantis du kartus per dieną. Taip pat reikėtų nepamiršti ir profilaktinių apsilankymų pas burnos priežiūros specialistus bei reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną. Sergant periodonto ligomis profesionali burnos higiena turi būti atliekama kas 3-4 mėnesius, nebent jums kitaip rekomendavo jūsų burnos priežiūros specialistas.
- Didelę įtaką periodonto būklei turi ir mityba. Nors mitybos vaidmuo dantų ėduonies profilaktikoje yra svarbesnis, palyginus su periodonto ligų prevencija, tačiau netinkama mityba gali neigiamai paveikti ir periodonto audinius, sukeldama greitą ligos progresavimą. Atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad vitamino C trūkumas turi įtakos periodonto būklei bei ligos sunkumui. Mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių ir mažai riebalų bei cukraus yra būtina sveikiems periodonto audiniams. Vitaminai C ir E pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, kurios padeda sumažinti reaktyvių deguonies radikalų, susidarančių uždegimo metu, gamybą.
- Fluoro naudojimas. Alavo fluoridas turi anti-apnašų ir antigingivitinį poveikį, mažina bakterijų ir spirochetų kiekį po dantenomis, todėl palaiko tinkamą dantenų sveikatą. Mokslinių tyrimų metu buvo nustatyta, kad naudojant dantų pastą su alavo fluoridu, per du mėnesius reikšmingai sumažėjo dantenų kraujavimas.
- Antimikrobinių medžiagų naudojimas. Burnos skalavimo skysčiai, geliai ar dantų pastos, kurių sudėtyje yra chlorheksidinas, eteriniai aliejai, cinkas – padeda kontroliuoti apnašas bei mažina uždegiminius procesus. Dėl šių medžiagų naudojimo rekomenduojama pasitarti su savo burnos priežiūros specialistu.
- Rūkymas yra vienas pagrindinių periodonto ligų rizikos veiksnys, todėl nustojus rūkyti užkertamas kelias nemažai daliai periodonto ligų atvejų. Rūkymo atsisakymas ne tik stabdo tolimesnį periodonto ligos progresavimą, bet ir gali sumažinti periodonto audinių destrukciją.
- Streso mažinimas. Streso metu sumažėja seilių sekrecija, o tai savo ruožtu gali sustiprinti dantų apnašų susidarymą. Mokslinių tyrimų metu nustatyta, kad depresija sergantiems žmonėms sunkiau kontroliuojamas periodonto ligų gydymas. Akademinis stresas taip pat turi įtakos dantenų uždegimui bei suprastėjusiai burnos higienai.
Burnos priežiūros priemonės sergantiems periodontitu:
- Tarpdančiai. Dantų valymą pradėkite nuo tarpdančių, kad pašalintumėte susikaupusias apnašas ir dantų šepetėlio šereliai bei dantų pasta galėtų patekti į tarpdantį. Rekomenduojama naudoti tarpdančių irigatorių, tarpdančių šepetėlius ir tarpdančių siūlą. Tarpdančius geriausia valyti prieš dantų valymą šepetėliu ir pasta, ryte ir vakare.
> Tarpdančių šepetėliai, siūlai, elektrinis irigatorius su specialiu periodontologiniu antgaliu.
- Antibakterinė dantų pasta. Pacientams sergantiems periodontitu burnos priežiūros specialistai rekomenduoja antibakterinę dantų pastą.
> Antibakterinės dantų pastos.
- Antibakterinis burnos skalavimo skystis. Visiškam burnos ertmės dezinfekavimui naudokite antibakterinį (gydomąjį) burnos skalavimo skystį. Skalaukite burną išsivalius dantis 2-3 kartus dienoje apie 60-90 sekundžių.
> Burnos skalavimo skysčiai sergantiems periodontitu.
- Dantų šepetėlis. Dantis rekomenduoja valyti naudojant elektrinį ultragarsinį / garsinį arba mechaninį minkštą (su prailgintais šereliais) dantų šepetėlius, tačiau geriausiems periodontito gydymo rezultatams pasiekti rekomenduojama naudoti elektrinį.
- Liežuvio valiklis. Bakterijos taip pat kaupiasi ir ant liežuvio, todėl rekomenduoja naudoti ir liežuvio valiklį.
- Vieno danties šepetėlis. Naudodami vieno danties šepetėlį būsite tikri, kad išvalėte visus dantų paviršius ir nepalikote apnašų. Rekomenduojama valyti kiekvieną dantį, bent vieną kartą dienoje.