Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Keratokonusas – klastinga akių liga, šiandien sustabdoma moderniu metodu

2019 m. lapkričio 8 d.
Keratokonusas – klastinga akių liga, šiandien sustabdoma moderniu metodu

Būtų sunku pervertinti regėjimo svarbą žmogaus gyvenime. Nenuostabu, kad žmonės, paklausti, ką galėtų pasakyti apie aklumą, pirmiausia jį įvardija kaip didelę nelaimę. Visiškai ar iš dalies netekti regos visais laikais buvo laikoma gyvenimo tragedija, kai žmogus nuo supančio pasaulio atskiriamas tamsos siena. „Šiais laikais su regos problemomis susiduria tiek daug žmonių, kad labiau stebina ne jų turintys, bet tie, kurie tuo nesiskundžia. Tačiau kai kurias akių ligas itin sunku diagnozuoti. Pradinėse jų stadijose žmogus nieko nejunta, nes nėra ryškių simptomų, o ir gydytojus klaidina paprasta įranga nepastebimi akies pakitimai“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Oftalmologijos centro vadovas akių ligų gydytojas oftalmologas med. dr. Paulius Rudalevičius. Su juo kalbamės apie vieną klastingiausių akių ligų – keratokonusą, kuris, gera žinia, šiandien gali būti sėkmingai stabdomas moderniais metodais.

Liga pažeidžia akies rageną

Keratokonusas – tai itin klastinga akių patologija, pažeidžianti akies rageną. Gydytojas oftalmologas med. dr. P. Rudalevičius rageną poetiškai vadina akies langu į pasaulį. Tai skaidri struktūra, atliekanti apsauginę funkciją, nukreipianti šviesos spindulius į tinklainę ir veikianti kaip natūralus lęšis.

Keratokonusas yra degeneracinė, neuždegiminė akių liga, kai akies paviršiuje esanti ragena pradeda savaime plonėti ir gaubtis, pamažu iš įprastos sferinės formos pereidama į kūginę.

Negydant kyla grėsmė prarasti gerą regėjimą

Dažniausiai keratokonusas nustatomas 20–30-aisiais gyvenimo metais, bet galima ir žymiai ankstesnė jo progresavimo pradžia.

Kuo jaunesniame amžiuje prasideda ragenos pakitimai, tuo spartesnė ligos eiga. Jos progresavimas paprastai trunka maždaug iki 38 metų. Negydomas keratokonusas gali negrįžtamai pakenkti geram regėjimui. Labai apleistais ligos atvejais gali prireikti net ragenos persodinimo operacijos.

Tikslios priežastys nežinomos

Nėra tiksliai žinoma, kas lemia keratokonuso atsiradimą. Keletas mokslinių studijų nurodo ryšį tarp dažno ir stipraus akių trynimo ir keratokonuso išsivystymo. Pasak gydytojo, natūralu, kad labai susilpnėjusią rageną trinant ar kitaip traumuojant, galima ją dar labiau pažeisti ir paspartinti keratokonuso progresavimą.

Keratokonusas gali atsirasti dėl pačių įvairiausių priežasčių. Labiausiai tikėtinos:

 • nepalanki ekologinė aplinka dėl didelio užterštumo;
 • endokrininės sistemos medžiagų apykaitos sutrikimai;
 • akies traumos.

Svarbus ir paveldimumo faktorius – yra žinoma, kad 10 proc. ligos atvejų yra nulemti paveldėjimo, todėl žmonėms, kurių artimiems giminaičiams buvo diagnozuotas keratokonusas, privalu nuo paauglystės reguliariai tikrintis regos būklę ir atlikti specialius ragenos topografinius tyrimus.

Med. dr. Paulius Rudalevičius teigia, kad keratokonusas pasaulyje diagnozuojamas 500 iš 100 000 pacientų. Truputėlį dažniau ši liga nustatoma vyrams, bet iš esmės šis skirtumas tarp lyčių nereikšmingai mažas.

Oftalmologai pastebi, kad per pastarąjį dešimtmetį ženkliai padaugėjo keratokonuso atvejų. Viena vertus, tai galima paaiškinti išaugusiomis diagnostikos galimybėmis, kita vertus, tai signalizuoja apie tai, kad labai suprastėjo mūsų aplinkos ekologinė būklė.

Diagnozuojant lengva suklysti

Nereti atvejai, kai keratokonusas, ypač ankstyvosiose stadijose, dėl panašių simptomų palaikomas trumparegyste arba astigmatizmu. Susirgus keratokonusu, kūgio formą įgavusioje akies ragenoje šviesos spinduliai lūžta netolygiai, todėl sumažėja regos aštrumas (kaip ir esant trumparegystei), matymo kokybė dažnai keičiasi ir reikia laiko, kol vaizdas tinkamai sufokusuojamas (kaip esant astigmatizmui), net trumpai padirbėjus kompiuteriu, jaučiama įtampa ir akių nuovargis.

Pajutęs regėjimo susilpnėjimą dėl neva progresuojančios trumparegystės ir astigmatizmo, pacientas dažnai kreipiasi į optiką ir jam parenkami akiniai. Bet, praėjus kuriam laikui, žmogus pastebi, kad akiniai jau nebegelbsti. Tada juos keičia kitais, paskui ima nešioti kontaktinius lęšius. Matydamas tokią situaciją gydytojas oftalmologas gali pradėti įtarti keratokonusą.

Nustačius progresuojantį matymo blogėjimą ir topografinius keratokonusui būdingus ragenos pakitimus, jaunam, t. y. 16–30 metų, pacientui rekomenduojama atlikti ragenos sustiprino operaciją CROSS-LINKING metodu.

Pacientai, kuriems liga aptinkama 35–40-aisiais gyvenimo metais, stebimi, jiems atliekami ragenos tyrimai, bet labai didelė tikimybė, kad keratokonusas nebeprogresuos ar progresuos nežymiai.

Tiksliai nustatyti regos sutrikimą galima tik išsamiai ištyrus akies optinę sistemą šiuolaikine diagnostine įranga.

Keratokonuso požymiai:

 • buvęs geras matymas į tolį pradeda blogėti sulaukus 20–25 metų;
 • sunku parinkti gerai rodančius akinius ar kontaktinius lęšius;
 • regos silpnėjimas progresuoja, t. y. progresuoja trumparegystė arba astigmatizmas;
 • žiūrint į tolį, matomas neryškus vaizdas, panašiai kaip esant trumparegystei;
 • ligai pažengus, silpna ragena gali įtrūkti, tada matymas staiga dar labiau pablogėja ir ragenos centre formuojasi balkšvas randas.

Keratokonusas abiejose akyse paprastai progresuoja nevienodai. Praktika rodo, kad iš pradžių labiau pažeidžiama kažkuri viena akis, bet po kurio laiko stipresniojoje akyje taip pat ima vystytis ragenos pakitimai. Kai liga progresuoja nevienodai, pacientui kartais sunku suprasti, kad matymas išties blogėja, nes prastą matymą viena akimi kurį laiką kompensuoja geresnis matymas kita.

Susirgusiems galima padėti keliais būdais

Gydytojas oftalmologas med. dr. Paulius Rudalevičius išskiria kelis būdus, kaip galima padėti pacientui keratokonuso atveju. Kokį būdą parinkti, lemia ligos išsivystymo stadija ir paciento amžius.

Pirmoji pagalba – akiniai. Jie padeda geriau matyti, bet jokiu būdu nestabdo ligos progresavimo ir yra tik laikina priemonė.

Kai akiniai nebegelbsti, paciento regėjimas gali būti koreguojamas kontaktiniais lęšiais. Iš pradžių parenkami minkšti, o kai liga pažengia – kieti lęšiai. Jų nešiojimas taip pat turi pliusų ir minusų. Žmogus mato gerai, bet lęšis nuolat spaudžia akį, ji negali visavertiškai kvėpuoti, neišvengiamos ragenos mikrotraumos, didėja jos infekcijos pavojus. Jei liga progresuoja sparčiai, lęšis ima nebesilaikyti ant akies ir tenka imtis dar vieno regos gelbėjimo būdo – persodinti donoro rageną.

Anksčiau manyta, kad ragenos transplantacija yra vienintelis keratokonuso gydymo būdas, operacijų atlikta nemažai. Tačiau pacientai ir gydytojai susiduria su tokiais keblumais kaip donorų stygius, donoro ir recipiento amžiaus neatitikimas, artimųjų prietaringumas ir nenoras aukoti mirusiojo ragenos, pooperacinio astigmatizmo ir kitų akių ligų galimybė. Taip pat visada išlieka pavojus, kad donoro audinys bus atmestas net ir po daugelio metų. Tuomet tenka dar kartą persodinti rageną. Nepaisant to, jei dėl keratokonuso ragena įplyšta ir sudrumstėja, transplantacija laikoma gana sėkmingu keratokonuso gydymo būdu.

Technologijoms žengiant pirmyn ir sparčiai tobulėjant įvairioms medicinos sritims, atrasti nauji būdai keratokonusui gydyti. Vienas jų – intrarageniniai žiedai. Kaip ir kiekvienas gydymo metodas, ši chirurginė intervencija į rageną tinka ne visiems pacientams. Pagrindinė ir būtina sąlyga jai atlikti – pakankamas ragenos storis, nes priešingu atveju žiedas gali nesilaikyti. Procedūra yra grįžtamoji – įstatytas žiedas gali būti vėl išimtas. Deja, įstačius intrarageninį žiedą, paciento rega ne visada pagerėja iki optimalios.

Inovatyvūs metodai padeda išsaugoti regėjimą

Ragenos sustiprinimo operacija – patikimas būdas keratokonuso progresavimui sustabdyti ir apsaugoti rageną nuo plyšimo bei sudrumstėjimo.

Toks ragenos sustiprinimas, tarptautinėje praktikoje vadinamas CROSS-LINKING metodu, sėkmingai taikomas jau 15 metų. Jo tikslas – sustabdyti ragenos gaubimąsi ir plonėjimą, padidinti audinio stabilumą ir taip išsaugoti gerą regą. Tai pasaulyje pripažinta procedūra, kuri šiandien sėkmingai atliekama ir Lietuvoje, Medicinos diagnostikos ir gydymo centre.

Kiekvieno paciento atvejis yra individualus. Prieš nuspręsdamas, kokį gydymo būdą taikyti, gydytojas visada turi įvertinti paciento būklę. CROSS-LINKING metodui taikyti būtinas reikalavimas – paciento akies ragenos storis. Jis turi būti ne mažesnis kaip 400 mikronų.

Atliekant procedūrą specialiu lazeriu, nugarinamas pirmasis ragenos epitelio sluoksnis, ji impregnuojama riboflavino tirpalu ir kelias minutes apšvitinama individualiai parinkto intensyvumo UV spinduliais. Taip sukuriamos papildomos jungtys tarp kolageno skaidulų ir stabilizuojama ragenos struktūra. Ragena tampa stipresnė ir nebesigaubia.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre turimos technologijos suteikia galimybę operuojant iš dalies ar net visiškai pašalinti dėl keratokonuso atsiradusią refrakcijos ydą. Taip operuojant atliekama individuali tausojanti regos lazerinė korekcija. Taikant šią metodiką, galima pasiekti geresnių matymo rezultatų ir kartu sustabdyti ligą.

Prieš procedūrą pacientui nereikia kaip nors ypatingai ruoštis. Ji užtrunka apie 30 minučių, po to skiriami antibiotiniai akių lašai, uždedamas gydomasis kontaktinis lęšis. Po kelių dienų jis nuimamas, keičiamas akių lašų naudojimo režimas.

Moderni lazerinė technologija palengvina gijimą

Pacientą, kuriam buvo atlikta ragenos sutvirtinimo operacija, gydytojai stebi 12 mėnesių. Anksčiau po šios operacijos 3–4 dienas būdavo jaučiamas akies skausmas. Šiuo metu naudojamas specialus lazeris, todėl ženkliai sumažėjo pooperacinis diskomfortas, pacientas pirmą parą po operacijos jaučia tik nežymų akies perštėjimą ar sausumą. Iš karto po procedūros matomas vaizdas lyg per rūką. Bet jau per pirmąsias kelias dienas po procedūros rega ženkliai pagerėja. Praėjus 4–5 dienoms, pacientas gali grįžti į darbą. Aišku, jis privalo tausoti savo akis: vengti dulkių, nepervargti.

Pasitaiko pacientų, kurie po operacijos nuogąstauja, kad rega labai nepagerėjo. Med. dr. Paulius Rudalevičius tokią paciento reakciją supranta, bet vadina nelogiška, jei operacija buvo atlikta esant pažengusiai keratokonuso stadijai. Matymo pagerėjimo galima tikėtis ragenos sustiprinimo CROSS-LINKING procedūrą atliekant esant pirmai ar antrai ligos stadijai. Arba kai pakitimai nėra toli pažengę ir papildomai galima atlikti dalinę refrakcijos ydos korekciją. Pažengusios ligos operacijos tikslas – sustabdyti keratokonuso progresavimą. Jeigu per 12 stebėjimo mėnesių ligos progresavimo nėra, vadinasi, procedūra pasiteisino.

Medicina žengia į priekį, taigi ir keratokonusas nėra nuosprendis. Šiandien jau yra ne vienas būdas šiai ligai pažaboti ir suteikti galimybę gyventi visavertį gyvenimą, matyti visas jo spalvas. Svarbu atpažinti ligą ir laiku rasti sprendimą.

Operacijas MDGC naujos kartos įranga atlieka akių mikrochirurgai: med. dr. Paulius Rudalevičius, gyd. Lolita Jotautienė.

Ragenos sustiprinimo operacijos (keratokonusas) kaina ČIA

Nauji straipsniai

 • „Masažo miestas“ specialistai pataria, kaip tinkamai pasirinkti masažą

  Tikriausiai ne vienas girdėjęs, kad masažas – tai gera profilaktinė ir gydomoji priemonė nuo daugelio ligų. Masažo pagalba galima sumažinti kamuojantį skausmą, pakelti nuotaiką, atsipalaiduoti, spręsti galvos, nugaros, kaklo, pečių ar kojų skausmų problemas ar netgi spręsti nelygios odos (celiulito) problemas. Nors atrodytų, kad „Masažo miestas“ lankytojai apie masažą žino...
 • Sąnarių gydymui – veiksminga PRP procedūra

  Sąnarių skausmas riboja judėjimo laisvę ir blogina gyvenimo kokybę. Ąžuolyno klinikoje ir SPA sąnarių skausmas gydomas moderniu būdu – PRP procedūra. Kas yra PRP? PRP yra trombocitais papildyta kraujo plazma. Trombocitai – kraujo dalelės, kurios yra atsakingos už žaizdų gijimą ir silpnų vietų stiprinimą. Jeigu įsipjovėte pirštą, trombocitai skuba į pagalbą, paskatina...
 • Alavijai – panacėja iš gamtos

  Kas yra alavijai? Nors yra daugiau nei 200 alavijų rūšių, tik penkios iš jų turi gydomųjų savybių. Viena iš jų – Aloe Barbadensis Miller – pasižymi veiksmingiausiomis gydomosiomis savybėmis. Tai vienintelė rūšis, galinti vadintis tikruoju alaviju. Alavijai – sukulentai, išvaizda primenantys kaktusus, tačiau iš tiesų priklauso lelijinių šeimai, kaip ir svogūnai, česnakai ir...
 • Akių kosmetika ir jos naudojimas silpnaregiams

  Foto: Shutterstock.com Makiažo naudojimas niekada nėra lengvas, tačiau akių kosmetika reikalauja ypatingo kruopštumo ir kantrybės. Įvaldžius akių makiažo techniką, pats procesas nebėra toks sudėtingas ir klaidų daroma mažiau. Šiomis dienomis didelė dalis žmonių turi problemų su rega, todėl silpnaregėms akių makiažas yra ypatingai sudėtingas. Vis dėlto, šį procesą galima padaryti gerokai...
 • Green Mix - kas tai?

  Green Mix sudėtį sudaro ekologiški super produktai, kurie žinomi dėl pagalbos įveikiant stresą, gerinant odos būklę, bei palaikant bendrą sveikatos būklę ir dar daugiau. Šiame straipsnyje atsakysime į klausimą, kas gi yra tas Green Mix ir kuo jis naudingas. Green Mix ingredientai Šiame mišinyje yra dešimt ingredientų, kurie suteikia naudą sveikatai. Kokosų pieno milteliai: Turi...
 • Dantų protezavimas: problemą spręsti reikia kiek įmanoma greičiau

  Pažvelgus į žmogaus šypseną, galime nuspėti ne tik jo emocinę būklę, nuotaiką, bet ir spręsti apie jo sveikatą, bendrą organizmo būklę. Netekus vieno ar kelių dantų, gali labai pasikeisti emocinė žmogaus būsena, atsirasti kramtymo problemų, žarnyno negalavimų, pakisti žandikaulio padėtis ir kilti kitų rimtų sveikatos sutrikimų, į kuriuos negalima numoti ranka. Dantų protezavimas –...
 • Cukraus poveikis Jūsų odai

  Apie cukraus žalą sveikatai ar kūno linijoms pastaruoju metu kalbama vis dažniau ir garsiau, bet, ar kada pagalvojote, kad būtent cukrus lemia pirmųjų raukšlių atsiradimą, odos tonuso ir skaistumo praradimą? Norint šių veiksnių išvengti, svarbu ne tik kontroliuoti cukraus kiekį, bet ir žinoti, kaip tinkamai savimi pasirūpinti. KAIP CUKRUS SKATINA SENĖJIMO PROCESUS? Įprastai, gausiai...
 • Ortopediniai kamuoliai: nauda ir panaudojimas

  Neretai pusiau juokais, pusiau rimtai teigiama, jog namuose turint ortopedinį kamuolį galima sakyti, jog namuose yra sporto salė. Tai pagrindžia šių kamuolių funkcionalumą ir platų panaudojimo spektrą. Kam skirti ortopediniai kamuoliai? Ortopediniai kamuoliai naudojami mankštai, gimnastikos pratimams atlikti. Treniruotė su reabilitaciniu kamuoliu stiprina visus kūno raumenis....
 • Kaip atsirinkti tinkamą vitaminą D?

  KAS YRA VITAMINAS D? Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris sintetinamas žmogaus odoje, gilesniuose epidermio sluoksniuose veikiant ultravioletiniams (UV-B) saulės spinduliams. Vitamino D gaunama iš augalinės ir gyvulinės kilmės maisto produktų, o natūraliuose produktuose jo kiekiai nėra dideli. Biochemiškai svarbiausias yra D3 vitaminas (cholekalciferolis) ir D2 vitaminas...
 • Kolagenas – ko dar apie jį nežinome?

  Šiandien vienas populiariausių grožio produktų rinkoje yra kolagenas – žuvų baltymų pagrindu išgautas baltymas, galintis padėti pristabdyti tiek odos senėjimą, tiek kitus organizmo senėjimo procesus. Kam skirtas kolagenas, ko iš jo tikėtis, kaip išsirinkti tinkamą ir kaip gauti maksimalią naudą? Apie tai pasakoja estetinės medicinos produktais prekiaujančios bendrovės Gopestetika vadovė...
 • Revoliucinis metodas celiulito gydymui, kūno korekcijai ir veido atjauninimui - Endosferos terapija

  Jei laikytis dietų neturite valios, o pradėti sportuoti stinga laiko ir jėgų? Vargina celiulitas, strijos ir suglebusi oda? Tačiau nori atrodyti jauna ir graži, bet nenori intervencijų veido srityje? Masažo Klinika kviečia išbandyti revoliucinį metodą celiulito gydymui, kūno korekcijai ir veido atjauninimui! Endosferos terapija – pirmoji atjauninimo ir celiulito gydymo terapija,...
 • Skaitmeninis protezavimas - eksperto žodis

  Perėjimas prie skaitmeninės odontologijos yra negrįžtama pasaulinė tendencija, kuri po truputį skinasi kelią į odontologijos klinikas ir Lietuvoje. „Šypsenos akademija“ klinika su pasididžiavimu gali teigti esanti viena pirmųjų Lietuvoje jau pasiekusi bemaž visų procesų skaitmenizavimą. Tai didžiulis žingsnis odontologijos srityje ne tik palengvinantis gydytojo odontologo darbą,...
 • Skauda raumenis arba sąnarius? Išbandykite skausmo gydymą radijo dažnio terapija

  Ar žinote, kad maždaug viename odos centimetre yra apie 700 skausmo sensorių? Taigi pajusti skausmą – paprasta, o jį numalšinti, deja, ne visada. Raumenų, sąnarių, sausgyslių ar raiščių skausmas apriboja judėjimo galimybes ir blogina gyvenimo kokybę. Ąžuolyno klinika ir SPA siūlo išskirtinį skausmo gydymo būdą – radijo dažnio terapiją su INDIBA® Deep Care aparatu, kuris...
 • Kiek laiko trunka pilna dantų lanko rekonstrukcija all-on-4 metodu

  Kiekvienas mes esame unikalus, unikalūs yra ir mūsų dantys bei jų būklė, tad turint omenyje, kad kiekvieno paciento situacija yra unikali, be nuodugnios apžiūros ir tyrimų neįmanoma pateikti tikslaus atsakymo, kiek laiko gali trukti pilna dantų lanko rekonstrukcija ALL-ON-4 metodu. Tačiau atlikus nuodugnius skaitmeninius tyrimus, kiekvienam galime pasakyti kam reikia nusiteikti galvojant apie...
 • Mitybos planas – ir grožiui, ir sveikatai

  Ąžuolyno klinikoje ir SPA svarbi ne tik estetika, bet ir sveikata, kurią laikome viena didžiausių vertybių. Šie du dalykai yra neatsiejami – grožis ir sveikata visada žengia kartu. Kai gerai jaučiamės, esame kupini jėgų ir energijos, tai kitaip ir atrodome: spindi akys, švyti oda ir mes patys. Sveika mityba ir gyvensena yra tas žingsnis, kuris veda link grožio ir sveikatos dermės....