Demencija – kaip gali padėti ergoterapija?

2024 m. kovo 17 d.
Demencija – kaip gali padėti ergoterapija?

Demencija yra lėtinis ir progresuojantis galvos smegenų sutrikimas, kuriam būdingas simptomų ir požymių, pasireiškiančių atminties sutrikimais, kalbos sutrikimais, psichologiniais ir psichikos pokyčiais bei kasdienio gyvenimo veiklos sutrikimais, visuma (Burns and Iliffe, 2009).

Demenciją sukelia įvairūs veiksniai, tačiau dažniausiai ji siejama su Alzheimerio ligos progresavimu, kraujotakos sutrikimais smegenyse arba kitais nervų sistemos pažeidimais.

Simptomai gali būti įvairūs priklausomai nuo demencijos priežasties, tačiau kai kurie bendri simptomai yra šie:

 • Atminties praradimas: sunkumai įsiminti naują informaciją arba prisiminti ankstesnius įvykius.
 • Sutrikęs mąstymas: problemos su sprendimų priėmimu, logika, kalba arba dėmesiu. Kalbos arba rašysenos sunkumai: žodžių pamiršimas, netinkamai vartojama kalba, sutrikęs gebėjimas rašyti.
 • Elgesio ir asmenybės pokyčiai: pasikeitę elgesys, nuotaikos svyravimai, susierzinimas, agresyvumas arba pasyvumas.
 • Gebėjimo savarankiškai atlikti kasdienius darbus mažėjimas: sunkumai su kasdieninėmis veiklomis, pvz., apsirengimu, valgymu, asmeninės higienos palaikymu.

Demencijos rizikos veiksniai

Demencija yra kompleksiška būklė, o jos atsiradimą įtakoja įvairūs veiksniai. Išsiaiškinus pagrindinius rizikos veiksnius, galima stengtis palaikyti kuo geresnę sveikatos būklę ir atitolinti sunkesnes demencijos stadijas. Kai kurie rizikos veiksniai deja nėra nuo mūsų priklausomi ar
keičiami, bet taip pat yra ir tokių, kurie priklauso nuo mūsų kasdienio elgesio ir pasirinkimų.

Nekontroliuojami demencijos rizikos veiksniai:

 • Amžius: didėjantis amžius yra svarbiausias nekontroliuojamas demencijos rizikos veiksnys. Dauguma demencijos formų dažniau pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms.
 • Genetika ir šeimos istorija: paveldimumas gali turėti įtakos demencijos rizikai. Jei šeimoje yra atvejų su demencija, tai gali padidinti asmens riziką susirgti šia liga pačiam.
 • Alzheimerio ligos genai: keli genai, susiję su Alzheimerio liga, gali didinti šios ligos riziką.
 • Pakartotinių galvos traumų istorija: pasikartojančios galvos traumos, ypač su sąmonės netekimu, gali padidinti demencijos riziką.


  Kontroliuojami demencijos rizikos veiksniai:
 • Sąlygos, susijusios su širdies ir kraujagyslių sistema: tokios būklės kaip aukštas kraujospūdis, širdies ligos, diabetas ir aukštas cholesterolis gali prisidėti prie demencijos rizikos, tačiau šias būkles galima valdyti.
 • Nutukimas: antsvoris ir nutukimas gali būti susiję su didesne demencijos rizika, bet tai galima kontroliuoti per tinkamą mitybą.
 • Neaktyvus gyvenimo būdas: fizinio aktyvumo trūkumas ir sėdimas gyvenimo būdas gali prisidėti prie demencijos vystymosi, tad svarbu palaikyti nuolatinį fizinį aktyvumą, taip
  prisidedant ir prie nutukimo, kaip rizikos veiksnio mažinimo.
 • Depresija ir psichinė sveikata: depresija ir kiti psichinės sveikatos sutrikimai gali būti susiję su didesne demencijos rizika, tad labai svarbu rūpintis savo psichologine sveikata
  ir gerove, skirti laiko mėgiamiems užsiėmimams ir laikui gamtoje.
 • Socialinė izoliacija: nepakankamas socialinis aktyvumas ir izoliacija gali turėti neigiamą poveikį smegenų sveikatai, tad labai svarbu palaikyti teigiamus socialinius ryšius ir kontaktus, priklausyti mėgiamos veiklos grupėms, turėti reguliarius pokalbius su kitais asmenimis.
 • Rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu: rūkymas ir per didelis alkoholio vartojimas taip pat gali būti susiję su demencijos rizika, todėl svarbu vengti toksiškų mūsų organizmui medžiagų ir keisti savo elgseną susijusią su šiomis medžiagomis.

Svarbu paminėti, kad šie veiksniai veikia kompleksiškai ir ne visada vienareikšmiškai lemia demencijos atsiradimą. Žmonės gali turėti skirtingą demencijos rizikos profilį, ir sveikas gyvenimo būdas, įskaitant subalansuotą mitybą, fizinį aktyvumą ir psichinę sveikatą, gali prisidėti prie demencijos prevencijos. Patariama pasitarti su sveikatos specialistu dėl individualių rizikos veiksnių vertinimo ir prevencijos strategijų.

Pagrindinės demencijos prevencijos priemonės:

Nors ne visada galima visiškai išvengti demencijos, yra keletas prevencinių priemonių, kurios gali prisidėti prie gerinimo ir rizikos mažinimo. Štai pagrindinės demencijos prevencijos priemonės:

 • Fizinis aktyvumas: regularus fizinis aktyvumas gali turėti teigiamą poveikį smegenų sveikatai. Aerobinė veikla, tokia kaip vaikščiojimas, bėgimas ar plaukiojimas, gali padėti
  pagerinti kraujotaką ir sumažinti demencijos riziką.
 • Sveika mityba: subalansuota ir sveika mityba, kuri savo racione apima vaisius, daržoves, baltymus ir sveikus riebalus, gali prisidėti prie smegenų sveikatos ir funkcijos palaikymo.
 • Kraujospūdžio kontrolė: kontroliuojant kraujospūdį, galima mažinti kraujagyslių sistemos apkrovą ir pagerinti nervų sistemos būklę ir sveikatą.
 • Diabeto valdymas: kontroliuojant diabetą ir palaikant sveiką cukraus lygį kraujyje, mažinama kraujospūdžio ligų rizika ir taip gerinama bendra fizinė kūno būklė.
 • Svorio kontrolė: sveikos kūno masės palaikymas ir antsvorio bei nutukimo vengimas yra svarbus demencijos prevencijos aspektas.
 • Intelektinis aktyvumas: nuolatinis smegenų aktyvumas ir darbas, toks kaip skaitymas, mokymasis, kryžiažodžių sprendimas ar muzikos klausymasis, gali padėti palaikyti
  sveikas smegenų funkcijas.
 • Socialinis aktyvumas: aktyvus socialinis gyvenimas, bendravimas su draugais ir šeima, dalyvavimas bendruomenės veiklose gali turėti teigiamą poveikį emocinei sveikatai ir demencijos prevencijai.
 • Gero miego palaikymas: reguliarus ir pakankamas miegas yra svarbus sveikatai ir bendrai savijautai.
 • Streso valdymas: ilgalaikis stresas gali turėti neigiamą poveikį smegenų veiklai ir sveikatai. Streso valdymo technikos, tokios kaip meditacija ar joga, mėgstamų veiklų įtraukimas į rutiną, gali būti naudingos.
 • Žalingų įpročių atsisakymas: rūkymo ir per didelio alkoholio vartojimo vengimas yra svarbūs demencijos prevencijos veiksniai.

Kuo gali padėti ergoterapija?

Ergoterapija yra naudinga žmonėms, sergantiems demencija, padedant jiems įgyti įgūdžių ir įpročių, reikalingų kasdieniniams uždaviniams atlikti.

Demencija sergantiems žmonėms dažnai kyla sunkumų įvairiose jau prieš tai išvardintose kasdienės veiklos srityse, taip pat ir elgesyje, atmintyje, mąstyme ir kalboje. Svarbu paminėti, kad ergoterapija negali sustabdyti demencijos pablogėjimo ar jos išgydyti. Vis dėlto ergoterapeutas gali padėti žmonėms, sergantiems demencija, pagerinti jų gyvenimo kokybę ir
gebėjimą įgalinti save kasdienėse veiklose. Ergoterapeutai dirba tiek su demencija sergančiais asmenimis, tiek su juos prižiūrinčiais asmenimis.

Ergoterapija gali apimti šiuos veiksmus:

 • Kasdienių veiklų įgūdžių lavinimą ir palaikymą;
 • Kognityvinių funkcijų lavinimą ir palaikymą;
 • Namų ar darbo aplinkos pritaikymą siekiant padaryti ją saugesnę ir lengviau valdomą;
 • Šeimos ir globėjų švietimą, kaip geriau palaikyti mylimą žmogų ir kokių lūkesčių turėti, kad jie galėtų tinkamai pasiruošti ateičiai.

Ergoterapijos procesas sudaromas individualiai kiekvienam asmeniui. Pradžioje terapeutas įvertina gebėjimus ir sunkumus, susipažįsta su ligos istorija ir aptaria aplinkos veiksnius bei asmeninius poreikius. Jis bendrauja su demencija sergančiu asmeniu ir jo artimaisiais, kad aptartų iššūkius ir nustatytų ergoterapijos tikslus. Remiantis tuo, terapeutas parengia individualų planą, atitinkantį individualius asmens poreikius.

Toliau ergoterapijos procesas dažnai apima reguliarius asmeninius susitikimus, per kuriuos praktikuojami įvairūs įgūdžiai. Terapeutas nuolat vertina jūsų pažangą, stebi jūsų gebėjimus.

Aiškūs tikslai žmonėms, sergantiems demencija

Svarbu nusistatyti aiškius ir įveikiamus tikslus prieš pradedant ergoterapiją. Tikslai gali būti šie:

 • Kasdienių veiklų atlikimas (pvz., maisto gaminimas, apsirengimas, valymas) be pagalbos.
 • Savarankiškumas namuose;
 • Saugumas ir traumų prevencija;
 • Fizinio aktyvumo palaikymas;
 • Demencijos priežiūros planas ir simptomų valdymas;
 • Socialinių santykių palaikymas.

Dauguma demencijos tipų yra progresuojantys, todėl simptomai pablogėja su laiku. Tuo atveju tikslas yra valdyti šiuos simptomus ir padėti asmeniui kuo ilgiau išlaikyti gebėjimą tikslingai veikti. Paprastai pratimus ar užduotis tenka atlikti ir namuose, su globėjo pagalba arba be jos.

Ankstyva demencijos stadija ir ergoterapija

Ankstyvosiose demencijos stadijose asmenys dažnai gali gerai funkcionuoti kasdieniame gyvenime. Jie pradeda dažniau pamiršti įprastus dalykus, tokius kaip susitikimų laikas, raktų vieta ar vaistų vartojimas. Šiame etape pravartu turėti atminties pagalbinės priemones: kalendorius, užrašų knygeles, priminimų lapelius, vaistų vartojimo priminimo dėžutes ar

nusistatyti priminimus telefonuose. Svarbus kasdienės rutinos laikymasis, kuris gali labai padėti išlaikyti asmeninę nepriklausomybę ir savarankiškumą kuo ilgiau.

Šeimos nariai gali prisidėti paklausinėdami įvairių atmintį lavinančių klausimų, paprašyti papasakoti atsiminimus, istorijas ir padėdami susdaryti atmintines ir tvarkaraščius. Svarbu nebijoti skirti dėmesio šioms paprastesnėms užduotims, jei pastebite, kad asmuo susiduria su sunkumais, net jei iš pradžių jie atrodo nesudėtingi ir stipriai nepaveikia kognityvinių gebėjimų.

Vidurinė demencijos stadija ir ergoterapija

Vidurinės demencijos stadijos metu atmintis ir kognityvinės (pažinimo) funkcijos labiau pablogėja. Šiame etape daugeliui žmonių gali prireikti pagalbos atliekant pagrindines savęs apsitarnavimo užduotis, tokias kaip laiku nueiti į tualetą, judėti namuose, atsiminti, kur yra padėti daiktai, prisiminti kada valgė, ar gėrė. Sumažėja gebėjimas sekti pagrindinių kasdienių veiklų eigą ir motorinį planavimą.

Šiame etape šeimos nariai ar slaugytojai gali būti linkę perimti iniciatyvą ir atlikti visus veiksmus už patį asmenį. Tačiau svarbu skatinti jį patį aktyviai dalyvauti, suteikiant galimybę savarankiškai atlikti užduotis, suteikiant žodinę informaciją ir nurodymus bei skatinimus.
Periodinis kasdieninių gyvenimo veiklų mokymasis, kurio metu kartojama ta pati veikla, sekos tvarka, laikas ir vieta, gali būti naudinga ilgalaikiam įgūdžių išlaikymui. Savęs priežiūros užduočių atlikimas tiesioginėje paciento gyvenamoje aplinkoje gali būti veiksmingesnis nei užsiėmimas sporto salėje arba imituojamos situacijos, jeigu tam yra tinkamos aplinkybės. Kuo labiau veikla atspindi kasdieninį gyvenimą, tuo geresni rezultatai gali būti pasiekti.

Vėlyvoji demencijos stadija ir ergoterapija

Šioje stadijoje labai tikėtina, kad asmenys negalės gerai orientuotis erdvėje, laike ar aplinkoje, dažnai priklausys nuo kitų pagalbos visose arba daugumoje savęs priežiūros sričių, įskaitant netgi maitinimą. Jie gali prarasti motorinę kontrolę ir dėl šios priežasties gali prireikti naudotis neįgaliojo vežimėliu ar kitomis techninės pagalbos priemonėmis.

Šioje stadijoje labai tikėtina, kad asmenys negalės gerai orientuotis erdvėje, laike ar aplinkoje, dažnai priklausys nuo kitų pagalbos visose arba daugumoje savęs priežiūros sričių, įskaitant netgi maitinimą. Jie gali prarasti motorinę kontrolę ir dėl šios priežasties gali prireikti naudotis neįgaliojo vežimėliu ar kitomis techninės pagalbos priemonėmis.

Šiais atvejais, kai stipriai sumažėja savarankiškumas, reikia akcentuoti tinkamą šeimos narių ir slaugytojų mokymą saugiam asmens perkėlimui, kontraktūrų valdymu, tinkamam kūno padėties išlaikymui, kognityvinių funkcijų palaikymui, sensorikos stimuliacijai. Šis etapas yra sunkus
artimiesiems besirūpinantiems asmeniu ir gali stipriai paveikti jų fizinę ir emocinę būklę, gali atsirasti didesnis stresas, depresija arba išsekimas. Specialistai teikiantys paramą (tiek internetu, tiek asmeniškai), gali būti labai naudingi tiems, kurie patiria panašius gyvenimo iššūkius.

Kodėl svarbu kreiptis į ergoterpeutą?

Ergoterapija gali būti veiksminga intervencija, padedanti išlaikyti pažinimo, motorikos funkcija ir sumažinti demencija sergančių pacientų psichikos sutrikimų simptomus. Ypač lengvesnės demencijos stadijos gali gauti daug naudos iš ergoterapijos dėl jos orientacijos į įgūdžių išlaikymą ir lavinimą.

Taip pat, kadangi ergoterapeutai dirba kartu ir su asmens artimaisiais ir
visais jį prižiūrinčiais asmenimis, tai yra individuali ir palaikanti terapijos forma asmenims sergantiems demencija. Taip pat tai padeda visiems žmonėms besirūpinantiems savo artimaisiais gauti teisingus patarimus ir tinkamą palaikymą, kuris yra ypač svarbus (Pimouguet et al., 2017).

Nauji straipsniai

 • Psichologė Žiedūnė Žolynė

  Suaugusiųjų ir paauglių konsultavimas Konsultuoju gyvai ir nuotoliu Psichologe dirbu aštuonerius metus. Esu žmogus kaip ir tu, kuris patiria džiaugsmą ir liūdesį, tikrumą ir pasimetimą, jaučiasi drąsiai ir bijo, nerimauja ir būna ramus. Tos būsenos mane daro vientisu žmogumi, todėl noriu ir tau padėti pasijusti vientisu, padėti išgyventi baimę, liūdesį, nusivylimą, nerimą,...
 • Cukrinio diabeto diagnozė ir prevencija

  2 tipo diabetui bei jo pranašei – priešdiabetinei būklei – PSO suteikė pandemijos statusą mūsų modernioje visuomenėje. Cukrinis diabetas anksčiau buvo laikytas su senėjimu susijusia liga, o dabar dėl prastų maisto ir gyvenimo būdo pasirinkimų jis smogia vis jaunesniems. Diabeto prevencija labiausiai pasiteisintų būtent šiais susirgimų atvejais. Vienas testas tapo aukso standartu...
 • Klaidinantys mitai apie odos priežiūrą

  Vieni iš pagrindinių kosmetologijos uždavinių - padėti veido odą išlaikyti sveiką ir švytinčią, išsaugoti natūralų žmogaus kūno grožį, sulėtinti senėjimo procesus bei padėti laiku pastebėti odos ar kūno ligas. Oda, kaip didžiausias kūno organas, tarnauja mums kaip apsauginis barjeras nuo aplinkos pažeidimų, reguliuoja kūno temperatūrą, palengvina jutiminį suvokimą. Todėl odos sveikatos...
 • Dantų implantacija „Šypsenos akademijoje“: žemos kainos, ilgalaikis rezultatas

  Dantys – neatsiejama ne tik grožio, bet ir sveikatos dalis. Net ir nematomoje vietoje buvusius dantis vertėtų suskubti atkurti, nes kiekvienas jų yra labai svarbi virškinimo sistemos dalis. Dabar galite pasinaudoti išskirtiniais „Šypsenos akademijos“ pasiūlymais. Geriau nedelsti „Šypsenos akademijos“ padalinio Kaune gydytojas periodontologas Jonas...
 • Lavinamieji lauko žaislai: nauda vaikams

  Lauko žaidimai yra esminė vaikų aktyvaus laisvalaikio dalis, suteikianti galimybę ne tik pramogauti, bet ir įgyti įvairių įgūdžių. Lavinamieji lauko žaislai padeda vaikams ugdyti motorinius, socialinius ir kūrybinius gebėjimus, skatindami juos būti fiziškai aktyviais ir kartu mokytis. Motorinių įgūdžių lavinimas Lauko žaislai, tokie kaip kamuoliai, dviračiai, paspirtukai ar laipiojimo...
 • Ką žinoti apie dantų priežiūrą prieš ir per atostogas?

  Planuodami atostogas užsienyje, retai kada susimąstome apie dantų priežiūrą. Netikėti dantų pažeidimai ar užpuolęs skausmas gali sukelti nemalonumų, o medicininių išlaidų draudimas gali kompensuoti tik minimalias odontologines išlaidas. Tad norintiems išvengti nemalonaus jausmo ir didelių netikėtų išlaidų, toliau pasidalinsime įžvalgomis, kaip prižiūrėti dantis prieš ir per...
 • Gegužės 17 d. Pasaulinė hipertenzijos diena

  Ar žinote savo kraujospūdžio rodmenis? Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šiandien itin stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į grėsmingas bei ilgalaikes šios ligos sukeliamas pasekmes sveikatai, gyventojai raginami pasitikrinti savo arterinį kraujo spaudimą bei supažindinami su įvairiomis prevencijos priemonių galimybėmis. Lėtinės neinfekcinės ligos lemia du...
 • Vaikų mityba: specialistė atskleidė, ką daryti, jei atžala itin išranki maistui

  „Mama, šito tikrai nevalgysiu“, „neskanios tos daržovės“, „nenoriu to, man nepatinka“ – tokias ir daugybę panašių frazių turbūt teko girdėti kiekvieniems tėvams. Maistui išrankias atžalas auginantys tėvai susiduria su daug iššūkių ir ramybės neduodančiais klausimais. Ką daryti, kad vaikas gautų visas jo augančiam organizmui reikalingas maistines...
 • Kad darbai sode ir darže džiugintų

  Turintieji savo kiemą dar žiemą planuoja, ką sės pavasarį ir kokius darbus reikės nudirbti. Daugeliui sodininkystė – ne tik malonumas, bet ir puikus būdas mankštintis. Tiesa, netgi lengvi darbai gali baigtis traumomis, todėl atsargumas itin svarbus darbuojantis sode. Dažniausios traumos Nugaros ir kaklo. Dirbant sode ar darže tenka daug kartų lenktis, pritūpti, klūpėti ir kelti...
 • Egzosomos: dar viena (ne)aiški sąvoka?

  Egzosomos – mažos, nepaprasto potencialo pūslelės, kurias kamieninės ląstelės išskiria į supančią aplinką. Jos vaidina svarbų vaidmenį tarpląsteliniame ryšyje, perduodant signalus ir informaciją tarp skirtingų organizmo ląstelių. Egzosomose yra: baltymų lipidų nukleino rūgšties metabolitų Kodėl pasakoju ir kuo jos naudingos mūsų odos grožiui??? Egzosomų taikymo...
 • Aknė ir mityba

  Su akne susiduriantys paaugliai neretai įsitikinę, kad tai susiję su valgomu maistu, jo netoleravimu ar net alergija. Dažnai išgirstu - tai tikriausiai alergija ŠOKOLADUI! Nors yra atlikta nemažai tyrimų, bandančių išsiaaiškinti dietos ir aknės sąsajas, tačiau duomenys kol kas kontraversiški ir aiškių rekomendacijų, patvirtintų moksliškai, iki šiol trūksta. Visgi, dauguma studijų sutinka, kad...
 • Dantis tiesinti galima ir vyresniems žmonėms, tačiau delsti neverta

  Dantis šiais laikais tiesinasi ne vien jaunimas, bet ir vyresni žmonės – sulaukę 50 metų ir daugiau. Neretai specialistų pagalbos jie kreipiasi prieš tai atidėlioję labai ilgai, kartais – dešimtmečius. Po gydymo džiaugiasi tiesiais dantimis, gražia šypsena ir gailisi tiek laiko vengę ortodontinio gydymo. Viskas iš eilės Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių investuoja į...
 • Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis

  Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis Danties ar dantų protezavimas turi įvykti kuo greičiau. Jei praradote vieną dantį, pasistenkite jį kuo greičiau atkurti. Kuo ilgiau po danties praradimo lieka tuščia vieta, tuo sunkesnės pasekmės jūsų dantų lankams ir žandikauliui. Pirmiausia, prie nesamo danties gretimi dantys ima migruoti, virsti,...
 • Stebėkite savo akių spaudimą bet kada ir bet kur su Icare HOME 2 tonometru

  Ar Jums diagnozuota glaukoma? Jei taip, žinote, kaip svarbu reguliariai matuoti akių spaudimą. Akių spaudimo matavimas padeda gydytojui įvertinti glaukomos progresavimą ir prireikus pakoreguoti gydymą. Tradiciškai akių spaudimas matuojamas oftalmologo kabinete naudojant specialų įrenginį. Tačiau dabar galite stebėti akių spaudimą namuose naudodami Icare HOME 2 tonometrą. Icare HOME 2 yra...
 • Gegužės 10 d. Judėjimo sveikatos labui diena

  Būkite judrūs, būkite aktyvūs, būkite veiklūs, būkite sveiki! Kiekvienais metais, gegužės 10-ąją Europoje minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą, streso bei priklausomybių mažinimo problemas, gyventojai informuojami apie lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos galimybes, sveikos gyvensenos privalumus ir veiksmingiausius...
 • Gegužės 8 d. Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena

  Gegužės 8-oji – Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena. Kasmet nuo šio vėžio miršta daugiau nei 140 000 moterų. Lietuvoje kiekvienais metais skaudžią diagnozę išgirsta apie 400 silpnosios lyties atstovių. Nors gydymo galimybės gerėja, tačiau rezultatai, deja, nedžiugina – būdamas pagal dažnumą aštuntas pasaulyje kiaušidžių vėžys vis dar pirmauja onkoginekologinių ligų mirtingumo...
 • Gegužės 7 d. Pasaulinė astmos diena

  Kvėpuokime lengvai! Pirmasis gegužės antradienis – Pasaulinė astmos diena. Kaip teigia pasaulinės astmos iniciatyvos nariai, kuriems pritaria ir Lietuvos pulmonologų bei alergologų draugijos (LPAD) gydytojai, niekada ne per anksti, niekada ne per vėlu – visada tinkamas metas atkreipti dėmesį į kvėpavimo takų ligas. Lietuvoje Astmos diena minima nuo 1998-ųjų. Ši diena skirta...
 • Gegužės 6 d. Tarptautinė diena be dietų

  Endokrinologas paneigs mitus apie stebuklingas dietas ir konsultuos, kaip taikyti esminius sveikos mitybos principus! Gegužės 6-ąją minime Tarptautinę dieną be dietų. Šiandien visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į išties skaudžias, ypač jaunimo tarpe paplitusias, valgymo sutrikimo problemas. Neaukokime savo sveikatos dėl žalingų dietų! Neegzistuoja nekenkiančios organizmui lieknėjimo...
 • Gegužė – mėnuo prieš rūkymą

  Būkime nepriklausomi – nerūkykime! Gegužė – mėnuo prieš rūkymą Šis pavasaris dar kartą primena, jog rūkymas – ypač žalingas įprotis. Ar teko girdėti, kad Pasaulio sveikatos organizacija rūkymą įvardija kaip labiausiai paplitusią priklausomybės ligą, nuo kurios kasmet Anapilin iškeliauja daugiau nei 6 mln. pasaulio gyventojų? Statistika nebaugina? Vis dar rūkote?...
 • Su kokiais protezais gali būti atliekamas dantų protezavimas?

  Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, apie kurią daugelis žmonių tikrai yra girdėję, o galbūt, net praktiškai išbandę. Ši procedūra rekomenduojama žmonėms, kurie dėl tam tikrų priežasčių yra netekę vieno ar net visų dantų. Taip pat dantų protezavimą įprastai reikia atlikti atvejais, kai susiduriama su rimtesniais dantų pažeidimais, kurių neįmanoma išspręsti kitų odontologinių...
 • PRP terapija ir jos teikiami privalumai

  Injekcijoms ir kito tipo estetinėms procedūroms šiais laikais ryžtasi tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nori patobulinti savo išvaizdą ar bent šiek tiek sustabdyti bėgantį laiką. Kai kurios estetinės procedūros pasitarnauja ne tik grožio ar jaunytės puoselėjimo tikslams, bet ir sveikatos labui. PRP terapija – visame pasaulyje populiari procedūra, kurios metu naudojama...
 • Patogiausias būdas atsikratyti netaisyklingo sąkandžio – kapos

  Daug žmonių nedrįsta plačiai šypsotis – trukdo kreivi dantys, netaisyklingas sąkandis. Nemažai tokių, kurie gydytojų ortodontų vengia žinodami, kiek nepatogumų sukelia breketai. Tačiau „Šypsenos akademija“ siūlo inovatyvų dantų tiesinimo būdą – kapas, leidžiančias ne tik pasiekti geriausių rezultatų, bet ir viso gydymo metu patogiai jaustis. Kodėl verta...
 • Unikalios korėjietiško veido prausiklio sudedamosios dalys ir jų nauda

  Korėjiečių odos priežiūros filosofija orientuota į švelnų, bet veiksmingą valymą, daugiausia dėmesio skiriant odos puoselėjimui jau pirmajame procedūros etape. Ši filosofija lėmė daugybę naujoviškų ir unikalių ingredientų, dėl kurių korėjietiškos valomosios priemonės išsiskiria iš kitų. Panagrinėkime kai kuriuos iš šių įdomių komponentų ir kaip jie prisideda prie sveikos ir skaisčios veido...
 • Kodėl į mankštos programą vertėtų įtraukti pasipriešinimo juostas?

  Šiandien turime visas galimybes mankštintis namuose. Tam galime rinktis nebrangią, bet tikrai efektyvią įrangą. Vienas palankiausių pasirinkimų neabejotinai yra pasipriešinimo juostos, kurios gali padėti pasiekti tikrai puikių rezultatų. Pasirinkti tinkamas pasipriešinimo juostas galite atsižvelgdami į savo fizinį pasirengimą, nes šių juostų stiprumas labai varijuoja. Jei dar dvejojate, ar į...
 • Kada reikia atlikti dantų plombavimą?

  Reguliarūs vizitai pas odontologą ir atsakinga dantų priežiūra namuose – neišvengiama būtinybė visiems žmonėms, kurie nori turėti gražią šypseną ir sveikus dantis. Dėl laiko stokos ar kitų priežasčių, reguliariais vizitais pas odontologą pasirūpina toli gražu ne kiekvienas žmogus. To pasekmė – sudėtingos burnos ertmės ligos ir brangiai kainuojantis dantų gydymas. Dantų plombavimas...
 • Kaip sukurti tobulą miego rutiną savo kūdikiui?

  Pirmosios kelios kūdikio gyvenimo savaitės gali būti vienos sunkiausių. Kūdikiui prisitaikant prie naujos aplinkos, jūsų gyvenimas sustoja. Kūdikis neskiria dienos nuo nakties. Jis negali miegoti ilgiau nei kelias valandas nevalgęs. Daugelis tėvų kenčia nuo miego trūkumo. Kai kurie tėvai mano, kad gali to išvengti, jei savo kūdikiui sudarys miego grafiką. Kiti tėvai mano, kad jų kūdikis turi...
 • Kokios sultys yra pačios naudingiausios sveikatai?

  Kiekvienas žmogus privalo pats pasirūpinti savo sveikata. Tai žinoma nereiškia, kad susirgę turėtume gydytis savarankiškai, tai reiškia, jog turime nuolat stengtis, kad sveikata nesutriktų. Bendra sveikatos bei mūsų organizmo būklė priklauso nuo sveikos gyvensenos, kuri apima mitybą, fizinį aktyvumą, darbo bei poilsio režimą. Nuo mitybos priklauso daug organizme vykstančių procesų, todėl ji...
 • Nuo ko priklauso spermos kiekis?

  Spermos kiekis yra svarbus rodiklis, kalbant apie vyrų reprodukcinę sveikatą. Įvairūs veiksniai gali daryti įtaką spermos kiekiui, o šiame straipsnyje aptarsime, nuo ko priklauso spermos gamyba ir kaip įvairios aplinkybės gali ją paveikti. Urologas, kaip šlapimo ir reprodukcinės sistemos specialistas, gali padėti suprasti šiuos klausimus ir, jei reikia, siūlyti atitinkamus gydymo...
 • Riešo skausmas

  Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja ūmaus skausmo metu yra ne visada tinkamiausias sprendimas. Dažnu atvėju laikyti riešą įtvare ir tikėtis pagerėjimo nėra tinkamas sprendimas (nebent trumpam, jeigu tai ūminis skausmas), visgi riešo skausmas gali būti ne tik dėl riešo audinių problemų, bet tam turi įtakos ir...
 • Naujos kartos dantų tiesinimas kapomis: estetika ir komfortas siekiant nepriekaištingos šypsenos

  Šiuolaikinėje ortodontijoje estetinis dantų tiesinimas naudojant kapas yra tapęs vienu iš populiariausių būdų siekiant tobulos šypsenos ir nepriekaištingai tiesių dantų. Šis inovatyvus ortodontijos metodas skirtas tiems, kurie svajoja apie tiesius dantis, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori naudoti breketų. Dantų tiesinimas kapomis – tai ne tik estetiškai patraukli, bet ir...
 • Hipnokoučingas: raktas į asmeninę ir profesinę sėkmę

  Šiuolaikinė visuomenė dažnai skundžiasi prasta gyvenimo kokybe ir net nesusimąsto, kad dėl to kalti tam tikri pasąmonės blokai ir netinkamos programos, kurios pritraukia nesėkmes ir nepriteklių. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato? Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl norint tapti tikrai sėkmingu, pirmiausia reikia atrasti finansinių nesėkmių priežastis, kurios dažnai slypi tiesiog mūsų...
 • Kūdikio kalbos ugdymas – žaismingos logopedo rekomendacijos

  Pirmieji vaiko gyvenimo metai itin svarbūs jo įvairiapusiam vystymuisi. Juk kūdikio kalbos ugdymas moko kur kas daugiau nei vien kalbėjimo ar pasaulio suvokimo! Žaisdami užmezgame glaudų ryšį su savo atžala, mokome ją pažinti savo ir kitų jausmus, bei skatiname naujų smegenų ląstelių jungčių formavimąsį. Galima sakyti, jog žaidžiant, vyksta pirmosios ir bene svarbiausios vaikelio komunikacijos...
 • Net 75 proc. pacientų negauna kompensuojamų priemonių, gauna jų per mažai arba ne tai, ko jiems reikia

  Praeitų metų rudenį atlikta onkologinių pacientų apklausa atskleidė skaudžią situaciją – 75 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų turi prastą šlapimą sugeriančių priemonių prieinamumą. „Ne vieną dieną analizavome šią situaciją ir ieškojome platesnio išaiškinimo. Tapo aišku, kad problema yra daugiasluoksnė: mažas pacientų informuotumas, medikų neskubėjimas išrašyti kompensavimo...
 • Diskalkulija – skaičiavimo įgūdžių gerinimas

  Diskalkulija yra specifinis sutrikimas, kuris išsiskiria sunkumu suvokti ir naudoti matematikos sąvokas, skaičius ir operacijas. Tai panašu į disleksiją, tačiau susiję su matematikos sritimi. Diskalkulija gali turėti įtakos tiek vaikams, tiek suaugusiems, ir ji dažnai pasireiškia nuo ankstyvojo mokymosi etapo. Diskalkulija išsiskiria iš kitų mokymosi sunkumų tuo, kad tai specifinis...
 • Potrauminio streso sindromas

  Vaikystė yra laikotarpis, kai vaiko psichologinė ir emocinė sveikata yra ypač jautri traumoms. Potrauminio streso sindromas yra rimta problema, su kuria susiduria daugybė vaikų visame pasaulyje. Tai psichinės sveikatos sutrikimas, kuris atsiranda po patirtos traumos, tokios kaip fizinis ar seksualinis smurtas, nelaimingas atsitikimas, karas ar kitos siaubingos patirtys. Potrauminio streso...
 • Stambioji motorika – lavinimo būdai

  Stambioji motorika yra kompleksiškų judesių, kurie reikalauja koordinacijos ir valdymo, gebėjimas. Ji apima raumenų grupių, rankų ir kojų sąveiką, taip pat kūno stabilizavimą. Stambioji motorika yra svarbi žmogaus vystymuisi ir gebėjimui funkcionuoti kasdieniame gyvenime. Nuo ankstyvojo vaikystės amžiaus, kai vaikai mokosi sėdėti, laikytis, griebti daiktus ir judėti, stambioji motorika...
 • Kuo sergančio Alzheimerio liga  asmens priežiūra  globos namuose pranašesnė negu priežiūra namuose?

  Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje demencija serga daugiau kaip 55 mln. žmonių, be to, kasmet nustatoma beveik 10 mln. naujų atvejų. Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi demencijos forma, sudaranti 60–70 proc. visų atvejų. Naujajame tyrime prognozuojama, kad iki 2050 m. Alzheimerio liga sergančių žmonių skaičius patrigubės. Dešimtmečius apie...
 • Ar verta gerti žuvų taukus? Privalumai ir šalutinės pasekmės išsamiai išnagrinėtos

  Sveiki! Šiandien kalbėsime apie žuvų taukus ir jų naudą mūsų organizmui. Ar verta įtraukti juos į savo mitybą? Tai klausimas, kuris dažnai kelia diskusijas sveikos gyvensenos entuziastų tarpe. Žuvų taukai garsėja savo gausiu omega-3 riebalų rūgščių kiekiu, kurios gali turėti įvairių teigiamų poveikių mūsų sveikatai. Tačiau, ar jie iš tiesų verti dėmesio ir ar jų nauda viršija galimus...
 • Kaip efektyviai mokytis ir geriausiai išnaudoti ket bilietus?

  Ruošiantis kelių eismo taisyklių (KET) egzaminui, svarbu ne tik įsisavinti teoriją, bet ir praktiškai taikyti įgytas žinias. Vienas iš efektyviausių būdų tai daryti – naudotis KET bilietais, kurie simuliuoja realaus egzamino sąlygas. Tačiau kaip iš maksimaliai išnaudoti šią mokymosi priemonę? Šiame straipsnyje pateikiame patarimus, kaip efektyviai mokytis naudojant, išlaikant motyvaciją...
 • Smulkioji motorika – lavinimo būdai

  Smulkioji motorika yra sudėtinga ir subtili motorinės veiklos forma, susijusi su smulkių raumenų grupių kontrolės ir koordinacijos įgūdžiais. Ji apima įvairias veiklas, kurios reikalauja smulkiosios motorikos įtraukimo, tokių kaip rašymas, piešimas, drobės modeliavimas ir kiti manipuliaciniai veiksmai su smulkiais objektais. Smulkiosios motorikos lavinimas vaikystėje yra ypač svarbus, nes...
 • Logopedas Vilniuje: kaip atrasti gerą specialistą ir gauti efektyvią pagalbą

  Dar ne taip seniai, logopedas daugeliui asocijavosi tik su liaudyje vadinamu vaikišku „šveplumu“. Plintant edukacijai, domėjimas logopedų paslaugomis proporcionaliai auga, o su juo didėja ir specialistų pasiūla. Tai ypatingai pastebima sostinėje, kur nesunku pasiklysti skelbimų, straipsnių ir kitokios virtualios informacijos gausybėje. Todėl šįkart, trumpai ir aiškiai – ką...
 • Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia?

  Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia? Kalba yra vienas iš pagrindinių būdų, kuriuo žmonės išreiškia savo mintis ir bendrauja su kitais, tačiau ne visi turi privilegiją sklandžiai kalbėti. Kalbos sutrikimai gali paveikti tiek vaikus, tiek suaugusius, tad šiame straipsnyje išnagrinėsime kalbos sutrikimus, jų priežastis, įveikos galimybes, ir tai, kaip mikčiojimo ar greitakalbystės terapija...
 • Jautrus vaikas: kaip pasiruošti kirpyklai?

  Jautrus vaikas yra tas, kuris pasižymi itin jautria nervų sistema, dideliu emociniu jautrumu ir gebėjimu pajusti bei suprasti kitų jausmus ir reakcijas. Toks vaikas gali būti labiau jautrus išoriniam pasauliui ir jo dirgikliams, gali skirti didesnį dėmesį smulkmenoms arba giliau įsijausti į kitų žmonių emocijas. Jautrus vaikas dažnai stipriau nei kiti reaguoja į įvairias netikėtas situacijas,...
 • Kognityvinė elgesio terapija paaugliams Vilniuje: specialistų pagalba gyvai ir internetu

  Paauglystė gali būti sudėtingas laikotarpis tiek paaugliams, tiek jų tėvams. Dažnai šiame amžiuje iškyla emocinės ar psichologinės problemos, su kuriomis susidurti gali būti iššūkis. Kognityvinė elgesio terapija (KET) yra vienas iš veiksmingų būdų padėti paaugliams ir jų tėvams spręsti savo psichologines problemas. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip KET gali būti taikoma...
 • Kaip sutvarkyti dantis ir puikiai pailsėti grįžus į Lietuvą atostogoms?

  Vasara – laikas, kai visi, tiek Lietuvą aplankyti sugrįžtantys emigrantai, tiek ir patys gydytojai, mėgaujasi šiltu oru, atostogauja ir atgauna jėgas. Odontologijos klinika "Aš šypsausi" Klaipėdoje, esanti adresu Tilžės 27, puikiai supranta vasaros svarbą ir kviečia jus pasirūpinti savo šypsena iš anksto planuojant apsilankymą. Patarimai, kaip efektyviai susiplanuoti...
 • Periodontitas: nematomas pavojus Jūsų šypsenai

  Periodontitas: Nematomas pavojus Jūsų šypsenai Daugelis žmonių net neįtaria, jog jų dantys gali būti rimtoje pavojaus zonoje. Gydytoja periodontologė, med.dr. Laura Žiūkaitė atkreipia dėmesį į periodontitą - lėtinę dantenų ligą, kurios simptomai dažnai lieka nepastebėti, kol nepasiekia pažengusio etapo. Kas yra periodontitas? Tai yra dantenų ir aplink dantis esančių...
 • 10 klausimų apie drėgmės surinkėjus. Atsako specialistas

  Renkantis drėgmės surinkėją reikia kuo daugiau dėmesio skirti parametrams, kurie gali padėti geriau suprasti – ko jums reikia ir kas geriausiai tinka Jūsų namuose. Apskritai šiuo metu vadybininkai, kurie prekiauja tam tikra įranga, teikia konsultacijas internetu. Tai yra labai puiki pagalba tiems, kurie nori kuo greičiau rasti tinkamą įrangą, nesugaišti daug laiko. Štai drėgmės...
 • Kosmetika su placenta - visapusiška priežiūra

  Kaip suteikti veido odai 100% gyvybingumą? „TianDe“ pateikia aukščiausius reikalavimus atitinkančią stulbinančią senėjimą stabdančią priemonę. „Placentinėje serijoje“ yra daugiau nei 100 gyvybiškai svarbių elementų, kurie apsaugos jūsų veido odą nuo su amžiumi susijusių pokyčių. 40 metų atrodyti kaip 30? Jokių problemų! Genialus gamtos išradimas – placenta...
 • Panikos atakos paauglystėje: kaip suvaldyti ir padėti vaikui?

  Paauglystė – tai laikotarpis, kuris dažnai pasižymi dideliais pokyčiais ne tik fiziniais, bet ir emociniais. Paaugliai susiduria su daugybe iššūkių, o vienas iš jų gali būti netikėtai prasidėjusios panikos atakos. Šio straipsnio tikslas yra suteikti žinių apie tai, kaip panikos atakos gali paveikti paauglius, kaip jas atpažinti, ir svarbiausia – kaip su jomis susidoroti. Panikos...
 • Mikčiojimo gydymas: kaip pagerinti kalbos sklaidumą?

  Spalio 22 – oji – Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas yra kalbos ir komunikacijos sutrikimas, kuris gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems. Šis sutrikimas būna arba trumpalaikis ir praeina savaime, ypač vaikystėje, arba ilgalaikis. Tai yra kompleksinis reiškinys, kurio priežastys įvairios: fiziologinės, psichologinės ir socialinės. Mikčiojimo...