Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Psichiatras, psichologas ar psichoterapeutas?

2019 m. birželio 4 d.

Psichiatras, psichologas bei psichoterapeutas – tai specialistai, kuriuos sieja siekis padėti bei geriau suprasti žmogaus psichologines ypatybes, elgesio dėsningumus bei pastebėti galimus psichikos sutrikimus ar ligas ir laiku suteikti pagalbą, nukreipti jį gydymui, jei tai reikalinga. Šiame nelengvame žmogaus psichikos bei psichologinių procesų analizavimo kelyje kiekvienas specialistas skiriasi turimu išsilavinimu bei atlieka kiek kitokias funkcijas, kurias verta aptarti plačiau.

Pradėkime nuo to, kad psichiatras yra gydytojas, baigęs medicinos studijas ir yra specializavęsis psichiatrijos srityje bei verčiasi psichiatrijos praktika. Kaip ir bet kuris kitas gydytojas, psichiatras gali konsultuoti tiek sveikus, tiek įvairių sutrikimų ar ligų turinčius žmones. Įvertinęs besikreipiančio pagalbos žmogaus nusiskundimus bei simptomus gydytojas psichiatras susidaro bendrą klinikinį profilį bei sprendžia, ar besikreipiantis žmogus turi patologiją, ar sunki emocinė būklė yra tiesiog normali reakcija į nenormalią, sudėtingą gyvenimo situaciją. Trumpai tariant, psichiatras – tai gydytojas, kuris yra kvalifikuotas, medicininį išsilavinimą įgijęs specialistas, turintis kompetenciją diagnozuoti psichikos sutrikimus bei ligas, prireikus – skirti medikamentinį gydymą.

Svarstant, kuo psichologas skiriasi nuo psichiatro, pirmiausia reikia paminėti, kad psichologas nėra gydytojas ir vaistų išrašyti jis negali. Psichologai atlieka įvairius tyrimus, kuriais siekiama įvertinti žmogaus psichikos procesus: kognityvines funkcijas, intelektą, asmenybės bruožus ar pastebėti galimą patologiją ir kita. Taip pat psichologai neretai atlieka šviečiamąją veiklą psichologijos srityje: suteikia žinių, taiko įvairius metodus mokant žmones atsipalaiduoti, geriau pažinti save, savo elgesį, taikomus bendravimo ar problemų sprendimo modelius ir panašiai. Kadangi psichologija yra pakankamai jaunas ir gana platus mokslas, po bendrųjų psichologijos studijų specialistai tęsia studijas magistrantūroje ir specializuojasi įvairiose srityse. Diferencijuojant psichologus pagal veiklos sritis šiuo metu Lietuvoje dirba kvalifikuoti medicinos psichologai, teisės psichologai, organizacijose dirbantys psichologai bei švietimo sistemoje dirbantys psichologai, taip pat šalyje dirba sporto psichologai. Svarbu paminėti, kad tik magistrantūros studijas baigę ir atitinkamoje srityje specializavęsi psichologai gali užsiimti psichologiniu konsultavimu.

Lieka paskutinis klausimas, kas gi yra psichoterapeutas. Psichoterapeutas – nėra atskira profesija. Tai specialistas, kuris baigęs aukštąjį mokslą tęsia studijas specialioje, pasirinktos psichoterapinės mokyklos programoje. Psichoterapeutais dažniausiai tampa psichiatrai ir psichologai, rečiau – socialiniai darbuotojai. Esama įvairių psichoterapinių mokyklų, kurios skirtingai aiškina žmogaus psichikoje vykstančius procesus, atsispindinčius žmogaus elgesyje, požiūryje, vertybėse ir t.t. Turbūt visiems geriausiai žinomos yra psichodinaminės, egzistencinės, geštalto, individualiosios ar kognityvinės-elgesio terapijos psichoterapinės mokyklos. Kvalifikuoti psichoterapeutai turi platų supratimą apie žmogaus psichiką ir, remdamiesi psichoterapinės mokyklos, kurioje specializavosi, principais, padeda žmogui geriau suprasti save bei savo elgesį, analizuoja galimas tokio elgesio priežastis, esmę bei taikydami įvarius terapinius metodus skatina žmogų keisti elgesį, pagelbsti sprendžiant problemas, kurioms išspręsti nebeužtenka asmeninių resursų.

Kokią praktinę veiklą atlieka minėti specialistai?

Psichiatro konsultacijoje labiausiai orientuojamasi į nusiskundimų bei simptomų analizavimą, vertinimą bei diagnostiką, vadovaujantis gydytojų puikiai žinoma tarptautine ligų klasifikacija. Įvertinus besikreipiančio žmogaus nusiskundimus, jam gali būti rekomenduojama psichologo ar psichoterapeuto konsultacija, kitos alternatyvios procedūros, galinčios pagerinti sveikatos būklę, o diagnozavus sutrikimą arba ligą yra skiriamas medikamentinis gydymas, jei to reikia.

Visgi neretai daugiausia neaiškumų kyla, kuomet bandoma suprasti kuo psichologinis konsultavimas skiriasi nuo psichoterapijos. Psichologinio konsultavimo metu daugiau orientuojamasi į situacines problemas, padedama ieškoti alternatyvių, konstruktyvesnių elgesio būdų sprendžiant jas. Tuo tarpu psichoterapijoje neretai analizuojami gilesni psichikos procesai, siekiama ilgalaikių pokyčių žmogaus asmenybėje, elgesyje.

Psichologinės konsultacijos skirtos žmonėms, norintiems įveikti iškilusius sunkumus esamose jų gyvenimo situacijose bei išmokti su panašiomis problemomis savarankiškai tvarkytis ateityje. Neretai psichologo pagalbos prireikia sudėtingais gyvenimo momentais, kai neužtenka jėgų ir objektyvumo tinkamai susiorientuoti patiems. Psichologo pagalbos gali prireikti pastebėjus tokius nusiskundimus kaip: kurį laiką išgyvenama baimė, sunkumai susidorojant su stresą keliančiomis situacijomis, kuomet tarpusavio santykiai kasdienėje aplinkoje nebeteikia džiaugsmo ar atsiranda kitų santykių problemų. Išgyvenant minėtus bei kitus sunkumus iškyla ir su tuo susijusios emocijos: padidėjęs nerimas, baimė, liūdesys, pyktis, netekties išgyvenimai, apie kurias taip pat kalbama psichologinės konsultacijos metu.

Psichoterapija gali būti taikoma tiek sergant psichikos ligomis ar turint asmenybės sutrikimų, tiek sutrikimų neturintiems žmonėms siekiantiems asmeninio augimo, tobulėjimo, norintiems geriau suprasti save ir pažinti savo asmenybę. Nusprendus pagalbos ieškoti psichoterapeuto kabinete, rekomenduojama susipažinti su psichoterapinių mokyklų teoriniais požiūriais bei terapiniais principais, kad galėtumėte kreiptis pas specialistą, kurio taikomi terapiniai metodai būtų efektyviausi jūsų unikalioje gyvenimo situacijoje.

Nors yra keletas skirtumų, kurie leidžia atskirti kas yra psichologinis konsultavimas, o kas yra psichoterapija, egzistuoja ir bendrų principų būdingų abiem susitikimams. Tiek psichoterapija, tiek psichologinis konsultavimas yra susitikimas saugioje ir konfidencialioje erdvėje, kurioje galima kalbėti apie savo problemas, sunkumus ir būti dėmesingai išklausytu bei priimtu be vertinimo ar moralizavimo. Tačiau vienas svarbiausių aspektų, kurį reikėtų žinoti, kreipiantis pas šiuos specialistus, jog efektyvus psichologinis konsultavimas ar psichoterapija – tai procesas atliekamas bendru kliento ir specialisto darbu.

Parengė medicinos psichologė Rasa Kaušakytė

Nauji straipsniai

 • Aktyvus grožis

  Tiek daug produktų ir manipuliacijų sukurta moterims, jog šios gražiai atrodytų visur ir visada: 24/7 riestos blakstutės, mikropigmentacija, antakiai, kurie baseine ar pirtyje - nenusiplauna ir t.t. Iš lengvesnės artilerijos: vandeniui atsparus tušas, prakaitui atsparios makiažo priemonės, taip pat sukurti specialūs rinkiniai prieš ir po treniruotės, kad būtų apsaugota ir subalansuota...
 • Gydytojas griauna mitus apie kojų venų varikozę

  Venų varikozė, paprastai dar vadinama venų išsiplėtimu dažnam asocijuojasi su kūno estetika, tačiau retas susimąsto, kad tai kur kas gilesnis ir net gyvybei pavojingas sutrikimas. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas pastebi, kad venų varikozę ir jos gydymo būdus tegaubia įvairūs mitai, todėl į chirurgų rankas vis dar neretai patenka...
 • "Skausmo ir su juo susijusių simptomų kontrolė paliatyvioje pagalboje" - mokslinė – praktinė konferencija

  Lietuvos sveikatos mokslų universitetas Slaugos ir rūpybos katedra Lietuvos paliatyviosios medicinos draugija Mokslinė – praktinė konferencija Skausmo ir su juo susijusių simptomų kontrolė paliatyvioje pagalboje 2019 m. spalio 24 d. Konferencija skirta gydytojams, slaugytojams, socialiniams darbuotojams, psichologams, kineziterapeutams, ergoterapeutams,...
 • Gąsdinančios prognozės. Kas laukia šį gripo sezoną?

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) šiemet savaite anksčiau nei pernai paskelbė naujo gripo sezono pradžią Lietuvoje. Iš Pietų pusrutulio, kur žiemos sezonas eina į pabaigą, plūsta įspėjimai, kad šių metų gripo virusas yra itin agresyvus ir į ligos patalą jau paguldė kur kas daugiau žmonių nei įprastai. Kas mūsų laukia šį gripo sezoną, kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro...
 • Dėl lietuvių chirurgo į Vilnių užsieniečiai atvyksta net po keliskart

  Šveicarijoje gyvenantis ir dirbantis Robertas N. (vardas pakeistas) Vilniaus oro uoste atsargiai stūmė lagaminą ir stengėsi nedaryti staigių judesių, bet žinojo – netrukus pamirš menkus nepatogumus ir jausis puikiai. Taip jam sakė plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Renaldas Vaičiūnas, kuriam Medicinos diagnostikos ir gydymo centre savo sveikatos problemas patikėjo ir į...
 • Vaikų peršalimo ligos: kada sloga gali baigtis rimtomis komplikacijomis?

  Peršalimo ligos – dažnas šaltojo sezono palydovas, užklumpantis tiek didelius, tiek mažus. Tiesa, pastaruosius, pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vaikų ligų gydytojo pulmonologo Rimvydo Ivaškevičiaus, jos užklumpa ne tik dažniau, bet ir gresia didesnė tikimybė išsivystyti įvairioms komplikacijoms. Su gydytoju kalbamės apie tai, kokiame amžiuje labiausiai gresia kvėpavimo takų...
 • Kineziterapija – gydymas judesiu, gelbstintis ne tik po traumų

  Fizinė trauma – štai kada prireikia kineziterapeuto. Daugelis tik taip įsivaizduoja šią sritį. Tačiau tai tik viena dalis kineziterapijos – srities, su kuria susiduriama nuo gimimo iki senatvės. Ir sprendžia ji problemas, apie kurias dažnas nė nepagalvoja: nuo išsėtinės sklerozės iki plaučių uždegimo, nuo ginekologinių ligų iki depresijos ir net vėžio ar jo gydymo sukeltų...
 • Alzheimeris – progresuojanti liga, paliečianti visą šeimą. Kokie požymiai ją išduoda?

  Rugsėjo 21-ąją minima Tarptautinė Alzheimerio ligos diena. Nors kasmet vykdoma daugybė mokslinių tyrimų ir ieškoma būdų, kaip efektyviai pažaboti šią lėtinę progresuojančią ligą, kol kas ji vis dar nėra išgydoma ir dažnai paliečia ne tik sergantįjį, bet ir visą jo šeimą. Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Neurologijos ir psichiatrijos centro vadovės gydytojos neurologės med.dr....
 • Dantų implantacija: kokią metodiką rinktis?

  Dantų netekimas vargina nemažą dalį žmonių. Tai - labai nemaloni patirtis, kuri priverčia pasijusti nejaukiai, dantų netekę žmonės praranda pasitikėjimą savimi, nuolat jaučia stresą. Todėl dažnai vengia šypsotis, plačiai kalbėti, tad ilgainiui pradeda vengti bendravimo su žmonėmis. Tačiau tai ne išeitis, praradus dantis. Šiuolaikinė odontologija siūlo šios problemos sprendimo būdų. Vienas...
 • Dailės terapija. Kas tai? Kaip dailė ir terapija siejasi tarpusavyje?

  Nors jau dažniau lietuviškoje spaudoje pasirodo publikacijų apie dailės terapiją, tačiau ši sritis vis dar turi daug interpretacijų, kurios priklauso nuo publikacijos autoriaus. Įdomu prisiminti, kad priešistoriniais laikais pirmieji gydymo, bendravimo su Dievų pasauliu būdai buvo piešimas, vaidyba, muzikavimas, o spalva - savotišku žodžiu, gimdančiu arba užmušančiu, geru arba blogu. Tačiau...
 • Sezoninės depresijos sindromas

  Ar žiemos mėnesiai jus liūdina labiau, nei manote, kad turėtų? Jei taip, jums gali būti sezoninė depresija, dar vadinama sezoniniu afektiniu sutrikimu (SAS). Sezoninė depresija yra nuotaikos sutrikimas, kuris pasitaiko kiekvienais metais tuo pačiu metu. Reta sezoninės depresijos forma, vadinama „vasaros depresija“, kuri prasideda pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje ir...
 • Sužinok, kaip gali padėti savo odai šaltuoju sezonu

  Miškai keičia rūbą. Saulė vis rečiau ridinėjasi horizontu. Gyvenimo tempas neleteja, regis dar labiau neturime laiko, vis skubame ir sunkiai skubame spėti. Sunkumą sukelia ir rūbų kiekis, saugantis mus nuo vėjo ir žvarbos. Kūną, rankas apsaugosime rūbais, o veidas? O kaklo oda? Prasideda baisiulinis pereinamasis laikotarpis, kuomet oda privalo multitask'inti žaibišku greičiu.Jus kasdien...
 • 1-asis Lietuvoje suaugusiųjų ADHD centras

  Tai pirmas Lietuvoje specializuotas suaugusiųjų dėmesio ir aktyvumo sutrikimo gydymo centras (angl. ADHD – attention and hyperactivity disorder). ADHD centre Jums siūloma išsami šio sutrikimo diagnostika ir gydymas (tiek medikamentinis, tiek psichologinis, tiek fizinės būklės atstatymas bei konsultacijos dėl specifinės mitybos bei maisto papildų vartojimo prie šio sutrikimo. Jūsų...
 • Naujiena Lietuvoje - neinvazinis odos gydymas JetPeel technologija

  JetPeel 3D Lifting - nauja tendencija grožio pasaulyje! Lietuvoje vienintelėje estetinės dermatologijos klinikoje SKINCÉLL atliekamas neinvazinis ir švelnus odos gydymas be botulino toksino, greitai ir efektyviai atkuria odos drėgmės balansą bei sumažina esamas raukšles. „Jau po pirmos procedūros oda tampa pastebimai skaistesnė, įgauna vientisą spalvą bei jaučiamas „liftingo”...
 • 4 mažai žinomi būdai užtikrinti gražią ir sveiką veido ir kaklo odą

  Šiandien ta diena, kai galiu garsiai išduoti savo profesinę paslaptį! Šiai dienai mano klientai džiaugiasi gražia oda be chirurginių, lazerinių ar injekcinių intervencijų, nes atradau iš tiesų veikiantį algoritmą ! 1. Pirmiausiai būtina PAŠALINTI negyvas odos ląsteles, kurios gali sukelti sausos odos išvaizdą, išryškinti plonas mimikos raukšleles, užkimšti odą ir suteikti...