Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Psichiatras, psichologas ar psichoterapeutas?

2019 m. birželio 4 d.

Psichiatras, psichologas bei psichoterapeutas – tai specialistai, kuriuos sieja siekis padėti bei geriau suprasti žmogaus psichologines ypatybes, elgesio dėsningumus bei pastebėti galimus psichikos sutrikimus ar ligas ir laiku suteikti pagalbą, nukreipti jį gydymui, jei tai reikalinga. Šiame nelengvame žmogaus psichikos bei psichologinių procesų analizavimo kelyje kiekvienas specialistas skiriasi turimu išsilavinimu bei atlieka kiek kitokias funkcijas, kurias verta aptarti plačiau.

Pradėkime nuo to, kad psichiatras yra gydytojas, baigęs medicinos studijas ir yra specializavęsis psichiatrijos srityje bei verčiasi psichiatrijos praktika. Kaip ir bet kuris kitas gydytojas, psichiatras gali konsultuoti tiek sveikus, tiek įvairių sutrikimų ar ligų turinčius žmones. Įvertinęs besikreipiančio pagalbos žmogaus nusiskundimus bei simptomus gydytojas psichiatras susidaro bendrą klinikinį profilį bei sprendžia, ar besikreipiantis žmogus turi patologiją, ar sunki emocinė būklė yra tiesiog normali reakcija į nenormalią, sudėtingą gyvenimo situaciją. Trumpai tariant, psichiatras – tai gydytojas, kuris yra kvalifikuotas, medicininį išsilavinimą įgijęs specialistas, turintis kompetenciją diagnozuoti psichikos sutrikimus bei ligas, prireikus – skirti medikamentinį gydymą.

Svarstant, kuo psichologas skiriasi nuo psichiatro, pirmiausia reikia paminėti, kad psichologas nėra gydytojas ir vaistų išrašyti jis negali. Psichologai atlieka įvairius tyrimus, kuriais siekiama įvertinti žmogaus psichikos procesus: kognityvines funkcijas, intelektą, asmenybės bruožus ar pastebėti galimą patologiją ir kita. Taip pat psichologai neretai atlieka šviečiamąją veiklą psichologijos srityje: suteikia žinių, taiko įvairius metodus mokant žmones atsipalaiduoti, geriau pažinti save, savo elgesį, taikomus bendravimo ar problemų sprendimo modelius ir panašiai. Kadangi psichologija yra pakankamai jaunas ir gana platus mokslas, po bendrųjų psichologijos studijų specialistai tęsia studijas magistrantūroje ir specializuojasi įvairiose srityse. Diferencijuojant psichologus pagal veiklos sritis šiuo metu Lietuvoje dirba kvalifikuoti medicinos psichologai, teisės psichologai, organizacijose dirbantys psichologai bei švietimo sistemoje dirbantys psichologai, taip pat šalyje dirba sporto psichologai. Svarbu paminėti, kad tik magistrantūros studijas baigę ir atitinkamoje srityje specializavęsi psichologai gali užsiimti psichologiniu konsultavimu.

Lieka paskutinis klausimas, kas gi yra psichoterapeutas. Psichoterapeutas – nėra atskira profesija. Tai specialistas, kuris baigęs aukštąjį mokslą tęsia studijas specialioje, pasirinktos psichoterapinės mokyklos programoje. Psichoterapeutais dažniausiai tampa psichiatrai ir psichologai, rečiau – socialiniai darbuotojai. Esama įvairių psichoterapinių mokyklų, kurios skirtingai aiškina žmogaus psichikoje vykstančius procesus, atsispindinčius žmogaus elgesyje, požiūryje, vertybėse ir t.t. Turbūt visiems geriausiai žinomos yra psichodinaminės, egzistencinės, geštalto, individualiosios ar kognityvinės-elgesio terapijos psichoterapinės mokyklos. Kvalifikuoti psichoterapeutai turi platų supratimą apie žmogaus psichiką ir, remdamiesi psichoterapinės mokyklos, kurioje specializavosi, principais, padeda žmogui geriau suprasti save bei savo elgesį, analizuoja galimas tokio elgesio priežastis, esmę bei taikydami įvarius terapinius metodus skatina žmogų keisti elgesį, pagelbsti sprendžiant problemas, kurioms išspręsti nebeužtenka asmeninių resursų.

Kokią praktinę veiklą atlieka minėti specialistai?

Psichiatro konsultacijoje labiausiai orientuojamasi į nusiskundimų bei simptomų analizavimą, vertinimą bei diagnostiką, vadovaujantis gydytojų puikiai žinoma tarptautine ligų klasifikacija. Įvertinus besikreipiančio žmogaus nusiskundimus, jam gali būti rekomenduojama psichologo ar psichoterapeuto konsultacija, kitos alternatyvios procedūros, galinčios pagerinti sveikatos būklę, o diagnozavus sutrikimą arba ligą yra skiriamas medikamentinis gydymas, jei to reikia.

Visgi neretai daugiausia neaiškumų kyla, kuomet bandoma suprasti kuo psichologinis konsultavimas skiriasi nuo psichoterapijos. Psichologinio konsultavimo metu daugiau orientuojamasi į situacines problemas, padedama ieškoti alternatyvių, konstruktyvesnių elgesio būdų sprendžiant jas. Tuo tarpu psichoterapijoje neretai analizuojami gilesni psichikos procesai, siekiama ilgalaikių pokyčių žmogaus asmenybėje, elgesyje.

Psichologinės konsultacijos skirtos žmonėms, norintiems įveikti iškilusius sunkumus esamose jų gyvenimo situacijose bei išmokti su panašiomis problemomis savarankiškai tvarkytis ateityje. Neretai psichologo pagalbos prireikia sudėtingais gyvenimo momentais, kai neužtenka jėgų ir objektyvumo tinkamai susiorientuoti patiems. Psichologo pagalbos gali prireikti pastebėjus tokius nusiskundimus kaip: kurį laiką išgyvenama baimė, sunkumai susidorojant su stresą keliančiomis situacijomis, kuomet tarpusavio santykiai kasdienėje aplinkoje nebeteikia džiaugsmo ar atsiranda kitų santykių problemų. Išgyvenant minėtus bei kitus sunkumus iškyla ir su tuo susijusios emocijos: padidėjęs nerimas, baimė, liūdesys, pyktis, netekties išgyvenimai, apie kurias taip pat kalbama psichologinės konsultacijos metu.

Psichoterapija gali būti taikoma tiek sergant psichikos ligomis ar turint asmenybės sutrikimų, tiek sutrikimų neturintiems žmonėms siekiantiems asmeninio augimo, tobulėjimo, norintiems geriau suprasti save ir pažinti savo asmenybę. Nusprendus pagalbos ieškoti psichoterapeuto kabinete, rekomenduojama susipažinti su psichoterapinių mokyklų teoriniais požiūriais bei terapiniais principais, kad galėtumėte kreiptis pas specialistą, kurio taikomi terapiniai metodai būtų efektyviausi jūsų unikalioje gyvenimo situacijoje.

Nors yra keletas skirtumų, kurie leidžia atskirti kas yra psichologinis konsultavimas, o kas yra psichoterapija, egzistuoja ir bendrų principų būdingų abiem susitikimams. Tiek psichoterapija, tiek psichologinis konsultavimas yra susitikimas saugioje ir konfidencialioje erdvėje, kurioje galima kalbėti apie savo problemas, sunkumus ir būti dėmesingai išklausytu bei priimtu be vertinimo ar moralizavimo. Tačiau vienas svarbiausių aspektų, kurį reikėtų žinoti, kreipiantis pas šiuos specialistus, jog efektyvus psichologinis konsultavimas ar psichoterapija – tai procesas atliekamas bendru kliento ir specialisto darbu.

Parengė medicinos psichologė Rasa Kaušakytė

Nauji straipsniai

 • Periodontologinės ligos

  Periodontas – tai audinių kompleksas, supantis dantį. Jis susideda iš dantenų, žandikaulio alveolinio kaulo ir danties raiščio. Periodonto ligos – tai uždegiminės, greitai progresuojančios dantenų ir danties aplinkinių audinių (kaulo) ligos. Šios ligos dažniausiai atsiranda dėl didelio kiekio apnašų, akmenų, būna ir esant nėštumui, sergant diabetu, epilepsija ar gaunant...
 • Dantų implantavimas – neskausmingas dantų atkūrimo būdas

  Dantų implantavimas suteikia galimybę ne tik džiaugtis puikia šypsena ir gyventi pilnavertį gyvenimą, bet ir užkirsti kelią sveikiems dantims daromai žalai. Žmogaus dantys yra svarbi kūno dalis, padedanti apdoroti maistą prieš jam patenkant į žarnyną. Anot odontologų, praradus vieną ar kelis dantis, ne tik sutrinka kramtymo fukcija, bet ir pablogėja pacientų psichologinė būklė. Dėl įvairių...
 • HIFU procedūra – inovatyvi, nechirurginė odos patempimo procedūra ultragarsu

  Su amžiumi kolageno sintezė lėtėja, jo skaidulos tampa ne tokios elastingos, pradeda irti. Taip atsiranda odos raukšlės, klostės, sumažėja odos elastingumas. Kovai su senėjimu Ąžuolyno klinika ir SPA siūlo inovatyvų ir ypač veiksmingą metodą – HIFU nechirurginį odos patempimą ultragarsu. HIFU yra naujo tipo nechirurginė, neinvazinė procedūra, kuri atliekama naudojant didelio intensyvumo...
 • Renginys Alytaus miesto gyventojams!

  Praktiniai edukaciniai užsiėmimai 2020 m. sausio 21 d. (antradienis) „KARTU PRIEŠ VĖŽĮ – NE IŠGYVENTI, O GYVENTI“ Alytaus miesto visuomenės svekatos biuras, Daugų g. 5A, Alytus Kviečiame vyrus ir jų artimuosius į interaktyvius edukacinius užsiėmimus , kurių metu kalbėsime apie iššūkius susirgus prostatos vėžiu ar kita onkologine liga. “O kas...
 • Šlapimo pūslės uždegimas - cistitas

  Per šalčius paūmėja ligos, kurios vargina ir vyrus ir moteris. Dažniausiai nesusimąstome, kad normalus šlapinimasis yra vienas iš gyvenimo malonumų Gal galite patarti, kaip numalšinti norą dažnai šlapintis?Tai labai dažnai gydytojui – urologui užduodamas klausimas, į kurį atsakyti ne visada yra lengva.Šaltuoju metų laiku, kai padažnėja šlapimo takų infekcija, paūmėja šlapimo pūslės...
 • ,,Profacial ADS“ veido valymas ir drėkinimas – nepriekaištingai odos išvaizdai

  ,,Profacial ADS“ yra 4in1 procedūra, kurios metu atliekamas veido valymas, giluminis odos drėkinimas, atjauninimas ir sprendžiamos odos problemos. Ši procedūra visapusiškai pasirūpina oda, kad ši būtų švari, švytinti, skaisti, gaivi ir sveika. ,,Profacial ADS“, kuri atliekama Ąžuolyno klinikoje ir SPA, yra viena veiksmingiausių ir moderniausių veido valymo, drėkinimo ir jauninimo...
 • Individuali ir profesionali burnos higiena

  Burnos higienistė Ieva Vaškylaitė pasakoja apie profesionalią ir individualią burnos higienas bei jų svarbą Profesionali burnos higiena - tai procedūra, kurios metu burnos higienistas šalina mineralizuotą ir nemineralizuotą apnašą, poliruoja danties ir plombų paviršius, atlieka gydomųjų preparatų aplikacijas bei moko pacientus individualios burnos higienos.Tai priemonių kompleksas, kuris...
 • Gėdytis nebereikia – jau galima išspręsti ir intymiausias sveikatos problemas

  Daugeliui žmonių vis dar gėda garsiai pripažinti juos kamuojančias problemas. Net ir ginekologo kabinete, kur, regis, aptariamos visos intymiausios problemos, vengiama kalbėti apie šlapimo nelaikymą ar apie tai, jog po gimdymo labai suprastėjo seksualinio gyvenimo kokybė. Šių temų vengė ir patys gydytojai, nes nežinojo, kaip pacientams padėti. Tačiau išeitis atsirado, nes Lietuvą pasiekė...
 • Biorevitalizacijos procedūros nauda ir efektyvumas siekiant odos atjauninimo

  Šiandien yra daug galimybių veido odos atjauninimo ir patempimo procedūroms atlikti. Pacientams labai svarbūs klausimai, koks bus odos pažeidimas ar nebus jo, koks gylis, kokie audinių sluoksniai yra veikiami procedūros metu, kiek procedūra yra invazinė, koks poprocedūrinis gijimas. Biorevitalizacija – mažai invazyvi ir itin efektyvi procedūra, suteikianti ilgalaikį rezultatą, kurį...
 • Ateities medicina jau „Gijos Klinikose“

  Prasidėjęs slidinėjimo sezonas ne visada atneša tik teigiamo adrenalino antplūdį ir džiaugsmą – statistika rodo, jog kas 25-tas slidinėti išvykęs žmogus patiria traumą. Kaip vienas sudėtingiausių, ortopedai-traumatologai išskiria kelio sąnario kryžminių raiščių traumas, kurių gydymas yra ypač sudėtingas, specifinis ir ilgai trunkantis. Todėl būtent tokių traumų gydymui turi būti...
 • Vaikų dantų priežiūra

  Kiekvienas nori, kad jų vaikų dantys būtų sveiki ir prižiūrėti, tačiau ne kiekvienas žino nuo kada ir kaip reikia pradėti rūpintis vaiko burnos higiena, kokias priemones pasirinkti ir kada pirmą kartą pasirodyti gydytojui odontologui. Pieniniai dantys ir jų priežiūra yra tokia pat svarbi kaip ir pastovių dantų, o kasdienė higiena ir lankymasis odontologo kabinete – tai vaiko...
 • Ar jūsų vaikui reikalingas ortodontinis gydymas?

  Kiekvienas sutiksite, kad sveika šypsena yra mūsų pasitikėjimo savimi atspindys. Tačiau kreivi ar netaisyklingai išdygę dantys bei sąkandžio problemos yra vienos dažniausių priežasčių slopinančių tą pasitikėjimą, ko pasekoje imama gėdytis savo šypsenos ir vengiama plačiai šypsotis. Vis dėl to, pažangių technologijų dėka jau ankstyvame amžiuje galima pastebėti daugelį nukrypimų ir juos...
 • FamiCord Group informacija visuomenei, dėl virkštelės kraujo panaudojimo cerebriniam paralyžiui gydyti. Informacija tėvams

  Dėkojame, kad domitės virkštelės kamieninių ląstelių panaudojimo galimybėmis gydant vaikų cerebrinį paralyžių. Tyrimai atliekami Lenkijoje, Liublino Universitetinėje vaikų ligoninėje. Žemiau pateikiama išsamesnė informacija apie mūsų siūlomą gydymo programą. Apie programą Įmonių grupėje FamiCord Group ieškome būdų pagelbėti savo sergantiems klientams, gydymui pritaikant kraujodaros...
 • Ar verta susidomėti dovanų kuponais masažui?

  Sveikatingumo specialistai vienbalsiai sutaria, kad viena iš giliausią poveikį turinčių bei natūraliausių gydymo priemonių yra masažas. Šios praktikos amžius tikrai solidus - apie 5000 metų. Rašytiniuose šaltiniuose masažas pirmą kartą paminėtas senoviniame kinų manuskripte „Žmogaus menas“ (2698 metai prieš mūsų erą), tačiau ši gydančių prisilietimų praktika žinoma daugeliui...
 • Svajonių šypseną turėti gali visi

  Priekiniai dantys – tai tarsi namo fasadas, odontologijoje priekiniai dantys vadinami estetine zona. Šioje zonoje esantys dantys lemia šypsenos išvaizdą, o šypsena turėtų būti mūsų kiekvienos dienos palydovas. Tačiau ką daryti jei šypsenos vaizdas mūsų netenkina, jei ji atrodo neestetiškai ir nepatraukliai? Girdime ir matome aplink daug sėkmės istorijų žmonių, kurie pasitelkę...