Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasVeterinarijaMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūra

Psichiatras, psichologas ar psichoterapeutas?

2019 m. birželio 4 d.

Psichiatras, psichologas bei psichoterapeutas – tai specialistai, kuriuos sieja siekis padėti bei geriau suprasti žmogaus psichologines ypatybes, elgesio dėsningumus bei pastebėti galimus psichikos sutrikimus ar ligas ir laiku suteikti pagalbą, nukreipti jį gydymui, jei tai reikalinga. Šiame nelengvame žmogaus psichikos bei psichologinių procesų analizavimo kelyje kiekvienas specialistas skiriasi turimu išsilavinimu bei atlieka kiek kitokias funkcijas, kurias verta aptarti plačiau.

Pradėkime nuo to, kad psichiatras yra gydytojas, baigęs medicinos studijas ir yra specializavęsis psichiatrijos srityje bei verčiasi psichiatrijos praktika. Kaip ir bet kuris kitas gydytojas, psichiatras gali konsultuoti tiek sveikus, tiek įvairių sutrikimų ar ligų turinčius žmones. Įvertinęs besikreipiančio pagalbos žmogaus nusiskundimus bei simptomus gydytojas psichiatras susidaro bendrą klinikinį profilį bei sprendžia, ar besikreipiantis žmogus turi patologiją, ar sunki emocinė būklė yra tiesiog normali reakcija į nenormalią, sudėtingą gyvenimo situaciją. Trumpai tariant, psichiatras – tai gydytojas, kuris yra kvalifikuotas, medicininį išsilavinimą įgijęs specialistas, turintis kompetenciją diagnozuoti psichikos sutrikimus bei ligas, prireikus – skirti medikamentinį gydymą.

Svarstant, kuo psichologas skiriasi nuo psichiatro, pirmiausia reikia paminėti, kad psichologas nėra gydytojas ir vaistų išrašyti jis negali. Psichologai atlieka įvairius tyrimus, kuriais siekiama įvertinti žmogaus psichikos procesus: kognityvines funkcijas, intelektą, asmenybės bruožus ar pastebėti galimą patologiją ir kita. Taip pat psichologai neretai atlieka šviečiamąją veiklą psichologijos srityje: suteikia žinių, taiko įvairius metodus mokant žmones atsipalaiduoti, geriau pažinti save, savo elgesį, taikomus bendravimo ar problemų sprendimo modelius ir panašiai. Kadangi psichologija yra pakankamai jaunas ir gana platus mokslas, po bendrųjų psichologijos studijų specialistai tęsia studijas magistrantūroje ir specializuojasi įvairiose srityse. Diferencijuojant psichologus pagal veiklos sritis šiuo metu Lietuvoje dirba kvalifikuoti medicinos psichologai, teisės psichologai, organizacijose dirbantys psichologai bei švietimo sistemoje dirbantys psichologai, taip pat šalyje dirba sporto psichologai. Svarbu paminėti, kad tik magistrantūros studijas baigę ir atitinkamoje srityje specializavęsi psichologai gali užsiimti psichologiniu konsultavimu.

Lieka paskutinis klausimas, kas gi yra psichoterapeutas. Psichoterapeutas – nėra atskira profesija. Tai specialistas, kuris baigęs aukštąjį mokslą tęsia studijas specialioje, pasirinktos psichoterapinės mokyklos programoje. Psichoterapeutais dažniausiai tampa psichiatrai ir psichologai, rečiau – socialiniai darbuotojai. Esama įvairių psichoterapinių mokyklų, kurios skirtingai aiškina žmogaus psichikoje vykstančius procesus, atsispindinčius žmogaus elgesyje, požiūryje, vertybėse ir t.t. Turbūt visiems geriausiai žinomos yra psichodinaminės, egzistencinės, geštalto, individualiosios ar kognityvinės-elgesio terapijos psichoterapinės mokyklos. Kvalifikuoti psichoterapeutai turi platų supratimą apie žmogaus psichiką ir, remdamiesi psichoterapinės mokyklos, kurioje specializavosi, principais, padeda žmogui geriau suprasti save bei savo elgesį, analizuoja galimas tokio elgesio priežastis, esmę bei taikydami įvarius terapinius metodus skatina žmogų keisti elgesį, pagelbsti sprendžiant problemas, kurioms išspręsti nebeužtenka asmeninių resursų.

Kokią praktinę veiklą atlieka minėti specialistai?

Psichiatro konsultacijoje labiausiai orientuojamasi į nusiskundimų bei simptomų analizavimą, vertinimą bei diagnostiką, vadovaujantis gydytojų puikiai žinoma tarptautine ligų klasifikacija. Įvertinus besikreipiančio žmogaus nusiskundimus, jam gali būti rekomenduojama psichologo ar psichoterapeuto konsultacija, kitos alternatyvios procedūros, galinčios pagerinti sveikatos būklę, o diagnozavus sutrikimą arba ligą yra skiriamas medikamentinis gydymas, jei to reikia.

Visgi neretai daugiausia neaiškumų kyla, kuomet bandoma suprasti kuo psichologinis konsultavimas skiriasi nuo psichoterapijos. Psichologinio konsultavimo metu daugiau orientuojamasi į situacines problemas, padedama ieškoti alternatyvių, konstruktyvesnių elgesio būdų sprendžiant jas. Tuo tarpu psichoterapijoje neretai analizuojami gilesni psichikos procesai, siekiama ilgalaikių pokyčių žmogaus asmenybėje, elgesyje.

Psichologinės konsultacijos skirtos žmonėms, norintiems įveikti iškilusius sunkumus esamose jų gyvenimo situacijose bei išmokti su panašiomis problemomis savarankiškai tvarkytis ateityje. Neretai psichologo pagalbos prireikia sudėtingais gyvenimo momentais, kai neužtenka jėgų ir objektyvumo tinkamai susiorientuoti patiems. Psichologo pagalbos gali prireikti pastebėjus tokius nusiskundimus kaip: kurį laiką išgyvenama baimė, sunkumai susidorojant su stresą keliančiomis situacijomis, kuomet tarpusavio santykiai kasdienėje aplinkoje nebeteikia džiaugsmo ar atsiranda kitų santykių problemų. Išgyvenant minėtus bei kitus sunkumus iškyla ir su tuo susijusios emocijos: padidėjęs nerimas, baimė, liūdesys, pyktis, netekties išgyvenimai, apie kurias taip pat kalbama psichologinės konsultacijos metu.

Psichoterapija gali būti taikoma tiek sergant psichikos ligomis ar turint asmenybės sutrikimų, tiek sutrikimų neturintiems žmonėms siekiantiems asmeninio augimo, tobulėjimo, norintiems geriau suprasti save ir pažinti savo asmenybę. Nusprendus pagalbos ieškoti psichoterapeuto kabinete, rekomenduojama susipažinti su psichoterapinių mokyklų teoriniais požiūriais bei terapiniais principais, kad galėtumėte kreiptis pas specialistą, kurio taikomi terapiniai metodai būtų efektyviausi jūsų unikalioje gyvenimo situacijoje.

Nors yra keletas skirtumų, kurie leidžia atskirti kas yra psichologinis konsultavimas, o kas yra psichoterapija, egzistuoja ir bendrų principų būdingų abiem susitikimams. Tiek psichoterapija, tiek psichologinis konsultavimas yra susitikimas saugioje ir konfidencialioje erdvėje, kurioje galima kalbėti apie savo problemas, sunkumus ir būti dėmesingai išklausytu bei priimtu be vertinimo ar moralizavimo. Tačiau vienas svarbiausių aspektų, kurį reikėtų žinoti, kreipiantis pas šiuos specialistus, jog efektyvus psichologinis konsultavimas ar psichoterapija – tai procesas atliekamas bendru kliento ir specialisto darbu.

Parengė medicinos psichologė Rasa Kaušakytė

Nauji straipsniai

 • Mažiau raukšlių – daugiau motyvacijos

  Kiekvienas brandus žmogus suvokia, jog pirmuosius senėjimo požymius išduoda... raukšlės. Aišku, kiekviena veide atsirandanti raukšlelė pasakoja savo istoriją, atspindi išgyventus nerimus ar džiaugsmus. Tačiau ar visada norime savo gyvenimo emocijas, įprasmintas raukšlėse, atskleisti viešai? Išmėginkite nechirurginę mimikos raukšlių korekciją injekcijomis. Klinikos „Sveikatos...
 • Biorezonansinis organizmo būklės ištyrimas - atraskite negalavimų priežastis

  Kompiuterinė Biorezonansinė diagnostika- tai kompiuterinės funkcinės viso organizmo diagnostikos metodas, padedantis teisingai nustatyti mūsų negalavimų priežastis, nes tik atradę ir pašalinę negalavimų priežastis - atsikratysime ir pačių ligų. Biorezonansinė diagnostika tinkanka ir suaugusiems, ir vaikams nuo 5 metų. Diagnostika kontraindikuotina: - Pacientams, turintiems širdies...
 • Paliatyviosios pagalbos iššūkiai ir sprendimai

  Lietuvos sveikatos mokslų universitetas Slaugos ir rūpybos katedra Lietuvos paliatyviosios medicinos draugija Klaipėdos universitetinė ligoninė Tarptautinė mokslinė – praktinė konferencija „Paliatyviosios pagalbos iššūkiai ir sprendimai“ 2020 m. spalio 10 d. Konferencija skirta gydytojams, slaugytojams, socialiniams...
 • Negydytos Laimo ligos požymiai ir simptomai

  Negydytos Laimo ligos požymiai ir simptomai Kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote bet kurį iš šių simptomų ir pagavotę erkę, gyvenate vietovėje kur žinoma Laimo liga arba neseniai keliavote į Laimo ligos rajoną. Negydoma Laimo liga gali sukelti daugybę simptomų, priklausomai nuo infekcijos stadijos. Tai apima karščiavimą, bėrimą, veido paralyžių ir artritą. Ankstyvieji požymiai...
 • Limfedemos namuose įkalintam klaipėdiečiui padėjo „Ostemeda“

  Onkologinės ligos pasekmės klaipėdiečiui Vytautui smogė itin skaudžiai – gerokai ištinusi koja vyrą įkalino tarp keturių sienų. Limfedema – tokią diagnozę iš gydytojų išgirdo septyniasdešimtmetis. Deja, visos pastangos suvaldyti šį limfos apytakos sutrikimą buvo bergždžios. Atsitiktinė žinutė laikraštyje pacientą atvedė į reabilitacijos centrą „Ostemedą“, dovanojusį...
 • Rinkitės ECOSMILE! Pasirūpinkite savo burnos higiena tinkamai

  Ecosmile.lt - Jūsų sveikatos partnerė, siūlanti natūralias, išskirtinės kokybės burnos priežiūros priemones. Bendradarbiaujame su išskirtine, natūralių dantų pastų gamintoja "Red Seal" iš Naujosios Zelandijos ir esame vieninteliai šio prekinio ženklo atstovai Lietuvoje. Šio prekės ženklo tikslas – teikti aukštos kokybės produktus už prieinamą kainą bei pagerinti jūsų sveikatą....
 • Veido masažas – ne tik atsipalaidavimui

  Veido masažas – tai ne tik puikus būdas pristabdyti senėjimo procesus, pagerinti odos būklę, bet ir neapsakomai maloni, atpalaiduojanti procedūra, tarsi meditacija, galinti akimirksniu sumažinti įtampą bei nuovargį. Įvairių rūšių veido masažas buvo atliekamas jau senovės kultūrose galvos skausmų mažinimui, odos grožio ir jaunatviškumo palaikymui. Vėliau šios senovinės technikos...
 • Galvos traumos ir kognityviniai gebėjimai – ką daryti, kai smegenys „nebeveikia“?

  Galvos trauma – dažnesnis reiškinys, nei mes įsivaizduojame. Trauminį galvos smegenų sužalojimą (TGSS) patiria apie 1 proc. pasaulio gyventojų – galvos traumos sudaro daugiau nei trečdalį visų patiriamų kūno traumų. Labiausiai po tokių traumų pažeidžiamos kognityvinės ir emocinės žmogaus egzistavimo sritys – tos, kurios atsakingos už mąstymą, protinę veiklą (atmintį, dėmesį,...
 • Šaltalankių uogos - patikima profilaktinė ir gydomoji priemonė

  Liofilizuotų šaltalankių milteliai ir šaltalankių sultys iš bendrovės "Mėlynė" Liofilizacija – tobula džiovinimo vakuume šalčiu technologija, kuri iš produkto pašalina tik vandenį, o visas biologiškai aktyvias medžiagas, vitaminus, fermentus ir k.t. – išsaugoja. Liofilizuoti produktai išlaiko savo formą, kvapą, skonį, sandariai uždarius galima laikyti praktiškai...
 • Biorevitalizacija AQUASHINE – naujos kartos anti-senėjimo terapija

  Pasibaigus nerūpestingai vasarai, daugelis pastebi, kad veido odos būklė kiek suprastėjo ir laikas skirti jai daugiau dėmesio. Kaitri saulė, įsismarkavęs vėjas, mus vėsinantys kondicionieriai, dulkės – tai aplinkos faktoriai lemiantys odos sausėjimą bei padidėjusį jautrumą. Esant odos išsausėjimui oda netenka savo elastingumo, greičiau formuojasi raukšlelės. Taip pat, jeigu oda nebuvo...
 • Kodėl specialistai renkasi Smūginės terapijos aparatą "Shockwave"

  Kodėl specialistai renkasi Smūginės terapijos aparatą "Shockwave" "Shockwave" Smūginė terapija visais atžvilgiais yra nauja gydymo metodika, objektyviai pristatanti naujas ir įdomias galimybes įvairių ligų gydymui. Tai sumažina sąnarių uždegimą ir padidina vietinę hiperemiją, pagerina medžiagų apykaitą ir edemų reabsorbciją. Smūginė terapija turi didelį antalginį poveikį...
 • Laikas atstatyti „išderintą“ organizmą

  Banalus, bet taiklus posakis, jog žmogaus organizmas – lyg laikrodukas, yra išties teisingas. Labai svarbu, kaip funkcionaliai veikia visos organų sistemos. Juk net ir šveicariškame mechaniniame prietaise sugedęs mechanizmas „išderina“ visą laikrodį. Menkutis žmogaus negalavimas gali tapti sunkios ligos užuomazga. Todėl gydytojai vieningai rekomenduoja rūpintis savo sveikata,...
 • Kūdikių maitinimo mišiniais pagrindai

  Sužinokite apie maitinimo mišiniais pagrindus, įskaitant geriausią formulę jūsų kūdikiui, kiek duoti kiekvieno maitinimo metu ir kitus patarimus. Kūdikio maitinimas iš buteliuko nei jums, nei jūsų kūdikiui, nėra didelė paslaptis. Tiesą sakant, naujagimiai paprastai gan lengvai išsiaiškina, kaip juo naudotis. Nors motinos pienas visada yra lyg iš čiaupo ir paruoštas patiekti, formulę reikia...
 • Kaip išsaugoti regėjimą skaitmeniniame amžiuje?

  Sparčiai besivystančios šiuolaikinės technologijos ir vis naujesnių nešiojamų elektroninių prietaisų atsiradimas davė mums daugybę informacijos gavimo būdų, ženkliai palengvino tarpusavio bendravimą. Tačiau visi tie naršymai, skaitymai, tekstų rašymai, elektroniniai paštai, dienoraščiai, pokalbių svetainės, žaidimai kuriuos mes atliekame savo nešiojamuose, planšetiniuose kompiuteriuose,...
 • Dantų praradimas – daugiau nei estetinė bėda

  Vieno ar kelių dantų praradimas yra gerokai daugiau nei estetinės bėda, - teigia klinikos „Dantų harmonija“ specialistai. Odontologų teigimu, praradus dantį ar dantis, delsimas yra vienas iš didžiausių kiekvieno paciento priešų. Neatkurti dantys kelia diskomfortą, skatina įvairių ligų, psichologinių bėdų atsiradimą, apsunkina kasdienį gyvenimą. Be to, atkurti prarastus dantis...