Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurochirurgaiNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Psichiatras, psichologas ar psichoterapeutas?

2019 m. birželio 4 d.

Psichiatras, psichologas bei psichoterapeutas – tai specialistai, kuriuos sieja siekis padėti bei geriau suprasti žmogaus psichologines ypatybes, elgesio dėsningumus bei pastebėti galimus psichikos sutrikimus ar ligas ir laiku suteikti pagalbą, nukreipti jį gydymui, jei tai reikalinga. Šiame nelengvame žmogaus psichikos bei psichologinių procesų analizavimo kelyje kiekvienas specialistas skiriasi turimu išsilavinimu bei atlieka kiek kitokias funkcijas, kurias verta aptarti plačiau.

Pradėkime nuo to, kad psichiatras yra gydytojas, baigęs medicinos studijas ir yra specializavęsis psichiatrijos srityje bei verčiasi psichiatrijos praktika. Kaip ir bet kuris kitas gydytojas, psichiatras gali konsultuoti tiek sveikus, tiek įvairių sutrikimų ar ligų turinčius žmones. Įvertinęs besikreipiančio pagalbos žmogaus nusiskundimus bei simptomus gydytojas psichiatras susidaro bendrą klinikinį profilį bei sprendžia, ar besikreipiantis žmogus turi patologiją, ar sunki emocinė būklė yra tiesiog normali reakcija į nenormalią, sudėtingą gyvenimo situaciją. Trumpai tariant, psichiatras – tai gydytojas, kuris yra kvalifikuotas, medicininį išsilavinimą įgijęs specialistas, turintis kompetenciją diagnozuoti psichikos sutrikimus bei ligas, prireikus – skirti medikamentinį gydymą.

Svarstant, kuo psichologas skiriasi nuo psichiatro, pirmiausia reikia paminėti, kad psichologas nėra gydytojas ir vaistų išrašyti jis negali. Psichologai atlieka įvairius tyrimus, kuriais siekiama įvertinti žmogaus psichikos procesus: kognityvines funkcijas, intelektą, asmenybės bruožus ar pastebėti galimą patologiją ir kita. Taip pat psichologai neretai atlieka šviečiamąją veiklą psichologijos srityje: suteikia žinių, taiko įvairius metodus mokant žmones atsipalaiduoti, geriau pažinti save, savo elgesį, taikomus bendravimo ar problemų sprendimo modelius ir panašiai. Kadangi psichologija yra pakankamai jaunas ir gana platus mokslas, po bendrųjų psichologijos studijų specialistai tęsia studijas magistrantūroje ir specializuojasi įvairiose srityse. Diferencijuojant psichologus pagal veiklos sritis šiuo metu Lietuvoje dirba kvalifikuoti medicinos psichologai, teisės psichologai, organizacijose dirbantys psichologai bei švietimo sistemoje dirbantys psichologai, taip pat šalyje dirba sporto psichologai. Svarbu paminėti, kad tik magistrantūros studijas baigę ir atitinkamoje srityje specializavęsi psichologai gali užsiimti psichologiniu konsultavimu.

Lieka paskutinis klausimas, kas gi yra psichoterapeutas. Psichoterapeutas – nėra atskira profesija. Tai specialistas, kuris baigęs aukštąjį mokslą tęsia studijas specialioje, pasirinktos psichoterapinės mokyklos programoje. Psichoterapeutais dažniausiai tampa psichiatrai ir psichologai, rečiau – socialiniai darbuotojai. Esama įvairių psichoterapinių mokyklų, kurios skirtingai aiškina žmogaus psichikoje vykstančius procesus, atsispindinčius žmogaus elgesyje, požiūryje, vertybėse ir t.t. Turbūt visiems geriausiai žinomos yra psichodinaminės, egzistencinės, geštalto, individualiosios ar kognityvinės-elgesio terapijos psichoterapinės mokyklos. Kvalifikuoti psichoterapeutai turi platų supratimą apie žmogaus psichiką ir, remdamiesi psichoterapinės mokyklos, kurioje specializavosi, principais, padeda žmogui geriau suprasti save bei savo elgesį, analizuoja galimas tokio elgesio priežastis, esmę bei taikydami įvarius terapinius metodus skatina žmogų keisti elgesį, pagelbsti sprendžiant problemas, kurioms išspręsti nebeužtenka asmeninių resursų.

Kokią praktinę veiklą atlieka minėti specialistai?

Psichiatro konsultacijoje labiausiai orientuojamasi į nusiskundimų bei simptomų analizavimą, vertinimą bei diagnostiką, vadovaujantis gydytojų puikiai žinoma tarptautine ligų klasifikacija. Įvertinus besikreipiančio žmogaus nusiskundimus, jam gali būti rekomenduojama psichologo ar psichoterapeuto konsultacija, kitos alternatyvios procedūros, galinčios pagerinti sveikatos būklę, o diagnozavus sutrikimą arba ligą yra skiriamas medikamentinis gydymas, jei to reikia.

Visgi neretai daugiausia neaiškumų kyla, kuomet bandoma suprasti kuo psichologinis konsultavimas skiriasi nuo psichoterapijos. Psichologinio konsultavimo metu daugiau orientuojamasi į situacines problemas, padedama ieškoti alternatyvių, konstruktyvesnių elgesio būdų sprendžiant jas. Tuo tarpu psichoterapijoje neretai analizuojami gilesni psichikos procesai, siekiama ilgalaikių pokyčių žmogaus asmenybėje, elgesyje.

Psichologinės konsultacijos skirtos žmonėms, norintiems įveikti iškilusius sunkumus esamose jų gyvenimo situacijose bei išmokti su panašiomis problemomis savarankiškai tvarkytis ateityje. Neretai psichologo pagalbos prireikia sudėtingais gyvenimo momentais, kai neužtenka jėgų ir objektyvumo tinkamai susiorientuoti patiems. Psichologo pagalbos gali prireikti pastebėjus tokius nusiskundimus kaip: kurį laiką išgyvenama baimė, sunkumai susidorojant su stresą keliančiomis situacijomis, kuomet tarpusavio santykiai kasdienėje aplinkoje nebeteikia džiaugsmo ar atsiranda kitų santykių problemų. Išgyvenant minėtus bei kitus sunkumus iškyla ir su tuo susijusios emocijos: padidėjęs nerimas, baimė, liūdesys, pyktis, netekties išgyvenimai, apie kurias taip pat kalbama psichologinės konsultacijos metu.

Psichoterapija gali būti taikoma tiek sergant psichikos ligomis ar turint asmenybės sutrikimų, tiek sutrikimų neturintiems žmonėms siekiantiems asmeninio augimo, tobulėjimo, norintiems geriau suprasti save ir pažinti savo asmenybę. Nusprendus pagalbos ieškoti psichoterapeuto kabinete, rekomenduojama susipažinti su psichoterapinių mokyklų teoriniais požiūriais bei terapiniais principais, kad galėtumėte kreiptis pas specialistą, kurio taikomi terapiniai metodai būtų efektyviausi jūsų unikalioje gyvenimo situacijoje.

Nors yra keletas skirtumų, kurie leidžia atskirti kas yra psichologinis konsultavimas, o kas yra psichoterapija, egzistuoja ir bendrų principų būdingų abiem susitikimams. Tiek psichoterapija, tiek psichologinis konsultavimas yra susitikimas saugioje ir konfidencialioje erdvėje, kurioje galima kalbėti apie savo problemas, sunkumus ir būti dėmesingai išklausytu bei priimtu be vertinimo ar moralizavimo. Tačiau vienas svarbiausių aspektų, kurį reikėtų žinoti, kreipiantis pas šiuos specialistus, jog efektyvus psichologinis konsultavimas ar psichoterapija – tai procesas atliekamas bendru kliento ir specialisto darbu.

Parengė medicinos psichologė Rasa Kaušakytė

Nauji straipsniai

 • Grąžinkime duoklę antsvoriui ir riebalams

  Gyd. Tomas Manelis Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, „Chicago Institute of Minimally Invasive Surgery“ (Čikaga, JAV) bendradarbis Taip, sutinku, kad tai gana netikėtas siūlymas šiais visuotinio lieknėjimo vajaus medijose laikais. Juo labiau to, atrodo, nesitikėjote išgirsti iš šio straipsnio autoriaus, kuris dar visai neseniai straipsnių serijoje „Lieknėjimas ir...
 • Profesionalios burnos higienos procedūra su meditacine muzika

  Jei norite turėti sveikus ir gražius dantis, reikėtų pirmiausia juos prižiūrėti. Pradedant nuo tinkamos pastos pasirinkimo, kuri galėtų padėti apsaugoti nuo dantų karieso, periodonto ligų ar tiesiog panaikintų nemalonų burnos ertmės kvapą. Žinant ir atliekant tinkamus valymo judesius ne pažeidžiant dantenų. Ir atliekant profesionalią burnos ertmės higieną, kurios tikslas – pašalinti...
 • Tyrimai namuose: greita, patogu, tikslu, nebrangu

  Net darželinukams primenama, kaip svarbu rūpintis savo sveikata. Tačiau patekti pas bet kurios srities gydytoją šiandien – tikras kantrybės išbandymas. Neretai tiesiog nusvyra rankos. Tada paprasčiau nueiti į vaistinę, nusipirkti medicinį testą ir atlikti tyrimus pačiai... Kadaise vaistinėse buvo galima rasti tik nėštumo testų – jie buvo (ir tebėra) tikras išsigelbėjimas...
 • Dubens dugno raumenų stiprinimas po nėštumo bei gimdymo

  Kai kurioms moterims po gimdymo atsiranda tam tikri anatominiai pokyčiai: prasideda šlapimo nelaikymas, ima mažėti lytinis potraukis. Dažnai šios problemos iššaukia nuotaikų svyravimus, norą užsidaryti savyje. Nenusiminkite! Išeitis yra! Prietaisas „BTL EMSELLA“ sukurtas giliųjų dubens dugno raumenų terapijai. Nėštumo metu spaudžiami gimdos dubens dugno raumenys...
 • Išsiplėtusios veido poros? Tai jau praeitis

  Veido poros išsiplėčia dėl įvairiausių priežasčių, kartais nereikia ir priežasties - tai tiesiog genetiškai užkoduota, it bonus paketas prie konstitucinio odos tipo arba esant priežasčiai: Hormoninis sistemos pakitimas; Saulės nudegimas; Odos nualinimas, naudojant netaisyklingai parinktas kosmetines ir / ar dekoratyvines priemones; Nešiuolaikiškas į požiūris į odos valymą pvz....
 • Lygi ir skaisti oda be rūgštinio šveitimo ir draudimų degintis saulėje

  Šveitimas rūgštimis - tapo klasika kosmetologijos kabinete. Rūgščių pasirinkimas iš tiesų platus ir didelis, tačiau "baigtis" vienoda - po kelių dienų (dažniausiu atveju 3 - 4 dieną po procedūros) prasideda skirtingo intensyvumo pleiskanojimas, kuris kelia diskomfortą, atsiranda aibė draudimų, pvz. nesideginti saulėje ir pan. Ar yra galimybė turėti lygią ir skaisčią odą vasaros,...
 • VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė: pokyčiai vyksta, nors ir labai lėtai

  Visame pasaulyje birželio 17 – 23 dienomis minima Tarptautinė Inkontinencijos savaitė. Šių metų šūkių net keletas, jais kviečiama atkreipti dėmesį į svarbiausias problemas: prastą efektyvaus gydymo prieinamumą, pacientų ir slaugytojų nematomumą, vis augančius šio susirgimo mąstus. Lietuvoje Tarptautinės Inkontinencijos savaitės renginius devynerius metus organizuoja VšĮ Inkocentras. ...
 • Meditacija – naudinga ne tik emocinei sveikatai

  Mokslininkai jau atliko tūkstančius tyrimų, susijusių su meditacijos poveikiu žmogaus sveikatai. Nustatyta, kad meditacija gali paveikti žmogaus genetinį lygmenį, įveikti lėtinį stresą ir jo sukeliamas ligas, sumažinti fizinius skausmus, padėti įveikti depresiją, sustiprinti imuninės sistemos funkcijas ir net sumažinti uždegiminių procesų rodiklius. Moksliniai tyrimai taip pat atskleidžia, kad...
 • IK odontologijos klinikoje – pažangiausia metodika

  Burnos chirurgija yra specializuota odontologijos sritis, apimanti visas chirurgines procedūras ir ligų diagnostiką burnos ertmės, veido ir žandikaulių srityse. Chirurginių procedūrų prireikia dėl įvairių žandikaulio, seilių liaukų patologijų, diagnozavus navikus. Dažniausiai atliekama chirurginė procedūra odontologo kabinete – danties traukimas. Taip pat burnos chirurgija neatsiejama...
 • Dažniausiai užduodami klausimai apie dantų protezavimą

  Dirbtinis dantų audinių atkūrimas arba, kitaip tariant, dantų protezavimas atliekamas tuomet, kai dantys yra praradę estetinį vaizdą ar pažeisti. Klinikoje „Dantų harmonija“ taikomos modernios gydymo technologijos, todėl dantų protezai beveik nesiskiria nuo natūralių dantų. Pateikiame atsakymus į klientų dažniausiai užduodamus klausimus apie dantų protezavimą. Ar dantų...
 • Vėžys: svarbiausia – nepavėluoti

  Vėžys – viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų. Prognozuojama, kad onkologinių susirgimų daugės. Kasmet vasario 4-ąją minima Pasaulinė vėžio diena. Tai gera proga gauti daugiau informacijos apie onkologinius susirgimus, paskata dalyvauti prevencinėse vėžio programose, o turint daugiau žinių yra didesnė galimybė užbėgti ligai už akių ar susirgus nepasimesti ir mėginti...
 • Atnaujintame slaugos skyriuje – dar daugiau komforto pacientams

  Po kapitalinės renovacijos atidarytas atnaujintas reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ slaugos skyrius. Pagal pacientų ir jų artimųjų pageidavimus įrengti vienviečiai, dviviečiai ir liukso tipo kambariai. Atnaujintame aukšte yra 8 dviviečiai, 16 vienviečių ir 2 liukso kambariai (iš viso slaugos skyriuje atnaujinti 26 kambariai). Juose įrengtos funkcinės lovos, pagal...
 • Naujiena: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams – intensyvi pagalba

  Siekiant grąžinti judėjimo ir mobilumo galimybes slaugomiems pacientams, turintiems traumatologinių ir neurologinių negalavimų, ypač svarbu laiku suteikti būtiną pagalbą. Reikiamu metu gautos kineziterapijos paslaugos ir ergoterapijos procedūros sumažina neurologinių ir traumatologinių negalavimų riziką, padeda užkirsti kelią liekamiesiems sveikatos pažeidimams, taip pat skatina greičiau...
 • Organizme tūnanti autoimuninė liga – serga 1 iš 100, bet net neįtaria

  Pasaulinių studijų duomenimis, celiakija serga 1 iš 100 žmonių. Ūmi liga nesirenka nei amžiaus, nei lyties, ja gali sirgti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Deja, daugelis jų klastingus simptomus priskiria prie virškinimo sutrikimų arba ne vienerius metus nesėkmingai ieško blogos savijautos priežasčių. Tad kas yra celiakija ir kaip ją atpažinti? Dar XX a. viduryje buvo manoma, kad celiakija...
 • Sveika mityba: virškinimo problemos išsprendžiamos natūraliai

  Sveikos gyvensenos lektorė Edita Esenku Šimkutė savo pranešime sveikatingumo konferencijos metu dalijosi patarimais apie sveiką mitybą ir kokių produktų derėtų atsisakyti, kad išvengti virškinimo problemų, kuo juos galima pakeisti, kad užtikrinti nepriekaištingą virškinimą ir išvengti pilvo pūtimo. Pradėsime nuo klausimo, kurį užduoda gana dažnai: sveika mityba mada ar būtinybė? Daug...