Pokalbis apie organizmo valymą su Edita Esenku Šimkute

2023 m. lapkričio 14 d.
Pokalbis apie organizmo valymą su Edita Esenku Šimkute

Pokalbis apie organizmo valymą su Edita Esenku Šimkute, daug kam pažįstama iš socialinių tinklų, kuriuose ji dalinasi įvairiomis temomis apie sveiką gyvenseną, natūraliai auginamas daržoves, iš jų ruošiamus patiekalus bei holistiniu požiūriu į sveikatingumą per rytietiškas praktikas.

Pašnekovė dalinasi plačios Dao sistemos viena iš dalių, kuri apima mitybą, organizmo valymą ir savo asmenine patirtimi bei intriguoja pasakodama apie sąmoningą badavimą.

Edita, gal tu dar gali plačiau save pristatyti? Kiek aktuali, holistiniu požiūriu, tavo gyvenime mityba.

Esu Edita Esenku Šimkutė, sveikatos mokslų magistrė ir sertifikuota Dao praktikų instruktorė. Šios praktikos mano gyvenime atsirado prieš dešimt metų. Dao praktikos yra labai plati tema – tai kinų jogos sistema, apimanti ne tik energijos judėjimą meridianais, bet ir tantrines praktikas bei organizmo valymą, mitybą, sąmoningą badavimą.

Savo kelią pradėjau nuo meditacijų, energetinės čigongo / qigong praktikos, ir paraleliai po truputį atsirado mitybos pasikeitimai. Dažnai būna, kad žmonės pirma ima keisti mitybą ir tik vėliau pereina į gilesniuosius planus. O man buvo atvirkščiai. Net sakyčiau, kad buvau priversta keisti mitybą ir ne todėl, kad būčiau sveikesnė ir geriau jausčiausi, o dėl erkės, kuri buvo užsikrėtusi Laimo liga. Po jos įkandimo turėjau dvidešimt dienų gerti antibiotikus, tai labai išbalansavo mano žarnyno mikroflorą. Negalėdama įprastais būdais susigrąžinti geros savijautos, ėmiau ieškoti sprendimo būdų. Pasakysiu daugiau: esu iš tų žmonių, kurie susidūrę tam tikromis aplinkybėmis, ima kapstytis giliau, ieškodami, ką iš to, ką naujo sužinojo, gali pritaikyti sau. Vienas iš atradimų buvo: sąmoningas badavimas pagal daosių sistemą bei organizmo valymas.

Pokytis buvo toks ryškus, tad iki šiol reguliariai valausi organizmą ir padedu kitiems detoksikuotis, dalindamasi savo įžvalgomis. Todėl ir šis pasakojimas – apie mitybą, organizmo valymą, ir apie sąmoningą badavimą.

Ar tiesa, kad po badavimo ženkliai sumažėja kūno svoris? O gal verta pirmiausia pakeisti mitybą, ir tik po to detoksikuotis ar atvirkščiai?

Holistiniu požiūriu, ne taip svarbu nuo ko pradėsime. Daug kam sunku atsisakyti “narkotinio” maisto: šokolado, įvairių kepinių – bandelių, ar tiesiog baltos duonos. Jiems sunku atsispirti, nes be cukraus blogai jaučiamės, ima skaudėti galvą, nes trūksta cukraus. Ir tai suformuoja mąstymo šabloną: organizmą galima valytis tik tuomet, kai jau kažko atsisakėme, ėmėme gyventi šiek tiek sveikiau.

Labai dažnai matau, kad tikrovė prieštarauja šiam stereotipui – kūnui reikia nedidelio sukrėtimo. Negavus valgyti dieną, dvi arba tris, kūne įvyksta persitvarkymas. Susilpnėja parazitai, diktuojantys poreikį saldumynams, po sąmoningo badavimo dažnas pajunta impulsą valgyti daugiau raugintų produktų, ir turi daugiau valios atsispirti šokoladui ir kitiems gardėsiams, nes jau patyrė, kad gali kurį laiką būti be jų. Mano nuomone, toks atsisakymas vyksta daug lengviau, nei mums įprastoje kasdienybėje, kurioje vyrauja valgymo įpročiai (ypač emocinio valgymo), ir dėl to padeda iš esmės pakeisti mitybos įpročius.

Didžiausias pokytis yra ne tada, kai žmogus kartą į pusmetį vieną dieną nevalgo. Protarpinis nevalgymas, taikomas kelis kartus į savaitę yra labai šaunu. Tik noriu pastebėti, kad išvengtume iliuzijos, jog pavalgę sveikiau ar pasilaikę protarpinio arba ilgesnio badavimo keletą kartų per metus, tačiau visiškai nepakeitę savo mitybos išspręsime sveikatos klausimus. Pokytis įmanomas tuomet, kai pakeičiame savo įpročius ir nebežiūrime į tai, ką valgo kiti, o matydami, valgant nevisai sveikai, nebesijaučiame privalantys pritapti, išdrįstame turėti pasirinkimo laisvę.

Kaip gyvenant mieste, valgyti sveikiau? Ar yra visiems prieinamų variantų?

Kai ėmiau formuoti sveikesnius valgymo įpročius, susidūriau su tais pačiais klausimais. Taip atradau gamtinę žemdirbystę. Apie ją dalinuosi savo socialinių tinklų FB „Sveikos gyvensenos balansas su Edita Esenku“ video įrašuose: kaip auginti, mulčiuoti, kaip užsiraugti įvairias daržoves. Smagu, kad tai įkvepia net ir mieste gyvenančius, tegu ir balkone pasisodinti pomidorų, mažyčių, balkoninių. Vis dažniau pastebiu, kaip jauni žmonės dairosi sklypo ar namo užmiestyje, kuriame galėtų užsiauginti savų daržovių.

Sugrįžtant prie mitybos: “detoksas” ir badavimas – kuo tai panašu, kuo skiriasi ir kas tai yra?

„Detoksas“ arba detoksikacija yra plati sąvoka, kuri apima organizmo valymą. Jei žmogus ilgai maitinosi greitai paruošiamu maistu (pusfabrikačiais, pašildytu maistu) ir staiga pereina prie mitybos, kurios septyniasdešimt procentų sudaro daržovės, jo kūne jau prasideda detoksikacijos procesai.

Kada mes nevalgome (pvz., protarpinio nevalgymo metu, ar ilgiau nevalgant), taip pat prasideda detoksikacija - organizmo valymosi procesas. Jį mes galite paskatinti ir su mono dieta: vieną dieną valgydami tik vieną maisto produktą (arba iki trijų dienų valgydami tik vieną maisto produktą), pavyzdžiui tik pomidorus, tik obuolius arba grikius (jei labiau mėgstate). Taip paskatinsite organizmą valytis.

Kitas būdas detoksikuotis – antiparazitiniai maisto papildai, žarnyno valymas. Taigi detoksikacija yra viskas, kas skatina mūsų organizmą valytis.

Badavimas, mano nuomone, yra vienas iš efektyvesnių būdų, kuris veiksmingai įjungia organizmo detoksikaciją. Nes badavimo metu visi virškinime dalyvaujantys organai ilsisi. Dėl to mes galime patirti savotišką restartą – atsinaujinimą. Panašiai kaip perkrovę kompiuterį padedame jam dirbti sparčiau. Kartais užtenka aštuoniolikos valandų, kartais galima ir gerokai ilgiau nevalgyti (pvz., pernai nevalgiau dešimt dienų). Kai vėl imame valgyti, mūsų gerosios bakterijos būna geriau pasiruošusios virškinti, nes spėja atsinaujinti, tuo tarpu organizme buvęs Candida grybelis susilpnėja. Ir maistas ne tik atrodo labai gardžiai, bet ir tampa paprasčiau rinktis sveikus produktus.

Gajus stereotipas, kad candida būna tik pas moteris. Kiek mityba veikia šį klausimą?

Candida dažnai pasireiškia moterims kaip pienligė, kuri gydoma vietinio poveikio priemonėmis. Tačiau šį grybelį savo organizme turime visi. Ir tai yra visiškai normalu, žmogui mirus jis padeda suskaidyti kūną, todėl negalime jo pilnai išnaikinti. Svarbu organizme palaikyti salygas, neleidžiančias suvešėti kandidos grybeliui, nes išvešėjęs jis išplinta po visą mūsų virškinamąjį traktą.

Turinčių aktyvią Candida žmonių liežuvis atrodo baltas – padengtas baltu apvalkalu. Ir badaujant ar valantis organizmą tas apvalkalas ypač išryškėja, nes liežuvį padengia ir miręs candida grybelis. To bijoti nereikia, pakanka kelis kartus per dieną nusivalyti liežuvį su liežuvio valikliu, ilgiau badaujant apnašos mažėja.

Vien valydami liežuvį, grybelio nesumažinsime - tam puikiai pasitarnauja probijotinių kultūrų turintys produktai, žarnyno valymas, po kurio būtinas probijotikų kursas, nes būtina atstatyti išplautą žarnyno mikroflorą. Atkreipiu dėmesį rinktis kuo daugiau gerųjų bakterijų turinčius probiotikus, pvz., Vivomixx, kur būtų 450 milijardų gerųjų bakterijų.

Dažniausiai candida išveša po antibiotikų vartojimo, nes antibiotikai veikia ir gerąsias bakterijas. Todėl po antibiotikų rekomenduojama vartoti pakankamą kiekį probiotikų (turėtų būti bent jau 20 milijardų gerųjų bakterijų ) ir pasirūpinti maistu gerosioms žarnyno bakterijoms – vartoti daugiau žalumynų ir kiek įmanoma įvairesnių. Taip pat patariu valgyti daug uogų, jei tik galite - vartokite svogūnus, česnakus, nes būtent jie yra PREBIOTIKAI – maistas gerosioms bakterijoms, juos turėtume pagrinde gauti per maistą.

Koks maistas yra prebiotikų šaltinis?

Kuo didesnė žalių daržovių įvairovė – tuo daugiau prebiotikų ir laimingesnės mūsų gerosios bakterijos. Tai buvo dar viena iš priežasčių, mano susidomėjimu daržininkyste. Dėl to dabar turiu gana didelę kolekciją skirtingų sėklų, kurių pasėju po ne daug, o likusiomis mielai dalinuosi su artimaisiais, kad ir jie galėtų džiaugtis didesne įvairove ir skirtingomis veislėmis, taip sukurdami sąlygas kontroliuoti grybelį. Auginu ne tik špinatus ir 5 rūšių salotas, bet ir mizūną, rukolą, trūkažolę, bastučius, kale kopūstus ir dar daugiau.

Kas, be antibiotikų vartojimo, gali paskatinti grybelio suaktyvėjimą?

Candidą suaktyvina visų pirma cukrus ir kiti, virškinimą apsunkinantys produktai, pvz., bulvės su mėsa. Daugeliui tai yra sunkiai virškinama kombinacija, šiuos produktus verta valgyti atskirai: mėsą su daržovėmis arba bulves su daržovėmis, bet ne bendroje kombinacijoje, kaip pavyzdžiui cepelinuose. Cukrus savaime yra Nr. 1 parazitų maitintojas, ir net atsisakę cukraus kavoje ir arbatoje, turėtume atkreipti dėmesį, kokius pagardus/padažus vartojame (į jų sudėtis), kokius jogurtus valgome, dažnai juose cukrus yra antras sudėtyje. Dėl to verta skaityti produktų sudėtis, kad išvengtume pridėtinio cukraus, kurio išties gausu produktuose, kur net nepagalvojame, jog jo yra.

Racione cukrų galime keisti sveikesnėmis alternatyvomis: medumi, stevija, kokosų žiedų cukrumi, agavos sirupu, klevų sirupu.

Kalbant apie kepinius, verta pastebėti, kad glitimas / gliutenas, manoma, turi savybių, neigiamai veikiančių virškinimo sistemą – dėl to, kad nusėda ant žarnyno sienelių. Kad to išvengtume, aš rekomenduočiau kepinius rinktis be gliuteno. Laimei, vis daugiau atsiranda gamintojų, siūlančių tokius produktus, o neradusiems, galima patiems gamintis kepinius su ryžių, grikių, avinžirnių miltais, tiek sausainius, tiek pyragus išsikepti - ilgai neužtruksite.

Galime valgyti raugintus produktus, nes ir jie turi probiotinių kultūrų savyje: rauginti agurkai, rauginti burokai, rauginti kopūstai, kimči.

Pasiklausius kiek visko reikia, atrodo, kad sveika mityba yra sudėtinga: reikalauja daug laiko ir resursų. Kiek užtrunka viską pasiruošti daržovių raugimui?

Rudenį, norint užraugti visus užsiaugintus kopūstus, gali užimti gerą pusdienį, bet juk per vieną dieną pasigamimane maisto pusmečiui. O trijų litrų stiklainį galima pasidaryti ir labai greitai – per pusvalandį, ir jį pasidėti į šaldytuvą, ypač jei gyvenate bute ir neturite sąlygų pasidėti didesnį kiekį kur nors šaltoje vietoje. Net ir du trijų litrų stiklainius laisvai paruošite per pusvalandį: pakaks susipjaustyti kopūstus, juos supresuoti kumščiais ar tam skirtu įrankiu, kad pasileistų sultys ir jau turėsite atsargų kuriam laikui.

Galima ir nusipirkti jau paruoštų raugintų kopūstų, tik ir čia perspėju – skaitykite sudėtis, nes tiek rauginti agurkai, tiek rauginti kopūstai dažnai būna su cukrumi (tam kad greičiau vyktų rūgimo procesas). Tačiau tikrai yra paruoštų ir be cukraus didžiuosiuose prekybos centruose.

Net jei užsiraugsite nusipirktą iš parduotuvės kopūstą, pastebėsite, kad jis daug skanesnis už jau paruoštus, nes jūs įdėjote širdies. Tai nematomi dalykai, kurie pasijaučia, kai gamindami maistą įdedame savo emocijas, meilę. Todėl sakoma, kad savo pagamintas maistas mums pats geriausias.

Idealu, jei patys užsiauginame maistą, bet neturint tam galimybių, verta atkreipti dėmesį, kad geriausia valgyti maistą, užaugintą maždaug 450 kilometrų spinduliu apie jūsų gyvenamąją vietą. Todėl lietuvišką produkciją rinktis geriausia, jei ankstyvas pavasaris, galima lenkišką, bet ne iš tolimesnių kraštų, jei tik įmanoma.

Apibendrinkime: kas gi yra detoksas, kas yra išvešėjęs Candida grybelis, kiek jis mums žalingas? Ką galime padaryti, kad jį sumažintume?

Sąmoningas badavimas daug ką gąsdina susilaikymu nuo maisto. Kadangi turime priklausomybę maistui – priklausomybę valgyti. Ir dažnai apsisprendimas nevalgyti baigiasi tuo, kad vėlai vakare atsidarome šaldytuvą ir prisivalgome. Kad taip nenutiktų, reikalinga struktūra:

 • kaip badaujame,
 • kaip judame,
 • ką geriame.

Kad apsieitume be streso, apsisprendimas nevalgyti turėtų būti ne skubėjimo į darbą pasekmė, o sąmoningas, suplanuotas veikimas. O nevalgymą suderinę su ramesnėmis veiklomis, papildytomis praktikomis (meditacija, qigong mankštomis, pasivaikščiojimais), kadangi mokslas jau įrodė tokio derinimo veiksmingumą, turėsime daug darnesnį procesą ir ilgiau išliekantį rezultatą.

Badavimą vis dar daug kas įsivaizduoja, kaip protarpinį nevalgymą – susilaikymą nuo maisto 16 val, 18 ar 20 val. Tačiau aš omenyje turiu kelias dienas be maisto: penkias, septynias dienas ar dešimt dienų nevalgius. Man tai yra įprasta, aš tai jau daug kartų esu dariusi ir padedu kitiems šį kelią įveikti.

Yra jau pakankamai daug mokslinių tyrimų, pagrindžiančių badavimų naudą, kad šis kūno „restartavimo“ metodas, padeda suaktyvinti kūno gyjimo procesus, kai kuriais atvejais įveikti sudėtingus sveikatos sutrikimus. Tačiau aš nerekomenduoju šio būdo esant ūmioms ligoms, uždegiminėms situacijoms.

Badauti rekomenduoju esant ramiam organizmo būviui, geriant vandenį. Taip priverčiant badauti ir candida grybelį, kuris sukelia ne tik pilvo pūtimą, bet ir virškinimo problemas, vidurių užkietėjimą. Yra pastebėjimų, kad šis grybelis gali būti siejamas su vėžiniais susirgimais... kadangi pas vėžio pacientus randamas išvešėjęs candida grybelis. Ir nors šie teiginiai dar yra tyrimo stadijoje, jau daug mokslinių straipsnių paskelbta su įrodymais apie badavimo naudą. Kadangi esu papildomosios ir alternatyviosios medicinos magistrė, daug domiuosi moksliniais šaltiniais ir jų duomenis taikau savo darbe su sąmoningo badavimo stovyklų dalyvėmis, o jų patirtimis ir savo pastebėjimais dalinuosi konferencijose ir kituose renginiuose bei čia, su jumis, gal galėtumėte saugiai eiti į šią patirtį be galvos skausmo, be baimės ir su gera savijauta. Išbandykite sąmoningą badavimą namuose, plačiau apie tai galite pasidomėti badavimas.com arba išsikelti sau iššūkį ir atvykti į mano organizuojamą badavimo stovyklą šiltuoju sezonu.

Nauji straipsniai

 • Kaklo stuburo dalies išvarža

  Viena iš dažniausiai pastebimų kaklo stuburo problemų yra disko išvarža, kurios sudaro stuburo disko medžiagos (skaidulinio žiedo ar minkštuminio branduolio) dalies išsigaubimas. Tarpslankstelinio disko išvarža gali turėti įvairių padarinių, priklausomai nuo disko išsigaubimo dydžio. Jei tarpslankstelinis diskas pakankamai pasislenka, jis gali atsiremti į nervinę šaknelę, kuri išeina iš...
 • Depresija - kokie požymiai ją išduoda ir kaip įveikti šią ligą?

  Depresija - tai itin paplitęs psichikos sveikatos sutrikimas, nuo kurio, remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, kenčia maždaug 264 mln. žmonių visame pasaulyje. Depresija, kuriai būdingas nuolatinis liūdesys ir nuotaikos, interesų bei aktyvumo sumažėjimas, gali smarkiai sutrikdyti kasdienį gyvenimą. Norintiems įgyti išsamių žinių apie depresiją, itin svarbu suprasti, kokie...
 • Pykinimas ir vėmimas - sunkus periodas onkologiniams ligoniams

  Vėžys - šių laikų liga, išlieka viena iš didžiausių sveikatos išbandymų, su kuriuo susiduria žmonija. Nepaisant medicinos pažangos, vėžio diagnozė vis dar gąsdina ir lieka sunkiai įveikiama problema. Gydymas šiai ligai yra intensyvus ir daugialypis, apimantis įvairias terapijos formas, tokiu kaip chemoterapija, radioterapija, imunoterapija ir chirurginis gydymas. Vėžio gydymas yra...
 • Dažnos vyrų ligos ir jų prevencija

  Norintiems puoselėti sveikesnę visuomenę, labai svarbu suprasti vyraujančias sveikatos problemas ir kodėl su jomis susiduriame. Pakalbėkime apie dažniausias vyrų ligas ar sutrikimus: širdies ligos, cukrinis diabetas ar kepenų negalavimai yra vienos dažniausių ligų, užklumpančių vyriškius. Pasigilinus į kiekvieną būtų galima išsiaiškinti, kodėl jos vystosi ir kaip jų išvengti ar užkirsti kelią...
 • Depresija - klastinga liga prasidedanti bloga nuotaika ir nuovargiu

  Depresija yra psichinė sveikatos būklė, kuri apibūdina ilgalaikį liūdesio, beviltiškumo, susirūpinimo, sumažėjusios energijos lygio, miego problemų, sumažėjusio susidomėjimo kasdieniniais dalykais ir kitų simptomų jausmą. Tai gali paveikti kažkieno mąstymą, emocijas ir kasdieninį gyvenimą. Depresija gali paveikti žmones bet kuriame gyvenimo etape, tačiau dažniausiai ja sergama jaunystėje ir...
 • Veido odos procedūros šaltuoju metų laiku

  Ruduo, tai laikas kai dienos tampa vis trumpesnės ir tamsesnės, o oras vis šaltesnis ir žvarbesnis. Ilgėjant tamsiajam paros laikui, nejučiomis vis daugiau laiko praleidžiame namuose, šiek tiek sulėtiname gyvenimo ritmą, o tai puiki galimybė skirti daugiau laiko sau, pasilepinti ir tinkamai pasirūpinti savo veido oda. Ruduo ir žiema - labai tinkamas metas atgaivinti veido odą, pašalinti...
 • PRP – kovokite su plaukų slinkimu natūraliai

  Plaukų slinkimą gali lemti įvairūs veiksniai, o konkreti priežastis gali skirtis priklausomai nuo žmogaus. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių plaukų slinkimo priežasčių: Dažniausia plaukų slinkimo priežastis yra paveldima liga, vadinama androgenetine alopecija. Ji paprastai pasireiškia palaipsniui ir nuspėjamais būdais: vyrams – atsitraukusia plaukų linija ir plikėmis, moterims...
 • Limfodrenažinis masažas namuose

  Limfodrenažinio masažo sistemą sudaro švelnūs judesiai, kurie gerina limfinės sistemos veiklą, mažina patinimus. Šis masažas taip pat naudingas ir įvairiais prevenciniais tikslais, gerina savijautą, atpalaiduoja. Tačiau norint juo pasimėgauti, nebūtina keliauti iki masažo kabineto – galite limfodrenažiniu masažu mėgautis ir savo namuose. Kas yra limfodrenažinis...
 • Gruodžio 3 d. Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena

  Būkime supratingi, nelikime abejingi... Gruodžio 3-iąją minima Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena. Šią dieną išskirtinis dėmesys sutelkiamas į žmonių su negalia problemas, visuomenė skatinama aktyviau dalyvauti neįgaliųjų bendruomenės veikloje, informuojama apie turintiems negalią skirtus inovatyvius, įprastus kasdienius veiksmus padedančius atlikti mokslo sprendimus. Deja, tikrai nė...
 • Lytinių lūpų stangrinimas – sprendimas šlapimo nelaikymui

  Moterų šlapimo nelaikymas yra dažna medicininė būklė, kuri pasireiškia netyčiniu šlapimo ištekėjimu iš šlapimo pūslės. Šlapimo nelaikymas gali būti įvairaus sunkumo – nuo atsitiktinio nedidelio pratekėjimo iki dažnesnių ir didesnių šlapimo nelaikymo epizodų. Ši būklė gali būti laikina arba lėtinė, ją gali lemti įvairios priežastys ir tipai. Moterų šlapimo nelaikymo priežastys gali būti...
 • Susigrąžinkite malonumą – PRP ginekologijoje ir seksologijoje

  PRP terapija, arba trombocitų prisotintos plazmos terapija, yra medicininis gydymas, kurio metu naudojamas paties paciento kraujas, skatinantis gijimą ir audinių regeneraciją. Ji išpopuliarėjo įvairiose medicinos srityse, įskaitant ortopediją, sporto mediciną, dermatologiją, o dabar yra taikoma ir ginekologijoje bei seksologijoje. Štai kaip įprastai veikia PRP terapija: • Kraujo...
 • Veido prausimas – svarbi odos priežiūros rutinos dalis

  Nors veido prausimas gali atrodyti paprastas, tačiau jis reikalauja laiko ir dėmesio. Daugelis mano, kad veidą reikia nuplauti tik norint pašalinti makiažą arba kai veidas atrodo nešvarus. Tačiau rekomenduoju plauti veidą du kartus per dieną. Tiesa, veido prausimosi kartų skaičius gali būti mažiau svarbus nei tai, kaip atliekamas darbas. Nepriklausomai nuo odos tipo, tekstūros ar esamos būklės...
 • Kodėl būtina atkurti prarastus dantis?

  Tikrai nemaža dalis žmonių, dėl vienokių ar kitokių priežasčių, netenka vieno, kelių ar net visų dantų. Vis tik, tikrai ne visi danties netekę žmonės, skuba ieškoti šios problemos sprendimo būdų, kurių šiais laikais yra labai daug. Dantų implantavimas, dantų protezavimas yra pakankamai greitos ir tikrai veiksmingos procedūros, kurios efektyviai išsprendžia prarastų dantų problemą. Nemažai...
 • Šlapimo nelaikymas - ką rekomenduoja specialistai?

  Šlapimo nelaikymas – tai nevalingas šlapimo tekėjimas iš šlapimo takų, kai sutrinka normali šlapimo sulaikymo funkcija. Toks sutrikimas yra laikomas liga, kuri sukelia daugybę nepatogumų ir problemų kasdieniniame gyvenime. „Gijos Klinikų“ gydytojas-urologas Saulius Stirbys nurodo šios ligos atsiradimo priežastis bei pasakoja, kokių priemonių reikėtų imtis, jeigu jus kamuoja...
 • Vienos moderniausių pasaulyje operacijų jau atliekamos Kaune: atkuria kelio kremzlę be skausmo

  Prieš mėnesį Lietuvoje įvyko pirmoji unikali kelio kremzlės rekonstrukcijos operacija privačioje klinikoje, kurios metu paciento kremzlės defektai taisyti nuosavomis to paties žmogaus kremzlės ląstelėmis – chondrocitais prisotintu hidrogeliu. Ko gero, pažangiausiu metodu kelio sąnarį operavęs „Gijos Klinikų“ gydytojas ortopedas-traumatologas Juozas Belickas sako, kad tokia...
 • Urologas įvardijo, kas gali padėti išvengti vyriškų problemų

  Įtemptas gyvenimo ritmas, stresas, rūpesčiai darbe ir nuolatinė skuba sveikatos neprideda nei vienam. Ne išimtis ir vyriškos problemos – neretai dėl to, kad pamirštame pasirūpinti savimi, organizmas ima gaminti mažiau vyriško hormono – testosterono. Šis hormonas yra gaminamas sėklidėse ir lemia sveiką vyro organizmo vystymąsi, tvirtesnę, nei moterų, išvaizdą ir struktūrą. Be šių...
 • Moterų šlapimo nelaikymas – dažna, bet išsprendžiama problema

  Su nevalingu šlapimo tekėjimu, kitaip vadinamu šlapimo nelaikymu, vienaip ar kitaip susiduria dauguma moterų. Vienas vargina tik šiek tiek ir tik kartais, o kitoms tai tampa ypač sekinančia problema. Bijodamos patirti viešą gėdą, moterys neleidžia sau mėgautis įvairiomis veiklomis su šeima ir draugais, vengia lytinių santykių ir tyliai kenčia. „Gijos Klinikų“ akušerė ginekologė,...
 • Fizinio aktyvumo stoka ir sėdimas darbas - vienas iš pagrindinių nugaros skausmo rizikos veiksnių

  Visi suprantame, kad fizinis aktyvumas – vienas iš esminių dalykų, turintis įtakos mūsų savijautai, miegui, poilsiui, nuotaikai ir skausmams. Atrodo, visa tai jau seniai žinoma ir elementaru. Bet kodėl specialistai nuolat mums apie tai kalba, akcentuoja? Apie stuburo problemas ir nugaros skausmus kalbamės su kineziterapeute Migle Česaityte. Kodėl žmonės dažnai susiduria su apatinės...
 • Atsisveikinkite su dvigubu smakru rinkdamiesi ATTIVA

  Dvigubas smakras – sritis, dėl kurios išvaizdos nemaloniai jaučiasi daugybė žmonių. Todėl natūralu, kad vis didėja susidomėjimas procedūromis, galinčiomis tai pakeisti. Paskutiniu metu monopoliniai ir bipoliniai radijo dažnio prietaisai išpopuliarėjo kaip nauji odos atjauninimo gydymo būdai, kuriuos pamėgta taikyti ir dvigubo smakro sričiai. Neinvazinis radijo dažnis (RF) yra viena iš...
 • Patarimai paakių priežiūrai

  Paakiai – ypatinga veido dalis. Kaip ir kaklas, greičiausiai mums parodo laiko tėkmę besikeičianti oda būtent šiose srityse. Dirbdama kosmetologijos srityje, ko gero daugiausiai nusiskundimų girdėjau ir girdžiu, būtent dėl paakių odos keliamų problemų. Kokios dažniausiai apyakių odos srities problemos vargina klientes? • Patamsėję paakiai • Pavargę paakiai •...
 • Strijos - odos pažeidimas

  Strijos yra odos pažeidimas, kurį sukelia odos išsiplėtimas arba susitraukimas pernelyg greitai, nei oda yra prisitaikiusi susitvarkyti pati be po to išliekančių žymių. Jos dažniausiai pasireiškia kaip raudonos arba violetinės juostelės, kurios vėliau gali tapti baltos arba šviesaus atspalvio linijos. Strijos dažniausiai pasirodo ant odos vietose, kurios yra labiausiai linkusios išsitempti...
 • Gruodžio 1 d. Pasaulinė AIDS diena

  Rūpinkimės sveikata kasdien, saugokime ne tik savo, bet ir kitų gyvybes! Šiemet sukanka 35 metai nuo momento, kai 1988 metais įvairių tarptautinių sveikatos organizacijų bendru sprendimu buvo priimtas nutarimas, jog gruodžio 1-oji taps Pasauline kovos su AIDS diena. Įsidėmėkite! Įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas nustatomas tada, kai ŽIV užsikrėtusiam asmeniui diagnozuojama viena...
 • Mikrobiomo nauda ir probiotikai

  Pasak daktaro Michael Mosley, dar visai neseniai buvo neįmanoma tyrinėti žmogaus mikrobiomo, todėl ši tema pastarąjį dešimtmetį ypač aktyviai tyrinėjama. Šiai dienai pagrindinėmis gerųjų žarnyno bakterijų funkcijomis galima įvardinti šias: Saugo žarnyną nuo įsibrovėlių ir reguliuoja imuninę sistemą. Pasikeitus žarnyne gyvenančių bakterijų sudėčiai gali padidėti atsparumas peršalimo...
 • Dubens dugno, arba kitaip intymūs raumenys, kuo jie tokie svarbūs

  Kalbant apie dubens dugno raumenis pirmiausia reikėtų paminėti, kad tai labai mažas, praktiškai delno dydžio raumenynas, kuris jungia gaktikaulį su uodegikauliu ir vieną sėdynkaulį su kitu. Nors šių raumenų nematome ir praktiškai nejaučiame, tačiau jų reikšmė harmoningam organizmo funkcionavimui labai svarbi. Intymūs raumenys kontroliuoja šlapimo ir tuštinimosi procesus, neleidžia nusmukti...
 • CBD potencialas: kodėl verta išbandyti ir kas daugelį vis dar stabdo?

  Pastaraisiais metais sveikatos pramonėje pastebėtas itin didelis susidomėjimas CBD, kanabinoidu, išgaunamu iš kanapių augalo. Nors CBD privalumai tampa vis geriau žinomi, o žmonės vis drąsiau išbando įvairius su šia medžiaga gaminamus ingredientus, kai kurie žmonės vis dar svarsto ir dažnu atveju turi daugybę baimių, kurios susijusios su informacijos trūkumu ir sudėtinga terminologija. Šiuo...
 • Lapkričio 18 - 24 d. d. Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė

  Antibiotikai: prevencijos ir bendradarbiavimo galimybės Lapkričio 18-oji – supratimo apie antibiotikus Europoje diena – atvers duris Pasaulinei supratimo apie antibiotikus savaitei. Šiais metais ypatingas dėmesys skiriamas antimikrobinių vaistų efektyvumo ateities kartoms išsaugojimo galimybėms, skirtingų sektorių, susijusių su antibiotikų taikymu, bendradarbiavimui bei...
 • Lapkričio 17 d. Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena

  Purpurinė spalva – ankstukų spalva. Kasmet lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Šiandien visuomenė informuojama apie neišnešiotukų problemas, raginama atkreipti dėmesį į priešlaikinio gimdymo priežastis ir grėsmes, bendruomenės skatinamos palaikyti įvairias labdaros bei savanorystės iniciatyvas, siūloma prisijungti prie įvairių akcijų ir, aišku, kviečiama...
 • Lapkričio 16 d. Tarptautinė nerūkymo diena

  Nuo šiandien neberūkysiu ir greit sveikatą atstatysiu! Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Mesti rūkalus į šalį verta tiek dėl pačių sveikatos, tiek ir dėl artimųjų gerovės. Kodėl šio žalingo įpročio rekomenduojama atsisakyti vyrams? Galima išvardinti aibę priežasčių, tačiau bene paveikiausia būtų priminti, jog rūkaliams gresia ne tik...
 • CBD aliejus prieinamas visiems - misija įmanoma

  Niekas neprieštaraus su teiginiu, kad sveikata - brangiausias turtas. Kai ji gera, mes nepastebime ir laikome tai savaime suprantama duotybe. Tačiau, kai ji sutrinka, puolame ieškoti būdų, kaip galėtume sau padėti. Ne taip seniai Lietuvoje pasirodę, bet jau spėję išpopuliarėti CBD aliejai - vienas ieškomiausių produktų, esant daugybei negalavimų. Kanabinoidinių produktų ieško žmonės,...
 • Lapkričio 15 d. Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diena

  Sveikesni plaučiai – sveikesnis aš! Lapkričio trečiąjį trečiadienį Pasaulyje minima lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) diena. Kas gali lemti LOPL diagnozę? Ligą gali sukelti šie veiksniai: rūkymas, oro tarša, toksinė aplinka, įsisenėję kvėpavimo takų ligos ir kt. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga pasireiškia tuomet, kai žmogaus kraujyje ima trūkti deguonies – jis ima...
 • Lapkričio 14 d. Pasaulinė diabeto diena

  Valdai save – kontroliuoji ligą! Reaguojant į diabeto atvejų visame pasaulyje augimą, Tarptautinės diabeto federacijos (IDF) iniciatyva, 1991 m. lapkričio 14 d. buvo paskelbta Pasaulinė diabeto diena. Lapkričio 14-oji pasirinkta neatsitiktinai – šią dieną gimė F.Bantingas, mokslininkas, Nobelio premijos laureatas, vienas iš insulino atradėjų. 2007 m. buvo oficialiai...
 • TOP 3 vitaminai imunitetui stiprinti

  Stiprus imunitetas aktualus visus metus, tačiau dažniausiai apie jo stiprinimą susirūpiname tik pradedant atsirasti pirmiems peršalimo ar kitų ligų simptomams. Su kasdieniais sveiko gyvenimo būdo pasirinkimais, ligoms atsparų imunitetą palaikyti nėra sunku. Pradedant subalansuota mityba, pakankamu vandens kiekiu, kokybišku miegu bei baigiant kasdienio streso prevencija. Šiais veiksmais galime...
 • Kas yra astaksantinas? Poveikis ir nauda

  Astaksantinas(astaxanthin) yra raudonos spalvos karotenoidas, išgaunamas iš Haematococcus pluvialis mikrodumblių. Pirkti astaksantiną Natūralus astaksantinas turi unikalią molekulinę struktūrą, dėl kurios jis yra stipresnis nei bet kuris kitas antioksidantas (pvz.: nei vitaminas C ir E). Būtent dėl savo išskirtinės struktūros astaksantinas gali apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės...
 • Neurologas ir neurologiniai sutrikimai: ką turime žinoti?

  Neurologiniai sutrikimai, pradedant migrena ir baigiant sunkesnėmis ligomis, tokiomis kaip Parkinsono liga, insultas ir smegenų traumos, kelia vis didesnę problemą visame pasaulyje. Dėl jų sudėtingumo dažnai prireikia tarpdisciplininio požiūrio į priežiūrą, užtikrinančio, kad pacientai gautų visapusišką gydymą. Šiomis aplinkybėmis Kauno miestas yra vilties švyturys daugeliui žmonių, nes čia...
 • Lapkričio 8 d. Europos sveikos mitybos diena

  Valgykime sveikai, sveikatinkimės tinkamai, gyvenkime kokybiškai! Kartais atrodo, jog apie sveiką mitybą kalbame net per dažnai, tačiau statistika byloja, kad, deja, nutukimas Europoje didėja, o turintys antsvorio asmenys ignoruoja faktus, įrodančius, kad papildomi kilogramai tikrai kenkia sveikatai ir gali sukelti įvairias lėtines ligas. Fizinis aktyvumas, darbo ir poilsio režimo...
 • Lapkričio 12 d. Pasaulinė plaučių uždegimo diena

  Saugokime save, rūpinkimės artimaisiais, būkime pilietiški! Lapkričio 12-ąją minima Pasaulinė plaučių uždegimo diena. Sunku patikėti, tačiau kasmet plaučių uždegimu (pneumonija) suserga daugiau nei 2,5 mln. žmonių! Reaguodami į negailestingus statistikos duomenis medikai didina informuotumą apie kovą su pneumonija, akcentuoja, jog plaučių uždegimas yra liga, kurios galima išvengti,...
 • Vaikų ir tėvų ryšiai senatvėje

  Kaip tėvai turi savo pareigas augindami vaikus, taip ir suaugę vaikai privalo gerbti savo tėvus ir jais rūpintis senatvėje – sukantis gyvenimo ratui, vaikų ir jų tėvų vaidmenys natūraliai kinta. Senatvėje šie santykiai įgauna naują prasmę, kadangi tarp senstančių tėvų ir jų suaugusių vaikų atsiranda tarpusavio priklausomybė. Vaikystėje susiformavęs ryšys yra pagrindas, paklotas vėlesniam...
 • Dirbtinio intelekto pritaikymas dantų tiesinimo kapoms: ar galima pasitikėti?

  Viena iš aktualiausių ir įspūdingiausių šių dienų temų – dirbtinis intelektas. Ši tema dažnai kelia baimę, nes yra nauja ir nepažįstama, o kaip žmonės, mes natūraliai linkę priešintis tam, kas svetima. Nepaisant to, dirbtinio intelekto integracija pamažu tampa ne tik neišvengiama dalis mūsų kasdienio gyvenimo, bet taip pat randa vietą ir kituose svarbiuose sektoriuose, tokiuose kaip...
 • Ortodontinis gydymas. Kada? Kas? Kaip?

  ORTODONTIJA - tai neteisingos dantų padėties ir sąkandžio korekcija. Gydymu siekiama sukurti ne tik estetišką, bet ir funkciškai taisyklingą sąkandį, užtikrinantį geresnę dantų prognozę. Kada pradėti ortodontinį gydymą? Ortodontinis gydymas ir dantų tiesinimas atliekamas tiek vaikams, tiek suaugusiems. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į 7-14 metų vaikų dantų lankų būklę. Ankstyvas...
 • Ką reikia žinoti apie dantų implantus: privalumai ir trūkumai

  Dantų implantai pastaraisiais metais tapo viena iš populiariausių ir patikimiausių galimybių pakeisti prarastus ar pažeistus dantis. Nors ši procedūra atneša daug naudos pacientams, svarbu žinoti ir apie galimus trūkumus. Šiame straipsnyje aptarsime viską, ką reikia žinoti apie dantų implantus, jų privalumus, trūkumus ir kaip jie palyginami su kitomis odontologijos procedūromis, tokiais kaip...
 • 10 kasdienių įpročių sveikam gyvenimui

  Vanduo⁣ Per dieną reikėtų išgerti pakankamą kiekį vandens – ne mažiau 1,5–2 litrų. Kai organizmas patiria dehidrataciją imame jaustis pavargę, todėl reikiamas vandens kiekis padeda išlikti energingiems. Stiklinę vandens rekomenduojama išgerti ir kaskart prieš valgį – tai padeda greičiau pajusti sotumo jausmą.⁣ ⁣ Visaverčiai pusryčiai⁣ Verta rinktis tokius patiekalus,...
 • Menisko gydymas be operacijos

  Menisko gydymas be operacijos Meniskas yra pluoštinė kremzlės struktūra, esanti ant blauzdikaulio. Kiekviename kelyje yra du meniskai: medialinis meniskas kelio vidinėje pusėje ir šoninis meniskas kelio išorėje. Abu meniskai yra pusmėnulio (arba C raidės) formos plokštelės, kurios veikia kaip sąnario amortizatorius (apsaugo nuo krūvių ir suteikia papildomo stabilumo, bei judrumo kelio...
 • Lapkričio 1 d. Movember mėnuo

  Lapkričio mėnuo – „Movember“ mėnuo! Na, vyrai išties didžiuojasi tuo, ko moterys tikrai nenori turėti… Ūsais ir barzda! Stilingas veido plaukų formavimas suteikia jų savininkui išskirtinumo. Turbūt pritarsite, kad vešlūs ūsai ar barzda padeda užmaskuoti netobulumus ir išryškinti privalumus, taip? Bet esmė slypi tame, jog ūsai visame pasaulyje padeda informuoti...
 • Pilno spektro, plataus spektro ir CBD izoliato skirtumai

  CBD, arba kanabidiolis, pastaraisiais metais tapo itin populiarus dėl galimų naudingų sveikatos savybių. Tai yra vienas iš daugiau nei šimto junginių, esančių kanapių augale ir vadinamų kanabinoidais. Renkantis tinkamą CBD produktą, svarbu suprasti, kokie yra skirtumai tarp pilno spektro CBD, plataus spektro CBD ir CBD izoliato. Kiekvienas šių CBD ekstraktų tipas turi unikalias savybes, kurios...
 • Spalio 29 d. Pasaulinė kovos su insultu diena

  Šiandien – ypač svarbi diena. Pasaulyje minima kovos su insultu diena. Statistikos duomenimis, Europoje širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pagrindinė tiek moterų, tiek ir vyrų mirties priežastis. Liūdna, tačiau Lietuva yra viena iš išsiskiriančių didele gyventojų rizika sirgti ar net mirti nuo insulto valstybių ne tik senajame žemyne, bet, pagal Pasaulio sveikatos organizacijos...
 • Spalio 27 d. Pasaulinė jodo trūkumo sutrikimų diena

  Kiekvienų metų spalio mėnesio pabaigoje minima Pasaulinė jodo trūkumo sutrikimų diena. Šią dieną ypatingas dėmesys skiriamas jodo nepakankamumo sukeliamų sutrikimų analizei, akcentuojamos svarbaus sveikatai mikroelemento stygiaus organizme pasekmės, aptariamos prevencinės priemonės bei jų taikymas, išskiriami veiksniai, lemiantys pasireiškiančius endokrininės sistemos sutrikimus. Net ir...
 • Daržovių, vaisių ir uogų įvairovė mityboje – 4 priežastys, kodėl ji tokia svarbi

  Per pusryčius suvalgai vaisių dubenį, o per pietus lėkštė kupina salotų? Tačiau, ar kada bandei suskaičiuoti, kiek skirtingų vaisių, uogų ir daržovių tai sudaro? Svarbu ne tik suvalgyti reikiamą kiekį (PSO rekomenduoja 400 g daržovių, vaisių ir uogų per dieną), bet ir pakankamą daržovių ir vaisių įvairovę, kad gautume reikalingiausias maistines medžiagas. Maistinių medžiagų...
 • Imuniteto stiprinimas šaltuoju metų sezonu

  Stiprus imunitetas yra svarbus visais metų laikais, ypač šaltuoju, kai daugelis žmonių serga peršalimo ir gripo ligomis. Kad sustiprintumėte savo imuninę sistemą, galite imtis šių žingsnių: Sveika mityba: Valgykite daug vaisių ir daržovių, kad gautumėte reikiamą vitaminų ir mineralų kiekį. Įtraukite į racioną baltymus iš liesos mėsos, žuvies, pupelių ir kitų...
 • Blusų įkandimai: kaip atpažinti ir valdyti niežulį

  Blusų įkandimai ne tik vargina, jie gali būti neįtikėtinai niežtintys ir nemalonūs. Jei įtariate, kad jūs arba jūsų augintiniai susidūrė su blusomis, būtina žinoti blusų įkandimų požymius. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip atpažinti blusų įkandimus, ir pateiksime patarimų, kaip palengvinti niežulį ir užkirsti kelią būsimam užkrėtimui. Blusų įkandimų išvaizda: Blusų įkandimai paprastai...
 • Sveikata ir miegas: ar čiužinys daro įtaką žmogaus sveikatai?

  Miegas yra nepakeičiama žmogaus gyvenimo dalis, kuri tiesiogiai daro įtaką fizinei ir psichinei sveikatai. Pasaulinė sveikatos organizacija atliko tyrimą, kuris parodė, kad jauki miegamojo aplinka ir tinkamas čiužinys svarbus kiekvienam, kuris nori gerai pailsėti. Todėl svarbu užtikrinti, kad jūsų miegamojo aplinka būtų jauki ir maloni. Vienas iš pagrindinių elementų, į kurį reikėtų...