Meditacija – naudinga ne tik emocinei sveikatai
2019 m. birželio 18 d.
Mokslininkai jau atliko tūkstančius tyrimų, susijusių su meditacijos poveikiu žmogaus sveikatai. Nustatyta, kad meditacija gali paveikti žmogaus genetinį lygmenį, įveikti lėtinį stresą ir jo sukeliamas ligas, sumažinti fizinius skausmus, padėti įveikti depresiją, sustiprinti imuninės sistemos funkcijas ir net sumažinti uždegiminių procesų rodiklius. Moksliniai tyrimai taip pat atskleidžia, kad meditacija padeda jaustis laimingesniais ir gerina porų tarpusavio santykius.
Tačiau kokia yra tiesa? Ar meditacijos praktikai gali patvirtinti mokslininkų žodžius? Ar tikrai meditacija gali būti laimės ir sveikatos receptu? Patirtimi sutiko pasidalinti gydomosios tao meilės lektorė, dao technikų instruktorė Edita Esenku Šimkutė, praktikuojanti meditaciją jaus septynerius metus.
Papasakokite apie savo meditacijos patirtį: kada atradote meditaciją, kaip jos mokėtės, kiek laiko užtruko, kol įvaldėte meditacijos techniką?
Meditacija mano gyvenime atsirado prieš septynerius metus, kai kardinaliai pakeičiau savo gyvenimo būdą į sveikesnį: atsisakiau alkoholio, nesveiko maisto, pradėjau užsiimti daosių joga, ciguno energetinėmis praktikomis, daosių tantra ir, be abejo, meditacija. Keistis nelengva emociškai, todėl meditacijos man buvo tikra atgaiva, kuri įnešė daug stabilumo į mano gyvenimą. Iš pradžių mokiausi dao meditacijų iš video įrašų su meistru Manteku Čija, o vėliau pradėjau keliauti pas meistrą mokytis gyvai. Meditacija – tai procesas, kuriam nėra pabaigos, kad galėtum pasakyti „įvaldžiau“, nuolat yra kur tobulėti. Yra skirtingų meditacinių technikų ir visos jos efektyvios, leidžia panirti vis giliau į savo vidų. Įsisavinti bazinę šešių gydomųjų garsų meditaciją užtruko kelias savaites, kad galėčiau ją atlikti savarankiškai be jokio įrašo. Tačiau, kada atėjo tikrasis pajautimas, kaip mano kūne juda energija meditacijos metu, sunku pasakyti, nes tie pojūčiai nuolat kinta. Per keletą mėnesių įvyko virsmas viduje, tačiau tie virsmai tęsėsi dar kelis metus, kol viduje atsirado tikrasis džiaugsmas. Nemaniau, kad ateis tokia diena, jog ir kitus mokysiu medituoti, tačiau po kelių metų asmeninių praktikų viskas susiklostė taip, jog aš pradėjau dalintis tuo, ką išmokau.
Yra daug įvairių meditacijos rūšių. Kokias meditacijas praktikuojate?
Užsiimu dao meditacijomis, gilinuosi į kinų mokymą, kuriam jau 5000 metų. Tai energetinės meditacijos, kurių esmė yra ne sėdėjimas tyloje ir nieko negalvojimas, o siekis, kad kūne energija meridianais pradėtų judėti taip, jog sveikatintume visą savo organizmą. Vakarais atlieku šešių gydomųjų garsų meditaciją, kuri padeda paleisti negatyvias emocijas, išvalyti mūsų pagrindinius organus nuo liūdesio, pykčio, baimių, nepasitikėjimo ir nekantrumo. Atliekant šią meditaciją, užsimerkus žiūrima į plaučius, inkstus, kepenis, širdį, blužnį, skanuojama ir sąmoningai trinamas negatyvas. Vėliau, tariant tam tikrą su kiekvienu organu susijusį garsą, yra paleidžiama negatyvi emocija. Vidinės šypsenos meditacija padeda pripildyti mano kūną pozityvių emocijų, padauginti meilės, švelnumo, gerumo, pasitikėjimo, drąsos. Mikrokosminės orbitos meditacija padeda išjudinti pagrindinius mūsų kūno meridianus, kad mumyse energija judėtų tolygiai ir mes jaustume dar daugiau harmonijos. Pasak dao filosofijos, svarbiausia užmegzti ryšį su savo kūnu, su savimi, tuomet jau galime susijungti su žemės ir dangaus energetika.
Kokį poveikį Jūsų savijautai ir sveikatai davė meditacijos? Galbūt prieš tai turėjote kokių nors sveikatos problemų, kurios lengviau išsisprendė?
Iki pradedant medituoti aš maniau, jog tai man nereikalinga, jog aš jaučiuosi gerai ir man patinka taip, kaip yra. Tačiau išbandžiusi meditatyvias technikas aiškiai supratau, kad, kaip ir daugelis žmonių, pernelyg gerai save vertinau. Medituojant nuolat išlysdavo negatyvių emocijų atsiminimai, sudėtingos ir konfliktinės situacijos, kurias per ašaras meditacijos metu paleisdavau ir su laiku pajutau, kad mano vidus palengvėjo. Supratau, kad realiai gyvenau depresyviomis mintimis ir depresyvia bei agresyvia muzika, o pradėjusi medituoti pakeičiau savo „vidinę programą“ iš destruktyvios į pozityvią, supratau, kas yra meilė sau, meilė artimam žmogui, kaip svarbu šypsotis sau ir visame kame įžvelgti pozityvių dalykų. Pakeitus mitybą į sveikesnę, meditacijos padėjo nesugrįžti prie cukraus ir gliuteno, išlaikyti valią ir emocinį stabilumą – tapau kantresnė ir stabilesnė, o tai aktualu kiekvienam.
Mokslininkai teigia, kad meditacijos susijusios su žmogaus laimės pojūčiu ir sėkme. Kaip meditacijos pakeitė Jūsų gyvenimą, ar jaučiatės laimingesnė, sėkmingesnė?
Absoliučiai pritariu, meditacija padeda jausti meilę ir laimę. Tačiau turiu pasakyti, kad tai įvyksta ne iš karto. Iš pradžių vyksta apsivalymo procesas: ašaromis paleidžiamas negatyvas, apsivaloma tiek nuo dabarties, tiek nuo vaikystės nemalonių prisiminimų. Mes - kaip indas. Jei jis pilnas turinio (negatyvo), tai nebėra vietos dar „įpilti“ pozityvių minčių, Tik paleidę negatyvias emocijas, galime turėti daugiau erdvės pozityvo generavimui. Taigi po apsivalymo etapo seka meilės, laimės ir gerumo generavimo ir dauginimo etapas, kuris ir suteikia laimės pojūtį. Daugelis žinote dėsnį, kad negatyvas pritraukia negatyvą. Tai kilo liaudies posakio „nelaimės po vieną nevaikšto“. Tačiau jei mes keičiame savo vibracijas į pozityvias, mes pritraukiame į savo gyvenimą pozityvius dalykus, pritraukiame sėkmę, meilę, finansinį stabilumą, geriau veikia protas, todėl darbai sekasi geriau. Visa dao meditacijų esmė – vidinis balansas. Per daug pykčio blogai, bet jei žmogus visai niekada nesupyksta kiti pradeda tuo naudotis, tai taip pat nėra normalu. Tiesa yra per vidurį. Tai ir simbolizuoja daosių in ir jang simbolis.
Užsiimate moteriškumo praktikomis. Kokią naudą meditacijos turėjo Jūsų moteriškumui?
Paraleliai su meditacijomis į mano gyvenimą atėjo ir daosių tantra – gydomoji tao meilė. Tai moteriškos seksualinės praktikos, kurios padeda palengvinti menstruacijas, subalansuoti hormonus, moteris išmoksta gerokai daugiau patirti su savo mylimuoju miegamajame, bet svarbiausia – pradeda turėti daugiau gyvybinės energijos. Dao meilės praktikos neatsiejamos nuo meditacijų, nes seksualinė energija mūsų kūne yra neutrali ir padaugina tai, ką mes tuo metu jaučiame. O emocijos juk gali būti tiek pozityvios, tiek ir negatyvios. Tad prieš užsiimant seksualiniu kung fu, reikia jausti meilę ir laimę – pozityvias emocijas. Moteris priešmenstruaciniu laikotarpiu išgyvena emocinį nestabilumą, tad meditacijos padeda susibalansuoti. Vesdama mokymus moterims visuomet pradedu nuo meditacijos ir tik vėliau supažindinu su daosių seksualinėmis praktikomis.
Mokslininkai teigia, kad meditacijos turi įtakos ir žmogaus socialiniams ryšiams, t.y. žmogus sustiprėja emociškai, tampa empatiškesnis, labiau užjaučiantis ir tai stiprina ryšius su kitais žmonėmis. Ar pastebėjote tokius pokyčius savo gyvenime, kai pradėjote medituoti?
Nuo gimimo buvau jautri ir iki šiol negaliu žiūrėti filmų su liūdna pabaiga, nes visada byra ašaros ir jaučiu užuojauta filmų dalyviams. Meditacijos subalansavo mano vidų, kad išmokčiau mažiau prisirišti prie kitų žmonių išgyvenimų, t.y. sugrįžti į čia ir dabar, į mano gyvenimą, o ne gyventi svetimų žmonių gyvenimus. Ryšiai su kitais žmonėmis yra svarbūs, privalo būti pagarba ir mandagumas kitiems žmonėms, draugiškas ir šiltas elgesys. Tačiau daosiai akcentuoja visų pirma pasirūpinti savimi, o ne išdalinti savo turimą energiją kitiems, tuomet ir mums nieko nebeliks. Meditacijos padeda žmonėms susibalansuoti: jei kažkas pernelyg grubus – sušvelnėja, jei kažkas per daug jautrus – sustiprėja.
Įvairių seminarų, video mokymų metu mokote moteris meditacijos technikų. Kaip keičiasi Jūsų mokymų dalyvių savijauta, gyvenimas, sveikata, kurios pradeda praktikuoti meditaciją?
Dažnai moterys domisi seksualinėmis praktikomis ir nori praleisti meditacijas, tačiau kai pabando, reakcija būna panašiai, kaip ir mano prieš septynerius metus, kai nustebau, jog mano viduje tiek visokių nemalonių dalykų ir kaip gera paleisti visą stresą ir negatyvą. Moterys pasakoja, jog pajunta daug daugiau meilės sau, pakyla savivertė, labiau myli savo netobulą kūną, stabiliau praeina priešmenstruacinis laikotarpis. Pajunta kaip energija pajuda kūnu ir atsileidžia fiziniai spazmai, išlaisvėja kūnas, pagerėja sveikata, sušvelnėja turimų ligų simptomai. Moterys paleidžia negatyvius prisiminimus, atleidžia kažkada įžeidusiems jas žmonėms, susitaiko su šeimos nariais ir tai suteikia sparnus naujam pozityviam gyvenimo etapui, kuo aš labai džiaugiuosi.
Praktikės patirtis leidžia tikėti moksliniais faktais ir tyrimais. Patvirtindama meditacijos teigiamą poveikį sveikatai ir laimei, Edita Esenku Šimkutė pataria imtis meditacinių technikų, kurios, anot jos, suteiks jums sparnus naujam pozityviam gyvenimui.
Straipsnio autorė: Jurgita Juknaitė – Kozlova
Fotografė: Evelina Barzdelienė
Rekomenduojame plačiau pasidomėti apie dao meditacijas:
Įsigyti šešių gydomųjų garsų meditacijos įrašą galima čia: