Liemenėlės dėvėjimas trikdo energijos judėjimą krūtyse
2019 m. liepos 2 d.Krūties vėžys yra viena iš labiausiai tarp moterų paplitusių vėžio formų, tačiau pastebėta, jog tokie atvejai dažnesni JAV ir Europoje nei Azijoje. Daktarė Claudia Welch savo knygoje „Subalansuoti hormonai – subalansuotas gyvenimas“ moters krūtų sveikatą vertina tiek iš Vakarų, tiek iš tradicinės kinų medicinos perspektyvų. Gydytoja tikina, kad per daugelį praktikos metų įsitikino, jog krūtų ligas skatina du veiksniai: nuodingi šlakai (toksinai) krūties audinyje ir sąstingis, sulaikantis tuos šlakus. Toksiški šlakai yra nuodinga masė, kuri susidaro iš nesuvirškintų medžiagų. Tai šalutinis teršalų poveikio produktas, kuris cirkuliuoja po kraujotaką, ir jei krūtinės srityje yra sąstingis, ten ir užsistovi. Egzistuoja tiesioginis ryšys tarp mitybos ir krūties vėžio. Vieno Kanadoje atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo 65 tūkst. Moterų, rezultatai parodė, kad toms moterims, kurių mityboje buvo gausu skaidulų (daržovių, vaisių, visadalių grūdų), krūties vėžio rizika buvo 30 proc. mažesnė negu moterims, kurios su maistu gaudavo mažai skaidulų (vyravo pusfabrikačiai, balti miltai ir cukrus). 1997 ir 2008m. atlikti tyrimai parodė, kad moterims, kurių kraujyje buvo daugiausia transriebalų, rizika susirgti krūties vėžiu buvo dukart didesnė negu moterims, kurių kraujyje transriebalų buvo mažiausiai.
Tačiau siekiant apsisaugti nuo krūtų vėžio svarbu ne tik mityba. Remiantis tradicine kinų medicina, mūsų kūne cirkuliuoja či – gyvybinė energija. Moters krūtyse šį energija (či) linkusi užsistovėti, o kai sulaikome kvėpavimą, kvėpuojame paviršutiniškai ir fiziškai nemankštiname krūties audinio, skatiname energijos sąstingį. Streso metu mes kvėpuojame paviršutiniškai ar net visai sulaikome kvėpavimą. Pagal Rytų mediciną, tai prisideda prie energijos sąstingio krūtinėje, plaučiuose, širdyje ir krūtyse. Kaip teigia daktarė Welch, energijos sąstingis visame kūne, o ypač krūties audinyje, skatina terpę, kurioje šlakai gali nusėsti ir pūti, todėl krūtis pasidaro imlesnė ligai ar sutrikimui.
Knygos autorė pastebi, kad žmonės beveik neserga dvigalvio raumens, širdies ar kitų raumenų vėžiu. Rytų medicina tai paaiškintų tuo, kad energija ir kraujas yra reguliariai pumpuojami per raumenis, perneša maistingąsias medžiagas ir veikia kaip efektyvi atliekų šalinimo sistema. Net jei nekilnojame svarmenų treniruoklių salėje, mūsų rankų raumenys kasdien dirba ir per juos pumpuojamas kraujas, pernešantis maistines medžiagas ir šalinantis atliekų nuosėdas. Ši apsivalymo sistema krūties audinyje veikia ne taip efektyviai – čia prateka mažiau kraujo, nes krūtys, skirtingai nuo raumenų, daugiausia yra sudarytos iš pasyvesnio riebalinio audinio.
Lyginant su raumenimis, krūties audinys visą moters gyvenimą išlieka daugiau ar mažiau sustingęs, o mes dar labiau mažiname či energijos tekėjimą per krūtis: sulaikome kvėpavimą, įspraudžiame krūtis į liemenėles (dažnai su lankeliais, o tai trukdo či tekėjimui į krūtų sritį), naudojame antiperspirantus, kurie trukdo či ir prakaito tekėjimui, o mus masažuoja masažuotojai, vengiantis liesti krūtis. Daktarė Claudia Welch taip pat pastebi, kad mes retai pačios sau atliekame krūtų patikrinimus, čiuopdamos pirštų galiukais, o jei ir atliekame – beveik nestimuliuodami krūties audinio. Atmetus glamones prieš lytinį aktą, mūsų krūtys daugiau niekur nedalyvauja. Išskyrus vieną svarbią išimtį – žindymą, kuris sumažina krūties vėžio riziką 4,3 procento.
Atviraudama dr. Welch pasakoja, jog ją labiausiai džiugina, kai moterys nieko nedelsmanos nuo teorijos pereina prie praktikos. Per du amerikietės atskirus seminarus, kurių metu buvo kalbama apie liemenėlių su lankeliais sąstingį krūtyse (lankeliai jį skatina), dvi moterys čia pat, net nenusivilkusios marškinėlių, išsinėre iš savo prabangių liemenėlių su lankeliais, pasuko aplink ore lyg kaubojaus lasą, o tada sugrūdo į rankines, pažadėjusios segėti tik „ypatingomis progomis“.
Siekiant išlaikyti krūtis sveikas dr. Claudia Welch rekomenduoja keletą dalykų moters gyvenime, tokių kaip mankšta, sveika mityba be kavos ir alkoholio, streso valdymas ir šie trys svarbiausi aspektai:
- Visų pirma moterys turėtų nebesegėti liemenėlių su lankeliais. Nors jos prilaiko krūtinę ir suteikia formą, tačiau trukdo laisvai tekėti energijai ir skatina sąstingį krūtinės srityje. Kai kas nors ant audinio įspaudžia žymę, galime atspėti, kad ten būta sąstingio. Įprasta, kad moterys, pripratusios dėvėti liemenėlę su lankeliais, po krūtimis turi neišnykstančią tamsesnę liniją toje vietoje, kur oda liečiasi su lankeliais. Nesijaudinkite, šiek tiek paieškojusios, tikrai rasite liemenėlių be lankelių, kurios dailiai formuoja krūtinę.
- Rekomenduojama nenaudoti antiperspirantų. Antiperspirantai neleidžia toksinams pasišalinti per pažastų odą, todėl skatina pernelyg gausias toksinės medžiagos sankaupas šalia krūtų, o to tikrai nesinorėtų skatinti, ypač jei ir taip esama sąstingio šioje srityje. Naudokite natūralius dezodorantus su alūno druska, skaitykite dezodorantų sudėtį ir venkite triklozano arba ftalatų (kvepalai). Jie bjauriai niokoja aplinką ir veikia kaip endokrininės sistemos „ardytojai“, o tai gali padidinti krūties vėžio riziką.
- Masažuokite krūtis. Kadangi krūtys sudarytos daugiausia iš riebalinio audinio, joje nėra tokios kraujotakos, kaip daugelyje kitų kūno vietų, kur daugiau raumeninio audinio, pro kurį pumpuojamas kraujas. Todėl toksinai, ilgainiui susikaupę audinyje, gali užsistovėti ir supūti arba audinys gali tiesiog sutankėti.
Lietuvoje seminarus apie dao meilės ir moteriškumo praktikas vedanti sveikos gyvensenos lektorė Edita Esenku Šimkutė antrina daktarei Welch ir sutinka, jog moterims derėtų labiau rūpintis savo krūtų sveikata. Mokymų moterims „Gydomoji Tao Meilė“ įkūrėja Edita Esenku ne tik moko moteris kaip atlikti namuose krūtų savimasažą, bet ir skatina savo seminarų bei stovyklų dalyves kuo dažniau nesegėti liemenėlės. „Liepą paskelbiau iššūkį moterims, kad šios 30 dienų būtų be liemenėlės ir pradėtų jausti savo kūną, pradėtų jausti, jog gyvena įspraustos į liemenėles, kurios trikdo kraujotaką ir či energijos judėjimą, triko limfos tekėjimą ir daugeliui yra nepatogios. Skatinu moteris pagal galimybes visą mėnesį gyventi be liemenėlės ir suteikti laisvę krūtims. Tačiau iššūkyje gali dalyvauti ir tik dalį dienos liemenėlės nedėvinčios moterys, kurios nusivelka ją grįžusios po darbo namo. Iššūkio tikslas yra, kad jūs pajaustumėte daugiau meilės sau, pamiltumėte savo krūtis ir išlaisvintumėte užstrigusią gyvybinę ir seksualinę energiją. Pasak mano mokytojo kinų meistro Manteko Čija, krūtyse užsistovi ne tik či, bet ir seksualinė energija. Nedėvint liemenėlės ir reguliariai atliekant krūtų masažą pastaroji išsivaikšto ir mes užtikriname puikią krūtų sveikatą“, - pasakoja Edita Esenku Šimkutė, kuri savo gyvuose mokymuose ir online pamokose moko krūtų masažo ir Kėgelio pratimų.
Plačiau apie krūtų masažą skaitykite Editos Esenku tinklapyje čia.
Prisijungti prie iššūkio be liemenėlės galite FB grupėje "Iššūkis: 30 d. be liemenėlės".