Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurochirurgaiNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Generalizuotas nerimas - priežastys, simptomai, gydymas

2019 m. birželio 6 d.

Generalizuotas nerimo sutrikimas – tai lėtinis susirgimas, kuriam būdinga pastovus jaudulys, įtampa, nerimavimas dėl smulkmenų, ateities, keliantis diskomfortą, sutrikdantis kasdieninę veiklą ir darbingumą.
Nerimas – normaliai kiekvieno žmogaus išgyvenama būsena, kuri padeda organizmui mobilizuoti jėgas siekiant tikslo ar norint išvengti pavojaus. Nerimą jaučiame, kai laukia atsakingas pokalbis, pavyzdžiui, dėl darbo, operacija, egzaminas ar susitikimas su svarbiu žmogumi ir pan. Mūsų organizmas tada pasiruošia – jaučiame jaudulį, didesnį energijos kiekį, dėmesį koncentruojame tik tiek šia situacija, nenorime valgyti, mažiau miegame. Tuo metu tampa intensyvesnė medžiagų apykaita, pakyla kraujospūdis, padažnėja širdies veikla bei kvėpavimas, išsiplečia vyzdžiai, padidėja raumenų tonusas. Kitaip tariant, gamtos esame apdovanoti gebėjimu sukaupti jėgas ties tuo, kas dabar svarbiausia, ir atidėti tai, kas gali palaukti. Pasibaigus nerimą keliančiai situacijai, trumpam jaučiamas nuovargis, kol organizmas vėl atstato išnaudotus resursus.
Patologiniu arba nenormaliu nerimas tampa tada, kai jis neturi akivaizdžios, suprantamos priežasties arba pasidaro toks stiprus, kad ima žmogui ne padėti, o trukdo – pavyzdžiui, studentui prieš egzaminą taip „suka pilvą ir pykina“, kad jis negali nueiti į egzaminą; kitu atveju – žmogus gali būti tiek besijaudinantis dėl darbo, kad mintys jo neapleidžia vakare nei naktį – trukdo užmigti, kartojasi sapnuose.

Nerimo priežastys

Yra daug teorijų, aiškinančių nerimo atsiradimą.
Biologinės – moksliniais tyrimais įrodyta, kad nerimo atsiradimas yra susijęs su tam tikrų cheminių medžiagų kiekio, tarpusavio santykio sutrikimu. Čia kalbama apie serotonino, noradrenalino, dopamino, endogeninių opioidų gamybos ar aktyvumo pokyčius, labai svarbią vietą galvos smegenų slopinimo procesuose užimančią gama amino sviesto rūgštį. Labai supaprastinta biologinės teorijos schema atrodytų taip: išorinės aplinkos dirgikliai perdirbami į nervinį impulsą, kuris plinta smegenų struktūromis iki noradrenerginių neuronų, kurie perduoda impulsą kitoms smegenų struktūroms, o jos – organizmo sistemoms. Kvėpavimo sistema, gavusi aktyvinantį impulsą, dažnina kvėpavimą, net jaučiamas dusulys, širdies – kraujagyslių sistema padažnina širdies susitraukimų dažnį, didina kraujospūdį, kaulų –raumenų – padidina raumenų tonusą, atsiranda įtampa ir drebėjimas ir t.t. Tai būtų normalaus, t.y. nerimo, turinčio adekvačią priežastį, atsiradimo schema. Patologinis nerimas irgi vystosi taip pat, tik dažniausiai be suprantamo dirgiklio arba reakcija į realų dirgiklį yra perdėta. Taip nutinka dėl jau minėtų cheminių medžiagų kiekio, pusiausvyros sutrikimų galvos smegenyse. Fizinės ligos irgi gali sukelti cheminę disfunkciją, dėl kurios atsiranda nerimas – tireotoksikozė, feochromacitoma , hipoksija, alkoholinė ar kitos psichoaktyvios mežiagos abstinencija, piktnaudžiavimas stimuliantais.
Psichologinės – jų požiūriu, nerimu gali reikštis nuslopinti jausmai, pavyzdžiui, darbas vadovaujant viršininkui, kuris yra nepagarbus, nevertinantis ar net agresyvus – kylantis noras jam priešintis, neapykanta ar panieka – natūralūs jausmai tokioje situacijoje, bet tiesiogiai juos reikšti pavojinga – gali prarasti darbą. Šie nuslopinti jausmai atlieka vidinio dirgiklio vaidmenį, kuris aktyvina vegetacinę nervų sistemą, tada jaučiami ir fiziniai nerimo simptomai. Kitos psichologinės teorijos požiūriu, vaikas dar ankstyvoje vaikystėje perima tėvų elgesio modelius, o jei tėvai yra nerimastingi – taip reaguoti ir elgtis išmoksta ir vaikas.
Genetinės – jos kalba apie tai, kad nervų sistemos ypač žemas jautrumo slenkstis įvairiems nerimo mechanizmus „užvedantiems“ dirgikliams yra nulemiamas genetiškai.

Generalizuoto nerimo simptomai

Pacientai skundžiasi neramumu, pastoviu jauduliu ir įtampa, nuovargiu, jiems sunku susikaupti, galvoje sukasi neramios mintys apie tai, kad turi nutikti kažkas blogo, nuogąstauja dėl įvairių smulkmenų arba dėl artimųjų, savo pačių sveikatos, galimų katastrofų. Būdinga tai, kad galvojant apie ką nors į ateitį, matoma tik bloga, grėsminga ateitis, neišvengiamai susiklostanti katastrofa. Pacientai blogai miega – jiems sunku užmigti, vargina apmąstymai apie dienos įvykius, darbus, miegant sapnuose tarsi toliau sprendžiamos esamos problemos ar kankina košmarai, kuriuose nuo kažko bėgama, atsitinka kažkas baisaus, dažnai nubudinėjama. Ryte žmogus nesijaučia tinkamai pailsėjęs, jam sunku sukaupti dėmesį, bendrauti su kitais, nes pasidaro dirglus, nekantrus. Padidėja vegetacinės nervų sistemos aktyvumas – dažniau plaka širdis, atsiranda dūrimai, skausmai širdies plote, dažnai tampa nestabilus kraujospūdis, jaučiama raumenų įtampa, padidėja prakaitavimas, atsiranda virškinimo diskomfortas ( atsirūgimai, sunkumo jausmas pavalgius skrandyje, pilvo pūtimas gurguliavimas, užkietėję ar laisvi viduriai ), gali padažnėti šlapinimasis. Sergantieji skundžiasi dažnais galvos skausmais, pulsavimu, galvos svaigimu, kvaituliu, nestabilumo pojūčiu, silpnumu. Būdingas nemalonus vidinis drebulys, karščio-šalčio bangos, aptirpimai, odos paraudimas-pabalimas.
Ligos eiga

Susirgimas yra lėtinis, jam būdinga banguojanti eiga su pagerėjimais ir pablogėjimais, kartais gali tęstis visą gyvenimą. Vienam ketvirtadaliui pacientų, sergančių šiuo sutrikimu, nustatoma ir panikos atakų, daugiau negu pusei – depresija. Pacientai dažnai linkę neigti psichologines problemas bei tai, kad esamų fizinių skundų priežastis slypi psichikoje. Jie pas psichiatrą paprastai atvyksta atlikę įvairių specialistų skirtus tyrimus dėl galimų fizinių ligų, neretai jiems būna skirta „raminamųjų“, kartais pacientai gydosi patys – alkoholiu „atsipalaidavimui“, geresniam miegui.
Gydymas

.Medikamentinis. Gydoma, priklausomai nuo simptomų intensyvumo ir trukmės, benzodiazepinais, antidepresantais, jų deriniais bei kitų grupių psichiką veikiančiais vaistais.

Benzodiazepinai veikia greitai ir efektyviai, turi mažai nepageidaujamų poveikių, bet nešalina ligą palaikančio galvos smegenų cheminio disbalanso sutrikimo. Ilgiau juos vartojant, atsiranda pripratimo rizika, esama dozė tampa nebeefektyvi, nutraukimas sukelia tokius pačius,kaip ir ligos, simptomus. Tačiau šie vaistai yra nepamainomi, siekiant greito būklės stabilizavimo, o kartais tik jie vieni toleruojami.

Antidepresantais gydymas yra ilgas, trunkantis mėnesiais, metais. Kartu gydoma ir esanti depresija, kitos nerimo formos, antidepresantų vartojimas leidžia atsisakyti benzodiazepinų arba juos vartoti tik retkarčiais.

Įvairūs vaistų deriniai taikomi tada, kai gydymas vienu vaistu yra nepakankamai efektyvus. Šio sutrikimo gydymas yra visada ilgas ir sudėtingas, be to, po sėkmingo gydymo kurso praėjus kuriam laikui, liga linkusi pasikartoti.

Psichoterapinis. Šiuo sutrikimu sergantys pacientai turi tam tikrų asmenybės, elgesio, mąstymo ypatumų, kurie sudaro prielaidas ir sąlygas nerimauti. Jiems būdingas perdėtos atsakomybės jaumas ( „tik aš atsakau už savo vaikų ateitį“), savikontrolė („aš turiu visada būti ramus, mandagus“, „tik aš pats galiu išspręsti savo problemas“), perfekcionizmas („aš turiu būti geriausias“), baimė būti atstumtam, negalėjimas priimti kritikos. Šie konfliktai, elgesio modeliai gali būti sėkmingai koreguojami įvairiomis psichoterapinėmis technikomis, kurių pagrindinis privalumas prieš gydymą vaistais – nėra nepageidaujamų poveikių bei efektas išlieka, baigus gydymą. Tačiau šis gydymo būdas iš paties paciento reikalauja daugiau pastangų ir laiko.

Nauji straipsniai

 • Grąžinkime duoklę antsvoriui ir riebalams

  Gyd. Tomas Manelis Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, „Chicago Institute of Minimally Invasive Surgery“ (Čikaga, JAV) bendradarbis Taip, sutinku, kad tai gana netikėtas siūlymas šiais visuotinio lieknėjimo vajaus medijose laikais. Juo labiau to, atrodo, nesitikėjote išgirsti iš šio straipsnio autoriaus, kuris dar visai neseniai straipsnių serijoje „Lieknėjimas ir...
 • Profesionalios burnos higienos procedūra su meditacine muzika

  Jei norite turėti sveikus ir gražius dantis, reikėtų pirmiausia juos prižiūrėti. Pradedant nuo tinkamos pastos pasirinkimo, kuri galėtų padėti apsaugoti nuo dantų karieso, periodonto ligų ar tiesiog panaikintų nemalonų burnos ertmės kvapą. Žinant ir atliekant tinkamus valymo judesius ne pažeidžiant dantenų. Ir atliekant profesionalią burnos ertmės higieną, kurios tikslas – pašalinti...
 • Tyrimai namuose: greita, patogu, tikslu, nebrangu

  Net darželinukams primenama, kaip svarbu rūpintis savo sveikata. Tačiau patekti pas bet kurios srities gydytoją šiandien – tikras kantrybės išbandymas. Neretai tiesiog nusvyra rankos. Tada paprasčiau nueiti į vaistinę, nusipirkti medicinį testą ir atlikti tyrimus pačiai... Kadaise vaistinėse buvo galima rasti tik nėštumo testų – jie buvo (ir tebėra) tikras išsigelbėjimas...
 • Dubens dugno raumenų stiprinimas po nėštumo bei gimdymo

  Kai kurioms moterims po gimdymo atsiranda tam tikri anatominiai pokyčiai: prasideda šlapimo nelaikymas, ima mažėti lytinis potraukis. Dažnai šios problemos iššaukia nuotaikų svyravimus, norą užsidaryti savyje. Nenusiminkite! Išeitis yra! Prietaisas „BTL EMSELLA“ sukurtas giliųjų dubens dugno raumenų terapijai. Nėštumo metu spaudžiami gimdos dubens dugno raumenys...
 • Išsiplėtusios veido poros? Tai jau praeitis

  Veido poros išsiplėčia dėl įvairiausių priežasčių, kartais nereikia ir priežasties - tai tiesiog genetiškai užkoduota, it bonus paketas prie konstitucinio odos tipo arba esant priežasčiai: Hormoninis sistemos pakitimas; Saulės nudegimas; Odos nualinimas, naudojant netaisyklingai parinktas kosmetines ir / ar dekoratyvines priemones; Nešiuolaikiškas į požiūris į odos valymą pvz....
 • Lygi ir skaisti oda be rūgštinio šveitimo ir draudimų degintis saulėje

  Šveitimas rūgštimis - tapo klasika kosmetologijos kabinete. Rūgščių pasirinkimas iš tiesų platus ir didelis, tačiau "baigtis" vienoda - po kelių dienų (dažniausiu atveju 3 - 4 dieną po procedūros) prasideda skirtingo intensyvumo pleiskanojimas, kuris kelia diskomfortą, atsiranda aibė draudimų, pvz. nesideginti saulėje ir pan. Ar yra galimybė turėti lygią ir skaisčią odą vasaros,...
 • VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė: pokyčiai vyksta, nors ir labai lėtai

  Visame pasaulyje birželio 17 – 23 dienomis minima Tarptautinė Inkontinencijos savaitė. Šių metų šūkių net keletas, jais kviečiama atkreipti dėmesį į svarbiausias problemas: prastą efektyvaus gydymo prieinamumą, pacientų ir slaugytojų nematomumą, vis augančius šio susirgimo mąstus. Lietuvoje Tarptautinės Inkontinencijos savaitės renginius devynerius metus organizuoja VšĮ Inkocentras. ...
 • Meditacija – naudinga ne tik emocinei sveikatai

  Mokslininkai jau atliko tūkstančius tyrimų, susijusių su meditacijos poveikiu žmogaus sveikatai. Nustatyta, kad meditacija gali paveikti žmogaus genetinį lygmenį, įveikti lėtinį stresą ir jo sukeliamas ligas, sumažinti fizinius skausmus, padėti įveikti depresiją, sustiprinti imuninės sistemos funkcijas ir net sumažinti uždegiminių procesų rodiklius. Moksliniai tyrimai taip pat atskleidžia, kad...
 • IK odontologijos klinikoje – pažangiausia metodika

  Burnos chirurgija yra specializuota odontologijos sritis, apimanti visas chirurgines procedūras ir ligų diagnostiką burnos ertmės, veido ir žandikaulių srityse. Chirurginių procedūrų prireikia dėl įvairių žandikaulio, seilių liaukų patologijų, diagnozavus navikus. Dažniausiai atliekama chirurginė procedūra odontologo kabinete – danties traukimas. Taip pat burnos chirurgija neatsiejama...
 • Dažniausiai užduodami klausimai apie dantų protezavimą

  Dirbtinis dantų audinių atkūrimas arba, kitaip tariant, dantų protezavimas atliekamas tuomet, kai dantys yra praradę estetinį vaizdą ar pažeisti. Klinikoje „Dantų harmonija“ taikomos modernios gydymo technologijos, todėl dantų protezai beveik nesiskiria nuo natūralių dantų. Pateikiame atsakymus į klientų dažniausiai užduodamus klausimus apie dantų protezavimą. Ar dantų...
 • Vėžys: svarbiausia – nepavėluoti

  Vėžys – viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų. Prognozuojama, kad onkologinių susirgimų daugės. Kasmet vasario 4-ąją minima Pasaulinė vėžio diena. Tai gera proga gauti daugiau informacijos apie onkologinius susirgimus, paskata dalyvauti prevencinėse vėžio programose, o turint daugiau žinių yra didesnė galimybė užbėgti ligai už akių ar susirgus nepasimesti ir mėginti...
 • Atnaujintame slaugos skyriuje – dar daugiau komforto pacientams

  Po kapitalinės renovacijos atidarytas atnaujintas reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ slaugos skyrius. Pagal pacientų ir jų artimųjų pageidavimus įrengti vienviečiai, dviviečiai ir liukso tipo kambariai. Atnaujintame aukšte yra 8 dviviečiai, 16 vienviečių ir 2 liukso kambariai (iš viso slaugos skyriuje atnaujinti 26 kambariai). Juose įrengtos funkcinės lovos, pagal...
 • Naujiena: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams – intensyvi pagalba

  Siekiant grąžinti judėjimo ir mobilumo galimybes slaugomiems pacientams, turintiems traumatologinių ir neurologinių negalavimų, ypač svarbu laiku suteikti būtiną pagalbą. Reikiamu metu gautos kineziterapijos paslaugos ir ergoterapijos procedūros sumažina neurologinių ir traumatologinių negalavimų riziką, padeda užkirsti kelią liekamiesiems sveikatos pažeidimams, taip pat skatina greičiau...
 • Organizme tūnanti autoimuninė liga – serga 1 iš 100, bet net neįtaria

  Pasaulinių studijų duomenimis, celiakija serga 1 iš 100 žmonių. Ūmi liga nesirenka nei amžiaus, nei lyties, ja gali sirgti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Deja, daugelis jų klastingus simptomus priskiria prie virškinimo sutrikimų arba ne vienerius metus nesėkmingai ieško blogos savijautos priežasčių. Tad kas yra celiakija ir kaip ją atpažinti? Dar XX a. viduryje buvo manoma, kad celiakija...
 • Sveika mityba: virškinimo problemos išsprendžiamos natūraliai

  Sveikos gyvensenos lektorė Edita Esenku Šimkutė savo pranešime sveikatingumo konferencijos metu dalijosi patarimais apie sveiką mitybą ir kokių produktų derėtų atsisakyti, kad išvengti virškinimo problemų, kuo juos galima pakeisti, kad užtikrinti nepriekaištingą virškinimą ir išvengti pilvo pūtimo. Pradėsime nuo klausimo, kurį užduoda gana dažnai: sveika mityba mada ar būtinybė? Daug...