Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Dr. Welch: hormonų terapija sukelia vėžį

2019 m. rugpjūčio 10 d.

Dr. Claudia Welch savo knygoje “Subalansuoti hormonai – subalansuotas gyvenimas” detaliai pasakoja apie sintetinių hormonų ir hormoninės kontracepcijos žalą moters organizmui. Daktarė pasakoja, jog prestižinis medicinos žurnalas „Lancet“ paskelbė didžiulio tyrimo apie geriamuosius kontraceptikus rezultatus, kurie parodė, kad nėštumą reguliuojančių tablečių vartojimas iki 20 metų amžiaus padvigubina krūties vėžio riziką. 2005m. Pasaulio sveikatos organizacijos Vėžio tyrimų grupė pakeitė nėštumą reguliuojančių tablečių klasifikaciją iš „galimai sukeliančios vėžį žmogui“ į „sukeliančias vėžį žmogui“. Mum įprasta, kad sulaukus menopauzės moterims paskiriami geriamieji hormonai. Kokia yra pakaitinės hormonų terapijos atsiradimo istorija ir kodėl idealia laikyta priemonė tapo tokia bauginančia?

Iki 2002m. vyravo tokia praktika, jog moterims artėjant prie menopauzės, jei joms nebuvo išoperuota gimda, užtikrintai būtų paskirta hormonų terapija, kurią nurodoma naudoti metų metus. Tačiau paaiškėjo, kad toks veiksmų planas nebuvo paremtas rimtais moksliniais tyrimais, o atsirado iš uždegančių vienos vaistų bendrovės remiamo žmogaus kalbų, tuo tarpu gydytojai ir jų pacientės, kurie nepajėgė suprasti bendro vaizdo, tą planą daugybę metų rėmė ir vykdė.

Pakaitinės hormonų terapijos istorija siekia 1966m. ir didelio populiarumo sulaukusią dr. Roberto Wilsono knygą „Amžina moteris“. Šioje knygoje buvo iškelta prielaida, kad menopauzės laikotarpiu moteriai yra taip pat natūralu ir būtina papildyti trūkstamą estrogenų kiekį, kaip sergančiam diabetu papildyti insulino kiekį. Daktaras Wilsonas aiškino, kad vartodama estrogenus moteris išliks jauna, sveika ir patraukli. Jis net ėmė teigti, kad kiaušinėlių trūkumas ir reprodukcinių hormonų mažėjimas moters organizme yra „šiuolaikinė katastrofa“, kurios išvengti įmanoma tik vartojant estrogenų papildus. Jis aiškino, kad vartojant šiuos papildus „krūtys ir genitalijos nesubliūkš, su tokia moterimi bus kur kas maloniau gyventi, ji netaps nuobodi ir atgrasi“. Dr. Wilsono sūnus Ronaldas atskleidė, kad visas minėtos knygos išlaidas tėvui apmokėjo ir organizacijos veiklą rėmė amerikiečių kompanija Wyeth-Ayerst, sintetinio estrogenų papildo „Premarin“ gamintoja.

Praėjus vos keliems metams po Dr. Wilsono knygos pasirodymo, akušerijos ir ginekologijos vadovėliuose padėta teigti, jog moters gyvenimas „gali būti sugriautas“, jei jai nebus skirta pakaitinė hormonų terapija, taip teigė Viskonsino universiteto docentė Nadina F. Marks. Tokiu būdu „parduodant baimę“ tapti nepatraukiai 1975m. “Premarin” buvo penktas dažniausiai gydytojų skiriamas vaistas Juntinėse Amerikos Valstijose. Vėliau atsirado ne itin moksliškų studijų, kurios teigė, kad moterys, kurioms ilgą laiką bus skiriama hormonė terapija, išlaikys aštrų protą, drėgną makštį, tvirtus kaulus, sveiką širdį ir sumažins insulto riziką, nors jau tuo metu tyrimai rodė galima sąsajas su krūties vėžiu. Dėl tokios sveikatinančios reklamos milojonams moterų neribotą laiką buvo skiriami hormonai. Dr. Welch pasakoja, jog kai kurios jos sutiktos pacientės pasakojo, jog jausdavo kaltę, jei atsisakydavo hormonų terapijos, nes jų gydytojai leido joms suprasti, kad šios atsisako gyvybės išgelbėjimo.

Laikui bėgant medicininė literatūra, kuri rėmė pakaitinę hormone terapiją, ėmė kelti įtarimų. 2009m. „New York Times“ pranešė apie visuomenės priežiūrai paviešintus teismo dokumentus. Juose aprašyti santykiai tarp fiktyvių autorių ir farmacinės bendrovės Wyeth gaminančius populiariausis JAV hormoninius vaistus „Premarin“ ir „Prempro“. Wyeth sumokėjo medicinos komunikacijos firmai, kad ši parengtų 26 mokslinius straipsnius remiančius hormonų terapiją. Šie straipsniai buvo paskelbti 1998-2005m. medicinos žurnaluose. Straipsnių dėka 2001m. „Premarin“ ir „Prempro“ pardavimai siekė 2 milijardus JAV dolerių, o 2002m. apie 6 milijonus JAV moterų buvo skiriama pakaitinė hormonų terapija. Dar taip pačiais metais „New York Times“ pasirodė straipsnis su antrašte pirmame puslapyje „Tyrimas sustabdytas dėl išaugusios vėžio rizikos“. Tai, kas buvo surašyta minėtame straipsnyje, šokiravo visus Vakarų medicinos atstovus. Staipsnyje buvo pasakojama, kad Nacionalinis sveikatos institutas gavo dotaciją skirtą ištirti pakaitinę hormonų terapiją lyginant su placebo efektu. Tyrime dalyvavo 16 000 sveikų moterų nuo 50 iki 79 metų amžiaus. Šio tyrimo metu turėji būti ištirtas sintetinio estrogeno ir progestino (sintetinio hormono, mėgdžiojančio progesterono poveikį) papildų poveikis. Iki 2005m. turėjęs užtrukti tyrimas nutrauktas 2002m. vasarą, kai jo autoriai nustatė, kad moterims vartojančioms estrogeno ir progestino papildą, gerokai išaugo rizika susirgti krūties vėžiu, patirti širdies priepuolį, kraujagyslių trombozę ir insultą. Moterims, kurios hormoninius vaistus vartojo vidutiniškai penkerius metus net 29 proc. padidėjo pavojus susirgti krūties vėžiu, 26 proc. didesnė rizika susirgti širdies liga ir 41 proc. didesnis insulto pavojus. Remiantis šiais atradimais tyrimas buvo sustabdytas, o milijonams moterų patarta nutraukti hormonų terapiją. Beje, į šiuos bauginančius tyrimo rezultatus net nepateko homonus vartojančios moterys, kurias vargino svorio priaugimas, nuovargis, depresija, galvos skausmai, nemiga, pilvo pabrinkimas, žema skydliaukės funkcija, žemas libido ir tulžies pūslės liga.

2003m. lyginant su 2001m. paskirtų hormonų terapijų skaičius sumažėjo 44 proc. Tai stiprus sumažėjimas, tačiau keista, kad nenukrito iki nulio turint omenyje hormonų terapijos sukeliamą pavojų. Farmacinės kompanijos Wyeth atstovai pripažino, kad pakaitinė hormonų terapija turėtų būti skiriama tik trumpam laikotarpiui ir kuo mažesnėmis dozėmis nuo diskomfortą keliančių menopauzės simptomų. Tačiau 2002m. spalio tyrimai parodė, kad krūties vėžio rizika neišnyksta nutraukus hormonų vartojimą, nepriklausomai nuo to, ar jie buvo vartoti trumpalaikiu, ar ilgalaikiu laikorapiu. 2006m. pabaigoje nustatyta, kad per 17 mėnesių nuo pranešimo apie hormonų terapijos ir krūties vežio ryšį, labiausiai paplitusių krūties vėžio atvejų sumažėjo 15 proc. Krūties vėžio atvejų sumažėjo 22,6 proc. tose apygardose, kur daugiausia moterų atsisakė hormonų terapijos. 2009m. vasarį leidinyje „New England Journal Of Medicine“ buvo rašoma apie aiškią hormonų terapijos nutraukimo ir krūties vėžio sumažėjimo sąsają.

Kodėl daugybei moterų gydytojai vis dar skiria pakaitinę hormonų terapiją? Dėl gražesnės odos! Tačiau ar ši rizika to verta? Rytų medicina pataria norint turėti gražią odą tinkamai maitintis, gerai išsimiegoti, mankštintis ir vartoti natūralius aliejus. Pritardama daktarei Welch, Lietuvoje apie moteriškas dao praktikas užsiėmimus vedanti instruktorė Edita Esenku pritaria, kad moterys turėtų labiau saugoti savo sveikatą, rinktis nesukeliančias vėžio apsisaugimo nuo nėštumo priemones, o menopauziniu laikotarpiu daugiau dėmesio skirti natūraliems hormonų subalansavimo būdams.

Straipsnis parengtas remiantis Dr. Claudijos Welch knyga "Subalansuoti hormonai - subalansuotas gyvenimas", 2019.

Nauji straipsniai

 • Akių kosmetika ir jos naudojimas silpnaregiams

  Foto: Shutterstock.com Makiažo naudojimas niekada nėra lengvas, tačiau akių kosmetika reikalauja ypatingo kruopštumo ir kantrybės. Įvaldžius akių makiažo techniką, pats procesas nebėra toks sudėtingas ir klaidų daroma mažiau. Šiomis dienomis didelė dalis žmonių turi problemų su rega, todėl silpnaregėms akių makiažas yra ypatingai sudėtingas. Vis dėlto, šį procesą galima padaryti gerokai...
 • Green Mix - kas tai?

  Green Mix sudėtį sudaro ekologiški super produktai, kurie žinomi dėl pagalbos įveikiant stresą, gerinant odos būklę, bei palaikant bendrą sveikatos būklę ir dar daugiau. Šiame straipsnyje atsakysime į klausimą, kas gi yra tas Green Mix ir kuo jis naudingas. Green Mix ingredientai Šiame mišinyje yra dešimt ingredientų, kurie suteikia naudą sveikatai. Kokosų pieno milteliai: Turi...
 • Dantų protezavimas: problemą spręsti reikia kiek įmanoma greičiau

  Pažvelgus į žmogaus šypseną, galime nuspėti ne tik jo emocinę būklę, nuotaiką, bet ir spręsti apie jo sveikatą, bendrą organizmo būklę. Netekus vieno ar kelių dantų, gali labai pasikeisti emocinė žmogaus būsena, atsirasti kramtymo problemų, žarnyno negalavimų, pakisti žandikaulio padėtis ir kilti kitų rimtų sveikatos sutrikimų, į kuriuos negalima numoti ranka. Dantų protezavimas –...
 • Cukraus poveikis Jūsų odai

  Apie cukraus žalą sveikatai ar kūno linijoms pastaruoju metu kalbama vis dažniau ir garsiau, bet, ar kada pagalvojote, kad būtent cukrus lemia pirmųjų raukšlių atsiradimą, odos tonuso ir skaistumo praradimą? Norint šių veiksnių išvengti, svarbu ne tik kontroliuoti cukraus kiekį, bet ir žinoti, kaip tinkamai savimi pasirūpinti. KAIP CUKRUS SKATINA SENĖJIMO PROCESUS? Įprastai, gausiai...
 • Ortopediniai kamuoliai: nauda ir panaudojimas

  Neretai pusiau juokais, pusiau rimtai teigiama, jog namuose turint ortopedinį kamuolį galima sakyti, jog namuose yra sporto salė. Tai pagrindžia šių kamuolių funkcionalumą ir platų panaudojimo spektrą. Kam skirti ortopediniai kamuoliai? Ortopediniai kamuoliai naudojami mankštai, gimnastikos pratimams atlikti. Treniruotė su reabilitaciniu kamuoliu stiprina visus kūno raumenis....
 • Kaip atsirinkti tinkamą vitaminą D?

  KAS YRA VITAMINAS D? Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris sintetinamas žmogaus odoje, gilesniuose epidermio sluoksniuose veikiant ultravioletiniams (UV-B) saulės spinduliams. Vitamino D gaunama iš augalinės ir gyvulinės kilmės maisto produktų, o natūraliuose produktuose jo kiekiai nėra dideli. Biochemiškai svarbiausias yra D3 vitaminas (cholekalciferolis) ir D2 vitaminas...
 • Kolagenas – ko dar apie jį nežinome?

  Šiandien vienas populiariausių grožio produktų rinkoje yra kolagenas – žuvų baltymų pagrindu išgautas baltymas, galintis padėti pristabdyti tiek odos senėjimą, tiek kitus organizmo senėjimo procesus. Kam skirtas kolagenas, ko iš jo tikėtis, kaip išsirinkti tinkamą ir kaip gauti maksimalią naudą? Apie tai pasakoja estetinės medicinos produktais prekiaujančios bendrovės Gopestetika vadovė...
 • Revoliucinis metodas celiulito gydymui, kūno korekcijai ir veido atjauninimui - Endosferos terapija

  Jei laikytis dietų neturite valios, o pradėti sportuoti stinga laiko ir jėgų? Vargina celiulitas, strijos ir suglebusi oda? Tačiau nori atrodyti jauna ir graži, bet nenori intervencijų veido srityje? Masažo Klinika kviečia išbandyti revoliucinį metodą celiulito gydymui, kūno korekcijai ir veido atjauninimui! Endosferos terapija – pirmoji atjauninimo ir celiulito gydymo terapija,...
 • Skaitmeninis protezavimas - eksperto žodis

  Perėjimas prie skaitmeninės odontologijos yra negrįžtama pasaulinė tendencija, kuri po truputį skinasi kelią į odontologijos klinikas ir Lietuvoje. „Šypsenos akademija“ klinika su pasididžiavimu gali teigti esanti viena pirmųjų Lietuvoje jau pasiekusi bemaž visų procesų skaitmenizavimą. Tai didžiulis žingsnis odontologijos srityje ne tik palengvinantis gydytojo odontologo darbą,...
 • Skauda raumenis arba sąnarius? Išbandykite skausmo gydymą radijo dažnio terapija

  Ar žinote, kad maždaug viename odos centimetre yra apie 700 skausmo sensorių? Taigi pajusti skausmą – paprasta, o jį numalšinti, deja, ne visada. Raumenų, sąnarių, sausgyslių ar raiščių skausmas apriboja judėjimo galimybes ir blogina gyvenimo kokybę. Ąžuolyno klinika ir SPA siūlo išskirtinį skausmo gydymo būdą – radijo dažnio terapiją su INDIBA® Deep Care aparatu, kuris...
 • Kiek laiko trunka pilna dantų lanko rekonstrukcija all-on-4 metodu

  Kiekvienas mes esame unikalus, unikalūs yra ir mūsų dantys bei jų būklė, tad turint omenyje, kad kiekvieno paciento situacija yra unikali, be nuodugnios apžiūros ir tyrimų neįmanoma pateikti tikslaus atsakymo, kiek laiko gali trukti pilna dantų lanko rekonstrukcija ALL-ON-4 metodu. Tačiau atlikus nuodugnius skaitmeninius tyrimus, kiekvienam galime pasakyti kam reikia nusiteikti galvojant apie...
 • Mitybos planas – ir grožiui, ir sveikatai

  Ąžuolyno klinikoje ir SPA svarbi ne tik estetika, bet ir sveikata, kurią laikome viena didžiausių vertybių. Šie du dalykai yra neatsiejami – grožis ir sveikata visada žengia kartu. Kai gerai jaučiamės, esame kupini jėgų ir energijos, tai kitaip ir atrodome: spindi akys, švyti oda ir mes patys. Sveika mityba ir gyvensena yra tas žingsnis, kuris veda link grožio ir sveikatos dermės....
 • Gripas ir jo simptomai

  Gripas gali būti lengvas, sunkus, o kartais ir mirtinas. Svarbu žinoti, kad gripas skiriasi nuo peršalimo. Gripu dažniausiai susergama staiga. Gripu sergantys žmonės dažnai jaučia kai kuriuos ar visus šiuos simptomus: Karščiavimas * arba karščiavimas / šaltkrėtis; Kosulys; Gerklės skausmas; Sloga ar užkimšta nosis; Raumenų ar kūno skausmai; Galvos skausmai; Išsekimas...
 • Apgamų šalinimas lazeriu: kada galima atlikti ir kokie privalumai?

  Žmonės turi apgamų įvairiose kūno vietose ir kai kurie jiems visiškai netrukdo, o kai kuriuos nusprendžiama pašalinti. Apgamo pašalinimas gali būti pasirenkamas dėl įvairių priežasčių. Visų pirma apgamas gali būti šalinamas, nes nustatomi apgamo supiktybėjimo požymiai arba rizika supiktybėti. Priežastis gali būti ir neestetiškai atrodantis, matomoje kūno vietoje esantis apgamas. Taip pat...
 • Kiek laiko trunka atkurti trūkstamą dantį?

  Net ir vieno danties praradimas gali sukelti nuolatinį diskomfortą: žmonės vengia šypsotis ir palaikyti tiesioginį kontaktą su kitu asmeniu. Tokiu būdu yra apribojimas socialinio gyvenimo aktyvumas ir krenta pasitikėjimas savimi. Kodėl žmonės linkę atidėlioti prarasto danties atkūrimo procesą? Juk delsimas gali sukelti liūdnas pasekmes ir tik prailginti gydymo procesą. Blogiausia, kad žmonės...