Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Dr. Welch: hormonų terapija sukelia vėžį

2019 m. rugpjūčio 10 d.

Dr. Claudia Welch savo knygoje “Subalansuoti hormonai – subalansuotas gyvenimas” detaliai pasakoja apie sintetinių hormonų ir hormoninės kontracepcijos žalą moters organizmui. Daktarė pasakoja, jog prestižinis medicinos žurnalas „Lancet“ paskelbė didžiulio tyrimo apie geriamuosius kontraceptikus rezultatus, kurie parodė, kad nėštumą reguliuojančių tablečių vartojimas iki 20 metų amžiaus padvigubina krūties vėžio riziką. 2005m. Pasaulio sveikatos organizacijos Vėžio tyrimų grupė pakeitė nėštumą reguliuojančių tablečių klasifikaciją iš „galimai sukeliančios vėžį žmogui“ į „sukeliančias vėžį žmogui“. Mum įprasta, kad sulaukus menopauzės moterims paskiriami geriamieji hormonai. Kokia yra pakaitinės hormonų terapijos atsiradimo istorija ir kodėl idealia laikyta priemonė tapo tokia bauginančia?

Iki 2002m. vyravo tokia praktika, jog moterims artėjant prie menopauzės, jei joms nebuvo išoperuota gimda, užtikrintai būtų paskirta hormonų terapija, kurią nurodoma naudoti metų metus. Tačiau paaiškėjo, kad toks veiksmų planas nebuvo paremtas rimtais moksliniais tyrimais, o atsirado iš uždegančių vienos vaistų bendrovės remiamo žmogaus kalbų, tuo tarpu gydytojai ir jų pacientės, kurie nepajėgė suprasti bendro vaizdo, tą planą daugybę metų rėmė ir vykdė.

Pakaitinės hormonų terapijos istorija siekia 1966m. ir didelio populiarumo sulaukusią dr. Roberto Wilsono knygą „Amžina moteris“. Šioje knygoje buvo iškelta prielaida, kad menopauzės laikotarpiu moteriai yra taip pat natūralu ir būtina papildyti trūkstamą estrogenų kiekį, kaip sergančiam diabetu papildyti insulino kiekį. Daktaras Wilsonas aiškino, kad vartodama estrogenus moteris išliks jauna, sveika ir patraukli. Jis net ėmė teigti, kad kiaušinėlių trūkumas ir reprodukcinių hormonų mažėjimas moters organizme yra „šiuolaikinė katastrofa“, kurios išvengti įmanoma tik vartojant estrogenų papildus. Jis aiškino, kad vartojant šiuos papildus „krūtys ir genitalijos nesubliūkš, su tokia moterimi bus kur kas maloniau gyventi, ji netaps nuobodi ir atgrasi“. Dr. Wilsono sūnus Ronaldas atskleidė, kad visas minėtos knygos išlaidas tėvui apmokėjo ir organizacijos veiklą rėmė amerikiečių kompanija Wyeth-Ayerst, sintetinio estrogenų papildo „Premarin“ gamintoja.

Praėjus vos keliems metams po Dr. Wilsono knygos pasirodymo, akušerijos ir ginekologijos vadovėliuose padėta teigti, jog moters gyvenimas „gali būti sugriautas“, jei jai nebus skirta pakaitinė hormonų terapija, taip teigė Viskonsino universiteto docentė Nadina F. Marks. Tokiu būdu „parduodant baimę“ tapti nepatraukiai 1975m. “Premarin” buvo penktas dažniausiai gydytojų skiriamas vaistas Juntinėse Amerikos Valstijose. Vėliau atsirado ne itin moksliškų studijų, kurios teigė, kad moterys, kurioms ilgą laiką bus skiriama hormonė terapija, išlaikys aštrų protą, drėgną makštį, tvirtus kaulus, sveiką širdį ir sumažins insulto riziką, nors jau tuo metu tyrimai rodė galima sąsajas su krūties vėžiu. Dėl tokios sveikatinančios reklamos milojonams moterų neribotą laiką buvo skiriami hormonai. Dr. Welch pasakoja, jog kai kurios jos sutiktos pacientės pasakojo, jog jausdavo kaltę, jei atsisakydavo hormonų terapijos, nes jų gydytojai leido joms suprasti, kad šios atsisako gyvybės išgelbėjimo.

Laikui bėgant medicininė literatūra, kuri rėmė pakaitinę hormone terapiją, ėmė kelti įtarimų. 2009m. „New York Times“ pranešė apie visuomenės priežiūrai paviešintus teismo dokumentus. Juose aprašyti santykiai tarp fiktyvių autorių ir farmacinės bendrovės Wyeth gaminančius populiariausis JAV hormoninius vaistus „Premarin“ ir „Prempro“. Wyeth sumokėjo medicinos komunikacijos firmai, kad ši parengtų 26 mokslinius straipsnius remiančius hormonų terapiją. Šie straipsniai buvo paskelbti 1998-2005m. medicinos žurnaluose. Straipsnių dėka 2001m. „Premarin“ ir „Prempro“ pardavimai siekė 2 milijardus JAV dolerių, o 2002m. apie 6 milijonus JAV moterų buvo skiriama pakaitinė hormonų terapija. Dar taip pačiais metais „New York Times“ pasirodė straipsnis su antrašte pirmame puslapyje „Tyrimas sustabdytas dėl išaugusios vėžio rizikos“. Tai, kas buvo surašyta minėtame straipsnyje, šokiravo visus Vakarų medicinos atstovus. Staipsnyje buvo pasakojama, kad Nacionalinis sveikatos institutas gavo dotaciją skirtą ištirti pakaitinę hormonų terapiją lyginant su placebo efektu. Tyrime dalyvavo 16 000 sveikų moterų nuo 50 iki 79 metų amžiaus. Šio tyrimo metu turėji būti ištirtas sintetinio estrogeno ir progestino (sintetinio hormono, mėgdžiojančio progesterono poveikį) papildų poveikis. Iki 2005m. turėjęs užtrukti tyrimas nutrauktas 2002m. vasarą, kai jo autoriai nustatė, kad moterims vartojančioms estrogeno ir progestino papildą, gerokai išaugo rizika susirgti krūties vėžiu, patirti širdies priepuolį, kraujagyslių trombozę ir insultą. Moterims, kurios hormoninius vaistus vartojo vidutiniškai penkerius metus net 29 proc. padidėjo pavojus susirgti krūties vėžiu, 26 proc. didesnė rizika susirgti širdies liga ir 41 proc. didesnis insulto pavojus. Remiantis šiais atradimais tyrimas buvo sustabdytas, o milijonams moterų patarta nutraukti hormonų terapiją. Beje, į šiuos bauginančius tyrimo rezultatus net nepateko homonus vartojančios moterys, kurias vargino svorio priaugimas, nuovargis, depresija, galvos skausmai, nemiga, pilvo pabrinkimas, žema skydliaukės funkcija, žemas libido ir tulžies pūslės liga.

2003m. lyginant su 2001m. paskirtų hormonų terapijų skaičius sumažėjo 44 proc. Tai stiprus sumažėjimas, tačiau keista, kad nenukrito iki nulio turint omenyje hormonų terapijos sukeliamą pavojų. Farmacinės kompanijos Wyeth atstovai pripažino, kad pakaitinė hormonų terapija turėtų būti skiriama tik trumpam laikotarpiui ir kuo mažesnėmis dozėmis nuo diskomfortą keliančių menopauzės simptomų. Tačiau 2002m. spalio tyrimai parodė, kad krūties vėžio rizika neišnyksta nutraukus hormonų vartojimą, nepriklausomai nuo to, ar jie buvo vartoti trumpalaikiu, ar ilgalaikiu laikorapiu. 2006m. pabaigoje nustatyta, kad per 17 mėnesių nuo pranešimo apie hormonų terapijos ir krūties vežio ryšį, labiausiai paplitusių krūties vėžio atvejų sumažėjo 15 proc. Krūties vėžio atvejų sumažėjo 22,6 proc. tose apygardose, kur daugiausia moterų atsisakė hormonų terapijos. 2009m. vasarį leidinyje „New England Journal Of Medicine“ buvo rašoma apie aiškią hormonų terapijos nutraukimo ir krūties vėžio sumažėjimo sąsają.

Kodėl daugybei moterų gydytojai vis dar skiria pakaitinę hormonų terapiją? Dėl gražesnės odos! Tačiau ar ši rizika to verta? Rytų medicina pataria norint turėti gražią odą tinkamai maitintis, gerai išsimiegoti, mankštintis ir vartoti natūralius aliejus. Pritardama daktarei Welch, Lietuvoje apie moteriškas dao praktikas užsiėmimus vedanti instruktorė Edita Esenku pritaria, kad moterys turėtų labiau saugoti savo sveikatą, rinktis nesukeliančias vėžio apsisaugimo nuo nėštumo priemones, o menopauziniu laikotarpiu daugiau dėmesio skirti natūraliems hormonų subalansavimo būdams.

Straipsnis parengtas remiantis Dr. Claudijos Welch knyga "Subalansuoti hormonai - subalansuotas gyvenimas", 2019.

Nauji straipsniai

 • Menopauzė – tik dar vienas gyvenimo periodas

  Nors menopauzė – natūralus kiekvienos moters gyvenimo laikotarpis, daugelį jis baugina galimais nemaloniais pojūčiais ir sveikatos sutrikimais. Neįmanoma išvengti nė vieno savo gyvenimo periodo, bet kiekvieną galima palengvinti. Aiškinamės terminus „Menopauzė – tai mėnesinių nutrūkimas dėl kiaušidžių veiklos išsekimo. Jos data nustatoma retrospektyviai: kai po...
 • Tulpės sanatorija Birštone: procedūros ir gerai praleistas laikas

  Tulpės sanatorija yra pati pirmoji Birštone bei yra vienas kurorto simbolių! Čia labai gera praleisti laiką baseino ir pirčių komplekse, kur galima rasti nedidelį mineralinio vandens baseinėlį su masažinėmis srovėmis, taip pat didesnį, gėlo vandens baseiną su nusileidimo kalneliais, sūkurine vonia. Dar galima mėgautis turkiška ir suomiška pirtimis. Tulpės sanatorija turi ilgametes gydymo...
 • Nugaros masažas: kai vargina nugaros skausmai

  Nemaža dalis šiuolaikinių žmonių darbo dieną beveik nepakyla nuo kėdės. Kartais, ne tik dėl sėdimo darbo, bet ir dėl nuolatinio spoksojimo į kompiuterį ar televizorių. Toks gyvenimo būdas gali baigtis liūdnomis pasekmėmis – nugaros skausmais. Gydytojai teigia, kad nuo nugaros skausmų neapdraustas nė vienas, todėl verta žinoti, kad numeris vienas apsisaugojimo priemonė nuo tokio tipo...
 • Darinių šalinimas lazeriu - saugus būdas pašalinti odos darinius

  Moderniausias ir saugiausias būdas panaikinti odos darinius, tokius kaip: apgamai, karpos, papilomos, keratomos (keratozės padariniai), yra jų šalinimas lazeriu. Inovatyviu metodu gali būti pašalinti įvairaus dydžio dariniai, šią procedūrą atlikti dažniausiai užtenka vos vieno karto. Šalinimui naudojamas naujos kartos frakcinis lazeris Lutronic eCO2 , esantis vienintelis toks Baltijos...
 • Kodėl antibiotikus būtina vartoti atsakingai?

  Daug žmonių pasaulyje kenčia dėl to, kad antibiotikai nebegydo infekcijų, kurias sukelia bakterijos. Antibiotikai neveiksmingi tampa milžinišku greičiu, nes bakterijos, kartą įgijusios savybę jiems atsispirti, šiuos gebėjimus lengvai perduoda kitoms tos pačios ar net kitų klasių giminaitėms. Atsparios antibiotikams bakterijos dažniausiai tampa dėl to, kad šie vaistai plačiai ir netinkamai...
 • Dantų gydymas su sedacija: ar verta rinktis šią galimybę?

  Baimę lankytis odontologijos klinikoje gali jausti ne tik vaikai, bet taip pat ir suaugusieji, o tam tikrais atvejais baimė yra tokia stipri, kad odontologinės procedūros yra atidėliojamos neribotam laikui. Žinoma, toks elgesys gali būti net labai žalingas, tad tuomet, jei baiminatės dėl galimo skausmo odontologinių procedūrų metu, puikia pasirinkimo galimybe gali būti dantų gydymas su...
 • Kokiomis savybėmis turėtų pasižymėti vaikų odontologas?

  Nemaža dalis vaikų bijo apsilankyti odontologijos klinikoje, ir tą gali lemti labai skirtingos priežastys: neigiama ankstesnė patirtis, juntamas dantų skausmas, draugų papasakotos istorijos, ir t.t. Nugalėti šią baimę gali būti gana sudėtinga, tačiau tą padaryti tikrai įmanoma: tėveliams svarbu tinkamai nuteikti vaikus, ir, žinoma, parinkti tinkamą odontologijos kliniką. Jei vaikų odontologas...
 • Plastinė chirurgija jau nebe tabu

  Kasmet visame pasaulyje yra atliekami milijonai plastinių operacijų. Norėdami pakoreguoti, padailinti ir atnaujinti išvaizdą, žmonės savo kūną atiduoda į profesionalių chirurgų rankas. „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Darius Bagdanavičius sako, kad tokios procedūros Lietuvoje sparčiai populiarėja. Nors anksčiau plastinė chirurgija buvo laikoma...
 • Dantų protezavimas: kodėl ir kada būtina protezuoti dantis?

  Dantų protezavimas – viena dažniausiai atliekamų dantų restauravimo paslaugų, kurios metu atkuriamas prarastas dantis, dantys ar jų eilės įvairaus amžiaus pacientams. Dantų protezavimas ir inovatyvios šiuolaikinės technologijos padeda atkurti trūkstamus, pavienius arba visus dantis, sąkandžio ir kramtymo funkcijas ir, žinoma, estetišką išvaizdą. Šiandieninis dantų protezavimas yra...
 • Svajojate apie putlesnes lūpas ir svarstote išbandyti grožio injekcijas? Štai ką apie tai sako plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja

  Gyvename laikais, kai turime galimybę patys kurti savo išvaizdą taip, kaip jaučiame esant gražiausia. Šiandien vos per kelias valandas galime pakeisti ne tik šukuoseną, bet ir tam tikrus veido bruožus. Tai padaryti leidžia paprastos, bet efektyvios procedūros – grožio injekcijos, iš kurių bene populiariausia – lūpų putlinimas hialuronu. Jei svajojate apie putlesnes lūpas ir...
 • Urologas įvardijo, kas gali padėti išvengti vyriškų problemų

  Įtemptas gyvenimo ritmas, stresas, rūpesčiai darbe ir nuolatinė skuba sveikatos neprideda nei vienam. Ne išimtis ir vyriškos problemos – neretai dėl to, kad pamirštame pasirūpinti savimi, organizmas ima gaminti mažiau vyriško hormono – testosterono. Šis hormonas yra gaminamas sėklidėse ir lemia sveiką vyro organizmo vystymąsi, tvirtesnę, nei moterų, išvaizdą ir struktūrą. Be šių...
 • Estetinis plombavimas

  Estetinis plombavimas – minimaliai invazyvus estetinės odontologijos metodas, kuris taikomas atkurti nuskilusius, nudilusius, ėduonies pažeistus dantis, taip pat norint padailinti dantų formą, uždaryti tarpus tarp dantų (diastemas) ar pakeisti senas, išsiskiriančias spalva iš natūralių danties audinių, plombas į nepastebimas restauracijas. Estetinio plombavimo būdu dantys atkuriami...
 • Dantų implantavimas: 6 svarbiausi dalykai, kuriuos Jums reikia žinoti

  Dantų implantavimas – vienas svarbiausių išradimų šiuolaikinėje odontologijoje. Kasmet tūkstančiai žmonių, netekusių nuosavų dantų, pasirenka šią procedūrą dėl jos ilgaamžiškumo, patogumo, praktiškumo ir, žinoma, tikrų dantų pojūčio. Dantų implantai suteikia antrą šansą turėti nuostabią šypseną, tinkamai kramtyti, pasitikėti savimi ir išvengti su dantų praradimu susijusių ligų ar...
 • Klubo sąnario keitimas: ką svarbu žinoti?

  Kineziterapija – viena iš pagrindinių reabilitacijos priemonių sveikatos ir fizinės būklės grąžinimui bei palaikymui, gydant judesiu ir fiziniais veiksniais. Specialistų teigimu, kineziterapija po klubo sąnario operacijos atlieka ypatingą vaidmenį pacientų gijimo procese – padeda greičiau atsigauti, sumažina neigiamus po operacijos sukeliamus simptomus bei leidžia atgauti...
 • Rugsėjo 1-oji artėja: patikrinkite vaiko sveikatą ne dėl "varnelės"

  Prasidėjusi lėtinė liga gali likti nepastebėta, jei profilaktinės sveikatos patikros metu neatliekami reikiami kraujo bei šlapimo tyrimai. Dėl savo vaiko sveikatos pasistenkite daugiau – dabar daug pigiau pasinaudokite išsamesnio ištyrimo programa pažangiose „Medicina practica“ laboratorijose! Be tyrimų nėra kalbos apie sveikatą Sergančių vaikų kasmet daugėja. Juos...