Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurochirurgijaNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosLigoninės, klinikosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Seksologas: intymumas neturi būti gėda

2020 m. kovo 26 d.
Seksologas: intymumas neturi būti gėda

Kalbiname seksologą ir psichologą daktarą Gediminą Navaitį, kuris yra parašęs daugiau nei 30 knygų ir yra buvęs Seimo nariu. Papasakokite savo sąryšį su seksologija, ir kas jus pastumėjo gyvenime susidomėti šiuo mokslu, kaip toliau dėstėsi jūsų profesinis gyvenimas.

Prof. Dr. Navaitis: Jūsų dėka galiu prisiminti savo profesinę praeitį ir pasakyti, kad virš 30 metų konsultuoju šeimas, kurios turi įvairiausių tarpusavio nesutarimų, todėl naturalu, kad viena iš jų yra seksualinė darna, jos pasiekimo būdai. Esu pakankamai gilinęsis ir mokymuose aiškinęsis moderniosios šiuolaikinės seksologijos galimybes. Jeigu dabar tiesiog trumpai į jas pažvelgus, pasakyčiau,kad pats tas žodis dar sukelia žmonėms kai kurias keistas asocijacijas. Kitaip nepavadinsi. Manoma, kad bus kalbama apie kokias tai neregėtas pozas, keistus santykių būdus. Praktikoje gal ir pasitaiko tokių dalykų, bet didžioji dalis kasdieninių seksologinių problemų yra susiję su keletu sąlyginai paprastų dalykų, kurių žmonės, sugebantys toje srityje sugadinti santykius, sukelti sau sunkumų, kaip ir nepastebi. Akivaizdu, jeigu kalbame apie seksualinius santykius, tai kalbame apie intymumą. Tiesiog pagalvokim, ką reiškia šitas žodis? Tai reiškia poros uždarą, tik jai skirtą intymumą. Keistai skambėtų žodžiais posakis „intymumas su šimtu žmonių“, realybėje tai butų ganėtinas absurdas. Vadinasi, kaip ir nubrėžiame ribas, kad tai yra rimtai intymūs santykiai psichologine prasme. Kiti žmonės į juos neįsiterpia. Kalbu ne tik apie meilužius, meilužes, draugus, drauges, tėvus, kurių patarimai apie gyvenimą yra svarbūs, vertingi. Bet šioje srityje vargu ar labai naudingi, nes prieinam ir prie kitos intymumo dalies.

Norint turėti intymius santykius, reikia apie juos kalbėtis, o čia tikrai galima pasakyti, kad šiandien dar vis ne vienai porai trūksta žodžių ir gebėjimo pavadinti lytinius organus, ir santykius priimtina kalba. O kada nėra kalbos, kaip tada susikalbėsi? Ganėtinai paprastas siūlymas paskaityti kokią mokslinę knygą ar mokslo populiarinimo knygą, ir geriausia kartu su partneriu, kad atsirastų tam tikras žodynas, kad butų galima pasakyti ko norime, kaip ir ko nenorime, kas yra, ko nėra. Lyg ir paprastas patarimas, bet ganėtinai veiksmingas. Kitas ne mažiau svarbus dalykas šioje srityje, kuris iš pirmo žvilgsnio turėtu būti visiems aiškus, bet deja, praktikoje, kaip paaiškėja, toli gražu ne visiems, kad intymūs seksualiniai santykiai yra dviejų žmonių santykiai! Kitaip pasakius jie abiems turėtų teikti malonumą. Deja yra labai daug vyrų, kurie abejingi savo partnerei, mylimajai, žmonai, įsitikinę, kad jeigu jiems malonu, tai ir jai turi būti malonu. Taip pat ir moterys, kurios kažkodėl mano, kad jų sutikimas artimam bendravimui reiškia, kad toliau kažkas už tą jų bendrą malonumą yra atsakingas, o ji už tai neatsakinga. Būna ir taip, kad kažkas jai padovanoja džiaugsmą, smagu. Pabrėžčiau, kad tai yra abipusis malonumas, ir net jeigu jai kas nors džiaugsmą padovanojo, tai savo ruožtu ji turėtu savo džiaugsmą dovanoti kitam.

Kada abu poroje vienas kitam stengiasi suteikti džiaugsmą, ir apie tai pasikalbėti, jie gali tobulėti. Pvz., galim pajuokauti apie buitį ir blynų kepimą, įsivaizduokime moteris šiandien jam iškepė blynus, jis pasakė pastabėlę, ir kitą kartą po savaitės ji juos iškepė dar geresnius. Kas atsitiko? Po kokių penkių metų vargšas negalės į jokį restoraną užeiti, nes taip gerai kaip namuose nebus! Mes naudojamės sąvoka „karjera“ ir visi planuojame savo ateitį. Dažniausiai tas ateities planavimas būna toks, kad pagerinam materialines sąlygas, perkam naują geresnį automobilį, statom namą, darom profesinę karjerą. Bet posakis „šeimyninė karjera“, manau kad ir jums ir daug kam, kaip ir negirdėtas. Tai reiškia, kad daugumoj žmonės neplanuoja, kiek turės vaikų, kaip jų santykiai, bendravimo sritis ir tuo pačiu intymūs santykiai, turi pagerėti. Planuoti - tai nereiškia nusipiešti, nusibraižyti kokią schemą, susirašyti uždavinius, bet nors retkarčiais pagalvoti, kaip padaryti, kad būtu geriau! Negalvojimas apie tai veda visai bloga kryptimi. Jaunų žmonių apklausoj Lietuvoje buvo klausiama, kaip keičiasi šeimyninis gyvenimas?

Beveik 90% atsakė, kad intymus gyvenimas geriausias po vestuvių, o po to duok Dieve, kad jis neblogėtų. Apie tai, kad jis gali gerėti, užsiminė tik vienetai iš kokių 500 apklaustųjų. Matome, kad jeigu neplanuojame ir nesitikim pagerėjimo, vadinasi vestuvių naktis kaip ir yra intymių santykių viršūnė, o po to tikimasi, kad gal nebus blogiau. Kad bus geriau ir negalvojama. Tai jei negalvoji, ir rezultato neturi.

Norėčiau atkreipti dėmesį, kad yra nemažai žmonių, kuriem seksas ir su juo susijęs intymumas, yra kažkas gėdingo. Tai jeigu mes manome,kad tai gėdinga, tai naturalu, kad šituo požiuriu po kiek laiko užsikrečia partneris/partnerė, kad tai yra negražu, nepriimtina. Vadinasi gamta šaukia ir turiu daryti kažkokias nuolaidas, o tobuli santykiai būtu šiuo atveju kaip angelų. Be jokio lytinio bendravimo. Akivaizdu, kad toks požiuris yra klaidingas, ir retas kuris jį gintų, jei mes kalbėtume apie teoriją. Bet praktikoje savo gyvenimą šitaip tvarko ne viena pora, kurią teko konsultuoti.

Sakyčiau, kad trumpai pristačiau tas svarbiausias temas,susijuses su seksualumu.Norėčiau pabrėžti,kad čia nekalbu, ir konsultacijose sąlyginai mažai reikia kalbėti su žmonėmis apie subtilius dalykus kaip sekso technikos, kaip papildomas stimuliavimas, vaistai, kurių šiandien yra tikrai nemažai, ir net operacijos ar kokios kitos techninės priemonės. Pabrėžčiau, kad su tomis, kaip medicininėmis problemomis, irgi susiduria žmonės, bet skaičius nėra žymus. O skaičius porų, kurios susiduria su psichologinėmis seksualinio bendravimo problemomis, deja yra nemažas ir tai gali buti susiję ir su nepakankamu išsilavinimu šioje srityje. Nors šiandiena yra nemažai literatūros ir internete galima rasti įvairios informacijos, ne visada tai bus pakankamai teisinga. Bet informacija gali paskatinti atkreipti demesį, į tuos tris dalykus, kuriuos minėjau:

-intymumas - tai dviejų žmonių intymumas;

-kad tai yra tai, kas turi teikti džiaugsmą abiems;

-intymume nėra nieko gėdingo.

Jeigu šituos principus dažniau prisimintų sutuoktiniai, manau kad jų bendravimas būtų sklandesnis.

DAO seksualinių praktikų intruktorė Edita Esenku Šimkutė antrina, jog daug moterų jaučia baimę ir gėdą kalbėti apie intymumą, net jei joms neužduodami klausimai apie jų gebėjimą ar negebėjimą patirti orgazmą, vien išgirdusios žodį "orgazmas" moterys parausta ir pradeda krizenti. Tačiau paskaičiusios daugiau šia tema moterys pradeda suvokti, jog jos ne vienos, jog yra ir daugiau moterų, kurios turėjo nueiti asmeninį patyrimų kelią, kad seksualinis gyvenimas poroje ryškiai pagerėtų ir jos pradėtų patirti pojūčius, kurie visiškai nauji jų gyvenimuose. Svarbu pakeisti ne tik protą, svarbu paruošti ir fizinį kūną, kadangi fiziologiškai pas daug moterų gana silpni dubens dugno raumenys, kuriuos Edita Esenku rekomenduoja treniruoti naudojant nefrito kiaušinį. Nefrito kiaušinis - tai iš senovės Kinijos atėjusi praktika skirta moters intymių raumenų treniravimui. Ši priemonė ne tik padeda išlavinti moters subtiliuosius raumenis, bet ir paleisti emocines nuoskaudas iš intymios srities. Tokiu būdu moteriai suteikiama galimybė atsiversti švarų baltą lapą ir priimti savo seksualumą, susidraugauti su juo, jausti ne gėdą, o meilę sau. Editos Esenku tinklapyje www.gydomojitaomeile.com jūs galite atsisiųsti nemokamą el. knygą ir paskaityti plačiau apie daosių moteriškas seksualines praktikas ir jų naudą.

Nauji straipsniai

 • Mitai ir faktai apie gripą

  Mitas: Vakcinos gali būti pavojingos ir turėti neigiamą poveikį sveikatai. Faktas: beveik visi asmenys, pasiskiepiję nuo gripo, nepatiria rimtų problemų. Kai kuriems injekcijos vietoje gali skaudėti ranką. Skiepijami gripo vakcina gali patirti karščiavimą, raumenų skausmą ir diskomforto ar silpnumo jausmus. Šis šalutinis poveikis paprastai trunka 1–2 dienas po vakcinacijos ir yra daug...
 • Atstatyti dubens dugno raumenis - tiesiog būtina

  Ar žinote, kaip yra aktualu atstatyti dubens dugno raumenis(DDR)? Ir kodėl reikia DDR aktyvinti? Pirmiausia, reiktų pripažinti, jog žmogaus raumenys tarpusavyje yra labai susiję – tiesiog priklausomi vieni nuo kitų. Todėl yra svarbu stiprinti visas raumenų grupes. Dėl esančių raumenų kūnas gali judėti, justi stabilumą. Dubens dugno raumenys ypač susiję su stuburo, pilvo, diafragmos...
 • Kognityvinių įgūdžių testas – lengvesniam mokymuisi

  Amerikiečių mokslininko Keno Gibsono sukurtas testas, padedantis nustatyti protinius gebėjimus, intelektines savybes, pagrindinių mokymuisi svarbių įgūdžių būklę, yra naudingas tiek vaikams, tiek ir suaugusiems. Atliekant testą išmatuojama darbinė bei ilgalaikė atmintis, girdimosios bei regimosios informacijos apdorojimas, skaitymo gebėjimai, loginis mąstymas ir samprotavimas. Žinant šią...
 • Puikus pasiūlymas, norintiems atsikratyti nepageidaujamų plaukelių

  Puikus pasiūlymas, norintiems atsikratyti nepageidaujamų plaukelių! Naujausias lazeris Lietuvoje Excel V užtikrina ilgalaikius rezultatus. Po procedūrų ne tik nyksta nepagedaujamas plaukuotumas, bet ir pagerėja odos būklė. Itin tikslus lazerio spindulys sunaikina plauko folikulą, todėl plaukeliai nebeatauga arba atauga daug silpnesni ir plonesni. „Excel V” – tai vienas...
 • Sukurtas patogus informavimo įrankis – virtualus koronaviruso žemėlapis

  Nuo šiol susipažinti su koronaviruso infekcijos (COVID-19) statistika bus dar patogiau – sukurtas virtualus žemėlapis, kuriame pagal įvairius rodiklius analizuojama koronaviruso infekcijos situacija Lietuvos mastu pagal skirtingas savivaldybes, sergančiųjų lytį ir amžiaus grupes, pateikiami bendrieji ir kiekvienos paros pokyčiai. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu sukurtas...
 • Maistinių ir nemaistinių produktų netoleravimo testas

  Išsami analizė Netoleravimo testas tiria iki 800 trigerių: maistinių ir nemaistinių produktų, tokius kaip naminiai gyvūnėliai ir žiedadulkės. Testavimas apima maistinių medžiagų trūkumo, metalų toksiškumo, žarnyno biomos ir hormonų pusiausvyros analizę. Patirtis ir akreditacija Laboratorija atliko daugiau nei 400 000 tyrimų visame pasaulyje ir turi daugiau nei 10 metų patirtį, padėti...
 • Ar gali apsauginės veido kaukės pakenkti mūsų odai?

  Apsauginių veido kaukių nešiojimas mus apsaugo nuo bakterijų, jas dėvint jaučiamės saugesni ir apsaugome kitus. Tačiau kasdieninis jų dėvėjimas neapsaugo mūsų veido odos, net atvirkščiai gali ją dirginti ir sukelti tam tikrų problemų. SUGIHARA kosmetologė Beatričė karantino metu iš klientų sulaukia nemažai nusiskundimų, jog oda pajautrėjo, išsausėjo, šerpetoja, ypač tose veido vietose,...
 • Vaistų galiojimo laikas - ar jis ką nors reiškia?

  Dažniausiai pasitaikantis klausimas yra, ar medicininiai preparatai turi galiojimo pabaigą? Su skaudančia galvą, jūs pasiekiate vaistų spintelę ir norite išgerti vaistų nuo galvos ir pamatote kad ant vaisto buteliuko užrašyta galiojimo data yra daugiau nei metai pasenusi. Išgeriate vaistus ar ne? Jei nuspręsite išgerti vaistus, ar tai bus lemtinga klaida, ar tiesiog toliau kentėsite galvos...
 • Spirulina - naujausia pasisavinimo technologija

  Lietuva, nepaisant to, kad yra sąlyginai maža šalis, sugeba nustebinti pasaulį daugelyje sričių. Kartais mes patys net nežinome, kokius stebuklus mūsų šalies mokslininkai daro savo srityse. Šį kartą – apie dar vieną tokį stebuklą biochemijoje. Lietuvos mokslininkai pasiekė proveržį „atrakinant“ mūsų organizmams vitaminų ir naudingųjų medžiagų klodus, gaunamus iš...
 • Ligonių kasos ramina: dantų protezavimo paslaugos niekur nedings

  ​Laipsniškai švelnindama porą mėnesių galiojančio karantino sąlygas Vyriausybė nuo ateinančio pirmadienio, gegužės 18 dienos, leido atnaujinti odontologinių paslaugų teikimą. Ligonių kasos ragina visus pacientus, sulaukusius eilės protezuotis dantis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), elgtis atsakingai ir nepulti iš karto dėl to kreiptis į medikus. Atkreipiame dėmesį –...
 • Tarnaujančios žmogui slaugos priemonės

  Prisimenate rašiau apie inovacijas slaugoje? Labai norėtųsi, kad tokių iniciatyvų atsirastų kuo daugiau Lietuvoje, juk esame iš tiesų labai atkaklūs ir kūrybingi. Pamačiusi vienos lietuviškos įmonės parduodamas slaugos priemones, negalėjau atsistebėti jų paprastumu, funkcionalumu bei racionaliu kainos ir kokybės santykiu. Bet iš pradžių norėčiau papasakoti ne apie produktus, o apie žmones,...
 • Dantų kanalų gydymas: kodėl ir kada jis reikalingas?

  Endodontinis gydymas, kuris geriau visuomenėje žinomas kaip dantų kanalų gydymo procedūra, yra efektyvus būdas išspręsti dėl įvairių priežasčių atsirandantį pulpitą (danties pulpos uždegimą). Viena iš šios būsenos ypatybių – staiga atsiradęs ūminis skausmas. Šią dantų ligą, kaip ir daugelį kitų, geriausiai padės nustatyti specialistas odontologas. Siekiant išspręsti danties uždegiminį...
 • Kaip išsirinkti čiužinį vyresnio amžiaus žmonėms?

  Išsirinkti sau labiausiai tinkantį čiužinį gali būti pakankamai sudėtinga – juk pasiūla šiais laikais tokia didžiulė. Kiekvienas gamintojas pabrėžia savo produktų privalumus ir stengiasi patraukti kuo didesnės auditorijos dėmesį. Visgi visi mes individualūs, todėl prieš įsigyjant čiužinį labai svarbu įvertinti savo poreikius – o vyresniame amžiuje tai itin aktualu. Vienas...
 • Naujasis Europos skiepijimo informacijos portalas

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad jau sėkmingai startavo pirmasis ilgai lauktas Europos skiepijimo informacijos portalas, kuriame aiškiai pateikiamas tik mokslo įrodymais pagrįsta informacija apie skiepijimus ir vakcinas. Aktyviai naudotis portalu kviečiami vaikų tėveliai, visi skiepijimais besidomintys žmonės ir sveikatos specialistai. Informacija teikiama visomis Europos...
 • Mikrobiomo nauda ir probiotikai

  Pasak daktaro Michael Mosley, dar visai neseniai buvo neįmanoma tyrinėti žmogaus mikrobiomo, todėl ši tema pastarąjį dešimtmetį ypač aktyviai tyrinėjama. Šiai dienai pagrindinėmis gerųjų žarnyno bakterijų funkcijomis galima įvardinti šias: Saugo žarnyną nuo įsibrovėlių ir reguliuoja imuninę sistemą. Pasikeitus žarnyne gyvenančių bakterijų sudėčiai gali padidėti atsparumas peršalimo...