Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūra

Ko nori šlapimo nelaikantis pacientas?

2016 m. gegužės 2 d.

Į šį klausimą labai išsamiai buvo atsakyta Global Forum of Inkontinence (GFI) metu: mokslininkai pristatė pacientų poreikių tyrimus, gydytojai kalbėjo apie poreikius, kuriuos išsako šlapimą nelaikantys žmonės, o patys pacientai pasakojo savo gyvenimo su šiuo susirgimu istorijas ir būdus išsaugoti orumą bei gyvenimo kokybę.

Belgės Brigittos istorija

Šeimos gydytojas iš Belgijos medicinos fakulteto Jan De Maeseneer siūlė į šlapimo nelaikymo problemą žvelgti plačiau, nes šiais laikais dauguma žmonių turi keletą susirgimų. Ir šį reiškinį gydytojas vadina nemaža problema, beveik taisykle, nes jau skaičiuojamos apie 8 lėtinės diagnozės, kurios nuo 40 m. tampa kiekvieno žmogaus gyvenimo dalimi.

„Reikia stiprinti žmogaus galėjimą pačiam veikti savo sveikatą ir savo ligų priežiūrą. Neretai sistemos veikia kažkaip atskirai nuo pacientų, nes tai daroma ne remiantis žmogaus poreikiais, o surašytais gydymo standartais“, - sakė medikas ir pateikė 75 m. pacientės Brigitte istoriją. Moteris kenčia sąnarių skausmus, turi šlapimo nelaikymą, nuolat skundžiasi širdimi, plaučiais.

Gydytojas reguliariai ją lankė jos namuose ir kas kartą išklausęs jos skundus, skirdavo naują tyrimą ar medikamentą. „Mačiau, kad mano metodai jai nepadeda. Ji priversta kažkur važiuoti darytis tų tyrimų, tai ją labai vargina. Aš dariausi vis labiau bejėgis, kartais išrašydavau jai kortikosteroidus, o tai blogai jos spaudimui. Brigittai teko vienu metu gerti 25 tabletes, jos gyvenimo kokybė buvo labai prasta. Mačiau, kad ji jaučiasi blogai, o man buvo vis sunkiau pas ją eiti, nes jaučiau, kad neturiu sprendimų. Ir štai vieną dieną ji man sako: „daktare, paklausykite, ko aš noriu: dvi dienas per savaitę žaisti kortomis su draugėmis ir penktadieniais eiti apsipirkti su dukra, o kitomis dienomis būtų gerai, kad niekas manęs netrukdytų.“ Tada aš supratau, kaip paraleliai kurį laiką mes abu veikėme: jos tikslai buvo vienokie, mano kitokie. Dabar aš supratau, kad reikia paisyti žmogaus poreikių ir aš jau mieliau pas ją einu“, - kalbėjo gydytojas.

Jis pabrėžė, jog reikia atitolti nuo ligų ir labiau orientuotis į gyvenimo kokybę; bei pamiršti anksčiau dominavųsi patronažinį bendravimo su pacientu modelį. „Sveikata jau nevertinama kaip ligos nebuvimas, šiuo metu sėkmė vertinama per tą prizmę, kad pacientas galėtų gyventi įgyvendindamas savo tikslus. Jei klausime pacientų, ko jie nori, mes turėsime teisingus sprendimus. Sveikatos sistemoms pavyks sumažinti išlaidas jeigu bus atsižvelgiama į pacientų poreikius. Be to, pacientai nori didesnės grąžos iš sistemos“, - kalbėjo medikas.

Bazinės teisės

NVO organizacijos Eurocarers prezidentas John Dunne sakė, jog dirba su žmonėmis, kurie slaugo savo artimuosius ir žino, kad inkontinencija yra jų kasdienė problema. „Visus tai palies, nes arba mes nelaikysime šlapimo arba mes rūpinsimės tais, kurie nelaiko šlapimo. Nors kartą gyvenime ši tema palies kiekvieną. Suvokiant tą reikia aktyviai ieškoti sprendimų. Matome, kad didelė problema yra tai, kad žmonės apie tai drąsiai nekalba. Žmonės nenori kalbėti apie savo problemas, nes niekas nenori jų klausyti, jie turi būti kažkaip suprasti, vadinasi, turi būti tinkamas pasikeitimas informacija. Kiekvienas turi teisę gyventi oriai, turėti lygias teises, turėti teisę gauti informaciją apie inkontinenciją ir dalyvauti sprendimų priėmime. Visai nesvarbu, kur jis gyvena – namie ar slaugos ligoninėje. Tai yra bazinės žmogaus teisės. Kiekvienas turi teisę priimti sprendimą dėl savo likimo, rinktis gydymą. Žmonės nori pasirinkimo ir kontrolės teisės – tai problemos, kurias reikia spręsti, tai ir temos diskusijoms“, - kalbėjo J. Dunne.

Jis pabrėžė, jog egzistuoja poreikis viešų debatų visuomenėje, kaip nugalėti įvairias šlapimą nelaikančių asmenų problemas ir užtikrinti jiems ilgalaikę priežiūrą. „Paimkime viešų tualetų problemą. Ką daryti, jeigu pakeliui į svečius nėra tualeto? Žinau tokių atvejų, kai žmonės negalėjo savarankiškai aplankyti artimųjų, nes pakeliui nebuvo tualetų. Todėl labai svarbus miesto aplinkos palankios neįgaliems, vyresnio amžiaus žmonėms kūrimas, sumažinant tą nematomą barjerą – inkontinenciją – kuri trukdo žmonėms laisvai judėti mieste ir laisvai gyventi. Kaip pacientai mes norime gerų duomenų bazių, tik taip valstybės tinkamai reaguos į šį susirgimą. Nepakanka duomenų, kad įtikintume politikus, jog problema rimta. Šlapimo nelaikymas kaip gretutinė liga neretai nepripažįstamas ir nepatenka į ligų sąrašus. Mums labai reikia ligos pripažinimo“, - kalbėjo Eurocarers prezidentas.

Pacientų poreikių tyrimas

Anne Sophie Parent, AGE platform Europe atstovė, pristatė Anglijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Ispanijoje vykusį tyrimą. Anglijoje buvo apklausti 107, Vokietijoje 341, Lenkijoje 95, Ispanijoje 70 žmonių. Apklausos dalyvių amžius 65-80 metų. Buvo pasirinkti namuose gyvenantys, šlapimą nelaikantys žmonės.

Paklausus jų, ar užtenka mieste esančių viešųjų tualetų, neigiamai atsakė 49 proc. anglų, 73 proc. vokiečių, 66 proc. lenkų, 50 proc. ispanų.

Apklausos dalyviai pažymėjo, kad jie pageidauja, jog viešieji tualetai būtų lengvai prieinami, kad viduje būtų galima laisvai judėti, kad jie būtų švarūs. Vyrai respondentai pažymėjo, kad vyrų tualetuose neretai nebūna šiukšliadėžių, o esant inkontinencijai jiems reikia išmesti savo įklotus.

Lygindama sveikatos sistemas, A. S. Parent pažymėjo, kad daugelyje šalių prekės yra tiekiamos į namus ir net dėžės supakuojamos taip, kad nebūtų aišku, kas jose. Vokietijoje yra dalinė kompensacija. Lenkijoje pacientai gauna tam tikrą sumą, kad įsigytų prekes. Jie gali rinktis iš tam tikro asortimento. Bet jau kalbama apie tai, kad tos sumos neužtenka. Katalonijoje, Ispanijoje sistema tokia, kad valstybė sprendžia, kokį produktų tipą suteikti, net sugėrimo lygį šeimos gydytojas apibrėžia, pacientai turi primokėti.

„Ar žmogus galvoja, kad jis sprendžia ar sprendžia už jį? Dauguma atsakė, kad jie neturi sprendimų teisės. Anglijoje daugiau nei 45 proc. Katalonijoje 40 proc. Tai dideli skaičiai, nors šiose šalyse žmonės lyg ir turi didesnę pasirinkimų galimybes nei kitose šalyse. Anglijoje galvojama, kad sprendžia medsesuo, kiti galvoja, kad viską sprendžia šeimos gydytojas“, - tyrimo duomenis komentavo AGE platforma Europe atstovė.

Klausiant apie šlapimą sugeriančių priemonių įtaką kasdieniam gyvenimui, 75 proc. anglų ir vokiečių pažymėjo, kad produktai suteikia nepriklausomybę; 40 proc. britų nurodė, kad geras produktas padeda būti aktyviu, o 70 proc. lenkų mano, kad prastos kokybės šlapimą sugeriantis gaminys trukdo miegoti.

Anne Sophie Parent sakė, kad siekiant padidinti žmonių pasitenkinimo lygį reikia suvokti, jog žmonės jaučiasi labiau laimingi ir patenkinti turimais, gaunamais produktais, jeigu jie patys daro tų prekių pasirinkimą. Net kai žmogus gauna daugiau nei dvi priemones, jis nebus patenkintas, jeigu rinksis jas ne pats. Kuo žmogus turi didesnį pasirinkimą rinktis, tuo geriau jis jausis.

Pacientų balsai

Tradiciškai GFI metu kalba pacientai. Šį kartą ant scenos lipo net keletas žmonių, kad papasakotų savo gyvenimo su šlapimo nelaikymu istorijas.

Peter iš Stokholmo: „Tai nutiko prieš 12 metų. Jei klausiate, kaip šiuo metu metu jaučiuosi, tai atsakau, kad gyvenu su tokia būkle, kuri mane tenkina. Turiu gerą kontaktą su medseserimi, kuri teikia paslaugas. Nedirbu, bet buvau slaugytojos asistentas, rūpinausi žmonėmis, nelaikančiais šlapimo.

Mano šalyje šlapimą sugeriančios priemonės perkamos konkursų būdu, vyksta diskusijos dėl tikslingumo ir protingumo tam tikrų priemonių. Su tais sprendimais mums, deja, tenka gyventi.

Gali pasisakyti dėl savo norų, bet tenka nemažai kovoti. Manau, kad pacientai turi turėti teisę veikti valstybinius konkursus, nes dabar mūsų nuomonės negirdi.“

Albert iš Nyderlandų: „Mano problemos prasidėjo prieš 40 metų. Turėjau Krono diagnozę, buvo išmatų nelaikymas, nuo to laiko tapau aktyvistu, dirbau ginant pacientų teises. Kaip tai ribojo mano gyvenimą? Tada tai buvo naujiena, bet dabar tai mano gyvenimo dalis. Septintajame dešimtmetyje buvau direktorius, negalėjau tame poste likti, tai buvo ne tiek dėl nelaikymo, tiesiog kasdieniame gyvenime viskas yra ne taip paprasta, kaip atrodo. Kartais mano inkontinencija paaštrėdavo, kartais aš beveik apie ją pamiršdavau. Kartais būdavo, kad eini normaliai į tualetą, o paskui pasireikšdavo išmatų nelaikymas.

Draudimo bendrovė sprendžia ko man reikia, aš turiu visokius formuliarus pildyti. Tačiau gauti daugiau negu parašyta negaliu. Pasirinkimą už mane vykdo mano gydytojas. Mano problemos kamuoja ne visada. Ir kada šlapimo ir išmatų nelaikymas paaštrės niekas negali nuspėti, todėl man dažnai lengviau pačiam įsigyti ko man reikia negu laukti, kol įsjungs vietinė kompensavimo sistema, kai aš jai pranešiu apie savo būklės pablogėjimą.

Aš einu pas aštuonis gydytojus, kurie tarpusavyje nebendrauja, jie dirba skirtinguose kabinetuose. Bandžiau juos kažkaip sujungti, bet man nieko nesigavo. Tobuluoju atveju viską koordinuoti turėtų šeimos gydytojas. Anksčiau šeimos gydytojas viską reguliuodavo, o dabar kas antrą kartą jai paskambinęs aš girdžiu autoatsakiklį, kad jo nėra.

Manau, kad pacientų organizacijos turi bendradarbiauti. Nyderlanduose daugiau nei milijardas žmonių dirba slaugos ir inkontinencijos srityje, tai ko mums reikia? Suvienyti jėgas. Mes nepakeisime situacijos per naktį. Pacientai turi būti kantrūs.“

Parengė Daiva Ausėnaitė


www.buksausas.lt

Nauji straipsniai

 • Smegenų auglys - ką reikėtų žinoti?

  Smegenų auglys Smegenų auglys yra nenormalių ląstelių masė arba augimas jūsų smegenyse. Yra daugybė skirtingų smegenų navikų rūšių. Kai kurie smegenų navikai yra nevėžiniai (gerybiniai), o kai kurie smegenų navikai yra vėžiniai (piktybiniai). Smegenų navikai gali prasidėti jūsų smegenyse (pirminiai smegenų augliai) arba vėžys gali prasidėti kitose kūno vietose ir plisti į jūsų smegenis...
 • Moterų šlapimo nelaikymas – dažna, bet išsprendžiama problema

  Su nevalingu šlapimo tekėjimu, kitaip vadinamu šlapimo nelaikymu, vienaip ar kitaip susiduria dauguma moterų. Vienas vargina tik šiek tiek ir tik kartais, o kitoms tai tampa ypač sekinančia problema. Bijodamos patirti viešą gėdą, moterys neleidžia sau mėgautis įvairiomis veiklomis su šeima ir draugais, vengia lytinių santykių ir tyliai kenčia. „Gijos Klinikų“ akušerė ginekologė,...
 • Nėštumo ir gimdymo sąryšingumas su dubens dugno raumenimis (DDR)

  Nėštumas ir gimdymas ypač susiję su dubens dugno raumenų būkle (DDR) – pastarųjų funkcionalumas vienareikšmiškai teigiamai veikia nėščiosios ar jau pagimdžiusios moters organizmą. Treniruoti DDR išties padeda daugeliu atvejų: neleidžia persitemti raumenims, mažina skausmus ir kt. Tačiau yra ir atvirkštinis poveikis, kuomet nėštumas, o ypač gimdymas, dubens dugno raumenims tampa...
 • Viskas apie baltymus ir jų pasisavinimą

  Dažnas sportininkas sako, kad gražus kūnas formuojamas ne sporto salėje, o virtuvėje ir pabrėžia baltymų svarbą mūsų mityboje. Baltymai – pagrindinė kūno statybinė medžiaga, sudaranti didžiąją dalį vidaus organų, raumenų, sausgyslių struktūros, jų yra kiekvienoje žmogaus kūno ląstelėje. Pakankamas jų kiekis svarbus ne tik norint turėti gražų bei sveiką kūną, bet ir sveiką odą, plaukus,...
 • Patarimai, kurie padės išvengti pragulų neaktyviems ligoniams

  Nuolatinės slaugos poreikis yra vis didesnis, kadangi visuomenė sensta, tad natūralu, kad reikalinga vis intensyvesnė pagalba senyvo amžiaus žmonių priežiūrai. Tiesa, pagalba apima ne tik žmogiškuosius išteklius, tačiau taip pat ir specialią įrangą, kuri įprastus slaugos darbus padeda atlikti kur kas greičiau ir paprasčiau, galiausiai, padeda žmogui geriau jaustis. Labiausiai nuo pragulų...
 • „BREDENT“ dantų implantai – sekant gamtos pavyzdžiu

  Gražūs dantys suteikia pasitikėjimo, tačiau dantis galima prarasti bet kuriuo gyvenimo etapu - jaunam žmogui tai gali nutikti po traumų, dalinis ar visiškas dantų netekimas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Dantų implantacija - moderniausias prarastų dantų atkūrimo būdas, artimiausias natūraliems dantims, padedantis atstatyti kramtymo ir estetinę dantų funkcijas, stabdantis žandikaulio kaulo...
 • Odos būklės atstatymas vasarą

  PRP – kraujo plazmos injekcijos sveikatai ir grožiui PRP – tai trombocitais praturtinta kraujo plazma. Ji ypatingai veiksimnga norint pradėti regeneracinius procesus tiek plaukų augimo zonose, tiek veide ar kūne. Efektyviai skatinamas augimo faktorių veikimas. Naujų ląstelių augimas, odos sluoksnio atsinaujinimas. PRP procedūra - jos metu iš paciento paimamas nedidelis kiekis...
 • Charizmatiškosios TV laidų vedėjos Dalios Belickaitės laukia kelio operacija

  Ketvirtadienio rytą laidų vedėjai bei krepšininkei Daliai Belickaitei buvo atlikta minimaliai invazinė artroskopinė kelio raiščių operacija. Moters sveikatos sąskaitoje – jau ne pirmoji tokia operacija. Ši kryžminių raiščių operacija D. Belickaitei – ketvirta. Šį kartą sportininkei plyšo kairės kojos priekiniai kryžminiai raiščiai. „Buvo labai sunku suvokti, kaip galėjo...
 • Kordicepsas, baltoji arbata ir šalavijas - moters grožiui

  Ar žinojote, kad stebuklingasis kordicepsas nuostabiai puoselėja veido odą? Šalavijas yra tikras moters draugas, o UVB ir UVA – didžiausi grožio priešai. Todėl veido kremas PHYTOCODE pasitelkdamas šalavijo galias saugo moters odą nuo sendinančių ultravioletinių spindulių. Jam į pagalbą ateina stebuklingasis kordicepsas ir žalioji arbata. Ši trijulė yra tiesiog pertekusi...
 • Nepageidaujamus plaukelius lazeriu šalink net ir vasarą

  Pastaruoju metu tiek moterys tiek vyrai nepageidaujamų plaukelių šalinimui renkasi lazerį, kodėl šis metodas toks populiarus ir ką svarbu žinoti apie šią procedūrą pasakoja SUGIHARA klinikos gydytoja dermatologė Jurgina. Lazerio privalumai Plaukelių šalinimas lazeriu iš visų kitų depiliacijai skirtų procedūrų išsiskiria ilgalaikiu rezultatu, kurio labiausiai ir nori atvykę pacientai. Po...
 • Vaikų odontologas : kaip pasirinkti geriausią specialistą?

  Odontologijos klinikų, kuriose yra siūlomas vaikų dantų gydymas, šiandien galime rasti ne taip ir mažai, todėl turėsite galimybę pasirinkti tokį specialistą, kuris geriausiai atitiktų jūsų asmeninius poreikius. Visada yra siekiama, kad vaikų odontologas būtų ne tik puikus specialistas, bet taip pat mokėtų rasti bendrą kalbą net ir su pačiais didžiausiais užsispyrėliais. Jei odontologijos...
 • Dantų balinimas : ar natūralios priemonės visada yra geriausia išeitis?

  Dantys gali imti gelsti dėl įvairių priežasčių: tam turi įtakos rūkymas, dažančių maisto produktų vartojimas, amžius, ir t.t. Vis dėlto, šiandien turime iš tiesų nemažai galimybių, kurios leidžia kur kas ilgiau išlaikyti baltus dantis – jei pastebėtumėte spalvos pokyčius, dantų balinimas tikrai padės išspręsti šią problemą. Vis dėlto, kartais dvejojama, ar tikrai saugu rinktis odontologų...
 • Dantų protezavimas Šiauliuose: kokią galimybę pasirinkti?

  Dantys gali būti pažeidžiami dėl daugybės įvairių priežasčių: dantų ir dantenų ligų, patirtų traumų, įpročio griežti dantimis, ir t.t. Dantų plombavimas ne visada gali padėti atkurti dantų audinius, tad tokiais atvejais gali būti siūloma atlikti dantų protezavimą. Nors išgirdus tokį verdiktą pacientai kartais ima nuogąstauti, kad jie yra per jauni išimamiems protezas, tačiau šiandien dantų...
 • Burnos higiena Klaipėdoje: kodėl taip svarbu nepamiršti apsilankyti klinikoje?

  Tinkama dantų priežiūra yra svarbi kiekviename gyvenimo etape: tiek vaikystėje, tiek ir vyresniame amžiuje. Kiekvienam mūsų nuo pat vaikystės yra puikiai žinoma, kad dantis būtina valyti ryte ir vakare, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir reguliarių apsilankymų odontologijos klinikoje. Profesionalią burnos higieną patartina atlikti du ar bent vieną kartą per metus, nes tai padės užkirsti...
 • Sąnarių skausmas : kaip jį įveikti?

  Klaidinga manyti, kad sąnarių skausmas vargina vien tik vyresnio amžiaus žmones – šis sveikatos sutrikimas vis dažniau pasireiškia ir jauniems pacientams. Priežasčių, kodėl juntami šie skausmai, yra ne taip ir mažai: tai gali būti susiję su antsvoriu, patirtomis traumomis, dideliu fiziniu krūviu, ir t.t. Pajutus tokio pobūdžio skausmą neretai išsigąstama, ir ieškoma veiksmingų būdų,...