Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasValstybės institucijosVeterinarijaŽiniasklaidos priemonės, specializuoti leidiniaiMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurochirurgijaNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Kas yra dailės terapija?

2020 m. lapkričio 19 d.
Kas yra dailės terapija?

Dailės terapija– viena iš meno terapijos krypčių, apimanti dailės ir psichologijos, psichoterapijos žinias.

Tai būdas reikšti savo mintis, jausmus ir potyrius piešiant, tapant, lipdant ar naudojant kitas meninės raiškos priemones su tikslu atrasti sveikesnį, priimtinesnį žmogui gyvenimo būdą. Dailės terapijos procesui vadovauja dailės terapijos specialistas padedantis žmogui įsijungti į kūrybinį procesą bei jį panaudoti ugdant save ir sprendžiant psichologines problemas.

Dailės užsiėmimai nėra skirti norintiems išmokti piešti, sukurti estetišką meno kūrinį. Šis metodas nereikalauja specialių meninių sugebėjimų, svarbus pats kūrybinis procesas, kuris pagal poreikius gali būti gydantis, ugdantis, atpalaiduojantis.

Kam taikoma dailės terapija?

Dailės terapija gali būti taikoma labai įvairiai-vaikams ir suaugusiems, specialiųjų poreikių asmenims, psichikos ligoniams, priklausomybių turintiems, nėščioms moterims, šeimoms, žmonėms ieškantiems asmeninio tobulėjimo galimybių, verslo įmonėms, ieškančioms darbuotojų efektyvumo bei motyvacijos skatinimo būdų, krizių ir stichinių nelaimių ištiktiems ir t.t.. Kiekvienu atveju dailės terapijos metodai ir priemonės taikomos siekiant konkrečiai klientų grupei svarbių tikslų. Pavyzdžiui mažiems vaikams dailės užsiėmimai gali būti taikomi siekiant praturtinti jų jutiminę patirtį, lavinti smulkiąją motoriką, bendravimo įgūdžius, emocinį intelektą, vaizduotę. Vyresniems vaikams dailės užsiėmimai padeda išreikšti save, ugdo savivertę ir savivoką. Specialiųjų poreikių vaikai turi galimybę išreikšti save neverbaliai, lavinti motorinius įgūdžius, erdvės suvokimą, pažintinius gebėjimus.

Tėvai turi galimybę atstatyti, pagerinti bendavimą, kontaktą su vaiku, geriau pažinti jo poreikius, spręsti vaiko elgesio problemas.

Dailės terapija Lietuvoje

Pirmieji dailės terapijos metodus Lietuvoje pradėjo taikyti psichologai-psichoterapeutai nuo 1990m.
1992 m. Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos klinikoje buvo įkurta I-oji Lietuvoje meno terapijos studija. Meninė raiška buvo pradėta taikyti dirbant su neįgaliais vaikais ir suaugusiais, rizikos grupėmis.
1993m.Vilniuje įvyko I-oji tarptautinė International Networking Group of ArtTherapists konferencija.
1997 m. įsikūrė Lietuvos dailės terapijos taikymo asociacija LDTTA, kurios tikslas suvienyti šioje srityje dirbančius žmones, siekti, kad dailėsb terapijos specialybė atsirastų ir Lietuvoje. Per beveik 10 savo veiklos metų LDTTA užmezgė bendradarbiavimo ryšius su specialistais iš D.Britanijos, JAV, Rusijos, Čekijos. Konsultuojasi ir bendradarbiauja su Hertfordšyro, Roehampton universitetais Londone, Peterburgo meno terapijos asociacija, Adlerio psichologijos aukštąja mokykla Čikagoje ir kt. LDTTA nuolatos organizuoja teorinius praktinius seminarus, kurių vadovai žymūs pasaulyje specialistai – dr. Janek Dubowski, dr.NancySlater ir kt.
2004 m LDTTA užsakymu leidykla Apostrofa išleido knygos „Dailė kaip terapija. Dailės taikymo gydymui įvadas” vertimą iš anglų kalbos. LDTTA dalyvauja ECARTE (European Consortium for Arts Therapies Education) rengiamose koferencijose, yra INGAT (International Networking Group of Art Therapists) narė.

LDTTA dėka 2015m dailės terapeuto specialybė oficialiai pripažinta Lietuvoje.

Šiuo metu jau vyksta dailės terapijos magistro studijos LSMU ir VDA studijų programoje.

Plačiau apie studijas, supervizijas skelbiama ldtta.org svetainėje

Kaip dailės terapija gali padėti?

Skatina bendrauti Tai ką tiesiogiai gali paveikti menas yra jausmai ir emocijos. Per emocijas menas veikia ir visą asmenybę, skatindamas ją tobulėti, kūrybiškai spręst iiškylančias problemas. Kūrybinio proceso metu žmogaus išreiškiami jausmai visuomet turi kažką bendro ir su kitų žmonių panašiose situacijose patiriamais ir išreiškiamais jausmais. Taigi, kurdamas kartu su kitais žmogus turi galimybę atsikratyti iliuzijos, jog jo problema yra tokia vienintelė, baisiausia ir nepataisoma. Jis gali pasimokyti iš kitų, gauti palaikymą ir pats padėti, pasidalindamas savo patirtimi. Kartu piešdami vaikai lavina savo bendravimo įgūdžius-mokosi išsakyti savo jausmus, palaukti, atsakyti ir išklausyti.

daiilės terapija 2
Padeda išsakyti tai kas netelpa žodžiuose

Kartais mūsų išgyvenami jausmai yra per daug sudėtingi, kad galėtume juos įvardinti. Emocijos-tai pirmoji mūsų kalba, padėdavusi bendrauti su pasauliu kol dar nemokėjome kalbėti. Emocinių išgyvenimų sukurta energija liko mūsų pasąmonės labirintuose užkoduota sudėtingesniais negu kalbos simboliais. Ją išreikšti galime, kai kūrybinio proceso metu pasineriame į savo vidinį pasaulį ir jį užfiksuojame spalvų bei formų pavidalu. Pasak H.B.Landharten piešdami mes galime“ kalbėti rankomis, klausytis akimis, liesti širdimi“. Nežodinė meninė raiška gali tapti vienintele bendravimo su aplinkiniu pasauliu priemone tais atvejais, kai dėl fizinės ar protinės negalios žmogus nebegali savęs išreikšti žodžiais. Ypač ji svarbi vaikams, kurie paprastai jaučia ir išgyvena daugiau nei gali apie tai papasakoti.

Atspindi emocines būsenas

Skirtingos kūrybinės medžiagos turi ypatybę iššaukti ir atspindėti skirtingas žmogaus emocines būsenas, bei sukelti su jomis susijusius prisiminimus.Terapinio proceso padedant dailės terapeutui metu žmogus pasirenka dailės priemones padedančias atspindėti jam sunkius jausmus ir juos priimti.

Padeda patirti katarsį

Dailės priemonės ne tik atspindi mūsų emocijas, bet kartu skatina jas išreikšti. Tokiu būdu pyktį, baimę, nuoskaudą ar kitokius destruktyvius jausmus išgyvenantis, ir dėl to kenčiantis žmogus, turi galimybę juos saugiai išreikšti socialiai priimtina forma ir nuo jų atsipalaiduoti.

Leidžia keisti jausmus ir išgyvenimus

Patiriami jausmai dažniausiai yra tokie stiprūs, kad nepasiduoda „protingiems“ patarimams kaip antai „tu turi nusiraminti“ „ viskas bus gerai“. Tačiau pavirtę spalvų ir formų simboliais jie tampa „pagauti“ tarsi nuotraukoje. Tuomet galime sau pasakyti „tai štai kaip aš jaučiuosi“ ir savęs paklausti „ar man patinka tai ką matau savo piešinyje?“ Jei ne, tuomet galiu tai lengvai pakeisti-perpiešti kitaip, nepatikusią vietą iškirpti, užtepti kita, man labiau patinkančia spalva. Taip pat galiu imtis tam tikro ritualo pvz. Suplėšyti, sudeginti savo nupieštą baimę, problemą. Visa tai galime atlikti smagiai, žaismingai arba aplaistant palengvėjimo ašaromis. Ir, tuomet įvyksta mažytis stebūklas-mūsų gyvenime taip pat įvyksta realūs pokyčiai. Tokie piešimo eksperimentai ypač naudingi loginių tėvų argumentų nesuprantantiems vaikams. Pakeitęs savo piešinį vaikas įgauna patirties ir tikėjimo, kad pats aktyviai gali valdyti ir keisti aplinką. Toks patyrimas padeda sumažinti baimes, agresyvų elgesį, leidžia labiau pasitikėti savimi.

Padeda geriau save pažinti

Kurdamas žmogus susitelkia į save, mokosi savistabos. Žvelgdamas į savo piešinius ir padedamas prityrusio dailės terapeuto, žmogus pradeda skaityti savo darbų simbolių kalbą ir palaipsniui suprasti kaip jis kuria savo problemas, kaip galėtų jas spręsti.

Ugdo

Kūrybinis procesas gali būti naudojamas ir ugdymo tikslais. Žaidimas dailės priemonėmis lavina vaikų ir suaugusių vaizduotę, moko ieškoti kūrybiškų sprendimų, atsikratyti mąstymo stereotipų. Atsiliekančiam, nedrąsiam vaikui dailės užsiėmimai padeda lavinti kalbos įgūdžius, gerina smulkiųjų judesių koordinaciją, skatina aktyvumą ir saviraišką.

Visuomet padeda

Kūrybiniame procese dalyvaujantis žmogus atsipalaiduoja, pasineria į savo savasties gelmes, kur slypi vidiniai rezervai, potencialas. Kūrybinė veikla pažadina mūsų gyvybinę energiją, padeda atsikratyti pasyvumo. Ji visuomet mums sukelia teigiamų emocijų, skatina pasitikėjimą savimi. Gydymas per kūrybą neturi neigiamo šalutinio poveikio, yra prieinamas įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonėms.

Nauji straipsniai

 • Lipoatrofija (celiulitas)

  Celiulitas (lipoatrofija) įvardinamas kaip disbalansas tarp lipogenezės (riebalų susidarymo ir kaupimosi) ir lipolizės (riebalų sunaudojimo). Šio proceso (riebalinių ląstelių hipertrofijos) rezultatas – struktūriniai poodinio riebalinio audinio pokyčiai. Tai ne tik estetikos problema, bet ir sveikatos, nes celiulitas byloja apie šlakų susikaupimą, apsunkintą ląstelių aprūpinimą...
 • Kremas Tecnomila, dirbantiems su radijo dažnio prietaisais ir aparatais

  Kremas „Tecnomila“ sukurtas remiantis laboratorijų patirtimi biotechnologijų srityje. Skirtas kūno procedūroms su diatermine įranga/radio dažniu, kurios metu pasiekiama diaterminio ir transderminio perdavimo poveikis. Vis daugiau profesionalių kosmetologų, kineziterapeutų, masažuotojų, estetinės ir fizinės medicinos specialistai radijo dažnio, diatermijos terapijai, procedūroms...
 • Sveikata tarsi derlius

  Dosnusis rudenėlis dalija gamtos dovanas, palepina ne tokiais darganotais orais, kviečia bobų vasara pasidžiaugti miškuose, soduose ar daržuose. Tiek gėrybių visur! Šeimininkės sukasi kaip išmanydamos – toks šaunus šįmet derlius! Juk reikia konservuoti šviežutėlaičius vaisius ar daržoves – taip pilnai atsiskleis visos skoninės savybės ir vitaminų liks daug daugiau. Žodžiu, jei...
 • Pasidarėte burnos higieną? Kaip toliau palaikyti gražią šypseną?

  Nors dantų higiena yra labai svarbi mūsų sveikos burnos rutinos dalis, vis dėlto po jos nereikia vėl apsileisti. Po profesionalios burnos higienos yra tam tikros indikacijos, kurių reikėtų laikytis norint išlaikyti gražią šypseną kaip įmanoma ilgiau. Po profesionalios burnos higienos Dieną, kai buvo atlikta burnos higiena, rekomenduojama nevalgyti ir negerti dažančių produktų,...
 • Kaip atsikratyti šlapimo nelaikymo

  Nemažą dalį gimdžiusių moterų, ypač auginančių kelis vaikučius, tarp kurių nedidelis amžiaus skirtumas, vargina itin nemaloni bėda – šlapimo nelaikymas. Tai vienas po kito sekusių nėštumų ir gimdymų pasekmė. Nors šlapimo nelaikymas nėra sveikatai grėsminga būklė, ji turi milžinišką įtaką moters gyvenimo kokybei. Kas yra šlapimo nelaikymas? Ir kokios šios bėdos priežastys? Tai...
 • Ar įmanoma efektyviai atjauninti odą be skausmo?

  Šiandieninės pažangiausios technologijos, naudojamos medicinoje ir dermatologijoje, nesiliauja džiuginti rezultatais: tai, kas seniau galėjo būti atlikta tik sudėtingų chirurginių procedūrų pagalba, šiandien saugiai ir paprastai gali būti pasiekiama vos per valandą ar dvi. Viena reikšmingiausių technologijų, iš esmės pakeitusi grožio pasaulį tai – lazeriai. Šiandieninės grožio...
 • Trichotest - genetinis tyrimas plaukų slinkimui gydyti

  TrichoTest - vienintelis Lietuvoje genetinis testas inividualiam plaukų slinkimui gydyti ​Plaukų slinkimas, kitaip dar vadinamas, alopecija išties vargina daugybę žmonių. Tai progresyvi būsena, kuri pasižymi skirtingomis atsiradimo priežastimis bei formomis. Nors iš pradžių plaukų slinkimas gali pasirodyti nedidelė problema, tai reikėtų spręsti nedelsiant, kadangi negydant, alopecija...
 • Apsunkintas kvėpavimas pro nosį

  Apsunkintas kvėpavimas pro nosį – vienas dažniausių nusiskundimų, dėl kurių kreipiamasi į gydytoją otorinolaringologą. Tai sutrikimas, galintis ženkliai pabloginti gyvenimo kokybę, o jo priežastys – įvairios: infekcinės ir neinfekcinės kilmės nosies gleivinės pakitimai, pertvaros iškrypimai, nosies kriauklių hipertrofija, vožtuvų patologija, gerybiniai ar piktybiniai dariniai ir...
 • 10 faktų, kurių nežinojote apie nugaros skausmus

  1.Beveik visi kažkada patyrėme nugaros skausmų. Tai dalis mūsų gyvenimo kaip nuliūsti ar pavargti po sunkios darbo dienos, ar tiesiog peršalti. Neretai ūmūs nugaros skausmai išgąsdina, tačiau dažnai jie praeina taip pat greitai, kaip ir atsirado. Jie nereikalauja specialisto apžiūros ar didesnio dėmesio. Kaip astma, migrena ar emocinė sveikata – vieną dieną pablogėjo, kitą dingo. Visi...
 • Kiek tikslūs nėštumo testai atlikimui namuose?

  Namų nėštumo testai yra tikslūs, jei tinkamai vykdote instrukcijas. Teigiamas testo rezultatas beveik neabejotinai yra teisingas. Tačiau neigiamas testo rezultatas yra mažiau patikimas. Rezultatas gali būti nepatikimas, jei: atliekant testą tinkamai nesilaikote instrukcijų; testą atliekate per anksti; kai kurie vaistai taip pat gali turėti įtakos rezultatams. Testo...
 • PRP procedūra – išsigelbėjimas silpniems, slenkantiems plaukams

  Kas yra PRP procedūra? PRP procedūra plaukams yra trombocitais turtingos plazmos injekcija į galvos odą (ang. platelet-rich plasma). PRP terapija atrasta 1980 m. ir pradėta naudoti pažeistų sausgyslių, raiščių, raumenų gijimo skatinimui. Manoma, jog trombocitų augimo faktoriai skatina regeneraciją, plauko folikulų augimą ir atsinaujinimą. Vis dar atliekama daugybė klinikinių tyrimų, tačiau...
 • Dantų protezavimas: kaip prižiūrėti dantis po dantų atkūrimo

  Klinikos „Dantų harmonija“ specialistai atsako į dažnai užduodamus pacientų klausimus apie dantų protezavimą. Kada atliekamas dantų protezavimas? Dantų protezavimas atliekamas tada, kai dantys yra pažeisti ar praradę estetinį vaizdą. Procedūra sklandi ir neskausminga, o patys protezai beveik nesiskiria nuo natūralių dantų. Taip pašalinamas diskomforto jausmas, žmogus vėl gali...
 • Sveikata informacijos amžiuje

  Gyvename tokiame amžiuje, kai reklamas, pasiūlymus, rekomendacijas galime semti pilnomis saujomis. Atrodo, jog tiesiog plaukiojame patarimų gausoje. Informacijos apstu visur! Problema tame, kadi iš šio perteklinio srauto reikia atsirinkti tai, kas iš tiesų vertinga. Ir – svarbiausia – neapsirikti. Kviečiame atvykti į kliniką “Sveikatos garantas” ir išmėginti...
 • Laimo ligos istorija

  Erkės ir Laimo liga egzistuoja tūkstančius metų. Tiesą sakant, neseniai 5300 metų mumijos skrodimas parodė, kad yra Laimo ligą sukeliančių bakterijų. Vokiečių gydytojas Alfredas Buchwaldas daugiau kaip prieš 130 metų pirmą kartą aprašė lėtinį odos išbėrimą arba migrantų eritemą. Tačiau Laimo liga JAV buvo pripažinta tik 1960-aisiais ir 1970-aisiais. O jį sukeliančios bakterijos - Borrelia...
 • Sveikos klausos svarba Jūsų gyvenimo kokybei

  Kalbiname ilgametę audiologijos patirtį turintį OPERA klausos centro klausos protezavimo specialistą Valdemarą Dubickį. Kokios klausos sutrikimo priežastys? Priežastys gali būti įgimtos arba įgytos. Klausos silpnėjimo ar praradimo priežastimi gali būti infekcija ar virusinės ligos, intoksikacijos, akustinės traumos, stiprus triukšmas, vitaminų stoka, mechaninis ausies sužalojimas....