Epilepsija ir traukuliai - kas tai per liga?

2023 m. rugsėjo 4 d.
Epilepsija ir traukuliai - kas tai per liga?

Epilepsija yra neurologinis sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys, neišprovokuoti traukuliai. Priepuoliai būna staigūs, nekontroliuojami, galintys sukelti pašalinių sveikatos sutrikdymų. Tai gali būti pasikartojantys traukuliai, sąmonės netekimas, neįprasti pojūčiai arba pakitęs aplinkos ir savęs suvokimas. Priepuolių sunkumas ir dažnis žmonėms, sergantiems epilepsija, gali labai skirtis.

Tikslią epilepsijos priežastį nustatyti gali būti sunku, nes ji dažnai skiriasi, tai gana individualu. Tačiau visgi yra keletas bendrų veiksnių ir galimų epilepsijos priežasčių:

 1. Idiopatinė epilepsija: daugeliu atvejų epilepsijos priežastis lieka nežinoma ir ji vadinama idiopatine epilepsija. Manoma, kad tai susiję su genetiniais veiksniais ir dažnai prasideda vaikystėje ar paauglystėje.
 2. Simptominė epilepsija: šio tipo epilepsija atsiranda dėl nustatytos pagrindinės priežasties ar būklės. Dažniausios priežastys yra:
  1. Smegenų sužalojimas: galvos sužalojimai, tokie kaip nelaimingi atsitikimai ar kritimai, gali sukelti epilepsiją.
  2. Smegenų navikai: nenormalus smegenų augimas gali sutrikdyti normalią smegenų veiklą ir sukelti traukulius.
  3. Insultas: insultas gali pažeisti smegenų audinį ir sukelti epilepsiją.
  4. Infekcijos: tam tikros infekcijos, tokios kaip meningitas ar encefalitas, gali sukelti epilepsiją.
  5. Vystymosi sutrikimai: tokios sąlygos kaip autizmas ar neurofibromatozė gali būti susijusios su epilepsija.
 3. Genetiniai veiksniai. Kai kurios epilepsijos rūšys turi aiškų genetinį komponentą. Dėl specifinių genų mutacijos asmenys gali tapti jautresni priepuoliams.
 4. Struktūrinės anomalijos: bet kokie smegenų struktūrinės anomalijos, pvz., apsigimimai, pažeidimai ar ankstesnių traumų randai, gali padidinti epilepsijos riziką.
 5. Metaboliniai sutrikimai: tam tikros medžiagos apykaitos, tokios kaip mažo cukraus kiekio galimos sąlygos (hipoglikemija) arba elektrolitų pusiausvyros sutrikimai, išprovokuoti traukulius.
 6. Toksiški arba aplinkos veiksniai: toksinių, tokių kaip švinas ar tam tikros cheminės medžiagos, poveikis kai kuriais atvejais gali sukelti traukulius.
 7. Narkotikų ar alkoholio vartojimo nutraukimas: staigus narkotikas ar alkoholio vartojimo nutraukimas gali sukelti priepuolius, kuriems išsivystė priklausomybė.
 8. Karščiavimo priepuoliai: kai kuriems vaikams gali pasireikšti priepuoliai, susiję su aukšta karščiavimu. Nors tai paprastai nėra epilepsijos požymis, jie gali būti rizikos veiksnys susirgti liga vėliau.

Svarbu pažymėti, kad ne visi priepuoliai atsiranda dėl epilepsijos. Traukuliai taip pat gali atsirasti dėl kitų sveikatos būklių, tokių kaip karščiavimas, mažas cukraus kiekis kraujyje ar tam tikri vaistai. Jei kam nors ištinka traukuliai arba įtariama, kad jis serga epilepsija, labai svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad būtų galima tinkamai įvertinti, diagnozuoti ir gydyti. Epilepsijos gydymas paprastai apima vaistus, tačiau kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojama chirurgija ar kiti gydymo būdai, siekiant veiksmingai valdyti ar kontroliuoti traukulius.

Dažniausia epilepsijos forma

Dažniausia suaugusiųjų epilepsijos forma vadinama laikinosios skilties epilepsija (TLE). TLE būdingi priepuoliai, atsirandantys iš laikinųjų smegenų skilčių, esančių smegenų šonuose tiesiai virš ausų. Šie priepuoliai dažnai apima sąmonės pokyčius ir gali pasireikšti kaip sudėtingi daliniai priepuoliai, kurių metu asmuo gali parodyti neįprastą elgesį ar patirti neįprastus pojūčius.

Pagrindinės laikinosios skilties epilepsijos savybės:

 1. Aura: daugelis žmonių, sergančių laikinosios skilties epilepsija, prieš priepuolį patiria „aurą“, kuri yra įspėjamasis ženklas arba specifinis pojūtis, atsirandantis prieš priepuolį. Auros gali būti labai įvairios ir gali apimti déjà vu jausmą, keistus kvapus ar skonį arba intensyvias emocijas.
 2. Sudėtingi daliniai priepuoliai: šie priepuoliai paprastai apima pakitusią sąmonę ar sąmoningumą. Asmuo gali atrodyti sutrikęs, pasikartojantis elgesys arba automatizmas (pasikartojantys, betiksliai judesiai).
 3. Laikinosios skilties traukuliai: priepuoliai, kilę iš smilkininių skilčių, kartais gali išplisti į kitas smegenų dalis ir sukelti generalizuotus traukulius.

Svarbu pažymėti, kad epilepsija yra įvairi būklė ir yra daug skirtingų epilepsijos tipų, kurių savybės ir priepuoliai skiriasi. Pavyzdžiui, vaikų “nebuvimo” epilepsija yra viena iš labiausiai paplitusių formų, kuriai būdingi trumpi spoksojimo arba „nebuvimo“ priepuoliai.

Epilepsijos paplitimas ir dažniausiai pasitaikantys tipai gali skirtis priklausomai nuo amžiaus grupės ir geografinio regiono. Labai svarbu, kad epilepsija sergantys asmenys išsamiai įvertintų sveikatos priežiūros paslaugų teikėją arba neurologą, kad nustatytų konkretų epilepsijos tipą ir parengtų atitinkamą gydymo planą, pritaikytą jų poreikiams.

Epilepsija ir traukuliai: kokie gydymo būdai?

Epilepsija paprastai gydoma derinant medicininę terapiją ir kai kuriais atvejais chirurgines intervencijas. Gydymo pasirinkimas priklauso nuo epilepsijos tipo, priepuolių sunkumo, bendros asmens sveikatos ir jo pageidavimų. Pagrindiniai epilepsijos gydymo būdai yra šie:

 1. Vaistai nuo traukulių (vaistai nuo epilepsijos, AED):
  • Dauguma epilepsija sergančių žmonių gali veiksmingai valdyti savo priepuolius vartodami vaistus nuo traukulių. Šie vaistai veikia stabilizuodami elektrinį aktyvumą smegenyse ir užkertant kelią nenormaliems elektrinio aktyvumo protrūkiams, sukeliantiems traukulius.
  • Yra daug įvairių AED, o vaistų pasirinkimas priklauso nuo epilepsijos tipo ir individualių veiksnių.
  • Labai svarbu, kad asmenys vartotų vaistus taip, kaip nurodyta, ir glaudžiai bendradarbiautų su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad surastų tinkamą dozę ir vaisto tipą, kuris veiksmingai kontroliuoja jų priepuolius ir sumažina šalutinį poveikį.
 2. Ketogeninė dieta:
  • Kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojama ketogeninė dieta, ypač pacientams, sergantiems epilepsija, kuri blogai reaguoja į vaistus. Ši daug riebalų ir mažai angliavandenių turinti dieta gali padėti sumažinti priepuolių dažnumą ir sunkumą.
 3. Vagus nervo (dar vadinamas klajoklis nervas) stimuliacija (VNS):
  • VNS – tai chirurginė procedūra, kurios metu prietaisas implantuojamas po oda krūtinės srityje. Šis prietaisas reguliariai siunčia elektrinius impulsus į klajoklį nervą, kuris eina nuo kaklo iki smegenų. VNS gali padėti sumažinti priepuolių dažnumą ir sunkumą, ypač tiems asmenims, kurie blogai reaguoja į vien vaistus.
 4. Reaguojanti neurostimuliacija (RNS):
  • RNS yra naujesnė chirurginė galimybė, kai į smegenis implantuojamas prietaisas, skirtas stebėti elektrinį aktyvumą ir atlikti tikslinę elektrinę stimuliaciją, kai nustatomas nenormalus aktyvumas. Šis metodas tinka kai kuriems židinine epilepsija sergantiems asmenims, kurie nereaguoja į kitus gydymo būdus.
 5. Chirurgija:
  • Gali būti svarstomos chirurginės galimybės pacientams, sergantiems epilepsija, kai priepuoliai kyla iš konkrečios, identifikuojamos smegenų srities, kurią galima saugiai pašalinti nesukeliant didelių neurologinių sutrikimų.
  • Dažniausia chirurginė epilepsijos procedūra vadinama "lobektomija" arba "rezekcija", kai pašalinama smegenų dalis, atsakinga už traukulių atsiradimą.
  • Kiti chirurginiai metodai, tokie kaip korpuso kalosotomija (dviejų smegenų pusrutulių atjungimas) arba hemisferektomija (vieno smegenų pusrutulio pašalinimas), yra labiau invaziniai ir paprastai skirti ekstremaliems atvejams.
 6. Gyvenimo būdo modifikacijos:
  • Gyvenimo būdo pokyčiai gali papildyti medicininį gydymą. Tai apima tinkamą miegą, streso valdymą, alkoholio ir pramoginių narkotikų vengimą ir nuoseklų vaistų grafiką.

Epilepsija sergantiems asmenims labai svarbu glaudžiai bendradarbiauti su savo sveikatos priežiūros specialistų komanda, kurią gali sudaryti neurologai, epileptologai ir neurochirurgai, kad būtų parengtas individualus gydymo planas. Gali prireikti reguliariai stebėti ir koreguoti gydymą, kad būtų pasiekta geriausia įmanoma priepuolių kontrolė, kartu sumažinant šalutinį poveikį ir pagerinant bendrą gyvenimo kokybę. Be to, pacientų gynimo grupių ir epilepsijos organizacijų parama gali suteikti vertingų išteklių ir informacijos epilepsija sergantiems asmenims ir jų šeimoms.

Alternatyvūs epilepsijos ir traukulių gydymo būdai

Nors vaistai nuo traukulių (vaistai nuo epilepsijos arba AED) yra pagrindinis ir veiksmingiausias epilepsijos ir traukulių gydymas, kai kurie epilepsija sergantys asmenys bando alternatyvius ar papildomus gydymo būdus, kad papildytų savo įprastinį gydymą. Prieš svarstant bet kokius alternatyvius gydymo būdus, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų specialistu, kad įsitikintumėte, jog jie yra saugūs ir tinkami jūsų konkrečiai situacijai. Štai keletas alternatyvių metodų, kurie buvo ištirti:

 1. Ketogeninė dieta. Ketogeninė dieta yra daug riebalų ir mažai angliavandenių turinti dieta, kuri, kaip įrodyta, padeda kontroliuoti kai kurių žmonių traukulius, ypač tiems, kurie serga vaistams atsparia epilepsija. Dieta skatina organizmą gaminti ketonus, kurie gali turėti prieštraukulinį poveikį. Tačiau jo reikia laikytis prižiūrint gydytojui, nes tai gali būti sudėtinga išlaikyti ir gali turėti šalutinį poveikį.
 2. Modifikuota Atkinso dieta: kaip ir ketogeninė dieta, modifikuota Atkinso dieta yra daug riebalų ir mažai angliavandenių turinti dieta, kuri gali būti lankstesnė ir lengviau jos laikytis. Ši dieta pasirodė esą daug žadanti, kadangi dažnu atvejusumažinanti traukulių skaičių, ypač vaikams ir suaugusiems, sergantiems epilepsija.
 3. Kanabidiolis (CBD): kai kurie epilepsija sergantys asmenys išbandė CBD, nepsichoaktyvaus kanapių augalo komponento, naudojimą kaip galimą gydymą. Epidiolex, CBD pagrindu pagamintas vaistas, buvo patvirtintas JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) tam tikrų tipų epilepsijai gydyti. Tačiau jo naudojimas turėtų būti atliekamas prižiūrint gydytojui.
 4. Vagus nervo stimuliavimas (VNS). Nors VNS yra medicininis gydymas, kartais jis laikomas alternatyva, kai vien vaistai yra neveiksmingi. VNS apima prietaiso, kuris stimuliuoja klajoklio nervą, implantavimą, kad padėtų sumažinti traukulių dažnį.
 5. Akupunktūra: tai yra senovės kinų praktika, apimanti plonų adatų įvedimą į konkrečius kūno taškus. Kai kurie epilepsija sergantys žmonės pranešė apie akupunktūros naudą priepuolių kontrolės ir streso mažinimo požiūriu, tačiau moksliniai įrodymai, patvirtinantys jos veiksmingumą, yra riboti.
 6. Vaistažolių preparatai ir maisto papildai: kai kurie asmenys, norėdami suvaldyti traukulius, naudoja vaistažoles ar maisto papildus, tokius kaip vitaminai, mineralai ir žolelių ekstraktai. Prieš vartojant bet kokius papildus, labai svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, nes jie gali sąveikauti su vaistais ir gali būti nesaugūs ar veiksmingi.
 7. Biologinis grįžtamasis ryšys ir atsipalaidavimo metodai: Biofeedback ir atsipalaidavimo metodai, tokie kaip meditacija ir joga, gali padėti valdyti stresą ir nerimą, kurie kai kuriems asmenims gali sukelti traukulius. Šios praktikos gali būti naudojamos kartu su tradiciniu gydymu, siekiant pagerinti bendrą savijautą.
 8. Aromaterapija: kai kurie žmonės atleidžia nuo traukulių ir streso naudodami eterinius aliejus ir aromaterapiją. Pavyzdžiui, levandų ir ramunėlių aliejai dažnai naudojami atsipalaidavimui.
 9. Mitybos pokyčiai: kai kurie asmenys, norėdami valdyti savo epilepsiją, gali ištirti specifinius mitybos pokyčius, pvz., vengti tam tikrų maisto sukeliančių veiksnių ar alergenų. Tačiau dietos pakeitimai turėtų būti atliekami vadovaujant sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui arba dietologui.

Svarbu atsiminti, kad epilepsija yra sudėtinga sveikatos būklė, ir tai, kas tinka vienam žmogui, gali netikti kitam. Be to, kai kurių alternatyvių gydymo būdų veiksmingumą patvirtinančių mokslinių įrodymų gali būti nedaug, todėl juos reikia naudoti atsargiai ir kartu su įprastiniu medicininiu gydymu. Prieš atlikdami reikšmingus gydymo plano pakeitimus arba ieškodami alternatyvių gydymo būdų, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kuris specializuojasi epilepsijos srityje.

Vietoj pabaigos

Epilepsija yra neurologinis sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys, neišprovokuoti traukuliai, atsirandantys dėl nenormalaus elektrinio aktyvumo smegenyse. Jo priežastys skiriasi, bet dažnai apima genetinius veiksnius, smegenų sužalojimus, navikus, infekcijas ar medžiagų apykaitos sutrikimus. Dažniausia suaugusiųjų epilepsijos forma yra smilkininės skilties epilepsija, žinoma dėl priepuolių, kylančių iš smilkininių smegenų skilčių.

Gydymas pirmiausia apima vaistus nuo traukulių (AED), skirtus traukuliams kontroliuoti. Alternatyvūs metodai gali papildyti tradicinį gydymą. Ketogeninė dieta, daug riebalų ir mažai angliavandenių turintis režimas, buvo veiksmingas, ypač gydant vaistams atsparią epilepsiją. Kanabidiolis (CBD) sulaukė dėmesio, nes FDA patvirtino tam tikrus epilepsijos tipus, nors jis turėtų būti vartojamas prižiūrint gydytojui.

Medicininės intervencijos apima vagus nervo stimuliaciją (VNS) ir tam tikrais atvejais chirurgiją, skirtą traukulius sukeliančiam smegenų audiniui pašalinti arba atjungti. Kai kurie tyrinėja akupunktūrą, vaistažoles ar maisto papildus, nors įrodymai skiriasi. Biologinis grįžtamasis ryšys, atsipalaidavimo metodai, aromaterapija ir mitybos pokyčiai gali padėti valdyti stresą ir pagerinti bendrą savijautą, o tai gali sumažinti traukulių priežastis.

Labai svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, ypač neurologais ar epileptologais, prieš bandant alternatyvius gydymo būdus, kad būtų užtikrintas saugumas ir suderinamumas su įprastine priežiūra. Epilepsija yra labai individuali, todėl gydymo planai turi būti pritaikyti prie kiekvieno žmogaus individualių poreikių. Norint veiksmingai valdyti epilepsiją ir sumažinti riziką, būtinos tinkamos medicininės rekomendacijos.

Nauji straipsniai

 • Pykinimas ir vėmimas - sunkus periodas onkologiniams ligoniams

  Vėžys - šių laikų liga, išlieka viena iš didžiausių sveikatos išbandymų, su kuriuo susiduria žmonija. Nepaisant medicinos pažangos, vėžio diagnozė vis dar gąsdina ir lieka sunkiai įveikiama problema. Gydymas šiai ligai yra intensyvus ir daugialypis, apimantis įvairias terapijos formas, tokiu kaip chemoterapija, radioterapija, imunoterapija ir chirurginis gydymas. Vėžio gydymas yra...
 • Dažnos vyrų ligos ir jų prevencija

  Norintiems puoselėti sveikesnę visuomenę, labai svarbu suprasti vyraujančias sveikatos problemas ir kodėl su jomis susiduriame. Pakalbėkime apie dažniausias vyrų ligas ar sutrikimus: širdies ligos, cukrinis diabetas ar kepenų negalavimai yra vienos dažniausių ligų, užklumpančių vyriškius. Pasigilinus į kiekvieną būtų galima išsiaiškinti, kodėl jos vystosi ir kaip jų išvengti ar užkirsti kelią...
 • Depresija - klastinga liga prasidedanti bloga nuotaika ir nuovargiu

  Depresija yra psichinė sveikatos būklė, kuri apibūdina ilgalaikį liūdesio, beviltiškumo, susirūpinimo, sumažėjusios energijos lygio, miego problemų, sumažėjusio susidomėjimo kasdieniniais dalykais ir kitų simptomų jausmą. Tai gali paveikti kažkieno mąstymą, emocijas ir kasdieninį gyvenimą. Depresija gali paveikti žmones bet kuriame gyvenimo etape, tačiau dažniausiai ja sergama jaunystėje ir...
 • Veido odos procedūros šaltuoju metų laiku

  Ruduo, tai laikas kai dienos tampa vis trumpesnės ir tamsesnės, o oras vis šaltesnis ir žvarbesnis. Ilgėjant tamsiajam paros laikui, nejučiomis vis daugiau laiko praleidžiame namuose, šiek tiek sulėtiname gyvenimo ritmą, o tai puiki galimybė skirti daugiau laiko sau, pasilepinti ir tinkamai pasirūpinti savo veido oda. Ruduo ir žiema - labai tinkamas metas atgaivinti veido odą, pašalinti...
 • PRP – kovokite su plaukų slinkimu natūraliai

  Plaukų slinkimą gali lemti įvairūs veiksniai, o konkreti priežastis gali skirtis priklausomai nuo žmogaus. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių plaukų slinkimo priežasčių: Dažniausia plaukų slinkimo priežastis yra paveldima liga, vadinama androgenetine alopecija. Ji paprastai pasireiškia palaipsniui ir nuspėjamais būdais: vyrams – atsitraukusia plaukų linija ir plikėmis, moterims...
 • Limfodrenažinis masažas namuose

  Limfodrenažinio masažo sistemą sudaro švelnūs judesiai, kurie gerina limfinės sistemos veiklą, mažina patinimus. Šis masažas taip pat naudingas ir įvairiais prevenciniais tikslais, gerina savijautą, atpalaiduoja. Tačiau norint juo pasimėgauti, nebūtina keliauti iki masažo kabineto – galite limfodrenažiniu masažu mėgautis ir savo namuose. Kas yra limfodrenažinis...
 • Gruodžio 3 d. Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena

  Būkime supratingi, nelikime abejingi... Gruodžio 3-iąją minima Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena. Šią dieną išskirtinis dėmesys sutelkiamas į žmonių su negalia problemas, visuomenė skatinama aktyviau dalyvauti neįgaliųjų bendruomenės veikloje, informuojama apie turintiems negalią skirtus inovatyvius, įprastus kasdienius veiksmus padedančius atlikti mokslo sprendimus. Deja, tikrai nė...
 • Lytinių lūpų stangrinimas – sprendimas šlapimo nelaikymui

  Moterų šlapimo nelaikymas yra dažna medicininė būklė, kuri pasireiškia netyčiniu šlapimo ištekėjimu iš šlapimo pūslės. Šlapimo nelaikymas gali būti įvairaus sunkumo – nuo atsitiktinio nedidelio pratekėjimo iki dažnesnių ir didesnių šlapimo nelaikymo epizodų. Ši būklė gali būti laikina arba lėtinė, ją gali lemti įvairios priežastys ir tipai. Moterų šlapimo nelaikymo priežastys gali būti...
 • Susigrąžinkite malonumą – PRP ginekologijoje ir seksologijoje

  PRP terapija, arba trombocitų prisotintos plazmos terapija, yra medicininis gydymas, kurio metu naudojamas paties paciento kraujas, skatinantis gijimą ir audinių regeneraciją. Ji išpopuliarėjo įvairiose medicinos srityse, įskaitant ortopediją, sporto mediciną, dermatologiją, o dabar yra taikoma ir ginekologijoje bei seksologijoje. Štai kaip įprastai veikia PRP terapija: • Kraujo...
 • Veido prausimas – svarbi odos priežiūros rutinos dalis

  Nors veido prausimas gali atrodyti paprastas, tačiau jis reikalauja laiko ir dėmesio. Daugelis mano, kad veidą reikia nuplauti tik norint pašalinti makiažą arba kai veidas atrodo nešvarus. Tačiau rekomenduoju plauti veidą du kartus per dieną. Tiesa, veido prausimosi kartų skaičius gali būti mažiau svarbus nei tai, kaip atliekamas darbas. Nepriklausomai nuo odos tipo, tekstūros ar esamos būklės...
 • Kodėl būtina atkurti prarastus dantis?

  Tikrai nemaža dalis žmonių, dėl vienokių ar kitokių priežasčių, netenka vieno, kelių ar net visų dantų. Vis tik, tikrai ne visi danties netekę žmonės, skuba ieškoti šios problemos sprendimo būdų, kurių šiais laikais yra labai daug. Dantų implantavimas, dantų protezavimas yra pakankamai greitos ir tikrai veiksmingos procedūros, kurios efektyviai išsprendžia prarastų dantų problemą. Nemažai...
 • Šlapimo nelaikymas - ką rekomenduoja specialistai?

  Šlapimo nelaikymas – tai nevalingas šlapimo tekėjimas iš šlapimo takų, kai sutrinka normali šlapimo sulaikymo funkcija. Toks sutrikimas yra laikomas liga, kuri sukelia daugybę nepatogumų ir problemų kasdieniniame gyvenime. „Gijos Klinikų“ gydytojas-urologas Saulius Stirbys nurodo šios ligos atsiradimo priežastis bei pasakoja, kokių priemonių reikėtų imtis, jeigu jus kamuoja...
 • Vienos moderniausių pasaulyje operacijų jau atliekamos Kaune: atkuria kelio kremzlę be skausmo

  Prieš mėnesį Lietuvoje įvyko pirmoji unikali kelio kremzlės rekonstrukcijos operacija privačioje klinikoje, kurios metu paciento kremzlės defektai taisyti nuosavomis to paties žmogaus kremzlės ląstelėmis – chondrocitais prisotintu hidrogeliu. Ko gero, pažangiausiu metodu kelio sąnarį operavęs „Gijos Klinikų“ gydytojas ortopedas-traumatologas Juozas Belickas sako, kad tokia...
 • Urologas įvardijo, kas gali padėti išvengti vyriškų problemų

  Įtemptas gyvenimo ritmas, stresas, rūpesčiai darbe ir nuolatinė skuba sveikatos neprideda nei vienam. Ne išimtis ir vyriškos problemos – neretai dėl to, kad pamirštame pasirūpinti savimi, organizmas ima gaminti mažiau vyriško hormono – testosterono. Šis hormonas yra gaminamas sėklidėse ir lemia sveiką vyro organizmo vystymąsi, tvirtesnę, nei moterų, išvaizdą ir struktūrą. Be šių...
 • Moterų šlapimo nelaikymas – dažna, bet išsprendžiama problema

  Su nevalingu šlapimo tekėjimu, kitaip vadinamu šlapimo nelaikymu, vienaip ar kitaip susiduria dauguma moterų. Vienas vargina tik šiek tiek ir tik kartais, o kitoms tai tampa ypač sekinančia problema. Bijodamos patirti viešą gėdą, moterys neleidžia sau mėgautis įvairiomis veiklomis su šeima ir draugais, vengia lytinių santykių ir tyliai kenčia. „Gijos Klinikų“ akušerė ginekologė,...
 • Fizinio aktyvumo stoka ir sėdimas darbas - vienas iš pagrindinių nugaros skausmo rizikos veiksnių

  Visi suprantame, kad fizinis aktyvumas – vienas iš esminių dalykų, turintis įtakos mūsų savijautai, miegui, poilsiui, nuotaikai ir skausmams. Atrodo, visa tai jau seniai žinoma ir elementaru. Bet kodėl specialistai nuolat mums apie tai kalba, akcentuoja? Apie stuburo problemas ir nugaros skausmus kalbamės su kineziterapeute Migle Česaityte. Kodėl žmonės dažnai susiduria su apatinės...
 • Atsisveikinkite su dvigubu smakru rinkdamiesi ATTIVA

  Dvigubas smakras – sritis, dėl kurios išvaizdos nemaloniai jaučiasi daugybė žmonių. Todėl natūralu, kad vis didėja susidomėjimas procedūromis, galinčiomis tai pakeisti. Paskutiniu metu monopoliniai ir bipoliniai radijo dažnio prietaisai išpopuliarėjo kaip nauji odos atjauninimo gydymo būdai, kuriuos pamėgta taikyti ir dvigubo smakro sričiai. Neinvazinis radijo dažnis (RF) yra viena iš...
 • Patarimai paakių priežiūrai

  Paakiai – ypatinga veido dalis. Kaip ir kaklas, greičiausiai mums parodo laiko tėkmę besikeičianti oda būtent šiose srityse. Dirbdama kosmetologijos srityje, ko gero daugiausiai nusiskundimų girdėjau ir girdžiu, būtent dėl paakių odos keliamų problemų. Kokios dažniausiai apyakių odos srities problemos vargina klientes? • Patamsėję paakiai • Pavargę paakiai •...
 • Strijos - odos pažeidimas

  Strijos yra odos pažeidimas, kurį sukelia odos išsiplėtimas arba susitraukimas pernelyg greitai, nei oda yra prisitaikiusi susitvarkyti pati be po to išliekančių žymių. Jos dažniausiai pasireiškia kaip raudonos arba violetinės juostelės, kurios vėliau gali tapti baltos arba šviesaus atspalvio linijos. Strijos dažniausiai pasirodo ant odos vietose, kurios yra labiausiai linkusios išsitempti...
 • Gruodžio 1 d. Pasaulinė AIDS diena

  Rūpinkimės sveikata kasdien, saugokime ne tik savo, bet ir kitų gyvybes! Šiemet sukanka 35 metai nuo momento, kai 1988 metais įvairių tarptautinių sveikatos organizacijų bendru sprendimu buvo priimtas nutarimas, jog gruodžio 1-oji taps Pasauline kovos su AIDS diena. Įsidėmėkite! Įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas nustatomas tada, kai ŽIV užsikrėtusiam asmeniui diagnozuojama viena...
 • Mikrobiomo nauda ir probiotikai

  Pasak daktaro Michael Mosley, dar visai neseniai buvo neįmanoma tyrinėti žmogaus mikrobiomo, todėl ši tema pastarąjį dešimtmetį ypač aktyviai tyrinėjama. Šiai dienai pagrindinėmis gerųjų žarnyno bakterijų funkcijomis galima įvardinti šias: Saugo žarnyną nuo įsibrovėlių ir reguliuoja imuninę sistemą. Pasikeitus žarnyne gyvenančių bakterijų sudėčiai gali padidėti atsparumas peršalimo...
 • Dubens dugno, arba kitaip intymūs raumenys, kuo jie tokie svarbūs

  Kalbant apie dubens dugno raumenis pirmiausia reikėtų paminėti, kad tai labai mažas, praktiškai delno dydžio raumenynas, kuris jungia gaktikaulį su uodegikauliu ir vieną sėdynkaulį su kitu. Nors šių raumenų nematome ir praktiškai nejaučiame, tačiau jų reikšmė harmoningam organizmo funkcionavimui labai svarbi. Intymūs raumenys kontroliuoja šlapimo ir tuštinimosi procesus, neleidžia nusmukti...
 • CBD potencialas: kodėl verta išbandyti ir kas daugelį vis dar stabdo?

  Pastaraisiais metais sveikatos pramonėje pastebėtas itin didelis susidomėjimas CBD, kanabinoidu, išgaunamu iš kanapių augalo. Nors CBD privalumai tampa vis geriau žinomi, o žmonės vis drąsiau išbando įvairius su šia medžiaga gaminamus ingredientus, kai kurie žmonės vis dar svarsto ir dažnu atveju turi daugybę baimių, kurios susijusios su informacijos trūkumu ir sudėtinga terminologija. Šiuo...
 • Lapkričio 18 - 24 d. d. Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė

  Antibiotikai: prevencijos ir bendradarbiavimo galimybės Lapkričio 18-oji – supratimo apie antibiotikus Europoje diena – atvers duris Pasaulinei supratimo apie antibiotikus savaitei. Šiais metais ypatingas dėmesys skiriamas antimikrobinių vaistų efektyvumo ateities kartoms išsaugojimo galimybėms, skirtingų sektorių, susijusių su antibiotikų taikymu, bendradarbiavimui bei...
 • Lapkričio 17 d. Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena

  Purpurinė spalva – ankstukų spalva. Kasmet lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Šiandien visuomenė informuojama apie neišnešiotukų problemas, raginama atkreipti dėmesį į priešlaikinio gimdymo priežastis ir grėsmes, bendruomenės skatinamos palaikyti įvairias labdaros bei savanorystės iniciatyvas, siūloma prisijungti prie įvairių akcijų ir, aišku, kviečiama...
 • Lapkričio 16 d. Tarptautinė nerūkymo diena

  Nuo šiandien neberūkysiu ir greit sveikatą atstatysiu! Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Mesti rūkalus į šalį verta tiek dėl pačių sveikatos, tiek ir dėl artimųjų gerovės. Kodėl šio žalingo įpročio rekomenduojama atsisakyti vyrams? Galima išvardinti aibę priežasčių, tačiau bene paveikiausia būtų priminti, jog rūkaliams gresia ne tik...
 • CBD aliejus prieinamas visiems - misija įmanoma

  Niekas neprieštaraus su teiginiu, kad sveikata - brangiausias turtas. Kai ji gera, mes nepastebime ir laikome tai savaime suprantama duotybe. Tačiau, kai ji sutrinka, puolame ieškoti būdų, kaip galėtume sau padėti. Ne taip seniai Lietuvoje pasirodę, bet jau spėję išpopuliarėti CBD aliejai - vienas ieškomiausių produktų, esant daugybei negalavimų. Kanabinoidinių produktų ieško žmonės,...
 • Lapkričio 15 d. Pasaulinė lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diena

  Sveikesni plaučiai – sveikesnis aš! Lapkričio trečiąjį trečiadienį Pasaulyje minima lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) diena. Kas gali lemti LOPL diagnozę? Ligą gali sukelti šie veiksniai: rūkymas, oro tarša, toksinė aplinka, įsisenėję kvėpavimo takų ligos ir kt. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga pasireiškia tuomet, kai žmogaus kraujyje ima trūkti deguonies – jis ima...
 • Lapkričio 14 d. Pasaulinė diabeto diena

  Valdai save – kontroliuoji ligą! Reaguojant į diabeto atvejų visame pasaulyje augimą, Tarptautinės diabeto federacijos (IDF) iniciatyva, 1991 m. lapkričio 14 d. buvo paskelbta Pasaulinė diabeto diena. Lapkričio 14-oji pasirinkta neatsitiktinai – šią dieną gimė F.Bantingas, mokslininkas, Nobelio premijos laureatas, vienas iš insulino atradėjų. 2007 m. buvo oficialiai...
 • Pokalbis apie organizmo valymą su Edita Esenku Šimkute

  Pokalbis apie organizmo valymą su Edita Esenku Šimkute, daug kam pažįstama iš socialinių tinklų, kuriuose ji dalinasi įvairiomis temomis apie sveiką gyvenseną, natūraliai auginamas daržoves, iš jų ruošiamus patiekalus bei holistiniu požiūriu į sveikatingumą per rytietiškas praktikas. Pašnekovė dalinasi plačios Dao sistemos viena iš dalių, kuri apima mitybą, organizmo valymą ir savo asmenine...
 • TOP 3 vitaminai imunitetui stiprinti

  Stiprus imunitetas aktualus visus metus, tačiau dažniausiai apie jo stiprinimą susirūpiname tik pradedant atsirasti pirmiems peršalimo ar kitų ligų simptomams. Su kasdieniais sveiko gyvenimo būdo pasirinkimais, ligoms atsparų imunitetą palaikyti nėra sunku. Pradedant subalansuota mityba, pakankamu vandens kiekiu, kokybišku miegu bei baigiant kasdienio streso prevencija. Šiais veiksmais galime...
 • Kas yra astaksantinas? Poveikis ir nauda

  Astaksantinas(astaxanthin) yra raudonos spalvos karotenoidas, išgaunamas iš Haematococcus pluvialis mikrodumblių. Pirkti astaksantiną Natūralus astaksantinas turi unikalią molekulinę struktūrą, dėl kurios jis yra stipresnis nei bet kuris kitas antioksidantas (pvz.: nei vitaminas C ir E). Būtent dėl savo išskirtinės struktūros astaksantinas gali apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės...
 • Neurologas ir neurologiniai sutrikimai: ką turime žinoti?

  Neurologiniai sutrikimai, pradedant migrena ir baigiant sunkesnėmis ligomis, tokiomis kaip Parkinsono liga, insultas ir smegenų traumos, kelia vis didesnę problemą visame pasaulyje. Dėl jų sudėtingumo dažnai prireikia tarpdisciplininio požiūrio į priežiūrą, užtikrinančio, kad pacientai gautų visapusišką gydymą. Šiomis aplinkybėmis Kauno miestas yra vilties švyturys daugeliui žmonių, nes čia...
 • Lapkričio 8 d. Europos sveikos mitybos diena

  Valgykime sveikai, sveikatinkimės tinkamai, gyvenkime kokybiškai! Kartais atrodo, jog apie sveiką mitybą kalbame net per dažnai, tačiau statistika byloja, kad, deja, nutukimas Europoje didėja, o turintys antsvorio asmenys ignoruoja faktus, įrodančius, kad papildomi kilogramai tikrai kenkia sveikatai ir gali sukelti įvairias lėtines ligas. Fizinis aktyvumas, darbo ir poilsio režimo...
 • Lapkričio 12 d. Pasaulinė plaučių uždegimo diena

  Saugokime save, rūpinkimės artimaisiais, būkime pilietiški! Lapkričio 12-ąją minima Pasaulinė plaučių uždegimo diena. Sunku patikėti, tačiau kasmet plaučių uždegimu (pneumonija) suserga daugiau nei 2,5 mln. žmonių! Reaguodami į negailestingus statistikos duomenis medikai didina informuotumą apie kovą su pneumonija, akcentuoja, jog plaučių uždegimas yra liga, kurios galima išvengti,...
 • Vaikų ir tėvų ryšiai senatvėje

  Kaip tėvai turi savo pareigas augindami vaikus, taip ir suaugę vaikai privalo gerbti savo tėvus ir jais rūpintis senatvėje – sukantis gyvenimo ratui, vaikų ir jų tėvų vaidmenys natūraliai kinta. Senatvėje šie santykiai įgauna naują prasmę, kadangi tarp senstančių tėvų ir jų suaugusių vaikų atsiranda tarpusavio priklausomybė. Vaikystėje susiformavęs ryšys yra pagrindas, paklotas vėlesniam...
 • Dirbtinio intelekto pritaikymas dantų tiesinimo kapoms: ar galima pasitikėti?

  Viena iš aktualiausių ir įspūdingiausių šių dienų temų – dirbtinis intelektas. Ši tema dažnai kelia baimę, nes yra nauja ir nepažįstama, o kaip žmonės, mes natūraliai linkę priešintis tam, kas svetima. Nepaisant to, dirbtinio intelekto integracija pamažu tampa ne tik neišvengiama dalis mūsų kasdienio gyvenimo, bet taip pat randa vietą ir kituose svarbiuose sektoriuose, tokiuose kaip...
 • Ortodontinis gydymas. Kada? Kas? Kaip?

  ORTODONTIJA - tai neteisingos dantų padėties ir sąkandžio korekcija. Gydymu siekiama sukurti ne tik estetišką, bet ir funkciškai taisyklingą sąkandį, užtikrinantį geresnę dantų prognozę. Kada pradėti ortodontinį gydymą? Ortodontinis gydymas ir dantų tiesinimas atliekamas tiek vaikams, tiek suaugusiems. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į 7-14 metų vaikų dantų lankų būklę. Ankstyvas...
 • Ką reikia žinoti apie dantų implantus: privalumai ir trūkumai

  Dantų implantai pastaraisiais metais tapo viena iš populiariausių ir patikimiausių galimybių pakeisti prarastus ar pažeistus dantis. Nors ši procedūra atneša daug naudos pacientams, svarbu žinoti ir apie galimus trūkumus. Šiame straipsnyje aptarsime viską, ką reikia žinoti apie dantų implantus, jų privalumus, trūkumus ir kaip jie palyginami su kitomis odontologijos procedūromis, tokiais kaip...
 • 10 kasdienių įpročių sveikam gyvenimui

  Vanduo⁣ Per dieną reikėtų išgerti pakankamą kiekį vandens – ne mažiau 1,5–2 litrų. Kai organizmas patiria dehidrataciją imame jaustis pavargę, todėl reikiamas vandens kiekis padeda išlikti energingiems. Stiklinę vandens rekomenduojama išgerti ir kaskart prieš valgį – tai padeda greičiau pajusti sotumo jausmą.⁣ ⁣ Visaverčiai pusryčiai⁣ Verta rinktis tokius patiekalus,...
 • Menisko gydymas be operacijos

  Menisko gydymas be operacijos Meniskas yra pluoštinė kremzlės struktūra, esanti ant blauzdikaulio. Kiekviename kelyje yra du meniskai: medialinis meniskas kelio vidinėje pusėje ir šoninis meniskas kelio išorėje. Abu meniskai yra pusmėnulio (arba C raidės) formos plokštelės, kurios veikia kaip sąnario amortizatorius (apsaugo nuo krūvių ir suteikia papildomo stabilumo, bei judrumo kelio...
 • Lapkričio 1 d. Movember mėnuo

  Lapkričio mėnuo – „Movember“ mėnuo! Na, vyrai išties didžiuojasi tuo, ko moterys tikrai nenori turėti… Ūsais ir barzda! Stilingas veido plaukų formavimas suteikia jų savininkui išskirtinumo. Turbūt pritarsite, kad vešlūs ūsai ar barzda padeda užmaskuoti netobulumus ir išryškinti privalumus, taip? Bet esmė slypi tame, jog ūsai visame pasaulyje padeda informuoti...
 • Pilno spektro, plataus spektro ir CBD izoliato skirtumai

  CBD, arba kanabidiolis, pastaraisiais metais tapo itin populiarus dėl galimų naudingų sveikatos savybių. Tai yra vienas iš daugiau nei šimto junginių, esančių kanapių augale ir vadinamų kanabinoidais. Renkantis tinkamą CBD produktą, svarbu suprasti, kokie yra skirtumai tarp pilno spektro CBD, plataus spektro CBD ir CBD izoliato. Kiekvienas šių CBD ekstraktų tipas turi unikalias savybes, kurios...
 • Spalio 29 d. Pasaulinė kovos su insultu diena

  Šiandien – ypač svarbi diena. Pasaulyje minima kovos su insultu diena. Statistikos duomenimis, Europoje širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pagrindinė tiek moterų, tiek ir vyrų mirties priežastis. Liūdna, tačiau Lietuva yra viena iš išsiskiriančių didele gyventojų rizika sirgti ar net mirti nuo insulto valstybių ne tik senajame žemyne, bet, pagal Pasaulio sveikatos organizacijos...
 • Spalio 27 d. Pasaulinė jodo trūkumo sutrikimų diena

  Kiekvienų metų spalio mėnesio pabaigoje minima Pasaulinė jodo trūkumo sutrikimų diena. Šią dieną ypatingas dėmesys skiriamas jodo nepakankamumo sukeliamų sutrikimų analizei, akcentuojamos svarbaus sveikatai mikroelemento stygiaus organizme pasekmės, aptariamos prevencinės priemonės bei jų taikymas, išskiriami veiksniai, lemiantys pasireiškiančius endokrininės sistemos sutrikimus. Net ir...
 • Daržovių, vaisių ir uogų įvairovė mityboje – 4 priežastys, kodėl ji tokia svarbi

  Per pusryčius suvalgai vaisių dubenį, o per pietus lėkštė kupina salotų? Tačiau, ar kada bandei suskaičiuoti, kiek skirtingų vaisių, uogų ir daržovių tai sudaro? Svarbu ne tik suvalgyti reikiamą kiekį (PSO rekomenduoja 400 g daržovių, vaisių ir uogų per dieną), bet ir pakankamą daržovių ir vaisių įvairovę, kad gautume reikalingiausias maistines medžiagas. Maistinių medžiagų...
 • Imuniteto stiprinimas šaltuoju metų sezonu

  Stiprus imunitetas yra svarbus visais metų laikais, ypač šaltuoju, kai daugelis žmonių serga peršalimo ir gripo ligomis. Kad sustiprintumėte savo imuninę sistemą, galite imtis šių žingsnių: Sveika mityba: Valgykite daug vaisių ir daržovių, kad gautumėte reikiamą vitaminų ir mineralų kiekį. Įtraukite į racioną baltymus iš liesos mėsos, žuvies, pupelių ir kitų...
 • Blusų įkandimai: kaip atpažinti ir valdyti niežulį

  Blusų įkandimai ne tik vargina, jie gali būti neįtikėtinai niežtintys ir nemalonūs. Jei įtariate, kad jūs arba jūsų augintiniai susidūrė su blusomis, būtina žinoti blusų įkandimų požymius. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip atpažinti blusų įkandimus, ir pateiksime patarimų, kaip palengvinti niežulį ir užkirsti kelią būsimam užkrėtimui. Blusų įkandimų išvaizda: Blusų įkandimai paprastai...
 • Sveikata ir miegas: ar čiužinys daro įtaką žmogaus sveikatai?

  Miegas yra nepakeičiama žmogaus gyvenimo dalis, kuri tiesiogiai daro įtaką fizinei ir psichinei sveikatai. Pasaulinė sveikatos organizacija atliko tyrimą, kuris parodė, kad jauki miegamojo aplinka ir tinkamas čiužinys svarbus kiekvienam, kuris nori gerai pailsėti. Todėl svarbu užtikrinti, kad jūsų miegamojo aplinka būtų jauki ir maloni. Vienas iš pagrindinių elementų, į kurį reikėtų...
 • Kas yra DŽS (Dirgliosios žarnos sindromas) ir kaip gydyti?

  Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių funkcinių virškinamojo trakto veiklos sutrikimų. Pagrindinis DŽS požymis – pilvo skausmas, kurį lydi pakitęs tuštinimasis (viduriavimas), vidurių užkietėjimas arba abu kartu. Kas lemia DŽS atsiradimą Vienas iš pagrindinių veiksnių – patiriamas emocinis stresas. Ilgai užsitęsusi įtampa bei psichologinis...