5 laktozės netoleravimo požymiai ir simptomai

2023 m. rugpjūčio 3 d.
5 laktozės netoleravimo požymiai ir simptomai

Jei netoleruojate laktozės, išgėrę laktozės paprastai jaučiate virškinimo simptomus, įskaitant pilvo pūtimą, viduriavimą ir kitus simptomus.

Laktozė yra cukraus rūšis, natūraliai randama daugumos žinduolių piene.

Laktozės netoleravimas yra būklė, kuriai būdingi simptomai, tokie kaip skrandžio skausmas, pilvo pūtimas, dujų susidarymas ir viduriavimas, kuriuos sukelia laktozės malabsorbcija.

Žmonėms fermentas, žinomas kaip laktazė, yra atsakingas už laktozės skaidymą virškinimui. Tai ypač svarbu kūdikiams, kuriems motinos pienui virškinti reikia laktazės.

Tačiau kai vaikai auga, jie paprastai gamina vis mažiau laktazės.

Suaugus beveik 70% žmonių visame pasaulyje nebegamina pakankamai laktazės, kad galėtų tinkamai suvirškinti piene esančią laktozę, o tai sukelia simptomus, kai jie vartoja pieno produktus. Laktozės netoleravimas yra rečiau paplitęs tarp Europos ir šiaurės vakarų Indijos kilmės žmonių.

Kai kuriems žmonėms taip pat gali išsivystyti laktozės netoleravimas po operacijos arba dėl virškinimo trakto ligų, tokių kaip virusinės ar bakterinės infekcijos.

Štai 5 dažniausiai pasitaikantys laktozės netoleravimo požymiai ir simptomai.

 1. Pilvo skausmas ir pilvo pūtimas

Pilvo skausmas ir pilvo pūtimas yra dažni laktozės netoleravimo simptomai tiek vaikams, tiek suaugusiems. Kai organizmas nesugeba suskaidyti laktozės, ji praeina per žarnyną, kol pasiekia storąją žarną.

Angliavandenių, tokių kaip laktozė, negali absorbuoti storosios žarnos ląstelės, tačiau juos gali fermentuoti ir suskaidyti ten gyvenančios natūraliai bakterijos, vadinamos mikroflora. Dėl šios fermentacijos išsiskiria trumpos grandinės riebalų rūgštys, taip pat vandenilio, metano ir anglies dioksido dujos.

Dėl padidėjusio rūgščių ir dujų kiekio gali atsirasti skrandžio skausmas ir mėšlungis. Skausmas dažniausiai yra aplink bambą ir apatinėje pilvo dalyje.

Pilvo pūtimo pojūtį sukelia padidėjęs vandens ir dujų kiekis gaubtinėje žarnoje, dėl kurio žarnos sienelė ištempiama, dar vadinama išsipūtimu.

Įdomu tai, kad pilvo pūtimo ir skausmo kiekis yra susijęs ne su suvartotos laktozės kiekiu, o su asmens jautrumu pūtimo jausmui. Todėl simptomų dažnis ir sunkumas gali labai skirtis tarp asmenų. Svarbu pažymėti, kad skrandžio skausmas ir pilvo pūtimas yra dažni simptomai, kurie gali atsirasti dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, persivalgymo, kitokios malabsorbcijos, infekcijų, vaistų ir kitų ligų.

SANTRAUKA

Pilvo skausmas ir pilvo pūtimas būdingi netoleruojant laktozės. Jie atsiranda, kai gaubtinės žarnos bakterijos fermentuoja laktozę, kurią organizmas paliko nesuvirškintą, todėl susidaro dujų ir vandens perteklius. Skausmas dažniausiai yra aplink bambą ir apatinę pilvo dalį.

2. Viduriavimas

Oficialiai viduriavimas diagnozuojamas, kai per 24 valandas išsituštinama 3 ar daugiau vandeningų arba laisvų išmatų.

Laktozės netoleravimas sukelia viduriavimą, nes padidėja vandens kiekis gaubtinėje žarnoje, todėl padidėja išmatų tūris ir skysčio kiekis.

Storojoje žarnoje mikroflora fermentuoja laktozę iki trumpos grandinės riebalų rūgščių ir dujų. Dauguma, bet ne visos, šių rūgščių absorbuojamos atgal į storąją žarną. Likusios rūgštys ir laktozė padidina vandens kiekį, kurį organizmas išskiria į gaubtinę žarną.

Kai kuriems žmonėms, netoleruojantiems laktozės, simptomams sukelti gali pakakti suvartoti vos 3 gramus laktozės. Tačiau daugelis žmonių gali toleruoti 12 gramų laktozės – tiek, kiek yra 1 puodelyje (240 ml) pieno.

Jei viduriuojate, tai ne visada reiškia, kad netoleruojate laktozės. Yra daug kitų viduriavimo priežasčių, įskaitant dietą, kitus malabsorbcijos tipus, vaistus, infekcijas ir uždegimines žarnyno ligas.

SANTRAUKA

Laktozės netoleravimas gali sukelti viduriavimą arba dažnas vandeningas išmatas. Jis atsiranda, kai nesuvirškinta laktozė fermentuojasi gaubtinėje žarnoje, gamindama trumpos grandinės riebalų rūgštis, kurios padidina vandens kiekį žarnyne.

3. Padidėjęs dujų kiekis

Laktozės fermentacija gaubtinėje žarnoje padidina vandenilio, metano ir anglies dioksido dujų gamybą.

Tiesą sakant, žmonėms, netoleruojantiems laktozės, gaubtinės žarnos mikroflora labai gerai fermentuoja laktozę į rūgštis ir dujas. Dėl to storojoje žarnoje fermentuojama daugiau laktozės, o tai dar labiau padidina vidurių pūtimą.

Skirtingų žmonių dujų kiekis gali labai skirtis dėl mikrofloros efektyvumo skirtumų, taip pat dėl dujų reabsorbcijos storojoje žarnoje greičio.

Įdomu tai, kad laktozės fermentacijos metu susidarančios dujos neturi kvapo. Tiesą sakant, vidurių pūtimo kvapas kyla dėl baltymų, o ne angliavandenių skilimo žarnyne.

SANTRAUKA

Laktozės fermentacija gaubtinėje žarnoje gali padidinti vidurių pūtimą, o jo mastas gali labai skirtis kiekvienam žmogui. Laktozės fermentacijos metu susidarančios dujos yra bekvapės.

4. Pykinimas

Laktozės netoleravimas kai kuriems žmonėms, įskaitant vaikus, gali sukelti pykinimą ar net vėmimą. Viename tyrime pykinimas buvo antras labiausiai paplitęs simptomas, susijęs su laktozės netoleravimu vaikams po pilvo skausmo.

Kai laktozė fermentuojasi žarnyne, dėl susidarančių dujų ir lakiųjų riebalų rūgščių gali pykinti skrandis. Simptomai dažniausiai pasireiškia praėjus maždaug 30 minučių–2 valandoms po pieno produktų vartojimo.

Tačiau pykinimas ir vėmimas gali turėti daug skirtingų priežasčių. Tai apima gastroenteritą (skrandžio gripą), vaistus, judesio ligą, nėštumą ir sveikatos būklę, turinčią įtakos jūsų žarnynui, nervų sistemai ar hormonams.

SANTRAUKA

Pykinimas ir vėmimas gali būti laktozės netoleravimo simptomai suaugusiesiems ir vaikams. Kaip ir kiti simptomai, jie linkę išsivystyti maždaug po 30 minučių arba iki 2 valandų po pieno produktų vartojimo.

5. Kiti simptomai

Nors mokslinis šių simptomų pagrįstumas yra mažesnis, kai kurie atvejų tyrimai pranešė apie kitus simptomus, įskaitant:

vidurių užkietėjimas;

galvos skausmai;

nuovargis;

koncentracijos praradimas;

raumenų ir sąnarių skausmas;

burnos opos;

problempas su šlapinimusi;

egzema.

Tačiau šie simptomai nebuvo nustatyti kaip tikri laktozės netoleravimo simptomai ir gali turėti kitų priežasčių.

Be to, kai kurie pienui alergiški žmonės savo simptomus gali klaidingai priskirti laktozės netoleravimui.

Alergija karvės pienui būdinga kūdikiams, ja serga net 2–3 % mažų kūdikių. Maždaug 90 % atvejų ši alergija praeina vaikui sulaukus 6 metų. Nors alergija karvės pienui dažniau pasireiškia mažiems vaikams nei suaugusiems, laktozės netoleravimas yra priešingas. Vaikams iki 5 metų laktozės netoleravimas yra retas.

Alergija pienui ir laktozės netoleravimas nėra susiję, nors jie gali turėti bendrų simptomų, tokių kaip pilvo skausmas, viduriavimas ir vėmimas.

Kiti pieno alergijos simptomai gali būti:

dilgėlinė;

niežulys;

švokštimas;

dusulys;

kraujas išmatose;

diegliai;

patinimas burnoje ar gerklėje arba aplink jį;

anafilaksija, kuriai yra neatidėliotina medicinos pagalba.

Skirtingai nuo laktozės netoleravimo, pieno alergija gali kelti pavojų gyvybei, todėl svarbu tiksliai diagnozuoti simptomus, ypač vaikams.

SANTRAUKA

Kiti simptomai, apie kuriuos pranešta, yra galvos skausmas, nuovargis, egzema ir raumenų bei sąnarių skausmai, tačiau jie nebuvo patvirtinti kaip tikri simptomai. Svarbu nepainioti laktozės netoleravimo su alergija pienui, kuri gali būti mirtina.

Ką daryti, jei atsiranda simptomų

Kadangi laktozės netoleravimo simptomai yra gana bendri, svarbu gauti tikslią diagnozę prieš ribojant pieno produktų vartojimą dietoje.

Tiesą sakant, daugelis žmonių, manančių, kad netoleruoja laktozės, nes patyrė simptomus, laktozę pasisavina normaliai.

Norėdami diagnozuoti laktozės netoleravimą, gydytojas paklaus jūsų apie simptomus ir ligos istoriją. Be to, jie paprastai atliks fizinį egzaminą ir paprašys diagnostinio testavimo.

Gydytojai dažnai naudoja vandenilio kvėpavimo testą, kad padėtų diagnozuoti laktozės netoleravimą. Šis tyrimas apima standartinės laktozės dozės suvartojimą ir padidėjusį vandenilio kiekį iškvepiamoje žarnoje, kurį sukelia bakterijos, fermentuojančios laktozę gaubtinėje žarnoje.

Kadangi vandenilio kvėpavimo testas yra jautrus ir kitiems veiksniams, be laktozės, gali būti klaidingai teigiamas arba klaidingai neigiamas rezultatas. Tai reiškia, kad testas gali parodyti teigiamą rezultatą, kai netoleruojate laktozės, arba neigiamą rezultatą, kai netoleruojate.

Kai kurie skaičiavimai rodo, kad klaidingai neigiami rezultatai įvyksta iki 20% atvejų. Nepaisant to, vandenilio kvėpavimo testas vis dar laikomas naudinga priemone diagnozuojant laktozės netoleravimą. Norint užtikrinti tikslų rezultatą, ruošiantis tyrimui svarbu atidžiai laikytis gydytojo nurodymų.

Aiškindamas tyrimo rezultatus gydytojas atsižvelgs į jūsų ligos istoriją ir simptomus ir, jei reikia, gali paprašyti atlikti kitus tyrimus, kad patvirtintų jūsų diagnozę arba paneigtų kitas sąlygas.

Laktozės netoleravimas apibrėžiamas pagal simptomus, apie kuriuos pranešta, ir tai priklauso nuo to, kaip žmogus yra jautrus malabsorbcijos poveikiui, taip pat nuo laktozės kiekio dietoje.

Laktozės netoleravimo gydymas paprastai apima daug laktozės turinčių maisto produktų, pvz., pieno, minkštų ir lydytų sūrių, grietinėlės ir ledų, apribojimo arba vengimo. Tačiau žmonės, netoleruojantys laktozės, dažnai gali toleruoti iki 1 puodelio (240 ml) pieno, ypač kai jis paskirstomas per dieną. Tai atitinka 12–15 gramų laktozės.

Be to, žmonės dažnai geriau toleruoja fermentuotus pieno produktus, tokius kaip jogurtas ir tam tikri sūriai, todėl šie maisto produktai gali padėti žmonėms patenkinti kalcio poreikį nesukeliant simptomų.

SANTRAUKA

Jei turite laktozės netoleravimo simptomų, gydytojas gali nustatyti jūsų diagnozę atlikdamas vandenilio kvėpavimo testą. Gydymas paprastai apima daug laktozės turinčių maisto produktų, tokių kaip pienas, vengimą, nors vis tiek galite toleruoti nedidelius kiekius.

Laktozės netoleravimas yra labai dažnas reiškinys, juo serga iki 70 % žmonių visame pasaulyje. Dažniausi simptomai yra pilvo skausmas, pilvo pūtimas, viduriavimas, dujos, pykinimas ir vėmimas.

Buvo pranešimų apie kitus simptomus, tokius kaip galvos skausmas, nuovargis ir egzema, tačiau jie yra retesni ir nėra gerai nustatyti. Kartais žmonės klaidingai priskiria alergijos pienui simptomus, tokius kaip niežulys ir bėrimai, su laktozės netoleravimu.

Jei turite laktozės netoleravimo simptomų, vandenilio kvėpavimo testas gali padėti nustatyti, ar turite laktozės malabsorbciją, ar simptomus sukėlė kažkas kita.

Gydymas apima laktozės šaltinių sumažinimą arba pašalinimą iš dietos, įskaitant pieną, grietinėlę ir ledus. Tačiau daugelis žmonių, netoleruojančių laktozės, gali išgerti iki 1 puodelio (240 ml) pieno be jokių simptomų.

Simptomų sunkumas kiekvienam žmogui skiriasi, todėl svarbu išsiaiškinti, koks pieno produktų kiekis jums tinka.

Nauji straipsniai

 • Kaip efektyviai valdyti streso poveikį fizinei ir psichologinei sveikatai?

  Bene kiekvienas šiandieniniame pasaulyje susiduriame su stresu: ar vėluotumėte į svarbų susitikimą, ar gautumėte sudėtingesnę užduotį darbe nei įprastai, bet kokia stresinės situacijos keliama įtampa staiga gali tapti nepakeliama. Ne paslaptis, kad stresas gimdo neigiamas emocijas: nerimą, pyktį ar net agresiją. O stresas kartu su šiomis emocijomis žaloja mūsų kūną – dabar vis...
 • Aistros stiprinimas naudojant afrodiziakus – ką reikia žinoti?

  Intymiose sekso prekių parduotuvių prieigose, kur smalsumas susitinka su troškimu, senovinis afrodiziakų žavesys įgauna šiuolaikinį atspalvį. Šios stiprios medžiagos, garsėjančios savo gebėjimu sustiprinti malonumą ir pagilinti ryšį, atsidūrė pačiame erotinių tyrinėjimų centre. Nuo jausmingų valgomųjų produktų iki gaivinančių aliejų - šiandien siūloma afrodiziakų įvairovė viliojančiai žada...
 • Vasario 28-ta - Europos retųjų ligų diena

  Pasaulyje yra apie 700 retų ligų. Apie 400 milijonų žmonių visame pasaulyje kenčia nuo retų ligų. Rečiausios ligos pasaulyje: Mikropsija – regėjimo sutrikimas kai matomi daiktai atrodo mažesni nei yra iš tikrųjų. Kuru – Kuru yra smegenų liga, dėl antrojoje stadijoje pasireiškiančių juoko priepuolių dar žinoma kaip juoko liga. Užsienio akcento sindromas – Užsienio...
 • Žolelių triufeliai “CLEAN”

  Žolelių triufelis “CLEAN” sukurtas ne tik kovai prieš parazitus, bet ir prieš Candida albicans. Sąlygiškai patogeniškas Candida genties grybelis, daugiausia Candida albicans, gyvena odoje, lytiniuose organuose ir virškinamajame trakte. Kandidozė yra dažna mirtingumo priežastis, ypač tarp pacientų, kurių imunitetas susilpnėjęs, ir žmonių, gydomų intensyviosios terapijos...
 • Galvos skausmas. Ar tikrai verta kentėti?

  Turbūt šiandien sunkiai rastume žmogų, kurio nėra kamavęs galvos skausmas. Neretas skundžiasi įvairaus pobūdžio galvos skausmais, tačiau nusprendžia kentėti ar vartoja stiprius nuskausminamuosius. Apie galvos skausmus, jų priežastis ir pagalbą sprendžiant šią sveikatos problemą kalbamės su Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto slaugos katedros vedėja Jurgita Stankūniene. ...
 • Citrinų nauda sveikatai ir grožiui

  Citrinos yra ne tik maisto gamybai naudojamas malonų aromatą turintis vaisius, bet ir sveikatos bei grožio naudos lobynas. Citrinose gausu vitamino C, antioksidantų ir įvairių maistinių medžiagų. Dar viena gera žinia – ši vitaminų bomba lengvai prieinama: citrinų rasite kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje, todėl visada verta palyginti jų kainas. Įsigyti citrinų pigiau jums...
 • Jei vaikas skundžiasi pėdų skausmais – vertėtų pasikonsultuoti su specialistu

  Vos tik gimus vaikui, jo pėdutės auga ir keičia formą labai sparčiai, todėl atsiranda rizika pėdų deformacijai – skausmingai ir diskomfortą keliančiai problemai. Pėdos formavimuisi įtakos turi ir aplinkos veiksniai, ir genetika. Apie pirmuosius anatomiškai netaisyklingos pėdos požymius bei gydymą pasakoja „Gijos Klinikų“ specialistai. „Gijos Klinikų“...
 • Genetinių tyrimų vaidmuo vėlyvos motinystės eroje

  Nors daugelis moterų pripažįsta žinančios, jog perkopus 35 metų amžiaus ribą moterų vaisingumas ima mažėti, vėlyvos motinystės tendencijos išlieka sparčiai augančios. Gimdymo vėlesniame amžiuje priežastys gali būti įvairios: aktyvesnis moterų aukštojo mokslo, profesinės patirties ir finansinės nepriklausomybės siekimas, nepalankios santykių aplinkybės, įvairios ligos, pakartotiniai...
 • Į „Gijos Klinikas“ atvyksta ir iš užsienio – pasitiki medikų profesionalumu ir paslaugų kokybe

  Solidi patirtis ir veržlumas naujovėms Gydytojų konsultacijos, tyrimai ir diagnostika, profilaktiniai patikrinimai, o, prireikus, operacijos bei reabilitacija – tokį platų paslaugų pasirinkimą pacientams siūlo Kaune įsikūrusios „Gijos Klinikos“. Pagalbos ir patarimų į profesionalius medikus kreipiasi žmonės ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš Didžiosios Britanijos,...
 • Alergijos žiemą: kada kreiptis į alergologą?

  Žiemos metas nepalankus odai: ji išsausėja, ima šerpetoti, parausta, atsiranda kitų sudirgimo požymių. Paprastai dėl to kaltiname temperatūrų kontrastą – šaltą, žvarbų orą lauke ir pernelyg šiltą, sausą patalpose. Laukiame pavasario ir tikimės, kad savijauta pagerės savaime. Tačiau jei taip pasireiškė alergija, šie simptomai gali dar labiau sustiprėti, pabloginti gyvenimo kokybę,...
 • Super maistas! Greitas planas pavasariui!

  Artėjant PAVASARIUI, dažnas iš mūsų jaučiamės pavargę fiziškai ar emociškai, nepatenkinti odos ar plaukų kokybe. Ir tai nenuostabu, juk ilgą periodą gyvename be saulės, valgome prėską maistą ar dirbtinai nokintus vaisius ir daržoves, gyvename dirbtinai šildomose patalpose, o ir dažnas dar nevartojame tinkamo kiekio vandens….tad suskubkime pagerinti savo organizmo ir odos būklę ir...
 • TLK protezavimo galimybės: kiekvienai šypsenai atspindėti gyvenimo džiaugsmą

  Protezavimo paslaugos yra esminis žingsnis siekiant atkurti ne tik dantų funkcionalumą, bet ir paciento pasitikėjimą savimi ir gyvenimo kokybę. Dantų trūkumas gali turėti didelį poveikį ne tik estetinei išvaizdai, bet ir bendrajai sveikatai, sukeliant skausmą, sunkumus valgant ir net pažeidžiant psichologinę gerovę. Šiandien norime pasidalinti svarbia informacija dėl protezavimo galimybių,...
 • Natūraliai atrodančios, sveikos ir putlios lūpos. Kaip tokias turėti?

  Lūpų grožis yra glaudžiai susijęs su individualumu, kiekvienas žmogus turi unikalias lūpas. Lūpų odos priežiūra, įskaitant drėkinimą ir apsaugą nuo saulės bei kitų žalingų aplinkos veiksnių, yra būtina kūno priežiūros dalis, siekiant išlaikyti jų natūralų grožį ir drėgmę. Žinoma, neretai pasitaiko, kad vien tik namuose naudojamų lūpų balzamų ir kitų priemonių neužtenka, kad palaikyti gerą lūpų...
 • Kodėl dantys dyla?

  Bevartant senus nuotraukų albumus dažnai galima pastebėti, kad bėgant metams plati šypsena keičiasi: atsiranda dantų formos ar spalvos pakitimai, pakinta veido profilis. Dažniausiai - tai yra dantų nudilimo pasekmė, lemianti anatominius ir estetinius dantų, šypsenos ir bendro veido profilio pokyčius. Dažnai sulaukiamas klausimas odontologo kabinete: ,,Kodėl dantys dyla?" Su...
 • „All-on-4®“ protezavimas - viso žandikaulio atkūrimas su mažiau skausmo?

  Netekus visų dantų kyla klausimas, kaip geriausia juos atkurti? Anksčiau dauguma pacientų rinkdavosi tradicinius išimamus dantų protezus, tačiau, galima teigti, kad šiandien geriausias sprendimo būdas yra „All-on-4®“ protezavimas ant implantų. Visgi, dalis pacientų vengia dantų atkūrimo implantais, dėl baimių. Šiame straipsnyje, implantologijos klinikos...
 • Vaikų pėdų deformacijos: sukimasis į vidų

  Pirmieji gyvenimo metai kupini naujos pradžios, šliaužiojimo, bandantis atsistoti ir galiausiai ėjimo. Stebime, kaip vaikas žengia pirmuosius žingsnius, gali būti ir įdomu, ir neramu. Pirmieji žingsniai kiekvienam vaikui gali atrodyti skirtingai. Stebėdami, kaip vaikai tyrinėja pasaulį ant kojų, galite pastebėti, kad jų pirštai nukreipti į vidų arba į išorę. Ar kada nors pastebėjote,...
 • CBD kanapių aliejaus nauda miegui

  Miegas yra labai svarbus mūsų organizmui, todėl labai dažnai žmonės, kurie susiduria su miego sutrikimais, jaučiasi blogai, juos ima kankinti ir kitos problemos. CBD kanapių aliejaus nauda miegui vertinama žmonių, kuriuos kankina miego sutrikimai. Kodėl mums taip svarbu kokybiškas miegas ir kaip jį pagerinti natūraliais būdais? Kodėl mums svarbus kokybiškas miegas? Miegas yra labai...
 • Klinika „Sveika oda’’ - visų odos problemų sprendimas vienoje vietoje

  Teisingai sakoma, kad oda yra viso organizmo veidrodis. Sveika oda spinduliuoja vidinį ir išorinį žmogaus grožį bei harmoniją. Vis tik daugelis mūsų nors kartą gyvenime susidūrėme su mažesnėmis ar didesnėmis odos problemomis. Klinika „Sveika oda’’ – specializuota odos ligų ir estetinės medicinos klinika. Joje dirba patyrę dermatologai ir plastinės chirurgijos...
 • Nematomas dantų tiesinimas kapomis: ką būtina žinoti ruošiantis gydymui?

  Kreivi, susigrūdę dantys, netaisyklingas sąkandis yra problema, su kuria susiduria daugiau nei 70 proc. lietuvių. Tai ne tik estetinis iššūkis. Dėl netaisyklingos dantų padėties, sunkiau pasirūpinti burnos higiena. Išauga dantų ėduonies, dantenų ligų, žandikaulio problemų rizika. Nemažai žmonių nori koreguoti netaisyklingą dantų padėtį ar sąkandį, tačiau vengia pastebimų metalinių breketų....
 • Kovas – endometriozės mėnuo

  Sveika moteris – laiminga moteris Endometriozė – lėtinė ir dažna vaisingo moters amžiaus liga. Ši liga gali iššaukti aibę savijautą sekinančių ar net skausmingų simptomų, tokių kaip gausios ar nereguliarios mėnesinės, skausmas sekso metu arba po jo, stiprūs spazminiai žarnyno ir pilvo skausmai, sutrikusi peristaltika, silpnumas, nuovargis, nervingumas ir kt. Endometriozė...
 • Vasario 29 d. Retų ligų diena

  Reguliarūs apsilankymai pas gydytojus garantuoja greitesnę ligų diagnozę Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Europoje retoms ligoms priskiriamos tos ligos, kuriomis suserga mažiau nei 1 žmogus iš 2000, o taip pat kai kurios retos įvežtinės ligos - jomis užsikrečiama keliaujant. Statistikos duomenys akcentuoja, jog šiuo metu žinoma apie 6–8 tūkst. retų ligų (80 proc....
 • Vasario 13 d. Tarptautinė prezervatyvo diena

  Prezervatyvų pakelį visada kišenėje turėk ar jį į rankinę įsidėk! Vasario 13-oji – Tarptautinė prezervatyvo diena. Pirmoji žinomiausiai kontracepcijos priemonei skirta diena buvo paskelbta 2009-aisiais, vadinasi šiemet ji minima jau penkioliktąjį kartą. Neatsitiktinai Sargio šventei pasirinkta būtent ši diena – juk rytoj visų įsimylėjėlių jausmus budins Valentinas, juk rytoj...
 • Atvejai, kada galima rinktis masažą Vilniuje

  Kiekvienas suranda skirtingą būdą, kaip galima pabėgti nuo rutinos, atsipalaiduoti ar tiesiog gerai praleisti laiką. Galime garantuoti, kad labai dažnas pasirinkimas gali būti tas, kad yra pasirenkamas masažas. Tad jeigu jį mėgstate ir jūs, šis straipsnis yra kaip tik jums, nes nurodysime kelis atvejus, kada masažas vilniuje gali būti pasirenkamas. Atsipalaidavimui Verta pripažinti, kad...
 • Kas yra ginekologas, kokias ligas jis gydo ir kaip vyksta ginekologinė apžiūra?

  Ginekologas, arba moterų daktaras, – vienas iš tų gydytojų, kuris rūpinasi moters sveikata kone visą jos gyvenimą – nuo ankstyvos paauglystės iki senatvės. Apie tai, kokias ligas ir sutrikimus gydo gydytojai akušeriai ginekologai, kaip tinkamai pasiruošti ginekologo apžiūrai ir kuo akušerija skiriasi nuo ginekologijos, plačiau pasakoja medicinos diagnostikos ir gydymo centro...
 • Vaikų neurologiniai sutrikimai: Kaip ergoterapija ir reabilitacijos centras gali pakeisti situaciją

  Vaikų neurologiniai sutrikimai kelia unikalių iššūkių, kurie turi įtakos ne tik mažiesiems pacientams, bet ir jų šeimoms. Šios ligos gali turėti didelės įtakos vaiko vystymuisi, mokymuisi ir kasdieniam funkcionavimui. Tarp šių iššūkių ergoterapija tampa vilties spindulėliu, siūlančiu specializuotą pagalbą, kuri gali gerokai pagerinti šių jaunų žmonių gyvenimą. Šiame straipsnyje nagrinėjamas...
 • Kaip oro sausintuvas stiprina žmonių sveikatą

  Ar kada nors pastebėjote, kad dėl didelės drėgmės galite jaustis nejaukiai ir tai gali paveikti jūsų sveikatą? Tas lipnus, sunkus oras ne tik vargina, bet ir gali skatinti tokių alergenų, kaip pelėsis ir grybelis, kurie klesti drėgnoje aplinkoje, atsiradimą. Oro sausintuvas gali būti jūsų neskelbiamas didvyris, tyliai dirbantis ir saugantis jūsų sveikatą, palaikydamas optimalų drėgmės lygį...
 • Mitų griovimas: tiesa apie dantų implantaciją

  Šiuolaikinės odontologijos srityje dantų implantai daugeliui tapo vilties švyturiu. Tačiau, nepaisant augančio populiarumo ir įrodytos sėkmės, apie dantų implantaciją yra daug klaidingų įsitikinimų. Atėjo laikas demistifikuoti šią gyvenimą keičiančią procedūrą ir atskleisti už mitų slypinčią tiesą. 1 mitas: dantų implantai yra skausmingi Viena dažniausių baimių, susijusių su dantų...
 • Imuninės sistemos stiprinimas – procesas, kuris turi tęstis ištisus metus

  Stipri imuninė sistema – puikios savijautos ir geros sveikatos pagrindas. Nors imuninės sistemos stiprinimu daugelis žmonių susirūpina tik šaltuoju metų laiku, tačiau reikėtų nepamiršti, kad imuniteto stiprinimas turėtų būti nuolatinis, niekada nenutrūkstantis procesas. Žinoma, šiltuoju metų laiku, imuninės sistemos priežiūra yra lengvesnė. Vasarą valgome daugiau daržovių, uogų...
 • Kenčiantiems nugaros ir sąnarių skausmus – naujas metodas Lietuvoje: tokių treniruoklių kitur nerasite

  Sąnarių, nugaros skausmai, netaisyklinga laikysena – šiuolaikinio žmogaus problemos, kurias sukelia pasyvus gyvenimo būdas ir traumos. Vienas iš būdų, kaip tą spręsti, yra kineziterapija – pradėję atlikti ja laiku, galėsite atsikratyti ilgalaikio skausmo be vaistų ir operacijų. Vilniuje duris atvėrė naujas kineziterapijos klubas „Paupio Kinezioteka“. Čia siūloma ne tik...
 • Ką parodo tirotropinas (TTH, TSH) – vienas svarbiausių skydliaukės funkcijos rodiklių?

  Ką parodo tirotropinas (TTH, TSH) – vienas svarbiausių skydliaukės funkcijos rodiklių? Vienas svarbiausių skydliaukės funkcijos rodiklių yra hormonas tirotropinas (TSH/TTH). Jis gaminamas hipofizėje – galvos smegenyse esančioje liaukoje. Tirotropino padidėjimas arba sumažėjimas gali signalizuoti apie įvairias ligas. Kuo svarbi skydliaukė ir kaip veikia jos hormonai, kada...
 • Kelio sąnario skausmai

  Kelio sąnarys yra vienas sudėtingiausių sąnarių, kadangi yra daugiaašis ir norit kuo labiau sumažinti devėjimosi pasekmes reikia rūpintis savo kelių sveikata. Norint išvengti galimų komplikacijų, labai svarbu suprasti kelio skausmo priežastis, simptomus ir laiku kreiptis pagalbos į kineziterapeutą ar sveikatos specialistą. Tiksli diskomforto ar skausmo vieta, gali padėti nustatyti galimą jo...
 • (Ne)normalu nekęsti Valentino dienos

  „Mes gimstame, gyvename ir mirštame vieniši. Tik meilė ir draugystė padeda bent akimirkai sukurti iliuziją, jog esame ne vieni”. Orson Welles Ši vieno didžiausių ir įtakingiausių visų laikų amerikiečių kino kūrėjų frazė tampa itin aktuali artėjant Šv.Valentino dienai. Tačiau tikrai toli gražu ne visi pasitinka ją džiugiomis nuotaikomis. Tai diena, kuomet labiau nei bet kada...
 • Nauja priemonė kovai su plaučių uždegimu – dantų šepetėlis

  Amerikos medikų asociacijos (JAMA Internal Medicine) žurnale publikuotas Harvardo universiteto Medicinos fakulteto Brighamo ir moterų ligoninės meta tyrimas rodo, kad tinkamas nuolatinis burnos higienos prisilaikymas tarp ligoninės pacientų mažina tikimybę susirgti plaučių uždegimu bei kitomis neretai ligoninėje pasigaunamomis ligomis. Minėta publikacija apibendrino penkiolika...
 • Viso kūno masažas – geriausias būdas atsipalaiduoti

  Verta pripažinti, kad yra pačių įvairiausių būdų, kaip galima atsipalaiduoti. Kai kuriems užtenka ramiai pasivaikščioti, kitiems užtenka pagulėti su knyga rankoje, o dar kiti noriai mėgaujasi masažais. Masažai gali būti pakankamai įvairūs, jie gali apimti tam tikras kūno dalis, tačiau vienas iš pačių geriausių pasirinkimų yra viso kūno masažas. Jeigu jį atlieka tikrai geras specialistas, tai...
 • Su elektroepiliacija EPIL salone pašalinsite visų spalvų plaukus

  Ar esate pavargę nuo nuolatinio plaukelių šalinimo ir niekada nesibaigiančios kovos su nepageidaujamais plaukais? Ar svajojate apie lygią, švelnią odą be jokių pastangų? EPIL depiliacijos centras yra čia, kad padėtų jums paversti šią svajonę realybe. Pasinaudokite proga atsikratyti bet kokios spalvos plaukelių visam laikui, naudojant pažangią elektroepiliacijos technologiją. ...
 • Kaip išsaugoti veido odą sveiką ir spindinčią šaltuoju metų laiku?

  Atėjus šaltesnėms dienoms, mūsų oda tampa jautresnė tokioms problemoms kaip sausumas, šiurkštumas ar sudirgimas. Tačiau nereikia atsisakyti gražios ir sveikos veido odos rudenį ir žiemą. Toliau straipsnyje pateiksime patarimus, kurie padės jums pasirūpinti oda, kai orai tampa vis vėsesni. 1. Svarbiausia - drėkinimas Vienas svarbiausių odos priežiūros žingsnių šaltuoju metų laiku -...
 • Laboratorinių tyrimų specifika: kaip jie atliekami ir ką parodo?

  Siekiant kuo tiksliau diagnozuoti ligas, vykdyti jų stebėjimą ir skirti tinkamą gydymą, laboratoriniai tyrimai yra nepamainomi. Net 70 proc. klinikinių sprendimų nustatant diagnozę priimama remiantis laboratorinių tyrimų rezultatais. Tačiau kokia bus tyrimų kokybė ir kiek tikslūs rezultatai, priklauso ir nuo to, kaip bus jiems pasiruošta. Tad ką būtina žinoti prieš atliekant laboratorinius...
 • MyShemen kosmetika – idealus pasirinkimas

  Išskirtinumas, efektyvumas ir ypač aukšta kokybė, tai Izraelio prekės ženklas „MyShemen“, apie kurį norime papasakoti ir įkvėpti pasitikėjimo bei džiaugsmo! Kanapių pagrindo kosmetika, tinkanti kiekvienam ir itin problematiškoms odoms. Produktų sudėtys natūralios ir saugios. „My Shemen“ – išvertus iš hebrajų kalbos – mano aliejus. Tai aliejų, kremų ir...
 • Geriausia dovana JAI ir JAM

  Malonumo masažo aliejus moterims Ilgesnio malonumo aliejus vyrams Prabangusis malonumo aliejus iš MyShemen pati geriausia dovana artimajai ar artimajam. Tai natūralus afrodiziakas, pažadinantis seksualinę energiją bei natūralią drėgmę. Aliejus 100% natūralios sudėties, veganiškas, praturtintas vitaminais A, C, E ir kitais natūraliais komponentais. Tai reiškia, kad produktas savyje turi...
 • 24 / 7 dirbantys veterinarai atsako: kas išduoda, kad augintiniui reikalinga skubi pagalba?

  Be augintinių daugelis neįsivaizduoja savo kasdienybės: jie padeda kovoti su stresu, pamiršti įtampą ir rūpesčius. Ne veltui teigiama, kad laiko leidimas su gyvūnu gerina emocinę ir fizinę būseną. Vis dėlto, rūpinimasis augintiniu apima ne tik džiaugsmingus momentus: tai apima ir atsakomybę už gyvūną, rūpinimąsi jo sveikata. Jeigu keturkojis sunegalavo, būtina nedelsiant kreiptis į...
 • Kokius tyrimus atlieka hematologas ir kada reikalinga gydytojo konsultacija?

  Turbūt retas kuris galėtų tiksliai pasakyti, kas yra gydytojas hematologas ir kokias ligas jis diagnozuoja. Tad kokius tyrimus atlieka gydytojas hematologas, kada būtina jo konsultacija ir kaip užsiregistruoti bei pasiruošti privačiai hematologo konsultacijai? Apie tai kalbamės su medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja hematologe Lina Aleškevičiene. Kas yra...
 • Kokias ligas gydo terapeutas ir kada turėtumėte į jį kreiptis?

  Sunegalavus, esant įvairiems sveikatos sutrikimams paprastai kreipiamės į savo šeimos gydytoją, dažnai pamiršdami, jog yra ir terapeutas (gr. therapeutēs – gydytojas, slaugytojas), dar vadinamas vidaus ligų gydytoju. Tačiau kaip žinoti, kokiais atvejais geriau kreiptis į terapeutą, kokias ligas jis diagnozuoja ir gydo bei kodėl jis vis dar painiojamas su šeimos gydytoju? Apie tai...
 • Kraujo ligų gydymo progresas – milžiniškas, tačiau pasveikus reikia išlikti budriems: koks kelias laukia paciento?

  Gydytojai hematologai turi priežasčių džiaugtis – galimybių išgydyti kraujo ligomis sergančius pacientus šiandien kur kas daugiau nei prieš keliasdešimt metų. „Pastarasis dešimtmetis hematologijoje – fantastiškas, ir kasmet atsiranda dar daugiau gydymo galimybių“, – sako gydytoja hematologė Rūta Semaškevičienė. Vis dėlto iki pasveikimo ligoniams kartais tenka...
 • Šventės turėtų atnešti džiaugsmą, bet dažnai nutinka priešingai: psichoterapeutas turi 2 esminius patarimus

  Laukiate ar ne, didžiosios žiemos šventės ateis, o kokios jos bus, priklausys tik nuo jūsų. Neretai šventes siejame su stresu ir chaosu, tačiau medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytojas psichiatras-psichoterapeuteas Erikas Stankūnas pateikia du patarimus, kaip sulaukti Kalėdų nepavargus, ir kaip atšvęsti jas, kad pajustume tikrąjį džiaugsmą. Gydytojas...
 • Vargina kulnų pentinai? Sužinokite, kaip galite sau padėti

  Vargina kulnų pentinai? Sužinokite, kaip galite sau padėti Jei vos tik atsikėlę iš lovos pajuntate skausmą kulnų srityse, tikėtina, kad taip yra dėl susiformavusių kulnų pentinų. Tai – viena dažniausių kulnų skausmus sukeliančių patologijų: statistika rodo, kad maždaug dešimtadalis viso pasaulio žmonių yra patyrę šiuos skausmus. Plantarinis fascitas, liaudiškai vadinamas kulnų...
 • Stangresnė veido ir kūno oda su HIFU procedūra

  Stangresnė veido ir kūno oda su HIFU procedūra Ne paslaptis, jog šiuo metu įvairiausių estetinių medicinos procedūrų – itin gausu. Vienų procedūrų dėka atsisveikinama su nepageidaujamomis raukšlėmis, kitų – mėgaujamasi skaistesne veido oda, dar kitos procedūros skirtos kūno linijų dailinimui. Tačiau ar jau teko girdėti apie HIFU? Jei ne, tuomet būtina susipažinti su šią...
 • Akių patikra – ką reikia žinoti?

  Akių patikra – ką reikia žinoti? Geras regėjimas – dovana, kurią privalu vertinti ir saugoti. Ne veltui nuolat kalbama apie tai, kaip svarbu rūpintis savo akimis. Tik skiriant didelį dėmesį akių priežiūrai galima palaikyti gerą akių sveikatą, išvengti įvairių regėjimo sutrikimų bei pavojingų akių ligų. Vienas geriausių būdų pasirūpinti savo akimis – akių patikra. Tačiau...
 • Gruodžio 27 d. Tarptautinė pasirengimo epidemijoms diena

  Pandemija – didelio masto epidemija, galinti paveikti ne tik vieną lokalų regioną, bet ir pasiekti kaimynines šalis ar net išsiplėsti kituose žemynuose. Pandemijai būdingas labai didelis atvejų skaičius – gali viršyti net ne vieną milijoną, jos trukmė apima laiko intervalą nuo vienerių iki dešimties metų. Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje pažymima, jog siekiant...
 • Namų vaistinėlė šaltuoju sezonu: pasirūpinkite vitaminais, maisto papildais ir vaistais

  Saulės trūkumas, žvarbūs vėjai, drėgmė, temperatūrų kaita, pilkas dangus – mūsų šalyje šaltasis sezonas tikrai nėra įkvepiantis. Visai nesinori kišti nosies iš namų. Vis dėlto, tai neišvengiama. Darbai, įvairūs susitikimai, apsipirkimai, renginiai, sportas – net ir blogiausiu oru tenka lipti per save ir namus iškeisti į viešąsias erdves. O jose... Gausu įvairiausių virusų ir...
 • Kaip važiavimas dviračiu stiprina sveikatą?

  Ar žinojote, kad dviračio pedalų sukimasis gali būti ne tik smagus, bet ir itin naudingas jūsų sveikatai? Važiavimas dviračiu yra viena iš efektyviausių būdų stiprinti širdį ir plaučius, mažinti stresą bei pagerinti bendrą savijautą. Nauda sveikata Reguliarus dviračių minėjimas yra puikus būdas palaikyti ir stiprinti jūsų fizinę sveikatą. Kalbant apie širdies sveikatą, važiavimas...