Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Seksologija: kiek lietuviai ją priima ir supranta?

2020 m. balandžio 27 d.
Seksologija: kiek lietuviai ją priima ir supranta?

Didžiajai daliai lietuvių seksologijos tema vis dar mažai pažįstama, siekiant išsiaiškinti problemas, su kuriomis dažniausiai susiduriama, bei koks vis tik mūsų visuomenės požiūris į seksologus, kalbamės su profesoriumi daktaru Gediminu Navaičiu.

Su kokiomis seksualinėmis problemomis, pasak statistikos ar jūsų praktikos konsultacijų, susidurę žmonės? Kas galėtu būti kaip top 5?

Prof.dr. Navaitis: Vargu ar čia galima būtų išvardinti. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad ta statistika, kaip jūs pavadinote, nėra toks paprastas dalykas kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo. Pvz., paimkim kraštutinį atvejį, nesklandumo atvejį, kada žmonės skiriasi. Pagal Austrijos tyrinėtojo Strolio duomenis, 64 % skiriasi dėl seksualinių problemų. Atrodytu labai įspūdingas skaičius, bet tiems patiems žmonėms, kurie skiriasi, uždavus klausimą kitaip, ar jūsų seksualiniai santykiai buvo nesėkmingi, nedarnūs, nemalonūs nuo pat santykių pradžios, paaiškėja kad tokių atvejų buvo tik 4 %. Vadinasi, kiti sugebėjo savo bendravimą sugadinti, ir nebūtinai intymų bendravimą. Jie galėjo pradėti rietis dėl pinigų,ir tiek susirieti,kad ir visa kita nebeteikė jiems džiaugsmo. Todėl turėtume tą situaciją įvertinti visapusiškai! Pasakyti, kad šitos problemos yra svarbiausios, vargu ar galima, nes šeima tuo ir įpatinga, kad joje seksualiniai, psicholiginiai, buitiniai, tėvystės/motinystės poreikiai, tenkinami kompleksiškai, kaip visuma. Jeigu blogai vienoj srity, po kiek laiko tas blogumas išplinta į visas kitas sritis. Arba priešingai, jeigu vienoj srity tampa geriau, tai tas gerumas pradeda plisti ir į kitas sritis.

Ar būtu kažkokios rekomendacijos poroms, kurios, susilaukė vaiko, ir tuomet pasipylė problemos, kurias jie riša su seksualinėmis ?

Prof.dr.Navaitis.: Jūs gerai pasakėte - riša. Aš pratęsiu jūsų mintį. Tikrų seksualinių problemų, tikraja ta žodžio prasme, kaip ir nėra. Jas reikia surišti. Atsiradus vaikeliui moteris yra labiau pavargus. Iš vyro pusės turėtų būti ne tik bučiniai ir patvirtinimai, kad jis ją myli, bet ir sąlygų sudarymas pailsėti. Vyras puikiai žino, kad jei jis visą dieną skaldė malkas, tai vakare jis norės poilsio. Nereikia lyginti vaiko priežiūros ir akmenų kilnojimo, tačiau tai irgi yra fizinis ir psichologinis krūvis. Kad sumažinti fizinį ir psichologinį krūvi yra įvairiausių kelių. Pvz., yra tėvų pagalba, bet reikia tuo pasinaudoti ir sąmoningai numatyti. Kadangi pasikeitė aplinkybės, tai pasistenkime surasti naujas galimybes jose.Taip pat ir moteris, netgi jai jos gyvenimas savotiškai susiaurėjo ir sukasi tik apie kūdikį, neturėtų pamiršti, kad šalia yra kitas artimas žmogus, ir jam irgi reikia dėmesio. Ne kažin kiek to dėmesio dažniausia ir reikia. Jeigu moteris sau pasakytų, kad 10 min per dieną surasiu vyrui, čia kalbu ne apie intymų bendravimą, o tiesiog apie bendravimą tik su juo, puikiausiai rastų tas 10 min. Kada moteris nesuranda 10 min, ir yra pavargus ir užsiėmus kažkuo kitu, tada ir dingsta viena iš tų mano minėtų aplinkybių, buvimo kartu džiaugsmas.

Kaip bendrai vertinate visuomenės išsilavinimą seksologijos srityje?

Prof.dr.Navaitis: Šiandien jisai tampa daug labiau prieštaringas, negu kad prieš 10 ar 20 metų. Yra žmonės, kurie domisi, gilinasi ,studijuoja spec. literatūrą, ar bendram išsilavinimui susipažįsta su moksliniais teiginiais. Jie nebetiki keistais mitais, kuriais galima būtų pralinksminti ir jus, ir kitus, nes mitų yra begalė. Iš vienos pusės išsilavinimas šioj srity didėja, atsiranda kontrastas. Bet yra tokių žmonių, kurie nieko nežinojo, ir blogiausia, kad ir nenori nieko žinoti.

Ar jūsų nuomone problemų, šioje seksualineje srityje, sumažėtų, jeigu būtu daugiau švietimo mokyklose ar universitetuose, ne tik savarankiško žmonių domėjimosi ?

Prof.dr.Navaitis: Švietimo klausimas yra daug sudėtingesnis nei iš pirmo žvilgsnio atrodo.Gal dėl to taip sunkiai skinasi kelią į mokyklas, pavyzdžiui, lytinio ugdymo tema. Kodėl sunkesnis? Todėl, kad tikslas turėtų būti laimingas žmogus, ir laiminga šeima! Daugybė tyrimų patvirtina, kad kelias į laimę yra labiau susijęs su jausmais. Kad reikia išugdyti žmogų, sugebantį pozityviai vertinti save, ir tuo pačiu parnerį/partnerę. Žmogų, kuris vertina jausmus. Jeigu siekiame šito tikslo, tuomet mokiniai turėtų daugiau skaityti, pajuokausiu, meilės romanų ir kitos sentimentalios literatūros. Todėl teisinga ir naudinga informacija apie lytinius santykius, turi būti derinama su bendru jausmų ugdymu. Jeigu ribojamasi vien informacija, tai tada didinamas efektyvumas, bet link laimės tai neveda. Kitas esminis dalykas, kaip minėjau, yra bendravimo džiaugsmas - abipusis džiaugsmas! Na ir kas, jeigu ta savybė neišugdyta, jeigu jos nesiekiama, tai pasakymas nieko neišpręs. Vadinasi reikia ugdyti daug platesni kontekstą. Kad tai būtu aiškiau ir konkrečiau. Dažniausia rūpinamasi, kalbant apie jaunesnius žmones, kad tiktai neduok Dieve nebūtų intymių santykių anksčiau. Tai daroma gasdinimu, kad užsikrėsi pavojinga liga, sugadinsi sau gyvenimą ir taip toliau. Reiškia mes siūlome jaunam žmogui į savo mylimą pažvelgti, kaip į pavojaus šaltinį. Todėl tai ir neveikia, nes jis taip nežvelgia. Todėl pagal bendrus principus lytinis ugdymas prasideda žymiai anksčiau, nuo estetikos ir higienos ugdymo. Nes jeigu mes išugdėme žmogų, kuris intymumą supranta, kaip gražų dalyką, tai jis krūmuose ir nesantykiaus. Žmogus norės ,kad tai būtu gražu ir tam turės būti atitinkama aplinka ir atitinkami santykiai. Tada mes kalbame apie meilę.

Kodėl lietuviai yra tokia kukli tauta ir Lietuvoje nėra sekso?

Prof.dr.Navaitis: Nepasakyčiau kad nėra, bet grįšiu dar kartą prie savo minties apie tai, kad nėra šeimyninės karjeros ir tokios sąvokos, atitinkamai nėra ir sąvokos intymių santykių karjera. Negalvojama, kad tai galėtų tapti geriau negu yra. Štai čia ir matau esminę priežastį, tų nesklandumų, su kuriais susiduria dalis žmonių, kuriuos teko konsultuoti. Kad jie tiesiog neįsivaizdavo, nematė, negalvojo, kad santykius galima padaryti dar geresnius. O toliau viskas paprasta. Jeigu nieko nedarai, tai ir tai, ką turime, paprastai po kiek laiko jau būna pagedę. Norint, kaip kiekviena šeimininkė žino, kad namuose būtu švara ir tvarka, reikia pastangų, o jovalui pastangų nereikia.

Į kokius klausimus visų pirma pora turėtų atsakyti, susidūrusi su seksualinėmis problemomis. Ar jie galėtų išsikelti sau klausimus ir atsakyti vienas kitam neidami pas specialistą?

Prof.dr Navaitis: Manau kiekviena pora jaučia , žino ar jai jau reikia specialisto paramos. Todėl taip tiesiai klausiu, ką jūs prarasit nuėję pas specialistą? Porą brangių sau laiko valandų? O laimėt galit labai daug. Siulyčiau sau tokio klausimo neužduoti. Jeigu atrodo, kad specialistas jums gali padėti, tai jo reikia ieškoti.

Reikia turėti daugiau drąsos?!

Prof. Dr Navaitis: Nereikia daugiau drąsos, specialistas ir yra tam specialistas, kad jis nesijuoks ir nesišaipys. Jei eisit pas savo kaimynę pasiklausti ,tada ir galite susilaukti pašaipų.
Palinkėkime žmonėms pagalvoti apie sąvoka „šeimyninė karjera“. Kaip galima gyvenimą ne išlaikyti, o padaryti dar smagesniu. O jei susidurėte su problemomis, tai prisiminkit, kad specialistai tam ir yra, kad padėtų jums tas problemas spręsti.

***

Mokymų moterims apie seksualinę energiją „Gydomoji Tao Meilė“ įkūrėja, DAO praktikų instruktorė, seksologė Edita Esenku Šimkutė pritaria, jog didelė dalis visuomenės vis dar kuklinasi kalbėti seksualumo tema, tačiau pastebi, jog internetas atveria žmonėms galimybes labiau išsilavinti šioje srityje. Suprantama paprastam žmogui kalba parašyti informaciniai straipsniai ir knygos padeda kitaip pažvelgti į savo seksualumą. Knygyne paimdamas į rankas knygą apie seksualinį gyvenimą skaitytojas nuogastauja, jog susitiks prie kasos pažįstamą žmogų, kuris pagalvos, jog pastarasis turi problemų, nors kalba eina apie asmeninį tobulėjimą ir santykių poroje gerinimą, ne tik apie problemų sprendimą. Tuo tarpu užsisakyti knygas internetu ar skaityti šia tema parašytus naudingus straipsnius suteikia žmogui galimybę linkti nematomam – šis saugumo jausmas atveria galimybes daugiau apsišviesti seksualinėje srityje. Lietuvių kalba yra puikių leidinių, Edita Esenku rekomenduoja kinų meistro Manteko Čija knygas „Seksualinės daositų praktikos moterims“, taip pat poroms ir vyrams, šios knygos apjungia tradicinę seksologiją su rytų alternatyviaja medicina siekiant ne tik sustiprinti orgazmus, bet ir jaustis labiau subalansuotais. Senovės Kinijoje moterys lavindavo savo intymius raumenis naudodamos nefrito kiaušinį, pastarasis taip pat padėdavo pakeisti savo kūno ir seksualumo priėmimą, sveikatintis. Plačiau galite paskaityti Editos Esenku tinklapyje gydomojitaomeile.com.

Linkime jums sėkmingo gyvenimo poroje, mylėkit, branginkit vienas kitą ir nebijokit tobulėti ir seksualinėje srityje ir tarpusavio santykiuose.

Nauji straipsniai

 • Odos priežiūros sprendimai karantino metu

  Pasidžiaugę ryškiais gegužio žiedais pasitikome žaliąjį birželį. Gamta mus guodžia ir karantino metu. O kaip rutuliosis ši netipinė koronaviruso iššaukta situacija toliau – nežinome. Kiek ilgai taikysimės su apribojimais: „neišsiskirsime“ su apsauginėmis kaukėmis, mūvėsime pirštines ar trinsime rankas dezinfekciniais skysčiais? Būdami atsakingais vykdysime visas...
 • Celiulitas: (ne)išsprendžiama problema?

  Artėjant vasaros ir maudymosi kostiumėlių sezonui, daugeliui moterų aktualus tampa celiulito klausimas. Ar įmanoma jį išgydyti? Ar galima paslėpti? O gal celiulitas signalizuoja apie rimtesnes problemas? Ar veiksmingi šiuolaikiniai gydymo metodai, pavyzdžiui VelaShape III? Celiulitas – tai sveikatai nepavojinga, tačiau viena dažniausių moteris kamuojančių estetinių problemų,...
 • ‘‘Dr. Taiga''- nauja ekologiškų produktų linija

  ‘‘Dr. Taiga''- nauja ekologiškų produktų linija, sukurta iš augalų, natūraliai augančių laukiniuose Altajaus krašto regionuose. Ką Jūs žinote apie Taigą?...Juk tai snaudžiantys Sibiro miškai, išsidriekę šimtus, o kai kur ir tūkstančius kilometrų. Taigoje neįtikėtinai rūsčios sąlygos: čia temperatūros svyravimai gali siekti vos ne 100 laipsnių! Tiktai patys stipriausi ir...
 • Išsaugokime vaikų dantis sveikus

  Seniai seniai buvo laikai, kai ėduonis vaikų nekamavo. Ir tai ne mitas, ne pasaka, o paprastai paaiškinama istorinė tikrovė: teigiama, kad anuomet su dantų ėduonimi nesusidurta dėl to, kad maisto racionas nebuvo tiek cukraus, kiek dabar. Tai nereiškia, kad turime išrasti laiko mašiną ir grįžti į „becukrius laikus“ ar vengti kiekvieno saldaus kąsnio. Tačiau nuo pat mažens ugdomi...
 • Plaukų šalinimas lazeriu – šių laikų stebuklas?

  Dauguma žmonių susiduria su nepageidaujamų plaukelių keliamais nepatogumais. Vieniems tai tiesiog estetinė problema, kuomet kitus vargina iš to kylančios papildomos odos problemos – įauginėjantys plaukai, bėrimai, infekcijos, sudirgimai. Šias bėdas galima bandyti spręsti įvairiais būdais, tačiau bene efektyviausias pasirinkimas – lazerinė depiliacija. Pastaruoju metu vis...
 • Mitai ir faktai apie gripą

  Mitas: Vakcinos gali būti pavojingos ir turėti neigiamą poveikį sveikatai. Faktas: beveik visi asmenys, pasiskiepiję nuo gripo, nepatiria rimtų problemų. Kai kuriems injekcijos vietoje gali skaudėti ranką. Skiepijami gripo vakcina gali patirti karščiavimą, raumenų skausmą ir diskomforto ar silpnumo jausmus. Šis šalutinis poveikis paprastai trunka 1–2 dienas po vakcinacijos ir yra daug...
 • Atstatyti dubens dugno raumenis - tiesiog būtina

  Ar žinote, kaip yra aktualu atstatyti dubens dugno raumenis(DDR)? Ir kodėl reikia DDR aktyvinti? Pirmiausia, reiktų pripažinti, jog žmogaus raumenys tarpusavyje yra labai susiję – tiesiog priklausomi vieni nuo kitų. Todėl yra svarbu stiprinti visas raumenų grupes. Dėl esančių raumenų kūnas gali judėti, justi stabilumą. Dubens dugno raumenys ypač susiję su stuburo, pilvo, diafragmos...
 • Kognityvinių įgūdžių testas – lengvesniam mokymuisi

  Amerikiečių mokslininko Keno Gibsono sukurtas testas, padedantis nustatyti protinius gebėjimus, intelektines savybes, pagrindinių mokymuisi svarbių įgūdžių būklę, yra naudingas tiek vaikams, tiek ir suaugusiems. Atliekant testą išmatuojama darbinė bei ilgalaikė atmintis, girdimosios bei regimosios informacijos apdorojimas, skaitymo gebėjimai, loginis mąstymas ir samprotavimas. Žinant šią...
 • Puikus pasiūlymas, norintiems atsikratyti nepageidaujamų plaukelių

  Puikus pasiūlymas, norintiems atsikratyti nepageidaujamų plaukelių! Naujausias lazeris Lietuvoje Excel V užtikrina ilgalaikius rezultatus. Po procedūrų ne tik nyksta nepagedaujamas plaukuotumas, bet ir pagerėja odos būklė. Itin tikslus lazerio spindulys sunaikina plauko folikulą, todėl plaukeliai nebeatauga arba atauga daug silpnesni ir plonesni. „Excel V” – tai vienas...
 • Sukurtas patogus informavimo įrankis – virtualus koronaviruso žemėlapis

  Nuo šiol susipažinti su koronaviruso infekcijos (COVID-19) statistika bus dar patogiau – sukurtas virtualus žemėlapis, kuriame pagal įvairius rodiklius analizuojama koronaviruso infekcijos situacija Lietuvos mastu pagal skirtingas savivaldybes, sergančiųjų lytį ir amžiaus grupes, pateikiami bendrieji ir kiekvienos paros pokyčiai. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu sukurtas...
 • Maistinių ir nemaistinių produktų netoleravimo testas

  Išsami analizė Netoleravimo testas tiria iki 800 trigerių: maistinių ir nemaistinių produktų, tokius kaip naminiai gyvūnėliai ir žiedadulkės. Testavimas apima maistinių medžiagų trūkumo, metalų toksiškumo, žarnyno biomos ir hormonų pusiausvyros analizę. Patirtis ir akreditacija Laboratorija atliko daugiau nei 400 000 tyrimų visame pasaulyje ir turi daugiau nei 10 metų patirtį, padėti...
 • Ar gali apsauginės veido kaukės pakenkti mūsų odai?

  Apsauginių veido kaukių nešiojimas mus apsaugo nuo bakterijų, jas dėvint jaučiamės saugesni ir apsaugome kitus. Tačiau kasdieninis jų dėvėjimas neapsaugo mūsų veido odos, net atvirkščiai gali ją dirginti ir sukelti tam tikrų problemų. SUGIHARA kosmetologė Beatričė karantino metu iš klientų sulaukia nemažai nusiskundimų, jog oda pajautrėjo, išsausėjo, šerpetoja, ypač tose veido vietose,...
 • Vaistų galiojimo laikas - ar jis ką nors reiškia?

  Dažniausiai pasitaikantis klausimas yra, ar medicininiai preparatai turi galiojimo pabaigą? Su skaudančia galvą, jūs pasiekiate vaistų spintelę ir norite išgerti vaistų nuo galvos ir pamatote kad ant vaisto buteliuko užrašyta galiojimo data yra daugiau nei metai pasenusi. Išgeriate vaistus ar ne? Jei nuspręsite išgerti vaistus, ar tai bus lemtinga klaida, ar tiesiog toliau kentėsite galvos...
 • Spirulina - naujausia pasisavinimo technologija

  Lietuva, nepaisant to, kad yra sąlyginai maža šalis, sugeba nustebinti pasaulį daugelyje sričių. Kartais mes patys net nežinome, kokius stebuklus mūsų šalies mokslininkai daro savo srityse. Šį kartą – apie dar vieną tokį stebuklą biochemijoje. Lietuvos mokslininkai pasiekė proveržį „atrakinant“ mūsų organizmams vitaminų ir naudingųjų medžiagų klodus, gaunamus iš...
 • Ligonių kasos ramina: dantų protezavimo paslaugos niekur nedings

  ​Laipsniškai švelnindama porą mėnesių galiojančio karantino sąlygas Vyriausybė nuo ateinančio pirmadienio, gegužės 18 dienos, leido atnaujinti odontologinių paslaugų teikimą. Ligonių kasos ragina visus pacientus, sulaukusius eilės protezuotis dantis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), elgtis atsakingai ir nepulti iš karto dėl to kreiptis į medikus. Atkreipiame dėmesį –...