Osteopatija vaikams
2023 m. vasario 27 d.
Osteopatija yra tinkamiausias diagnostikos ir gydymo metodas vaikams. Ir kuo jaunesnis vaikas, tuo labiau osteopatija jam tinka. Kodėl?
Pagrindinė normalaus organizmo funkcionavimo prielaida yra tinkamas kiekvieno organo veikimas ir bendros visų raumenų, kaulų ir sąnarių pusiausvyros palaikymas. Kūdikystėje ši sistema yra trapiausia, o vaisiaus vystymosi, gimdymo ir aktyvaus augimo bei savarankiško judėjimo patirties įgijimo laikotarpiu jai tenka didžiulis krūvis. Tai reiškia, kad vaikas yra labai jautrus trauminei rizikai (išnirimai, susitraukimai, spazmai).
Tačiau vaikų kūnai geriausiai tinka osteopatiniai korekcijai, nes jie vis dar yra labai lankstūs ir paslankūs pokyčiams. Tai leidžia osteopatui greitai ir efektyviai spręsti įvairias vaiko sveikatos problemas, kurios galėjo atsirasti prieš gimimą arba gyvenimo pradžioje.
Osteopatas gali nustatyti sutrikimus jau pirmosiomis kūdikio gyvenimo savaitėmis. Pirmasis seansas padės sušvelninti arba visiškai pašalinti traumuojantį gimdymo poveikį kūdikio galvutei. Jis taip pat padės lengviau aklimatizuoti kūdikį prie naujo gyvenimo.
Osteopatinio gydymo nauda vaikams
Osteopatinis gydymas nesusijęs su gydymu vaistais. Kūdikiai dažniausiai priešinasi medikamentų vartojimui, o kiekvienas vaistų vartojimas tampa iššūkiu tėvams. Dar svarbiau tai, kad osteopatinio gydymo atveju vaikas nepatirs jokio nepageidaujamo šalutinio vaistų poveikio.
Osteopatinis gydymas yra ne tik neskausmingas, bet ir patogus. Švelnios osteopato manipuliacijos mažajam pacientui beveik nepastebimos, o tai reiškia, kad seansas bus pats naudingiausias, be trukdžių, ir jūsų vaikas nebijos ateityje lankytis pas gydytoją. Osteopatinis gydymas yra saugus, beveik neturi kontraindikacijų ir tikrai nepakenks. Tai ypač vertinga atsižvelgiant į tai, koks trapus yra vaiko organizmas.
Osteopatinis gydymas teigiamai veikia viso kūno būklę, o nesutelkia dėmesį į konkretų organą ar skausmingą sritį. Tai svarbu bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau vaikui, kurio kūnas vis dar auga ir vystosi, toks požiūris į gydymą yra geriausias. Juk osteopatas sukuria sveiką pagrindą tolesniam vaiko vystymuisi.
Osteopatas savo rankomis veikia vaiko kūną, įvertindamas galvos, stuburo, dubens, plaštakų ir pėdų, vidaus organų funkcinę būklę, nustato "įtemptas" problemines zonas, dirba su jomis ir taip atkuria normalią medžiagų apykaitos procesų eigą organizme bei šalina funkcinius sutrikimus. Osteopatinio požiūrio principas yra tas, kad raumenų ir nervų sutrikimai, tam tikru būdu organizuoti, gali pagerinti bendrą organizmo būklę. Kūdikio motorinė ir psichinė veikla normalizuojasi, pagerėja gyvenimo kokybė.
Osteopatinė korekcija apima platų manipuliacijų, technikų ir diagnostikos metodų spektrą ir tinka įvairaus amžiaus vaikams ir tai yra svarbu. Lankimas pas osteopata tinka įvairaus amžiaus vaikams, ir tai svarbu, nes kiekviename amžiuje vaiko kūnas turi savo raidos ypatumų ir skausmingų vietų.
Osteopatija naujagimiams nuo 0 iki vienerių metų
Naujagimių sveikatai dažnai turi įtakos perinataliniu laikotarpiu ar gimdymo metu patirtų problemų pasekmės. Tai gali būti intrauterininės infekcijos, hipoksija ir gimdymo metu patirtos traumos. Jei į šiuos sutrikimus nekreipiama dėmesio, vėliau jie gali sukelti rimtų problemų.
Kūdikiams, kurių motinos nėštumo ir gimdymo metu patyrė tam tikrų ypatumu:
- buvo sėdmenų arba veido padėtis;
- Cezario pjūvis;
- gimdymo metu buvo naudojamos akušerinės žnyplės, vakuuminė ekstrakcija ar kiti prietaisai ir taikyta epidūrinė anestezija;
- kūdikis gimė esant hipoksijai, žemam Apgar balų skaičiui, diagnozuotam intrauteriniam raidos atsilikimui, perinatalinei encefalopatijai ar kefalhematomai.
Šie nusiskundimai turėtų būti prielaida apsilankyti pas osteopatą:
asimetriška kaukolės ar veido forma;
hipertoniškumas, mėšlungis ir spazmai, drebulys, nekontroliuojami rankų ir kojų judesiai, hipotoniškumas;
miegojimas daugiausia ant to paties šono (kūdikis nemiega ant nugaros);
galva atlošta atgal arba pasukta į vieną pusę (kreivakaklystė);
krūtinės ląsta išplatėjusi;
ašarų latako užsikimšimas;
susilpnėjęs čiulpimo refleksas arba jo išvis nėra, sunku ryti, po valgio kūdikis žiaukčioja ir gausiai atpylinėja;
padidėjęs neramumas, padidėjęs jaudrumas, dažnas verkimas be aiškios priežasties arba, atvirkščiai, pernelyg ramus, mieguistas elgesys;
natūralaus dienos režimo sutrikimas, nemiga arba, atvirkščiai, padidėjęs mieguistumas, sunkumas užmigti ilgai verkiant.
Osteopatinė apžiūra rekomenduojama nuo pirmųjų gyvenimo dienų, o osteopatinė korekcija, jei reikia, bus švelniausias gydymas kūdikiui, palyginti su visais kitais gydymo būdais.
Osteopatas švelniomis rankų manipuliacijomis grąžina kaulus, sąnarius ar organus į teisingą funkcinė būkle, jei jie yra išbalansuoti, pašalina funkcinius užspaudimus, normalizuoja vidinių skysčių cirkuliaciją ir atkuria kūdikio kūno energijos pusiausvyrą. Šį korekcija yra raktas į tolesnę vaiko psichoemocinę ir motorinę raidą.
Jei į osteopatą kreipiamasi laiku, jis gali ištaisyti tokius negalavimus ir problemines būkles kaip:
hipotenzija ir hipertoniškumas;
kaklo išlinkimas ir pečių išnirimai;
klubo sąnario displazija;
cerebrinio paralyžiaus apraiškas;
minimalus smegenų funkcijos sutrikimai;
virškinimo trakto sutrikimai: tulžies latakų diskinezija, vidurių užkietėjimas, disbakteriozė;
LOR ligos: dažnos peršalimo ligos, vidurinės ausies uždegimas, sinusitas, frontitas, adenoidų uždegimas;
strabizmas;
alergijos;
miego sutrikimai;
imuninės sistemos sutrikimai.
Osteopatija ikimokyklinio amžiaus vaikams
Pirmieji vaiko gyvenimo metai yra aktyvaus vystymosi ir augimo laikotarpis. Jūsų vaiko organizmas patiria didelius pokyčius ir yra labai apkrautas. Įvairius sutrikimus jaunesniems nei 6 metų vaikams gali sukelti peršalimo ligos ir infekcijos, neatsargios traumos, netinkama mityba, nepakankamas fizinis aktyvumas arba jo nebuvimas, taip pat sutrikimai, kuriais nebuvo pasirūpinta ankstesniame amžiuje.
Šiame amžiuje gali pasireikšti raumenų ir kaulų, nervų sistemos, virškinamojo trakto ir LOR problemos. Vaiko organizmas gerai reaguoja į osteopatinį gydymą, nes kaulai, sąnariai ir raiščiai dar pakankamai minkšti ir elastingi.
Osteopato pagalbos mažam vaikui prireiks, jei jis turi bet kurį iš šių nusiskundimų:
Vaikas dažnai serga peršalimo ligomis ir infekcijomis;
dažnai serga vidurinės ausies uždegimu arba turi klausos problemų;
vaikas turi sloga, kvėpuoja per burną, serga lėtiniu adenoiditu ar dažnu rinofaringitu;
regėjimo sutrikimai;
šlapimo nelaikymas;
vaikas blogai valgo arba jį vargina pilvo skausmas ar vidurių užkietėjimas;
turi sąkandžio sutrikimų;
jam skauda krūtinės srityje;
bloga laikysena;
dažni galvos, sąnarių ir raumenų skausmai;
vaikas yra nepagrįstai be nuotaikos, dirglus, nervingas, pernelyg susijaudinęs, hiperaktyvus, jam svyruoja nuotaika arba jam sunku užmigti;
yra išsiblaškęs, jam sunku susikaupti;
lengvai pavargsta;
yra nukritęs ar susitrenkęs galvą (net ir be akivaizdžių pasekmių);
vaikas turi vėluojančios raidos požymių.
Jei į vaikų osteopatą kreipiamasi laiku, jis veiksmingai gydo tokius negalavimus ir problemines būkles kaip:
dažnos ūminės kvėpavimo takų infekcijos ir peršalimo ligos, lėtinis vidurinės ausies uždegimas ir rinofaringitas, rinitas, viršutinio žandikaulio sinusai, adenoidai ir kitos LOR organų patologijos;
virškinimo trakto sutrikimai: pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, disbiozė, tulžies diskinezija, judesių liga ir kt;
regėjimo sutrikimai, strabizmas;
širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai, kraujospūdžio svyravimai;
šlapimo sistemos sutrikimai, enurezė;
alergijos;
psoriazė;
antsvoris;
galvos skausmai;
jautrumas meteorizmui;
vegetacinės distonijos sindromas (VDS);
hidrocefalija;
kaukolės ir smegenų anomalijos;
minimali smegenų disfunkcija;
klubo sąnario displazija;
kaklo subliuksacija ir peties išnirimas;
laikysenos sutrikimai, skoliozė, raumenų ir skeleto disfunkcijos, valgus ir varus pėdų deformacijos; sąnarių traumos;
traumos;
kalbos raidos atsilikimas, psichomotorinė raida ir psichomotorinė raida;
neurozės, hiperaktyvumas ir dėmesio sutrikimas;
miego sutrikimai;
autizmo spektro sutrikimų pasireiškimas;
epilepsija;
cerebrinio paralyžiaus apraiškos.
Osteopatija moksleiviams ir paaugliams
Mokykloje jūsų vaikui tenka ilgai sėdėti ir mokytis. Tai visiškai nauja patirtis raumenu-skeleto sistemai. Deja, suaugusieji retai kada pasirūpina, kad vaiko laikysena prie stalo būtų taisyklinga. Visa tai lemia laikysenos sutrikimus ir jų pasekmes (skoliozę, plokščiapėdystę, lordozę, pasilenkimą, vidaus organų sutrikimus). Kita dažna mokinių sveikatos problema - vegetodistonija, dažniausiai susijusi su sparčiu kūno augimu ir visų jo dalių bei struktūrų nesugebėjimu derintis prie šių pokyčių. Be to, būtinybė prisitaikyti prie naujų mokyklinio gyvenimo reikalavimų sukelia neurozę ir stresą. Dėl to organizmas tampa jautresnis infekcijoms ir virusinėms ligoms. Dėl amžiaus neatitinkančio fizinio aktyvumo sportuojant dažnai patiriamos traumos arba mikrotraumos. Mokyklos realybė nėra pati geriausia vaiko mitybos įpročiams. Visi šie nepalankūs pokyčiai taip pat svarbus vaiko organizmui, nes jie įvyksta vienu metu ir gana staiga.
Mokykloje vaikas gali susidurti su tokiomis problemomis kaip mokymosi sunkumai, susiję su vaiko neurologine patologija (rašymo sutrikimai - disgrafija, skaitymo sutrikimai - disleksija), taip pat dėmesio koncentracijos, atkaklumo sunkumai. Šių sutrikimų priežastys glūdi ankstyvajame vaiko gyvenime (galbūt net prieš jam gimstant), tačiau jų pasireiškimo pradžia tenka mokykliniam laikotarpiui. Mokykliniai metai taip pat yra lytinio brendimo ir su juo susijusios naujos patirties bei pasikeitimo metas. Laiku kreipiantis į osteopatą galima aptikti tikėtinas ankstyvąsias sutrikimo stadijas, kurios daugeliu atvejų būna besimptomės.
Vaikų osteopato pagalbos mokiniui prireiks, jei yra šie nusiskundimai:
dažnos peršalimo ligos ir virusinės infekcijos;
nugaros skausmai;
raumenų ir sąnarių skausmai;
dažni galvos skausmai;
virškinimo sistemos skausmai ir sunkumai;
apetito praradimas;
regėjimo kokybės pablogėjimas;
nuolatinis nuovargio jausmas;
nemiga, sunkumai užmigti;
nuotaikų kaita, nervingumas, neramumas;
sunkumas susikaupti, neramumas;
elgesio ir mokymosi sunkumai, prastėjantys akademiniai pasiekimai;
Paauglių nusiskundimai;
Priežastis, dėl kurios mokykliniame amžiuje reikia apsilankyti pas vaikų osteopatą, gali būti ligos ir problemos:
dažnos ūminės kvėpavimo takų infekcijos ir ūminės kvėpavimo takų infekcijos;
plaučių ligos ir lėtinės LOR organų patologijos (otitas, sloga, rinofaringitas, rinitas, maksiliarinio sinusito uždegimas ir t. t.);
virškinimo trakto ligos, įskaitant lėtines (vidurių užkietėjimas, gastritas ir kt.)
šlapimo sistemos sutrikimai (enureze);
blogas regėjimas;
dantų sukandimo sutrikimai;
nutukimas;
vegetodistonijos sindromas;
raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai, laikysenos sutrikimai, skoliozė, plokščiapėdystė, pasilenkimas;
sąnarių problemos;
įvairios etiologijos galvos skausmai;
encefalopatija;
fizinių ir intelektinių kriterijų raidos atsilikimas;
smegenų veiklos sutrikimai;
neurozė;
rašymo sutrikimai - disgrafija ir skaitymo sutrikimai - disleksija;
trauminės pasekmės.
Vaikų osteopatas rankomis įsiklauso į kūną - kaukolės kaulus, raumenų ir skeleto sistemą, kraujagysles, vidaus organus - kad normalizuotų kraujotaką ir medžiagų apykaitos procesus, pašalintų užspaustus nervus, sumažintų raumenų įtampą ir atkurtų organizmo pusiausvyra.