Kas yra aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (angl. – ADHD)?

2024 m. kovo 17 d.
Kas yra aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (angl. – ADHD)?

Kas tai?

Kiekvienas gali patirti sunkumų sėdint ramiai, koncentruojantis arba kontroliuojant impulsyvų elgesį, laikui bėgant. Tačiau kai kuriems žmonėms šie sunkumai yra tokie paplitę ir nuolatiniai, kad trukdo visiems jų gyvenimo aspektams: šeimai, mokslams, socialiniam gyvenimui ir darbui.

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (dar dažnai kalbinėje kalboje žinomas kaip ADHD – anglų kalboje: „attention deficit and hyperactivity disorder“) yra neurobiologinis sutrikimas, paveikiantis 11 proc. mokyklinio amžiaus vaikų.Simptomai taip pat išlieka daugiau nei trims ketvirtadaliams atvejų ir suaugusiesiems. ADHD būdinga netinkamas dėmesio, impulsyvumo ir hiperaktyvumo lygių vystymasis.

Žmonės, turintys ADHD, gali gyventi visiškai normaliai ir pasiekti daug tikslų gyvenime. Tačiau be tinkamo diagnozavimo ir intervencijų, kurios padeda šią būklę valdyti, ADHD gali turėti rimtų pasekmių, įskaitant mokymosi sunkumus ir nesėkmes, šeimos stresą ir santykių problemas,
depresiją, narkotikų vartojimą, nelaimingus atsitikimus ir nesėkmes darbo srityje. Būtent todėl ankstyvas diagnozavimas ir tinkamas gydymas yra labai svarbus.

Simptomai

Dažniausiai ADHD simptomai atsiranda ankstyvuoju vaikystės laikotarpiu. Pagal dabartinius tyrimus, simptomai turi būti pastebimi iki 12 metų amžiaus. Daugelis tėvų praneša apie per didelį motorinį ir fizinį aktyvumą kūdikystės metais, bet ADHD simptomus sunku atskirti nuo impulsyvumo, nepakantumo ir aktyvaus elgesio, kuris būdingas vaikams iki ketverių metų.
Diagnozei nustatyti vaikai turėtų turėti šešis ar daugiau sutrikimo simptomus, o 17 metų ir vyresni paaugliai bei suaugusieji turėtų turėti bent penkis nurodytus simptomus. ADHD turi tris apraiškas: dominuojančią dėmesio trūkumo, hiperaktyvumo-impulsyvumo ir kombinuotąją.
Kiekvienos iš jų simptomai pateikiami žemiau.

ADHD dominuojanti dėmesio trūkumo apraiška

 • Nesuteikia dėmesio detalėms arba daro neatidžias klaidas
 • Sunkumai išlaikyti dėmesį
 • Atrodo, kad neklauso ar negirdi
 • Sunkumai vykdant nurodymus iki galo
 • Sunkumai su organizuotumu
 • Vengia arba nemėgsta užduočių, reikalaujančių ilgalaikio intelektinio krūvio
 • Pamiršta daiktus
 • Lengvai atitraukia dėmesį nuo veiklos
 • Užmaršus atliekant kasdienes veiklas

ADHD dominuojanti hiperaktyvumo-impulsyvumo apraiška

 • Žaidžia su rankomis arba kojomis, nuolat jas judina
 • Sunkumai ilgai sėdėti
 • Dažnas bėgiojimas arba nuolatinis lipimas visur vaikams; suaugusiesiems būdingas
  didelis nerimastingumas
 • Sunkumai dalyvauti veikloje tyliai
 • Veikia lyg būtų varomas varikliu, kurį užkuria
 • Labai daug ir nuolat kalba
 • Ne iki galo atsako į klausimus
 • Sunkumai laukiant savo eilės
 • Pertraukia arba kišasi į kitų veiklą

ADHD kombinuota apraiška

 • Asmuo atitinka tiek dėmesio trūkumo, tiek hiperaktyvumo-impulsyvumo apraiškų
  kriterijus.

Šie simptomai gali keistis laikui bėgant, todėl vaikai gali atitikti skirtingas apraiškas, kai auga ir taip pat vėliau jau suaugę gali turėti visai kitas apraiškas nei vaikystėje.

Simptomų sunkumas

Kadangi aktyvumo ir dėmesio sutrikimo (ADHD) simptomai kiekvienam žmogui veikia skirtingai, yra svarbu, kad specialistai, diagnozuojantys ADHD, įvertintų sutrikimo sunkumą.
Sutrikimo sunkumas gali kisti gyvenimo metu, priklausomai nuo apraiškos. Specialistai gali nustatyti ADHD sunkumą kaip „lengvą”, „vidutinį” ir „sunkų” pagal kriterijus.

 • Lengvas: simptomai, viršijantys reikalingą diagnostiniam nustatymui skaičių, yra
  minimalūs ir sukelia nedidelę įtaką socialinėse, mokymosi arba darbo aplinkose.
 • Vidutinis: simptomai arba jų įtaka yra tarp „lengvo” ir „sunkaus”. Kai kurie pasireiškia
  stipriau, kiti pasireiškia silpniau ir sukelia skirtingą įtaką kasdienybėje.
 • Sunkus: daug simptomų viršija reikalingą diagnostiniam nustatymui skaičių; keli
  simptomai yra ypatingai sunkūs; arba simptomai sukelia pastebimą įtaką socialinėse,
  mokymosi arba darbo aplinkose.

Suvokiant, kad žmonės auga ir keičiasi, jų simptomai gali mažėti, modifikuotis arba įgauti kitokią formą. Suaugusieji, kurie išlaiko kai kuriuos vaikystės ADHD simptomus, bet ne visus, gali būti diagnozuojami kaip turintys ADHD dalinę remisiją.

ADHD ir gyvenimo eiga

Vaikams, turintiems ADHD, dažnai vėluoja nepriklausomas funkcionalumas ir savarankiškumas, jie gali elgtis kitaip nei jų bendraamžiai. Daugelis vaikų, turinčių ADHD, gali patirti lengvus uždelsimus kalboje, motorikos įgūdžiuose arba socialinių gebėjimų raidoje, kurie nėra ADHD
simptomai, bet dažnai pasitaiko kartu. Jie turi mažą toleranciją įtampai, sunkumų kontroliuojant emocijas ir dažnai patiria nuotaikų svyravimus.

Vaikai, turintys ADHD, rizikuoja rimtomis problemomis paauglystėje ir suaugusiame amžiuje: akademiniai nepasisekimai ar vėlavimai, vairavimo problemos, sunkumai su bendraamžiais ir socialinėmis situacijomis, rizikingas seksualinis elgesys ir narkotikų vartojimas. Gali būti rimtesnių neigiamų elgesių su sutampančiais sutrikimais, tokių iššaukiančio elgesio sutrikimas.
Paauglės su ADHD taip pat linkusios dažniau patirti valgymo sutrikimus nei berniukai. Kaip minėta anksčiau, ADHD išlieka nuo vaikystės iki paauglystės daugumoje atvejų (50–80 proc.), nors hiperaktyvumas gali laikui bėgant mažėti.

Daugiau nei 75 proc. vaikų su ADHD ir toliau patiria reikšmingus simptomus suaugus.
Ankstyvosios brandos amžiuje ADHD gali būti susijęs su depresija, nuotaikos ar elgesio sutrikimais ir narkotikų ar kitų svaigalų vartojimu. Suaugusieji su ADHD dažnai susiduria su sunkumais darbe ir asmeniniame bei šeimos gyvenime, susijusiais su ADHD simptomais.
Daugelis turi nevienodą darbo našumą ar karjeros galimybes, sunkumų su kasdieninėmis atsakomybėmis, patiria santykių problemas ir gali jausti nuolatinį frustracijos, streso, kaltės ar kaltinimo jausmą.

Priežastys

Nepaisant jau atliktų tyrimų, vis dar nėra aiškios ar tiksliai nustatytos ADHD atsiradimo priežastys. Tačiau mokslininkai nustatė stiprų genetinį ryšį, nes aktyvumo ir dėmesio sutrikimas gali pasireikšti šeimose. Daugiau nei dvidešimt genetikos tyrimų parodė, kad ADHD yra stipriai paveldima. Vis dėlto, ADHD yra sudėtingas sutrikimas, atsirandantis dėl kelių sąveikaujančių genų.

Kiti veiksniai aplinkoje, kurie gali padidinti tikimybę turėti ADHD:

 • švino ar pesticidų poveikis ankstyvoje vaikystėje
 • priešlaikinis gimdymas arba mažas vaikelio svoris gimus
 • smegenų trauma

Mokslininkai toliau tiria ADHD tikslų santykį su aplinkos veiksniais, bet pabrėžia, kad nėra vieno vienintelio veiksnio, paaiškinančio visus ADHD atvejus, ir dažniausiai šis sutrikimas pasireiškia dalyvaujant daugeliui veiksnių. Anksčiau mokslininkai tikėjo, kad nėščios motinos stresas ir rūkymas gali padidinti ADHD riziką, bet pasirodė, kad ši nuomonė kelia abejonių ir nebuvo patvirtinta. Kiekvienai priežasčiai nustatyti reikia atlikti papildomų tyrimų, kad pavyktų
išsiaiškinti ar yra sąsaja su sutrikimu ar ne.

Šie veiksniai NĖRA nustatytos žinomos priežastys, bet kai kuriems vaikams gali pabloginti ADHD simptomus:

 • pernelyg didelis televizijos, kompiuterio ar kitų ekranų žiūrėjimo kiekis
 • didelis kiekis cukraus dietoje
 • šeimoje patiriamas stresas (skurdas, šeimos konfliktai)
 • trauminė patirtis

Patys ADHD simptomai ir jų sukeliamas elgesys taip pat gali prisidėti prie šeimos konfliktų.
Nors šeimos stresas nesukelia ADHD, jis gali pakeisti tai, kaip ADHD pasireiškia, ir sukelti papildomų problemų, tokias kaip asocialus elgesys. Kaip ir kiekvienam, artima aplinka ir jos emocinė gerovė yra labai svarbi vaiko vystymuisi.

Intervencijos ir terapijos

Norisi pabrėžti, kad aktyvumo ir dėmesio sutrikimo gydymo nėra, bet didžioji dalis tyrimų dėl ADHD buvo sutelkta į šį sutrikimą vaikams, ir galimi variantai jiems turi tvirtą įrodymų pagrindą simptomų mažinimui. Daugeliui intervencijos poreikis išlieka ilgalaikiu laikotarpiu.
Tyrimai iš psichinės sveikatos instituto ADHD daugiakomponentės terapijos studijos parodė, kad vaikai, kuriems atidžiai stebimas vaistų vartojimas kartu su elgesio terapijomis ir intervenijomis, pasiekė reikšmingą elgesio pagerėjimą namuose ir mokykloje. Šie vaikai taip pat turėjo gerus
santykius su bendraamžiais ir šeima, palyginti su vaikais, kuriems buvo taikomas tik vienas iš šių gydymo būdų. Papildomi tyrimai patvirtina, kad elgesio terapijų ir vaistų kombinavimas yra efektyvesnis nei kiekvienas gydymo būdas atskirai.

Nors suaugusiųjų, turinčių ADHD, tyrimai buvo mažiau išsamūs nei vaikų atžvilgiu, teisingai diagnozuoti suaugusieji gali pasinaudoti intervencijomis, kurios geriausiai atitinka jų poreikius.
Bendradarbiaujant su vienu ar keliais sveikatos specialistais, suaugusieji su ADHD gali išmokti valdyti simptomus ir kaip jie pasireiškia jų gyvenime.

ADHD yra sąlyga, kuri veikia asmenis „per visas gyvenimo stadijas”. Tai reiškia, kad ADHD simptomai paprastai išgyvenami nuo vienos gyvenimo stadijos iki kitos ir kad jie plinta įvairiose gyvenimo stadijose.

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimo (ADHD) gydymas apima įvairias intervencijas, ir svarbu pabrėžti, kad gydymas turėtų būti pritaikytas individualiai kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į jo unikalius poreikius ir simptomų sunkumą.

Keletas pagrindinių intervencijų ir gydymo būdų apima:

 • Elgesio terapija: Kognityvinė elgesio terapija (KET): Padeda pakeisti negatyvius mąstymo modelius ir elgesį, skatinant teigiamas pokyčius.
 • Elgesio koregavimo terapija: Mokymas konkrečių elgesio strategijų, skirtų sumažinti hiperaktyvumą ir impulsyvumą.
 • Ergoterapija: Įgūdžių mokymas – ergoterapeutas gali mokyti asmenį konkrečių įgūdžių, tokių kaip laiko ir užduočių organizavimas ir valdymas, užduočių planavimas ir atlikimas. Tai gali būti svarbu tiems, kuriems sunku įgyvendinti šiuos kasdienius veiksmus. Struktūruotos veiklos: ergoterapeutas gali siūlyti struktūruotas veiklas, kurios padėtų palaikyti dėmesį ir sumažinti hiperaktyvumą. Tokios veiklos gali apimti planuotas pertraukėles, fizinę veiklą ar kitas su dėmesio sutrikimu susijusias strategijas. Jutimų reguliavimas: ergoterapeutas gali dirbti su jutimų reguliavimu, padedant pacientams suprasti ir reguliuoti jų jutimus. Tai gali būti svarbu tiems, kurie turi jutimų integravimo sunkumų.
 • Vaistai: Stimuliantai – dažniausiai naudojami vaistai gydant ADHD. Pvz., metilfenidatas arba amfetaminai. Jie padeda pagerinti dėmesio kontrolę ir sumažinti hiperaktyvumą. Nestimuliantai – kai kuriems pacientams gali būti skiriami nestimuliantai, tokiu kaip atomoksetinas arba guanfacinas.
 • Psichologo konsultacijos: pateikiant informaciją apie ADHD pacientams ir jų šeimoms suteikiama išsami informacija apie sutrikimą, jo simptomus ir gydymo galimybes.
 • Sisteminė šeimos terapija – gali padėti pacientams ir jų šeimoms susidoroti su ADHD poveikiu kasdieniame gyvenime, mokykloje ir darbe
 • Mokyklinės intervencijos: individualus mokymasis – pritaikytos mokymosi aplinkos ir specialios mokymosi strategijos gali padėti vaikams ir suaugusiesiems sėkmingai mokytis.
 • Mokytojo mokymai: mokytojams suteikiama informacija ir įrankiai, padedantys jiems efektyviai dirbti su mokinių, turinčių ADHD, mokymu
 • Dienos centrai ir socialinės įgūdžių programos: dienos centrai ir socialinės įgūdžių programos gali teikti struktūruotus užsiėmimus ir pritaikytą aplinką, padedančią suvaldyti
  simptomus.

Kada kreiptis?

Jei turite įtarimų dėl aktyvumo ir dėmesio sutrikimo (ADHD) – savo arba savo vaiko atveju, svarbu kuo greičiau kreiptis į kvalifikuotus sveikatos priežiūros specialistus. Kada verta apsvarstyti specialisto konsultaciją:

 • Pastebėti simptomai: jei pastebite, kad asmuo, ypač vaikas, dažnai nesugeba išlaikyti dėmesio, yra hiperaktyvus arba impulsyvus, ir šie simptomai trukdo normaliam kasdieniniam gyvenimui, tai gali būti įtarimas dėl ADHD.
 • Sunkumai mokykloje ar darbe: jei simptomai trukdo mokymuisi, darbui ar kitoms veikloms, turėtumėte pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.
 • Pastabos iš mokytojų ar kitų autoritetų: pastabos iš mokytojų, šeimos narių ar kitų žmonių, dirbančių su asmeniu, gali būti svarbus signalas, kad reikia profesionalios konsultacijos
 • Toks pat elgesys skirtingose aplinkose: jei pastebite, kad simptomai matomi ne tik namuose, bet ir kitose aplinkose, pavyzdžiui, mokykloje arba socialinėse situacijose, tai
  gali reikšti, kad situacija nėra laikina arba susijusi tik su tam tikra aplinka.
 • Kai kyla rūpesčių dėl pažangos ir elgesio: jei pastebėjote, kad asmuo patiria sunkumų tobulėjimo ir pažangos darymo srityje, yra problemų su elgesiu, socialinių įgūdžių lavinimu ar kitais svarbiais gyvenimo aspektais.
 • Papildomi simptomai arba susirūpinimas dėl suaugusiojo elgesio: suaugusiesiems gali kilti papildomų simptomų, susijusių su emocine gerove, darbo našumu ar tarpasmeniniais santykiais, ir tai taip pat gali būti pagrindas kreiptis į specialistą.

Konsultacija su specialistu, tokiu kaip psichologas, ergoterapeutas, spec. pedagogas arba vaikų neurologas, leis gauti profesionalų įvertinimą, tinkamą diagnozę ir sudaryti individualų terapinį planą.

Nauji straipsniai

 • Psichologė Žiedūnė Žolynė

  Suaugusiųjų ir paauglių konsultavimas Konsultuoju gyvai ir nuotoliu Psichologe dirbu aštuonerius metus. Esu žmogus kaip ir tu, kuris patiria džiaugsmą ir liūdesį, tikrumą ir pasimetimą, jaučiasi drąsiai ir bijo, nerimauja ir būna ramus. Tos būsenos mane daro vientisu žmogumi, todėl noriu ir tau padėti pasijusti vientisu, padėti išgyventi baimę, liūdesį, nusivylimą, nerimą,...
 • Cukrinio diabeto diagnozė ir prevencija

  2 tipo diabetui bei jo pranašei – priešdiabetinei būklei – PSO suteikė pandemijos statusą mūsų modernioje visuomenėje. Cukrinis diabetas anksčiau buvo laikytas su senėjimu susijusia liga, o dabar dėl prastų maisto ir gyvenimo būdo pasirinkimų jis smogia vis jaunesniems. Diabeto prevencija labiausiai pasiteisintų būtent šiais susirgimų atvejais. Vienas testas tapo aukso standartu...
 • Klaidinantys mitai apie odos priežiūrą

  Vieni iš pagrindinių kosmetologijos uždavinių - padėti veido odą išlaikyti sveiką ir švytinčią, išsaugoti natūralų žmogaus kūno grožį, sulėtinti senėjimo procesus bei padėti laiku pastebėti odos ar kūno ligas. Oda, kaip didžiausias kūno organas, tarnauja mums kaip apsauginis barjeras nuo aplinkos pažeidimų, reguliuoja kūno temperatūrą, palengvina jutiminį suvokimą. Todėl odos sveikatos...
 • Dantų implantacija „Šypsenos akademijoje“: žemos kainos, ilgalaikis rezultatas

  Dantys – neatsiejama ne tik grožio, bet ir sveikatos dalis. Net ir nematomoje vietoje buvusius dantis vertėtų suskubti atkurti, nes kiekvienas jų yra labai svarbi virškinimo sistemos dalis. Dabar galite pasinaudoti išskirtiniais „Šypsenos akademijos“ pasiūlymais. Geriau nedelsti „Šypsenos akademijos“ padalinio Kaune gydytojas periodontologas Jonas...
 • Lavinamieji lauko žaislai: nauda vaikams

  Lauko žaidimai yra esminė vaikų aktyvaus laisvalaikio dalis, suteikianti galimybę ne tik pramogauti, bet ir įgyti įvairių įgūdžių. Lavinamieji lauko žaislai padeda vaikams ugdyti motorinius, socialinius ir kūrybinius gebėjimus, skatindami juos būti fiziškai aktyviais ir kartu mokytis. Motorinių įgūdžių lavinimas Lauko žaislai, tokie kaip kamuoliai, dviračiai, paspirtukai ar laipiojimo...
 • Ką žinoti apie dantų priežiūrą prieš ir per atostogas?

  Planuodami atostogas užsienyje, retai kada susimąstome apie dantų priežiūrą. Netikėti dantų pažeidimai ar užpuolęs skausmas gali sukelti nemalonumų, o medicininių išlaidų draudimas gali kompensuoti tik minimalias odontologines išlaidas. Tad norintiems išvengti nemalonaus jausmo ir didelių netikėtų išlaidų, toliau pasidalinsime įžvalgomis, kaip prižiūrėti dantis prieš ir per...
 • Gegužės 17 d. Pasaulinė hipertenzijos diena

  Ar žinote savo kraujospūdžio rodmenis? Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šiandien itin stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į grėsmingas bei ilgalaikes šios ligos sukeliamas pasekmes sveikatai, gyventojai raginami pasitikrinti savo arterinį kraujo spaudimą bei supažindinami su įvairiomis prevencijos priemonių galimybėmis. Lėtinės neinfekcinės ligos lemia du...
 • Vaikų mityba: specialistė atskleidė, ką daryti, jei atžala itin išranki maistui

  „Mama, šito tikrai nevalgysiu“, „neskanios tos daržovės“, „nenoriu to, man nepatinka“ – tokias ir daugybę panašių frazių turbūt teko girdėti kiekvieniems tėvams. Maistui išrankias atžalas auginantys tėvai susiduria su daug iššūkių ir ramybės neduodančiais klausimais. Ką daryti, kad vaikas gautų visas jo augančiam organizmui reikalingas maistines...
 • Kad darbai sode ir darže džiugintų

  Turintieji savo kiemą dar žiemą planuoja, ką sės pavasarį ir kokius darbus reikės nudirbti. Daugeliui sodininkystė – ne tik malonumas, bet ir puikus būdas mankštintis. Tiesa, netgi lengvi darbai gali baigtis traumomis, todėl atsargumas itin svarbus darbuojantis sode. Dažniausios traumos Nugaros ir kaklo. Dirbant sode ar darže tenka daug kartų lenktis, pritūpti, klūpėti ir kelti...
 • Egzosomos: dar viena (ne)aiški sąvoka?

  Egzosomos – mažos, nepaprasto potencialo pūslelės, kurias kamieninės ląstelės išskiria į supančią aplinką. Jos vaidina svarbų vaidmenį tarpląsteliniame ryšyje, perduodant signalus ir informaciją tarp skirtingų organizmo ląstelių. Egzosomose yra: baltymų lipidų nukleino rūgšties metabolitų Kodėl pasakoju ir kuo jos naudingos mūsų odos grožiui??? Egzosomų taikymo...
 • Aknė ir mityba

  Su akne susiduriantys paaugliai neretai įsitikinę, kad tai susiję su valgomu maistu, jo netoleravimu ar net alergija. Dažnai išgirstu - tai tikriausiai alergija ŠOKOLADUI! Nors yra atlikta nemažai tyrimų, bandančių išsiaaiškinti dietos ir aknės sąsajas, tačiau duomenys kol kas kontraversiški ir aiškių rekomendacijų, patvirtintų moksliškai, iki šiol trūksta. Visgi, dauguma studijų sutinka, kad...
 • Dantis tiesinti galima ir vyresniems žmonėms, tačiau delsti neverta

  Dantis šiais laikais tiesinasi ne vien jaunimas, bet ir vyresni žmonės – sulaukę 50 metų ir daugiau. Neretai specialistų pagalbos jie kreipiasi prieš tai atidėlioję labai ilgai, kartais – dešimtmečius. Po gydymo džiaugiasi tiesiais dantimis, gražia šypsena ir gailisi tiek laiko vengę ortodontinio gydymo. Viskas iš eilės Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių investuoja į...
 • Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis

  Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis Danties ar dantų protezavimas turi įvykti kuo greičiau. Jei praradote vieną dantį, pasistenkite jį kuo greičiau atkurti. Kuo ilgiau po danties praradimo lieka tuščia vieta, tuo sunkesnės pasekmės jūsų dantų lankams ir žandikauliui. Pirmiausia, prie nesamo danties gretimi dantys ima migruoti, virsti,...
 • Stebėkite savo akių spaudimą bet kada ir bet kur su Icare HOME 2 tonometru

  Ar Jums diagnozuota glaukoma? Jei taip, žinote, kaip svarbu reguliariai matuoti akių spaudimą. Akių spaudimo matavimas padeda gydytojui įvertinti glaukomos progresavimą ir prireikus pakoreguoti gydymą. Tradiciškai akių spaudimas matuojamas oftalmologo kabinete naudojant specialų įrenginį. Tačiau dabar galite stebėti akių spaudimą namuose naudodami Icare HOME 2 tonometrą. Icare HOME 2 yra...
 • Gegužės 10 d. Judėjimo sveikatos labui diena

  Būkite judrūs, būkite aktyvūs, būkite veiklūs, būkite sveiki! Kiekvienais metais, gegužės 10-ąją Europoje minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą, streso bei priklausomybių mažinimo problemas, gyventojai informuojami apie lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos galimybes, sveikos gyvensenos privalumus ir veiksmingiausius...
 • Gegužės 8 d. Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena

  Gegužės 8-oji – Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena. Kasmet nuo šio vėžio miršta daugiau nei 140 000 moterų. Lietuvoje kiekvienais metais skaudžią diagnozę išgirsta apie 400 silpnosios lyties atstovių. Nors gydymo galimybės gerėja, tačiau rezultatai, deja, nedžiugina – būdamas pagal dažnumą aštuntas pasaulyje kiaušidžių vėžys vis dar pirmauja onkoginekologinių ligų mirtingumo...
 • Gegužės 7 d. Pasaulinė astmos diena

  Kvėpuokime lengvai! Pirmasis gegužės antradienis – Pasaulinė astmos diena. Kaip teigia pasaulinės astmos iniciatyvos nariai, kuriems pritaria ir Lietuvos pulmonologų bei alergologų draugijos (LPAD) gydytojai, niekada ne per anksti, niekada ne per vėlu – visada tinkamas metas atkreipti dėmesį į kvėpavimo takų ligas. Lietuvoje Astmos diena minima nuo 1998-ųjų. Ši diena skirta...
 • Gegužės 6 d. Tarptautinė diena be dietų

  Endokrinologas paneigs mitus apie stebuklingas dietas ir konsultuos, kaip taikyti esminius sveikos mitybos principus! Gegužės 6-ąją minime Tarptautinę dieną be dietų. Šiandien visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į išties skaudžias, ypač jaunimo tarpe paplitusias, valgymo sutrikimo problemas. Neaukokime savo sveikatos dėl žalingų dietų! Neegzistuoja nekenkiančios organizmui lieknėjimo...
 • Gegužė – mėnuo prieš rūkymą

  Būkime nepriklausomi – nerūkykime! Gegužė – mėnuo prieš rūkymą Šis pavasaris dar kartą primena, jog rūkymas – ypač žalingas įprotis. Ar teko girdėti, kad Pasaulio sveikatos organizacija rūkymą įvardija kaip labiausiai paplitusią priklausomybės ligą, nuo kurios kasmet Anapilin iškeliauja daugiau nei 6 mln. pasaulio gyventojų? Statistika nebaugina? Vis dar rūkote?...
 • Su kokiais protezais gali būti atliekamas dantų protezavimas?

  Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, apie kurią daugelis žmonių tikrai yra girdėję, o galbūt, net praktiškai išbandę. Ši procedūra rekomenduojama žmonėms, kurie dėl tam tikrų priežasčių yra netekę vieno ar net visų dantų. Taip pat dantų protezavimą įprastai reikia atlikti atvejais, kai susiduriama su rimtesniais dantų pažeidimais, kurių neįmanoma išspręsti kitų odontologinių...
 • PRP terapija ir jos teikiami privalumai

  Injekcijoms ir kito tipo estetinėms procedūroms šiais laikais ryžtasi tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nori patobulinti savo išvaizdą ar bent šiek tiek sustabdyti bėgantį laiką. Kai kurios estetinės procedūros pasitarnauja ne tik grožio ar jaunytės puoselėjimo tikslams, bet ir sveikatos labui. PRP terapija – visame pasaulyje populiari procedūra, kurios metu naudojama...
 • Patogiausias būdas atsikratyti netaisyklingo sąkandžio – kapos

  Daug žmonių nedrįsta plačiai šypsotis – trukdo kreivi dantys, netaisyklingas sąkandis. Nemažai tokių, kurie gydytojų ortodontų vengia žinodami, kiek nepatogumų sukelia breketai. Tačiau „Šypsenos akademija“ siūlo inovatyvų dantų tiesinimo būdą – kapas, leidžiančias ne tik pasiekti geriausių rezultatų, bet ir viso gydymo metu patogiai jaustis. Kodėl verta...
 • Unikalios korėjietiško veido prausiklio sudedamosios dalys ir jų nauda

  Korėjiečių odos priežiūros filosofija orientuota į švelnų, bet veiksmingą valymą, daugiausia dėmesio skiriant odos puoselėjimui jau pirmajame procedūros etape. Ši filosofija lėmė daugybę naujoviškų ir unikalių ingredientų, dėl kurių korėjietiškos valomosios priemonės išsiskiria iš kitų. Panagrinėkime kai kuriuos iš šių įdomių komponentų ir kaip jie prisideda prie sveikos ir skaisčios veido...
 • Kodėl į mankštos programą vertėtų įtraukti pasipriešinimo juostas?

  Šiandien turime visas galimybes mankštintis namuose. Tam galime rinktis nebrangią, bet tikrai efektyvią įrangą. Vienas palankiausių pasirinkimų neabejotinai yra pasipriešinimo juostos, kurios gali padėti pasiekti tikrai puikių rezultatų. Pasirinkti tinkamas pasipriešinimo juostas galite atsižvelgdami į savo fizinį pasirengimą, nes šių juostų stiprumas labai varijuoja. Jei dar dvejojate, ar į...
 • Kada reikia atlikti dantų plombavimą?

  Reguliarūs vizitai pas odontologą ir atsakinga dantų priežiūra namuose – neišvengiama būtinybė visiems žmonėms, kurie nori turėti gražią šypseną ir sveikus dantis. Dėl laiko stokos ar kitų priežasčių, reguliariais vizitais pas odontologą pasirūpina toli gražu ne kiekvienas žmogus. To pasekmė – sudėtingos burnos ertmės ligos ir brangiai kainuojantis dantų gydymas. Dantų plombavimas...
 • Kaip sukurti tobulą miego rutiną savo kūdikiui?

  Pirmosios kelios kūdikio gyvenimo savaitės gali būti vienos sunkiausių. Kūdikiui prisitaikant prie naujos aplinkos, jūsų gyvenimas sustoja. Kūdikis neskiria dienos nuo nakties. Jis negali miegoti ilgiau nei kelias valandas nevalgęs. Daugelis tėvų kenčia nuo miego trūkumo. Kai kurie tėvai mano, kad gali to išvengti, jei savo kūdikiui sudarys miego grafiką. Kiti tėvai mano, kad jų kūdikis turi...
 • Kokios sultys yra pačios naudingiausios sveikatai?

  Kiekvienas žmogus privalo pats pasirūpinti savo sveikata. Tai žinoma nereiškia, kad susirgę turėtume gydytis savarankiškai, tai reiškia, jog turime nuolat stengtis, kad sveikata nesutriktų. Bendra sveikatos bei mūsų organizmo būklė priklauso nuo sveikos gyvensenos, kuri apima mitybą, fizinį aktyvumą, darbo bei poilsio režimą. Nuo mitybos priklauso daug organizme vykstančių procesų, todėl ji...
 • Nuo ko priklauso spermos kiekis?

  Spermos kiekis yra svarbus rodiklis, kalbant apie vyrų reprodukcinę sveikatą. Įvairūs veiksniai gali daryti įtaką spermos kiekiui, o šiame straipsnyje aptarsime, nuo ko priklauso spermos gamyba ir kaip įvairios aplinkybės gali ją paveikti. Urologas, kaip šlapimo ir reprodukcinės sistemos specialistas, gali padėti suprasti šiuos klausimus ir, jei reikia, siūlyti atitinkamus gydymo...
 • Riešo skausmas

  Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja ūmaus skausmo metu yra ne visada tinkamiausias sprendimas. Dažnu atvėju laikyti riešą įtvare ir tikėtis pagerėjimo nėra tinkamas sprendimas (nebent trumpam, jeigu tai ūminis skausmas), visgi riešo skausmas gali būti ne tik dėl riešo audinių problemų, bet tam turi įtakos ir...
 • Naujos kartos dantų tiesinimas kapomis: estetika ir komfortas siekiant nepriekaištingos šypsenos

  Šiuolaikinėje ortodontijoje estetinis dantų tiesinimas naudojant kapas yra tapęs vienu iš populiariausių būdų siekiant tobulos šypsenos ir nepriekaištingai tiesių dantų. Šis inovatyvus ortodontijos metodas skirtas tiems, kurie svajoja apie tiesius dantis, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori naudoti breketų. Dantų tiesinimas kapomis – tai ne tik estetiškai patraukli, bet ir...
 • Hipnokoučingas: raktas į asmeninę ir profesinę sėkmę

  Šiuolaikinė visuomenė dažnai skundžiasi prasta gyvenimo kokybe ir net nesusimąsto, kad dėl to kalti tam tikri pasąmonės blokai ir netinkamos programos, kurios pritraukia nesėkmes ir nepriteklių. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato? Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl norint tapti tikrai sėkmingu, pirmiausia reikia atrasti finansinių nesėkmių priežastis, kurios dažnai slypi tiesiog mūsų...
 • Kūdikio kalbos ugdymas – žaismingos logopedo rekomendacijos

  Pirmieji vaiko gyvenimo metai itin svarbūs jo įvairiapusiam vystymuisi. Juk kūdikio kalbos ugdymas moko kur kas daugiau nei vien kalbėjimo ar pasaulio suvokimo! Žaisdami užmezgame glaudų ryšį su savo atžala, mokome ją pažinti savo ir kitų jausmus, bei skatiname naujų smegenų ląstelių jungčių formavimąsį. Galima sakyti, jog žaidžiant, vyksta pirmosios ir bene svarbiausios vaikelio komunikacijos...
 • Net 75 proc. pacientų negauna kompensuojamų priemonių, gauna jų per mažai arba ne tai, ko jiems reikia

  Praeitų metų rudenį atlikta onkologinių pacientų apklausa atskleidė skaudžią situaciją – 75 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų turi prastą šlapimą sugeriančių priemonių prieinamumą. „Ne vieną dieną analizavome šią situaciją ir ieškojome platesnio išaiškinimo. Tapo aišku, kad problema yra daugiasluoksnė: mažas pacientų informuotumas, medikų neskubėjimas išrašyti kompensavimo...
 • Diskalkulija – skaičiavimo įgūdžių gerinimas

  Diskalkulija yra specifinis sutrikimas, kuris išsiskiria sunkumu suvokti ir naudoti matematikos sąvokas, skaičius ir operacijas. Tai panašu į disleksiją, tačiau susiję su matematikos sritimi. Diskalkulija gali turėti įtakos tiek vaikams, tiek suaugusiems, ir ji dažnai pasireiškia nuo ankstyvojo mokymosi etapo. Diskalkulija išsiskiria iš kitų mokymosi sunkumų tuo, kad tai specifinis...
 • Potrauminio streso sindromas

  Vaikystė yra laikotarpis, kai vaiko psichologinė ir emocinė sveikata yra ypač jautri traumoms. Potrauminio streso sindromas yra rimta problema, su kuria susiduria daugybė vaikų visame pasaulyje. Tai psichinės sveikatos sutrikimas, kuris atsiranda po patirtos traumos, tokios kaip fizinis ar seksualinis smurtas, nelaimingas atsitikimas, karas ar kitos siaubingos patirtys. Potrauminio streso...
 • Stambioji motorika – lavinimo būdai

  Stambioji motorika yra kompleksiškų judesių, kurie reikalauja koordinacijos ir valdymo, gebėjimas. Ji apima raumenų grupių, rankų ir kojų sąveiką, taip pat kūno stabilizavimą. Stambioji motorika yra svarbi žmogaus vystymuisi ir gebėjimui funkcionuoti kasdieniame gyvenime. Nuo ankstyvojo vaikystės amžiaus, kai vaikai mokosi sėdėti, laikytis, griebti daiktus ir judėti, stambioji motorika...
 • Kuo sergančio Alzheimerio liga  asmens priežiūra  globos namuose pranašesnė negu priežiūra namuose?

  Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje demencija serga daugiau kaip 55 mln. žmonių, be to, kasmet nustatoma beveik 10 mln. naujų atvejų. Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi demencijos forma, sudaranti 60–70 proc. visų atvejų. Naujajame tyrime prognozuojama, kad iki 2050 m. Alzheimerio liga sergančių žmonių skaičius patrigubės. Dešimtmečius apie...
 • Ar verta gerti žuvų taukus? Privalumai ir šalutinės pasekmės išsamiai išnagrinėtos

  Sveiki! Šiandien kalbėsime apie žuvų taukus ir jų naudą mūsų organizmui. Ar verta įtraukti juos į savo mitybą? Tai klausimas, kuris dažnai kelia diskusijas sveikos gyvensenos entuziastų tarpe. Žuvų taukai garsėja savo gausiu omega-3 riebalų rūgščių kiekiu, kurios gali turėti įvairių teigiamų poveikių mūsų sveikatai. Tačiau, ar jie iš tiesų verti dėmesio ir ar jų nauda viršija galimus...
 • Kaip efektyviai mokytis ir geriausiai išnaudoti ket bilietus?

  Ruošiantis kelių eismo taisyklių (KET) egzaminui, svarbu ne tik įsisavinti teoriją, bet ir praktiškai taikyti įgytas žinias. Vienas iš efektyviausių būdų tai daryti – naudotis KET bilietais, kurie simuliuoja realaus egzamino sąlygas. Tačiau kaip iš maksimaliai išnaudoti šią mokymosi priemonę? Šiame straipsnyje pateikiame patarimus, kaip efektyviai mokytis naudojant, išlaikant motyvaciją...
 • Smulkioji motorika – lavinimo būdai

  Smulkioji motorika yra sudėtinga ir subtili motorinės veiklos forma, susijusi su smulkių raumenų grupių kontrolės ir koordinacijos įgūdžiais. Ji apima įvairias veiklas, kurios reikalauja smulkiosios motorikos įtraukimo, tokių kaip rašymas, piešimas, drobės modeliavimas ir kiti manipuliaciniai veiksmai su smulkiais objektais. Smulkiosios motorikos lavinimas vaikystėje yra ypač svarbus, nes...
 • Logopedas Vilniuje: kaip atrasti gerą specialistą ir gauti efektyvią pagalbą

  Dar ne taip seniai, logopedas daugeliui asocijavosi tik su liaudyje vadinamu vaikišku „šveplumu“. Plintant edukacijai, domėjimas logopedų paslaugomis proporcionaliai auga, o su juo didėja ir specialistų pasiūla. Tai ypatingai pastebima sostinėje, kur nesunku pasiklysti skelbimų, straipsnių ir kitokios virtualios informacijos gausybėje. Todėl šįkart, trumpai ir aiškiai – ką...
 • Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia?

  Kalbos sutrikimai: kaip jie pasireiškia? Kalba yra vienas iš pagrindinių būdų, kuriuo žmonės išreiškia savo mintis ir bendrauja su kitais, tačiau ne visi turi privilegiją sklandžiai kalbėti. Kalbos sutrikimai gali paveikti tiek vaikus, tiek suaugusius, tad šiame straipsnyje išnagrinėsime kalbos sutrikimus, jų priežastis, įveikos galimybes, ir tai, kaip mikčiojimo ar greitakalbystės terapija...
 • Jautrus vaikas: kaip pasiruošti kirpyklai?

  Jautrus vaikas yra tas, kuris pasižymi itin jautria nervų sistema, dideliu emociniu jautrumu ir gebėjimu pajusti bei suprasti kitų jausmus ir reakcijas. Toks vaikas gali būti labiau jautrus išoriniam pasauliui ir jo dirgikliams, gali skirti didesnį dėmesį smulkmenoms arba giliau įsijausti į kitų žmonių emocijas. Jautrus vaikas dažnai stipriau nei kiti reaguoja į įvairias netikėtas situacijas,...
 • Kognityvinė elgesio terapija paaugliams Vilniuje: specialistų pagalba gyvai ir internetu

  Paauglystė gali būti sudėtingas laikotarpis tiek paaugliams, tiek jų tėvams. Dažnai šiame amžiuje iškyla emocinės ar psichologinės problemos, su kuriomis susidurti gali būti iššūkis. Kognityvinė elgesio terapija (KET) yra vienas iš veiksmingų būdų padėti paaugliams ir jų tėvams spręsti savo psichologines problemas. Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip KET gali būti taikoma...
 • Kaip sutvarkyti dantis ir puikiai pailsėti grįžus į Lietuvą atostogoms?

  Vasara – laikas, kai visi, tiek Lietuvą aplankyti sugrįžtantys emigrantai, tiek ir patys gydytojai, mėgaujasi šiltu oru, atostogauja ir atgauna jėgas. Odontologijos klinika "Aš šypsausi" Klaipėdoje, esanti adresu Tilžės 27, puikiai supranta vasaros svarbą ir kviečia jus pasirūpinti savo šypsena iš anksto planuojant apsilankymą. Patarimai, kaip efektyviai susiplanuoti...
 • Periodontitas: nematomas pavojus Jūsų šypsenai

  Periodontitas: Nematomas pavojus Jūsų šypsenai Daugelis žmonių net neįtaria, jog jų dantys gali būti rimtoje pavojaus zonoje. Gydytoja periodontologė, med.dr. Laura Žiūkaitė atkreipia dėmesį į periodontitą - lėtinę dantenų ligą, kurios simptomai dažnai lieka nepastebėti, kol nepasiekia pažengusio etapo. Kas yra periodontitas? Tai yra dantenų ir aplink dantis esančių...
 • 10 klausimų apie drėgmės surinkėjus. Atsako specialistas

  Renkantis drėgmės surinkėją reikia kuo daugiau dėmesio skirti parametrams, kurie gali padėti geriau suprasti – ko jums reikia ir kas geriausiai tinka Jūsų namuose. Apskritai šiuo metu vadybininkai, kurie prekiauja tam tikra įranga, teikia konsultacijas internetu. Tai yra labai puiki pagalba tiems, kurie nori kuo greičiau rasti tinkamą įrangą, nesugaišti daug laiko. Štai drėgmės...
 • Kosmetika su placenta - visapusiška priežiūra

  Kaip suteikti veido odai 100% gyvybingumą? „TianDe“ pateikia aukščiausius reikalavimus atitinkančią stulbinančią senėjimą stabdančią priemonę. „Placentinėje serijoje“ yra daugiau nei 100 gyvybiškai svarbių elementų, kurie apsaugos jūsų veido odą nuo su amžiumi susijusių pokyčių. 40 metų atrodyti kaip 30? Jokių problemų! Genialus gamtos išradimas – placenta...
 • Panikos atakos paauglystėje: kaip suvaldyti ir padėti vaikui?

  Paauglystė – tai laikotarpis, kuris dažnai pasižymi dideliais pokyčiais ne tik fiziniais, bet ir emociniais. Paaugliai susiduria su daugybe iššūkių, o vienas iš jų gali būti netikėtai prasidėjusios panikos atakos. Šio straipsnio tikslas yra suteikti žinių apie tai, kaip panikos atakos gali paveikti paauglius, kaip jas atpažinti, ir svarbiausia – kaip su jomis susidoroti. Panikos...
 • Mikčiojimo gydymas: kaip pagerinti kalbos sklaidumą?

  Spalio 22 – oji – Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas yra kalbos ir komunikacijos sutrikimas, kuris gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems. Šis sutrikimas būna arba trumpalaikis ir praeina savaime, ypač vaikystėje, arba ilgalaikis. Tai yra kompleksinis reiškinys, kurio priežastys įvairios: fiziologinės, psichologinės ir socialinės. Mikčiojimo...