Lytinių ląstelių užšaldymas – savo kokybiškų ląstelių padėjimas į banką ir saugojimas ateičiai

2023 m. vasario 6 d.

Naujausių technologijų dėka pagalbinio apvaisinimo galimybės sparčiai didėja ir šiandien jau įmanoma tai, ko dar visai neseniai nebuvo galima net įsivaizduoti. Lytinių ląstelių ir embrionų užšaldymas bei jų panaudojimas vėliau – jau keliolika metų Lietuvoje žinoma procedūra. Pasaulyje ši reprodukcinės funkcijos išsaugojimo galimybė siūloma dar seniau. Plačiau apie ją pasakoja vaisingumo centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė, vaisingumo specialistė Rasa Dargienė.

Dėl kokių priežasčių ir kokiu tikslu šaldomos lytinės ląstelės

Pasak gydytojos akušerės ginekologės, į vaisingumo centrus dėl reprodukcinės funkcijos išsaugojimo kreipiasi vis daugiau pacientų. Tai lemia daugelis priežasčių.

Vienos iš jų – medicininės, kai dėl sunkios ligos ar numatomo gydymo pasveikus gali labai sumažėti galimybė susilaukti vaikų ar netgi žmogus gali tapti nevaisingu. Vis dažniau tiek jaunas, tiek vyresnes moteris užklumpa piktybinės onkologinės kraujo, krūtų, dubens organų ligos, sarkoma (piktybinis navikas, kylantis iš jungiamojo audinio – kaulų, kremzlių, riebalų, kraujagyslių, kraujodaros organų). Neigiamos įtakos vaisingumui gali turėti ir autoimuninės ligos, kiaušidžių gerybiniai susirgimai – gerybiniai tumorai, didelio laipsnio ir progresuojanti endometriozė, kiaušidės plyšimas ar apsisukimas – sukeliantys riziką priešlaikiniam kiaušidžių funkcijos išsekimui, Ternerio sindromas. Vyrams tokio gydymo gali prireikti dėl onkologinių susirgimų, sėklidžių traumos, chirurginių operacijų ar genetinių bei chromosominių ligų.

Kita priežastis, dėl kurios norima užšaldyti lytines ląsteles ar embrionus – šeimos planavimo atidėjimas vėlesniam laikui, kai dėl vyresnio amžiaus labai sumažėja pastojimo galimybė, didėja persileidimo rizika, moterims blogėja kiaušidžių funkcija, rezervas. Tokiu atveju pacientai ryžtasi lytinių ląstelių (spermatozoidų, kiaušialąsčių), o sukūrusieji šeimas – pagalbinio apvaisinimo procedūrų būdu užaugintų embrionų saugojimui ateičiai.

Pasak R. Dargienės, tai, ką būtent, kada ir kaip užšaldyti priklauso nuo paciento amžiaus, šeimyninės padėties, sveikatos būklės, situacjos skubumo ir kitų veiksnių. Geriausią kiekvienu atveju sprendimą gali pasiūlyti vaisingumo specialistas.

Kalbant apie tai, kokio amžiaus pacientai gali kreiptis dėl lytinių ląstelių užšaldymo, gydytoja sako, kad Lietuvoje vaisingumą išsaugančios paslaugos gali būti teikiamos visiems – vaikams iki 18 metų (pagal PSO) bei suaugusiems. Jas teikia lytinių ląstelių banko licenciją turinčios įstaigos, tarp jų ir vaisingumo centrai „Northway“.

Kaip vyksta užšaldymo procedūra

Biologinės medžiagos užšaldymas – tai procesas, kuomet labai žemoje temperatūroje sustabdomos biocheminės reakcijos, bet išlaikomas ląstelės gyvybingumas. Galimi du šaldymo būdai – lėtasis ir greitasis, vadinamas vitrifikacija. Vitrifikacijos metu, naudojant apsauginius krioptotektorius ląstelės užšaldomos labai greitai, nesusiformuojant ledo kristalams, galintiems pažeisti ląstelių struktūras. Pasak R. Dargienės, vaisingumo centruose „Northway“ taikomas būtent šis lytinių ląstelių šaldymo metodas.

„Kriobiologijos – mokslo, tiriančio neigiamos temperatūros (nuo 0 °C iki artimos absoliutiniam nuliui) poveikį gyvosioms sistemoms, pažanga labai pagerino pagalbinio apvaisinimo gydymo rezultatus bei sumažino komplikacijų grėsmes, lėmė lytinių ląstelių bankų atsiradimą, donorystės programų įdiegimą. Todėl dabar galime skatinti vieno embriono kėlimo strategiją, mažindami daugiavaisio nėštumo dažnį ir su tuo susijusias komplikacijas. Galimas pagalbinio apvaisinimo gydymo ciklo segmentavimas, siekiant išvengti hiperstimuliacijos komplikacijų bei parinkti palankiausią laiką embriono kėlimui“, – naujomis galimybėmis džiaugiasi gydytoja.

Kiek lytinių ląstelių ar embrionų reikia užšaldyti ir ar vėliau jos visos tinka apvaisinimui

Užšaldomų lytinių ląstelių skaičius priklauso nuo moters amžiaus. R. Dargienė pabrėžia, jog norint išvengti nerealių lūkesčių, svarbu pacientams suteikti teisingą informaciją apie jų galimybes ir individualų poreikį, planuojant kiaušialąsčių užšaldymą.

Moterims iki 35 metų amžiaus sėkmingo nėštumo tikimybė iš vienos kiaušialąstės siekia 5–6 procentus, todėl rekomenduojame užšaldyti 10–15 kiaušialąsčių. Vyresnėms moterims dėl lytinių ląstelių kokybės pakitimų rekomenduojamas didesnis kiaušialąsčių skaičius. Pasak gydytojos, tokiais atvejais vieno gimusio kūdikio galima tikėtis iš 20–25 užšaldytų kiaušialąsčių.

Tikslios mūsų šalies statistikos nėra, tačiau R. Dargienė dalinasi 2019 m. Švedijos mokslininkų atliktame tyrime pateikiamais duomenimis, pasak kurių 29 proc. iš 1254 pacienčių po vaisingumo išsaugojimo procedūrų, panaudojus užšaldytus embrionus, 54 proc. sulaukė gyvų kūdikių. 8 proc. moterų, panaudojus užšaldytas kiaušialąstes, pasiektas 46 proc. gimusių gyvų kūdikių rezultatas. Iš 5 proc. moterų, kurioms pagalbinio apvaisinimo procedūrų metu buvo panaudotas kiaušidžių audinys, gyvų kūdikių susilaukė 7 proc.

Remiantis vaisingumo specialistės praktine patirtimi, didžiausia nėštumo tikimybė – naudojant užšaldytus embrionus. Po kiaušialąsčių vitrifikacijos ir atšildymo apvaisinimui tinka tik dalis jų. Geriausiai šaldymo procedūras „išgyvena“ spermatozoidai. Atšildžius, jų kokybė beveik nekinta.

Pasak gydytojos, užšaldytos lytinės ląstelės ar embrionai gali būti saugomi 10 ir daugiau metų. Saugojimo poreikis kiekvienu atveju aptariamas individualiai.

Kiek kainuoja lytinių ląstelių (kiaušialąsčių, spermatozoidų, embrionų) šaldymas

Pasak medicinos centro „Northway“ sveikatos projektų vadovės Inetos Pačiauskaitės, lytinių ląstelių (kiaušialąsčių, spermatozoidų) ir embrionų šaldymo paslauga teikiama kartu su saugojimo paslauga.

Nuo 2022 m. liepos mėn. įsigaliojo pagalbinio apvaisinimo įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos embrionų šaldymas ir jų saugojimas pirmuosius du metus su nevaisingumo problema susiduriančioms poroms kompensuojamas iš valstybės biudžeto. Vėliau dar aštuonerius metus užšaldyti embrionai gali būti saugomi sutuoktinių (partnerių) lėšomis. Jie taip pat gali pareikšti valią dėl ilgesnio saugojimo laikotarpio. Pasibaigus embrionų saugojimo terminui pagal sutuoktinių (partnerių) raštu pareikštą valią, mirus vienam arba abiems sutuoktiniams (partneriams), taip pat pasibaigus santuokai arba registruotai partnerystei, jeigu abu sutuoktiniai (partneriai) yra patvirtinę sutikimą dėl embrionų panaudojimo donorystei, embrionų laikymas sveikatos apsaugos ministro nustatytais pagrindais ir tvarka tęsiamas valstybės biudžeto lėšomis, tačiau jis trunka ne ilgiau kaip dešimt metų nuo embrionų donacijos.

Iki įsigaliojant šiai tvarkai pora už embrionų saugojimą mokėdavo savo lėšomis lytinių ląstelių bankui neterminuotą laiką, nes nebuvo teisiškai įtvirtintas embrionų saugojimo laikotarpis. Embrionų saugojimo kainos buvo lygiavertiškos šiuo metu finansuojamai saugojimo paslaugos kainai (1 mėn. – apie 30 eurų). Galiojant senajai tvarkai poros, kurios turėjo saugojamų embrionų, buvo suvaržytos neterminuotų nuostatų – užtikrinti nepanaudotų embrionų saugojimą. Todėl, siekdamos išvengti išlaidų poros dažnai pasirinkdavo embrionų donaciją – perleisdavo juos kitoms poroms, nors psichologiškai joms tai buvo nepriimtina. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, porai saugojimas valstybės biudžeto lėšomis užtikrinamas pirmus du metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios, o likęs saugojimo laikas, kurį pora gali pasirinkti, priklauso nuo jos sprendimo.

Lytinių ląstelių – kiaušialąsčių ir spermatozoidų, – šaldymo ir saugojimo tvarka nepasikeitė. Lytinės ląstelės (kiaušialąstės ir spermatozoidai), kurie yra nepanaudojami čia ir dabar embrionų kūrimui yra šaldomi ir saugomi lytinių ląstelių banke. Kaina priklauso nuo saugojimo laikotarpio ir lytinių ląstelių bankų kainodaros, ji svyruoja nuo 200 iki 500 eurų per metus.

Įsigaliojus naujai tvarkai, poros patiria mažiau finansinių išlaidų, norinčių išskirtinai pasinaudoti tik šia paslauga (užšaldyti ir saugoti embrionus) nepadaugėjo, tačiau pastebimas didesnis susidomėjimas šia paslauga. Remiantis oficialiai skelbiamais duomenimis, pagalbinio apvaisinimo paslaugomis besinaudojančių porų skaičius kasmet auga. Pagal LR SAM 2022-11-24 įsakymu Nr. V-1742 patvirtintoje Embrionų donorystės programos 2022-2023 metų veiksmų plane pateiktus duomenis, 2019 m. buvo atliktos 2254, o 2021 m. – 2292 pagalbinio apvaisinimo procedūros. Vertinant pagal konkretų rodiklį – bendrą 2019–2021 m. Lietuvoje atliktų pagalbinio apvaisinimo procedūrų skaičių, tenkantį 1 mln. gyventojų – 2019 m. 1 mln. gyventojų teko 807 pagalbinio apvaisinimo procedūrų, 2021 m. – 817 procedūrų. Taigi, tendencija yra didėjanti ir ji, vaisingumo specialistų nuomone, dažnai nulemta porų informuotumo didėjimo pagalbinio apvaisinimo tema ir galimybėmis jomis pasinaudoti.

„Vaisingumo centruose „Northway“ esame sukaupę ilgametę patirtį naudojant ir vystant kriobiologijos technologijas. Vis dažniau dėl įvairių medicininių bei socialinių priežasčių dėl lytinių ląstelių išsaugojimo ateičiai besikreipiantiems pacientams šiandien galime pasiūlyti geriausiai jų poreikius atitinkantį sprendimą. Mūsų centruose siūlomas ne tik spermatozoidų, kiaušialąsčių, embrionų užšaldymas, bet ir kitos vaisingumą išsaugančios procedūros – kiaušidžių funkcijos slopinimas gonadotropiniais preparatais, kiaušidžių transpozicijos operacijos prieš radioterapijos kursą. Gydytojų kvalifikacija šiuo metu labai išaugusi, naudojami metodai ženkliai patobulėję, todėl visi norintys išsaugoti reprodukcinę funkciją vėlesniam laikui, turėtų atvykti pasitarti su specialistais“, – baigdama pokalbį akcentuoja gydytoja akušerė ginekologė Rasa Dargienė.

Nauji straipsniai

 • Kaip prižiūrėti odą po depiliacijos cukraus pasta?

  Plaukų šalinimas cukrumi yra plaukų šalinimo būdas, kuris egzistuoja šimtmečius. Tai saugi ir švelni alternatyva vaškavimui. Cukravimas pašalina plaukus nuo šaknų, todėl oda išlieka lygi ir be plaukų kelias savaites. Cukrus dažnai laikomas natūralesne vaškavimo alternatyva, nes jame nenaudojamos jokios drastiškesnės cheminės medžiagos ar dirbtiniai ingredientai. Cukraus pasta tepama ant...
 • Kodėl verta kanapių sėklas įtraukti į kasdienę mitybą?

  Kanapės yra viena seniausių ūkinių augalų pasaulyje, naudojamas ne tik kaip maistas, bet ir kaip tekstilės inovacija bei medicinos ingredientas. Mūsų senoliai nuo seno žinojo šio naudingojo augalo gerąsias ir naudingąsias savybes, todėl jomis naudojosi ir taip pasilengvindavo savo buitį, bei žinoma praturtindavo savo mitybą, naudingomis medžiagomis, kurios yra gaunamos iš kanapių sėklų....
 • Reumatas ir reumatinės ligos: skirtumai, simptomai, eiga ir gydymas

  Dažnas mūsų visuomenėje vis dar linkęs reumatu įvardyti daugelį raumenų, sąnarių ar minkštųjų audinių ligų. Tačiau Medicinos diagnostikos ir gydymo centro reumatologė Jūratė Eidžiūnienė pabrėžė, jog reumatas – širdies ir vožtuvų patologija, dažniausiai pažeidžianti širdį, sąnarius ir kitus organus, tuo tarpu reumatiniais susirgimais vadinamos kaulų ir sąnarių ligos bei pažeidimai. Kodėl...
 • Grožio mokymai – naujos karjeros pradžiai arba esamos tobulinimui

  Yra daugybė priežasčių, kodėl verta pagalvoti apie grožio mokymus – grožio pramonė kasmet auga, o tai reiškia, kad grožio specialistams atsiveria daugiau perspektyvų ir daugėja klientų. Grožio industrija puikiai tinka tiems, kurie yra atviri ir kūrybingi. Tai su klientais susidurianti sritis, todėl ji tinka žmonėms, kuriems patinka nuolat bendrauti su kitais. Jei šiuo metu svarstote apie...
 • Kremas su peptidais – ginklas nuo raukšlių?

  Peptidai, dar vadinami polipeptidais, yra cheminiai junginiai, kurių sudėtyje yra daug aminorūgščių, sudarančių baltymus, kurių reikia žmogaus organizmui optimaliai funkcionuoti. Peptidai yra vieni iš labiausiai aptarinėjamų ingredientų odos senėjimą stabdančių priemonių srityje. Kremai su peptidais pasižymi nepaprasta nauda: atgaivina odą, stiprina ją ir daro atsparesnę. Tačiau peptidai...
 • CO2 lazeris – inovatyvus būdas spręsti dermatologines problemas

  Anglies dioksido lazeriu atliekamas odos paviršiaus atnaujinimas naudojamas įvairioms odos ligoms gydyti. Anglies dioksido lazeriai labai tiksliai pašalina plonus odos sluoksnius, minimaliai pažeisdami aplinkines struktūras. Anglies dioksido lazerinis odos atnaujinimas prisideda prie kitų gydymo būdų, įskaitant tretinoino (Retin-A®) produktus, vitamino C losjoną, alfa hidroksirūgštis,...
 • Ar galvos mezoterapija gali padėti sustabdyti plaukų slinkimą?

  Galvos mezoterapija – tai gydymo metodas, taikomas švirkščiant į galvos odą plaukams reikalingų vitaminų, mineralų ir aminorūgščių mišinius. Taikant šį metodą plaukų folikulus maitinantys komponentai lengvai įsitvirtina plaukuose. Tokiu būdu galima gydyti plaukų slinkimą, nes jis storina išretėjusius plaukus, plaukai tampa stipresni ir blizgesni. Kodėl galvos mezoterapija...
 • Lūpų putlinimo kursai – ką reikėtų žinoti prieš pradedant mokytis?

  Lūpos yra dinamiškiausia iš visų veido struktūrų, kurias komplikuoja nervų-kraujagyslių tinklas, gleivinė ir raumenys. Lūpų užpildai gali būti bauginantis gydymo būdas tiek naujiems, tiek patyrusiems gydytojams. Todėl lūpų užpildų kursuose daugiausia dėmesio skiriama injekcijų įgūdžiams lavinti, kad būtų galima procedūrą atlikti bet kokio dydžio ir formos lūpoms. Pagrindiniai mokomieji...
 • Natūralus būdas sumažinti osteoartrito keliamą skausmą

  Senstant žmogaus kūnas keičiasi, praranda dalį lankstumo. Sąnariai – ne išimtis. Jie dyla, o su amžiumi sąnario sutepimas tampa plonesnis ir mažiau slidus. Ilgainiui gali pasireikšti osteoartritas. O kas būtent tai yra ir kaip spręsti šią sveikatos problemą? Kas yra osteoartritas? Osteoartritas yra tipiškas nusidėvėjimas arba plonėjimas sąnario kremzlės, dažniausiai – kelio...
 • Kaip lazerinis plaukų šalinio aparatas gali paveikti kūno audinius?

  azeriai plačiai taikomi gydant ir diagnozuojant ligas bei įvairiose medicinos srityse. Lazerinis plaukų šalinimo aparatas, kaip ir kiti metodai, turi privalumų ir trūkumų. Lazerio spinduliavimas keičia ląstelių metabolizmą ir ląstelių funkcijas. Šiuos pokyčius gali lydėti nepageidaujamas šalutinis poveikis, kurį galima stebėti per metabolitų lygio pokyčius organizme. Remiantis šia išvada,...
 • Medicininė apranga – šiuolaikiniai audiniai ir pluoštai

  Šiuolaikinės medicininės darbo aprangos gamintojai susiduria su daugybe iššūkių, kuriuos reikia įveikti, norint pasiekti sėkmę rinkoje. Apie medicininės aprangos gamintojų aktualijas mums sutiko papasakoti įmonės „Baltas Stilius“ vadovė Loreta Tiagun: „Kalbant apie medicininę aprangą, svarbiausi yra higienos ir saugos reikalavimai bei įvairūs standartai. Medicininės...
 • Kaip pagerinti nuotaiką niūriomis dienomis?

  Kai oras už lango visiškai nedžiugina, tikrai galite praskaidrinti savo nuotaiką. Tą padaryti nėra taip sudėtinga: tereikia vadovautis keliais žemiau pateiktais patarimais. Pakankamai dėmesio skirkite mitybai Kai nuotaika nėra pati geriausia, gana dažnai norisi suvalgyti greito maisto ar saldumynų. Vis dėlto, toks pasirinkimas tikrai nėra pats geriausias. Naudinga žinoti, kad tam tikri...
 • Kineziterapeutė apie fizinę kūdikių raidą ir dažniausias tėvų daromas klaidas

  „Tėvai, auginantys mažylius, iš didelės meilės neretai persistengia. Viena dažniausių klaidų yra pernelyg didelis kūdikio saugojimas, pasireiškiantis jo judėjimo ribojimu arba pastangomis atlikti viską už jį. Dėl to gali būti vėliau įgyjami motoriniai įgūdžiai, vaikui nesukuriamos sąlygos bei stimulas mokytis“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė...
 • Paprastas ir praktiškas šeimos gydytojo patarimas, kaip lengviau išgyventi laiko persukimą

  Jau šį savaitgalį ir vėl persuksime laikrodžius – šįkart vieną valandą į priekį ir pereisime prie vadinamojo vasaros laiko. Kai kuriems toks rodyklių pasukimas reikšmingos įtakos neturi, kiti gi mieliau visai nesuktų laiko, esą tai sukelia ne tik daug nepatogumų, bet ir pablogėja savijauta. Apie tai šiandien kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro šeimos gydytoju Viliumi...
 • Šlapimą sugeriančių gaminių sugrupavimas ir pacientų apklausa

  Valstybinė ligonių kasa pateikė pasiūlymą, kaip sugrupuoti slaugos priemones (sauskelnes, įklotus, vienkartines paklodes). Savo pasiūlymus šiuo klausimu teikė ir VšĮ „Inkocentras“. Naują grupavimą, kuris lems, kokios priemonės liks kompensuojamų prekių sąraše, sveikatos apsaugos ministras jau pasirašė. VšĮ „Inkocentras“ vadovė Jurga Misevičienė dalinasi savo...
 • Kanabidiolis (CBD) – ką apie jį žinome ir ką galime sužinoti naujo?

  Pastaruoju metu CBD yra ypatingai dažnai eskaluojama tema viešojoje erdvėje – tai medžiaga, kurią galime rasti gaivinančiame kokteilyje, rytinėje kavoje, šokolade ar net kosmetikoje. Tačiau kas iš tiesų yra CBD? Ir kodėl jis toks populiarus? Kuo kanabiliolis skiriasi nuo marihuanos, (pluoštinių) kanapių? CBD arba kanabidiolis yra antras labiausiai paplitęs aktyvusis...
 • Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena

  Šiandien siekiama didinti informuotumą ne tik apie šią ligą, bet ir paskatinti visuomenę labiau domėtis ir kitomis, epidemijas sukeliančiomis, ligomis. Kvėpavimo organų tuberkuliozė – sunki, tuberkuliozės mikobakterijos sukeliama infekcinė liga, plintanti per orą su dalelėmis. Liga pasireiškia stipriu, daugiau nei tris savaites trunkančiu kosuliu, net kraujingu atsikosėjimu, skausmu...
 • 3 priežastys, kodėl verta naudoti kosmetikos produktus su vitaminu C

  Kosmetikos produktai, kurių sudėtis praturtinta vitaminu C ar jo dariniais, turi daug naudos jūsų odai. Vitaminas C, kitaip askorbo rūgštis ir stabilūs vitamino C dariniai, tokie kaip etilaskorbo rūgštis, padeda pašviesinti pigmentines dėmes, sumažinti odos paraudimus, skatina kolageno gamybą odoje bei gali apsaugoti nuo oksidacinio streso. Be to, produktus su vitaminu C yra saugu naudoti...
 • Kaip padidinti drėgmę namuose?

  Per sausas namų oras daro įtaką ne tik Jūsų išvaizdai, tačiau taip pat ir nuotaikai. Kai drėgme namuose nesiekia reikalingų 40-60 procentų dažniausiai jaučiamas dirglumas, žmogus blogai miega, jis gali nuolatos kosėti, jo akys gali traiškanoti ir panašiai. Suprantama, kad tokiu atveju reikia ieškoti priemonių, kurios gali padėti kuo greičiau ir svarbiausia – visam laikui pakelti drėgmę...
 • Medicininės pažymos – darbui, vairuotojams, ginklui ir laivavedžiams

  Medicininė pažyma – itin svarbus dokumentas, patvirtinantis žmogaus sveikatos būklę. Medicininė sveikatos patikra leidžia užtikrinti, kad žmogus yra sveikas ir gali dirbti, vairuoti, laikyti ginklą ar stoti už laivo vairo. Tačiau visoms šioms veikloms Lietuvoje yra reikalingos skirtingos sveikatos patikros. Ką reikia žinoti apie medicinines pažymas darbui, vairuotojams, ginklui ir...
 • Vertingosios Omega-3 rūgštys: koks šaltinis patikimiausias?

  Tam, kad būtume sveiki, mūsų kūnui reikia įvairių medžiagų. Vienas jų gauname su maistu, o kitas organizmas pasigamina pats. Omega-3 riebiosios rūgštys būtinos norint palaikyti gerą sveikatą ir jos priklauso pirmąjai kategorijai, t. y. jų privalome gauti iš maisto. Ką žmogaus organizme veikia omega-3? Šios rūgštys priklauso polinesočiųjų riebalų grupei. Jas galima skirti į: -...
 • Ozonoterapija

  „Neturiu nei kada atsikvėpti…” – tai yra žodžiai, kuriuos tariame vos ne kasdien. Beprotišku greičiu skubame gyventi, nuolat jaučiame stresą, kvėpuojame užterštu oru, valgome daug nekokybiško maisto. Nesustojame tol, kol kūnas nepradeda maištauti. Norėdami greičiau tapti darbingi su ligomis dažniausiai kovojame pasitelkdami stiprius vaistus, chirurgo skalpelį, o mūsų...
 • Kosmetologo apranga. Kokia ji?

  Kosmetologija yra grožio srities specialybė, kuri apima plaukų, odos ir nagų priežiūrą. Tai yra profesija, kuri reikalauja profesionalios išvaizdos ir tinkamos darbo aprangos, kadangi ji apima artimą darbą su klientais ir teikiamomis paslaugomis. Apranga yra svarbi kosmetologo darbo dalis. Ką dėvi kosmetologijos srities darbuotojai? Uniformos Dauguma kosmetologų renkasi uniformas....
 • Pogimdyvinė depresija – kaip ją atpažinti?

  Pogimdyvine depresija yra vadinama depresijos forma, galinti išsivystyti ne tik pirmaisiais mėnesiais, bet ir praėjus pusei metų ar vieneriems metams po vaiko gimimo. Šiame laikotarpyje išryškėja žmogaus emocinės būsenos, elgesio pasikeitimai. Pogimdyvinė depresija moterims pasireiškia dažniausiai, tačiau svarbu paminėti, kad šia depresijos forma gali susirgti ir vyrai. Dėl kokių priežasčių...
 • Odos tipų skirtumai, kokias priemones ir procedūras pasirinkti?

  Ar po masažų ir veido procedūrų seanso SPA salone jaučiatės atsipalaidavusi, žvali ir atjaunėjusi? Taip yra todėl, kad veido procedūros gerina kraujotaką ir yra puikus būdas palepinti odą. Tačiau šiandien salonuose yra daugybė veido procedūrų – nuo ​​senėjimą stabdančių iki drėkinančių. Svarbu pasirinkti tą, kuris tinka jūsų odos tipui. Apsilankykite: BABOR SPA -...
 • Kaip atsikratyti pečių ir kaklo skausmo

  Visi norime išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo laiko ir asmeninio gyvenimo. Jei rasime laiko, galbūt turėsime galimybę pasirūpinti savimi. Tačiau to tikimybė - gan minimali. Dėl savo įtemptos dienotvarkės neturime laiko atsipalaiduoti ir detoksikuoti savo kūną, atsiranda kūno skausmai. Viena iš dažniausiai suaugusiųjų problemų yra pečių ir kaklo skausmas. Tai sukelia nuolatinį diskomfortą, kurio...
 • Funkcinės magnetinės stimuliacijos veiksmingumas gydant šlapimo nelaikymą

  Funkcinės magnetinės stimuliacijos veiksmingumas gydant šlapimo nelaikymą Šlapimo nelaikymas tampa vis dažnesne sveikatos problema, pasireiškiančia įvairiose amžiaus grupėse tiek moterims, tiek ir vyrams. Jis gali atsirasti netikėtai, staiga ir būti laikinas sutrikimas dėl kai kurių sveikatos būklių (šlapimo takų infekcija, vaistų poveikis) ar tapti lėtine, ilgus metus gyvenimo kokybę...
 • 2 priežastys, kodėl oda sensta ir patikimi būdai atsukti laiką atgal

  Žmogaus organizmui senėjant, pirmiausia pokyčius pastebime odoje. Dar gerokai prieš regimiems pokyčiams atsirandant, odoje ilgai vyksta senėjimo procesai. Dabartinis mokslas ne tik gali juos įvardinti, bet ir žino būdų pristabdyti odos senėjimą ar net šiek tiek atsukti laiką atgal. Įmonės Skindevs kosmetikos gamybos vadovė Kotryna Griauzdaitė-Liberė sako, kad kalbant apie odos senėjimą,...
 • Produktai su placenta – vis dar egzotika kosmetikos rinkoje?

  Gydomąsias placentos savybes aprašė dar Hipokratas, o Rytų šalyse placenta nuo seno buvo naudojama įvairioms ligoms gydyti. Tačiau į mūsų kosmetikos pramonę placenta atėjo palyginti neseniai – jau 20 a. Kas yra placenta, kaip ji išgaunama ir kaip ji veikia odą? Padeda odai atsinaujinti Vienu placentos panaudojimo tradicinėje medicinoje pradininkų laikomas Vladimiras Filatovas....
 • Mitai, kuriuos turėtumėte žinoti apie CBD produktus

  CBD – jau kuris laikas itin populiari medžiaga vadinama kanabinoidu, kuri randama kanapių augaluose ir su kuria yra gaminami įvairūs produktai – aliejai, kapsulės, kosmetika. Šiuo metu vyksta daugybė diskusijų apie CBD produktų naudą ir žalą, tad ima ryškėti ir keletas mitų, kurie apsunkina šios medžiagos supratimą ir paprastai klaidina žmones. Štai keletas dažniausių su...
 • Vidaus organų pakitimai ilgai neišsiduoda, tačiau vienas tyrimas juos leidžia pamatyti akimis

  Ar yra tekę mėnesių mėnesius kęsti neaiškų skausmą ir niekaip nerasti jo priežasties? Siekiant nustatyti simptomų atsiradimo priežastis, gali padėti greitas ir saugus echoskopijos tyrimas. Visiškai neskausmingas vidaus organų tyrimas ultragarsu ne tik nesukelia jokio diskomforto, bet ir yra viena tiksliausių diagnostinių procedūrų. Nepaisant to, vis dar pasitaiko pacientų, delsiančių atlikti...
 • Pirmosios dienos po regos korekcijos lazeriu. Ko tikėtis?

  Šiuolaikinės lazerių technologijos taip ištobulintos, jog šiandien akis operuoja itin preciziškai ir greitai, o regos korekcija lazeriu galima net ir itin jautrias akis ar plonas ragenas turintiems žmonėms. Tam net nėra būtinas žmogaus prisilietimas – tik tiek, kiek reikia pasiruošti procedūrai. Šitai lėmė ir tai, kad vis daugiau žmonių ryžtasi atsisakyti akinių ar kontaktinių lęšių ir...
 • Nugaros skausmas tarp menčių: kodėl atsiranda ir kaip jį gydyti?

  Kaklo ar apatinės nugaros dalies skausmas yra daug dažnesnis, bet ir skausmas tarp menčių arba krūtininės stuburo dalies skausmas, pasak kineziterapeutų, gali pasireikšti nors kartą gyvenime iki 30 proc. žmonių. Kas jį paprastai sukelia, kokiais atvejais skausmas tarp menčių yra pavojingas ir kada reikėtų skubėti pas specialistą, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos...
 • 10 priežasčių, kodėl verta vartoti maca

  Paslaptingo augalo šaknies milteliai - tai maistinių medžiagų turintis supermaistas, kuris Pietų Amerikoje dėl savo savybių vartojamas jau šimtmečius. Jie gaunami iš Peru Andų kalnuose augančio augalo šaknų. Milteliai žinomi dėl savo gebėjimo padidinti energiją, pagerinti nuotaiką ir sustiprinti lytinį potraukį. Ar jau mintyse žinote, kas tai? Šiame straipsnyje išsiaiškinsime jų dešimt naudų...
 • Pluryal užpildų panaudojimas nosies komplikacijose

  Dr. Bob Khanna dirba su sudėtingu pacientės atveju – po kelių nosies plastikos operacijų gautu estetiškai ir funkciškai prastu rezultatu. Kai į estetinės medicinos specialistą kreipiasi pacientas su sudėtingomis komplikacijomis, prieš sutikdamas imtis šio atvejo, specialistas turi gerai įvertinti savo gebėjimus ir žinias. Būtina įsivertinti turimą patirtį, anatomijos žinias ir...
 • Geležies stokos anemija - kas tai?

  Geležies stokos anemija yra dažna anemijos rūšis – būklė, kai kraujyje trūksta sveikų raudonųjų kraujo kūnelių. Raudonieji kraujo kūneliai perneša deguonį į kūno audinius. Kaip rodo pavadinimas, geležies stokos anemija atsiranda dėl nepakankamo geležies kiekio. Trūkstant pakankamai geležies, jūsų kūnas negali pagaminti pakankamai raudonuosiuose kraujo kūneliuose esančios medžiagos,...
 • Celiulitas: (ne)išsprendžiama problema?

  Artėjant vasaros ir maudymosi kostiumėlių sezonui, daugeliui moterų aktualus tampa celiulito klausimas. Ar įmanoma jį išgydyti? Ar galima paslėpti? O gal celiulitas signalizuoja apie rimtesnes problemas? Ar veiksmingi šiuolaikiniai gydymo metodai, pavyzdžiui VelaShape III? Celiulitas – tai sveikatai nepavojinga, tačiau viena dažniausių moteris kamuojančių estetinių problemų,...
 • 5 regėjimo simtomai, kurių nevalia ignoruoti

  Regėjimo sutrikimai ir akių ligos – vienos iš 10 labiausiai paplitusių sveikatos problemų. Dėl pasikeitusio gyvenimo būdo, nuolatinės akių įtampos dirbant nepalankiose sąlygose (ilgos valandos prie išmaniųjų ekranų, buvimas sausose patalpose ir kt.) vis daugiau žmonių susiduria su regėjimo sutrikimais, akių nuovargiu ir sausumu. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, mažiausiai...
 • Sveika moteris – šviesi ateitis

  Mielos moterys, rūpinkitės sveikata, nesidrovėkite, neatidėliokite būtinų vizitų pas ginekologą! Gydymui yra brangi kiekviena diena! Kovo mėnesį visame pasaulyje vyksta visuomenės informuotumas endometriozės tema: rengiamos konferencijos, mokslininkai supažindina su naujais tyrimų rezultatais, įvairius renginius organizuoja gydytojai, kuriuose neretai akcentuojami, deja, nedžiuginantys...
 • Kovo 4-oji - Tarptautinė žmogaus papilomos viruso  (ŽPV) žinomumo diena

  Klinikos „Sveikatos garantas“ gydytoja akušerė ginekologė Jolita Lukošiūnienė kasmet dalyvauja Lietuvos akušerių ginekologų draugijos (LAGD) inicijuojamose mokslinėse praktinėse konferencijose, skirtose gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitės įprasminimui: aktualijoms, problemoms, sklaidai bei gydymo įgūdžių tobulinimuisi. Statistiniai duomenys skelbia, jog pasaulyje gimdos...
 • Tarptautinė retų ligų diena

  Paskutinę vasario dieną – šiemet vasario 28-ąją - minime tarptautinę retų ligų dieną. Jos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į retų ligų tyrimus, gydymą, mokslininkų įžvalgas, pacientų problemas bei sveikatos įstaigų medikų aktualijas. Europoje retoms ligoms priskiriamos tos ligos, kuriomis suserga mažiau nei 1 žmogus iš 2000, o taip pat kai kurios retos įvežtinės ligos -...
 • Išmani odontologinė įranga - geriausias sprendimas jūsų klinikai

  Jau kuris laikas be jų sunku įsivaizduoti savo kasdienybę - tai išmanūs telefonai, laikrodžiai, intuityvus automobilio valdymas, išmanūs vaikų žaislai, buities prietaisai ir pagaliau išmanūs namai… Ši pažanga taip pat turi didelį poveikį sveikatos priežiūros sričiai, o odontologija nėra išimtis. Technologijos – mokslo žinių pritaikymas praktiniais tikslais – yra ir visada...
 • Vidurių užkietėjimo palengvinimas

  Vidurių užkietėjimo priemonės, tokios kaip pluoštinio papildo vartojimas ar valgymas su dideliu pluošto maistu ir storosios žarnos masažo atlikimas gali padėti judėti. Kitos priemonės gali apimti vidurius laisvinančiuosius ar žvakutės ar klizmos naudojimą. Kas yra vidurių užkietėjimas? Vidurių užkietėjimas įvyksta, kai turite įdėti vis daugiau pastangų, kad tinkamai pasituštinti...
 • Osteopatija vaikams

  Osteopatija yra tinkamiausias diagnostikos ir gydymo metodas vaikams. Ir kuo jaunesnis vaikas, tuo labiau osteopatija jam tinka. Kodėl? Pagrindinė normalaus organizmo funkcionavimo prielaida yra tinkamas kiekvieno organo veikimas ir bendros visų raumenų, kaulų ir sąnarių pusiausvyros palaikymas. Kūdikystėje ši sistema yra trapiausia, o vaisiaus vystymosi, gimdymo ir aktyvaus augimo bei...
 • Mėlynojo pirmadienio depresija - kas tai?

  Prasidėjus žiemai, ir nepaisant su ja susijusiomis kalėdinėmis nuotaikomis, dauguma iš mūsų jau beveik pasiruošę pailsėti nuo darbo ir pasisemti naujų jėgų. Neabejotina, kad šis metų laikas gali šiek tiek varginti žmones, o viena iš labiausiai pripažintų to priežasčių yra sezoninis afektinis sutrikimas, tiesiogiai susijęs su natūralios šviesos trūkumu, kurį patiriame per dieną. Galbūt tikroji...
 • Miego trūkumas, kodėl tai mums kenkia?

  Miego trūkumas, kodėl tai mums kenkia? Kiekvienas organizmas skirtingas, tačiau yra nustatytos rekomenduojamos miego valandos pagal žmogaus amžių ir derėtų laikytis rekomendacijų, kitu atveju rizikuojate susidurti su įvairiausiais miego sutrikimais. Miego trūkumas siejamas su lėtinėmis sveikatos problemomis, kurios paūmėjus mus nuveda pas gydytojus ir ieškome priežasties ne ten, kur derėtų....
 • Paslaugų įvairovė Ingos Gruzdienės ginekologijos klinikoje

  Ingos Gruzdienės klinikoje dirbanti gydytoja ginekologė Raimonda Sinkevičienė atlieka (visas įmanomas) šiuolaikines, inovatyvias estetines medicinos procedūras, patvirtintas moksliniais tyrimais ir ilgamete gydytojų patirtimi. Taikomos trombocitais praturtintos plazmos ir hialurono rūgšties injekcijos intymiai zonai, taip pat terapinės lazerinės procedūros. Gydytoja akušerė-ginekologė...
 • Parama vėžiu sergančių vaikų šeimoms, ką reikia žinoti?

  Vėžys turi didelę įtaką visiems, bet ypač vaikams, kuriems buvo diagnozuota tokia diagnozė. Vaikai susiduria su unikaliais iššūkiais ir prisitaikymais, tačiau gali būti labai atsparūs. Tai padeda pasikalbėti su vaiku apie tai, ko jis gali tikėtis, ir paskatinti jį pasidalyti savo jausmais. Štai keli patarimai, kaip padėti savo vaikui šiuo laikotarpiu. Pasikalbėkite su savo...
 • Burnos ligos ir jų sąsajos su visu organizmu

  Moksliniai tyrimai rodo, kad periodonto ligos, kuriomis serga 20-50% pasaulio gyventojų susijusios su labiausiai pasaulyje paplitusiomis neužkrečiamomis ligomis, tokiomis kaip širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, Alzheimeris, nutukimas, įvairios vėžio formos, reumatoidinis artritas, Parkinsono liga ar net nėštumo komplikacijos. Todėl svarbu suprasti, kad jūsų burnos sveikatos būklė turi...
 • Kada reikėtų kreiptis į vaikų ir paauglių gydytoją psichiatrą?

  Vaikui ar paaugliui susidūrus su psichologinėmis problemomis ar pastebėjus jam nebūdingą elgesį, itin svarbu kuo anksčiau kreiptis pagalbos į specialistą, kad pavyktų užkirsti kelią sudėtingesnėms problemoms ateityje. Laiku kreipusis pagalbos bei laikantis specialisto suteiktų rekomendacijų, galima padėti vaikui išspręsti emocijų, elgesio problemas, pagerinti mokymosi rezultatus, o svarbiausia...