Ką išgyvena poros, negalinčios susilaukti vaikų ar praradusios kūdikį

2022 m. kovo 2 d.
Ką išgyvena poros, negalinčios susilaukti vaikų ar praradusios kūdikį

Manoma, kad nevaisingumas Lietuvoje šiuo metu paliečia apie 15 proc. porų. Tačiau vis dar vengiama atvirai apie tai kalbėtis, o poros, nusprendusios mėginti susilaukti vaikų pagalbinio apvaisinimo pagalba, dažnai neįsivaizduoja, kokie išgyvenimai jų laukia. Nors vaisingumo sutrikimų įtaka psichikos sveikatai dar nėra pakankamai ištirta, vis dažniau kalbama apie nevaisingumo krizę, pasižyminčią plačiu žmogui būdingų emocinių išgyvenimų spektru. Krizinių emocijų pliūpsnį patiria ir poros praradusios kūdikį. Tiek vienu, tiek antru atveju, norint sėkmingai šias krizes įveikti, išsaugoti santykius, gyvenimo prasmę, neretai prireikia psichologo pagalbos. Apie tai, ką išgyvena poros, negalinčios susilaukti vaikų ar praradusios kūdikį ir kaip jiems gali padėti psichikos sveikatos specialistai, kalbamės su vaisingumo centro „Northway“ Klaipėdoje medicinos psichologe Vaida Figoriene.

Specializuojatės patiriančių vaisingumo sutrikimus pacientų, persileidimą ar nesivystantį nėštumą patyrusių moterų konsultavime, teikiate pagalbą poroms nevaisingumo gydymo proceso metu iškilusių sunkumų klausimais. Kodėl pasirinkote būtent šią sritį?

Medicinos psichologe dirbu nuo 2011 m. Nors teko dirbti tiek konsultacinį, tiek psichodiagnostinį darbą ir psichiatrijos stacionare, ir privačioje praktikoje, ir ambulatoriniame psichikos sveikatos priežiūros lygmenyje, visu darbiniu periodu teko susidurti su žmonėmis, kurie kreipiasi pagalbos dėl labai įvairaus spektro sunkumų. Per šiuos metus teko išgirsti nemažai istorijų, susijusių ir su žmogaus reprodukcija: konsultavau tiek pastojusias moteris, kurios dėl tam tikrų priežasčių neplanavo ar nenorėjo pastoti, ryžosi nėštumo nutraukimui, patyrė persileidimą ar kitas nėštumo komplikacijas, tiek moteris, kurios, nepaisant dedamų pastangų, pastoti negali. Pastebėjau, jog su lytiniu gyvenimu bei reprodukcija susijusios temos retai būna pirmąja priežastimi, dėl kurios kreipiamasi konsultacijai. Atvirkščiai, tikslingai neklausiant, didelė dalis moterų linkusios savo nesėkmingą patirtį nutylėti, nesureikšminti šios patirties įtakos savo prastai emocinei būsenai ar sunkumams santykiuose, dėl ko dažniausiai ir kreipiamasi į psichologus. Taigi, mano susidomėjimas šia sritimi atsirado visų pirma iš profesinio smalsumo ir atsakomybės prieš atvykstančius į konsultacijas pacientus. Daugėjant žinių ir patirties šioje srityje, buvau pakviesta prisijungti prie vaisingumo centro „Northway“ Klaipėdoje komandos.

Su kokiomis psichologinėmis problemomis dažniausiai susiduria į Jus besikreipiantys žmonės?

Pirmiausia norisi akcentuoti, jog tikrai ne visiems žmonėms, susiduriantiems su vaisingumo sunkumais, reikalinga psichologo pagalba. Mėgstu sakyti savo klientams, jog mes visi turime tam tikrą tašką, ribą, iki kurios, net ir patirdami psichosocialinių, emocinių sunkumų, jaučiame, jog galime su jais susitvarkyti ir, įdėdami daugiau ar mažiau pastangų, susitvarkome. Pacientai neretai pasakoja, jog dar iki kreipimosi į specialistą patys bandė spręsti savo problemas, įveikti sunkumus, ieškojo informacijos ir naudojosi pagalba draugų ar artimųjų rate. Psichologas gali būti pagalbininkas, kuomet ta subjektyvi riba peržengiama. Pasaulyje yra įvairių modelių, kalbant apie vaisingumo gydymą ir psichologo įtraukimą į procesą – vienu atveju žmonės dėl psichologinės pagalbos, jeigu jaučia asmeninį poreikį, kreipiasi patys, kitu – psichologo ar kito psichikos sveikatos specialisto konsultacija yra rekomenduojama, trečiu – tokia konsultacija yra rutininė vaisingumo sutrikimo gydymo dalis.

Antra, net kalbant apie ganėtinai siaurą ir specifinę vaisingumo sutrikimų sritį, psichologiniai sunkumai, su kuriais susiduria pacientai, labai įvairūs. Labai bendrai galėčiau juos suskirstyti į tris kategorijas: emocinė būsena, santykiai ir identitetas.

Kalbant apie emocinę būseną, patiriamų emocijų spektras labai įvairus. Pats vaisingumo gydymo procesas gali atnešti įvairių ir net labai intensyvių emocijų, anksčiau nepatirtų išgyvenimų. Viltis, optimizmas dažnai persipina su abejonėmis, baime neprisikurti pernelyg optimistiškų lūkesčių. Kai tenka išbandyti ne vieną vaisingumo gydymo būdą ar vis nesiseka pastoti, kai kurie žmonės pajaučia stiprų beviltiškumą, beprasmybės jausmą, stresą. Daugumai emociškai sunkiausias yra laukimo laikotarpis, kuomet suplanuoti testai ir intervencijos atlikti ir belieka sulaukti pastojimo. Susiduriama su kontrolės stokos jausmu – kaip ir viskas padaryta, bet labai norėtųsi padaryti dar kažką, kas padidintų sėkmės tikimybę. Tai savo ruožtu taip pat susiję su nerimu ir įtampa. Sužinojus, jog pastoti nepavyko ar nutrūkus nėštumui apima liūdesys, praradimo jausmas, prasideda gedėjimo procesas. Verta paminėti ir tokias dažnai užklumpančias emocijas kaip gėda (nes negaliu susilaukti vaikų), kaltė, pyktis ir pavydas (nes kitiems tarsi net nenorint pavyksta greitai sėkmingai pastoti ir netenka susidurti su vaisingumo problemomis). Žmonės jau anksčiau turėję nuotaikos sutrikimų, turi didesnę tikimybę išgyventi stipresnes emocijas ir vaisingumo gydymo metu. Kartais, pasak pacientų, susiduriama su jausmu, jog emocijos tokios intensyvios ir įvairios, jog sunku jas kontroliuoti, valdyti.

Kalbant apie nevaisingumą ar nesėkmingą nėštumą, ši diagnozė gali turėti didelę įtaką poros santykiams. Atliekami diagnostiniai tyrimai ir intervencijos paveikia porų intymų gyvenimą, gali pakisti ne tik seksualiniai santykiai (moterys bei vyrai dažniau jaučiasi mažiau seksualūs, vengia lytinių santykių), bet ir emocinis artumas. Lytiniai santykiai tampa darbu, lieka mažiau romantikos, spontaniškumo. Labai priklauso, kokias įveikos strategijas naudoja pora. Vengimą, atsiribojimą nuo sunkumų pasirenkantys žmonės dažnai tuo pačiu išgyvena ir atitolimą vienas nuo kito, augančią įtampą. Negana to, negalėjimas susilaukti vaikų ar kūdikio netekimas neretai gali apsunkinti santykius ir su kitais žmonėmis – pacientai pastebi, jog jie tuo metu labiau linkę atsiriboti nuo besilaukiančių ar vaikų turinčių asmenų, jiems tampa skausmingos įvairios šventės ar pasibuvimai, kuriose gali būti vaikų ar daug kalbama apie juos. Socialinis palaikymas yra didžiulė jėga, o vengdami tam tikrų santykių žmonės ne tik apriboja savo galimybes jį gauti, bet tuo pačiu neretai dar labiau padidina jaučiamą įtampą ir diskomfortą.

Nevaisingumas paliečia ir kertinius žmogaus įsitikinimus apie save. Negalėjimas susilaukti vaikų gali atnešti beprasmybės jausmą, poreikį iš naujo pervertinti įsivaizdavimą apie savo vaidmenį gyvenime, keliamus tikslus ir lūkesčius. Taip pat būdingas kontrolės praradimo jausmas, nepasitikėjimas savo kūnu, vyriškumo ar moteriškumo praradimas, sumažėjusi savivertė.

Kokia naudą gauna su minėtomis problemomis susiduriantys pacientai konsultacijų metu?

Vaisingumo centre „Northway“ Klaipėdoje šiuo metu labiau orientuojamės į pirminės emocinės ir krizinės pagalbos teikimą asmenims, sprendžiantiems vaisingumo problemas, taip pat išgirdusiems nevaisingumo diagnozę, nutrūkus nėštumui. Psichologo konsultacija yra konfidenciali (paprasčiau tariant, tai kas vyksta psichologo kabinete, ir lieka jame: psichologas nepasakoja nei gydytojui, nei kam nors kitam jūsų pateiktos asmeninės informacijos) bei maksimaliai orientuota į kliento poreikius. Pasikartosiu, jog nevaisingumo gydymas šalia ir taip įvairaus emocijų ir jausmų spektro dažnai gali atnešti ir kontrolės stokos jausmą, tarsi nuo asmens niekas arba ne daug kas priklauso. Taigi, konsultavimo procesas yra visų pirma nukreiptas į pacientų emocinės krizės įveiką, aktyvų vaidmenį procese bei bent dalinį subjektyviai suvokiamos kontrolės atstatymą. Stengiuosi su pacientais pasikalbėti ne apie medicininę vaisingumo gydymo pusę, bet labiau susitelkti ties tuo, kaip jie jaučiasi, normalizuoti būdingus tam tikrai situacijai jausmus, palaikyti ir padėti atrasti būdus adekvačiai susitvarkyti su patirtimi ar gydymo rezultatais. Visada skatinu ieškoti ne stebuklingų ir sudėtingų įveikos būdų, bet atsiremti į turimus resursus, savo stiprybes ir paramą iš aplinkos. Patiriant daug ir intensyvių emocijų, pasinėrus į skausmingą situaciją gali būti sunku matyti galimybę joje būti kitaip. Konsultacijų metu bandome atrasti kitokią perspektyvą, ieškoti alternatyvų.

Gali būti, jog klientas ar pora nuspręs, jog jiems kyla ar gali kilti sunkumų išgyvenant gydymo proceso psichologines pasekmes, atstatant pasitikėjimą savimi ir savo kūnu, sprendžiant tapatumo klausimus, keliant kitus ilgalaikius tikslus gyvenime, surandant kitą požiūrį į nevaisingumą, kitokią gyvenimo prasmę ir pan. Tokiu atveju dažnai vienos ar dviejų konsultacijų nepakanka ir yra tikslingas ilgesnis darbas su psichologu ar psichoterapeutu. Konsultacijų metu visada tai aptariame su pacientais.

Negalėjimas susilaukti kūdikio neišvengiamai sukelia įtampą ir stresą. Ar poros ir ypatingai moters psichologinė būsena turi įtakos vaisingumui? Kiek tikimybę pastoti lemia tinkamas psichologinis nusiteikimas?

Nors šiais laikais vis labiau į vyro, moters ar poros apsisprendimą neturėti vaikų dažniau žiūrima kaip į sąmoningą pasirinkimą, o ne socialinį lūkestį, visgi vaikų neturėjimas vis dar išlieka tema, apie kurią mažai kalbama. Nepaisant to, kad, remiantis įvairiais moksliniais tyrimais, maždaug kas šešta pora negali susilaukti vaikų (tai reiškia, kad greičiausiai mes visi turime tokių porų savo aplinkoje), retas apie tokias poras iš tikrųjų žinome. Taigi, negalėjimo susilaukti vaikų tema vis dar yra tabu ir todėl labai natūralu, kad asmeniškai su tuo susiduriantys žmonės gali pasijausti tokioje situacijoje vieniši, nerimaujantys ir be tuo metu taip reikalingos paramos. Pasak mokslinių šaltinių, prasta moters emocinė būsena taip pat yra susijusi su mažesne tikimybe, jog ši kreipsis pagalbos gydant nevaisingumo problemas.

Be abejonės, psichologinė būsena turi įtakos vaisingumui, tačiau konkrečią įtaką įvardinti sunku, nes dažniausiai tai tėra vienas iš daugybės faktorių, lemiančių nėštumo testo rezultatą. Galima rasti duomenų, kad kasdienis moters patiriamas stresas sumažina tikimybę pastoti, tačiau nurodomi procentiniai skaičiai labai įvairūs. Išskirčiau ilgalaikį ir intensyvų stresą, dėl kurio gali sutrikti moters menstruacinis ciklas. Pats streso išgyvenimas taip pat gali lemti elgesio pokyčius, kurie gali mažinti tikimybę pastoti. Pavyzdžiui, blogai besijaučiantis partneris gali atsiriboti, dažniau vengti fizinio ir lytinio kontakto.

Apibendrinti norėtųsi patarimu, jog planuojant nėštumą reikėtų pradėti rūpintis ne tik savo fizine sveikata (daug moterų dar iki nėštumo stengiasi pradėti sveikiau maitintis, vartoja papildus, pradeda sportuoti), tačiau ir emocine būsena. Net jei ji ir nebus pagrindinis kriterijus pastojant, gera emocinė būsena ne tik kad niekam nepakenkė, bet ir yra puikus startas pradedant tėvystės kelią. Net jeigu ir kiltų sunkumų tame kelyje, daugybė mokslinių tyrimų patvirtina, jog emociškai stabilesnis žmogus yra labiau linkęs ieškoti pagalbos, nuosekliau laikytis gydymo rekomendacijų bei sulaukti teigiamo efekto.

Dar visai neseniai buvo teigiama, kad susilaukti kūdikio gali nepavykti tik dėl moters sveikatos problemų. Vyrų nevaisingumas ilgą laiką buvo tema, apie kurią vengta garsiai kalbėti. Visgi, remiantis statistika, apie 30-40 proc. atvejų pora negali susilaukti vaikų dėl vyro vaisingumo sutrikimų. Ar keičiasi vyrų požiūris, ar dar yra vyrų paliekančių moteris vienas spręsti nevaisingumo problemas?

Nevaisingumo gydymas yra paremtas abiejų poros narių įtraukimu. Siekiant nustatyti galimas medicinines nevaisingumo priežastis, atliekami tyrimai tiek moteriai, tiek vyrui. Išties, tradiciškai vis dar yra įprasta kalbant tiek apie nėštumą, tiek apie nevaisingumą, didžiausią dėmesį sutelkti moters sveikatai, nes ir pastojus jos kūne vyksta pokyčiai, jai reikės išnešioti kūdikį, o siekiant gydyti nevaisingumą, dauguma tyrimų, procedūrų vykdoma jos kūne. Šiuo aspektu apie vyro vaidmenį buvo įprasta mažiau šnekėti. Visgi manyčiau, jog šiuo metu didėja porų sąmoningumas, supratimas apie kūdikio laukimosi procesą, daugiau kalbama apie abiejų partnerių sveikatos būklės įtaką nėštumui. Vėlgi, kiekvienas atvejis yra individualus.

Vyrų pagalbos ieškojimas dalinai susijęs su mūsų kultūriniais ypatumais. Vis dar gajūs pasisakymai apie stiprius ir neverkiančius vyrus. Ne vienas, ypač jautresnis pacientas, kalbant ne tik apie vaisingumo problemas, yra pasakojęs prisiminimus apie tai, kaip būdavo mokomas neverkti, nes jis ne mergaitė, stoiškai atlaikyti visas bausmes, sunkumus ir pan. Daugelį ankstyvųjų patirčių mes nešamės kartu su savimi ir į suaugusiojo gyvenimą. Natūralu, kad žmogus, kuris buvo mokomas ir išmoko, jog su savo problemomis turi susitvarkyti vienas, dažniau vengs prašyti pagalbos, nei jos ieškos. Ir atlikti tyrimai rodo, jog nevaisingi vyrai dažniau linkę slopinti savo išgyvenamą gedulą bei emocijas ir mažiau kalbėti apie savo psichosocialines problemas nei moterys. Manoma, jog vyrai susiduria su didesne savęs ir socialine stigma, deja, dažniausiai tai yra susiję ir su atsiribojimu nuo specialistų pagalbos.

Viename kokybiniame tyrime teko skaityti vyrų mintis po nesėkmingos IVF (apvaisinimo mėgintuvėlyje) procedūros. Daugelio jų manymu, psichologinė pagalba jiems nereikalinga ir ji turėtų būti labiau orientuota į moteris. Vyrai subjektyviai daugiau susidurdavo su sunkumais teikdami emocinę pagalbą savo partnerei, t.y. bandydami jai padėti išbūti šį sudėtingą laikotarpį. Įdomu, jog daugeliu atvejų jų partnerės nurodė, jog jos labai norėtų, kad jų partneriai taip pat gautų psichologinę pagalbą. Moterys nurodė, jog tinkamas partnerio psichologinis palaikymas joms buvo vienas svarbiausių veiksnių siekiant psichologinio atsistatymo.

Ką patartumėte poroms, patiriančioms sunkumų susilaukti kūdikio?

Visų pirma, negalint pastoti ilgiau nei metus (ir ilgiau nei pusmetį, kai moteris yra vyresnė nei 35 metų), rekomenduoju nedelsti ir kreiptis nevaisingumo specialisto konsultacijai ir ištyrimui. Ši rekomendacija galioja ir poroms, kurios turi vaikų, tačiau negali pastoti dar kartą. Vis dėlto, daugeliu atvejų nepastojimas yra susijęs su medicininėmis priežastimis, kurios gali būti gydomos ir išgydomos. Tuo pačiu noriu pabrėžti, jog daugumą sunkumų lengviau įveikti vos tik su jais susidūrus, nei bandant spręsti įsisenėjusias problemas. Atvykus pas gydytoją, svarbu nebijoti užduoti visų jums rūpimų klausimų. Informacija ir žinios yra vienas geriausių nerimo ir įtampos priešų. Žinoma, internete galima rasti labai daug įvairios informacijos, tačiau ji gali būti prieštaringa ir ne visada teisinga, todėl pasinaudokite proga gauti patikimą informaciją iš praktikos turinčio specialisto būtent apie jūsų konkretų atvejį.

Įrodyta, jog vaisingumą lemia ir tokie aplinkos bei gyvenimo būdo faktoriai, kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, nutukimas. Todėl vienas iš dalykų, kurį pora turėtų padaryti pirmiausia – tai pasirūpinti ir tiek savo fizine, tiek emocine sveikata. Moteris nėštumo metu stengiasi vengti streso ir bereikalingos įtampos, būti fiziškai aktyvi ir sveikai maitintis, nerūkyti, nevartoti alkoholio ar narkotinių medžiagų, lygiai tą patį su partneriu ji turėtų daryti ir ruošdamasi nėštumui.

Gyvybės užsimezgimas gali užtrukti, todėl labai svarbu šalia nėštumo planavimo ir toliau gyventi pilnavertį gyvenimą. Su klientais dažnai pasikalbame apie ribas – labai sunku, kai visas pastangas ir resursus sukoncentruojame į vieną dalyką, visa galva panyrame į skausmingą situaciją ir kurį laiką net nepastebime, kaip nuo to nukenčia kiti dalykai, pavyzdžiui, darbinė ir laisvalaikio veikla, santykiai. Todėl labai naudinga su partneriu pasikalbėti ir kalbėtis nuolat, aptarti savo lūkesčius nėštumo planavime ir palaikyti vienas kitą, ypač kai rezultatai neateina taip greitai.

Jeigu jaučiate, jog jūsų emocinė būsena (didelis emocijų intensyvumas ir svyravimai, ilgalaikis stresas, nerimas, įtampa, beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmas), patiriami sunkumai gali trukdyti pastoti, jeigu negalėjimo susilaukti kūdikio faktas tampa visa užgožiantis, nubraukiantis visus kitus tikslus, nedelskite ir kreipkitės į psichologą.

Ar kūdikio praradimas vienodai paveikia moteris ir vyrus? Su kokiais jausmais jie susiduria? Ar vyrai linkę užjausti patyrusias persileidimą moteris? Kaip, patyrus persileidimą, padeda psichologinė pagalba?

Atsakyti į klausimą, ar kūdikio praradimas vienodai paveikia moteris ir vyrus, iš tiesų sudėtinga. Turbūt tenka girdėti pasakymų, jog apskritai vyrai ir moterys linkę reaguoti kitaip, tačiau psichologo užduotis yra išgirsti būtent konkretaus asmens savijautą, kuri gali priklausyti nuo labai daug faktorių, pradedant asmens savybėmis (gebėjimu įveikti stresą, optimizmo-pesimizmo lygiu, nerimastingumu ir pan.), baigiant pačia kūdikio laukimo istorija (ar kūdikis buvo planuotas, kiek abu tėvai buvo įsitraukę į kūdikio planavimą ir laukimą, kokie buvo jų lūkesčiai, kokio amžiaus nėštumas nutrūko ir pan.) ir tuometinėmis psichosocialinėmis aplinkybėmis. Sakoma, kad bėda viena nevaikšto, ir dažnai žmonės ateina į konsultacijas su jausmu, jog vienu metu labai daug visko vyksta ir tam tikra situacija, pastūmėjusi juos kreiptis būtent tuo metu, gali būti tiesiog paskutinis lašas, pajutus, kad nebesusitvarkoma su susiklosčiusia įtampa ir patiems nebepavyksta jos įveikti. Tokios psichosocialinės situacijos, kaip nesutarimai šeimoje, finansiniai sunkumai, sunkumai darbe, nuolat patiriamas nerimas, nuovargio jausmas gali mus padaryti jautresnius ir sumažinti mūsų adaptacinius gebėjimus įveikti dar kitas iškylančias problemas, šiuo atveju – kūdikio praradimą.

Kūdikio praradimas nėštumo stadijoje yra sudėtinga tema. Daugelis esame susidūrę su artimojo netektimi, žinome tradicijas, būdus, kaip elgtis, galime numatyti, kaip tuo metu jausimės. Mes turime ryšį su tuo žmogumi, prisiminimus. Ir savitarpio pagalba šiuo atveju yra didesnė. Tuo tarpu kūdikio netekimas yra labai jautrus dalykas ir kartais žmonės kalba apie tai, jog aplinka, galbūt iš nežinojimo kaip reaguoti, galbūt iš nesupratimo, tiesiog atsitraukia ir palieka šį sunkumą porai. Teko girdėti moterų pasakojimų, kuomet įvykusį persileidimą ir patys medikai nuvertindavo, moteriai atvykus kraujuojant ir ieškant pagalbos negydydavo, nes nėštumas per mažas. Natūralu, kad tuomet būna ir pykčio, ir neteisybės jausmo, skausmo, kurio aplinkiniai gal ir nesupranta. Netekties jausmas gali būti labai stiprus, susijęs ne tik su pačiu nepavykusiu bandymu susilaukti vaiko, bet apskritai jausmu, jog moteris netenka viso gyvenimo etapo (laukimosi, gimdymo, tapimo mama, močiute ir pan.). Nutrūkus nėštumui, kai kurios poros net sau to negali įvardinti kaip gedulo. Dažnai renkamasi tam tikrą laiką išbūti tyloje ir izoliacijoje. Dalis psichologo darbo yra padėti pacientui ar porai įteisinti ir normalizuoti jų gedėjimo jausmą. Labai svarbu atsižvelgti į vienas kito jausmus, suprasti, kad ir partneris gali gedėti, jausti praradimą, bet gali nebūtinai tai išreikšti taip pat ar tuo pačiu metu, kaip ir mes.

Vyrams galbūt sunkiau pajusti patį emocinį ryšį su dar negimusiu kūdikiu, ypač jei nėštumas buvo mažas ir nebuvo pasiekta amžiaus, kuomet vyras, pridėjęs ranką prie moters pilvo, gali pajusti kūdikio judesius. Moterims, kurių kūne tai vyksta, tą emocinį ryšį pajusti lengviau. Visgi, mylinčiam vyrui paprastai sunku matyti kenčiančią partnerę, gali kilti kaltė, bejėgiškumo jausmas, nes norima padėti, o nežinoma, kaip.

Ar nevaisingumo arba kūdikio praradimo krizė gali suartinti porą? Iš tiesų tiek nevaisingumo, tiek kūdikio praradimo krizė yra išbandymas tiek konkrečiam žmogui, tiek porai. Ir baigčių gali būti įvairių. Viena iš jų – įsimylėjimas iš naujo, suartėjimas, geresnis vienas kito pažinimas, didesnis pasitikėjimas vienas kitu. Jeigu nėštumo planavimo ir bandymo pastoti negalime visiškai kontroliuoti, tai santykių srityje asmeninės atsakomybės ir kontrolės turime daug daugiau. Todėl tarp partnerių labai svarbi abipusė pagarba, tarpusavio palaikymas, kalbėjimasis ir kito girdėjimas, išklausymas. Partneriai gali išgyventi skirtingas emocijas, naudoti skirtingas įveikos strategijas, tačiau empatija, rūpestis kitu žmogumi, pagarba padeda šiuos dalykus sugretinti, pasinaudoti vienas kito stiprybėmis, jei reikia, išmokti tokių dalykų, kurių galbūt niekada anksčiau dar nereikėjo (pavyzdžiui, palydėti kitą per liūdesį ir skausmą, kai be galo liūdna pačiam, palaikyti, kai ir pačiam viskas atrodo baisu ir beviltiška) ir eiti išvien, vienas kitam padedant. Tokios situacijos gali padėti pamatyti tas partnerio savybes, su kuriomis anksčiau nebuvome susipažinę. Jausmas, kad krizinė situacija įveikta kartu, užaugina abu partnerius, todėl iš jos išeinama stipresniais, su didesniu pasitikėjimu bei saugumu vienas kito atžvilgiu.

Nauji straipsniai

 • Gražesnio kūno link – greitai ir be skausmo!

  Saulė, pavasaris ir vis šiltėjantys orai ne vieną verčia pasitempti ir pradėti rengtis vasaros sezonui. Vieni griebiasi dietų, sporto ar jaunystę žadančios kosme­ tikos, kiti skuba pasijauninti ir pagražinti kūno for­ mas ilgalaikėmis ir neskausmingomis procedūromis. Balandžio pradžioje sostinės pa­rodų centre „Litexpo“ vyksian­ čioje grožio parodoje...
 • HIFU - unikali Anti-Age procedūra, kuri skiriasi nuo kitų

  Jekaterina Malnach, Vario Health Equipment įmonės plėtros direktorė, Techninės kosmetologijos ekspertė, turinti daugiau nei 15 metų patirtį. Šiais metais, panaikinus Covid apribojimus, pagaliau vėl duris atvėrė grožio parodos ir kongresai. Balandžio mėnesį lankiausi viename iš svarbiausių estetinės medicinos pramonės kongresų - AMWC Monake, kur atvyksta geriausi specialistai iš...
 • Nuo medicininių rūbų iki nitrilinių pirštinių

  Jei kasdien savo darbe kontaktuojate su įvairiais odai galinčiais pakenkti elementais, neabejotinai turėtumėte imtis priemonių, padedančių nuo viso to apsisaugoti. Tokiu atveju reikėtų naudoti tiek specialius darbo rūbus, tiek ir vienkartines apsaugines pirštines, pvz., tai galėtų būti nitrilinės pirštinės. Visa tai padėtų jums dirbti daug saugiau ir komfortiškiau. Ir tiesą sakant, tokių...
 • Krūtų didinimas implantais - ar tai saugu?

  Nors krūtų didinimas iš tiesų jau nėra naujas reiškinys ir šiandien visiems tai tapo įprastas dalykas, vis dėlto tai, jog implantai yra kažkas, kas dedama po oda ir vėliau „gyvena kartu su jų savininke“ sukelia įvairiausių diskusijų ir nerimo pacientėms. Ir tai natūralu, juk kiekvienas norime jaustis saugiai prieš bet kokią intervenciją į mūsų kūną. Štai kodėl krūtų didinimas...
 • Kai dantį rauti būtina

  Senovėje dantų rovimas buvo praktiškai visų odontologinių problemų sprendimas. Šiais laikais, nors dantis jau galima profesionaliai sugydyti ir maksimaliai išsaugoti, vis gi juos rauti kartais būtina. Dantys raunami, jei sukelia problemų šalia esantiems dantims arba, būdami pavojingu infekcijos židiniu, kelia grėsmę paciento sveikatai. Nepavojingų infekcijos židinių organizme nėra. Yra tik...
 • Slaugos sektoriaus mokiniai ir pedagogai dalyvauja “Erasmus+” programos projektuose

  Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras įgyvendino Erasmus + programos mobilumo projektą Nr.2020-1-LT01-KA116-077477 "Profesinio rengimo veiksmingumo gerinimas per mobilumo veiklas". Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro mokiniai, slaugytojo padėjėjo specialybė, atliko praktiką Italijoje lapkričio 16 d. – gruodžio 16 d. 2021 m. senelių namuose "URIA" CENTRO...
 • Dantų protezai: gydytojai paneigia 5 paplitusius mitus

  Dantų protezų naudą sunku paneigti: šios restauracijos padeda atkurti prarastus dantis, jų dėka ir vėl galima mėgautis mėgstamu maistu, bendrauti ir šypsotis be kompleksų. Deja, apie dantų protezavimo procedūrą daugelis iki šiol žino nepakankamai. Galbūt dėl to šis gydymo metodas yra lydimas mitų ir klaidingų įsitikinimų: esą protezai yra neestetiški, nepatogūs ir netinka jaunesnio amžiaus...
 • Dr. Cyj užpildas plaukams – stiprių plaukų paslaptis

  Gražūs ir sveiki plaukai neabejotinai yra neatsiejama pasitikėjimo savimi dalis. Visgi, išlaikyti sveikus ir storus plaukus yra nelengva užduotis, o plaukų silpnumas ir slinkimas – problema, neaplenkianti tiek moterų, tiek vyrų. Klaidinga manyti, kad plaukų tankumas bei grožis priklauso tik nuo tinkamos priežiūros ir naudojamų priemonių. Deja, net ir naudojant pačius geriausius šampūnus,...
 • Beždžionių raupai – atvejų pasaulyje yra, tačiau neverta kelti panikos

  Atrodo, kad pastaruosius keletą metų gąsdinančios naujienos niekada nesibaigs. Iš pradžių pasaulį sukrėtęs ir milijonus gyvybių nusinešęs koronavirusas, šių metų pradžioje Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, o dabar dar ir žinios apie plintančius paslaptinguosius beždžionių raupus. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro infekcinių ligų gydytoja, profesorė dr. Ligita Jančorienė sako, kad tai,...
 • Vargina erekcijos sutrikimai? Neužsiimkite savigyda – urologas pataria, kada vertėtų kreiptis į specialistą

  „Jei jums pasireiškia pavieniai erekcijos sutrikimo atvejai, tikėtina, kad tai nėra liga, veikiau laikina būklė, susidariusi dėl patirto streso ar nuovargio. Tačiau jei erekcijos sutrikimas pasireiškia nuolat, ilgiau nei 3 mėnesius ir tai trukdo atlikti visavertį lytinį aktą, rekomenduojame kreiptis pagalbos“, – apie tai, kada vertėtų nedelsti, pasakoja Medicinos diagnostikos...
 • Matote neryškiai ir miglotai? Tai gali rodyti progresuojančią kataraktą

  Katarakta – vyresnio amžiaus žmonių liga. Vienintelis veiksmingas jos gydymo būdas yra operacija. Tyrimai rodo, kad 95 proc. pacientų, kuriems sudrumstėjęs akies lęšiukas buvo pakeistas nauju, atgauna nuo 50 iki 100 proc. regėjimo, jei nėra kitų akių ligų. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro oftalmologė Inesa Skvarciany-Bajorūnė ragina nedelsti, nes uždelsus operacija trunka ilgiau...
 • Įvairūs kūno skausmai gali byloti ne apie fizinius sveikatos negalavimus, o apie užslėptas emocijas

  Dažnai girdima, kad visos ligos pirmiausia prasideda galvoje. Ir nors šią mintį būtų galima nuleisti juokais, visgi specialistai tvirtina – mūsų kūnas ir emocijos iš tiesų yra glaudžiai susijusios. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatrė Aušra Stankūnienė pasakoja apie tai, kaip atskirti, kada vertėtų problemos ieškoti pas šeimos gydytoją ar kitą medicinos specialistą, o kada...
 • Jums diagnozuota stuburo osteochondrozė? Neužsiimkite savigyda ir skubėkite pas kineziterapeutą

  „Stuburo osteochondrozė – tai terminas, vartojamas apibūdinti degeneracinius tarpslankstelinių diskų ir slankstelių kauluose pokyčius. Daugelis išsigąsta išgirdę tokią diagnozę, tačiau paprastai kalbant, tai reiškia, kad prasidėjo stuburo senėjimo procesas“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Simona Povelauskienė. Šis procesas prasideda...
 • Gerybinis auglys – ar po operacijos deformuosis krūtis?

  Išgirdusi diagnozę gerybinis krūties auglys, dažna moteris dvejoja, ką daryti. Tikimybė, kad auglys supiktybės, nėra didelė, bet rizikuoti irgi nesinori. Garsiai apie tai nekalbama, tačiau viena operacijos atidėliojimo priežasčių – baimė, kad operacijos metu krūtis bus deformuota. Apie fibroadenomų šalinimo operacijas kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro...
 • Penkios dažniausiai pasitaikančios traumos žaidžiant golfą

  Pamažu šylant orams, dažnas skubame kuo daugiau laiko praleisti gryname ore. Juo pasidžiaugti galima žaidžiant Lietuvoje vis labiau populiarėjantį golfą. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Simona Povelauskienė tikina, kad ši sporto šaka yra puiki fizinio aktyvumo forma, gerinanti širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, palaikanti kojų ir pečių juostos raumenyno jėgą....
 • Sraigių mucinas kosmetikoje – atjauninanti gamtos ir mokslo galia

  Produktus su sraigių sekretu (mucinu) dauguma bandžiusių laiko tiesiog stebuklingais. Tačiau iš tiesų stebuklų čia nėra, o stulbinantis sraigių sekreto efektyvumas paaiškinamas mokslu. Taigi, kas yra ant kosmetikos etikečių ne taip seniai pasirodęs sraigių mucinas ir kodėl jis toks galingas? Greitesnis žaizdų gijimas ir regeneracija Sakoma, jog sraigių mucino naudą pirmieji pastebėjo...
 • Hiperbarinė deguonies terapija - efektyviausia sveikatinimo ir reabilitacijos priemonė

  Pašalina Covid-19 liekamuosius reiškinius, lengvina savijautą po įvairių ligų ir stabdo senėjimą – tai tik dalis hiperbarinės deguonies terapijos teikiamos naudos. Per pandemiją duris sostinėje atvėrusi Oxy klinika šiemet savo filialą atidarė ir Klaipėdoje. Įkurtuves pagreitino pandemija Hiperbarinė deguonies terapija – tai aukšto slėgio kameroje atliekama...
 • Šiaurietiška dieta mažina cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje – net jei svoris nemažėja

  Uogos, daržovės, žuvis, nesmulkinti grūdai ir rapsų aliejus. Tai yra pagrindinės šiaurietiškos mitybos sudėtinės dalys, kuri pastarąjį dešimtmetį buvo pripažinta kaip itin sveika, skani ir tvari. Dieta gali užkirsti kelią nutukimui ir sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, 2 tipo diabeto, aukšto kraujospūdžio ir didelio cholesterolio kiekio riziką. Iki šiol Šiaurės šalių dietos tyrimai...
 • Kuo skiriasi senesnės ir dabartinės kartos krūtų implantai

  Ne paslaptis, kad krūtų implantai naudojami jau seniai visame pasaulyje, tačiau kaip ir visoms technologijoms, taip ir krūtų implantams tobulėjant, šiandien jie visiškai skiriasi nuo senosios kartos krūtų implantų. Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas med. m. dr. Kęstutis Maslauskas pasakoja, kuo skiriasi senosios ir naujosios kartos krūtų implantai ir kokią įtaką jie daro...
 • Gestacinis diabetas - kaip jį kontroliuoti?

  Kai jums diagnozuojamas gestacinis diabetas, galite jaustis išsigandusi dėl savo vaiko arba pasimetusi, nežinodama, nuo ko pradėti. Tačiau visada žinokite, kad nėščiųjų diabetą galima kontroliuoti, o jūsų vaiko rezultatai gerokai pagerės, jei kruopščiai laikysitės mitybos, cukraus kiekio kraujyje stebėjimo ir fizinio aktyvumo režimo. Nors vaistų gali prireikti priklausomai nuo individualių...
 • Saikingas kosmetikos priemonių vartojimas - sveika oda?

  Šiuo metu klientai susiduria su itin plačia veido priežiūros produktų pasiūla. Kosmetikos priemonių reklama skatina naudoti vis daugiau skirtingų produktų, tam kad pasiektume “tobulos odos” efektą. Dailios ir akį traukiančios pakuotės, malonūs aromatai, dažnai nulemia kliento apsisprendimą įsigyti priemones, kurios suteikia komfortą, jaunystės ir išorinio grožio puoselėjimo jausmą....
 • CBD ir onkologija

  Vis dažniau girdime, jog onkologinėmis ligomis sergantieji atkreipia dėmesį į kanapių produktus, o konkrečiai į CBD, kuris dar žinomas kanabidiolio pavadinimu. O ką apie CBD produkcijos ir vėžio eigos ir vystymosi santykį mums rodo tyrimai? Remiantis tyrimu, kuris buvo atliktas 2016m ir paskelbtas žurnale „Progress in Neuro-Psychopharmacology & Biological Psychiatry“,...
 • Migrena – kas tai ir kaip jos išvengti?

  Migrena yra galvos skausmas, galintis sukelti stiprų pulsuojantį skausmą arba pulsavimo pojūtį, dažniausiai vienoje galvos pusėje. Tai dažnai lydi pykinimas, vėmimas ir didelis jautrumas šviesai ir garsui. Migrenos priepuoliai gali trukti nuo kelių valandų iki dienų, o skausmas gali būti toks stiprus, kad trukdo jūsų kasdienei veiklai. Kai kuriems žmonėms prieš galvos skausmą arba kartu su...
 • Moteriškoji androgeninės alopecijos pusė – iššūkiai ir lūkesčiai

  Moteriškojo tipo plaukų slinkimas (MTPS), dar kitaip vadinamas moterų androgenine alopecija (AGA), – tai išskirtinė difuzinio tipo plaukų slinkimo forma. Plaukų slinkimas – tai ne tik kosmetinė problema. Atlikti tyrimai parodo, kad tai sukelia žymių psichologinių problemų: plaukų slinkimas gali būti susijęs su žema saviverte, depresija, uždarumu ir nepasitikėjimu savimi....
 • Sergantieji šienlige turi pasiruošti – žiedadulkių sezonas tampa „piktesnis“

  Dėl besikeičiančio klimato ir CO2 didėjimo šienligės sezonas ilgėja, o žiedadulkės agresyvėja. Tai reiškia, kad daugybė alergija sergančių žmonių į peršalimą panašūs simptomai vargins dar labiau. Išsitirkite kraują – paskubėkite sužinoti, kokių alergenų turite saugotis! Žiedadulkių stipriai padaugės Atrodo, kad pavasarį vis anksčiau užgula nosį, vargina kosulys ir ašaroja...
 • Dantų implantai – visam gyvenimui

  Dėl įvairių priežasčių ne visiems žmonėms pavyksta išsaugoti visus dantis taip ilgai, kaip norėtųsi, o juo labiau – visam gyvenimui. Tokiu atveju gelbsti visame pasaulyje garsėjantys kokybe „Nobel Biocare“ švediški dantų implantai su viso gyvenimo garantija, galiojančia apie 70-yje pasaulio šalių, – konstatuoja pranešime žiniasklaidai Kauno odontologijos klinikos...
 • Kodėl krūtų didinimas implantais atrodo vis natūraliau

  Nors krūtų didinimas jau skaičiuoja ne pirmą dešimtmetį, tačiau iš esmės labai keičiasi krūtų didinimo mados, o tuo pačiu ir visuomenės nuomonė apie krūtų didinimą. Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas med. m. dr. Maslauskas pasakoja, kodėl ir kaip keitėsi požiūris į krūtų didinimą per pastaruosius dešimtmečius. Gydytojo teigimu, visuomenė vis palankiau žiūri į iki tol ilgus...
 • Interviu su Gold Collagen prekės ženklo įkurėju Tony Sanguinetti

  1) Į kokius kitus japonų rūpinimosi savo grožiu aspektus atsižvelgėte kurdami „Gold Collagen“ produktus, neskaitant mitybos tradicijų? Suvokęs, kokią svarbą turi tinkama mityba bendram grožiui, pradėjome ieškoti tobulo komponentų derinio, kuris suteiktų organizmui ne tik reikiamų maistinių elementų, bet ir hidrolizuoto kolageno. Tai padarė GOLD COLLAGEN® visapusiu papildu,...
 • Norfa“ akcijos padės sutaupyti: kuriuos maisto produktus turėtumėte įsigyti

  Maisto kainoms kylant, daugelis lietuvių ieško būdų sutaupyti. „Maxima“, „Norfa“ akcijos ir kitų parduotuvių išpardavimai jau jokia naujiena tiems, kurie nori kasdienėms prekėms išleisti mažiau. Todėl šįkart norime jums pateikti kelias idėjas, kaip tuos pačius, jums įprastus produktus galima įsigyti pigiau ar sunaudoti skalsiau. Maistas, maistas,...
 • COVID-19 infekcija keletą kartų padidina miokardo infarkto ir insulto riziką

  Didžiausias pavojus pirmą savaitę COVID-19 yra sudėtinga liga, paveikianti daugelį organų. Jau ankstesni tyrimai rodė, kad ši infekcija turi įtakos galimoms ūmioms širdies ir kraujagyslių ligoms. O Švedijos Umeo universiteto mokslininkai nustatė, kad susirgus COVID-19 pirmąją savaitę infarkto rizika išauga nuo trijų iki aštuonių, o insulto – nuo trijų iki šešių kartų. Paaiškėjo, kad...
 • Kokie yra cbd aliejaus privalumai?

  CBD aliejus – vienas iš tūkstančių gaminių, kurį šiandien gali įsigyti kiekvienas. Tačiau taip pat svarbu pasakyti, kad būtent CBD aliejus yra vienas iš tų, kuris turi ypač daug privalumų. Taigi, kokie yra cbd aliejaus privalumai? Nereikia ir sakyti – kiekvienam iš mūsų labai svarbu kokybiškai išsimiegoti dėl daugybės įvairių priežasčių. Tačiau dėl įvairių veiksnių – per...
 • Kas yra cista ir ar ji pavojinga?

  Mūsų oda – labai puikus viso kūno sveikatos indikatorius. Jeigu turime odos problemų, tai gali reikšti, kad organizmas paveiktas infekcijos, viruso ar kovoja su kitomis problemomis. Svarbu stebėti savo odą ir pastebėjus netikėtas arba varginančias problemas, kreiptis į specialistus dėl pagalbos. Šį kartą apžvelgsime labai dažnai nerimą keliančius odos darinius – cistas. Kas tai?...
 • Aktyvumas - sveikata: kalbėti apie fizinį aktyvumą nebūna per daug

  Šiandien mes vis dažniau susiduriame su įvairiomis socialinėmis iniciatyvomis. Renkame pinigus Ukrainai, aukojame maistą, drabužius. Vykdomi įvairūs socialiniai edukaciniai projektai. Gegužės 24 dieną minima Pasaulinė išsėtinės sklerozės diena. Dažnai išgirdęs šios ligos pavadinimą sutrinki, galvoji, kad tai susiję su atmintimi. Ši liga neturi nieko bendra su mūsų smegenų veikla. Kokia tai...
 • Kada atlikti nėštumo testą?

  Supratimas, kaip iš tikrųjų veikia nėštumo testai Daugeliui žmonių sprendimas, kada atlikti nėštumo testą, gali būti pagrindinis nerimo šaltinis. Kartais stresas kyla dėl to, kad nori pastoti. Kartais taip yra todėl, kad nenori. Bet kuriuo atveju svarbu testą atlikti tinkamu laiku, kad padidintumėte galimybę gauti tikslų rodmenį. Kaip nuspręsti, kada tinkamas laikas laikyti...
 • Žolelės, padedančios atsikratyti spuogų

  Spuogai ir riebi oda – ne tik jaunuolius kamuojanti problema. Dažnai net ir vyresniame amžiuje žmonės negali atsikratyti įkyrių bėrimų. To priežastys gali būti įvairios – nuo hormoninių pokyčių (pavyzdžiui, vartojant kontraceptines tabletes) iki mėgstamo riebaus, aštraus, baltymingo maisto. Ką daryti, jei dėl kažkokių priežasčių kankina spuogai? Jų atsikratyti galima pasirinkus...
 • Ką daryti netekus danties?

  Dantų protezavimas geriausiai žinomas pacientams, kurie, anksčiau turėję itin pažeistus dantis ar pastebimus šypsenos defektus, šiandien vėl mėgaujasi visavertiško gyvenimo privalumais. Dantų netektis šiandien nebėra nuosprendis - net ir sudėtingiems atvejams yra pritaikomas tinkamiausias dantų protezavimo būdas. Svarbiausia sėkmingo gydymo sąlyga yra laiku kreiptis į specialistus ir sužinoti...
 • Kuo naudingas kanapių aliejus? Rinkitės dėl daugybės priežasčių

  Taip, CBD yra tik vienas iš tūkstančių gaminių, kurį šiandien galite įsigyti. Tačiau, jei jūs vis dar svarstote, ar jums tai iš tiesų verta daryti, belieka tik pridurti, kad dvejoti tikrai nebereikėtų – jo nauda yra labai didelė. Kuo naudingas kanapių aliejus? Apie įvairiapusę jo naudą sužinosite jau netrukus. Sakoma, kad miegas yra grožio bei sveikatos šaltinis. Tačiau...
 • „Lidl“ akcijos: išragaukite pasaulį neišėję iš namų

  Antraštė skambi, ar ne? Bet ji yra visiškai teisinga. „Lidl“ kas mėnesį pristato vis kitos šalies produktus savo parduotuvėse. Taigi per metus jūs galite apkeliauti 12-ą šalių net neišvykdami iš miesto, kuriame gyvenate. „Paskanauk pasaulio“ – puikus pasirinkimas tiems, kurie nori paįvairinti savo virtuvę įvairiais skoniais, bet ir negali sau leisti kaskart...
 • Inovatyvus būdas pagerinti odos būklę - Express veido odos atjauninimas

  Inovatyvus būdas pagerinti odos būklę - Express veido odos atjauninimas Kolagenas - natūraliai žmogaus organizme sintetinamas baltymas. Šis baltymas yra vienas iš svarbiausių odos elementų ir sudaro virš 70% odos masės. Jis pasižymi unikaliomis savybėmis, kurios gerina odos elastingumą, stangrumą bei atsinaujinimą. Laikui bėgant kolageno atsargos odoje mažėja. Norint ilgiau džiaugtis...
 • Amžina kova su viršsvoriu. Kaip ją nugalėti?

  Ne tik lietuvaičiai, tačiau ir likusio pasaulio gyventojai labai dažnai visą gyvenimą stengiasi numesti tuos kelis kilogramus, kurie trukdo gyventi laimingai. Kodėl? Priežasčių yra labai daug, tačiau faktas, kad tai nuo gyvenimo džiaugsmo skiria vos keli kilogramai – kovoti su tuo tikrai reikia. Yra labai daug metodų, kurie gali padėti sumažinti kūno apimtis. Žinoma, jie kinta...
 • Įveikėte COVID-19, bet sveikata vis šlubuoja? Nenumokite ranka!

  COVID-19 liga pasirodė esanti labai klastinga. Ji gali paskatinti lėtinės ligas ar jų paaštrėjimą – pokovidinį sindromą. Šią riziką galima sumažinti, bet pirmiausia reikia atlikti specialią kraujo ištyrimo programą, kurią pasiūlė „Medicina practica“ laboratorija. Skundžiasi ir lengvai persirgusieji Net beveik pusė žmonių, persirgusių ūmia COVID-19 infekcija, įvairius...
 • Plaukų slinkimas – galimai emocinio streso ir nerimo pasekmė. Kaip suvaldyti?

  Gyvename įtemptais laikais Apsilankymas pas dermatologą dėl hormoninių spuogų ar padidėjusios odos pigmentacijos, plaukų slinkimo yra problema, apie kurią kalbama dar santūriai ir dėl jos neretai delsiama kreiptis pagalbos. Daugeliui dar atrodo gėdinga ir sunku pripažinti, o ypač moterims, kad jų plaukai daugiau nei vidutiniškai išretėjo. Stresas yra tik vienas iš daugelio kaltininkų,...
 • CBD nuo nerimo

  Ar CBD produkcija gali padėti nuo nerimo?  CBD yra žinomas dėl daugybės sveikatai naudingų aspektų. Šiame straipsnyje kalbėsime apie tyrimus, kurie buvo atlikti siekiant geriau suprasti anksiolitines (nerimą mažinančias) CBD savybes. Ar CBD nuo nerimo yra veiksminga priemonė? CBD potencialas sumažinti nerimą taip pat yra susijęs su jo gebėjimu padėti įveikti miego problemas,...
 • Vargina nemiga? Yra sprendimas!

  Hypnos- miego dievas senovės graikų mitologijoje, gyvenantis oloje, šalia kurios teka užmaršties upė. Čia šviesa neprasiskverbia ir garsai nepasiekiami, o aplink augančios žolelės turi hipnotizuojantį poveikį. Kiekvieną vakarą dievas Hypnos kyla į dangų savo motinos Nyuktos (nakties) vežimu ir dovanoja miegą visiems žemės mirtingiesiems. Šiandieniniame pasaulyje butų galima pajuokauti, jog...
 • Osteopatas D. Petkus: fizinį skausmą dažnai lemia ir psichologinės traumos

  Ukrainoje mokslus baigęs osteopatas D. Petkus padės nuo karo bėgantiems žmonėms: negaliu nusisukti nuo to, kas vyksta Gana įprasta pajutus fizinį skausmą jį numalšinti vaistais. Tačiau ką daryti, jei medikamentinis gydymas nepadeda, o skausmas vis nesitraukia? Išeitimi dažnai tampa alternatyvioji medicina. Ieškodamas pagalbos, žmogus atsiduria prie osteopato kabineto durų. Tad kas...
 • Dantų balinimas gali būti žalingas

  Mūsų dantys su laiku praranda savo baltą spalvą, pagelsta. Netinkama dantų priežiūra, dažnas kavos, arbatos, raudono vyno vartojimas, rūkymas daro neigiamą poveikį mūsų dantų baltumui. Paklausus, kas norėtų baltesnių dantų, daugelis atsakytų teigiamai. Bet ar visada verta balinti dantis ir į ką svarbu atkreipti dėmesį galvojant apie dantų balinimo procedūrą? Kalbamės su Aukštaitijos...
 • Specialistė perspėjo, kodėl nereikėtų atidėti dantų tiesinimo procedūros

  Kerinti šypsena pasiekiama ranka: dantys tiesinami paprasčiau ir greičiau nei manėte Skaičiuojama, kad net apie 85 procentai žmonių pasaulyje turi netaisyklingą sąkandį. Nors įprastai tokiu atveju į odontologus kreipiamasi dėl estetinių priežasčių, gydytoja odontologė pabrėžia, kad specialistus dažniau neramina medicininės netaisyklingo sąkandžio pasekmės sveikatai. Kokios jos gali būti ir...
 • Dažniausiai užduodami klausimai apie skrandžio mažinimo operaciją

  Turbūt teko girdėti apie skrandžio mažinimo operacijas, kurios labai dažnai vadinamos pačia geriausia svorio metimo galimybe. Tiesa, tinkama tikrai ne kiekvienam ir tuo pačiu ne visada norai dera su galimybėmis. Apie tai – kaip skrandžio mažinimas veikia žmogaus kūną ir tuo pačiu kaip gyventi po operacijos – kalbamės su chirurgu Nerijumi Kaseliu, kuris atsako į dažniausiai žmonėms...
 • Inovatyvi odos atjauninimo technologija siekiantiems greito ir akivaizdaus rezultato

  Dauguma trokštame atrodyti gražiai, bet dėl įtempto gyvenimo tempo, nebenorime atlikti procedūrų, dėl kurių turėtume keisti planus, atitrūktume nuo kasdienės veiklos. Pasak estetikos specialistų, šiuo metu sparčiai populiarėja nechirurginės grožio procedūros, po kurių nėra varginančio poprocedūrinio laikotarpio ir iš karto galima grįžti į darbą ar kitą įprastą veiklą. Inovatyvi frakcinė...
 • Puikios žinios kavos mėgėjams: kasdienis kavos puodelis gali būti naudingas Jūsų širdžiai

  Mėgavimasis kava, ypač jei išgeriate nuo dviejų iki trijų puodelių per dieną, yra susijęs ne tik su mažesne širdies ligų ar širdies ritmo sutrikimo rizika, bet ir su ilgesniu gyvenimu, teigiama tyrimuose, kurie buvo pristatyti American College of Cardiology 71-ojoje metinėje mokslinėje sesijoje 2022 kovo 24 d. Šios tendencijos pasitvirtino tiek žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių...