Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožis ir sveikataGrožio salonų, SPA įrangaKosmetikaOdos grožis ir sveikataSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasValstybės institucijosVeterinarijaŽiniasklaidos priemonės, specializuoti leidiniaiMedicininiai tyrimaiInstrumentiniai tyrimaiMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaApranga ir avalynė medikamsČiužiniaiMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijaOdontologijos įranga ir medžiagosOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdos grožis ir sveikataDermatovenerologijaSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaInstrumentiniai tyrimaiŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurochirurgijaNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPodologijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasŠeimos gydytojaiSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Kaip žarnyno fermentai palaiko tokią kaulų būklę, lyg būtumėte jauni?

2021 m. balandžio 7 d.
Kaip žarnyno fermentai palaiko tokią kaulų būklę, lyg būtumėte jauni?

Kaulų ir raumenyno būklė yra atsakinga už jaunatvišką ir bendrą žmogaus išvaizdą. Deja, neįmanoma matyti savo kaulų ir nuspėti jų prastėjančios būklės, kol jiems nenutinka kas nors bloga.

Šiais laikais osteoporozė yra tapusi senatvės simboliu. Šia liga moterys labiausiai linkusios sirgti menopauzės metu, nes dėl hormonų pusiausvyros sutrikimo sparčiai mažėja jų kaulų tankis (t.y. 70-80 proc. kenčiančių nuo osteoporozės pacientų yra moterys). Osteoporozei progresavus, užtenka tik nusičiaudėti ar kluptelėti, kad įvyktų kaulų lūžis.

Daug kas mano, būtent menopauzę išgyvenančios moterys turėtų labiausiai saugotis dėl osteoporozės. Deja, per pastaruosius metus padaugėjo vadinamosios pirmalaikės osteoporozės simptomų. Dabar pasitaiko atvejų, kai dėl sutrikusios maistinių medžiagų pusiausvyros kaulinė displazija prasideda jauniems žmonėms.

Remiantis 2013 m. Japonijos sveikatos, darbo ir gerovės ministerijos atlikto nacionalinės sveikatos ir mitybos tyrimo rezultatais, jau pasiektas per daug sulysusių moterų skaičiaus rekordas. Taip pat paaiškėjo, kad kas penktai į trečią dešimtį įkopusiai moteriai labai stinga kūno masės. Manyta, kad būtent netinkamas mitybos režimas sukelia osteoporozę.

Daugybė žmonių net nenutuokia, kad su amžiumi kaulai tampa trapūs, jeigu jais nesirūpinama jaunystėje. Tik reikėtų paklausti, kiek žmonių ją nors išmano apie kaulus. Tikriausiai, kad dauguma griaučius tiesiog supranta kaip rėmą, ant kurio laikosi kūnas.

Dabar pats metas apibendrinti, kokia yra kaulų struktūra ir funkcijos, ko greičiausiai gal net neteko girdėti. Tikimės, kad po apibendrinimų taps aiškiau, kaip žarnyno bakterijos ir jo fermentai apsaugo nuo osteoporozės.

Žmogaus kūne galima rasti apie 200 įvairaus dydžio ir formų kaulų. Tik kodėl kaulų skaičius nėra vienodas? Priežastis paprasta: skirtingi individai turi skirtingą kaulų skaičių. Vienų žmonių tam tikros kūno dalys sudarytos iš dviejų kaulų, o kitų – tik iš vieno. Tai lemia įvairūs veiksniai. Tie maždaug 200 kaulų yra tarpusavyje susijungę ir suformuoja individo skeletą. Kaulų struktūrai priskiriamos šios funkcijos.

 1. Išlaikyti kūną ir apsaugoti vidaus organus

Visi galime tvirtai ir nesvyruoti stovėti vien todėl, kad mūsų griaučiai išlaiko kūną. Dėl savo tvirtumo jie apsaugo mūsų vidaus organus, pavyzdžiui, kaukolė apsaugo smegenis, šonkauliai – širdį ir plaučius, dubens kaulai apsaugo vidinius lyties organus.

 1. Gaminti kraują

Kraujas gaminamas kaulų viduje esančiuose kaulų čiulpuose. Žmogaus organizme priskaičiuojama maždaug 37 trln. ląstelių, o kraujas – viena iš tų ląstelių rūšių. Kraują sudaro trijų rūšių ląstelės: eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai), leukocitai (baltieji kraujo kūneliai) ir trombocitai. Šios ląstelės išskiriamos kaip nepriklausančios bendrosioms, vadinamosios hematopoetinėms kamieninėms ląstelėms, kurių randama kaulų čiulpuose.

Kaulų čiulpuose esančiose hematopoetinėse kamieninėse ląstelėse kasdien pagaminama apie 200 mlrd. Eritrocitų, taip pat po 100 mlrd. leukocitų ir trombocitų. Subręsti šioms ląstelėms kaulų čiulpuose reikia 10-20 dienų, tada jos kaulų čiulpų venomis pasklinda po organizmą.

Kol kūdikis yra motinos gimdoje, jo mažas kaulynas būna sudarytas iš kremzlių. Kremzlės sukuria kaulų formą. Sukurtųjų kaulų forma kietėja ir standėja kūdikiui gimus. Jei, pavyzdžiui, kaulas lūžta, lūžio vietoje atsiranda šiek tiek kraujo krešulių, ten pradedamos telkti kremzlinės ląstelės, kurios suformuoja kremzlinius audinius.

Taigi, kol žmogus negimęs, jis turi vien kremzlių. Kraują gamina tik kepenys ir blužnis. Kai žmogui gimus kaulai ima tvirtėti, kraujo gamybą iš jų pamažu perima kaulų čiulpai.

 1. Išsaugoti ir valdyti kalcio lygį

Sakoma, kad mūsų protėviai kilę iš jūros. Fotosintezės bakterijos, vadinamomis cianobakterijomis (melsvabakterėmis), atlikdamos fotosintines funkcijas, ėmė gaminti deguonį, kuris tapes atmosferos dalimi, sukūrė ozono sluoksnį. Šis sluoksnis sugėrė ultravioletinius saulės spindulius, tad jūroję gimę mūsų protėviai gavo progą apsigyventi sausumoje.

Gyvybines funkcijas jie palaikė pasisavindami kalcį iš jūros vandens. Organizmų ląstelės, panaudodamos kalcį kaip jonus, t.y. įkraunamuosius atomus arba molekules, pradėjo keistis informacija su kitomis ląstelėmis. Kaulai tapo efektyviomis kalcio saugojimo organizme talpyklomis. Taip atsirado stuburiniai gyvūnai. Šie organizmai įgijo galimybę judėti, nes ant kaulų pradėjo vystytis raumenys – atsirado žinduoliai, o kartu ir žmonės. Pirminė kaulų funkcija buvo ne suformuoti skeletą, bet išsaugoti organizmui kalcį. Organizmo kalcio jonų iš kaulų paima tik tiek, kiek reikia, ir juos naudoja vidinei informacijos kaitai.

Kolageno praradimas yra pagrindinis lūžių priežastis

Kai mūsų paklausia, iš ko sudaryti kaulai, kalcis turbūt yra ta sudedamoji medžiaga, apie kurią pirmiausiai pagalvojame. Bet mūsų kaulų kietumą ir standumą užtikrina ne vien kalcis. Kaulų kietumas susidaro dėl specifinės struktūros, kuri vadinama kaulo matrica. Ją formuoja kolagenas ir kalcis. Kolagenas susuka spiralės formos rėmelį, o kalcis aplink jį apsiveja. Taip kaulai tampa kaulai tampa kieti ir elastingi.

Dauguma žmonių, gal dažniau moterys, mano, kad kolagenas yra medžiaga, užtikrinanti gerą odos būklę. Vis dėlto kolagenas yra toks baltymas, kuris sudaro ne vien odą, bet ir raiščius, sausgysles, kaulus, kremzles ir kt. Kolagenas mūsų kūne sudaro maždaug 30 proc. visų jame esančių baltymų.

Kaulai yra pripildyti kolageno skaidulų, dėl kurių kaulai ir kremzlės išlieka elastingi, o kaulai apsaugoti nuo lūžių, kuriuos tektų patirti dėl kasdien sugeriamų smūgių ir sukrėtimų. Tas pats elastingumas yra ir pagrindinė odos ypatybė. Oda, kurios kolageno struktūra tvirta, išlieka jaunatviška ir elastinga.

Senatvinio kaulų lūžumo priežastis – tai ne vien kalcio, bet ir kolageno praradimas.

Žarnyne gaminamas vitaminas K padaro kaulus stipresnius

Žmonės suvokia, kad jų kaulai yra nusilpę tik tada, kai jie lūžta. Pvz. statistika rodo, kad Japonijoje iš visų 13 mln. Osteoporoze sergančių pacientų tik maždaug 2 mln. Ėmėsi apsaugos priemonių, o kiti nieko nedaro. Tad iki labai pavojingos situacijos lieka vos vienas žingsnis.

Realybė tokia, kad šlaunikaulio lūžių skaičius auga, nes didėja ir nuo osteoporozės kenčiančių žmonių skaičius. Spėjama, kad šlaunikaulio lūžiai neleidžia pacientams išlipti iš savo lovų. Dauguma pacientų jau įkopę į šeštąją dešimtį arba vyresni. Su amžiumi osteoporozės atvejų ypač daugėja.

Kaip įmanoma kuo ilgiau išsaugoti kaulų sveikatą ir jų pagrindines ypatybes, net jeigu jie nuolat silpsta savaime?

Kalcis, vitaminas D, vitaminas K ir baltymai (kolagenas) yra ypač svarbūs kaulas stiprinti. Žarnyno fermentai, kuriuos gamina žarnyno bakterijos atlieka pagrindinį vaidmenį, kalbant apie šių elementų įsisavinimą. Kuo geresnę enterocitų būklę palaiko žarnyno fermentai, tuo labiau įsisavinami visi šie elementai.

Žarnyno fermentai dalyvauja vitamino K gamyboje ir minėtų medžiagų įsisavinimo į organizmą procese. Kolagenas yra pagrindinis kaulų sudėties baltymas, kitas nemažiau svarbus – osteokalcinas. Ši medžiaga padeda išsaugoti kalcį kauluose. Vitaminas K, aktyvindamas osteokalcino ypatybes, gerina kalcio išsaugojimą kauluose.

Vitaminas K atlieka įvairias funkcijas stiprindamas kaulus, taip pat padeda apsaugoti nuo kalcio trūkumo kauluose ir skatina jų klasifikaciją.

Žarnyno fermentai faktiškai sintetina vitamina K. Vitaminas K skirstomas į du progrupius: K1 ir K2. K1 gaunamas iš daržovių, o vitaminas K2 sintetina žarnyno fermentai. Kai kurių tyrimų rezultatai rodo, kad vitaminas K2 kur kas veiksmingiau už K1 padeda įsisavinti kalcį.

Žarnyno bakterijos dėl savo fermentų sintetina dar daugybę kitų vitamin, pavyzdžiui, B2, B6, B12 ir folio rūgštį. Vieno tyrimo rezultatai parodė, kad bendroji mineralų koncentracija kauluose pagerėjo, kai bandomosios pelės buvo maitinamos fruktooligosacharidais, t.y. tam tikros rūšies oligosacharidais. Jie žinomi kaip prebiotikai ir padeda veiksmingai auginti žarnyno bakterijas. Nors, atrodytų, kaulai ir žarnyno bakterijos neturi nieko bendra, tačiau iš tiesų turi. Gerindami savo žarnyno mikroflorą, padidinsime iš kaulų tankį.

Nauji straipsniai

 • Tarptautinė mokslinė – praktinė konferencija „Savanorystė, nauji iššūkiai ir patirtys paliatyvioje medicinoje"

  Lietuvos sveikatos mokslų universitetas Slaugos ir rūpybos katedra Lietuvos paliatyviosios medicinos draugija Klaipėdos universitetinė ligoninė Tarptautinė mokslinė – praktinė konferencija „SAVANORYSTĖ, NAUJI IŠŠŪKIAI IR PATIRTYS PALIATYVIOJE MEDICINOJE" 2021 m. gegužės 8 d. Konferencija skirta gydytojams, slaugytojams, socialiniams darbuotojams,...
 • Lazerinė odontologijos: dantų balinimas lazeriu

  Kalbant apie tobulai baltą šypseną ir dantų balinimo būdus iki šiol dažniausiai girdėdavome apie dantų balinimą kapomis ar įprastą specialistų atliekamą “kabinetinį” dantų balinimą, kai balinamoji medžiaga aktyvinama LED lempomis. Tokias procedūras ne paslaptis dažnai lydi padidėjęs dantų jautrumas. Be to, neretai norimam efektui pasiekti procedūrą tenka kartoti net keletą kartų....
 • Easyton naudojimas po keratoplastikos operacijos

  Klinikinių tyrimų ataskaita "Tonometro taikymas matuojant akispūdį: EASYTON pacientams ankstyvoje pooperacinėje atkūrimo fazėje po įsiskverbiančios keratoplastikos" Pagrindimas Skverbiasi keratoplastika yra chirurginė transplantacijos procedūra, naudojama įvairioms sunkioms ragenos ligoms gydyti. Kai kuriais atvejais pooperacinį laikotarpį komplikuoja padidėjęs...
 • Akyspūdžio tonometro TVGD-02 Easyton bandymai

  Tyrimų ataskaita akispūdžio tonometro TVGD-02 „ EASYTON“ Tyrimai buvo atlikti 2018 m. Balandžio 10—11 d. Riazanės valstybinio medicinos universiteto Teismo medicinos katedroje. Bandymai buvo atliekami dviem vartotojams su dviem skirtingais EasyTon tonometro matavimo metodais, kurie nurodyti 1 priede. Bandymuose naudojamos hidraulinės slėgio sistemos pagrindinė schema...
 • Skaitmeninis estetinis plombavimas - galimybė susikurti sau naują šypseną

  Estetinis plombavimas – tai plombavimas sukuriant estetišką šypseną. Jis yra atliekamas su estetinėmis kompozitinėmis plombomis, kai nėra prarandama daug danties audinių. Šių plombų pagalba galima pakeisti danties spalvą, formą, dydį, taip pat atstatyti nuskilusius ar aptrupėjusius dantų kraštelius. Estetinė dantų atkūrimo procedūra yra naudojama jau ne vienerius metus, tačiau...
 • Kodėl Orthomol? Kuo ypatinga orthomolekulinė medicina?

  - Maisto papildų, vitaminų vartojimas padeda palaikyti normalią imuninę sistemą, - Orthomolekulinės medicinos tikslas -apsaugoti nuo pernelyg greito senėjimo, bei sulėtinti senėjimo procesus. - Maisto papildų vartojimo nauda jaučiama sergant diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis, hipertenzija, staziniu širdies nepakankamumu, senatviniu smegenų funkcijos, regėjimo bei imuninės funkcijų...
 • Baltymų dieta ir gydytojo dietologo atsiliepimas

  Baltymų dieta viena efektyviausių dietų kovojant su viršsvoriu, ypač, jei tokią mitybą derinate kartu su fiziniu aktyvumu, tačiau reikia žinoti, kad neretai žmonės pasirenka netinkamą šios baltymų dietos mitybos programos variantą ir visiškai atsisako angliavandenių. Ilgam laikui visiškai atsisakyti angliavandenių nereikėtų, nes ilgą laiką vien baltymais gyvas nebūsi, o minimalus...
 • Nėštumas: kas galima ir ko negalima prižiūrint kūną, kuriame auga nauja gyvybė

  Nėštumas yra ypatingas laikotarpis kiekvienos moters gyvenime. Tai, kaip moteris išgyvena šį laikotarpį, priklauso nuo daugelio dalykų: genų, amžiaus, pasirengimo, psichologinio nusiteikimo, charakterio, pastangų, įpročių, žinių. Moterys įdeda daug pastangų, kad gerai jaustųsi ir puikiai atrodytų, o besilaukiančios – ypač. Naujos gyvybės laukime pozityvumas ir rūpinimasis savimi daro...
 • Lietuviškos uogų sultys - Jūsų sveikatai

  Putinų sultys be cukraus Putinų sultys – sveikatos eliksyras iš tiesiai iš gamtos. Jose gausu vitaminų C, P ir kitų naudingų medžiagų, todėl puikiai tinka imunitetui stiprinti, organizmui atgaivinti esant vitaminų trūkumui. Taip pat galima gerti esant sausam kosuliui, skaudančiai gerklei nuraminti. Pagaminta iš šviežių uogų be jokių papildomų saldiklių ir konservantų. Sulčių...
 • Šiuolaikiškas riebalų nusiurbimas: saugumas ir preciziškumas viename

  Deja, bet ne visi kūno riebalai gali būti pašalinami lengvai – kartais negelbsti nei dietos, nei sportas, nei abu kartu. Tokiais atvejais neretai susimąstoma apie riebalų nusiurbimą – procedūrą, skirtą padailinti kūno kontūrus ir atsikratyti riebalų pertekliaus. Bet kadangi tai – chirurginė procedūra, žmones neretai atbaido galimų komplikacijų rizika. Visgi, dėka šiandienos...
 • Atopinis dermatitas – kaip rūpintis savo oda?

  Atopinis dermatitas tampa vis dažniau pasireiškiančia odos liga, nes išsivysčiusiose šalyse sergamumas atopiniu dermatitu per pastaruosius 30 metų padidėjo 2–3 kartus. Atopinis dermatitas yra viena iš dažniausių alerginių odos ligų, kuria Europos šalyse serga apie 10–20 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų ir 1–3 proc. suaugusiųjų. Siekdami plačiau sužinoti apie šią odos ligą...
 • Moters burnos sveikatos pokyčiai įvairiais gyvenimo etapais

  Hormonų pokyčiai, vykstantys įvairiais moters gyvenimo periodais, gali būti įvairių organų ligų priežastis, tad ne išimtis ir burnos gleivinės. Didžiausią įtaką moterų burnos gleivinei daro estrogenai, progesteronas bei hipofizės gonadotropiniai hormonai. Apie moters amžiaus etapų ir su jais susietų hormonų pokyčių įtaką burnos sveikatai pasakoja pranešime žiniasklaidai Kauno odontologijos...
 • Plaukų šalinimo technologijų skirtumai

  Žmonės, kurie pavargo nuo nuolatinio nepageidaujamų plaukelių šalinimo, dažnai ima ieškoti efektyvesnių, modernių plaukų šalinimo būdų, kuriuos mums suteikia šiuolaikinės technologijos. Tiesa, kuo toliau tuo pasiūla darosi vis didesnė, tad pasirinkti geriausia variantą išties gali būti sunku. Šiame straipsnyje apžvelgsime keletą populiarių plaukų šalinimo būdu ir aptarsime jų...
 • Psichikos sutrikimai persirgusiems COVID-19

  Psichiatrai pirmadienį paskelbė, jog didžiulei daliai pasveikusių COVID-19 pacientų smarkiai išauga rizika susirgti psichinėmis ligomis. Didelės apimties tyrimo metu nustatyta, jog net 20 proc. asmenų, kurie buvo užsikrėtę koronavirusu, per 90 dienų yra diagnozuojamas psichiatrinis sutrikimas, rašo naujienų agentūra „Reuters“.Dažniausiai pasveikusiems COVID-19 pacientams nustatomi...
 • Irigatorius - kas tai?

  Norint palaikyti burnos sveikatą yra būtina tinkamai rūpintis jos higiena, tačiau tradicinio dantų šepetuko kartais neužtenka norint tinkamai išvalyti tarpdančius, o naudojant siūlą gali būti suerzinamos jautresnės dantenos. Norintiems užtikrinti savo dantų ir burnos sveikatą vertėtų atkreipti dėmesį į neseniai rinkoje pasirodžiusią alternatyvą tarpdančių siūlams – irigatorius. Nors šie...