Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataDializėSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Senatvė - gyvenimas tęsiasi

2019 m. sausio 24 d.

Ne paslaptis, kad išgirdus žodį „senatvė“, dažnai kyla asociacijos su raukšlėmis, dantų protezais, senatvine demencija, Alzheimeriu, ir t.t. Ar tikrai šis neišvengiamas žmogaus gyvenimo etapas tik nepatrauklus, bauginantis ir turi vien tik neigiamą pusę?

Įprasti pokyčiai vyresniame amžiuje

Fiziniai: keičiasi išvaizda; blogėja jutimų aštrumas: silpsta rega, klausa, skonio pojūtis; mažėja jėga ir ištvermė; lėtėja nerviniai procesai; didėja lėtinių ligų tikimybė; prasideda neurodegeneracijos procesai.

Pažintiniai: prastėja atmintis (tačiau išlieka tvirtasis intelektas, kurį sudaro sukauptos žinios, informacija, gaunama ir saugoma visą gyvenimą); lėtėja mąstymo greitis; sunkiau priimti sprendimus.

Socialiniai: sumažėja profesinė realizacija, išeinama į pensiją; sumažėja socialinis ratas; apima vienatvės jausmas (tačiau atsiranda daugiau laisvo laiko įvairioms veikloms, idėjų realizavimui, pabuvimui su šeimos nariais).

Psichologiniai: pasikeičia socialiniai vaidmenys; didėja netekčių tikimybė; prarandami tęstinumo jausmai, gyvenimo prasmė, tikslai; atsiranda mirties baimė.

Tiksliai įvardinti senatvės amžių yra sudėtinga. Raidos psichologai teigia, kad senatve laikomas amžius apytikriai nuo 65 metų. Tačiau šis amžius labai priklauso nuo asmens socialinio amžiaus, veiklos, gyvenimo būdo ir paties asmens požiūrio. Dž. Enesku sakė: „Jaunystė – ne amžiaus rodiklis, o sielos būsena“. Tą patį galima sakyti ir apie senatvę. Kiekvienas esame savo gyvenimo vairininkai tik nuo mūsų pačių priklauso kaip gyvename. Vieni netgi sulaukę aštuoniasdešimties trykšta gyvenimo džiaugsmu, domisi pasauliu, savimi ir aplinkiniais žmonėmis, o juos supančius žmones žavi kaip šviesios asmenybės. Kiti gi, vos sulaukę penkiasdešimties, suirzta, užsisklendžia ir pradeda „sirgti“, savęs gailėtis ir be laiko laidoti. Daugelį žmonių senatvė baugina. Ko gero svarbiausia priežastis, skatinanti senatvės baimę, yra ta, kad senatvė neišvengiamai primena apie gyvenimo pabaigą. Žmonės bijo mirties. Kad ir koks sveikas ar aktyvus būtų žmogus, senatvė vis tiek yra paskutinė atkarpa, skirianti mus nuo nebūties. Dažniausiai senas žmogus „atsigręžęs“ atgal, savo šeimos „linijoje“ pamato, jog jis jau ir yra vyriausias ir, teoriškai, pirmas eilėje kelionėje anapilin. Tai sukrečia. Šiuo metu gyvuojantis „jaunystės kultas“ neretai lemia, jog vyresnio amžiaus žmonės yra tarsi nustumiami į šalį tiek profesine, tiek socialine prasme, tačiau žmogui itin svarbu būti ir jaustis reikalingu. Senatvė tikrai turi nemažai „praradimų“. Tačiau ne tik.

Senatvė gali būti puiki!

Vyresni žmonės:

¨ labiau vertina gyvenimą;

¨ jaučia didesnį pasitenkinimą pasiekę, įveikę, išmokę ir t.t.;

¨ sugeba geriau suprasti ir įveikti gyvenimo netikėtumus, nes netikėtumai jau mažai gali kuo juos nustebinti;

¨ turi mažiau troškimų ir lūkesčių, o tai mažina galimybes nusivilti;

¨ geriau negu jauni žmonės sugeba gyventi „čia ir dabar“ nekurdami utopinių tikslų ateičiai ir neišgyventi dėl ateities;

¨ nebesistengia visiems įtikti ir prie visų derintis;

¨ gali mylėti, džiaugtis anūkais nesirūpindami jų auklėjimu ir kitomis atsakomybėmis;

¨ turi daug gyvenimiškos patirties ir išminties.

Jauniems apie senatvę ir senelius

Kad ir kaip atrodytų neįtikėtina, bet visi sensta. Netgi Jūs. Psichologai teigia, jog jauni žmonės, turintys pozityvų požiūrį į senatvę ir į senus žmones, savo amžiaus pokyčius priima natūraliau, pozityviau ir optimistiškiau.

Būkite kantrūs. Senelių tempas sulėtėja. Ne tik fizine prasme, bet ir mąstymo, suvokimo, kalbos.

Priimkite pokyčius. Seneliai atrodo kitaip negu anksčiau, mąsto kitaip (lėčiau, „klampiau“, ne viską supranta, tačiau turi labai daug gyvenimiškos patirties ir išminties, kuria gali pasidalinti). Jie gali būti irzlūs (prisiminkime save, kai sergame ir ką nors skauda).

Dažniau pabūkite su seneliais. Jaunas žmogus nuolat skuba, nuolat užsiėmęs. Jis laiko gyvenime turės daug, senoliai, deja ne.

Nesistenkite „padėti“ ten, kur padėti nereikia. Vyresni žmonės dažnai turi savo tvarką, kuri jaunam žmogui primena netvarką. Ant stalo sudėti vaistai, akiniai, žirklės, knygos ir t.t., ant kėdžių sukabinėti drabužiai. Norisi padėti apsitvarkyti, tačiau čia viskas apgalvota, viskas po ranka, viskas „savo vietose“. Taip, kaip patogu. Leiskite seneliams tai turėti.

Įsiklausykite į senelių pasakojimus. Nors šiandien keistai skamba senolių pasakymai „mūsų laikais...“, tačiau, patikėkite, tikrai yra nuo laiko nepriklausančių, nekintančių vertybių, nuostatų ir žinių, kurias galite gauti iš savo artimų ir mylimų senelių. Istorinius to laikmečio liudijimus galite sužinoti ne perskaitę knygą, o tiesiogiai.

Vyresniems apie senatvę

„Ir senatvė kupina malonumų, jei tik mokama ja naudotis“ (Seneka).

Kuo natūraliau žmogus žiūri į gyvenimo pokyčius, tuo lengviau jam įžvelgti prasmę, priimti ir atrasti savo vaidmenį ir vietą šiame gyvenimo etape. Šis amžiaus tarpsnis gali būti nuostabus ramybės, lėtumo ir atradimų laikotarpis. Žmogus niekada nebūna per senas patirti, sužinoti, atrasti kažką naujo. Niekada nebūna per senas būti laimingu ir tuo dalintis su kitais.

„Didžiausios valstybės buvo sužlugdytos jaunų žmonių, o išsaugotos ir atstatytos – senių“ - romėnų filosofas, retorikas M.T. Ciceronas.

 

Straipsnio autorė, Senjorų socialinės globos namų psichologė Jurgita Skiparienė, padeda Senjorų socialinės globos namų gyventojams ir jų artimiesiems suprasti bei priimti senatvės keliamus iššūkius.

Daugiau skaitykite www.ssgn.lt

 

 

 


www.ssgn.lt

Nauji straipsniai

 • Kobido - malonus būdas atjaunėti

  Kobido veido masažas – tai daugiau nei paprasta grožio terapija Kobido reikšmė - "senovės grožio balsas". Šis masažas kilęs iš Azijos, kurį 14-ajame amžiuje pristatė Japonijos imperatorius, norėjęs kuo ilgiau išsaugoti švytintį ir lygų veidą, tolygią jo spalvą. Kobido sujungia raminantį, glotninantį masažą su dermopunkcija - akupresūros technika, kurios metu naudojant pirštų...
 • Kursai sveikatos priežiūros ir visuomenės sveikatos specialistams

  Paskutinė galimybė gauti 10 proc. nuolaidą registruojantis į kursus sveikatos priežiūros ir visuomenės sveikatos specialistams Programa skirta Jums, jei: Esate medicinos gydytojas, bendrosios praktikos slaugytojas, kineziterapeutas, kineziterapeuto padėjėjas, ergoterapeutas ir visuomenės sveikatos specialistas. Domitės sveika gyvensena ir siekiate kelti kvalifikaciją sveikatą...
 • Dantų balinimas namų sąlygomis

  Svajojate apie holyvudinę šypseną, kuri Jums suteiks daugiau pasitikėjimo savimi ir tuo pačiu leis džiuginti ne tik kitų akis, tačiau kaskart pažvelgus į veidrodį pasigrožėti savimi? Greičiausias ir pats paprasčiausias dantų balinimo būdas – profesionalus dantų balinimas klinikoje. Balinimo metu pavyksta išgauti natūraliai šviesaus danties efektą, tačiau visiškai nesugadinti...
 • Purškiamas magnis (magnio chloridas): bandomasis tyrimas

  Prielaida Fibromialgija yra sindromas, kuriam būdingas lėtinis skausmas, nuovargis, depresija ir miego sutrikimai. Jo pagrindinė priežastis yra neaiški. Keletas tyrimų parodė, kad fibromialgija sergantiems pacientams sumažėjo magnio kiekis ląstelėse ir nustatyta, kad tarp magnio kiekio ir fibromialgijos simptomų yra neigiamas koreliacinis ryšys. Tikslas Surinkti preliminarius duomenis...
 • Osteopatinė pagalba naujagimiams

  Osteopatinė pagalba ypač svarbi ir efektyvi iškart po gimimo, pirmosiomis mažylio gyvenimo dienomis: ji padeda išvengti įvairių somatinių disfunkcijų, atsirandančių naujagimiui po to, kai jis devynis mėnesius išbuvo susirietęs į kamuolėlį mamos įsčiose, taip pat po gimdymo. Net jei gimdymas buvo sėkmingas ir kūdikis jaučiasi gerai, gydytojas osteopatas įvertins jo bendrą būklę: jo stuburo...
 • Kelionėms ir nuotykiams motinystė ne kliūtis

  Neretai pagimdžiusios vaikelį moterys kuriam laikui apriboja išvykas, tolimesnes nei artimiausia parduotuvė, ką jau ir bekalbėti apie išvykas prie jūros ar net kitas šalis. Tačiau keturios draugės ir naujos mamos Sandra, Eglė, Radvilė ir Aurika nutarė įrodyti, jog mažylis keliauti netrukdo! Ilgai nesvarsčiusios jos susipakavo lagaminus, pasiėmė vaikus ir iškeliavo į pica ir jūra kvepiantį...
 • Skaitmeninis šypsenos dizainas ir balto porceliano dantų laminatės – tobulam Jūsų grožiui

  Nepriklausomai nuo amžiaus, kiekvieno mūsų išvaizdos svarbiausias akcentas – patraukli šypsena. Juk užtektų nors vieno nuskelto priekinio danties, ir jo sugadintos šypsenos nepaslėps nei pats tinkamiausias rūbas, nei idealus makiažas, nei išpuoselėta šukuosena. Sveiki, balti, natūralaus grožio dantys - mūsų sveikatos atspindys - ir žavi šypsena – štai, tas idealus...
 • Aerootitas

  Tai ausų pakenkimas skrydžio metu, kada keičiasi atmosferinis spaudimas. Pagrindinis faktorius – greitai besikeičiantis atmosferos spaudimas ir ausies trimito praeinamumo laipsnis. Dažniausiai pasireiškia kylant ir leidžiantis lėktuvui. Ausies būgnelis atlaiko gana didelius atmosferos slėgio pasikeitimus, jeigu slėgis keičiasi lėtai ir abiejose ausyse vienodai. Jeigu atmosferos slėgis...
 • Kraujospūdžio matavimas

  Kraujospūdis yra nepastovus dydis, kuris nuolat kinta. Tai yra normalu. Ypač reikšmingas yra rytinis kraujospūdis , kuris turi būti matuojamas pabudimo metu. Aukštos rytinio kraujospūdžio vertės , dar vadinamos " rytine banga" , duoda daugiau informacijos , negu matavimo duomenys dienos bėgyje ar atsitiktiniai matavimai gydytojo kabinete. Klinikiniais tyrimais įrodyta , kad "...
 • Negydomas ėduonis ir nevalomos dantų apnašos - pavojus sveikatai ir dantims

  Pasak daugybės skirtingų tyrimų, dantų ėduonis, populiariai vadinamas kariesu, yra viena iš labiausiai paplitusių neužkrečiamų ligų pasaulyje. Nuo dantų ėduonies yra kentėję daugiau, kaip 90% procentų gyventojų. Ši problema yra maždaug tokia pati dažna, kaip sloga ir peršalimas. Tik nesulyginamai pavojingesnė. Negydomas ėduonis, pulpitas ir parodontitas gresia ne tik dantų...
 • Dantų protezavimas: išimamaisiais arba fiksuotais protezais

  Dantų protezavimas – tai viena iš galimybių, leidžianti vėl džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu. Protezavimas yra skirtas atkurti prarastus dantis, sąkandžio ir kramtymo funkcijas. Pacientui sudaromas gydymo planas, kuriame įvertinama bendra burnos ir dantų būklė, aptariama gydymo trukmė, kaina ir eiga. Esant būtinybei, atliekami papildomi kompiuteriniai ir rentgenologiniai tyrimai. Šių...
 • 79-eri metai – ne trukdis aktyviam gyvenimui

  Ugninio drakono metais gimusi Igina tiesiog spinduliuoja optimizmą ir asmeniniu savo pavyzdžiu įrodo, jog aktyvūs gyvenimo būdas apsaugo nuo ligų ir vienatvės. Per metus moteris su bendraminčiais aplanko mažiausiai 2 šalis, kuriose dar nebuvo ir nuolat planuoja ateinančios kelionės kryptį. Kai paskambinau Iginai susitarti dėl pokalbio, ji buvo šokių pamokoje. Susitarėm susiskambinti vėliau....
 • Bemetalės keramikos dantų implantai „Nobel Pearl“ – unikali naujovė

  Jei trūksta vieno ar kelių dantų, ilgainiui gali atsirasti įvairių problemų. Tirpsta žandikaulio kaulas, sunkiau kramtyti maistą, sutrinka virškinimas... Tačiau odontologija nestovi vietoje. Vis daugiau žmonių pasaulyje ir Lietuvoje įsitikina dantų implantacijos nauda. Mokslininkai implantologai nepailsdami dirba ir nuolat tobulina dantų implantus. 2018-aisiais Švedijos įmonės...
 • Klaipėdoje to dar nebuvo – „Jaunystės“ kapsulė!

  Kas mėgsta pirtelę, šilumą, rūpinasi savo sveikata ir grožiu – pamėgs hiperterminę kapsulę, kurią drąsiai galima pavadinti „Atgal į jaunystę!“ Klaipėdiečiams labai pasisekė, kad šis modernus ozono terapijos įrenginys surado vietą žinomo gydytojo, anesteziologo - reanimatologo Alberto Albertjano klinikoje, Paryžiaus Komunos gatvėje 2A. Gydytojas A. Albertjanas plačiai žinomas...
 • Smūginė bangų terapija

  "Shockwave" Smūginė terapija visais atžvilgiais yra nauja gydymo metodika, objektyviai pristatanti naujas ir įdomias galimybes įvairių ligų gydymui. Tai sumažina sąnarių uždegimą ir padidina vietinę hiperemiją, pagerina medžiagų apykaitą ir edemų reabsorbciją. Smūginė terapija turi didelį antalginį poveikį ir stimuliuoja fiziologinį audinių atsinaujinimą. "Elettronica...