Reabilitacija po aneurizmos operacijos, kas gali padėti?

2024 m. kovo 25 d.
Reabilitacija po aneurizmos operacijos, kas gali padėti?

Kas yra smegenų aneurizma?

Daugelis mūsų apie šią klastingą ligą pirmą kartą sužinome tik susidūrę su ja tiesiogiai, t. y.

kai mes patys ar mūsų artimieji išgirsta smegenų aneurizmos diagnozę gydytojo kabinete. Tai lemia ne itin didelis ligos paplitimas.

Aneurizmą turi maždaug 1 iš 20 Lietuvos žmonių, kitaip tariant, apie 5 proc. mūsų šalies gyventojų. Tai nedidelis skaičius jei lyginsime su kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis, kurios dažniausiai diagnozuojamos pacientams mūsų šalyje.

Vis dėlto smegenų aneurizma – viena pavojingiausių ir didžiausią grėsmę žmogaus gyvybei keliančių kraujagyslių ligų, kuri pasireiškia pakitimu smegenų kraujagyslės sienelėje. Kas gi joje nutinka?

Tam tikra vieta sienelėje labai susilpnėja, išplonėja, gali susisluoksniuoti, o nuolat veikiama arterinio kraujo spaudimo ima plėstis, didėti ir pūstis, nes į ją plūsta kraujas. Taip susiformuoja ertmė panaši į maišelį, pūslę ar balioną, kuriame cirkuliuoja kraujas.

Kodėl aneurizma galvoje yra pavojinga?

Smegenų kraujagyslės sienelėje susiformavusi aneurizma dažnai apibūdinama lyg tiksinti bomba, taip yra dėl to, kad susidariusi pūslė su krauju viduje iš tiesų bet kada gali sprogti. Plyšus aneurizmai ir kraujui išsiliejus į galvos smegenis padariniai gali būti tragiški.

Maždaug 50 proc. pacientų, patyrusių staigų aneurizmos plyšimą, pasiglemžia mirtis, jie miršta iškart. Kitą pusę aneurizmos plyšimo atvejų lydi stiprūs smegenų pažeidimai ir skaudžios pasekmės: didžioji dalis išgyvenusiųjų patiria liekamuosius reiškinius, susijusius su neįgalumu.

Apie 80 proc. išgyvenusiųjų pacientų įprastas gyvenimas, darbingumas, gebėjimas pasirūpinti savimi ir kitais bei gyventi pilnavertį gyvenimą yra sutrikdomas ir jų kasdienybę lydi fiziniai ir emociniai sunkumai.

Smegenų aneurizma – labai klastinga liga, pavojinga ne tik dėl didelės mirties tikimybės ar gresiančios negalios. Dažnu atveju pacientai nejaučia jokių simptomų, išduodančių, kad jų galvoje tūno tiksinti bomba. Tai „tyli” liga, kurios galima visiškai neįtarti ir nepastebėti, nes aneurizma, kuri dar nėra plyšusi ar beplyštanti, nesukelia nepatogumų: žmogus gyvena įprastą gyvenimą, atlieka kasdienes veiklas, nė neįtardamas apie pavojingą gyvybei būklę.

Tiesa, būna atvejų kai liga diagnozuojama atsitiktinai, visai dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, galvos skausmo ar galvos smegenų patalogijos, atliekant galvos magnetinio rezonanso tyrimą (MRT), tačiau dažniausiai pacientai nejaučia jokių sveikatos sutrikimų.

Dažniausi aneurizmos požymiai

Nors smegenų aneurizma gali būti tikrai grėsminga, vis dėlto ne visos aneurizmos yra

pavojingos gyvybei ir sveikatai, nes ne visi ligos atvejai baigiasi plyšimu. Iš maždaug 200-400 aneurizmų per metus plyšta tik viena. Aneurizmos plyšimą gali sąlygoti daug skirtingų veiksnių.

Didelę įtaką turi aneurizmos dydis, forma ir lokalizacija, t. y. konkreti vieta galvos smegenyse.

Svarbus veiksnys yra ir anksčiau įvykęs plyšimas, kitaip tariant, kartą patyrus plyšimą, tikimybė tai išgyventi dar kartą didėja.

Būtent aneurizmos dydis, kuris apibūdinamas išmatuojant didžiausią, maksimaliausią susiformavusio aneurizmos maišo diametrą, gali lemti atsirandačius ligos požymius.

Aneurizmos:

Mažos (iki 5 milimetrų dydžio) ir vidutinės (6-10 milimetrų) aneurizmos pasitaiko dažniausiai ir sudaro didžiausią procentą (atitinkamai 47 proc. ir 27 proc.) visų diagnozuojamų atvejų. Tačiau jos dažiausiai nesukelia jokių žmogui juntamų požymių, pacientas jų nejaučia iki kol aneurizma plyšta.

Didelės aneurizmos, kurių diametras yra nuo 11 iki 25 milimetrų, gali sukelti žmogui jaučiamus simptomus, o gigantinės aneurizmos, didesnės nei 25 milimetrų diametro, gali ne tik sukelti ligai būdingus požymius, bet ir pasižymi didesne tikimybe plyšti.

Didesnis aneurizmos maišelis užima daugiau vietos, tad turi didesnę tikimybę imti spausti galvoje esančius nervus, smegenų dangalus, aplinkinius smegenų audinius ir sukelti tam tikrus simptomus, kuriuos patiriame kaip labai stiprų galvos skausmą, pykinimą ir vėmimą, dvejinimąsį akyse, vieno akies vyzdžio išsiplėtimą, akiduobių skausmą (skausmą virš/už akies), vienos kūno pusės rankų ar kojų tirpimą, silpnumą, kalbos ir atminties sutrikimus, traukulius.

Visi simptomai – jeigu juos iš tiesų sukėlė smegenų aneurizma – savaime nepraeina ir palaipsniui vis stiprėja.

Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Iki šiol tiek mokslininkai, tiek medikai negali tiksliai atsakyti, kodėl vienu ar kitu atveju susiformuoja galvos smegenų aneurizmos, tačiau esama rizikos veiksnių, kurie padidina tikimybę susirgti šia liga.

Vienas svarbiausių – genetinis arba paveldimumo faktorius.Jeigu jūsų artimoje aplinkoje, pavyzdžiui tėvams, broliams, seserims, vaikams ar kitiems artimiems šeimos nariams, yra buvusi aneurizma ar pakraujavimai smegenyse ne dėl patirtų traumų, turėtumėte atidžiau stebėti ir savo sveikatą, o esant bent menkiausiems įtarimams pasitikrinti dėl galimo smegenų aneurizmos paveldėjimo, nes liga gali būti įgimta.

Riziką susiformuoti aneurizmoms taip pat didina įvairios genetinės ligos (pavyzdžiui, aortos koaktacija, fibromuskulinė displazija, inkstų policistozė) ar nuo gimimo pasireiškiantis, įgimtas kraujagyslės audinio silpnumas. Svarbūs rizikos veiksniai yra ir hipertenzija, kuri pasireiškia padidėjusiu kraujo spaudimu, bei aterosklerozė – sisteminė kraujagyslių sienelės liga, pasireiškianti arterijų standėjimo bei siaurėjimo procesu.

Minėtina, kad daugiausiai aneurizmos atvejų pasitaiko žmonėms, kuriems daugiau nei 40 metų, dažniau – moterims. Tad amžius ir lytis taip pat svarbūs faktoriai. Be to, kaip ir kitų širdies ir kraujagyslių ligų atveju, dideliu rizikos veiksniu susirgti laikomas intensyvus rūkymas bei alkoholio vartojimas.

Itin retais atvejais aneurizmos susidarymui įtakos gali turėti ir patirtos galvos traumos ar uždegimai.

Svarbu: jeigu juntate iki šiol nepatirtą, labai intensyvų, nuolatinį ir nepraeinantį galvos skausmą, kurį lydi ir kiti anksčiau minėti simptomai, galintys rodyti plyšusią smegenų aneurizmą (pavyzdžiui, pykinimas, vėmimas, dilgčiojimas veide, keistai nelankstus kaklas, vaizdo dvejinimasis, silpnumas, sąmonės netekimas ir pan.), nedelsdami kreipkitės pagalbos.

Smegenų aneurizmos diagnostika ir gydymas

Pacientams, kurie patenka į rizikos grupę, nes turi genetinį polinkį susirgti smegenų aneurizma, rūko ar serga kitomis riziką didinančiomis ligomis, rekomenduojama pasitikrinti sveikatą atliekant specialius tyrimus.

Svarbu suprasti, kad aptikus aneurizmą ligos taip pat negalima palikti savieigai, nes aneurizma neišnyksta savaime ir jos negydo jokie vaistai, todėl būtina nuolatinė stebėsena ir medikų priežiūra. Ankstyvoji diagnostika ir ligos progresavimo kontrolė gali užkirsti kelią tragiškai baigčiai.

Kiekvienu individualiu ligos atveju gydytojai parenka pacientui tinkamą gydymą, kuris gali apsiriboti aneurizmos stebėsena periodiškai atliekant magnetinį rezonansą. Toks scenarijus galimas jei aneurizma yra nedidelė ir nelinkusi augti ar plyšti. Kitais atvejais gydymas gali būti ir sudėtingesnis, gali prireikti operacijos.

Jeigu aneurizma yra didelė ar linkusi didėti bei yra rizikos, kad ji gali plyšti, pacientui siūloma atlikti vieną iš dviejų galimų operacijų – smegenų aneurizmos klipsavimą, kurį atlieka gydytojas neurochirurgas arba aneurizmos embolizaciją, kurią atlieka gydytojas intervencinis radiologas.

Pastarojo gydymo žinomumas ir populiarumas yra gerokai mažesnis nei atviros chirurgijos, tačiau tuo pat metu aneurizmos embolizacija yra mažiau invazinė ir labiau tausojanti paciento organizmą procedūra.

Pabrėžtina, kad aneurizmai plyšus, labai svarbu kuo skubiau suteikti pacientui pagalbą, atliekant operaciją vienu ar kitu būdu. Būtina kaip įmanoma greičiau „atjungti” aneurizmą nuo kraujotakos taip apsaugant smegenis nuo kraujo išsiliejimo. Kiekviena akimirka svarbi siekiant išsaugoti paciento gyvybę bei sumažinti komplikacijų riziką.

Reabilitacija po galvos aneurizmos operacijos

Didelė dalis net ir labai sėkmingų aneurizmos operacijų vis dėlto nepalieka paciento be didesnių ar mažesnių liekamųjų reiškinių. Nuo jų sunkumo, intensyvumo priklauso pacientui būtina pagalba po aneurizmos.

Net 80 proc. išgyvenusiųjų aneurizmos plyšimą patiria įvairias su neurologiniais sutrikimais susijusias pasekmes, pavyzdžiui, pacientui gali sutrikti kalba, orientacija, galūnių jėga ir pan. Taip pat galimos įvairios komplikacijos po operacijos: infekcija, trombų susidarymas, smegenų skysčio cirkuliacijos sutrikimas ir kt. Todėl dažnu atveju smegenų aneurizma reikalauja ne tik gydymo operuojant, bet ir ilgo, daug darbo su specialistais, reikalaujančio reabilitacijos proceso, kurio siekis kaip įmanoma labiau sugrąžinti pacientui įprastą gyvenimą.

Reabilitacija po aneurizmos operacijos ir pacientui būtina suteikti pagalba, jos pobūdis, trukmė ir kt. priklauso nuo kelių veiksnių:

 • t. y. nuo bendros paciento sveikatos būklės,
 • aneurizmos liekamųjų reiškinių sunkumo,
 • po operacijos patirtų komplikacijų sudėtingumo.

Tiek fizinis, tiek emocinis paciento atsistatymas po šios sudėtingos ligos ir jos gydymo gali užtrukti, tačiau labai svarbi kiekvieno individualaus paciento būklė, jam reikalingų įvairių specialistų paslaugų prieinamumas.

Reabilitologo, kineziterapeuto, ergoterapeuto, logopedo, psichologo, psichoterapeuto ir kitų specialistų pagalba, reikalingos procedūros, konsultacijos, užsiėmimai ir terapijos gali palengvinti paciento bei jo artimųjų kasdienybę.

Paciento gyvenimas po aneurizmos operacijos, jei ji atlikta anksti, dar neplyšus aneurizmai, gali vėl būti įprastas, deja, neretai pooperacinis laikotarpis ir grįžimas į kasdienybę tampa iššūkiu tiek ligoniams, tiek jų artimiesiems.

Siekiant kuo greičiau sugrąžinti pacientui jo savarankišką bei gebėjimus, reikalingus kasdienėms veikloms, pravartu kreiptis į ergoterapeutą, kuris ne tik sieks padėti įveikti kylančius sunkumus, bet ir padės užtikrinti namų aplinkos saugumą pacientui.

O štai esant kalbos sutrikimams, nulemtiems smegenų pažeidimų, plyšus aneurizmai, rekomenduojama kreiptis į specialistą kaip įmanoma anksčiau.

Atstatyti kalbą bei jos funkcijas gali padėti logoterapeutas ar logopedas, įvertinęs paciento būklę, nustatęs kalbos sutrikimų pobūdį bei sunkumą ir sudaręs logoterapijos pratybų planą.

Tiek kalbos korekcijos, tiek paciento emocinės ir fizinės sveikatos atstatymo sėkmė priklauso ne tik nuo specialisto kvalifikacijos, patirties ir įgūdžių.

Reabilitacijos procesui svarbus ir paciento nusiteikimas, motyvacija, taip pat ir artimųjų palaikymas, atsidavimas. Kitaip tariant, reabilitacija po aneurizmos operacijos – komandinis darbas, kuriam svarbus kiekvieno dalyvaujančio indėlis.

Nauji straipsniai

 • Kaip sutvarkyti dantis ir puikiai pailsėti grįžus į Lietuvą atostogoms?

  Vasara – laikas, kai visi, tiek Lietuvą aplankyti sugrįžtantys emigrantai, tiek ir patys gydytojai, mėgaujasi šiltu oru, atostogauja ir atgauna jėgas. Odontologijos klinika "Aš šypsausi" Klaipėdoje, esanti adresu Tilžės 27, puikiai supranta vasaros svarbą ir kviečia jus pasirūpinti savo šypsena iš anksto planuojant apsilankymą. Patarimai, kaip efektyviai susiplanuoti...
 • Periodontitas: nematomas pavojus Jūsų šypsenai

  Periodontitas: Nematomas pavojus Jūsų šypsenai Daugelis žmonių net neįtaria, jog jų dantys gali būti rimtoje pavojaus zonoje. Gydytoja periodontologė, med.dr. Laura Žiūkaitė atkreipia dėmesį į periodontitą - lėtinę dantenų ligą, kurios simptomai dažnai lieka nepastebėti, kol nepasiekia pažengusio etapo. Kas yra periodontitas? Tai yra dantenų ir aplink dantis esančių...
 • 10 klausimų apie drėgmės surinkėjus. Atsako specialistas

  Renkantis drėgmės surinkėją reikia kuo daugiau dėmesio skirti parametrams, kurie gali padėti geriau suprasti – ko jums reikia ir kas geriausiai tinka Jūsų namuose. Apskritai šiuo metu vadybininkai, kurie prekiauja tam tikra įranga, teikia konsultacijas internetu. Tai yra labai puiki pagalba tiems, kurie nori kuo greičiau rasti tinkamą įrangą, nesugaišti daug laiko. Štai drėgmės...
 • Kosmetika su placenta - visapusiška priežiūra

  Kaip suteikti veido odai 100% gyvybingumą? „TianDe“ pateikia aukščiausius reikalavimus atitinkančią stulbinančią senėjimą stabdančią priemonę. „Placentinėje serijoje“ yra daugiau nei 100 gyvybiškai svarbių elementų, kurie apsaugos jūsų veido odą nuo su amžiumi susijusių pokyčių. 40 metų atrodyti kaip 30? Jokių problemų! Genialus gamtos išradimas – placenta...
 • Panikos atakos paauglystėje: kaip suvaldyti ir padėti vaikui?

  Paauglystė – tai laikotarpis, kuris dažnai pasižymi dideliais pokyčiais ne tik fiziniais, bet ir emociniais. Paaugliai susiduria su daugybe iššūkių, o vienas iš jų gali būti netikėtai prasidėjusios panikos atakos. Šio straipsnio tikslas yra suteikti žinių apie tai, kaip panikos atakos gali paveikti paauglius, kaip jas atpažinti, ir svarbiausia – kaip su jomis susidoroti. Panikos...
 • Mikčiojimo gydymas: kaip pagerinti kalbos sklaidumą?

  Spalio 22 – oji – Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas yra kalbos ir komunikacijos sutrikimas, kuris gali pasireikšti vaikams ir suaugusiems. Šis sutrikimas būna arba trumpalaikis ir praeina savaime, ypač vaikystėje, arba ilgalaikis. Tai yra kompleksinis reiškinys, kurio priežastys įvairios: fiziologinės, psichologinės ir socialinės. Mikčiojimo...
 • Svarbiausias CBD prisotintos kosmetikos vadovas sveikai ir skaisčiai odai

  Pastaraisiais metais grožio pramonė šurmuliuoja dėl CBD praturtintos kosmetikos atsiradimo. Nuo serumų iki kremų - CBD užkariavo odos priežiūros pasaulį, žadėdamas natūralų ir veiksmingą sprendimą sveikai ir švytinčiai odai pasiekti. Jei kada nors domėjotės CBD nauda odai arba kaip jį įtraukti į savo kasdienę rutiną, daugiau nesidomėkite. Šiame išsamiame vadove gilinsimės į CBD kilmę ir...
 • Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą?

  Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą? Visame pasaulyje kaklo skausmas tampa vis dažnesne problema, maždaug du trečdaliai žmonių kaklo skausmą patiria bent kartą per savo gyvenimą. Tyrimai rodo, kad kaklo skausmas labiau būdingas tiems, kurie kenčia nuo nerimo ar depresijos bei sėdimą darbą dirbantys žmonės. Kaklo skausmas gali atsirasti dėl: raumenų patempimo; raiščių ar...
 • Kaip užauginti vaikus, kad jiems nereikėtų breketų?

  Kokia tikroji kreivų dantų ir netaisyklingo sąkandžio priežastis? Ką daryti, kad to išvengtų jūsų vaikas? Vaikų skaičius su netaisyklingai besivystančiu sąkandžiu nepaliaujamai didėja. Nors pirmieji simptomai pradeda matytis nuo trejų metų amžiaus, odontologai dažniausiai rekomenduoja laukti, kol vaikas paaugs ir bus galima sąkandį gydyti breketų pagalba. Susigrūdę (kreivi) dantys...
 • Psichologinė pagalba tėvams: kada verta ieškoti pagalbos?

  Tėvystė, be abejo, yra viena iš nuostabiausių patirčių, kurią gali patirti žmogus. Tačiau ji taip pat nėra be iššūkių. Nepriklausomai nuo to ar esate mama, ar tėtis, visi susiduria su iššūkiais ir sunkumais. Siekiant sėkmingai susidoroti su šiais iššūkiais, psichologinė pagalba gali tapti nepakeičiama priemone. Psichologo konsultacijos gali turėti svarbią įtaką jūsų emocinei sveikatai ir vaikų...
 • Reabilitacija po insulto: kaip galime padėti savo artimajam po insulto namuose?

  Insultas tai staigus smegenų kraujotakos sutrikimas, kuris sukelia smegenų dalies pažeidimą dėl kraujo tiekimo nutraukimo ar sumažėjimo. Tai gali atsitikti dėl kraujagyslės užsikimšimo trombu arba kraujavimo į smegenis (Foucher & Faure, 2020). Insultas paliečia ne tik jį ištikusį žmogų, bet ir jo aplinką bei artimuosius, esančius joje. Todėl svarbu kalbėti ir diskutuoti, kaip artimieji...
 • Jautrus vaikas: kaip pasiruošti kirpyklai?

  Jautrus vaikas yra tas, kuris pasižymi itin jautria nervų sistema, dideliu emociniu jautrumu ir gebėjimu pajusti bei suprasti kitų jausmus ir reakcijas. Toks vaikas gali būti labiau jautrus išoriniam pasauliui ir jo dirgikliams, gali skirti didesnį dėmesį smulkmenoms arba giliau įsijausti į kitų žmonių emocijas. Jautrus vaikas dažnai stipriau nei kiti reaguoja į įvairias netikėtas situacijas,...
 • Genetiniai tyrimai nėštumo metu: kada jų gali prireikti?

  Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienos moters gyvenime. Vis dėlto kartu su džiaugsmu dažnai ateina ir rūpestis dėl būsimo kūdikio sveikatos. Genetiniai tyrimai nėštumo metu gali atsakyti į daugelį klausimų apie vaiko sveikatą ir padėti pasiruošti galimiems iššūkiams. Taigi, pakalbėkime plačiau, kada ir kokių genetinių tyrimų gali prireikti nėštumo metu. Kada gali prireikti...
 • Įveikti nemigą, nerimą ir depresiją bandoma ir be vaistų

  Nemiga, nerimas ir depresija – Lietuvoje vis aktualėjančios problemos. Lyginant 2014 ir 2019 m. duomenis, švelnius, vidutinius ar sunkius depresijos simptomus jaučiančių žmonių dalis augo nuo 12,4 proc. iki 17,9 proc. Po 2019-ųjų emocinės sveikatos situacijai įtakos turėjo pandemija, karantinas, karas Ukrainoje, kiti neramumai pasaulyje, tad šiuo metu situacija gali būti dar prastesnė....
 • Lietuviai prasčiau vertina savo psichinę sveikatą

  Spalio 10-oji – pasaulinė psichikos sveikatos diena, skirta atkreipti visuomenės dėmesį į psichinės sveikatos svarbą. Tokią būtinybę pabrėžia ir prastėjanti statistika, vos per penkerius metus Lietuvos gyventojų savo psichinės sveikatos vertinimas suprastėjo, pokytis siekė net 44 proc. Psichikos sveikatos statistikos pokyčiai Lietuvoje ir neramina, ir džiugina Lietuvos gyventojų...
 • Fulvinė rūgštis – atrastas sveikatos fenomenas

  Fulvinė rūgštis yra natūralus organinis junginys. Ji randama uolienose, dirvožemyje, vandenyje. Jos funkcija suaktyvinti dirvožemyje esančius mineralus. Fulvo rūgštis yra nepaprastai biologiškai aktyvi. Viena jos molekulė geba pernešti daugiau nei 65 mineralus, vitaminus bei kitas maistines medžiagas ir nukreipti jas į ląsteles, kurioms jų reikia labiausiai. Fulvinė rūgštis...
 • Dantenų recesija – kaip atpažinti ir kaip atrodo gydymas?

  Dantenų recesija – ne tik estetinė problema. Atsitraukusios dantenos apnuogina danties kaklelį ar net šaknį, sukeldamos dantų jautrumą ir padidindamos dantų praradimo riziką. Siekiant sustabdyti šį procesą ir pagerinti burnos sveikatą, labai svarbi ankstyva dantenų recesijos diagnozė ir tinkamas gydymas. Apie tai ir dar daugiau pasakojame šiame straipsnyje. Dantenų recesijos...
 • Dvasinę sveikatą: kaip kelionės gali jus teigiamai paveikti?

  Žmogaus gyvenime dvasinė sveikata yra vienas iš svarbiausių aspektų. Ji apima mūsų emocinę, psichologinę ir socialinę gerovę, įtakoja mūsų mąstymą, jausmus ir elgesį. Vienas iš būdų pagerinti dvasinę sveikatą yra kelionės, kurios gali turėti teigiamą poveikį mūsų vidinei būsenai. Kelionės ne tik suteikia naujų įspūdžių ir patirčių, bet ir padeda atsipalaiduoti, pamiršti kasdienius rūpesčius ir...
 • Vaikų mityba: kaip formuoti teisingus valgymo įpročius nuo pat pirmųjų dienų?

  Pirmieji vaiko gyvenimo metai yra sveiko augimo ir vystymosi pamatas, kuris gali nulemti ilgalaikę jo sveikatą. Tinkamas kūdikių maitinimas šiuo laikotarpiu yra pagrindinis sveikatos veiksnys, užtikrinantis visą jų augimą, sveikatą bei vystymąsi. Tapus tėvais tenka priimti daug svarbių sprendimų, vienas iš jų – žindyti kūdikį krūtimi ar maitinti iš buteliuko naudojant pieno...
 • Šiuolaikinės kontaktinių lęšių pasirinkimo galimybės

  Su regos sutrikimais susiduria labai daug, įvairaus amžiaus žmonių. Tokie žmonės įprastai turi pasirinkti vieną iš dviejų, regą koreguojančių priemonių – akinius arba kontaktinius lęšius. Tiek akiniai, tiek kontaktiniai lęšiai tikrai efektyviai sprendžia sutrikusios regos problemą ir suteikia galimybę džiaugtis nepriekaištingu matomumu. Pasipuošus stilingais akiniais galima mėgautis...
 • Glaukomos kontrolės būtinybė: tonometrų vaidmuo ankstyvoje diagnostikoje

  Glaukoma – tai liga, kuri pažeidžia akies nervą ir gali sukelti regos praradimą. Ši liga dažnai vadinama "tyliuoju regos vagimi", nes pradiniuose etapuose simptomai gali būti neakivaizdūs arba nepastebimi. Ankstyva glaukomos diagnostika ir nuolatinė kontrolė yra gyvybiškai svarbios, kad būtų išvengta rimtų pasekmių. Vienas iš pagrindinių glaukomos diagnostikos ir stebėsenos...
 • CBD kanapių aliejaus kilmės paslaptys: įdomūs faktai ir tendencijos

  Šiame straipsnyje kartu išnagrinėsime klausimą "Kokia yra CBD kanapių aliejaus kilmė". Daugelis žmonių visame pasaulyje naudojasi šiuo aliejumi, bet nedaugelis tikriausiai žino jo kilmę. Kadangi CBD aliejus tampa vis populiaresnis, svarbu suprasti, iš kur jis kilęs. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime CBD kanapių aliejaus kilmę, kad būtų aišku, kaip šis produktas atsirado ir...
 • Probiotikų galia: kaip gerosios bakterijos gali pagerinti mūsų virškinimą

  Probiotikai yra nepaprastai naudingi mūsų žarnynui, tačiau apie juos dažniausiai susimąstome tik tokiais atvejais, kai sutrinka mūsų virškinimo sistema ar kai vartojame gydytojo paskirtus antibiotikus. Vis dėlto, palaikyti reikiamą gerųjų bakterijų kiekį reikia nuolatos, siekiant užtikrinti tinkamą žarnyno mikrobiotos balansą žarnyne. Jeigu jums įdomu sužinoti daugiau, jūsų patogumui –...
 • Sensoriniai iššūkiai – ar tik vaikams?

  Sensorinė arba jutiminė sistema yra nervų sistemos dalis, kuri atsakinga už jutiminės informacijos suvokimą, perdavimą ir apdorojimą. Ši sistema sudaryta iš sensorinių receptorių, nervų ir smegenų struktūrų, kurios bendradarbiauja suvokiant ir interpretuojant išorinius stimulus, gaunamus per skirtingus pojūčius. Sensorinė sistema veikia kaip informacijos gavimo ir apdorojimo grandinė. Ji...
 • Kiara Naturals – sveikatos priešakyje pagal Forbes

  9 CBD aliejaus privalumai sveikatai pagal mokslą Kanabidiolis, arba CBD, yra cheminis junginys, randamas sėjamosios kanapės (Cannabis sativa) augale. Vartojamas lokaliai arba vartojamas įkvepiant dūmus ar valgant, CBD sąveikauja su neuroreceptoriais endokanabinoidų sistemoje, kuri siunčia signalus tarp ląstelių ir padeda reguliuoti judėjimą, nuotaiką, homeostazę ir imuninę...
 • Riešo kanalo sindromas ir ergoterapija

  Riešo kanalas yra siauras tunelis rieše, sudarytas iš mažų kaulų. Per jį eina audinių apvalkalas, kuriame yra sausgyslės ir nervai, būtini pirštams judėti. Riešo kanalo sindromas atsiranda, kai šis kanalas susispaudžia ar susiaurėja, ir dėl to gali būti spaudžiamas vidurinis nervas, kuris yra atsakingas už rankos ir nykščio judėjimą bei jutimus. Nors tiksliai nėra žinoma, kodėl tai įvyksta,...
 • Raktas į sveikus ir gražius plaukus

  Daugelis iš mūsų svajoja apie spindinčius, sveikus plaukus, tačiau dažnai pamiršta, kad tikra grožio formulė slypi ne pačiuose plaukuose, o sveikoje galvos odoje. Ji yra esminė ne tik dėl išvaizdos, bet ir sveikatos aspektų. Tinkamas rūpinimasis galvos oda yra raktas į plaukų grožį ir sveikatą. Jei tinkamai nesirūpinsite savo galvo oda, galite sulaukti tokių problemų kaip paraudimai,...
 • Parkinsono liga ir ergoterapija

  Parkinsono liga yra lėtinė neurodegeneracinė liga, kurios simptomai dažniausiai prasideda palaipsniui ir laikant bėgui progresuoja. Ši liga susijusi su smegenų ląstelių, vadinamų dopaminerginiais neuronais, degeneracija. Dopaminerginiai neuronai yra atsakingi už dopamino gamybą, neurotransmiterį, kuris yra būtinas judėjimo kontrolės sistemai palaikyti. Parkinsono ligai progresuojant, nervų...
 • Autizmo spektro sutrikimas – kaip įveikti kylančius iššūkius?

  Per pastaruosius kelis dešimtmečius pastebimas autizmo spektro sutrikimų (ASS) diagnozavimo dažnumo padidėjimas, kuris kelia didelį visuomenės susidomėjimą ir iššaukia naujus tyrimus šio reiškinio atžvilgiu. Vis dažniau girdime apie autizmą, jo požymius ir įvairias intervencijas ir tai rodo didėjantį supratimą ir sąmoningumą apie šį sutrikimą. Tai yra sudėtingas ir įvairialypis neurologinis...
 • CBD ir sportas

  CBD ir sporto ryšys Populiarėjant CBD vartojimui, atrodo, kad atėjo tinkamas metas aptarti CBD ir sporto ryšį. CBD kasdien vartojamas dėl įvairių priežasčių. Nors žiniasklaidoje dažniausiai nagrinėjama CBD nauda bendrai savijautai, neturėtume nuvertinti jo paplitimo kitose srityse. Žinoma, šiuo atveju turime omenyje CBD vartojimą sporte ir fitnese. Dabar jau gana įprasta matyti CBD...
 • Artritas ir ergoterapija

  Artritas yra sąnarių uždegiminė liga, kuri gali pasireikšti skirtingomis formomis, tokiomis kaip reumatoidinis artritas (RA), osteoartritas (OA) ir podagra.Osteoartritas, kita artrito forma, yra sąnarių paviršių pažeidimas, dažnai sukeliamas mechaniškai nuo sąnarių devėjimosi, kuris sukelia skausmą, patinimą ir sumažėjusį sąnarių stiprumą. Jis dažniausiai būna kelio, klubo ir mažųjų rankos...
 • Demencija – kaip gali padėti ergoterapija?

  Demencija yra lėtinis ir progresuojantis galvos smegenų sutrikimas, kuriam būdingas simptomų ir požymių, pasireiškiančių atminties sutrikimais, kalbos sutrikimais, psichologiniais ir psichikos pokyčiais bei kasdienio gyvenimo veiklos sutrikimais, visuma (Burns and Iliffe, 2009). Demenciją sukelia įvairūs veiksniai, tačiau dažniausiai ji siejama su Alzheimerio ligos progresavimu, kraujotakos...
 • Kas yra aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (angl. – ADHD)?

  Kas tai? Kiekvienas gali patirti sunkumų sėdint ramiai, koncentruojantis arba kontroliuojant impulsyvų elgesį, laikui bėgant. Tačiau kai kuriems žmonėms šie sunkumai yra tokie paplitę ir nuolatiniai, kad trukdo visiems jų gyvenimo aspektams: šeimai, mokslams, socialiniam gyvenimui ir darbui. Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (dar dažnai kalbinėje kalboje žinomas kaip ADHD – anglų...
 • Traumos ir ergoterapija

  Kas yra traumos ir kokios jos gali būti? Trauma apibūdinama kaip bet kokia fizinė arba psichinė žala, kurią gali patirti organizmas. Traumos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių ir gali turėti įvairių tipų bei simptomų. Pirmiausia apžvelgsime pagrindinę su traumomis susijusią informaciją. Traumų tipai: Fizinės traumos: Susižeidimai: žaizdos, įbrėžimai, įtrūkimai, plyšimai,...
 • Sensorinis profilis ir jo sudarymas

  Mes patiriame pasaulį per savo pojūčius: regėjimą, klausą, lytėjimą, skonį, uoslę, kūno padėties jutimą ir kūno judėjimą. Sensorinė informacija ateina iš mūsų pačių kūno ir mus supančios aplinkos. Svarbu suprasti, kad tuos pačius pojūčius, kiekvienas asmuo gali patirti labai skirtingai. Kiekvienas iš mūsų turi unikalų sensorinį profilį. Tad toliau apžvelgsime, kas tai yra ir kodėl svarbu...
 • Judėk be skausmo

  Pakeiskite savo fizioterapiją į tekarterapija! Ar pavargote nuo tradicinių fizinės terapijos metodų, kurių gydymas trunka amžinai, ar nuo skausmo, nuo vaistų vartojimo? Neieškokite daugiau ir dalyvaukite Tecar terapijos seansuose! Šis revoliucinis gydymo metodas naudoja talpinę ir varžinę energiją, kad paskatintų natūralų jūsų kūno gijimo procesą, pagreitintų reabilitaciją ir palengvintų...
 • Radikulopatija

  Radikulopatija - tai būklė, kai viena ar kelios nervų šaknelės yra pažeistos arba suspaustos, todėl atsiranda skausmas, tirpimas, dilgčiojimas arba silpnumas išilgai nervo projekcijos. Radikulopatija gali pasireikšti bet kurioje stuburo dalyje, tačiau dažniausiai pasitaiko apatinėje nugaros dalyje (juosmeninė radikulopatija) ir rečiau viršūtinėje (kaklo radikulopatija). Juosmeninė...
 • Kompiuterizuota stuburo tempimo terapija

  Stuburo slanksteliai palaiko didžiąją kūno svorio dalį. Juos veikia didelis slėgis, kurį sukelia gravitacija, taip pat raumenų susitraukimai – pagrindiniai stuburo būklės pablogėjimo veiksniai. Stuburo tempimas yra metodas, pagrįstas išorinių jėgų taikymu stuburui ištempti ir išplėsti. Tokiu būdu nežymiai atitolinimas vienas slankstelis nuo kito, o tai padidina tarpslankstelinį tarpą....
 • Tirpsta plaštakos ir pirštai: kada reikėtų sunerimti?

  Plaštakos ir pirštai retkarčiais gali nutirpti kiekvienam: ilgesnį laiką pabuvus nepatogioje pozoje, dirbant fizinį darbą, reikalaujantį monotoniškų, stiprių delno bei riešo judesių, daug valandų be pertraukos spaudant kompiuterio klaviatūros ir pelės mygtukus. Tačiau jei tokie atvejai dažnėja, tirpimas kartojasi ne tik dienos metu, bet prabudina ir naktį, reikėtų sunerimti. Ypač jeigu kartu...
 • Kovo 24 d. Pasauline tuberkuliozės diena

  Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena. Infekcinė liga pasireiškia stipriu, daugiau nei tris savaites trunkančiu kosuliu, net kraujingu atsikosėjimu, skausmu krūtinėje, silpnumu, apetito stoka, karščiavimu, naktiniu prakaitavimu. Dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius. Negydomas, tuberkulioze sergantis žmogus gali net mirti. Klinikos „Sveikatos garantas“...
 • Kovo 15 d. Tarptautinė miego diena

  Pulmonologas padės, miego kokybė kaipmat pagerės! Kiekvienais metais penktadienį prieš pavasario lygiadienį daugelyje šalių minima Tarptautinė miego diena. Dėl spartėjančio gyvenimo tempo daugelis žmonių miega išties daug trumpiau nei reikėtų. Gydytojų patarimai, jog kokybiškas miegas reikalingas kiekvieną dieną – ne iš piršto laužti. Miego trūkumas gali iššaukti ne tik nuovargį,...
 • Kovo 14 d. Pasaulinė inkstų diena

  Šiandien – Pasaulinė inkstų diena. Pirmą kartą šiam organui skirta diena buvo paminėta 2006-aisiais. Nedidelis porinis pupelės formos organas yra ypač svarbus! Inkstai filtruoja kraują, palaiko organizme skysčių ir mikroelementų pusiausvyrą bei šarmų ir rūgščių balansą. Jie ženkliai prisideda prie tinkamo endokrininės sistemos funkcionavimo (raudonųjų kraujo kūnelių aktyvinimo, kaulų...
 • Mes pasirūpinsime jūsų mylimu žmogumi

  Senjorų namai „Pušelė“ įsikūrę jaukiame gamtos prieglobstyje, Varėnos rajone, Naujuosiuose Valkininkuose, buvusios vaikų sanatorijos „Pušelė“ teritorijoje. Esame nedidelė, šiuolaikiška socialinės globos ir slaugos paslaugas teikianti įstaiga. Visada būsite ramūs, nes profesionali darbuotojų komanda pasirūpins Jūsų artimu žmogumi. Kodėl įkūrėme globos namus Globos...
 • Lėtinis periodontitas: grėsminga liga, kuri gali baigtis dantų praradimu

  Periodontitas, dar vadinamas parodontoze – uždegimas, kuris pažeidžia aplink dantį esančius ir jį palaikančius audinius (dantenas, periodonto raištį, žandikaulio kaulą). Negydomas periodontitas pereina į lėtinę formą: uždegimas skverbiasi vis giliau ir paveikia dantį. Laiku nesuteikta pagalba gali atnešti ilgalaikių, skausmingų pasekmių ne tik dantų būklei, bet ir visam organizmui....
 • CBD gali padėti gydyti odos problemas

  Kanabidiolis (CBD), nepsichoaktyvus junginys, randamas kanapių augaluose, sulaukė didelio dėmesio odos priežiūros pramonėje, ypač dėl galimos naudos gydant spuogus. Didėjantis susidomėjimas CBD pripiltais odos priežiūros produktais kyla dėl tariamų jų priešuždegiminių, antioksidacinių ir riebalų išsiskyrimą reguliuojančių savybių. Spuogai ir CBD Spuogai yra dažna odos liga, kuri...
 • Kovas – geros klausos mėnuo!

  Klausa – vienas esminių žmogaus pojūčių, tad jai sutrikus, kenčia ne tik pats žmogus, bet ir jo artimieji. Šiandien, kovo 3-iąją, minime Pasaulinę klausos dieną. Šiemet Pasaulio sveikatos organizacija skatina atkreipti dėmesį į savalaikio klausos tyrimo svarbą. Vienas iš būdų užkirsti kelią klausos problemoms bei jų progresavimui – klausos sutrikimo diagnozavimas. OPERA klausos...
 • Implantavimas – pažangiausia technologija atstatyti prarastam dančiui

  Danties netekti galime dėl skirtingų veiksnių: ėduonis jį gali pažeisti taip, kad nebelieka galimybės atstatyti plombuojant ar protezuojant. Taip gali atsitikti dėl danties šaknies karieso, didelės infekcijos dantų šaknų kanalų sistemoje, dantį pažeidus periodontito ligai, nelaimingo įvykio metu įvykusios traumos. Dantį gali tekti šalinti, kai jis išdygęs ne dantų lanke ir nėra galimybės jį...
 • Sensorika – kas tai?

  Sensorika, sensorinė sistema, sensorinė integracija… Tai yra daugelis iš dažnai girdimų sąvokų,bet ar tiksliai žinome, kas tai yra? Šiame straipsnyje išsiaiškinsime pagrindines sąvokas susijusias su sensorine, arba dar kitaip žinoma kaip jutimine, kūno sistema. Kas yra sensorika? Sensorika yra mokslas, nagrinėjantis pojūčius, jų kontroliavimą ir suvokimą. Šis mokslas tyrinėja,...
 • Pavasarinis nuovargis – kaip jo išvengti ir kada sunerimti?

  Nekantraudami laukiame pavasario, kad pagaliau atsikratytume žiemos slogučio. Paradoksas, bet kai gamta ima busti, dienos ilgėja, dažniau šviečia saulė, kai kurie žmonės jaučia ne energijos antplūdį, o nerimą, dirglumą, mieguistumą. Daugelio savijauta neilgai trukus pagerėja savaime, nes organizmui tiesiog reikia laiko prisitaikyti prie pokyčių. Tačiau šie simptomai gali būti susiję ir su...
 • Regėjimo praradimo galima išvengti laiku ir detaliai ištyrus akis

  Vidutiniškai vienas iš keturių žmonių turi regėjimo sutrikimą, o vienas iš trisdešimties yra aklas, skelbia Pasaulio Sveikatos Organizacija. Dažniausios priežastys – katarakta, refrakcinės ydos, amžinė geltonosios dėmės degeneracija, glaukoma. Net 90 proc. visų regėjimo praradimo atvejų galima išvengti, todėl svarbu detaliai ir laiku ištirti akis. Reguliarus profilaktinis patikrinimas...