Plaukų slinkimo tipai, priežastys ir gydymo būdai
2023 m. gegužės 18 d.
Didžioji dalis mūsų, bent kartą gyvenime, esame susidūrę su plaukų slinkimu. Tai yra fiziologinis procesas, kiekvienas plaukas turi savitąjį augimo ciklą ir kai jis baigiasi, plaukas iškrenta. Tačiau gali nutikti taip, kad dėl tam tikrų priežasčių plaukų folikulų ciklas yra sutrikdomas ir plaukas iškrenta anksčiau laiko, todėl vienu metu netenkama daugiau plaukų nei įprastai, teigia Amber Esthetic klinikos gydytoja Živilė Gabdrafikė.
Kadangi plaukų slinkimas dažna bei kelianti psichologinį diskomfortą problema, varginanti tiek vyrus, tiek moteris, gydytoja atsako į dažniausiai pacientams kylančius klausimus.
Kokios priežastys lemia plaukų slinkimą?
Plaukų slinkimo priežasčių yra daug ir jos gali būti labai įvairios. Viena dažniausių priežasčių yra sumažėjęs hemoglobino kiekis kraujyje (anemija). Taip pat plaukų slinkimą gali nulemti ir mikroelementų stoka (pvz., vario, vitamino D, folio r. ir kt.), nepilnavertė mityba, svorio netekimas, nėštumas. Suintensyvėjęs plaukų slinkimas neretai pastebimas praėjus keliems mėnesiams po patirto psichologinio / fiziologinio streso, operacijų, persirgtos virusinės / bakterinės infekcijos. Neretai plaukų slinkimas atsiranda sergantiems endokrininėmis ir autoimuninėmis ligomis. Moterims dažna plaukų retėjimo priežastimi nustatoma tiek sumažėjusi, tiek suaktyvėjusi skydliaukės funkcija. Neigiamą įtaką plaukų augimo ciklui turi ir kai kurie vartojami vaistai. Plaukų slinkimas moterims gali suintensyvėti staiga nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą, ypač, kuriose yra progestino, dėl staiga pakitusios hormonų pusiausvyros.
Įdomu tai, kad plaukų slinkimas pasireiškia praėjus maždaug 3 mėn. nuo provokuojančio veiksnio poveikio. Taip yra todėl, kad po patirto streso vienu metu daug plaukų folikulų iš aktyvios augimo (anageno) fazės pereina į ramybės (telogeno) fazę, kuri trunka 2-3 mėn. ir jos pabaigoje plaukas išslenka, plaukų apimtis sumažėja.
Kokius plaukų slinkimo tipus būtų galima išskirti?
Pagrindiniai plaukų slinkimo tipai – difuzinis ir židininis.
Difuzinis slinkimas pasireiškia tolygiu galvos plaukų išretėjimu. Viena dažniausių difuzinės alopecijos priežasčių yra telogeninis / reakcinis plaukų slinkimas. Reakcinis plaukų slinkimas susijęs su vidiniais ir išoriniais stresiniais veiksniais: patirtas didelis emocinis stresas, nėštumas, infekcijos, endokrininės ligos, operacijos, skalpo odos uždegiminės ligos, nepilnavertė mityba, svorio netekimas. Taip pat plaukų slinkimas gali atsirasti dėl saulės poveikio plaukams vasarą, tuomet plaukai intensyviau slenka rudens metu ir tai vadinama sezoniniu plaukų slinkimu.
Židininis nuplikimas - lėtinė autoimuninė odos liga pažeidžianti plaukų folikulus (imuninės ląstelės puola plaukų folikulus). Židininis nuplikimas dažniausiai pasireiškia plaukų išslinkimu mažais plotais galvos odoje, tačiau plaukai gali nuslinkti ne tik galvoje, bet ir blakstienų, antakių, barzdos srityse ar kitose kūno vietose. Šios alopecijos priežastimi gali būti skydliaukės ligos, 1 tipo cukrinis diabetas, reumatoidinis artritas, vitiligo (baltmė) ir genetiniai veiksniai.
Taip pat alopecijos skirstomos į randines ir nerandines.
Dažniausiai pasireiškianti nerandėjanti alopecija moterims (50 %) ir vyrams (80 %) – androgeninė alopecija. Ši alopecija atsiranda dėl genetiškai nulemtos plaukų folikulų savybės neįprastai reaguoti į kraujyje esančių lytinių hormonų androgenų kiekį, tačiau genai, kurie nulemia šį plaukų retėjimą, vis dar nėra iki galo išaiškinti.
Moterims būdingas plaukų slinkimas viršugalvio srityje arba ties sklastymu. Pakaušio ir smilkinių sritys dažnai lieka nepažeistos. Daliai moterų plaukų retėjimas prasideda apie 30-uosius gyvenimo metus, tačiau dažniausiai pokyčiai pastebimi menopauzės laikotarpiu. Vyrams androgeninė alopecija pasireiškia smilkinių srityje – regresuoja plaukų augimo linija, taip pat dažnai atsiranda išplikimo židinys ties viršugalviu. Pas daugumą vyrų jau po brendimo galima matyti pakitusią plaukų augimo liniją smilkinių srityje, o sulaukę 70 metų maždaug 50 % vyrų visiškai nuplinka.
Androgeninės alopecijos gydymo galimybės žengia į priekį, todėl svarbu laiku kreipti į gydytoją dermatovenerologą. Konsultacijos metu gydytojas įvertinęs paciento plaukų ir odos būklę, atlikęs reikiamus tyrimus, parenka efektyviausią gydymo planą. Esant pažengusiai, gydymui nepasiduodančiai ligos stadijai, gali būti reikalinga plaukų transplantacija.
Randėjančios alopecijos yra daug retesnės, tačiau jos sukelia negrįžtamus pokyčius skalpo odoje.
Ar įmanoma sumažinti plaukų slinkimą vien tik namuose naudojamomis priemonėmis?
Priklauso nuo plaukų slinkimo priežasties ir intensyvumo. Jeigu pasireiškia sezoninis plaukų slinkimas, tikėtina, kad jis praeis savaime, tačiau yra daug kitų plaukų ir skalpo ligų, todėl gydytoja Živilė pataria, kad pastebėjus gausų plaukų slinkimą būtina kreiptis į gydytoją, nes laiku išsiaiškinus priežastis bei paskyrus tikslingą gydymą, pasiekiami optimaliausi rezultatai.
Koks plaukų slinkimo gydymas efektyviausias?
Atvykus pacientui, kuris skundžiasi plaukų slinkimu, svarbu išsiaiškinti plaukų slinkimo trukmę, plaukų slinkimo tipą, gretutinius simptomus, tokius kaip niežėjimas, pleiskanojimas skalpo odoje, gretutines ligas, vartojamus vaistus, mitybą, plaukų priežiūrą, šeiminę anamnezę. Taip pat vizito metu gali būti atliekamas plaukų traukimo testas bei trichoskopija – plaukų ir skalpo odos dermatoskopija. Ir tuomet, priklausomai nuo visų šių veiksnių, gali būti parenkamas efektyviausias gydymas tam tikrais vietiniais ir / ar sisteminiais vaistais.
Gydymo efektyvumas padidinamas kombinuojant medikamentinį gydymą su injekcinėmis procedūromis, tokiomis kaip:
Mezoterapija - labai tinka esant ne itin stipriam plaukų slinkimui ir sezoniniam plaukų slinkimui pristabdyti. Procedūros metu į galvos odą mikroinjekcijomis suleidžiami veikliųjų medžiagų kokteiliai. Mezoterapija galvos odai ne tik gydo plaukų slinkimą, tačiau ir stiprina plaukus, kovoja su galiukų skilinėjimu, pleiskanomis, suteikia plaukams blizgesio ir gyvybingumo.
PRP procedūra - išsiskiria tuo, kad jos metu nenaudojamos jokios sintetinės medžiagos, tik paties paciento kraujas. Procedūros metu trombocitais praturtinta plazma, mikroinjekcijų pagalba, suleidžiama į galvos odą. Kraujo plazmoje gausu augimo faktorių, amino rūgščių, mikroelementų, baltymų, vitaminų bei trombocitų.
DR. CYJ plaukų užpidai - šiuo metu vienas moderniausių būdų plaukams stiprinti. Šio preparato sudėtyje yra patentuotas peptidų ir hialurono rūgšties derinys, kuris naudingomis medžiagomis aprūpina plauko folikulus, sustiprinant net ir išretėjusius bei suplonėjusius plaukus. Tai efektyvi procedūra plaukų slinkimui gydyti ir jų augimui skatinti.
Visos šios injekcinės procedūros naudingos tuo, kad aktyvina skalpo odos kraujotaką, aprūpina plaukų folikulus naudingomis medžiagomis, skatina naujų plaukų greitesnį augimą ir pagerina plaukų bei galvos odos būklę.
Taigi, jeigu pajutote suintensyvėjusį plaukų slinkimą, pastebėjote, kad plaukai silpni, retėja ir tai jums kelia negatyvias emocijas, nedelskite ir spręskite šią problemą. Kreipkitės į gydytoją, kuris Jus pakonsultuos, nustatys plaukų slinkimo priežastį ir paskirs geriausiai tinkantį gydymo metodą.