Šlapimo nelaikančių žmonių slauga: efektyvios strategijos veiksniai

2018. gada 2. oktobris

Ko reikia, kad šlapimo nelaikančių žmonių slauga būtų kokybiška ir nereikalautų didelių išlaidų? Svarbiausi efektyvios strategijos veiksniai

Šiemet Romoje vykusioje tarptautinėje GFI (Global forum of Inkontinence) konferencijoje buvo pristatyta išsami efektyvios šlapimą nelaikančių asmenų slaugos ir priežiūros strategija. Ši konferencija rengiama kas dveji metai, ja siekiama atkreipti visų pasaulio valstybių dėmesį į šlapimą nelaikančių žmonių, jų artimųjų, dirbančių neformaliais slaugytojais ir profesionalių slaugytojų, slaugančių sunkias šlapimo nelaikymo formas turinčius asmenis, kasdienes problemas. GFI metu pristatyta studija apžvelgė svarbiausius veiksnius, egzistuojančius kiekvieno šlapimo nelaikymą turinčio žmogaus gyvenime. Šių veiksnių suvokimas, kontrolė ir reikiama korekcija gali smarkiai koreguoti valstybines išlaidas, skiriamas šlapimą turinčių pacientų kasdienei slaugai.

 

Tarptautinių ekspertų studija

GFI konferencijoje pristatyta studija buvo ruošiama ilgiau nei metus. Pirmajame etape atlikus kelių Europos šalių sveikatos sistemų analizę išskirti pacientui, slaugytojui ir valstybės biudžetui svarbiausi veiksniai ir rodikliai. Vėliau vykusių diskusijų metu atrasta koreliacija tarp visų veiksnių ir rodiklių. Diskusijose dalyvavo medikai, slaugytojai, pacientai, įvairių sričių tarptautiniai ekspertai, valstybių pareigūnai, politikai, socialinių reikalų ekspertai.

„Senstanti visuomenė jau yra tapusi nemažu iššūkiu. Daugelyje valstybių kiekvieną dieną sprendžiamas klausimas, kaip optimizuoti išlaidas ir patenkinti augančius visuomenės poreikius sveikatos priežiūros srityje. Ilgesnė gyvenimo trukmė ir vyresnio amžiaus žmonių sveikatos priežiūra reikalauja vis didesnių išlaidų. Todėl svarbu parengti efektyvias strategijas. Mūsų atlikta studija gali tapti puikiu įrankiu valstybėms formuojant biudžetus ir numatant reikiamas išlaidas vyresnio amžiaus žmonių slaugai. Šlapimo nelaikymas pažeidžia ne tik vyresnio amžiaus asmenis, todėl efektyvios šlapimo nelaikymo priežiūros ir slaugos strategijos yra ypač aktualios daugelyje šalių“, - rašoma po konferencijos išplatintame pranešime spaudai.

Pasak VšĮ Inkocentras vadovės Jurgos Misevičienės, jau suvokta, kad visuomenėje yra šlapimą nelaikantys asmenys, kad svarbu užtikrinti jų aktyvumo išsaugojimą. „Tarptautiniu mastu ieškoma sprendimų, kaip šį sveikatos sutrikimą turintį asmenį kuo ilgiau išlaikyti darbo rinkoje, kaip užtikrinti jo gyvenimo kokybę. Nepamirštami ir slaugytojai, neretai jais būna sergančiojo artimieji, kurie dar daugelyje šalių lieka be socialinių garantijų, be jų darbo įvertinimo ir pagalbos. Manau, ši studija labai svarbi ir reikšminga. Dirbu Sveikatos apsaugos ministerijoje sukurtoje darbo grupėje, kurioje stengiamės optimizuoti išlaidas šlapimą nelaikančių žmonių priežiūros priemonėms ir kad būtų užtikrintas geras prieinamumas. Ši studija bus dar vienas svarbus dokumentas tolimesniam mūsų darbui“, - įsitikinusi J. Misevičienė. - „Tol, kol mes Lietuvoje du metus dėliojame slaugos priemonių kiekius ir mušamės dėl kiekvieno papildomo milijono šiai sričiai, pasaulyje kalbama apie individualiai kiekvienam pacientui sudaromą šlapimo nelaikymo strategiją, kuri turi būti peržiūrėta mažiausiai vieną kartą per metus, o kai kuriems pacientams ir keturis kartus per metus“.

 

Smarkiai atsiliekame, nors pokyčiai ir prasidėjo

„Niekuomet nekalbėjome apie tai, jog individualios šlapimo nelaikymo priežiūros ir slaugos strategijos reguliarus peržiūrėjimas, įvertinus paciento būklę ir jos pokytį, gali turėti įtakos bendram šalies biudžetui. Kaip ir visi supranta, kad jei nesikeliantis iš lovos šlapimo nelaikymą turintis žmogus pareikalaus mažiau išlaidų jeigu jo slauga bus kokybiška. Tačiau valstybiniu mastu nieko nedaroma, kad ta slauga būtų kokybiškesnė. Nemąstoma, kaip taškomi valstybės pinigai, kai žmogus vis grįžta ir grįžta į ligoninę dėl pragulų, dėl odos infekcijų; kaip vargsta gydymo įstaigose dirbantys slaugytojai, kaip jų emocinė įtampa paveikia jų darbingumą bei kaip tai galiausiai paveikia šalies biudžetą pradedant dažnai imamais nedarbingumo lapeliais ir, galiausiai, migracijos mastais“, - sako Inkocentro vadovė.

Jos manymu, visgi jau galima kai kuo ir pasidžiaugti. „Šiemet įvykus reikšmingiems pasikeitimams kompensavimo sistemoje, mes gebame užtikrinti reikiamų priemonių prieinamumą visiems, kas turi šlapimo nelaikymo diagnozę. Dar prieš tris mėnesius prieinamumas mūsų šalyje buvo labai prastas. Tikiu, kad visgi einame mažais žingsneliais link to, kad kada nors galėsime įgyvendinti šlapimo nelaikymo priežiūros strategiją, tokią, kokią siūlo pasaulio ekspertai. Trys didieji veiksniai, pristatyti šioje studijoje rodo, kokiomis kryptimis reikia judėti šlapimo nelaikymo priežiūros srityje. Jeigu jau galime pasigirti pagerėjusiu slaugos priemonių prieinamumu, tai vis dar negalime pasigirti gera šlapimo nelaikymo pasekmių kontrole. Ligoninių išlaidos vis dar didelės, slaugytojų psichoemocinė būsena kol kas niekam nerūpi, neišsprendžiama daugybę metų ir tualetų tinkamo išdėstymo didžiausiose šalies miestuose problema. Pasaulio lyderiai diktuoja ir nurodo mums tinkamos slaugos suteikimo sergantiems šlapimo nelaikymu gaires. Mums belieka juos išgirsti, išdiskutuoti, kaip tai galėtų būti pritaikoma mūsų valstybėje ir diegti naujoves, leisiančias tinkamai skirstyti išlaidas ir užtikrinti, kad nenukentės žmonių gyvenimo kokybė“, - sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

 

Studija

GFI konferencijoje pristatytos studijos kūrėjai dėliodami svarbiausius slaugos ir priežiūros veiksnius visus šlapimą nelaikančius pacientus suskirstė į tris grupes:

  1. nereikalaujantys slaugos (jie patys gali pasikeisti slaugos priemones, kai suvokia, jog laikas ją pasikeisti, gali išsiprausti, jie juda, dirba, yra socialiai aktyvūs);
  2. priklausomi nuo slaugytojų, bet galintys pasakyti, kad jie nori į tualetą ar kad laikas keisti slaugos priemonę, gebantys bendradarbiauti, įvardijantys savo poreikius;
  3. priklausomi nuo slaugančio personalo, kurie negali nei įvardinti savo poreikių, nei juos atpažįsta, negali bendradarbiauti, pasikeisti sauskelnių.

 

Studijos kūrėjai veiksmingą priežiūrą užtikrinančius veiksnius suskirstė į tris dideles grupes: resursai, procesas ir pasekmių kontrolė. Kiekvienoje grupėje išskirti svarbiausi veiksniai, kurie daro didžiausią įtaką valstybių biudžetams.

 

Resursai. Šioje grupėje svarbiausiu veiksniu tampa slaugančių asmenų įgūdžiai, gebėjimai prižiūrėti šlapimą nelaikančius asmenis. Svarbu įsivertinti, koks yra personalas – gydymo įstaigose dirbantys profesionalai ar namų sąlygomis žmogų prižiūrintys neprofesionalūs slaugytojai. Nepriklausomai nuo personalo pobūdžio reikia įvertinti turimus finansus, slaugos priemonių arsenalą, jų pasiruošimą, žinių lygį ir gebėjimą pritaikyti turimas žinias praktikoje.

Resursų grupėje išskiriami ir tualetai: esantys patalpose ir viešose erdvėse. Aktyviam pacientui bus svarbūs viešose erdvėse esantys tualetai, kad jis galėtų judėti iš namų į darbą, į norimą objektą – būtent jie smarkiai prisideda prie jo aktyvumo išlaikymo. Visą dieną namuose praleidžiančiam pacientui svarbu, koks tualetas yra jo namuose: ar jis pats galės iki jo nusigauti, ar jis jam patogus, o gal jis negalės savarankiškai juo pasinaudoti ir jam reikės slaugančio asmens pagalbos. Tinkamo tualeto įrengimas paciento namuose gali smarkiai sumažinti išlaidas slaugai atsisakius slaugančio asmens paslaugų.

 

Procesas. Ši veiksnių grupė apima tokius rodiklius kaip slaugos gavimas, slaugos strategija, jos koregavimas bei priežiūros prieinamumas visiems, kam to reikia.

 

Išskirti tokie rodikliai, parodantys proceso veiksmingumą:

• Koks yra procentas šlapimą nelaikančių pacientų, kuriems reikalingos slaugos priemonės, jas gauna. Koks yra slaugos priemonių prieinamumas;

• Kiek dienų praeina nuo paciento kreipimosi į reikiamas institucijas, kad jam būtų suteiktos priemonės ir slauga ar priežiūra iki realios pagalbos gavimo;

• Ar keičiama slaugos priežiūros strategija pagal besikeičiančius paciento poreikius;

• Koks yra santykis tarp šlapimą nelaikančių asmenų, gaunančių kokybišką slaugą ir asmenų negaunančių paslaugų ir reikiamų priemonių. Kaip metų bėgyje keičiasi antros grupės proporcija;

• sėkmingam šlapimą nelaikančio asmens poreikių patenkinimui būtina nuolat peržiūrėti jo individualią priežiūros ir slaugos strategiją. Jeigu tai yra aktyvus pacientas – jo slaugos strategija bus peržiūrima kartą per metus. Du kartus per metus peržiūrima tiems, kurie iš dalies priklausomi nuo slaugančio asmens ir keturis kartus tiems, kurie yra visiškai priklausomi nuo slaugos personalo. Jeigu slaugos priežiūros strategija yra peržiūrima šioms pacientų grupėms tokiu periodiškumu, laikoma, kad užtikrinama gera slauga.

• Koks procentas pacientų dalyvavo mokymuose, buvo informuoti apie savo ligą ir kaip su ja gyventi. Sėkmingos slaugos veiksniu laikomas gerai informuotas pacientas.

• Ar dar negaunantys slaugos priemonių pacientai turi teisę patys nuspręsti, kokias priemones jie norės naudoti. Ar naujai diagnozuoti pacientai turi teisę rinktis slaugos priemones, ar jis ir jį prižiūrintis asmenys turi pakankamai informacijos apie priemones, kurias jie gali rinktis.

 

Pasekmių kontrolė. Šioje grupėje aprašomos tris veiksnių rūšys: klinikiniai, gyvenimo kokybės ir ekonominiai. Klinikiniai apibrėžia tokius veiksnius kaip su šlapimo nelaikymu susiję odos pažeidimai, kurie reikalauja papildomo ar net ambulatorinio gydymo. Taip pat studijoje nurodoma, jog itin svarbus veiksnys yra komunikacija tarp paciento, slaugytojo ir valdžios institucijų. Gera slaugos strategija įvardijama situacija, kai slaugytoja informuoja reikiamas institucijas apie pacientus, kurie yra rizikos grupėje patirti neigiamas pasekmes dėl prastos šlapimo nelaikymo kontrolės. Taip gerinamas pacientų prieinamumas prie reikiamų paslaugų ir užkertamas kelias galimoms pasekmėms (didesnės išlaidos pacientui patekus į ligoninę dėl sunkių sveikatai būklių tokių kaip pragulos).

Gyvenimo kokybės veiksniams studijoje skiriamas nemažas dėmesys. Vertinami ir paciento, ir slaugytojo gyvenimo kokybės pokyčiai. Pacientų gyvenimo kokybei įvertinti naudojami tokie parametrai: gebėjimas palaikyti ryšį su šeima ir draugais, gebėjimas keliauti, šlapimo nelaikymo įtaka seksualiniam gyvenimui, galėjimas dėvėti pageidaujamą drabužį, pasitenkinimas santykiais su slaugančiu asmeniu, gebėjimas išlaikyti savigarbą, pasitikėjimą ir valdyti šlapimo nelaikymą. Svarbu, kad žmogus turėtų galimybę pranešti apie savo gyvenimo kokybės pokyčius, taip jis prisidėtų prie šlapimo nelaikymo pasekmių mažinimo.

Prie gyvenimo kokybės pasekmių kontrolės priskiriamas šlapimo nelaikymą turinčio paciento darbingumas. Kiek ilgai žmogus išlieka darbo rinkoje, koks procentas sergančiųjų šlapimo nelaikymu išlieka darbo rinkoje. Kuo daugiau asmenų nustoja dirbti, tuo yra prastesnė pasekmių kontrolė.

Ekonominių veiksnių pasekmių kontrolė labiausiai susijusi su ligoninėmis. Dažnų ligonių atvykimo į gydymo įstaigas ir buvimo ten išlaidos tiesiogiai susijusios su netinkamu pasekmių kontrolės valdymu. Prašoma įsivertinti ir kokios išlaidos patiriamos, kai į gydymo įstaigą patenka pacientas su gera šlapimo nelaikymo priežiūros strategija ir su tokios strategijos neturinčiu pacientu.

Kaip dažnai per metus pacientui pasikartoja neinfekcinės ligos, dermatitai, užkrečiamos ligos, kritimai ir šios būklės priverčia pacientą kreiptis į gydymo įstaigą. Slaugos priežiūros strategija pacientui dažnai apsilankančiam ligoninėje turi būti peržiūrima ir koreguojama. Tik taip pavyks mažinti pasekmes, t. y., išlaidas.

 

VšĮ Inkocentras

 


www.buksausas.lt

Jauni raksti

  • Dantenų recesija – kaip atpažinti ir kaip atrodo gydymas?

    Dantenų recesija – ne tik estetinė problema. Atsitraukusios dantenos apnuogina danties kaklelį ar net šaknį, sukeldamos dantų jautrumą ir padidindamos dantų praradimo riziką. Siekiant sustabdyti šį procesą ir pagerinti burnos sveikatą, labai svarbi ankstyva dantenų recesijos diagnozė ir tinkamas gydymas. Apie tai ir dar daugiau pasakojame šiame straipsnyje. Dantenų recesijos...
  • Dvasinę sveikatą: kaip kelionės gali jus teigiamai paveikti?

    Žmogaus gyvenime dvasinė sveikata yra vienas iš svarbiausių aspektų. Ji apima mūsų emocinę, psichologinę ir socialinę gerovę, įtakoja mūsų mąstymą, jausmus ir elgesį. Vienas iš būdų pagerinti dvasinę sveikatą yra kelionės, kurios gali turėti teigiamą poveikį mūsų vidinei būsenai. Kelionės ne tik suteikia naujų įspūdžių ir patirčių, bet ir padeda atsipalaiduoti, pamiršti kasdienius rūpesčius ir...
  • Vaikų mityba: kaip formuoti teisingus valgymo įpročius nuo pat pirmųjų dienų?

    Pirmieji vaiko gyvenimo metai yra sveiko augimo ir vystymosi pamatas, kuris gali nulemti ilgalaikę jo sveikatą. Tinkamas kūdikių maitinimas šiuo laikotarpiu yra pagrindinis sveikatos veiksnys, užtikrinantis visą jų augimą, sveikatą bei vystymąsi. Tapus tėvais tenka priimti daug svarbių sprendimų, vienas iš jų – žindyti kūdikį krūtimi ar maitinti iš buteliuko naudojant pieno...
  • Šiuolaikinės kontaktinių lęšių pasirinkimo galimybės

    Su regos sutrikimais susiduria labai daug, įvairaus amžiaus žmonių. Tokie žmonės įprastai turi pasirinkti vieną iš dviejų, regą koreguojančių priemonių – akinius arba kontaktinius lęšius. Tiek akiniai, tiek kontaktiniai lęšiai tikrai efektyviai sprendžia sutrikusios regos problemą ir suteikia galimybę džiaugtis nepriekaištingu matomumu. Pasipuošus stilingais akiniais galima mėgautis...
  • Glaukomos kontrolės būtinybė: tonometrų vaidmuo ankstyvoje diagnostikoje

    Glaukoma – tai liga, kuri pažeidžia akies nervą ir gali sukelti regos praradimą. Ši liga dažnai vadinama "tyliuoju regos vagimi", nes pradiniuose etapuose simptomai gali būti neakivaizdūs arba nepastebimi. Ankstyva glaukomos diagnostika ir nuolatinė kontrolė yra gyvybiškai svarbios, kad būtų išvengta rimtų pasekmių. Vienas iš pagrindinių glaukomos diagnostikos ir stebėsenos...
  • CBD kanapių aliejaus kilmės paslaptys: įdomūs faktai ir tendencijos

    Šiame straipsnyje kartu išnagrinėsime klausimą "Kokia yra CBD kanapių aliejaus kilmė". Daugelis žmonių visame pasaulyje naudojasi šiuo aliejumi, bet nedaugelis tikriausiai žino jo kilmę. Kadangi CBD aliejus tampa vis populiaresnis, svarbu suprasti, iš kur jis kilęs. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime CBD kanapių aliejaus kilmę, kad būtų aišku, kaip šis produktas atsirado ir...
  • Probiotikų galia: kaip gerosios bakterijos gali pagerinti mūsų virškinimą

    Probiotikai yra nepaprastai naudingi mūsų žarnynui, tačiau apie juos dažniausiai susimąstome tik tokiais atvejais, kai sutrinka mūsų virškinimo sistema ar kai vartojame gydytojo paskirtus antibiotikus. Vis dėlto, palaikyti reikiamą gerųjų bakterijų kiekį reikia nuolatos, siekiant užtikrinti tinkamą žarnyno mikrobiotos balansą žarnyne. Jeigu jums įdomu sužinoti daugiau, jūsų patogumui –...
  • Sensoriniai iššūkiai – ar tik vaikams?

    Sensorinė arba jutiminė sistema yra nervų sistemos dalis, kuri atsakinga už jutiminės informacijos suvokimą, perdavimą ir apdorojimą. Ši sistema sudaryta iš sensorinių receptorių, nervų ir smegenų struktūrų, kurios bendradarbiauja suvokiant ir interpretuojant išorinius stimulus, gaunamus per skirtingus pojūčius. Sensorinė sistema veikia kaip informacijos gavimo ir apdorojimo grandinė. Ji...
  • Kiara Naturals – sveikatos priešakyje pagal Forbes

    9 CBD aliejaus privalumai sveikatai pagal mokslą Kanabidiolis, arba CBD, yra cheminis junginys, randamas sėjamosios kanapės (Cannabis sativa) augale. Vartojamas lokaliai arba vartojamas įkvepiant dūmus ar valgant, CBD sąveikauja su neuroreceptoriais endokanabinoidų sistemoje, kuri siunčia signalus tarp ląstelių ir padeda reguliuoti judėjimą, nuotaiką, homeostazę ir imuninę...
  • Reabilitacija po aneurizmos operacijos, kas gali padėti?

    Kas yra smegenų aneurizma? Daugelis mūsų apie šią klastingą ligą pirmą kartą sužinome tik susidūrę su ja tiesiogiai, t. y. kai mes patys ar mūsų artimieji išgirsta smegenų aneurizmos diagnozę gydytojo kabinete. Tai lemia ne itin didelis ligos paplitimas. Aneurizmą turi maždaug 1 iš 20 Lietuvos žmonių, kitaip tariant, apie 5 proc. mūsų šalies gyventojų. Tai nedidelis skaičius jei...
  • Riešo kanalo sindromas ir ergoterapija

    Riešo kanalas yra siauras tunelis rieše, sudarytas iš mažų kaulų. Per jį eina audinių apvalkalas, kuriame yra sausgyslės ir nervai, būtini pirštams judėti. Riešo kanalo sindromas atsiranda, kai šis kanalas susispaudžia ar susiaurėja, ir dėl to gali būti spaudžiamas vidurinis nervas, kuris yra atsakingas už rankos ir nykščio judėjimą bei jutimus. Nors tiksliai nėra žinoma, kodėl tai įvyksta,...
  • Raktas į sveikus ir gražius plaukus

    Daugelis iš mūsų svajoja apie spindinčius, sveikus plaukus, tačiau dažnai pamiršta, kad tikra grožio formulė slypi ne pačiuose plaukuose, o sveikoje galvos odoje. Ji yra esminė ne tik dėl išvaizdos, bet ir sveikatos aspektų. Tinkamas rūpinimasis galvos oda yra raktas į plaukų grožį ir sveikatą. Jei tinkamai nesirūpinsite savo galvo oda, galite sulaukti tokių problemų kaip paraudimai,...
  • Parkinsono liga ir ergoterapija

    Parkinsono liga yra lėtinė neurodegeneracinė liga, kurios simptomai dažniausiai prasideda palaipsniui ir laikant bėgui progresuoja. Ši liga susijusi su smegenų ląstelių, vadinamų dopaminerginiais neuronais, degeneracija. Dopaminerginiai neuronai yra atsakingi už dopamino gamybą, neurotransmiterį, kuris yra būtinas judėjimo kontrolės sistemai palaikyti. Parkinsono ligai progresuojant, nervų...
  • Autizmo spektro sutrikimas – kaip įveikti kylančius iššūkius?

    Per pastaruosius kelis dešimtmečius pastebimas autizmo spektro sutrikimų (ASS) diagnozavimo dažnumo padidėjimas, kuris kelia didelį visuomenės susidomėjimą ir iššaukia naujus tyrimus šio reiškinio atžvilgiu. Vis dažniau girdime apie autizmą, jo požymius ir įvairias intervencijas ir tai rodo didėjantį supratimą ir sąmoningumą apie šį sutrikimą. Tai yra sudėtingas ir įvairialypis neurologinis...
  • CBD ir sportas

    CBD ir sporto ryšys Populiarėjant CBD vartojimui, atrodo, kad atėjo tinkamas metas aptarti CBD ir sporto ryšį. CBD kasdien vartojamas dėl įvairių priežasčių. Nors žiniasklaidoje dažniausiai nagrinėjama CBD nauda bendrai savijautai, neturėtume nuvertinti jo paplitimo kitose srityse. Žinoma, šiuo atveju turime omenyje CBD vartojimą sporte ir fitnese. Dabar jau gana įprasta matyti CBD...
  • Artritas ir ergoterapija

    Artritas yra sąnarių uždegiminė liga, kuri gali pasireikšti skirtingomis formomis, tokiomis kaip reumatoidinis artritas (RA), osteoartritas (OA) ir podagra.Osteoartritas, kita artrito forma, yra sąnarių paviršių pažeidimas, dažnai sukeliamas mechaniškai nuo sąnarių devėjimosi, kuris sukelia skausmą, patinimą ir sumažėjusį sąnarių stiprumą. Jis dažniausiai būna kelio, klubo ir mažųjų rankos...
  • Demencija – kaip gali padėti ergoterapija?

    Demencija yra lėtinis ir progresuojantis galvos smegenų sutrikimas, kuriam būdingas simptomų ir požymių, pasireiškiančių atminties sutrikimais, kalbos sutrikimais, psichologiniais ir psichikos pokyčiais bei kasdienio gyvenimo veiklos sutrikimais, visuma (Burns and Iliffe, 2009). Demenciją sukelia įvairūs veiksniai, tačiau dažniausiai ji siejama su Alzheimerio ligos progresavimu, kraujotakos...
  • Kas yra aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (angl. – ADHD)?

    Kas tai? Kiekvienas gali patirti sunkumų sėdint ramiai, koncentruojantis arba kontroliuojant impulsyvų elgesį, laikui bėgant. Tačiau kai kuriems žmonėms šie sunkumai yra tokie paplitę ir nuolatiniai, kad trukdo visiems jų gyvenimo aspektams: šeimai, mokslams, socialiniam gyvenimui ir darbui. Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (dar dažnai kalbinėje kalboje žinomas kaip ADHD – anglų...
  • Traumos ir ergoterapija

    Kas yra traumos ir kokios jos gali būti? Trauma apibūdinama kaip bet kokia fizinė arba psichinė žala, kurią gali patirti organizmas. Traumos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių ir gali turėti įvairių tipų bei simptomų. Pirmiausia apžvelgsime pagrindinę su traumomis susijusią informaciją. Traumų tipai: Fizinės traumos: Susižeidimai: žaizdos, įbrėžimai, įtrūkimai, plyšimai,...
  • Sensorinis profilis ir jo sudarymas

    Mes patiriame pasaulį per savo pojūčius: regėjimą, klausą, lytėjimą, skonį, uoslę, kūno padėties jutimą ir kūno judėjimą. Sensorinė informacija ateina iš mūsų pačių kūno ir mus supančios aplinkos. Svarbu suprasti, kad tuos pačius pojūčius, kiekvienas asmuo gali patirti labai skirtingai. Kiekvienas iš mūsų turi unikalų sensorinį profilį. Tad toliau apžvelgsime, kas tai yra ir kodėl svarbu...
  • Judėk be skausmo

    Pakeiskite savo fizioterapiją į tekarterapija! Ar pavargote nuo tradicinių fizinės terapijos metodų, kurių gydymas trunka amžinai, ar nuo skausmo, nuo vaistų vartojimo? Neieškokite daugiau ir dalyvaukite Tecar terapijos seansuose! Šis revoliucinis gydymo metodas naudoja talpinę ir varžinę energiją, kad paskatintų natūralų jūsų kūno gijimo procesą, pagreitintų reabilitaciją ir palengvintų...
  • Radikulopatija

    Radikulopatija - tai būklė, kai viena ar kelios nervų šaknelės yra pažeistos arba suspaustos, todėl atsiranda skausmas, tirpimas, dilgčiojimas arba silpnumas išilgai nervo projekcijos. Radikulopatija gali pasireikšti bet kurioje stuburo dalyje, tačiau dažniausiai pasitaiko apatinėje nugaros dalyje (juosmeninė radikulopatija) ir rečiau viršūtinėje (kaklo radikulopatija). Juosmeninė...
  • Kompiuterizuota stuburo tempimo terapija

    Stuburo slanksteliai palaiko didžiąją kūno svorio dalį. Juos veikia didelis slėgis, kurį sukelia gravitacija, taip pat raumenų susitraukimai – pagrindiniai stuburo būklės pablogėjimo veiksniai. Stuburo tempimas yra metodas, pagrįstas išorinių jėgų taikymu stuburui ištempti ir išplėsti. Tokiu būdu nežymiai atitolinimas vienas slankstelis nuo kito, o tai padidina tarpslankstelinį tarpą....
  • Tirpsta plaštakos ir pirštai: kada reikėtų sunerimti?

    Plaštakos ir pirštai retkarčiais gali nutirpti kiekvienam: ilgesnį laiką pabuvus nepatogioje pozoje, dirbant fizinį darbą, reikalaujantį monotoniškų, stiprių delno bei riešo judesių, daug valandų be pertraukos spaudant kompiuterio klaviatūros ir pelės mygtukus. Tačiau jei tokie atvejai dažnėja, tirpimas kartojasi ne tik dienos metu, bet prabudina ir naktį, reikėtų sunerimti. Ypač jeigu kartu...
  • Kovo 24 d. Pasauline tuberkuliozės diena

    Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena. Infekcinė liga pasireiškia stipriu, daugiau nei tris savaites trunkančiu kosuliu, net kraujingu atsikosėjimu, skausmu krūtinėje, silpnumu, apetito stoka, karščiavimu, naktiniu prakaitavimu. Dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius. Negydomas, tuberkulioze sergantis žmogus gali net mirti. Klinikos „Sveikatos garantas“...
  • Kovo 15 d. Tarptautinė miego diena

    Pulmonologas padės, miego kokybė kaipmat pagerės! Kiekvienais metais penktadienį prieš pavasario lygiadienį daugelyje šalių minima Tarptautinė miego diena. Dėl spartėjančio gyvenimo tempo daugelis žmonių miega išties daug trumpiau nei reikėtų. Gydytojų patarimai, jog kokybiškas miegas reikalingas kiekvieną dieną – ne iš piršto laužti. Miego trūkumas gali iššaukti ne tik nuovargį,...
  • Kovo 14 d. Pasaulinė inkstų diena

    Šiandien – Pasaulinė inkstų diena. Pirmą kartą šiam organui skirta diena buvo paminėta 2006-aisiais. Nedidelis porinis pupelės formos organas yra ypač svarbus! Inkstai filtruoja kraują, palaiko organizme skysčių ir mikroelementų pusiausvyrą bei šarmų ir rūgščių balansą. Jie ženkliai prisideda prie tinkamo endokrininės sistemos funkcionavimo (raudonųjų kraujo kūnelių aktyvinimo, kaulų...
  • Mes pasirūpinsime jūsų mylimu žmogumi

    Senjorų namai „Pušelė“ įsikūrę jaukiame gamtos prieglobstyje, Varėnos rajone, Naujuosiuose Valkininkuose, buvusios vaikų sanatorijos „Pušelė“ teritorijoje. Esame nedidelė, šiuolaikiška socialinės globos ir slaugos paslaugas teikianti įstaiga. Visada būsite ramūs, nes profesionali darbuotojų komanda pasirūpins Jūsų artimu žmogumi. Kodėl įkūrėme globos namus Globos...
  • Lėtinis periodontitas: grėsminga liga, kuri gali baigtis dantų praradimu

    Periodontitas, dar vadinamas parodontoze – uždegimas, kuris pažeidžia aplink dantį esančius ir jį palaikančius audinius (dantenas, periodonto raištį, žandikaulio kaulą). Negydomas periodontitas pereina į lėtinę formą: uždegimas skverbiasi vis giliau ir paveikia dantį. Laiku nesuteikta pagalba gali atnešti ilgalaikių, skausmingų pasekmių ne tik dantų būklei, bet ir visam organizmui....
  • CBD gali padėti gydyti odos problemas

    Kanabidiolis (CBD), nepsichoaktyvus junginys, randamas kanapių augaluose, sulaukė didelio dėmesio odos priežiūros pramonėje, ypač dėl galimos naudos gydant spuogus. Didėjantis susidomėjimas CBD pripiltais odos priežiūros produktais kyla dėl tariamų jų priešuždegiminių, antioksidacinių ir riebalų išsiskyrimą reguliuojančių savybių. Spuogai ir CBD Spuogai yra dažna odos liga, kuri...
  • Kovas – geros klausos mėnuo!

    Klausa – vienas esminių žmogaus pojūčių, tad jai sutrikus, kenčia ne tik pats žmogus, bet ir jo artimieji. Šiandien, kovo 3-iąją, minime Pasaulinę klausos dieną. Šiemet Pasaulio sveikatos organizacija skatina atkreipti dėmesį į savalaikio klausos tyrimo svarbą. Vienas iš būdų užkirsti kelią klausos problemoms bei jų progresavimui – klausos sutrikimo diagnozavimas. OPERA klausos...
  • Implantavimas – pažangiausia technologija atstatyti prarastam dančiui

    Danties netekti galime dėl skirtingų veiksnių: ėduonis jį gali pažeisti taip, kad nebelieka galimybės atstatyti plombuojant ar protezuojant. Taip gali atsitikti dėl danties šaknies karieso, didelės infekcijos dantų šaknų kanalų sistemoje, dantį pažeidus periodontito ligai, nelaimingo įvykio metu įvykusios traumos. Dantį gali tekti šalinti, kai jis išdygęs ne dantų lanke ir nėra galimybės jį...
  • Sensorika – kas tai?

    Sensorika, sensorinė sistema, sensorinė integracija… Tai yra daugelis iš dažnai girdimų sąvokų,bet ar tiksliai žinome, kas tai yra? Šiame straipsnyje išsiaiškinsime pagrindines sąvokas susijusias su sensorine, arba dar kitaip žinoma kaip jutimine, kūno sistema. Kas yra sensorika? Sensorika yra mokslas, nagrinėjantis pojūčius, jų kontroliavimą ir suvokimą. Šis mokslas tyrinėja,...
  • Pavasarinis nuovargis – kaip jo išvengti ir kada sunerimti?

    Nekantraudami laukiame pavasario, kad pagaliau atsikratytume žiemos slogučio. Paradoksas, bet kai gamta ima busti, dienos ilgėja, dažniau šviečia saulė, kai kurie žmonės jaučia ne energijos antplūdį, o nerimą, dirglumą, mieguistumą. Daugelio savijauta neilgai trukus pagerėja savaime, nes organizmui tiesiog reikia laiko prisitaikyti prie pokyčių. Tačiau šie simptomai gali būti susiję ir su...
  • Regėjimo praradimo galima išvengti laiku ir detaliai ištyrus akis

    Vidutiniškai vienas iš keturių žmonių turi regėjimo sutrikimą, o vienas iš trisdešimties yra aklas, skelbia Pasaulio Sveikatos Organizacija. Dažniausios priežastys – katarakta, refrakcinės ydos, amžinė geltonosios dėmės degeneracija, glaukoma. Net 90 proc. visų regėjimo praradimo atvejų galima išvengti, todėl svarbu detaliai ir laiku ištirti akis. Reguliarus profilaktinis patikrinimas...
  • Kaip keičiasi moters psichikos sveikata nėštumo metu ir po gimdymo: ką svarbu žinoti ir vyrams

    Nėštumas – ypatingas laikotarpis moters gyvenime, atnešantis ir palaimingo laukimo pojūtį, tačiau kartu ir begalę tiek fizinių, tiek psichologinių iššūkių. Neretai vis dar visuomenėje klaidingai manoma, jog moteris viską gali įveikti viena – tiek emocijų chaosą, tiek fizinius negalavimus, juk ši dovana jai natūraliai duota. Specialistai pabrėžia, jog būsimai mamai ypač svarbu tai,...
  • Naujiena Šiauliuose: plastinės rekonstrukcinės operacijos

    Šiaulių ,,Senojo bokšto‘‘ klinika neseniai duris atvėrusiame erdviame, šiuolaikiškame pastate pradeda naują veiklos sritį – teiks plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos paslaugas. Saugias, efektyvias, kokybiškas plastines ir rekonstrukcines operacijas pagal naujausias metodikas atliks patyrę, aukštos kvalifikacijos plastikos chirurgai. Jaukiose, patogiose patalpose lydimi...
  • Kaip efektyviai valdyti streso poveikį fizinei ir psichologinei sveikatai?

    Bene kiekvienas šiandieniniame pasaulyje susiduriame su stresu: ar vėluotumėte į svarbų susitikimą, ar gautumėte sudėtingesnę užduotį darbe nei įprastai, bet kokia stresinės situacijos keliama įtampa staiga gali tapti nepakeliama. Ne paslaptis, kad stresas gimdo neigiamas emocijas: nerimą, pyktį ar net agresiją. O stresas kartu su šiomis emocijomis žaloja mūsų kūną – dabar vis...
  • Aistros stiprinimas naudojant afrodiziakus – ką reikia žinoti?

    Intymiose sekso prekių parduotuvių prieigose, kur smalsumas susitinka su troškimu, senovinis afrodiziakų žavesys įgauna šiuolaikinį atspalvį. Šios stiprios medžiagos, garsėjančios savo gebėjimu sustiprinti malonumą ir pagilinti ryšį, atsidūrė pačiame erotinių tyrinėjimų centre. Nuo jausmingų valgomųjų produktų iki gaivinančių aliejų - šiandien siūloma afrodiziakų įvairovė viliojančiai žada...
  • Vasario 28-ta - Europos retųjų ligų diena

    Pasaulyje yra apie 700 retų ligų. Apie 400 milijonų žmonių visame pasaulyje kenčia nuo retų ligų. Rečiausios ligos pasaulyje: Mikropsija – regėjimo sutrikimas kai matomi daiktai atrodo mažesni nei yra iš tikrųjų. Kuru – Kuru yra smegenų liga, dėl antrojoje stadijoje pasireiškiančių juoko priepuolių dar žinoma kaip juoko liga. Užsienio akcento sindromas – Užsienio...
  • Žolelių triufeliai “CLEAN”

    Žolelių triufelis “CLEAN” sukurtas ne tik kovai prieš parazitus, bet ir prieš Candida albicans. Sąlygiškai patogeniškas Candida genties grybelis, daugiausia Candida albicans, gyvena odoje, lytiniuose organuose ir virškinamajame trakte. Kandidozė yra dažna mirtingumo priežastis, ypač tarp pacientų, kurių imunitetas susilpnėjęs, ir žmonių, gydomų intensyviosios terapijos...
  • Kovo 8 d. Tarptautinė moters diena

    Šypsos moterys, jų akyse – zuikučiai, Pavasaris putodamas patvinsta po gatves, Pražysta tulpėmis langai, snieguolės galvas kelia… Saulužė Jums daug laimės ir šilumos atneš! Mielosios, žavėkitės pačios, žavėkite kitus ir nepamirškite kasdien pasirūpinti sveikata – ypač kovo mėnesį. Kovas – moters sveikatos mėnuo Klinikoje „Sveikatos...
  • Galvos skausmas. Ar tikrai verta kentėti?

    Turbūt šiandien sunkiai rastume žmogų, kurio nėra kamavęs galvos skausmas. Neretas skundžiasi įvairaus pobūdžio galvos skausmais, tačiau nusprendžia kentėti ar vartoja stiprius nuskausminamuosius. Apie galvos skausmus, jų priežastis ir pagalbą sprendžiant šią sveikatos problemą kalbamės su Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto slaugos katedros vedėja Jurgita Stankūniene. ...
  • Citrinų nauda sveikatai ir grožiui

    Citrinos yra ne tik maisto gamybai naudojamas malonų aromatą turintis vaisius, bet ir sveikatos bei grožio naudos lobynas. Citrinose gausu vitamino C, antioksidantų ir įvairių maistinių medžiagų. Dar viena gera žinia – ši vitaminų bomba lengvai prieinama: citrinų rasite kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje, todėl visada verta palyginti jų kainas. Įsigyti citrinų pigiau jums...
  • Jei vaikas skundžiasi pėdų skausmais – vertėtų pasikonsultuoti su specialistu

    Vos tik gimus vaikui, jo pėdutės auga ir keičia formą labai sparčiai, todėl atsiranda rizika pėdų deformacijai – skausmingai ir diskomfortą keliančiai problemai. Pėdos formavimuisi įtakos turi ir aplinkos veiksniai, ir genetika. Apie pirmuosius anatomiškai netaisyklingos pėdos požymius bei gydymą pasakoja „Gijos Klinikų“ specialistai. „Gijos Klinikų“...
  • Genetinių tyrimų vaidmuo vėlyvos motinystės eroje

    Nors daugelis moterų pripažįsta žinančios, jog perkopus 35 metų amžiaus ribą moterų vaisingumas ima mažėti, vėlyvos motinystės tendencijos išlieka sparčiai augančios. Gimdymo vėlesniame amžiuje priežastys gali būti įvairios: aktyvesnis moterų aukštojo mokslo, profesinės patirties ir finansinės nepriklausomybės siekimas, nepalankios santykių aplinkybės, įvairios ligos, pakartotiniai...
  • Į „Gijos Klinikas“ atvyksta ir iš užsienio – pasitiki medikų profesionalumu ir paslaugų kokybe

    Solidi patirtis ir veržlumas naujovėms Gydytojų konsultacijos, tyrimai ir diagnostika, profilaktiniai patikrinimai, o, prireikus, operacijos bei reabilitacija – tokį platų paslaugų pasirinkimą pacientams siūlo Kaune įsikūrusios „Gijos Klinikos“. Pagalbos ir patarimų į profesionalius medikus kreipiasi žmonės ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš Didžiosios Britanijos,...
  • Alergijos žiemą: kada kreiptis į alergologą?

    Žiemos metas nepalankus odai: ji išsausėja, ima šerpetoti, parausta, atsiranda kitų sudirgimo požymių. Paprastai dėl to kaltiname temperatūrų kontrastą – šaltą, žvarbų orą lauke ir pernelyg šiltą, sausą patalpose. Laukiame pavasario ir tikimės, kad savijauta pagerės savaime. Tačiau jei taip pasireiškė alergija, šie simptomai gali dar labiau sustiprėti, pabloginti gyvenimo kokybę,...
  • Super maistas! Greitas planas pavasariui!

    Artėjant PAVASARIUI, dažnas iš mūsų jaučiamės pavargę fiziškai ar emociškai, nepatenkinti odos ar plaukų kokybe. Ir tai nenuostabu, juk ilgą periodą gyvename be saulės, valgome prėską maistą ar dirbtinai nokintus vaisius ir daržoves, gyvename dirbtinai šildomose patalpose, o ir dažnas dar nevartojame tinkamo kiekio vandens….tad suskubkime pagerinti savo organizmo ir odos būklę ir...
  • TLK protezavimo galimybės: kiekvienai šypsenai atspindėti gyvenimo džiaugsmą

    Protezavimo paslaugos yra esminis žingsnis siekiant atkurti ne tik dantų funkcionalumą, bet ir paciento pasitikėjimą savimi ir gyvenimo kokybę. Dantų trūkumas gali turėti didelį poveikį ne tik estetinei išvaizdai, bet ir bendrajai sveikatai, sukeliant skausmą, sunkumus valgant ir net pažeidžiant psichologinę gerovę. Šiandien norime pasidalinti svarbia informacija dėl protezavimo galimybių,...