Klausk gydytojo

Natalija Smetanina, vaikų endokrinologė (Kauno Dainavos poliklinika, VŠĮ)

Gydytoja konsultuos tema - vaikų augimas, lytinis brendimas ir jų sutrikimai, kalcio, vitamino D, fosforo apykaita, skydliaukės, antinksčių ir hipofizės sutrikimai, nutukimas, mitybos sutrikimai, cukrinis ir necukrinis diabetas, genetiniai sindromai susiję su endokrininės sistemos pažeidimais

Dainavos poliklinika – daugiau nei tris dešimtmečius veikianti sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti pirminės ir antrinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Profesionali medikų komanda ir naujausia medicininė įranga padeda greitai ir tiksliai diagnozuoti esamus ar galimus susirgimus, paskirti ar taikyti efektyvų gydymą, o šiuolaikiniai gydymo metodai, moderni medicinos praktika didina reabilitacijos efektyvumą.

Studijos:
1996-2002 Vilniaus Universitetas, Medicinos fakultetas, Pediatrijos specialybė, suteiktas Gydytojo Profesinės kvalifikacijos diplomas;
2002-2007 Vilniaus Universitetas, Medicinos fakultetas, Vaikų ligų ir vaikų endokrinologijos rezidentūra, suteiktos Vaikų ligų gydytojo ir Gydytojo vaikų endokrinologo licencijos;
Nuo 2009 m. Lietuvos Sveikatos Mokslų Universiteto Endokrinologijos klinikos doktorantė (mokslinio darbo tema- vaikų ir paauglių nutukimas);

Tobulinimasis:
2009 m. Stažuotė Tarptautiniame augimo tyrimo centre, Geteborgo universitetas, Švedija;
2012 m. Vaikų endokrinologų profesinio tobulinimo kursai Ukrainoje, Italijoje, Japonijoje.

Darbovietė ir pareigos:
Nuo 2007 m. Gydytoja vaikų endokrinologė Vaikų endokrinologijos skyriuje Endokrinologijos klinikoje, LSMUL Kauno klinikos
Nuo 2007 m.Gydytoja vaikų endokrinologė VšĮ Kauno Dainavos poliklinikoje

Narystė profesinėse asociacijose:
Lietuvos vaikų endokrinologų asociacijos narė;
Lietuvos endokrinologų draugijos narė;

Šiuo metu užduoti klausimo ekspertui nėra galimybės. Ieškokite dominančios informacijos klausimų – atsakymų archyve.

Klausimai ekspertui:

Visos temos

Nuo: Asta
2018-02-20
Laba diena Gydytoja,
Atlikau skydliaukes tyrima kaip ir viskas butu gerai, bet vieno yra per dau ar galite prasau pakomentuoti ar jis gali priduoti kokiu negerumu ir ar reiketu kreiptis i endokrinologa ir vartoti kazkokius tai vaistus. Siaip pas mane skydliaukeje yra labai daug cistu. Alaninaminotransferazes aktyv.opt.IFCC (0-33) o pas mane yra 45.32
Aciu uz Jusu atsakyma

Laba diena,

jei teisingai supratau- jūs tyrėtes ALT- tai yra kepenų fermentas. Pirmiausiai reikia pasitarti su savo šeimos gydytoju- kas galėjo tai lemti, ir tik tada spręsti ką daryti toliau, nes taktika galima skirtinga. Toks nežymus padidėjimas nėra grėsmingas gyvybei.

Nuo: Viktorija
2018-02-19
Sveiki, 5 metų mergaitės TTH sumažėjęs, 0,46 (norma vaikui 0,6-6,2). Ką šis atsakymas reiškia? Kokius tyrimus atlikti papildomai? Labai ačiū.

Laba diena,

reikėtų vertinti ne tik laboratorinius tyrimus, bet ir vaiko nusiskundimus, klinikinius požymius. Jei TSH yra sumažėjęs- reikia tirti pilnai skydliaukės funkciją, antikūnus bei įvertinti skydliaukę ultragarsu.

Nuo: Gintarė
2018-02-14
Sveiki, mergaitė 7 mėn. ramybės būsenoje būna dažnai kad sukioja rankytės (tarytum virė virė saulė daro) ar tai gali būti raumenų tonusų sutrikimas? Lankome mankštas, bet po jų atrodo dar labiau sukioja. Du kartus buvome pas neurolgo specialista, išvada raumenu tonusai pakite, tiksliai nepasakysiu ar padideje ar sumazeje nes vieni specialistai sako vienaip, kiti kitaip.
Ar mums reiketu apsilankyti pas koki kita specialista? Ar vaikui pradėjus šliaužioti, ropoti ir t.t.tonusai pasikeis ir nebesukios rankyčiu?

Laba diena,

vaikui augant raumenų tonusai kinta ir labai dažnai- susinormalizuoja. Konkrečiu atveju reikia stebėti vaiko raidą, tą geriausiai atlieka vaikų neurologai- aptarkite tai su jais.

Nuo: Raimonda
2018-02-13
Laba diena,
Gydytoja noriu Jusu paklusti pasidariau vitamino D tyrima ir jo yra 140.9 . Manau kad per didelis siek tiek. Ar gali priduoti padidejes vitamino D kokiu tai blogumu?
Aciu

Laba diena,

jūsų vit. D reikšmė yra nedaug didesnė už leistiną ribą, tad neigiamų pasekmių neturėtumėte jausti. Rekomenduojama nevartoti vit. D ir Ca, gerti daugiau vandens.

Nuo: Jurgita
2018-02-08
Sveiki, labai nerimauju del savo sunaus, jis labai mazai valgo, o jei nesiulyciau tai kogero ir nevalgytu. Niekada nepraso pats. Jam 2m ir 4 men. Anksciau valgydovo pats, dabar net nenori sauksto i rankas imti, viska spjauna , traukia is burnos, zodziu nebezinau jau kaip elgtis. Vakar ryte vakge kose avizu nedideli bliudeli, diena kotletuka maza be nieko, vakare blynu daviau nes atsisake plovo ir sriubos. Tai du blynukus suvalge. Siandien vel ryte kose ir jau 3 valandos o jis nieko nenori, bandziau duoti sriuba, tai isspjove. Jei valgo tai kazka is miltu arba avizu kose. Buvo jam mazakraujyste, gere gelezi, dabar lyg ir geras kraujas, darem gruodi tyrimus. Gal kazka galit patarti, nes jau nezinau kaip elgtis, negi tik miltais maitinti.

Laba diena,

siūlyčiau kreiptis į vaikų psichologą ir/arba dietologą įvertinti susiformavusius vaiko valgymo ypročius bei maisto poreikį.

Nuo: Indrė
2018-02-05
Sveiki, kūdikiui 3-4mėnesių galvoje ( viršugalvyje) atsirado gumbelis kietas( plotis per 3pirštus, tarsi gūzas). Šeimos gydytoja mano, kad išaugs ir nedetalizuoja. Neurologė įtarė vitamino d trūkumą, bet atlikus visus tyrimus viskas gerai, todėl daugiau apie gumbelį ir nekalbėjo. Dabar vaikui 10mėnesių, o gumbelis visai nemažėja, koks buvo toks ir yra. Gal žinot kas tai galėtų būti?

Laba diena,

Ar vaikas nebuvo susimušę tos vietos? Ar auga sveikas, be problemų? Geriausia jei tą "gumbelį" pamatytų vaikų endokrinologas- galite atvykti į Dainavos polikliniką. Sunku pagal ven nupasakojimą kelti išvadas...

Nuo: Asta
2018-02-03
Laba diena,
Gydytoja ar vitamino D trukumas gali priduoti depresine nuotaika?
Aciu

Laba diena,

vit. D įtakoja ne tik kaulų augimą, bet turi ir daugiau pleotropinių poveikų, tokių kaip imuninės sistemos moduliavimas bei nuotaikos svyravimai. Taip, jo trūkumas gali prisidėti prie depresiškumo.

Nuo: Ausra
2017-12-17
Laba diena Gerbiama Gydytoja,
Ar vitamino D trukumas gali sukelti mieguistuma ir jege neturejima?

Laba diena, Aušra,

vit. D yra svarbus daugeliui organizmo sistemų, todėl jo trūkumas gali pasirekšti įvairiais požymiais. Mieguistumas ir jėgų neturėjimas gali būti dėl daugelių priežasčių (kaip yra su jūsų skydliaukės funkcija?), o taipogi kartu su kitų vitaminų trūkumu ir vit. D stoka gali įtakoti šių simptomų atsiradimą. Jei yra toks įtarimas- reikėtų išsitirti vit. D kiekį kraujyje.

Nuo: Rasa
2017-11-24
Laba diena,
Gydytoja labai noriu Jusu paklausti. Mano drauge turi pora cistu skydliaukeje , bet harmonai nepakite. Kodel gydytojas israse hei gerti vaistus, nes jai negeria ji vaistu jei oradeda drebeti rankos, prakaituoja labai, uzeina silpnumas o kaip vaistus naudoja kazkokia palaikoma doze jei yra viskas gerai.
O klausiu del to, kad pas mane pacia yra 13 cistu harmonai nepakite, bet man gydytojas vaistu neisrase. O man sulpna uzeina, dregnos rankos visada, slenka plaukai, uzeina nerimas kazkoks tai. Kodel taip yra.
Aciu uz Jusu atsakyma

Laba diena,

negaliu atsakyti už kito gydytojo veiksmus, priimtą sprendimą. Jūsų trumpas nupasakojimas neatskleidžia visų klinikinio atvejo medicininių detalių. Jūsų draugė turi kreiptis į savo gydytoją ir pasisakyti dėl išryškėjusios simptomatikos.

Jūsų pačios atveju- jei skydliaukės funkcijos rodikliai (hormonų tyr.) nėra pakitę- spec. gydymas nereikalingas. O jūsų minėti simptomai nebūtinai turi ryšį su skydliauke, priežastis gali būti ir ne endokrininė.

Nuo: Loreta
2017-11-11
Sveiki. Metų ir dešimties mėn.vaikas pradėjo itin dažnai trinti nosį(tarsi nusišluostydamas), pliaukštelti ranka per ausį, pasitaisyti plaukus ties kakta. Kartais padaro visus šiuos judesius vieną po kito, kartais tik kurį vieną kelis kartus iš eilės.Pradžioj galvojom, kad nosį patrina po gal dar ne iki galo pasibaigusios slogos, bet užsitęsus ir pasipildžius kitais judesiais, jau sunerimom. Dažniausiai pasireiškia aktyvios veiklos metu. Kai guli lovytėje prieš miegą, to nedaro. Būnant lauke irgi nepastebėjau tų judesių.Ar tai gali būti koks tikas, įkyrumas? Gal įprotis?Kaip tai sustabdyti? Ačiū už atsakymą.

Laba diena,

pagal jūsų aprašymą tai primena stereotipus/tikus- juos gydo vaikų neurologai- labai patarčiau į juos kreiptis specializuotai pagalbai.

Nuo: Kristina
2017-11-10
Mano dukrytei 2 metukai.kartais Kai einam miegoti ar Kai zaidzia ant Grindu ir yra atsigulus ji isitempia visa.tuo metu susyla labai, veidukas buna raudonas. Kai pasakau taip nedaryti supyksta. Mane tai gasdina. Nesuprantu ar cia zaidzia taip,ar kazkas negerai.

Laba diena,

kadangi mergytė reaguoja į jūsų pastabas ir nebūna netekusi sąmonės- tai geras ženklas. Panašu, kad taip jūsų mergytė siekia jūsų dėmesio. Tčiau jei jums ir toliau tai atrodys gasdinančiai- kreipkitės vaikų nwurologo konsultacijos.

Nuo: Ivanas
2017-10-03
Sveiki.
Pasidauriau lytiniu harmonu tyrimus, ir man kilo klausymas, kodel pri tokio didelio LH pas mane toks mazas Testosterono kiekis ?

https://i.imgur.com/v3nXk7S.jpg

Laba diena,

pagal tyrimo rezultatus- jūsų testosterono kiekis yra normalus (telpa normos ribose), o LH kiekis- labai nedaug padidėjęs. Jei turit nusiskundimų, dėl ko darėtes lytinių hormonų tyrimus- siūlyčiau nuvykti endokrinologo konsultacijai (LSMUL Endokrinologijos klinikoje šiuo klausimu dirba dr.J.Čeponis, doc. V.Matulevičius, prof. B.Žilaitienė, gyd. R.Knispelis).

Nuo: Gh
2017-09-16
Ar imanoma lytinius organus padidinti hormonu pagalba? (20metu)

Laba diena,

pasibaigus lytinio brendimo periodui lytinių organų dydžio hormonais nepakeisi.

Nuo: Vilma
2017-09-11
Sūnui 8 metai. Pradėjo labai dvokti pažastų prakaitas, ko anksčiau nebuvo. Čia brendimas ar galimi kokios ligos simptomai. Vaikas jautrus.

Laba diena,

neretai prakaito kvapas pradeda keistis dar prieš pasirodant pirmiesiems išoriniams lytinio brendimo požymiams. Dažniausiai rimtų ligų nenustatoma.

Nuo: galina
2017-09-08
dukrai apie metus laiko sdaznai skauda galva,gali pikinti,svaigti galva.gydytojai nieko neranda.jos spaudimas zemas,sako del to ir bedos.vakarais ildai negali uzmigti,o ryte atsikelti.ka patartumete.labai nerimauju del galvos skausmu nes daznai suskauda mokykloje.

Laba diena,

dėja, sunku vienu sakiniu nusakyti kokios gali būti galvos skausmo priežastys, viena jų- nereguliarus ar retas valgymas, mažas skysčių vartojimas. Kaip yra jūsų dukros situacijoje?

Ir nevisai aišku kokie tyrimai konkrečiai buvo daryti? Kokių sryčių specialistai jau konsultavo?

Kaip būna per atostogas? Gal psichologinės problemos? Konfliktai mokykloje?

Linkiu atrasti priežastį artimiausiu metu.

Nuo: Rimas
2017-08-09
Sveiki,
Ar vitamino D trukumas gali itakoti depresine busena?
Aciu

Laba diena,

mokslininkai dar neturi vieningos nuomonės, tačiau dalis tyrimų parodė vit. D trūkumo ir depresijos ryšį. Tik reikia paminėti, kad vit. D trūkumas nėra vien nuotaikos nebuvimas, tai yra sisteminis organizmo sutrikimas, turintis ne vieną klinikinį simptomą.

Nuo: Iveta
2017-07-27
Sveiki.
Situacija pas mus tokia, kad prieš 3 dienas pabudęs ryte vaikas vėmė tris kartus iš eilės, pasibaigus vėmimui, ir jam pakilus iš lovos eiti, jis negalėjo tvirtai žengti žingsnių, nelaikė kojytės, pynėsi, suklupdavo. Atgulėm ligoninėn, kraujo tyrimai geri, tik mažai gliukozės, patvirtino kad mažai gliukozės todėl ir sutrikusi vaikščiojimo kordinacija, jam silpnoka. Gryžom iš ligoninės, mūsų akim namie jam su kiekviena diena gerėja, šiuo metu retai tik susvyruoja. Gavau pasiūlymą kreiptis neurologo konsultacijai, tai gali būti ne tik mažai gliukozės, bet ir smegenų, centrinės nervų sistemos sistemos sutrikimas. Gal galite ką plačiau papasakoti apie tokią situaciją, mums reikia kreiptis pas neurologą?

Laba diena,

mažas gliukozės kiekis gali būti ir po paprastojo vėmimo dėl vienkartinio virškinamojo trakto veiklos sutrikimo. Jei būta rimtesnių problemų- vėmimas būtų karotinis. Jei vaikui pilnai pasveikui jis autrodo ir jaučiasi sveikas, nėra jokios jums nerimą keliančių simptomų, nesikartoja vėmimas, netrikdomas vaiko augimas ir kasdienis aktyvumas- tokiu atveju papildomi tyrimai ar specialistų konsultacijos nėra būtini.

Nuo: Marija
2017-07-26
Sveiki,
Gydytoja sakykite ar vitamino D norma
Skiriasi nuo psichiatro ir paprasto vidaus gydytojo normos? Ar normos visu gudytoju yra vienodos?
Aciu

Laba diena,

bet kokio tyrimo, įskaitant ir vit. D, normos priklauso nuo laboratorijos, kurioje jis atliekamas. Įprastai toje pačioje įstaigoje dirbantys specialistai naudojasi tos pačios laboratorijos paslaugomis, tad norma neturėtų skirtis. Jei jūs vykstat konsultacijai į kitą įstaigą- ten laboratorija jau bus kita ir tyrimų normos gali skirtis.

Nuo: Rasa
2017-07-26
Laba diena,

Gydytoja noriu paklausti argalima vartoti Spirulinos
Kapsules turimt skydliaukeje cistu. Siaip harmonai yra geri, normos ribose.
Aciu

Laba diena,

asmeniškai neturiu klinikinės patirties su spirulina, bet kiek teko dometis- tai yra naturalus maisto papildas, teigiamai įtakojantis daugelį organų ir praktiškai neturintis pašalinių reiškinių, tad, manau, vartoti galima.

Jei vartosit- pasidalinkit savo patirtimi.

Nuo: Asta
2017-07-26
Laba diena,
Gydytoja noriu Jusu paklausti ar maza vitamino doze organizme gali itakoti bloga nuotaika?
Aciu

Laba diena,

vitaminų trūkumas gali sutrikdyti įvairių organizmo sistemų darnią veiklą, tad simptomatika priklausytų nuo to, kokių būtent vitaminų trūksta.


Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.

Šis atsakymas yra bendro pobūdžio informacija, kuri nėra ir jokiais būdais negali būti laikoma Jūsų diagnoze, skiriamu gydymu ar kitokia Jums tiesiogiai teikiama sveikatos priežiūros paslauga. Bendro pobūdžio atsakymas teikiamas išimtinai pagal Jūsų pateiktą klausimą. Visais atvejais rekomenduojame kreiptis tiesiogiai į sveikatos priežiūros specialistą dėl diagnozės, gydymo ar kitokios sveikatos priežiūros paslaugos.