Pagal temą

Andere mit Medizin verbundene TätigkeitFonds und gesellschaftliche Organisationen, Gemeinschaften, Assoziationen, ÄmterSchul- und LehranstaltenWaren für Schwangeren, Babys und KinderApotheken, Pharmazeutische Industrie-UnternehmenApothekenErgänzungsmittel, VitamineHeilkräuterMedikamente, medizinische StoffeMedizinische Anlagen, MaterialienAusstattung für Behinderte, Rehabilitation und Pflege, orthopädische GeräteDentalausrüstung, materialDesinfektionsmittel, Ausrüstung, DesinfektionHörgeräteHygieneartikelMedizinische Matratzenmedizinische Bekleidung, SchuheMedizinische und sonstige Ausrüstung, Instrumente, MittelOptikMedizinische UntersuchungenInstrumentalstudiumMedizinische Untersuchungen, LaborsOptik, AugenärzteOphthalmologen, AugenärztenOptikPrivate HeilanstaltenAllergologen, ImmunologenChirurgenDermatologen/VenerologenDermatologenDiätologenEndokrinologenFachärzte für Kinderheilkunde, PädiaterFamilienärzteFußpflege, PodologenGastroenterologenGeburtshelfer, GynäkologenGefäßchirurgenGeneticsGeriater, GerontologenImpfenImplantation von Zähnen, ZahnimplantateInfektiologenInstrumentalstudiumInternist, TherapeutenKardiologenKinderzahnärztekosmetische DermatologieLaserchirurgieLogopädenMammologenManuelle Therapie, OsteopathenMasagen, Kineziotherapie, PhysiotherapieMedizinische Untersuchungen, LaborsNatürliche MedizinNeurologenNeurochirurgenOdontologenOhren-, Nasen-, HalsärzteOnkologenOphthalmologen, AugenärztenOrthopäden, TraumatologenPflege, Krankenpflegeplastische und rekonstruktive Chrirurgieprivate HeilzentrenProktologenProthesenproduktionPsychologen, Psychiater, PsychotherapeutenPulmonologenRheumatologenSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizinästhetische MedizinToxikologen, NarkologenUrologen, Andrologen, NephrologenVorbeugende GesundheitskontrollenSchönheit und WohlbefindenAusrüstung für Schönheitssalons , SPAgesunde NahrungKosmetologieKosmetikSchönheitssalonsSPA ZentrenSportklubs, BehandlungszentrenZahnheilkundeDentalausrüstung, materialImplantation von Zähnen, ZahnimplantateKieferorthopädenKinderzahnärzteOdontologenProthesenproduktionÖffentliche Kureinrichtungendie erste ärztliche HilfeAmbulanzen, MedizinpunkteKrankenkassen, ÄmterPflegehausPflege, KrankenpflegePolikliniken, Zentren für primäre GesundheitsfürsorgeSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizin

Cukrinis diabetas

10 Juni 2019

Cukrinis diabetas yra medžiagų apykaitos liga; ji gali būti įgimta arba įgyta. Cukrinio diabeto priežastis yra absoliutus arba santykinis hormono insulino (kuris gaminamas kasoje) deficitas (t.y. visiškas šio hormono nebuvimas arba trūkumas). Cukrinis diabetas skirstomas į pirminį ir antrinį.
Pirminio cukrinio diabeto atveju ligos priežastis yra įgimtas kasos nesugebėjimas gaminti insuliną ir išskirti jį į kraują. Antrinis, įgytas, cukrinis diabetas atsiranda dėl dalinio arba visiško kasos funkcijos nepakankamumo; taip pat jo priežastis gali būti organizme atsiradę hormonai, kurių veikimas yra priešingas insulino veikimui, arba ilgai vartojant vaistus, kurie gali sukelti sukrinį diabetą.
Be to, pagal atsiradimo momentą diabetas skirstomas į I tipo (jaunuolių) cukrinį diabetą, kai insulino deficitas yra absoliutus ir kuriuo paprastai suserga jau vaikai arba jaunuoliai, bei II tipo (suaugusių) cukrinį diabetą, kuris atsiranda keturiasdešimties metų sulaukusiems ir vyresniems žmonėms, pagrindinės jo priežastys yra antsvoris ir netaisyklinga mityba.
Svarbiausi cukrinio diabeto simptomai tokie: pacientus kankina stiprus troškulys, jie geria daug skysčių ir labai gausiai šlapinasi (šlapimas nekoncentruotas). Cukriniu diabetu sergančių žmonių svoris krinta, be to, sumažėja jų fizinė galia. Cukrus (gliukozė) išsiskiria su šlapimu.
Senatvinio cukrinio diabeto atveju visų šių simptomų gali nebūti, todėl jis neretai nustatomas tik pamatavus gliukozės koncentraciją kraujyje.
Kadangi cukriniu diabetu susergama visam gyvenimui, didžiausias šios ligos pavojus yra vėlyvosios komplikacijos ir antrinės ligos: dėl akių dugno kraujagyslių pakitimų sutrinka regėjimas, kraujagyslių pakitimai sukelia kraujotakos sutrikimą, be to, gali atsirasti inkstų ar nervų ligos. Apskritai cukriniu diabetu sergantys pacientai labiau linkę sirgti infekcinėmis ligomis (ypač grybelinėmis ir kitokiomis infekcinėmis odos ligomis).
Labai sunki, o tam tikromis aplinkybėmis gyvybei pavojinga komplikacija yra diabetinė koma. Per kelias valandas arba dienas pacientai visiškai netenka sąmonės, atsiranda savotiškas gilus alsavimas; iškvepiamas oras kvepia acetonu. Oda ir raumenys būna sausi, sutraukus odą į raukšlę, ji taip ir lieka. Labai dažnai į procesą įtraukiama ir širdis bei kraujagyslės. Akių obuoliai būna minkšti ir juos galima nesunkiai įspausti. Labai dažnai diabetinę komą sukelia kokia nors papildoma liga, pvz., plaučių uždegimas arba šlapimo takų infekcija- dėl pastarosios pasikeičia organizmo medžiagų apykaita. Tokiais atvejais pirmieji grėsmingi simptomai dažnai yra nesulaikomas vėmimas ir atsisakymas valgyti bet kokį maistą.
Kai kuriems cukriniu diabetu sergantiems ligoniams gali atsirasti ne tik diabetinė, bet ir staiga atsirandanti hipoglikeminė koma- jos metu padažnėja pulsas, stipriai prakaituojama ir atsiranda traukuliai. Šią komą sukelia ženklus gliukozės (cukraus) koncentracijos sumažėjimas kraujo plazmoje (dažniausiai dėl insulino perdozavimo, rečiau- dėl kitų priežasčių).
Lengvesnės į šoką panašios komplikacijos cukriniu diabetu sergantiems ligoniams gali prasidėti po didesnio fizinio krūvio- šiuo atveju priežastis taip pat yra gliukozės koncentracijos sumažėjimas kraujo plazmoje. Simptomai: drebėjimas, prakaitavimas, silpnumas ir didelis alkio jausmas. Jeigu tokio priepuolio metu žmogus netenka ir sąmonės, priepuolį galima diferencijuoti nuo diabetinės komos (priešingai nei diabetinės komos atveju nebūna acetono kvapo iš burnos, savotiško gilaus alsavimo, be to, spaudžiant akių obuolius jie būna akivaizdžiai kieti). Priepuolio ištikto ligonio būklė greitai pagerėja, kai jam duodama daugiau gliukozės tirpalo.
Cukrinio diabeto diagnozę nustato ir šią ligą gydo tik gydytojas. Jos gydymo tikslas- normalizuoti gliukozės koncentraciją kraujo plazmoje. Šiuo atveju ypač svarbūs nuolatiniai laboratoriniai tyrimai, nes reikia kaip galima greičiau diagnozuoti galimas papildomas ligas ir komplikacijas. Kiekvieno cukriniu diabetu sergančio žmogaus gliukozės koncentracija kraujo plazmoje turi būti nuolat tikrinama.
Ypač svarbu sekti cukriniu diabetu sergančių nėščių moterų medžiagų apykaitą, nes joms pasitaiko nenormaliai didelių gliukozės koncentracijos svyravimų.
Bet kokios cukrinio diabeto formos gydymo pagrindas- daug judėti ir laikytis diabetinės dietos. Jos laikantis svarbu:
• Bendras kalorijų skaičius turi atitikti poreikį. Nutukę žmonės turi tol laikytis svoriui sumažinti skirtos dietos (maždaug 800- 1000 kalorijų), kol svoris taps normalus. Jeigu žmogus dirba lengvą fizinį darbą, vienam kilogramui kūno svorio per parą reikia 32 kalorijų, jeigu darbas vidutinio sunkumo- 37 kalorijų ir jeigu darbas fiziškai sunkus- maždaug 45 kalorijų.
• Cukriniu diabetu sergantis žmogus turi atsisakyti cukraus, medaus ir atitinkamai pasaldintų patiekalų. Iš riebalų pirmenybė teiktina augaliniams riebalams. Antsvoriu besiskundžiantys žmonės per parą turėtų suvalgyti ne daugiau kaip 100 gramų angliavandenių.
• Cukriniu diabetu sergantis žmogus turi tiksliai kontroliuoti maisto kiekį, sudėtį ir kaloringumą.
• Paros maisto kiekis, kurį reikia kiekvieną dieną numatyti ir atitinkamai apskaičiuoti, turi būti valgomas nedidelėmis porcijomis per šešis- sptynis kartus. Taip paskirsčius maistą dar esamas insulinas gali šiaip taip susidoroti su patenkančiu maistu, ir gliukozės koncentracija kraujo plazmoje esti stabili.
• Draudžiama gerti alkoholinius gėrimus. Galima išgerti ribotą kiekį dietinio alaus, fermentuoto balto arba raudono vyno, diabetikams skirto šampano ir fermentuotų obuolių sulčių.
• Maistas saldinamas dirbtinėmis kalorijų neturinčiomis medžiagomis bei nedideliu kiekiu fruktozės ir sorbito (šie angliavandeniai pakeičia gliukozę). Skaičiuojant paros kaloražą, fruktozę, ksilitą ir sorbitą taip pat reikia traktuoti kaip angliavandenius ir kalorijų turinčias medžiagas. Iš visų parduodamų specialių diabetinių produktų reikėtų rinktis tik tuos, ant kurių įpakavimo yra pilnas juose esančių maisto medžiagų ir kalorijų sąrašas.
Tikslius duomenis apie reikalavimus cukriniu diabetu sergančių žmonių mitybai ir maisto kaloringumo apskaičiavimą reikėtų gauti iš gydytojo, kuris taip pat turi nuolatos tikrinti gliukozės koncentraciją kraujo plazmoje, gliukuotą hemoglobiną, reikalui esant atlikti gliukozės tolerancijos testą ir skirti būtiną gydymą bei sekti ligos eigą. Įspėjame- negydykite cukrinio diabeto savais metodais!

Parengė bendros praktikos gydytoja J. Rasinskienė

Nauji straipsniai

 • Smegenų auglys - ką reikėtų žinoti?

  Smegenų auglys Smegenų auglys yra nenormalių ląstelių masė arba augimas jūsų smegenyse. Yra daugybė skirtingų smegenų navikų rūšių. Kai kurie smegenų navikai yra nevėžiniai (gerybiniai), o kai kurie smegenų navikai yra vėžiniai (piktybiniai). Smegenų navikai gali prasidėti jūsų smegenyse (pirminiai smegenų augliai) arba vėžys gali prasidėti kitose kūno vietose ir plisti į jūsų smegenis...
 • Moterų šlapimo nelaikymas – dažna, bet išsprendžiama problema

  Su nevalingu šlapimo tekėjimu, kitaip vadinamu šlapimo nelaikymu, vienaip ar kitaip susiduria dauguma moterų. Vienas vargina tik šiek tiek ir tik kartais, o kitoms tai tampa ypač sekinančia problema. Bijodamos patirti viešą gėdą, moterys neleidžia sau mėgautis įvairiomis veiklomis su šeima ir draugais, vengia lytinių santykių ir tyliai kenčia. „Gijos Klinikų“ akušerė ginekologė,...
 • Nėštumo ir gimdymo sąryšingumas su dubens dugno raumenimis (DDR)

  Nėštumas ir gimdymas ypač susiję su dubens dugno raumenų būkle (DDR) – pastarųjų funkcionalumas vienareikšmiškai teigiamai veikia nėščiosios ar jau pagimdžiusios moters organizmą. Treniruoti DDR išties padeda daugeliu atvejų: neleidžia persitemti raumenims, mažina skausmus ir kt. Tačiau yra ir atvirkštinis poveikis, kuomet nėštumas, o ypač gimdymas, dubens dugno raumenims tampa...
 • Viskas apie baltymus ir jų pasisavinimą

  Dažnas sportininkas sako, kad gražus kūnas formuojamas ne sporto salėje, o virtuvėje ir pabrėžia baltymų svarbą mūsų mityboje. Baltymai – pagrindinė kūno statybinė medžiaga, sudaranti didžiąją dalį vidaus organų, raumenų, sausgyslių struktūros, jų yra kiekvienoje žmogaus kūno ląstelėje. Pakankamas jų kiekis svarbus ne tik norint turėti gražų bei sveiką kūną, bet ir sveiką odą, plaukus,...
 • Patarimai, kurie padės išvengti pragulų neaktyviems ligoniams

  Nuolatinės slaugos poreikis yra vis didesnis, kadangi visuomenė sensta, tad natūralu, kad reikalinga vis intensyvesnė pagalba senyvo amžiaus žmonių priežiūrai. Tiesa, pagalba apima ne tik žmogiškuosius išteklius, tačiau taip pat ir specialią įrangą, kuri įprastus slaugos darbus padeda atlikti kur kas greičiau ir paprasčiau, galiausiai, padeda žmogui geriau jaustis. Labiausiai nuo pragulų...
 • „BREDENT“ dantų implantai – sekant gamtos pavyzdžiu

  Gražūs dantys suteikia pasitikėjimo, tačiau dantis galima prarasti bet kuriuo gyvenimo etapu - jaunam žmogui tai gali nutikti po traumų, dalinis ar visiškas dantų netekimas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Dantų implantacija - moderniausias prarastų dantų atkūrimo būdas, artimiausias natūraliems dantims, padedantis atstatyti kramtymo ir estetinę dantų funkcijas, stabdantis žandikaulio kaulo...
 • Odos būklės atstatymas vasarą

  PRP – kraujo plazmos injekcijos sveikatai ir grožiui PRP – tai trombocitais praturtinta kraujo plazma. Ji ypatingai veiksimnga norint pradėti regeneracinius procesus tiek plaukų augimo zonose, tiek veide ar kūne. Efektyviai skatinamas augimo faktorių veikimas. Naujų ląstelių augimas, odos sluoksnio atsinaujinimas. PRP procedūra - jos metu iš paciento paimamas nedidelis kiekis...
 • Charizmatiškosios TV laidų vedėjos Dalios Belickaitės laukia kelio operacija

  Ketvirtadienio rytą laidų vedėjai bei krepšininkei Daliai Belickaitei buvo atlikta minimaliai invazinė artroskopinė kelio raiščių operacija. Moters sveikatos sąskaitoje – jau ne pirmoji tokia operacija. Ši kryžminių raiščių operacija D. Belickaitei – ketvirta. Šį kartą sportininkei plyšo kairės kojos priekiniai kryžminiai raiščiai. „Buvo labai sunku suvokti, kaip galėjo...
 • Kordicepsas, baltoji arbata ir šalavijas - moters grožiui

  Ar žinojote, kad stebuklingasis kordicepsas nuostabiai puoselėja veido odą? Šalavijas yra tikras moters draugas, o UVB ir UVA – didžiausi grožio priešai. Todėl veido kremas PHYTOCODE pasitelkdamas šalavijo galias saugo moters odą nuo sendinančių ultravioletinių spindulių. Jam į pagalbą ateina stebuklingasis kordicepsas ir žalioji arbata. Ši trijulė yra tiesiog pertekusi...
 • Nepageidaujamus plaukelius lazeriu šalink net ir vasarą

  Pastaruoju metu tiek moterys tiek vyrai nepageidaujamų plaukelių šalinimui renkasi lazerį, kodėl šis metodas toks populiarus ir ką svarbu žinoti apie šią procedūrą pasakoja SUGIHARA klinikos gydytoja dermatologė Jurgina. Lazerio privalumai Plaukelių šalinimas lazeriu iš visų kitų depiliacijai skirtų procedūrų išsiskiria ilgalaikiu rezultatu, kurio labiausiai ir nori atvykę pacientai. Po...
 • Vaikų odontologas : kaip pasirinkti geriausią specialistą?

  Odontologijos klinikų, kuriose yra siūlomas vaikų dantų gydymas, šiandien galime rasti ne taip ir mažai, todėl turėsite galimybę pasirinkti tokį specialistą, kuris geriausiai atitiktų jūsų asmeninius poreikius. Visada yra siekiama, kad vaikų odontologas būtų ne tik puikus specialistas, bet taip pat mokėtų rasti bendrą kalbą net ir su pačiais didžiausiais užsispyrėliais. Jei odontologijos...
 • Dantų balinimas : ar natūralios priemonės visada yra geriausia išeitis?

  Dantys gali imti gelsti dėl įvairių priežasčių: tam turi įtakos rūkymas, dažančių maisto produktų vartojimas, amžius, ir t.t. Vis dėlto, šiandien turime iš tiesų nemažai galimybių, kurios leidžia kur kas ilgiau išlaikyti baltus dantis – jei pastebėtumėte spalvos pokyčius, dantų balinimas tikrai padės išspręsti šią problemą. Vis dėlto, kartais dvejojama, ar tikrai saugu rinktis odontologų...
 • Dantų protezavimas Šiauliuose: kokią galimybę pasirinkti?

  Dantys gali būti pažeidžiami dėl daugybės įvairių priežasčių: dantų ir dantenų ligų, patirtų traumų, įpročio griežti dantimis, ir t.t. Dantų plombavimas ne visada gali padėti atkurti dantų audinius, tad tokiais atvejais gali būti siūloma atlikti dantų protezavimą. Nors išgirdus tokį verdiktą pacientai kartais ima nuogąstauti, kad jie yra per jauni išimamiems protezas, tačiau šiandien dantų...
 • Burnos higiena Klaipėdoje: kodėl taip svarbu nepamiršti apsilankyti klinikoje?

  Tinkama dantų priežiūra yra svarbi kiekviename gyvenimo etape: tiek vaikystėje, tiek ir vyresniame amžiuje. Kiekvienam mūsų nuo pat vaikystės yra puikiai žinoma, kad dantis būtina valyti ryte ir vakare, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir reguliarių apsilankymų odontologijos klinikoje. Profesionalią burnos higieną patartina atlikti du ar bent vieną kartą per metus, nes tai padės užkirsti...
 • Sąnarių skausmas : kaip jį įveikti?

  Klaidinga manyti, kad sąnarių skausmas vargina vien tik vyresnio amžiaus žmones – šis sveikatos sutrikimas vis dažniau pasireiškia ir jauniems pacientams. Priežasčių, kodėl juntami šie skausmai, yra ne taip ir mažai: tai gali būti susiję su antsvoriu, patirtomis traumomis, dideliu fiziniu krūviu, ir t.t. Pajutus tokio pobūdžio skausmą neretai išsigąstama, ir ieškoma veiksmingų būdų,...