Pagal temą

Andere mit Medizin verbundene TätigkeitFonds und gesellschaftliche Organisationen, Gemeinschaften, Assoziationen, ÄmterSchul- und LehranstaltenWaren für Schwangeren, Babys und KinderApotheken, Pharmazeutische Industrie-UnternehmenApothekenErgänzungsmittel, VitamineHeilkräuterMedikamente, medizinische StoffeMedizinische Anlagen, MaterialienAusstattung für Behinderte, Rehabilitation und Pflege, orthopädische GeräteDentalausrüstung, materialHörgeräteHygieneartikelMedizinische Matratzenmedizinische Bekleidung, Schuhemedizinische und sonstige Ausrüstung, Instrumente, MittelOptikMedizinische UntersuchungenInstrumentalstudiumMedizinische Untersuchungen, LaborsOptik, AugenärzteOphthalmologen, AugenärztenOptikPrivate HeilanstaltenAllergologen, ImmunologenChirurgenDermatologen/VenerologenDermatologenDiätologenEndokrinologenFachärzte für Kinderheilkunde, PädiaterFamilienärzteGastroenterologenGeburtshelfer, GynäkologenGefäßchirurgenGeneticsImpfenImplantation von Zähnen, ZahnimplantateInfektiologenInstrumentalstudiumInternist, TherapeutenKardiologenKinderzahnärztekosmetische DermatologieLaserchirurgieLogopädenMammologenManuelle Therapie, OsteopathenMasagen, Kineziotherapie, PhysiotherapieMedizinische Untersuchungen, LaborsNatürliche MedizinNeurochirurgenNeurologenOdontologenOhren-, Nasen-, HalsärzteOnkologenOphthalmologen, AugenärztenOrthopäden, TraumatologenPflege, Krankenpflegeplastische und rekonstruktive Chrirurgieprivate HeilzentrenProthesenproduktionProktologenPsychologen, Psychiater, PsychotherapeutenPulmonologenSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizinästhetische MedizinToxikologen, NarkologenUrologen, Andrologen, NephrologenSchönheit und WohlbefindenAusrüstung für Schönheitssalons , SPAgesunde NahrungKosmetologieKosmetikSPA ZentrenSportklubs, BehandlungszentrenZahnheilkundeDentalausrüstung, materialImplantation von Zähnen, ZahnimplantateKieferorthopädenKinderzahnärzteOdontologenProthesenproduktionÖffentliche Kureinrichtungendie erste ärztliche HilfeKrankenkassen, ÄmterPflegehausPflege, KrankenpflegePolikliniken, Zentren für primäre GesundheitsfürsorgeSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizinZentren sozialer Dienstleistungen

Cukrinis diabetas

10 Juni 2019

Cukrinis diabetas yra medžiagų apykaitos liga; ji gali būti įgimta arba įgyta. Cukrinio diabeto priežastis yra absoliutus arba santykinis hormono insulino (kuris gaminamas kasoje) deficitas (t.y. visiškas šio hormono nebuvimas arba trūkumas). Cukrinis diabetas skirstomas į pirminį ir antrinį.
Pirminio cukrinio diabeto atveju ligos priežastis yra įgimtas kasos nesugebėjimas gaminti insuliną ir išskirti jį į kraują. Antrinis, įgytas, cukrinis diabetas atsiranda dėl dalinio arba visiško kasos funkcijos nepakankamumo; taip pat jo priežastis gali būti organizme atsiradę hormonai, kurių veikimas yra priešingas insulino veikimui, arba ilgai vartojant vaistus, kurie gali sukelti sukrinį diabetą.
Be to, pagal atsiradimo momentą diabetas skirstomas į I tipo (jaunuolių) cukrinį diabetą, kai insulino deficitas yra absoliutus ir kuriuo paprastai suserga jau vaikai arba jaunuoliai, bei II tipo (suaugusių) cukrinį diabetą, kuris atsiranda keturiasdešimties metų sulaukusiems ir vyresniems žmonėms, pagrindinės jo priežastys yra antsvoris ir netaisyklinga mityba.
Svarbiausi cukrinio diabeto simptomai tokie: pacientus kankina stiprus troškulys, jie geria daug skysčių ir labai gausiai šlapinasi (šlapimas nekoncentruotas). Cukriniu diabetu sergančių žmonių svoris krinta, be to, sumažėja jų fizinė galia. Cukrus (gliukozė) išsiskiria su šlapimu.
Senatvinio cukrinio diabeto atveju visų šių simptomų gali nebūti, todėl jis neretai nustatomas tik pamatavus gliukozės koncentraciją kraujyje.
Kadangi cukriniu diabetu susergama visam gyvenimui, didžiausias šios ligos pavojus yra vėlyvosios komplikacijos ir antrinės ligos: dėl akių dugno kraujagyslių pakitimų sutrinka regėjimas, kraujagyslių pakitimai sukelia kraujotakos sutrikimą, be to, gali atsirasti inkstų ar nervų ligos. Apskritai cukriniu diabetu sergantys pacientai labiau linkę sirgti infekcinėmis ligomis (ypač grybelinėmis ir kitokiomis infekcinėmis odos ligomis).
Labai sunki, o tam tikromis aplinkybėmis gyvybei pavojinga komplikacija yra diabetinė koma. Per kelias valandas arba dienas pacientai visiškai netenka sąmonės, atsiranda savotiškas gilus alsavimas; iškvepiamas oras kvepia acetonu. Oda ir raumenys būna sausi, sutraukus odą į raukšlę, ji taip ir lieka. Labai dažnai į procesą įtraukiama ir širdis bei kraujagyslės. Akių obuoliai būna minkšti ir juos galima nesunkiai įspausti. Labai dažnai diabetinę komą sukelia kokia nors papildoma liga, pvz., plaučių uždegimas arba šlapimo takų infekcija- dėl pastarosios pasikeičia organizmo medžiagų apykaita. Tokiais atvejais pirmieji grėsmingi simptomai dažnai yra nesulaikomas vėmimas ir atsisakymas valgyti bet kokį maistą.
Kai kuriems cukriniu diabetu sergantiems ligoniams gali atsirasti ne tik diabetinė, bet ir staiga atsirandanti hipoglikeminė koma- jos metu padažnėja pulsas, stipriai prakaituojama ir atsiranda traukuliai. Šią komą sukelia ženklus gliukozės (cukraus) koncentracijos sumažėjimas kraujo plazmoje (dažniausiai dėl insulino perdozavimo, rečiau- dėl kitų priežasčių).
Lengvesnės į šoką panašios komplikacijos cukriniu diabetu sergantiems ligoniams gali prasidėti po didesnio fizinio krūvio- šiuo atveju priežastis taip pat yra gliukozės koncentracijos sumažėjimas kraujo plazmoje. Simptomai: drebėjimas, prakaitavimas, silpnumas ir didelis alkio jausmas. Jeigu tokio priepuolio metu žmogus netenka ir sąmonės, priepuolį galima diferencijuoti nuo diabetinės komos (priešingai nei diabetinės komos atveju nebūna acetono kvapo iš burnos, savotiško gilaus alsavimo, be to, spaudžiant akių obuolius jie būna akivaizdžiai kieti). Priepuolio ištikto ligonio būklė greitai pagerėja, kai jam duodama daugiau gliukozės tirpalo.
Cukrinio diabeto diagnozę nustato ir šią ligą gydo tik gydytojas. Jos gydymo tikslas- normalizuoti gliukozės koncentraciją kraujo plazmoje. Šiuo atveju ypač svarbūs nuolatiniai laboratoriniai tyrimai, nes reikia kaip galima greičiau diagnozuoti galimas papildomas ligas ir komplikacijas. Kiekvieno cukriniu diabetu sergančio žmogaus gliukozės koncentracija kraujo plazmoje turi būti nuolat tikrinama.
Ypač svarbu sekti cukriniu diabetu sergančių nėščių moterų medžiagų apykaitą, nes joms pasitaiko nenormaliai didelių gliukozės koncentracijos svyravimų.
Bet kokios cukrinio diabeto formos gydymo pagrindas- daug judėti ir laikytis diabetinės dietos. Jos laikantis svarbu:
• Bendras kalorijų skaičius turi atitikti poreikį. Nutukę žmonės turi tol laikytis svoriui sumažinti skirtos dietos (maždaug 800- 1000 kalorijų), kol svoris taps normalus. Jeigu žmogus dirba lengvą fizinį darbą, vienam kilogramui kūno svorio per parą reikia 32 kalorijų, jeigu darbas vidutinio sunkumo- 37 kalorijų ir jeigu darbas fiziškai sunkus- maždaug 45 kalorijų.
• Cukriniu diabetu sergantis žmogus turi atsisakyti cukraus, medaus ir atitinkamai pasaldintų patiekalų. Iš riebalų pirmenybė teiktina augaliniams riebalams. Antsvoriu besiskundžiantys žmonės per parą turėtų suvalgyti ne daugiau kaip 100 gramų angliavandenių.
• Cukriniu diabetu sergantis žmogus turi tiksliai kontroliuoti maisto kiekį, sudėtį ir kaloringumą.
• Paros maisto kiekis, kurį reikia kiekvieną dieną numatyti ir atitinkamai apskaičiuoti, turi būti valgomas nedidelėmis porcijomis per šešis- sptynis kartus. Taip paskirsčius maistą dar esamas insulinas gali šiaip taip susidoroti su patenkančiu maistu, ir gliukozės koncentracija kraujo plazmoje esti stabili.
• Draudžiama gerti alkoholinius gėrimus. Galima išgerti ribotą kiekį dietinio alaus, fermentuoto balto arba raudono vyno, diabetikams skirto šampano ir fermentuotų obuolių sulčių.
• Maistas saldinamas dirbtinėmis kalorijų neturinčiomis medžiagomis bei nedideliu kiekiu fruktozės ir sorbito (šie angliavandeniai pakeičia gliukozę). Skaičiuojant paros kaloražą, fruktozę, ksilitą ir sorbitą taip pat reikia traktuoti kaip angliavandenius ir kalorijų turinčias medžiagas. Iš visų parduodamų specialių diabetinių produktų reikėtų rinktis tik tuos, ant kurių įpakavimo yra pilnas juose esančių maisto medžiagų ir kalorijų sąrašas.
Tikslius duomenis apie reikalavimus cukriniu diabetu sergančių žmonių mitybai ir maisto kaloringumo apskaičiavimą reikėtų gauti iš gydytojo, kuris taip pat turi nuolatos tikrinti gliukozės koncentraciją kraujo plazmoje, gliukuotą hemoglobiną, reikalui esant atlikti gliukozės tolerancijos testą ir skirti būtiną gydymą bei sekti ligos eigą. Įspėjame- negydykite cukrinio diabeto savais metodais!

Parengė bendros praktikos gydytoja J. Rasinskienė

Nauji straipsniai

 • Mokslininkai paaiškino, kodėl moterys turi nebedėvėti liemenėlių

  Dauguma moterų dėvi liemenėles kiekvieną mielą gyvenimo dieną nuo lytinės brandos pradžios. Jūs tikriausiai irgi taip darote, kad būtumėte priimta darbe ar mokymosi įstaigoje. Teigiama, kad liemenėlės pakelia Jūsų krūtis, papildomai jas prilaiko, sumažina nugaros skausmą ir taip pat gerai pasitarnauja mankštinantis. Vis dėlto mokslininkai sako, kad nuolatinis liemenėlės dėvėjimas nėra...
 • Pilvinio nutukimo pavojai: nuo sutrikusios organų veiklos iki mirties rizikos

  Antsvoris ir nutukimas yra vienas rimčiausių XXI a. iššūkių visuomenės sveikatai Europos regione, kuriame per du pastaruosius dešimtmečius nutukimo paplitimas išaugo tris kartus – ES šalyse kas antras gyventojas turi antsvorio, o kas trečias yra nutukęs. Amerikos gydytojų asociacijos duomenimis, pavojingiausias sveikatai yra nutukimas pilvo srityje – jis padidina mirties nuo...
 • Dantų balinimas: mitai ir realybė

  Dantų balinimas – jau ilgą laiką yra viena populiariausių estetinės odontologijos procedūrų. Ši procedūra, jos efektyvumas, kokybė ir poveikis dantims apipintas įvairiausiais mitais. Šiuolaikinė odontologija siūlo pažangų dantų balinimą lazeriu, „Zoom“ sistema, kapomis. Mitas Nr. 1. Dantų balinimas kenkia danties struktūrai Nuo seniausių laikų žmonės ieškojo įvairių...
 • DDR terapija vyrams gerina intymiąją sveikatą

  Tik klinikoje „Sveikatos garantas“ galite išmėginti pačią karščiausią Lietuvą pasiekusią naujieną – individualias ir ilgalaikiai paveikias „BTL EMSELLA“ procedūras! Tokio maksimalaus poveikio Jums nesuteiks nė vienas elektromagnetines bangas taikantis gydymo aparatas, įprastai nefokusuotai veikiantis tik paviršinį raumenų sluoksnį. HIFEM (High-Intensity...
 • Kanapių sėklos - viskas, ką reikia žinoti

  Kalbant apie riešutus ir sėklas, kanapių sėklos yra tarsi mokyklos pirmūnas ir futbolo komandos kapitonas. Vos keliuose šaukštuose šių sėklų yra gausybė maisto medžiagų, jas lengva apdoroti ir paruošti vartojimui bei joms būdingas malonus riešutus primenantis skonis. Ir ne, nuo jų tikrai neapsvaigsite. Žemiau rasite visą informaciją apie tai, kaip įsigyti ir valgyti šias smulkias sėklas. Ar...
 • Veido jautrumas, raudonis ir rezocėja. Kaip gali padėti mezoterapija?

  Milijonai žmonių kenčia nuo odos paraudimo, susijusio su uždegimu, kuris gali sukelti bendrą diskomfortą ir įtakoja mūsų asmeninę gerovę mūsų kasdieniame ir socialiniame gyvenime. Odos degimas, laikina ar nuolatinė eritema, telangiektazija, pustulės, papulės ir niežulys, tokie simptomai parodo odos jautrumą ir uždegimą. Padidėjęs odos uždegiminių metabolitų vaidmuo atlieka svarbų vaidmenį...
 • Pirmieji ligos požymiai pasireiškė vos 20-ies

  Paviršinių venų varikozė arba lėtinis venų nepakankamumas – liga, kuri atsiranda dėl paviršinių venų vožtuvų nesandarumo. Kitaip tariant, šią ligą turinčiam žmogui išsiplečia paviršinės kraujagyslės, o per odą matosi išsiplėtusios ir iššokusios venos, nes kraujas į kojas priteka gerai, tačiau laiku nebesugrįžta atgal į širdį. Skaičiuojama, kad vadinamoji venų varikozė kankina maždaug...
 • Makšties infekcijos pastojus – pavojingiau, nei manėte

  Įvairūs makšties uždegimai – nemaloni tema visoms moterims, tačiau ypač grėsminga nėščiosioms. Kaip išvengti infekcijų, jas atpažinti ir kodėl atsainus požiūris į gydymą gali stipriai pakenkti, konsultuoja medicinos mokslų daktarė Lina Čiaplinskienė, klinikos „Motina ir vaikas“ akušerė-ginekologė. Kada ir kodėl sunerimti? Lytinių organų infekcijomis moterys nėštumo metu...
 • Purškiamas magnio aliejus GERA KARMA – naujas produktas Lietuvoje!

  Lietuvoje vis labiau populiarėja naujos kartos magnio preparatai – purškiamas magnis, įsisavinamas per odą (transderminis preparatas), dar vadinamas „magnio aliejumi“. Apie jį mums sutiko oficialaus Zechstein Inside transderminio magnio platintojas, gamintojas ir oficialus distributorius Lietuvoje, uždarosios akcinės bendrovės „GERA KARMA“ vadovas Andrejus...
 • Nėščiųjų sveikata: kaip nepasiklysti tyrimų labirinte?

  Kiekviena besilaukianti moteris tikisi, kad nėštumas ir gimdymas bus be komplikacijų, o vaikelis gims sveikas. Įvertinti riziką mamos ir kūdikio sveikatai padeda laiku atlikti tyrimai. Kada ir kokius reikėtų atlikti, jeigu nėščioji sveika, kokie rekomenduojami, jeigu ji turi sveikatos sutrikimų? Ar užtenka nemokamų ir kokiais atvejais praverstų išsitirti papildomai? Apie tai šnekamės su...
 • Mikroorganizmai, slypintys patalynėje

  Daugelis esame girdėję apie patalynės erkutes, kurios slypi patalynėje, čiužiniuose, gali būti net drabužiuose, pliušiniuose žaisluose. Jei nejaučiame alergijos ar kitų nemalonių reiškinių, galbūt visai nesureikšminame fakto, kad mūsų lovose knibžda tūkstančiai mikroorganizmų, tuo labiau negalime jų pamatyti plika akimi. Tie žmonės, kuriems akivaizdžiai pasireiškia alergijos simptomai, sukelti...
 • Pasirašyta 2020 metų Nacionalinė kolektyvinė sutartis!

  Š.m. liepos 10 d.Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir penkioliką profesinių sąjungų, tarp jų ir Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga (LSADPS), pirmininkė Aldona Baublytė, kuri atstovavo LSADPS kolektyvinę narę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinę sąjungą, pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį,...
 • Vaikų dantukų priežiūra: kaip apsaugoti burnos ertmę?

  Nors tėveliai patys žino ir labai dažnai kartoja, kad sveika burnos ertmė prasideda nuo tinkamų įpročių, kurie turi būti ugdomi dar vaikystėje, deja, dažniausiai vaikai nėra mokomi tinkamai prižiūrėti savo dantukų. Bent jau ne taip intensyviai ir kruopščiai, kaip kad rekomenduoja odontologai. Statistikos tyrimai atskleidžia, kad beveik 80 procentų vaikų, kurių amžius nuo 7 iki 8 metų,...
 • Nepiktybinė, bet agresyvi jaunų moterų liga – endometriozė

  Endometriozė yra labai plačiai tarp jaunų moterų paplitusi liga. Daugeliu atvejų endometriozė yra besimptomė ir praeina pasibaigus moters reprodukciniam periodui. Kita vertus, endometriozė siejama su nevaisingumu, todėl nekreipti dėmesio į šią ligą negalima. Kalbiname Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo g. Vilniuje, akušerį ginekologą med. dr. Vilių Rudaitį. Kas yra...
 • Kaip pradėti mankštintis ir sveikiau gyventi?

  Sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas padeda išvengti ligų ir gerina gyvenimo kokybę. Deja, tik nedidelė žmonių dalis gali būti laikomi pakankamai fiziškai aktyviais, na, o ir tie patys fiziškai aktyvūs žmonės dažnai per ilgai sėdi. Sveikatos apsaugos bei visuomenės sveikatos specialistai, konsultuodami įvairaus amžiaus ir sveikatos žmones turėtų atkreipti dėmesį ne tik į asmens mitybos ar...