Knygos apie medikus - tikros ir išgalvotos istorijos apie žmones, gelbstinčius gyvybes

14 czerwiec 2023
Knygos apie medikus - tikros ir išgalvotos istorijos apie žmones, gelbstinčius gyvybes

Greitas tempas, šimtai pacientų per dieną, naktiniai budėjimai, išsekimas, įtampa, nuolatinė koncentracija – su tokia kasdienybe susiduria medikai, kasdien gelbėdami gyvybes. Sunki ir daug atsidavimo reikalaujanti profesija bei ligoninės „užkulisiai“ nėra prieinami kiekvienam, tačiau, kaip atrodo jų gyvenimas iš arti – domina daugelį.

Interneto knygynas patogupirkti.lt pristato knygas apie medikus, norintiems iš arčiau pažvelgti į medicinos srities profesionalus ir jų kasdienio gyvenimo iššūkius. Knygų sąraše galima rasti ir pačių gydytojų aprašytas asmenines patirtis bei pažintį su medicinos istorija, tad leidiniai patiks ir dirbantiems medicinos srityje, tačiau laisvalaikiu nenorintiems pabėgti labai toli nuo savo profesijos.

Noah Gordon „Gydytojas. Avicenos mokinys“

Tai pirmoji amerikiečių autoriaus Noah Gordon trilogijos dalis apie anglų berniuką Robą Koulą, kuris devynerių likęs našlaitis suprato savo pašaukimą – jis turi neeilinį gebėjimą pajusti artėjančią mirtį ir privalo išnaudoti jį gydant žmones. Deja, XI a. Anglija – tamsybėse skendinti šalis ir pagrindinė medicininė praktika čia – šarlatanizmas, kraujo nuleidimas ir netikri vaistai.

Jį priglaudęs barzdaskutys tegali Robą išmokyti paprastučių operacijų ir pagydyti menkus negalavimus. Jausdamasis bejėgis padėti ligoniams, berniukas metų metus klajoja su globėju po vikingų siaubiamą kraštą, kol išgirsta apie neregėtus stebuklus Persijoje darantį gydytoją – Aviceną. Jaunuolio laukia ilga ir pavojinga kelionė svajonės link per tamsoje skendinčią barbarišką Europą, įtampai tarp krikščionių ir musulmonų pasaulių nuolat augant. Ar Robas turi bent menkiausią galimybę musulmonų krašte mokytis medicinos paslapčių? Ar gali išsipildyti nepasiekiama svajonė susipriešinusiame pasaulyje?

Tiesa, rašytojo N. Gordono knyga „Gydytojas. Avicenos mokinys“ iš pradžių didelio susidomėjimo gimtojoje JAV nesulaukė, tačiau kai buvo išleista Vokietijoje, rašytojo knyga netruko užkariauti likusios Europos skaitytojų širdžių. Gydytojų šeimos likimus autorius aprašo ir kitose trilogijos dalyse – „Šamanas“ bei „Savi keliai“.

Jurgis Brėdikis „Ne Dievai: iš medikų gyvenimo“

Kas gali geriau papasakoti, kaip atrodo tikroji medikų kasdienybė, jei ne pats medikas? Lietuvoje gerai žinomas kardiochirurgas, diplomatas ir visuomenės veikėjas Jurgis Brėdikis knygoje „Ne Dievai: iš medikų gyvenimo“ pasakoja apie pagrindinius veikėjus – Antaną, Paulių ir Emilį, kuriuos visus siejo noras, pabaigus gimnaziją, pasirinkti gydytojo profesiją. Intensyvūs karo ir pokario metai išblaškė tris draugus po pasaulį, tačiau visi trys tapo chirurgais ir po kelių dešimtmečių vėl susitiko.

Skaitytojas kartu su chirurgais ne kartą apsilankys operacinėje, matys į pasaulį ateinančio kūdikio gimimą, skaudžių netekčių, džiaugsis dėl išgelbėtos gyvybės. Knygoje autorius plačiai atlapoja duris į tikrąjį medikų pasaulį, tarpusavio santykius, atsakomybę, profesionalumą, kerštą, medicinos ateities problemos. Papildomo prieskonio prideda ir žmogaus gyvenime neišvengiamos egzistencinės temos – tikėjimas, mirtis, gyvenimo prasmė.

Amanda Brown „Kalėjimo gydytoja“

Tai autobiografija apie Amandą Brown, kuri, kaip sufleruoja knygos pavadinimas, daug metų dirbo ir tebedirba gydytoja kalėjime. Tai tikra į atmintį įsirėžianti istorija apie vietą, kuri eiliniam žmogui nėra pasiekiama plika akimi. Ilgai dirbusi privačioje klinikoje, A. Brown buvo priversta palikti savo darbovietę, tačiau jai buvo pasiūlyta tapti kalinimo įstaigos medike. Net nesvajojusi apie tokią poziciją, moteris ryžosi naujam darbui ir savo knygoje pasakoja apie santykį su pacientais, užsimezgusį emocinį ryšį su nuteistaisiais, susidūrimą su smurtu, nenoru gyventi ir kitomis kalėjimo realijomis.

Per savo kalėjimo gydytojos karjerą A. Brown yra dirbusi keliose kalinimo įstaigose – jaunimo pataisos namuose, vyrų bei moterų kalėjimuose ir kiekviena jos patirtis buvo vis kitokia. Autobiografinės knygos „Kalėjimo gydytoja“ veikėjai – realūs žmonės, kurių gyvenimo siužetai primena graudžią dramą. Kaip pati autorė yra teigusi – sunkiausia, jog kalėjime išleidus pacientą iš palatos, nebežinai, kas su žmogumi nutiks vėliau. Skaitydami šią knygą, skaitytojai susidurs ne tik su kalėjimo ir medicinos darbuotojų gyvenimo kasdienybe, bet ir jautriomis tikrų žmonių likimo istorijomis.

Paul Kalanithi „Įkvėpti tylą“

36-erių Paul Kalanithi buvo bebaigiąs dešimtmetį trukusias neurochirurgijos studijas, kai jam buvo diagnozuotas ketvirtos stadijos plaučių vėžys. Neseniai jis buvo tas, kuris gelbėjo mirštančiuosius, tačiau akimirksniu strėlės antgalis atsisuko į jį ir dabar jam pačiam tenka tapti pacientu, kovojančiu dėl savo gyvybės.

Memuarai „Įkvėpti tylą“ lydi į kelionę, kurios pats autorius nesirinko, tačiau ją priėmęs, atvirai ir nuoširdžiai pateikia ją skaitytojams – nuo naivaus medicinos studento, bandančio surasti gyvenimo prasmę iki aukštumų siekiančio neurochirurgo, transformacijos iki paciento ir galiausiai iki naujagimio tėčio. P. Kalanithi šios knygos rašymui turėjo ribotą kiekį laiko, tad kol dar dirbo, rašė naktimis, vėliau – kaip pacientas chemoterapijos kėdėje, o knyga buvo išleista jau po autoriaus mirties. Skausmingas, jautrus ir sukrečiantis kūrinys tyrinėja, kas suteikia gyvenimui prasmę, kai esi mirties akivaizdoje.

Lindsey Fitzharris „Mėsinėjimo amatas“

Šiurpi ir įtraukianti istorija, kaip vienam chirurgui vardu Džozefas Listeris pavyko pakeisti siaubingą Viktorijos epochos mediciną ir išgelbėti daugybę gyvybių. Istorikė Lindsey Fitzharris atskleidžia šokiruojantį XIX a. chirurgijos pasaulį ir parodo, kokį radikalų pokytį atnešė bakterijų teorijos ir antiseptikų atsiradimas.

Knygoje „Mėsinėjimo amatas“ pristatomi chirurgijos pradininkai, kurie būdavo aukštinami už greitį ir brutalią jėgą. Juos glumino nesibaigiančios pacientų infekcijos, niekaip neleidusios sumažinti mirtingumo rodiklių. Kai chirurgija buvo pasiekusi pavojingumo viršūnę, tuometinių medikų istorijoje pasirodė išskirtinė asmenybė – jaunasis chirurgas Listeris, pakeitęs medicinos istorijos eigą. Dabar visiems suprantama tiesa XIX a. virto didžiausiu atradimu – gydytojas atskleidė, jog visų infekcijų šaltinis yra mikrobai, o su jais galima kovoti sterilizuojant žaizdas.

Autorė supažindina skaitytoją ir su Listerio amžininkais, tarp kurių buvo ir neabejotinų nusikaltėlių, vedžioja po skurdžias ligonines, kuriose jie mokėsi savo amato, tuometinius morgus ir po kapines, kurios buvo apiplėšinėjamos, ieškant lavonų. Nepaprastai informatyvi knyga bus naudinga tiek eiliniam skaitytojui, tiek ir medicinos srityje dirbančiam žmogui. Tiesa, knygoje gausu šiurpių ir itin išsamių chirurgo darbo aprašymų, tad nerekomenduojama jautresniems skaitytojams.

Vilius Kočiubaitis „Afganistano daktaras“

Afganistane karo mediku dirbęs Vilius Kočiubaitis yra įsitikinęs, kad apie šią šalį gali rašyti tik ten pagyvenęs žmogus. Pagrindinis jo knygos „Afganistano daktaras“ herojus – Vilhelmas Vėberis po dešimties metų sugrįžta dirbti į Afganistano ligoninę. Gyvenimas čia tampa akistata su mirtimi, gydytojas bando iš naujo prisitaikyti prie krašto papročių, susiduria su skurdžia vietinių kasdienybe, smurtu ir bekrašte neapykanta kitų religijų žmonėms.

Keliaudamas po karo nuniokotą šalį, gydytojas susiduria su daugybe į Afganistaną atklydusių svetimšalių. Viena jų – netikėtai į pakeleives įsiprašiusi jauna belgė Lizetė. Patyrusi sunkią vaikystę, vėliau ištekėjusi už ištvirkusio despoto, moteris nusprendžia pabėgti nuo savo gyvenimo Belgijoje į Afganistaną. Skaitytojas yra vedžiojamas po gydytojo sutinkamų veikėjų gyvenimo vingius. Šis pasakojimas – tarsi daugybė apsakymų, sujungtų į vieną, kuriuos visus sieja daktaras Vilhelmas Vėberis. Pats autorius pripažįsta, jog knyga pasakoja ne apie karo baisumus, o apie žmogaus sielos gelmes ir tikrasis žiauraus smėlyno krašto atvaizdas pateikiamas per žmonių išgyvenimus.

Simon Beckett „Mirties chemija“

Knyga, patiks mėgstantiems atsipalaiduoti prie gero įtraukiančio detektyvo. Britų autoriaus Simon Beckett knygos „Mirties chemija“ dėmesio centre – žymiausias teismo medikas Anglijoje – Deividas Hanteris. Po žmonos ir dukters žūties garsus gydytojas palieka Londoną ir persikelia į mažą kaimelį dirbti paprastu gydytoju. Niekas iš kaimo gyventojų nė neįtaria apie jo praeitį. Po trejų ramaus gyvenimo metų, kaimelyje du berniukai randa vietinės rašytojos lavoną su į nugarą įsmeigtais gulbės sparnais. Kaip geriausias vietos medikas, jis privalo apžiūrėti auką, o tuo metu pradingsta ir antra vietos gyventoja, tad įtarimo šešėlis krinta ant gydytojo, kuris kaimo gyventojams vis dar atrodo svetimas.

Autorius meistriškai vedžioja skaitytoją už nosies, nes vienai žmogžudystei vejant kitą, isterija apima vis daugiau kaimo gyventojų ir Įtampa auga sulig kiekvienu knygos puslapiu. Sėkmingas detektyvas buvo pastebėtas ir kino kūrėjų, tad šių metų pradžioje virto serialu.

Nowe artykuły

  • Dantų tiesinimas kapomis: ką būtina atlikti iš anksto?

    Jei nusprendėte tiesinti dantis, nesitikėkite, kad, vos atėjus į odontologijos kliniką, jums iš karto bus užsakytos kapos. Skaičiuojama, kad nuo pirmojo vizito pas šios srities specialistus iki momento, kai uždedamos kapos, gali praeiti ne viena savaitė. Tiek užtrunka paruošiamieji darbai. Išimtis galioja tik nepriekaištingai sveiką burną ir dantis turintiems pacientams. Atlieka keturis...
  • NIDEK RS-1 glauvas: pažangus optinio koherentinio tomografas su angiografija

    Aukštos Kokybės Vaizdavimas NIDEK RS-1 Glauvas yra naujoviška optinė koherentinė tomografija (OKT) sistema, kuri sukurta siekiant patobulinti diagnostiką ir pagerinti paciento priežiūrą. Šis įrenginys, pasižymintis dideliu nuskaitymo greičiu, plačiu ir giliu vaizdavimu bei pažangiausiomis analitikos funkcijomis, tapo neatsiejama priemone gydytojams, kurie specializuojasi glaukomos ir...
  • Patarimai, įveikiant vaikų kalbos sutrikimus

    Kiekvienas vaikas yra savitas. Nelyginkime jo nei su kaimynų vaikais, nei su jo broliukais ar sesutėmis, tačiau ir nelaukime, jog įvyks stebuklas, ir nekalbantis vaikas prakalbės- iš karto taisyklingai ir gražiai. Taip būna tik pasakose. Kada tėvams primenama, jog reikia daugiau rūpintis vaiko kalbėjomo bei kalbos ugdymu, dažniausiai išgirstame atsakymą- užaugs ir išmoks. Į tai galima atsakyti...
  • Kaip pasirinkti tinkamą odontologą?

    Ieškodami idealaus odontologo, mes ne tik ieškome profesionalumo ir patirties, bet ir norime jaustis saugiai bei suprasti. Tai yra tarsi emocinė kelionė į pasitikėjimą, kurioje kiekvienas žingsnis turi reikšmę. Pirmasis įspūdis: klinika kaip jūsų antra namų svetainė Įsivaizduokite įžengiant į odontologijos kliniką, kurioje jus pasitinka švelnus muzikos garsas ir malonus, šiltas...
  • Vienmomentė implantacija - būdas sutaupyti laiką

    Visuomenėje vis dar vyrauja įsitikinimas, kad danties implantacijos procesas yra gana ilgas, mat naujo implanto teks laukti. Tačiau šiandien pacientams, kuriems būtina šalinti dantį dėl patirtos traumos ar dėl to, kad danties sugydyti nebėra įmanoma, odontologijos klinikos siūlo unikalų dantų atkūrimo metodą - vienmomentę implantaciją. Kuo ji ypatinga? Vienmomentė dantų implantacija - tai...
  • Mikroadatiniai hialurono pleistrai

    Šiame straipsnyje norėtume pasidalinti įdomiais faktais apie Mikroadatinius pleistrus. LUNA MICROCARE® pleistrai jau kurį laiką yra žinomi kitose pasaulio šalyje ir jau spėjo gauti nemažai prestižinių grožio konkursų ir žurnalų apdovanojimų, tačiau, Lietuvoje yra dar palyginti mažai žinomi. Dėl pleistruose naudojamos unikalios mikroadatėlių technologijos, jie gali būtų taikomi...
  • Odontologijos klinika pataria: kaip palaikyti teisingą burnos higieną

    Teisinga burnos higiena yra būtina ne tik dėl šviečiančios šypsenos, bet ir dėl viso kūno sveikatos. Odontologijos specialistai pabrėžia, kad neteisingas dantų valymas ar nepakankamas dėmesys burnos ertmės priežiūrai gali sukelti įvairias problemas, tokių kaip dantų ėduonis, periodontinės ligos, o taip pat gali turėti įtakos bendrai asmens sveikatai. Svarbu žinoti, kad burnos sveikata yra...
  • Kaip mommy Makeover operacijos gali sustiprinti savo emocinį atsparumą

    Kaip mommy Makeover operacijos gali sustiprinti savo emocinį atsparumą Šiuolaikiniame sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, kuriame dažnai susikerta motinystės, karjeros ir asmeninių siekių spaudimas, noras pasitikėti savimi ir jaustis atspariai yra stipresnis nei bet kada anksčiau.. Šios procedūros, kurios apima kelias kosmetines operacijas, pavyzdžiui, pilvo pakėlimą, krūtų pakėlimą ir...
  • Kodėl neverta atidėlioti dantų atkūrimo?

    Kiekvienas esame pastebėję žmonių, kurie vengia plačiai šypsotis arba tai darydami ranka prisidengia burną. Dažniausiai taip elgiasi praradusieji vieną ar keletą dantų. Kenčia ir tokių žmonių sveikata, ir savivertė. Situacija visiškai pasikeičia atkūrus dantis. Šiuolaikinė odontologija siūlo juos atstatyti implantais. Pataria ilgai nelaukti Netekus danties žandikaulyje vyksta tam tikri...
  • Antioksidantai ir jų įtaka mūsų sveikatai bei grožiui: specialistė atskleidė, kodėl svarbu gauti pakankamą jų kiekį

    Nors apie antioksidantų svarbą galima išgirsti vis dažniau, tačiau daug kam šis terminas vis dar skamba tarsi neaiškus burtažodis. Paprastai tariant, tai yra medžiagos, svarbios ne tik mūsų gerai savijautai, bet ir grožiui. Jos atlieka itin svarbų vaidmenį susilpninant laisvųjų radikalų keliamą poveikį mūsų ląstelėms. Tad kokie signalai išduoda, kad mums trūksta antioksidantų? Kaip ir iš kur...
  • Dantis implantuoti siūlo be skausmo ir baimės

    Lyderiaujantis Lietuvos odontologijos klinikų tinklas „Šypsenos akademija“ dantis implantuoti siūlo taikant vadinamąją sedaciją, kai pacientui vaistais trumpam prislopinama sąmonė. Taip pacientas nejaučia ne tik skausmo, bet ir panašių procedūrų metu kankinančio nerimo, baimės. Didelis pasirinkimas Netekus danties, svarbu ilgai nelaukti – kreiptis į odontologus, kad...
  • Dantų ėduonies ertmių atsiradimas, gydymas, prevencija

    Dantų ėduonies, arba karieso, ertmės, dar vadinamos dantų skylėmis, yra viena labiausiai paplitusių sveikatos problemų pasaulyje. Net išsivysčiusiose šalyse su pažengusia medicina dantų ėduonis yra pažeidęs beveik kiekvieno žmogaus vieną arba daugiau dantų. Negydomos dantų ėduonies ertmės perauga į daugybę kitų sveikatos problemų – nuo dantų bei dantenų ligų iki kitų organų bei jų...
  • Gegužės 31 d. Pasaulinė diena be tabako

    Meskime rūkyti! Pradėkime sveikatintis! Būti sveikiems yra ir naudinga, ir madinga! Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako. Deja, nepaisant pasiekiančių žinių apie dūmo pešimo žalą, šis priklausomybę sukeliantis įprotis vis dar išlieka ypač populiarus. Sunku išvengti priklausomybių, o dar sunkiau jų atsikratyti. Šiandien – dieną be tabako – visų rūkalių prašoma padėti...
  • Gegužės 28 d. Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo

    Atminkite, jog gerindamos intymią sveikatą kartu gerinate ir bendrą organizmo sveikatos būklę! Gegužės 28-oji - Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Šią dieną siekiama informuoti moteris apie dažniausiai pasitaikančias ligas, jų komplikacijas bei gydymo galimybes, moterims siūloma atkreipti dėmesį į sveiką mitybą, aktyvų gyvenimo būdą bei profilaktinių patikrų reikalingumą ir...
  • Sos! Kaip atsikratyti spuogų?

    Šiuolaikiniame pasaulyje yra labai mažai žmonių, kurie tikrai niekada nesusidūrė su spuogais ar net su akne. Tuos, kuriems taip pasisekė, jog niekada neteko su tuo susidurti turbūt galima būtų įrašyti į raudonąją knygą… Neretai ši problema paveikia ne tik paauglius, bet ir vaikus ar pagyvenusius žmones. Tad iš kur atsiranda spuogai? Ar įmanoma turėti skaisčią odą? Pabandykime tai...
  • Psichologė Žiedūnė Žolynė

    Suaugusiųjų ir paauglių konsultavimas Konsultuoju gyvai ir nuotoliu Psichologe dirbu aštuonerius metus. Esu žmogus kaip ir tu, kuris patiria džiaugsmą ir liūdesį, tikrumą ir pasimetimą, jaučiasi drąsiai ir bijo, nerimauja ir būna ramus. Tos būsenos mane daro vientisu žmogumi, todėl noriu ir tau padėti pasijusti vientisu, padėti išgyventi baimę, liūdesį, nusivylimą, nerimą,...
  • Gegužės 19 d. Pasaulinė šeimos gydytojo diena

    Te šeimos gydytojai būna darbingi ir energingi, lai pacientai būna sveiki ir laimingi! Gegužės 19-oji – Pasaulinė šeimos gydytojo diena. Šių metų šventės šūkis – „Sveika planeta, sveiki žmonės“. Minint šią Šeimos gydytojo dieną siekiama akcentuoti sveikatos sąryšingumą su mūsų planeta ir pacientų gerove bei norima pabrėžti esminį gydytojų vaidmenį skatinant...
  • Gegužės 25 d. Pasaulinė skydliaukės diena

    Kasmet, gegužės 25-ąją, minima Pasaulinė skydliaukės diena. Kuo yra svarbus šis organas? Skydliaukė – nedidelė, vos 15-30g sverianti, drugelio formos endokrininė liauka, esanti priekinėje kaklo dalyje. Pagrindinė skydliaukės funkcija – hormonų, reguliuojančių įvairius organizmo procesus, gamyba. Svarbu! Stebėti skydliaukės veiklą būtina dėl daugelio priežasčių. Negydomos...
  • Cukrinio diabeto diagnozė ir prevencija

    2 tipo diabetui bei jo pranašei – priešdiabetinei būklei – PSO suteikė pandemijos statusą mūsų modernioje visuomenėje. Cukrinis diabetas anksčiau buvo laikytas su senėjimu susijusia liga, o dabar dėl prastų maisto ir gyvenimo būdo pasirinkimų jis smogia vis jaunesniems. Diabeto prevencija labiausiai pasiteisintų būtent šiais susirgimų atvejais. Vienas testas tapo aukso standartu...
  • Klaidinantys mitai apie odos priežiūrą

    Vieni iš pagrindinių kosmetologijos uždavinių - padėti veido odą išlaikyti sveiką ir švytinčią, išsaugoti natūralų žmogaus kūno grožį, sulėtinti senėjimo procesus bei padėti laiku pastebėti odos ar kūno ligas. Oda, kaip didžiausias kūno organas, tarnauja mums kaip apsauginis barjeras nuo aplinkos pažeidimų, reguliuoja kūno temperatūrą, palengvina jutiminį suvokimą. Todėl odos sveikatos...
  • Dantų implantacija „Šypsenos akademijoje“: žemos kainos, ilgalaikis rezultatas

    Dantys – neatsiejama ne tik grožio, bet ir sveikatos dalis. Net ir nematomoje vietoje buvusius dantis vertėtų suskubti atkurti, nes kiekvienas jų yra labai svarbi virškinimo sistemos dalis. Dabar galite pasinaudoti išskirtiniais „Šypsenos akademijos“ pasiūlymais. Geriau nedelsti „Šypsenos akademijos“ padalinio Kaune gydytojas periodontologas Jonas...
  • Lavinamieji lauko žaislai: nauda vaikams

    Lauko žaidimai yra esminė vaikų aktyvaus laisvalaikio dalis, suteikianti galimybę ne tik pramogauti, bet ir įgyti įvairių įgūdžių. Lavinamieji lauko žaislai padeda vaikams ugdyti motorinius, socialinius ir kūrybinius gebėjimus, skatindami juos būti fiziškai aktyviais ir kartu mokytis. Motorinių įgūdžių lavinimas Lauko žaislai, tokie kaip kamuoliai, dviračiai, paspirtukai ar laipiojimo...
  • Ką žinoti apie dantų priežiūrą prieš ir per atostogas?

    Planuodami atostogas užsienyje, retai kada susimąstome apie dantų priežiūrą. Netikėti dantų pažeidimai ar užpuolęs skausmas gali sukelti nemalonumų, o medicininių išlaidų draudimas gali kompensuoti tik minimalias odontologines išlaidas. Tad norintiems išvengti nemalonaus jausmo ir didelių netikėtų išlaidų, toliau pasidalinsime įžvalgomis, kaip prižiūrėti dantis prieš ir per...
  • Gegužės 17 d. Pasaulinė hipertenzijos diena

    Ar žinote savo kraujospūdžio rodmenis? Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šiandien itin stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į grėsmingas bei ilgalaikes šios ligos sukeliamas pasekmes sveikatai, gyventojai raginami pasitikrinti savo arterinį kraujo spaudimą bei supažindinami su įvairiomis prevencijos priemonių galimybėmis. Lėtinės neinfekcinės ligos lemia du...
  • Vaikų mityba: specialistė atskleidė, ką daryti, jei atžala itin išranki maistui

    „Mama, šito tikrai nevalgysiu“, „neskanios tos daržovės“, „nenoriu to, man nepatinka“ – tokias ir daugybę panašių frazių turbūt teko girdėti kiekvieniems tėvams. Maistui išrankias atžalas auginantys tėvai susiduria su daug iššūkių ir ramybės neduodančiais klausimais. Ką daryti, kad vaikas gautų visas jo augančiam organizmui reikalingas maistines...
  • Kad darbai sode ir darže džiugintų

    Turintieji savo kiemą dar žiemą planuoja, ką sės pavasarį ir kokius darbus reikės nudirbti. Daugeliui sodininkystė – ne tik malonumas, bet ir puikus būdas mankštintis. Tiesa, netgi lengvi darbai gali baigtis traumomis, todėl atsargumas itin svarbus darbuojantis sode. Dažniausios traumos Nugaros ir kaklo. Dirbant sode ar darže tenka daug kartų lenktis, pritūpti, klūpėti ir kelti...
  • Egzosomos: dar viena (ne)aiški sąvoka?

    Egzosomos – mažos, nepaprasto potencialo pūslelės, kurias kamieninės ląstelės išskiria į supančią aplinką. Jos vaidina svarbų vaidmenį tarpląsteliniame ryšyje, perduodant signalus ir informaciją tarp skirtingų organizmo ląstelių. Egzosomose yra: baltymų lipidų nukleino rūgšties metabolitų Kodėl pasakoju ir kuo jos naudingos mūsų odos grožiui??? Egzosomų taikymo...
  • Aknė ir mityba

    Su akne susiduriantys paaugliai neretai įsitikinę, kad tai susiję su valgomu maistu, jo netoleravimu ar net alergija. Dažnai išgirstu - tai tikriausiai alergija ŠOKOLADUI! Nors yra atlikta nemažai tyrimų, bandančių išsiaaiškinti dietos ir aknės sąsajas, tačiau duomenys kol kas kontraversiški ir aiškių rekomendacijų, patvirtintų moksliškai, iki šiol trūksta. Visgi, dauguma studijų sutinka, kad...
  • Dantis tiesinti galima ir vyresniems žmonėms, tačiau delsti neverta

    Dantis šiais laikais tiesinasi ne vien jaunimas, bet ir vyresni žmonės – sulaukę 50 metų ir daugiau. Neretai specialistų pagalbos jie kreipiasi prieš tai atidėlioję labai ilgai, kartais – dešimtmečius. Po gydymo džiaugiasi tiesiais dantimis, gražia šypsena ir gailisi tiek laiko vengę ortodontinio gydymo. Viskas iš eilės Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių investuoja į...
  • Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis

    Dantų protezavimas: 7 dalykai, kuriuos turi žinoti kiekvienas, praradęs dantį ar kelis Danties ar dantų protezavimas turi įvykti kuo greičiau. Jei praradote vieną dantį, pasistenkite jį kuo greičiau atkurti. Kuo ilgiau po danties praradimo lieka tuščia vieta, tuo sunkesnės pasekmės jūsų dantų lankams ir žandikauliui. Pirmiausia, prie nesamo danties gretimi dantys ima migruoti, virsti,...
  • Stebėkite savo akių spaudimą bet kada ir bet kur su Icare HOME 2 tonometru

    Ar Jums diagnozuota glaukoma? Jei taip, žinote, kaip svarbu reguliariai matuoti akių spaudimą. Akių spaudimo matavimas padeda gydytojui įvertinti glaukomos progresavimą ir prireikus pakoreguoti gydymą. Tradiciškai akių spaudimas matuojamas oftalmologo kabinete naudojant specialų įrenginį. Tačiau dabar galite stebėti akių spaudimą namuose naudodami Icare HOME 2 tonometrą. Icare HOME 2 yra...
  • Gegužės 10 d. Judėjimo sveikatos labui diena

    Būkite judrūs, būkite aktyvūs, būkite veiklūs, būkite sveiki! Kiekvienais metais, gegužės 10-ąją Europoje minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą, streso bei priklausomybių mažinimo problemas, gyventojai informuojami apie lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos galimybes, sveikos gyvensenos privalumus ir veiksmingiausius...
  • Gegužės 8 d. Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena

    Gegužės 8-oji – Pasaulinė kiaušidžių vėžio žinomumo diena. Kasmet nuo šio vėžio miršta daugiau nei 140 000 moterų. Lietuvoje kiekvienais metais skaudžią diagnozę išgirsta apie 400 silpnosios lyties atstovių. Nors gydymo galimybės gerėja, tačiau rezultatai, deja, nedžiugina – būdamas pagal dažnumą aštuntas pasaulyje kiaušidžių vėžys vis dar pirmauja onkoginekologinių ligų mirtingumo...
  • Gegužės 7 d. Pasaulinė astmos diena

    Kvėpuokime lengvai! Pirmasis gegužės antradienis – Pasaulinė astmos diena. Kaip teigia pasaulinės astmos iniciatyvos nariai, kuriems pritaria ir Lietuvos pulmonologų bei alergologų draugijos (LPAD) gydytojai, niekada ne per anksti, niekada ne per vėlu – visada tinkamas metas atkreipti dėmesį į kvėpavimo takų ligas. Lietuvoje Astmos diena minima nuo 1998-ųjų. Ši diena skirta...
  • Gegužės 6 d. Tarptautinė diena be dietų

    Endokrinologas paneigs mitus apie stebuklingas dietas ir konsultuos, kaip taikyti esminius sveikos mitybos principus! Gegužės 6-ąją minime Tarptautinę dieną be dietų. Šiandien visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į išties skaudžias, ypač jaunimo tarpe paplitusias, valgymo sutrikimo problemas. Neaukokime savo sveikatos dėl žalingų dietų! Neegzistuoja nekenkiančios organizmui lieknėjimo...
  • Gegužė – mėnuo prieš rūkymą

    Būkime nepriklausomi – nerūkykime! Gegužė – mėnuo prieš rūkymą Šis pavasaris dar kartą primena, jog rūkymas – ypač žalingas įprotis. Ar teko girdėti, kad Pasaulio sveikatos organizacija rūkymą įvardija kaip labiausiai paplitusią priklausomybės ligą, nuo kurios kasmet Anapilin iškeliauja daugiau nei 6 mln. pasaulio gyventojų? Statistika nebaugina? Vis dar rūkote?...
  • Su kokiais protezais gali būti atliekamas dantų protezavimas?

    Dantų protezavimas – odontologinė procedūra, apie kurią daugelis žmonių tikrai yra girdėję, o galbūt, net praktiškai išbandę. Ši procedūra rekomenduojama žmonėms, kurie dėl tam tikrų priežasčių yra netekę vieno ar net visų dantų. Taip pat dantų protezavimą įprastai reikia atlikti atvejais, kai susiduriama su rimtesniais dantų pažeidimais, kurių neįmanoma išspręsti kitų odontologinių...
  • PRP terapija ir jos teikiami privalumai

    Injekcijoms ir kito tipo estetinėms procedūroms šiais laikais ryžtasi tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nori patobulinti savo išvaizdą ar bent šiek tiek sustabdyti bėgantį laiką. Kai kurios estetinės procedūros pasitarnauja ne tik grožio ar jaunytės puoselėjimo tikslams, bet ir sveikatos labui. PRP terapija – visame pasaulyje populiari procedūra, kurios metu naudojama...
  • Patogiausias būdas atsikratyti netaisyklingo sąkandžio – kapos

    Daug žmonių nedrįsta plačiai šypsotis – trukdo kreivi dantys, netaisyklingas sąkandis. Nemažai tokių, kurie gydytojų ortodontų vengia žinodami, kiek nepatogumų sukelia breketai. Tačiau „Šypsenos akademija“ siūlo inovatyvų dantų tiesinimo būdą – kapas, leidžiančias ne tik pasiekti geriausių rezultatų, bet ir viso gydymo metu patogiai jaustis. Kodėl verta...
  • Unikalios korėjietiško veido prausiklio sudedamosios dalys ir jų nauda

    Korėjiečių odos priežiūros filosofija orientuota į švelnų, bet veiksmingą valymą, daugiausia dėmesio skiriant odos puoselėjimui jau pirmajame procedūros etape. Ši filosofija lėmė daugybę naujoviškų ir unikalių ingredientų, dėl kurių korėjietiškos valomosios priemonės išsiskiria iš kitų. Panagrinėkime kai kuriuos iš šių įdomių komponentų ir kaip jie prisideda prie sveikos ir skaisčios veido...
  • Kodėl į mankštos programą vertėtų įtraukti pasipriešinimo juostas?

    Šiandien turime visas galimybes mankštintis namuose. Tam galime rinktis nebrangią, bet tikrai efektyvią įrangą. Vienas palankiausių pasirinkimų neabejotinai yra pasipriešinimo juostos, kurios gali padėti pasiekti tikrai puikių rezultatų. Pasirinkti tinkamas pasipriešinimo juostas galite atsižvelgdami į savo fizinį pasirengimą, nes šių juostų stiprumas labai varijuoja. Jei dar dvejojate, ar į...
  • Kada reikia atlikti dantų plombavimą?

    Reguliarūs vizitai pas odontologą ir atsakinga dantų priežiūra namuose – neišvengiama būtinybė visiems žmonėms, kurie nori turėti gražią šypseną ir sveikus dantis. Dėl laiko stokos ar kitų priežasčių, reguliariais vizitais pas odontologą pasirūpina toli gražu ne kiekvienas žmogus. To pasekmė – sudėtingos burnos ertmės ligos ir brangiai kainuojantis dantų gydymas. Dantų plombavimas...
  • Kaip sukurti tobulą miego rutiną savo kūdikiui?

    Pirmosios kelios kūdikio gyvenimo savaitės gali būti vienos sunkiausių. Kūdikiui prisitaikant prie naujos aplinkos, jūsų gyvenimas sustoja. Kūdikis neskiria dienos nuo nakties. Jis negali miegoti ilgiau nei kelias valandas nevalgęs. Daugelis tėvų kenčia nuo miego trūkumo. Kai kurie tėvai mano, kad gali to išvengti, jei savo kūdikiui sudarys miego grafiką. Kiti tėvai mano, kad jų kūdikis turi...
  • Kokios sultys yra pačios naudingiausios sveikatai?

    Kiekvienas žmogus privalo pats pasirūpinti savo sveikata. Tai žinoma nereiškia, kad susirgę turėtume gydytis savarankiškai, tai reiškia, jog turime nuolat stengtis, kad sveikata nesutriktų. Bendra sveikatos bei mūsų organizmo būklė priklauso nuo sveikos gyvensenos, kuri apima mitybą, fizinį aktyvumą, darbo bei poilsio režimą. Nuo mitybos priklauso daug organizme vykstančių procesų, todėl ji...
  • Nuo ko priklauso spermos kiekis?

    Spermos kiekis yra svarbus rodiklis, kalbant apie vyrų reprodukcinę sveikatą. Įvairūs veiksniai gali daryti įtaką spermos kiekiui, o šiame straipsnyje aptarsime, nuo ko priklauso spermos gamyba ir kaip įvairios aplinkybės gali ją paveikti. Urologas, kaip šlapimo ir reprodukcinės sistemos specialistas, gali padėti suprasti šiuos klausimus ir, jei reikia, siūlyti atitinkamus gydymo...
  • Riešo skausmas

    Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja ūmaus skausmo metu yra ne visada tinkamiausias sprendimas. Dažnu atvėju laikyti riešą įtvare ir tikėtis pagerėjimo nėra tinkamas sprendimas (nebent trumpam, jeigu tai ūminis skausmas), visgi riešo skausmas gali būti ne tik dėl riešo audinių problemų, bet tam turi įtakos ir...
  • Naujos kartos dantų tiesinimas kapomis: estetika ir komfortas siekiant nepriekaištingos šypsenos

    Šiuolaikinėje ortodontijoje estetinis dantų tiesinimas naudojant kapas yra tapęs vienu iš populiariausių būdų siekiant tobulos šypsenos ir nepriekaištingai tiesių dantų. Šis inovatyvus ortodontijos metodas skirtas tiems, kurie svajoja apie tiesius dantis, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori naudoti breketų. Dantų tiesinimas kapomis – tai ne tik estetiškai patraukli, bet ir...
  • Hipnokoučingas: raktas į asmeninę ir profesinę sėkmę

    Šiuolaikinė visuomenė dažnai skundžiasi prasta gyvenimo kokybe ir net nesusimąsto, kad dėl to kalti tam tikri pasąmonės blokai ir netinkamos programos, kurios pritraukia nesėkmes ir nepriteklių. Kaip ištrūkti iš šio užburto rato? Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl norint tapti tikrai sėkmingu, pirmiausia reikia atrasti finansinių nesėkmių priežastis, kurios dažnai slypi tiesiog mūsų...
  • Kūdikio kalbos ugdymas – žaismingos logopedo rekomendacijos

    Pirmieji vaiko gyvenimo metai itin svarbūs jo įvairiapusiam vystymuisi. Juk kūdikio kalbos ugdymas moko kur kas daugiau nei vien kalbėjimo ar pasaulio suvokimo! Žaisdami užmezgame glaudų ryšį su savo atžala, mokome ją pažinti savo ir kitų jausmus, bei skatiname naujų smegenų ląstelių jungčių formavimąsį. Galima sakyti, jog žaidžiant, vyksta pirmosios ir bene svarbiausios vaikelio komunikacijos...
  • Net 75 proc. pacientų negauna kompensuojamų priemonių, gauna jų per mažai arba ne tai, ko jiems reikia

    Praeitų metų rudenį atlikta onkologinių pacientų apklausa atskleidė skaudžią situaciją – 75 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų turi prastą šlapimą sugeriančių priemonių prieinamumą. „Ne vieną dieną analizavome šią situaciją ir ieškojome platesnio išaiškinimo. Tapo aišku, kad problema yra daugiasluoksnė: mažas pacientų informuotumas, medikų neskubėjimas išrašyti kompensavimo...