Pagal temą

Aptiekas, farmaceitiskās darbības uzņēmumiAptiekasĀrstniecības augiMedikamenti, medicīnas materiāliPārtikas piedevas, vitamīniCita ar medicīnu saistītā darbībaFondi un sabiedriskās organizācijas, sabiedrības, asociācijas, dienestiMasu mediju līdzekļi, specializētie izdevumiZinātnes un mācību iestādesMedicīnas iekārtas, materiāliDzirdes aparātiHigiēnas precesMedicīnas apģērbs, apaviMedicīnas un citas iekārtas, instrumenti, līdzekļiOdontoloģijas iekārta, materiāliOptikaMedicīnas pārbaudesInstrumentālie pētījumiMedicīnas pārbaudes, laboratorijasOdontoloģijaBērnu zobārstiOdontoloģijas iekārta, materiāliOdontologiOrtodontiZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaOptika, acu ārstiOftalmologi, acu ārstiOptikaPrivātās ārstniecības iestādesAkušieri, ginekoloģiAlergologi, imunologiAsinsvadu ķirurgiAusu, deguna, kakla ārstiBērnu zobārstiBērnu slimību ārsti, pediatriDabiskā medicīnaDermatovenerologiDermatologiDialīzeDietologiEndokrinologiEstētiskā medicīnaGastroenterologiGeneticistsĢimenes ārstiIekšķīgo slimību ārsti, terapeitiInfektologiInstrumentālie pētījumiKardiologiKopšana, slimnieku aprūpeKosmētiskās dermatoloģijaĶirurgiLāzerķirurģija, klīnikasLogopēdiMamologiManuālā terapija, osteopātiMasāžas, kineziterapija, fizioterapijaMedicīnas pārbaudes, laboratorijasNeiroķirurgiNeirologiOdontologiOftalmologi, acu ārstiOnkologiOrtopēdi, traumatologiPlastiskā un rekonstrukcijas ķirurģijaPrivātie ārstēšanas centriProktologiPsiholoģi, psihiatri, psihoterapeitiPulmonologiSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaToksikologi, narkologiUrologi, andrologi, nefrologiVvakcīnasZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaPubliskas ārstniecības iestādesĀtrā medicīnas palīdzībaBērnu namiKopšana, slimnieku aprūpePoliklīnikas, primāras veselības aprūpes centriSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaSlimnieku kases, dienestiSociālo pakalpojumu centriSkaistums un veselīgumsKosmetoloģijaKosmētikaSkaistumkopšanas salonu, SPA iekārtasSPA centriSporta klubi, veselības centriVeselīga pārtika

Traumatologas įspėja mėgstančius slidinėti: žiemos pramogos gali baigtis ilga reabilitacija

16. janvāris

Žiemos sportu užsiimantys ekstremalai sako, kad slidinėjimas sukelia azarto ir adrenalino jausmą bei atpalaiduoja geriau nei bet kokia kita sporto rūšis. Jeigu ruošiatės vykti slidinėti, apsišarvuokite ne tik įranga, bet ir žinių bagažu, mat statistika rodo, kad traumas patiria kas dvidešimt penktas išvykęs slidinėti žmogus, o slidinėjant patirtų traumų reabilitacija trunka net iki pusės metų.

Trauma, užklupusi per akimirksnį

Ekstremalaus žiemos sporto mėgėjas Andrius pasakoja, kad prieš penkis metus slidinėdamas snieglente ir jos nesuvaldęs, krito ant kieto sniego. „Leidžiantis trasa, vieną akimirką praradau orientaciją, nes buvau išvystęs per didelį greitį, viskas įvyko tiesiog akimirksniu. Nukritęs pajutau duriantį skausmą ties kairės rankos riešu“, – prisimena Andrius.

Gydytojų prognozės Andriui buvo liūdnos – per šią nelaimę vaikinui skilo kairės rankos riešakaulis, todėl laukė ilga reabilitacija. „Rankos gydymas truko kiek daugiau nei du mėnesius bei buvo itin varginantis. Turėjau dėvėti gipsinę longetę bei nuolatos ilsinti riešą, o jam sustiprėjus – praleisti ilgas valandas salėje dirbant su kineziterapeutu“, – pasakoja Andrius.

Slidinėtojo teigimu, naivus požiūris į pasiruošimą ir per sunkios trasos pasirinkimas greičiausiai ir lėmė nelaimę. „Prieš pradedėdamas slidinėti nežinojau, kaip reikia teisingai apsisaugoti ir tinkamai pasiruošti, kad išvengčiau traumos“, – sako Andrius.

Jaunuolis pasakoja, kad po patirtos traumos iki šiol slidinėja, tačiau jau daug atsargiau. „Norint tinkamai apsisaugoti, reikia prieš tai apšilti, dėvėti apsauginius rūbus ir, svarbiausia, pasirinkti saugų greitį. Dabar žinau, kad ne tik pradedantieji žiemos sporto mėgėjai, bet ir pažengusieji turėtų laikytis būtinų saugos priemonių, traumos rizikai sumažinti“, – tvirtina Andrius.

Būtina ruoštis iš anksto

Tam, kad išvengtų tokių kaip Andriaus ir panašių traumų, „Gijos klinikų“ gydytojas ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius ragina žmones būti budriems ir duoda keletą svarbių patarimų slidinėtojams. „Slidinėjimas – viena iš pavojingiausių žiemos sporto šakų, todėl žmogaus raumenynas ir sąnariai turi būti paruošti fiziniam krūviui. Kūną būtina ruošti iš anksto“, – teigia gydytojas.

Raumenų stiprinimui padeda ir užsiiminėjimas lygumų slidinėjimu. „Pirmieji kartai ant slidžių turėtų būti prižiūrimi profesionalaus trenerio, o prieš pradedant slidinėti privalu atlikti tikslinę mankštą, kuri sutvirtina nusilpusius raumenis, o įsitempusius atpalaiduoja“, – pataria gydytojas.

G. Pocius pabrėžia, kad kiekvienam žmogui turėtų būti sudaryta individuali mankšta, atsižvelgiant į jo fizinį pasiruošimą. Tačiau, jeigu nespėjote sustiprinti raumenų, alternatyva gali tapti teipavimas, kurio išmokyti gali kineziterapeutai.

Itin svarbus inventorius

Vienas svarbiausių pasiruošimo etapų – atsakingas inventoriaus pasirinkimas. „Būtinai dėvėkite šalmą ir specialias pirštines. Esant sudėtingesnėms nusileidimo nuo kalno sąlygoms ar darant triukus, būtina dėvėti stuburo, sąnarių apsaugas“, – perspėja ortopedas.

Prieš išvykstant slidinėti, vertėtų su savimi pasiimti profilaktines priemones, įtvarus. Pažeidus meniską ar plyšus raiščiams, reikės sutvirtinti kelio sąnarį, todėl kelio įtvaras, tokiu atveju, tampa pirmąja pagalba. G. Pocius primena, kad dažniausiai traumos įvyksta pervertinant savo galimybes. „Būtinai įvertinkite ne tik savo, bet ir šalia šliuožiančiųjų galimybes. Reikėtų pasirinkti ne per sudėtingą trasą, tinkamą greitį ir, žinoma, vengti susidūrimų su kliūtimis“, – pataria G.Pocius.

Apšilimas būtinas

Traumatologo teigimu, apšilimas būtinas prieš kiekvieną sportą, todėl prieš pradedant slidinėti, apšilti reikėtų labai atsakingai. „Apšilimas turi trukti tik 15–20 minučių, tačiau šios minutės padės išvengti skaudžių traumų.

Apšilti patariama su elastinio pasipriešinimo juostomis, kuriomis atliekant pratimus apšildomos kojos bei visas kūnas. Apšilimas – tai ne tempimo pratimai. Tai tokie judesiai, kurie suaktyvina širdies darbą ir leidžia sąnariams sušilti bei prasijudinti, kad raiščiai ir sausgyslės taptų elastingi ir tinkamai funkcionuotų“, – sako ortopedas-traumatologas.

Slidinėjant dažniausiai pasitaikančios traumos – sumušimai ir raumenų, kelio sąnario traumos, kai yra sutraumuotas meniskas. Šis įplyšta darant staigius judesius, sukeliant staigų apkrovimą arba nuo staigaus smūgio į kelio sąnario šoną. Pastebima kraujosruva signalizuoja apie kelio raiščio plyšimą, o pasikartojantis aštrus skausmas praneša apie kaulų lūžį. Susimušus kūno dalį ar pasitempus raumenis, medikų pagalba nėra privaloma. Tačiau įvykus kaulų lūžiams, raiščių plyšimui, kelio sąnario traumoms, būtinas rimtesnis gydymas. Pavyzdžiui, trūkusio kelio sąnario raiščiui reikalinga operacija, o reabilitacija gali trukti iki pusės metų.

Slidininko vaistinėlėje visada turėtų būti:

• Vaistai nuo skausmo;

• Vaistai nuo peršalimo;

• Tepalas nuo raumenų skausmo;

• Tepalas nuo sumušimų, uždegimų (dėl traumos);

• Priemonės nuo nušalimo;

Kelio įtvaras;

Čiurnos įtvaras;

• Elastinis bintas.

 


https://www.ortopedija.lt

Nauji straipsniai

 • Lieknėjimas ir nutukimo gydymas, arba būdai, kaip numesti svorio. I dalis

  Gyd. Tomas Manelis Medicinos diagnostikos ir gydymo centras (Vilnius, Lietuva) „Chicago Institute of Minimally Invasive Surgery“ (Čikaga, JAV) bendradarbis Badas ir nepakankama mityba buvo didžiausios grėsmės žmonijai iki pat XX a. vidurio, kol XXI a. pradžioje paaiškėjo, kad situacija apvirto aukštyn kojomis: socialiai ir ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse daugiausia...
 • Odos darinių šalinimas

  Daugeliui žmonių diskomfortą kelia nepageidaujami, staiga atsiradę ar po truputį didėjantys įvairūs odos dariniai. Dažnai jie trukdo kasdieniniame gyvenime ir kelia nerimą dėl sveikatos būklės. Dėl šios priežasties būtina apsilankyti pas specialistus, šiuo atveju toks yra gydytojas – dermatologas. Moderniausias ir saugiausias būdas panaikinti odos darinius, tokius kaip: apgamai,...
 • Vietoj vaistų – osteopato rankos

  Vietoj vaistų – osteopato rankos: ar iš tiesų galima išgydyti nugaros skausmus ir lėtines ligas. Nikolajus Lobanovas baigė pediatricijos studijas Peterburgo medicinos akademijoje, tačiau ieškodamas būdų, kaip galima gydyti be vaistų ir chirurginių intervencijų, jis pasuko manualinės terapijos, taikomosios kineziologijos bei reabilitacijos keliu. Vis labiau gilindamasis į organizmo...
 • Dantų implantavimas – ilgaamžė šypsena

  Dantų implantavimas yra pažangi, patikima ir ilgaamžė šiuolaikinė prarastų dantų atkūrimo technologija. Tinkamai prižiūrimi implantai gali atitarnauti visą gyvenimą. Dantų implantavimas taip pat padeda išspręsti tokias problemas kaip estetinė dantų išvaizda, užkerta kelią rimtesnėms ligoms ir 100 proc. atkuria kramtymo funkciją. Praradus nors vieną dantį, nedelskite, pradėkite gydymą kuo...
 • Netradicinis terapijos būdas, kuris po traumos padės sugrįžti į visavertį gyvenimą

  Ergoterapija – tai reabilitacijos metodas, kai pacientams yra atstatomos ir palaikomos galimybės ar kompensuojami sutrikimai, siekiant savarankiškumo kasdieniniame gyvenime. Nors ergoterapija apima gan platų veiklos spektrą, šį kartą pakalbėsime apie šios terapijos vaidmenį potrauminiame gydyme. „Gijos Klinikų“ ergoterapeutė Mantė Šimkutė aiškina, kaip ergoterapija gali...
 • Galvojate apie implantaciją?

  Interneto platybėse pasiklydote informacijos gausoje?🤕 EUklinika kviečia konsultacijai pas burnos chirurgą kuri šį balandžio mėnesį yra NEMOKAMA. Specialistas atsakys į visus Jums rūpimus klausimus. Dantų implantacija – šiuolaikiškiausias netektų dantų atstatymo būdas, kai į žandikaulio kaulą įsriegiamas šaknies formos implantas ir prie jo fiksuojamas danties protezas (įvairių rūšių...
 • Dantų protezavimas – galimybė susigrąžinti visavertį gyvenimą

  Svarbu pabrėžti, kad šiais laikais dantų atkūrimą vertėtų vadinti dantų restauravimu, o ne protezavimu. Pagrindinis protezavimo tikslas – susigrąžinti kramtymo funkciją, kuri ir yra svarbiausias dantų atliekamas uždavinys. Protezavimas naudojamas atkuriant prarastus dantis, restauruojant nuskilusius dantis, pagerinti estetinę dantų išvaizdą ir sustiprinti silpnus, trapius ar negyvus...
 • Krūtų plastinė chirurgija – kada grožiui, o kada sveikatai

  Didesnė krūtinė – seksualumo simbolis, dažnos moters svajonė. Tačiau plastinės chirurgijos specialistai ne tik didina krūtis. Kas penkta moteris į juos kreipiasi norėdama sumažinti krūtinę. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Giedrė Stundžaitė-Baršauskienė pasakoja apie krūtų plastines operacijas ir jas lydinčius mitus. Skrendant...
 • Kelio sąnario problemos – kada verta atlikti ultragarsinį tyrimą?

  Ultragarso tyrimas arba echoskopija – tai metodas, leidžiantis įvertinti žmogaus audinius, pasitelkus ultragarso bangas. Dažnai šis tyrimas yra naudojamas ir kelio sąnario pakitimams nustatyti. „Gijos Klinikų“ gydytojas radiologas Eduardas Keleras aiškina, kokiais atvejais ir kodėl verta rinktis ultragarsinį tyrimą patyrus kelio traumą ar jaučiant skausmus sąnaryje. ...
 • Venų gydymas bioklijais – tai naujausias metodas, padedantis susigrąžinti dailias kojas

  „Lietuvos medicina koja kojon žengia su pasaulinėmis medicinos naujienomis, ir tai, ką iki šiol matėme tarptautinėse konferencijose ir medicininių priemonių parodose, turime jau pas mus ir Kaune ”, – taip apie venų varikozių gydymą bioklijais pradeda pokalbį žinomas Lietuvos kraujagyslių chirurgas doc. Linas Velička. Jeigu peržvelgsime statistiką, problemų su paviršinėmis...
 • Netekus nors vieno danties, neliks ir šypsenos

  Nedaug yra rimtesnių problemų žmonių tarpusavio santykiuose, kaip nebegalėjimas šypsotis. Iki šios problemos trūksta labai nedaug – užtenka tik prarasti vos keletą dantų. Jeigu nelieka priekinio danties – nelieka ir šypsenos. Suprantama, akivaizdžiai matoma buvusiojo danties vietoje likusi erdvė pasitikėjimo neprideda. Tuomet gali sustiprėti „savisauga“ - kad...
 • Dantų būklė – sveikatos atspindys

  „Sugydyti sugedusį dantį ir estetine plomba arba dirbtiniu danties vainikėliu atkurti tobulą danties išvaizdą – dar ne viskas. Svarbu suprasti, ar liko tą gedimą sukėlusios priežastys – pats gyvenimo būdas“, – konstatuoja daugiau nei 25-erių metų patirtį sukaupęs odontologas Mindaugas Gaučys. Pastaruoju metu viešojoje erdvėje nuolat akcentuojama dantų...
 • Artėjant vasarai - rekomendacijos nešiojantiems kontaktinius lęšius

  Milijonai žmonių visame pasaulyje sėkmingai nešioja kontaktinius lęšius, tačiau lęšių nešiojimo taisyklių nesilaikymas gali sukelti infekcines ir neinfekcines komplikacijas nuo diskomforto jausmo iki regėjimo praradimo. Nešiojant kontaktinius lęšius: Privaloma laikytis kontaktinių lęšių nešiojimo ir priežiūros taisyklių; Nemiegoti su kontaktiniais lęšiais ( tik išskirtiniais...
 • Patarimai, kaip efektyviai padailinti figūrą iki vasaros

  Įpusėjus pavasariui, kyla noras vis dažniau atsigręžti į veidrodį ir įvertinti, su kokia figūra pasitiksime taip ilgai lauktą vasarą. Jei išvaizdos pokyčius iki šiol atidėliojote, vis dar galite susiimti ir iki vasaros pasiekti akivaizdžių rezultatų – tai padaryti Jums padės šie patarimai. Subalansuokite mitybą. Tikriausiai šį patarimą girdėjote daugybę kartų, tačiau būtent Jūsų...
 • Kaip vasarą prižiūrėti savo odą?

  Atėjus vasarai visiems norisi atrodyti nepriekaištingai. Vieniems reikia paslėpti nuo nuovargio susidariusias raukšles, kitiems tenka pasportuoti ir taip atsikratyti susidariusio per žiemą nereikalingo viršsvorio, dar kiti tiesiog turi ant odos esančius spuogus. Turint spuogų dažniausiai jaučiate diskomfortą dėl savo grožio, todėl visiems norisi atsikratyti turimų spuogų ir atrodyti gražiai....