Pagal temą

Aptiekas, farmaceitiskās darbības uzņēmumiAptiekasĀrstniecības augiMedikamenti, medicīnas materiāliPārtikas piedevas, vitamīniCita ar medicīnu saistītā darbībaFondi un sabiedriskās organizācijas, sabiedrības, asociācijas, dienestiZinātnes un mācību iestādesMedicīnas iekārtas, materiāliDzirdes aparātiHigiēnas precesMedicīnas apģērbs, apaviMedicīnas un citas iekārtas, instrumenti, līdzekļiOdontoloģijas iekārta, materiāliMedicīnas pārbaudesInstrumentālie pētījumiMedicīnas pārbaudes, laboratorijasOdontoloģijaBērnu zobārstiOdontoloģijas iekārta, materiāliOdontologiOrtodontiZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaOptika, acu ārstiOftalmologi, acu ārstiPrivātās ārstniecības iestādesAkušieri, ginekoloģiAlergologi, imunologiAsinsvadu ķirurgiAusu, deguna, kakla ārstiBērnu slimību ārsti, pediatriBērnu zobārstiDabiskā medicīnaDermatovenerologiDermatologiDialīzeDietologiEndokrinologiEstētiskā medicīnaGastroenterologiGeneticistsĢimenes ārstiIekšķīgo slimību ārsti, terapeitiInfektologiInstrumentālie pētījumiKardiologiKopšana, slimnieku aprūpeKosmētiskās dermatoloģijaĶirurgiLāzerķirurģija, klīnikasLogopēdiMamologiManuālā terapija, osteopātiMasāžas, kineziterapija, fizioterapijaMedicīnas pārbaudes, laboratorijasNeirologiNeiroķirurgiOdontologiOftalmologi, acu ārstiOnkologiOrtopēdi, traumatologiPlastiskā un rekonstrukcijas ķirurģijaPrivātie ārstēšanas centriProktologiPsiholoģi, psihiatri, psihoterapeitiPulmonologiSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaToksikologi, narkologiUrologi, andrologi, nefrologiVvakcīnasZobu implantēšana, implantiZobu protēžu ražošanaPubliskas ārstniecības iestādesĀtrā medicīnas palīdzībaBērnu namiKopšana, slimnieku aprūpePoliklīnikas, primāras veselības aprūpes centriSanatorijas, reabilitācijas centriSāpju medicīnaSlimnieku kases, dienestiSociālo pakalpojumu centriSkaistums un veselīgumsKosmetoloģijaKosmētikaSkaistumkopšanas salonu, SPA iekārtasSPA centriSporta klubi, veselības centriVeselīga pārtika

Traumatologas įspėja mėgstančius slidinėti: žiemos pramogos gali baigtis ilga reabilitacija

16. janvāris

Žiemos sportu užsiimantys ekstremalai sako, kad slidinėjimas sukelia azarto ir adrenalino jausmą bei atpalaiduoja geriau nei bet kokia kita sporto rūšis. Jeigu ruošiatės vykti slidinėti, apsišarvuokite ne tik įranga, bet ir žinių bagažu, mat statistika rodo, kad traumas patiria kas dvidešimt penktas išvykęs slidinėti žmogus, o slidinėjant patirtų traumų reabilitacija trunka net iki pusės metų.

Trauma, užklupusi per akimirksnį

Ekstremalaus žiemos sporto mėgėjas Andrius pasakoja, kad prieš penkis metus slidinėdamas snieglente ir jos nesuvaldęs, krito ant kieto sniego. „Leidžiantis trasa, vieną akimirką praradau orientaciją, nes buvau išvystęs per didelį greitį, viskas įvyko tiesiog akimirksniu. Nukritęs pajutau duriantį skausmą ties kairės rankos riešu“, – prisimena Andrius.

Gydytojų prognozės Andriui buvo liūdnos – per šią nelaimę vaikinui skilo kairės rankos riešakaulis, todėl laukė ilga reabilitacija. „Rankos gydymas truko kiek daugiau nei du mėnesius bei buvo itin varginantis. Turėjau dėvėti gipsinę longetę bei nuolatos ilsinti riešą, o jam sustiprėjus – praleisti ilgas valandas salėje dirbant su kineziterapeutu“, – pasakoja Andrius.

Slidinėtojo teigimu, naivus požiūris į pasiruošimą ir per sunkios trasos pasirinkimas greičiausiai ir lėmė nelaimę. „Prieš pradedėdamas slidinėti nežinojau, kaip reikia teisingai apsisaugoti ir tinkamai pasiruošti, kad išvengčiau traumos“, – sako Andrius.

Jaunuolis pasakoja, kad po patirtos traumos iki šiol slidinėja, tačiau jau daug atsargiau. „Norint tinkamai apsisaugoti, reikia prieš tai apšilti, dėvėti apsauginius rūbus ir, svarbiausia, pasirinkti saugų greitį. Dabar žinau, kad ne tik pradedantieji žiemos sporto mėgėjai, bet ir pažengusieji turėtų laikytis būtinų saugos priemonių, traumos rizikai sumažinti“, – tvirtina Andrius.

Būtina ruoštis iš anksto

Tam, kad išvengtų tokių kaip Andriaus ir panašių traumų, „Gijos klinikų“ gydytojas ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius ragina žmones būti budriems ir duoda keletą svarbių patarimų slidinėtojams. „Slidinėjimas – viena iš pavojingiausių žiemos sporto šakų, todėl žmogaus raumenynas ir sąnariai turi būti paruošti fiziniam krūviui. Kūną būtina ruošti iš anksto“, – teigia gydytojas.

Raumenų stiprinimui padeda ir užsiiminėjimas lygumų slidinėjimu. „Pirmieji kartai ant slidžių turėtų būti prižiūrimi profesionalaus trenerio, o prieš pradedant slidinėti privalu atlikti tikslinę mankštą, kuri sutvirtina nusilpusius raumenis, o įsitempusius atpalaiduoja“, – pataria gydytojas.

G. Pocius pabrėžia, kad kiekvienam žmogui turėtų būti sudaryta individuali mankšta, atsižvelgiant į jo fizinį pasiruošimą. Tačiau, jeigu nespėjote sustiprinti raumenų, alternatyva gali tapti teipavimas, kurio išmokyti gali kineziterapeutai.

Itin svarbus inventorius

Vienas svarbiausių pasiruošimo etapų – atsakingas inventoriaus pasirinkimas. „Būtinai dėvėkite šalmą ir specialias pirštines. Esant sudėtingesnėms nusileidimo nuo kalno sąlygoms ar darant triukus, būtina dėvėti stuburo, sąnarių apsaugas“, – perspėja ortopedas.

Prieš išvykstant slidinėti, vertėtų su savimi pasiimti profilaktines priemones, įtvarus. Pažeidus meniską ar plyšus raiščiams, reikės sutvirtinti kelio sąnarį, todėl kelio įtvaras, tokiu atveju, tampa pirmąja pagalba. G. Pocius primena, kad dažniausiai traumos įvyksta pervertinant savo galimybes. „Būtinai įvertinkite ne tik savo, bet ir šalia šliuožiančiųjų galimybes. Reikėtų pasirinkti ne per sudėtingą trasą, tinkamą greitį ir, žinoma, vengti susidūrimų su kliūtimis“, – pataria G.Pocius.

Apšilimas būtinas

Traumatologo teigimu, apšilimas būtinas prieš kiekvieną sportą, todėl prieš pradedant slidinėti, apšilti reikėtų labai atsakingai. „Apšilimas turi trukti tik 15–20 minučių, tačiau šios minutės padės išvengti skaudžių traumų.

Apšilti patariama su elastinio pasipriešinimo juostomis, kuriomis atliekant pratimus apšildomos kojos bei visas kūnas. Apšilimas – tai ne tempimo pratimai. Tai tokie judesiai, kurie suaktyvina širdies darbą ir leidžia sąnariams sušilti bei prasijudinti, kad raiščiai ir sausgyslės taptų elastingi ir tinkamai funkcionuotų“, – sako ortopedas-traumatologas.

Slidinėjant dažniausiai pasitaikančios traumos – sumušimai ir raumenų, kelio sąnario traumos, kai yra sutraumuotas meniskas. Šis įplyšta darant staigius judesius, sukeliant staigų apkrovimą arba nuo staigaus smūgio į kelio sąnario šoną. Pastebima kraujosruva signalizuoja apie kelio raiščio plyšimą, o pasikartojantis aštrus skausmas praneša apie kaulų lūžį. Susimušus kūno dalį ar pasitempus raumenis, medikų pagalba nėra privaloma. Tačiau įvykus kaulų lūžiams, raiščių plyšimui, kelio sąnario traumoms, būtinas rimtesnis gydymas. Pavyzdžiui, trūkusio kelio sąnario raiščiui reikalinga operacija, o reabilitacija gali trukti iki pusės metų.

Slidininko vaistinėlėje visada turėtų būti:

• Vaistai nuo skausmo;

• Vaistai nuo peršalimo;

• Tepalas nuo raumenų skausmo;

• Tepalas nuo sumušimų, uždegimų (dėl traumos);

• Priemonės nuo nušalimo;

Kelio įtvaras;

Čiurnos įtvaras;

• Elastinis bintas.

 


https://www.ortopedija.lt

Nauji straipsniai

 • JG klinika atkurta šypsena – taiklesnė už Amūro strėlę

  Meilė iš pirmo žvilgsnio nėra tik filmo scenarijus ar knygos siužetas. Taikliausia jos Amūro strėlė – šypsena. Pakanka vienos akimirkos, kad įsimylėtume. Kerintis šypsnis gali pakeisti gyvenimą iš esmės. Ir tik į gerąją pusę. Tam verta deramai pasiruošti – užsukti į Mažeikiuose veikiančią JG KLINIKĄ ir nusiteikti pozityviems pokyčiams. Šypsena – tai sveikatos ir...
 • Aktuali tema: lieknėjimas ir celiulito mažinimas

  Lipokavitacija - žemos ultragarsinės bangos: kūno apimčių mažinimas, riebalinio audinio skaidymas Šis metodas naudoja moduliuojančias ultragarso bangas nuo aukšto 1MHz dažnio iki žemo 30 kHz dažnio. Tokios skirtingų dažnių bangos yra skleidžiamos iš vieno antgalio. Išilginės ultragarso bangos dėl kintamojo plėtimosi ir susitraukimo sukelia audinių ritminę vibraciją bei išjudina molekules...
 • Sėkmingai gydomas prostatos vėžys: bereikalingos biopsijos, lūžtantys kaulai ir vienintelis nuosprendis – jau praeityje

  Maisto racionas, kuriame dominuoja mėsa, o ne daržovės bei vaisiai, saulės ir vitamino D stygius, o gal Černobylio katastrofa – įrodymų, kodėl Lietuva priklausoaukštosprostatos vėžio rizikosšalių grupei, nėra iki šiol. Tačiau, pasak Nacionalinio vėžio instituto (NVI) direktoriaus, prof. Felikso Jankevičiaus, ne tik vis dažniau aptinkamą ankstyvos stadijos prostatos...
 • „Gemma" slaugos paslauga - profesionali ir nuolatinė pagalba

  „Gemma" tai vienintelis rytų Lietuvoje esantis privatus reabilitacijos ir slaugos centras. „Gemma" teikia trumpalaikės, ilgalaikės ir bendrosios slaugos paslaugas. Klientai centre gali būti apgyvendinami įvairiems laikotarpiams. Reabilitacijos ir slaugos centre „Gemma" sudarytos visos sąlygos sunkiai sergantiems ir pagyvenusiems žmonėms. Čia dirbantys...
 • Tarptautinė mokslinė konferencija "Į sveiką gyvenseną ir skaidrią būtį Vydūno keliu"

  TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA „Į SVEIKĄ GYVENSENĄ IR SKAIDRIĄ BŪTĮ VYDŪNO KELIU“ SKIRTA SVEIKATOS MOKSLŲ FAKULTETO VEIKLOS 20-MEČIUI PAMINĖTI vyks 2019 m. kovo 22 dieną, konferencijos pradžia 11:00, Klaipėdos universitetas, Mažoji Aula konferencijų salė , H. Manto g. 84, Klaipėda. Klausytojų registracija vyksta iki 2019-03-17. Pranešimų santraukas prašome siųsti iki...
 • Gold Collagen grožio produktai arba naujos kartos grožio eliksyras!

  Šiandien vienas populiariausių grožio produktų rinkoje yra kolagenas – žuvų baltymų pagrindu išgautas baltymas, stabdantis tiek odos senėjimą, tiek kitus organizmo senėjimo procesus. Kam skirtas kolagenas, ko iš jo tikėtis, kaip išsirinkti tinkamą ir kaip gauti maksimalią naudą? Apie tai pasakoja estetinės medicinos produktais prekiaujančios bendrovės Gopestetika vadovė Rūta...
 • Gąsdina gripas? Išsitirkite vitamino D kiekį

  Nenustebkite, jei trūkstant saulės pradėjote dažniau peršalti ar net gripuoti, jaučiate nuovargį, apima depresija, skauda kaulus ar raumenis. Dabar paskubėkite daug pigiau išsitirti vitamino D (25 (OH) D3) kiekį Medicina practica laboratorijoje. Vitamino D badas sukelia pavojų sveikatai. Tuomet imunitetas silpsta, mažėja atsparumas infekcijoms, minkštėja kaulai ir kt. Bėda yra ta, kad per...
 • Meilės dienos proga geriausia šalies vaistininkė linki išbraukti kontracepciją iš gėdos krepšelio sąrašo

  Pradėjus ilgėti dienoms, pasikeičia ir žmogaus gyvenimo įpročiai: užplūsta energijos banga, „atkunta“ organizmas, tampame aktyvesni, jaučiame pakilesnę nuotaiką. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Kristinos Vaičaitienės, prieš ir per šv. Valentino dieną susidomėjimas kontraceptinėmis priemonėmis ypač išauga, tačiau, kokių maisto produktų ir vaistų vengti, kad...
 • Kiek verta žmogaus gyvybė?

  Šį sezoną siaučiantis gripas verčia sunerimti – 20 aukų. Tarp jų – ne tik didžiausią riziką turintys lėtinių ligų kamuojami senoliai, bet ir vidutinio amžiaus žmonės bei vaikai. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, ligoninėse su gripo komplikacijomis šiuo metu kovoja 355 asmenys, iš jų – 47 vaikai iki 2 metų, 165 vaikai nuo 2 iki 17 metų ir 143...
 • Kaip sustabdyti viduriavimą vaikams, vartojant koloidinį silicio dioksidą

  Endogeninis apsinuodijimas, pagrįstas bakteriotoksemija, vidutinės masės molekulių padidėjimas ir hemostazės sutrikimai, susiję su hemodinamikos sutrikimais, lemia dirbtinio detoksikacijos metodų, turinčių didelį efektyvumą ir minimalų žalingą poveikį, paiešką. Vienas iš galimų detoksikacijos metodų yra enterosorbentai. Šis darbas apima Polisorb MP terapijos rezultatus vaikams, sergantiems...
 • Vasaris - burnos vėžio prevencijos mėnuo

  Burnoje atsirado ilgokai negyjanti žaizdelė ar keista gleivinės išauga? Nacionaliniame vėžio institute (NVI) ir kitose respublikinėse ligoninėse vasario mėnesį organizuojamas burnos vėžio mėnuo, kurio metu visi kviečiami apsilankyti ir profilaktiškai pasitikrinti, pastebėjus darinius burnoje. Burnos vėžio statistika per 2015-2017 metus nesikeičia ir verčia sunerimti. Galvos, kaklo ir...
 • Pirmą kartą Lietuvoje oficialūs INSTITUTE BCN (Ispanija) produktų mokymai!

  Jau visai netrukus, Vasario 22 dieną Lietuvoje (Kaune) įvyks pirmieji oficialūs INSTITUTE BCN produktų mokymai su atstovais iš Ispanijos. INSTITUTE BCN kompanija estetinės medicinos, grožio ir estetikos specialistams puikiai žinoma visame pasaulyje, t. y. jos produkcija prekiaujama net 61 valstybėse arba 5 kontinentuose. Kompanija gamina aukščiausios rūšies mezoterapinius kokteilius,...
 • Lietuvių mokslininkai ieško vėžio įveikimo būdų

  Lietuvoje trečdalis piktybinių navikų vis dar nustatomi vėlyvųjų stadijų, kai nebeįmanoma visiškai pasveikti. Kaip kuo anksčiau diagnozuoti vėžį ir parinkti optimalų gydymą? Pagrindinė proveržio sąlyga – diegti šiuolaikines vaizdinimo, molekulinės diagnostikos technologijas. Prof. Feliksas Jankevičius ir prof. Sonata Jarmalaitė Lietuvos mokslo premijų konkursui pateikė mokslinių darbų...
 • TECAR veido masažo privalumai

  Pagrindinis visų masažų tikslas – nuimti įtampą, padėti atsipalaiduoti kūnui, stimuliuoti kraujotaką ir limfotaką. Norime to ar ne, visos mūsų įtampos tiesiog atsispindi veide. Stresai gimdo sveikatos negalavimus, pavyzdžiui, jei aukštas kraujo spaudimas, veido paviršiuje matysis išsiplėtę kapiliarai. Veido masažų poveikis įvairus – vieni yra skirti...
 • Kaip įveikti menopauzės periodą: padės natūralūs produktai

  Lytiniai hormonai – estrogenai moters organizmui turi didelę reikšmę, kadangi šie veikia ne tik lytinės sistemos organus, tačiau ir visą organizmą. Atsiradus hormonų disbalansui moters gyvenimo kokybė gali itin suprastėti, o viso to priežastys ne visuomet tikslingai identifikuojamos. Kaip atpažinti estrogenų pusiausvyros sutrikimus ir kokių priemonių imtis, norint atstatyti jų balansą,...