Viskas, ką turite žinoti apie proktitą ir jo gydymą

June 29th, 2023
Viskas, ką turite žinoti apie proktitą ir jo gydymą

Radiacinis proktitas arba spindulinė proktopatija yra būklė, kuriai būdingas tiesiosios žarnos pažeidimas po rentgeno ar kitos jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio. Radiacinė proktopatija gali pasireikšti kaip ūmus uždegimas, vadinamas „ūminiu spinduliniu proktitu“ (su juo susijęs spindulinis kolitas) arba su lėtiniais pokyčiais, kuriems būdingos su spinduliuote susijusios kraujagyslių ektazijos (RAVE) ir lėtinė spindulinė proktopatija.

Radiacinis proktitas dažniausiai atsiranda po spindulinio gydymo dėl vėžio dubens srityje, pavyzdžiui, gimdos kaklelio vėžio, prostatos vėžio, šlapimo pūslės vėžio ir tiesiosios žarnos vėžio. RAVE ir lėtinė spindulinė proktopatija apima apatinę žarną, pirmiausia sigmoidinę gaubtinę ir tiesiąją žarną.

Proktitui būdingi simptomai

Ūminė spindulinė proktopatija dažnai sukelia dubens skausmą, viduriavimą ir norą tuštintis, nepaisant tenezmo. Gali atsirasti hematochezija ir išmatų nelaikymas, tačiau jie pasireiškia retai. Lėtinis spindulinis tiesiosios žarnos pažeidimas (>3 mėn.) gali sukelti kraujavimą iš tiesiosios žarnos, šlapimo nelaikymą arba tuštinimosi įpročių pasikeitimą. Sunkiais atvejais gali atsirasti striktūrų ar fistulių. Lėtinė spindulinė proktopatija gali pasireikšti vidutiniškai 8–12 mėnesių po spindulinės terapijos.

Kaip diagnozuojamas proktitas?

Jei įtariama lėtinė spindulinė proktopatija arba RAVE, būtina nuodugniai įvertinti simptomus. Vertinimas turėtų apimti alternatyvių proktito priežasčių, pvz., Clostridium difficile infekcijos (CDI), NVNU vartojimo ir kelionių istorijos, rizikos veiksnių įvertinimą. Simptomai, tokie kaip viduriavimas ir skausmingas tuštinimasis, turi būti sistemingai tiriami, o pagrindinės priežastys turi būti kruopščiai gydomos. Reikėtų apsvarstyti parazitinių infekcijų (amebiazės, giardiazės) ir lytiniu keliu plintančių infekcijų (Neisseria gonorrhoeae ir herpes simplex viruso) tyrimus. Spindulinio gydymo vieta yra svarbi, nes spinduliuotė, nukreipta į kitas kūno sritis, išskyrus dubenį (pvz., smegenis, krūtinę ir kt.), neturėtų versti baimintis dėl spindulinės proktopatijos.

Endoskopija yra pagrindinė tiesiosios žarnos radiacinės žalos diagnozavimo priemonė, kuriia pasitelkiama kolonoskopija arba sigmoidoskopija. RAVE paprastai atpažįstama pagal makroskopinius endoskopijos vaizdus, ​​kuriems būdingos kraujagyslių ektazijos. Gleivinės biopsija gali padėti atmesti alternatyvias proktito priežastis, tačiau tai nėra įprastas tyrimo būdas ir gali padidinti fistulių atsiradimo riziką. Telangiektazijos yra būdingos ir linkusios kraujuoti. Papildomi endoskopiniai radiniai gali būti blyškumas, edema ir gleivinės trapumas.

Proktito klasifikacija

Radiacinis proktitas gali pasireikšti praėjus kelioms savaitėms po gydymo, kartais – po kelių mėnesių ar metų:

 • Ūminis spindulinis proktitas – simptomai pasireiškia per pirmuosius 3 mėnesius po gydymo. Šie simptomai yra viduriavimas ir skubėjimas tuštintis.
 • Su spinduliuote susijusios kraujagyslių ektazijos (RAVE) ir lėtinė spinduliuotės proktopatija atsiranda praėjus 3–6 mėnesiams po pradinio gydymo. RAVE būdingas kraujavimas iš tiesiosios žarnos, lėtinis kraujo netekimas ir anemija. Sunkiais lėtinės spindulinės proktopatijos atvejais gali atsirasti fistulių ir susiaurėjimų, kurie yra reti.

Anorektalinis pažeidimas po vėžio gydymo: tiesiosios žarnos mukozitas

Gaubtinė ir tiesioji žarna dažniausiai paveikiama pilvo ir dubens spindulinės terapijos metu dėl jų anatominės padėties, kuri patenka į įvairių dubens vėžio formų spinduliuotės lauką. Tiesioginis spinduliuotės poveikis žarnyno gleivinei beveik kiekvienam pacientui gali sukelti ūminį virškinimo trakto pažeidimą. Jis pasireiškia deginančio skausmo pojūčiu, mėšlungiu pilvo srityje, tenezmu, kraujavimu, viduriavimu ir šlapimo nelaikymu.

Virškinimo trakto pažeidimas dėl spindulinės terapijos priklauso nuo radioterapijos tipo, į audinius patenkančios dozės, tiekimo būdo ir spinduliuotės energijos išsisklaidymo per audinius. Tiesiosios žarnos spinduliuotės pažeidimas siejamas su tiesiogine gleivines žala dėl radiacijos poveikio, kuriai būdingas uždegimas arba ląstelių mirtis.

Išorinės spindulinės terapijos metu jonizuojanti spinduliuotė patenka ir išeina iš organizmo, todėl paveikia ir naviką supančius sveikus audinius.

Radioterapija iš pradžių sukelia tokius gleivinės pokyčius kaip uždegimas arba ląstelių mirtis, tačiau ilgainiui nuolatinis citokinų aktyvavimas poodinėje membranoje sukelia lėtinius padarinius, tokius kaip progresuojanti išemija, fibrozė ir kamieninių ląstelių praradimas. Šie pokyčiai gali sukelti lėtinį virškinimo trakto fiziologinių funkcijų sutrikimą.

Ūminiai VT fiziologijos pokyčiai gali atsirasti bet kurioje virškinamojo trakto dalyje, kuriai taikoma spindulinė terapija, ir dėl to gali atsirasti klinikinių ar subklinikinių simptomų.

Ūminis spindulinis proktitas

Radiacinis proktitas yra spinduliuotės sukeltas tiesiosios žarnos gleivinės uždegimas; apibrėžiamas kaip uždegiminis tiesiosios žarnos gleivinės procesas, kuris atsiranda beveik iš karto po gydymo pradžios arba iki 3 mėnesių nuo radioterapijos pradžios. Ūminio spindulinio proktito simptomai yra deginantis skausmas, viduriavimas, pykinimas, mėšlungis pilvo srityje, tenezmas, gleivinės išskyros ir nedidelis kraujavimas.

Ūminis spindulinis proktitas būna edemiškas, rausvai raudonas ir gali būti išopėtas. Kolonoskopinė uždegiminės tiesiosios žarnos gleivinės biopsija dažniausiai nerekomenduojama dėl padidėjusios kraujavimo ir fistulių susidarymo rizikos. Ūminis spindulinis proktitas nedidina lėtinio spindulinio proktito rizikos ir paprastai praeina savaime, nutraukus spindulinę terapiją.

Ūminis spindulinis proktitas atsiranda dėl tiesiosios žarnos gleivinės ląstelių žūties ir yra aptinkamas storosios žarnos apatinėje 25 cm dalyje.

Chemoterapijos poveikis virškinimo traktui

Citotoksinės chemoterapijos preparatai turi tiesioginį poveikį virškinimo trakto gleivinei, nes chemoterapinio gydymo eigoje gali būti pažeidžiamas epitelis, sukeliamas uždegimas, edema, išopėjimas ir atrofija. Chemoterapija gali sukelti plonosios žarnos bakterijų peraugimą, tulžies rūgšties malabsorbciją ir kasos nepakankamumą. Be to, pacientai gali patirti nuolatinių lėtinių virškinimo trakto problemų su vidurių užkietėjimu, viduriavimu, vidurių pūtimu, pilvo pūtimu ir skausmu. Gleivinės, pogleivinės ir VT kamieninių ląstelių pažeidimo laipsnis gali turėti įtakos lėtinių problemų vystymuisi. Be to, chemoterapija padidina ne vėžinių audinių jautrumą radioterapijos pažeidimams.

VT radiacijos pažeidimo rizikos veiksniai yra šie:

 • Radiacijos metodai: gydymo apimtis, bendra dozė, frakcionavimo dozė ir tvarkaraštis.
 • Spinduliuotės dozė yra pagrindinis veiksnys, lemiantis ūminio ir vėlyvojo toksiškumo sveikam audiniui sunkumą.
 • Radiacijos dozė vienai procedūrai ir pakeisti procedūrų tvarkaraščiai yra svarbūs veiksniai, susiję su padidėjusia spinduliuotės toksiškumo žarnynui rizika.
 • Gydymo lauko dydis ir apšvitinto žarnyno tūris yra svarbūs veiksniai ir pagrindinis spinduliuotės toksiškumą lemiantis veiksnys.
 • Kombinuotas gydymo būdas: chirurgija ir kartu taikoma chemoterapija.
 • Chirurgija gali padidinti radiacijos toksiškumo riziką dėl anatominių pokyčių, kurie padidina žarnyno apšvitą.
 • Chemoterapijos derinimas su spinduliuote padidina ūminio toksiškumo žarnynui dažnį.
 • Gretutinės ligos: kraujagyslių ligos, jungiamojo audinio ligos, uždegiminė žarnyno liga, ŽIV.
 • Genetinis jautrumas: vieno nukleotido polimorfizmas, ataksija, telangiektazija.
 • Kalbant apie ūminį spindulinį enteritą, beveik visi pacientai patiria požymius ir simptomus.

Jungtinėje Karalystėje atliktame tyrime buvo pranešta, kad iki 20 % pacientų, kuriems buvo taikoma dubens organų radioterapija, buvo nustatytas lėtinis spindulinis enteritas. Sergamumui vėžiu ir toliau didėjant, galima daryti prielaidą, kad daugėja žmonių, kenčiančių nuo vėžio ir jo VT keliamų pasekmių. Apie virškinimo trakto simptomų paplitimą po chemoterapijos pranešta mažiau nei apie VT veiklos sutrikimų simptomų, sukeltų dubens radioterapijos, paplitimą. Kai kurie pacientai nepraneša apie GI simptomus, daugiausia dėl sumišimo arba įsitikinimo, kad nieko negalima padaryti.

„Mucosamin“ Rectal Gel – efektyvi priemonė proktito gydymui

„Mucosamin“ Rectal Gel yra medicininis prietaisas, kurio pagrindinė paskirtis – apsaugoti tiesiosios žarnos gleivinę. Tai mikroenemose esantis skystas gelis, sudarytas iš hialurono rūgšties – pagrindinės jungiamojo audinio sudedamosios dalies, ir amino rūgščių, kurios skatina kolageno formavimąsi. Kolagenas skatina tiesiosios žarnos gleivinės ir išangės kanalo gijimo procesus, taip pat mažina skausmą, kilusį dėl proktito, kuris atsiranda dėl radioterapijos / chemoterapijos, gydant dubens navikus.

„Mucosamin“ Rectal Gel suteikia apsauginį sluoksnį paraudusiai ar išpopėjusiai gleivinei, kuriai būdingas įvairaus intensyvumo deginantis skausmas, mažina skausmą ir deginimo pojūtį. Hialurono rūgštis ir amino rūgštys skatina kolageno ir epitelio regeneraciją bei visos gleivinės gijimą. Dėl patogios pakuotės gelis yra lengvai naudojamas tiesiosios žarnos gleivinės uždegimo gydymui ir gleivinės trofizmo stabdymui, siekiant išvengti ligos pasikartojimo ir atsiradimo.

New articles

 • Kaip efektyviai valdyti streso poveikį fizinei ir psichologinei sveikatai?

  Bene kiekvienas šiandieniniame pasaulyje susiduriame su stresu: ar vėluotumėte į svarbų susitikimą, ar gautumėte sudėtingesnę užduotį darbe nei įprastai, bet kokia stresinės situacijos keliama įtampa staiga gali tapti nepakeliama. Ne paslaptis, kad stresas gimdo neigiamas emocijas: nerimą, pyktį ar net agresiją. O stresas kartu su šiomis emocijomis žaloja mūsų kūną – dabar vis...
 • Aistros stiprinimas naudojant afrodiziakus – ką reikia žinoti?

  Intymiose sekso prekių parduotuvių prieigose, kur smalsumas susitinka su troškimu, senovinis afrodiziakų žavesys įgauna šiuolaikinį atspalvį. Šios stiprios medžiagos, garsėjančios savo gebėjimu sustiprinti malonumą ir pagilinti ryšį, atsidūrė pačiame erotinių tyrinėjimų centre. Nuo jausmingų valgomųjų produktų iki gaivinančių aliejų - šiandien siūloma afrodiziakų įvairovė viliojančiai žada...
 • Vasario 28-ta - Europos retųjų ligų diena

  Pasaulyje yra apie 700 retų ligų. Apie 400 milijonų žmonių visame pasaulyje kenčia nuo retų ligų. Rečiausios ligos pasaulyje: Mikropsija – regėjimo sutrikimas kai matomi daiktai atrodo mažesni nei yra iš tikrųjų. Kuru – Kuru yra smegenų liga, dėl antrojoje stadijoje pasireiškiančių juoko priepuolių dar žinoma kaip juoko liga. Užsienio akcento sindromas – Užsienio...
 • Žolelių triufeliai “CLEAN”

  Žolelių triufelis “CLEAN” sukurtas ne tik kovai prieš parazitus, bet ir prieš Candida albicans. Sąlygiškai patogeniškas Candida genties grybelis, daugiausia Candida albicans, gyvena odoje, lytiniuose organuose ir virškinamajame trakte. Kandidozė yra dažna mirtingumo priežastis, ypač tarp pacientų, kurių imunitetas susilpnėjęs, ir žmonių, gydomų intensyviosios terapijos...
 • Galvos skausmas. Ar tikrai verta kentėti?

  Turbūt šiandien sunkiai rastume žmogų, kurio nėra kamavęs galvos skausmas. Neretas skundžiasi įvairaus pobūdžio galvos skausmais, tačiau nusprendžia kentėti ar vartoja stiprius nuskausminamuosius. Apie galvos skausmus, jų priežastis ir pagalbą sprendžiant šią sveikatos problemą kalbamės su Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto slaugos katedros vedėja Jurgita Stankūniene. ...
 • Citrinų nauda sveikatai ir grožiui

  Citrinos yra ne tik maisto gamybai naudojamas malonų aromatą turintis vaisius, bet ir sveikatos bei grožio naudos lobynas. Citrinose gausu vitamino C, antioksidantų ir įvairių maistinių medžiagų. Dar viena gera žinia – ši vitaminų bomba lengvai prieinama: citrinų rasite kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje, todėl visada verta palyginti jų kainas. Įsigyti citrinų pigiau jums...
 • Jei vaikas skundžiasi pėdų skausmais – vertėtų pasikonsultuoti su specialistu

  Vos tik gimus vaikui, jo pėdutės auga ir keičia formą labai sparčiai, todėl atsiranda rizika pėdų deformacijai – skausmingai ir diskomfortą keliančiai problemai. Pėdos formavimuisi įtakos turi ir aplinkos veiksniai, ir genetika. Apie pirmuosius anatomiškai netaisyklingos pėdos požymius bei gydymą pasakoja „Gijos Klinikų“ specialistai. „Gijos Klinikų“...
 • Genetinių tyrimų vaidmuo vėlyvos motinystės eroje

  Nors daugelis moterų pripažįsta žinančios, jog perkopus 35 metų amžiaus ribą moterų vaisingumas ima mažėti, vėlyvos motinystės tendencijos išlieka sparčiai augančios. Gimdymo vėlesniame amžiuje priežastys gali būti įvairios: aktyvesnis moterų aukštojo mokslo, profesinės patirties ir finansinės nepriklausomybės siekimas, nepalankios santykių aplinkybės, įvairios ligos, pakartotiniai...
 • Į „Gijos Klinikas“ atvyksta ir iš užsienio – pasitiki medikų profesionalumu ir paslaugų kokybe

  Solidi patirtis ir veržlumas naujovėms Gydytojų konsultacijos, tyrimai ir diagnostika, profilaktiniai patikrinimai, o, prireikus, operacijos bei reabilitacija – tokį platų paslaugų pasirinkimą pacientams siūlo Kaune įsikūrusios „Gijos Klinikos“. Pagalbos ir patarimų į profesionalius medikus kreipiasi žmonės ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš Didžiosios Britanijos,...
 • Alergijos žiemą: kada kreiptis į alergologą?

  Žiemos metas nepalankus odai: ji išsausėja, ima šerpetoti, parausta, atsiranda kitų sudirgimo požymių. Paprastai dėl to kaltiname temperatūrų kontrastą – šaltą, žvarbų orą lauke ir pernelyg šiltą, sausą patalpose. Laukiame pavasario ir tikimės, kad savijauta pagerės savaime. Tačiau jei taip pasireiškė alergija, šie simptomai gali dar labiau sustiprėti, pabloginti gyvenimo kokybę,...
 • Super maistas! Greitas planas pavasariui!

  Artėjant PAVASARIUI, dažnas iš mūsų jaučiamės pavargę fiziškai ar emociškai, nepatenkinti odos ar plaukų kokybe. Ir tai nenuostabu, juk ilgą periodą gyvename be saulės, valgome prėską maistą ar dirbtinai nokintus vaisius ir daržoves, gyvename dirbtinai šildomose patalpose, o ir dažnas dar nevartojame tinkamo kiekio vandens….tad suskubkime pagerinti savo organizmo ir odos būklę ir...
 • TLK protezavimo galimybės: kiekvienai šypsenai atspindėti gyvenimo džiaugsmą

  Protezavimo paslaugos yra esminis žingsnis siekiant atkurti ne tik dantų funkcionalumą, bet ir paciento pasitikėjimą savimi ir gyvenimo kokybę. Dantų trūkumas gali turėti didelį poveikį ne tik estetinei išvaizdai, bet ir bendrajai sveikatai, sukeliant skausmą, sunkumus valgant ir net pažeidžiant psichologinę gerovę. Šiandien norime pasidalinti svarbia informacija dėl protezavimo galimybių,...
 • Natūraliai atrodančios, sveikos ir putlios lūpos. Kaip tokias turėti?

  Lūpų grožis yra glaudžiai susijęs su individualumu, kiekvienas žmogus turi unikalias lūpas. Lūpų odos priežiūra, įskaitant drėkinimą ir apsaugą nuo saulės bei kitų žalingų aplinkos veiksnių, yra būtina kūno priežiūros dalis, siekiant išlaikyti jų natūralų grožį ir drėgmę. Žinoma, neretai pasitaiko, kad vien tik namuose naudojamų lūpų balzamų ir kitų priemonių neužtenka, kad palaikyti gerą lūpų...
 • Kodėl dantys dyla?

  Bevartant senus nuotraukų albumus dažnai galima pastebėti, kad bėgant metams plati šypsena keičiasi: atsiranda dantų formos ar spalvos pakitimai, pakinta veido profilis. Dažniausiai - tai yra dantų nudilimo pasekmė, lemianti anatominius ir estetinius dantų, šypsenos ir bendro veido profilio pokyčius. Dažnai sulaukiamas klausimas odontologo kabinete: ,,Kodėl dantys dyla?" Su...
 • „All-on-4®“ protezavimas - viso žandikaulio atkūrimas su mažiau skausmo?

  Netekus visų dantų kyla klausimas, kaip geriausia juos atkurti? Anksčiau dauguma pacientų rinkdavosi tradicinius išimamus dantų protezus, tačiau, galima teigti, kad šiandien geriausias sprendimo būdas yra „All-on-4®“ protezavimas ant implantų. Visgi, dalis pacientų vengia dantų atkūrimo implantais, dėl baimių. Šiame straipsnyje, implantologijos klinikos...
 • Vaikų pėdų deformacijos: sukimasis į vidų

  Pirmieji gyvenimo metai kupini naujos pradžios, šliaužiojimo, bandantis atsistoti ir galiausiai ėjimo. Stebime, kaip vaikas žengia pirmuosius žingsnius, gali būti ir įdomu, ir neramu. Pirmieji žingsniai kiekvienam vaikui gali atrodyti skirtingai. Stebėdami, kaip vaikai tyrinėja pasaulį ant kojų, galite pastebėti, kad jų pirštai nukreipti į vidų arba į išorę. Ar kada nors pastebėjote,...
 • CBD kanapių aliejaus nauda miegui

  Miegas yra labai svarbus mūsų organizmui, todėl labai dažnai žmonės, kurie susiduria su miego sutrikimais, jaučiasi blogai, juos ima kankinti ir kitos problemos. CBD kanapių aliejaus nauda miegui vertinama žmonių, kuriuos kankina miego sutrikimai. Kodėl mums taip svarbu kokybiškas miegas ir kaip jį pagerinti natūraliais būdais? Kodėl mums svarbus kokybiškas miegas? Miegas yra labai...
 • Klinika „Sveika oda’’ - visų odos problemų sprendimas vienoje vietoje

  Teisingai sakoma, kad oda yra viso organizmo veidrodis. Sveika oda spinduliuoja vidinį ir išorinį žmogaus grožį bei harmoniją. Vis tik daugelis mūsų nors kartą gyvenime susidūrėme su mažesnėmis ar didesnėmis odos problemomis. Klinika „Sveika oda’’ – specializuota odos ligų ir estetinės medicinos klinika. Joje dirba patyrę dermatologai ir plastinės chirurgijos...
 • Nematomas dantų tiesinimas kapomis: ką būtina žinoti ruošiantis gydymui?

  Kreivi, susigrūdę dantys, netaisyklingas sąkandis yra problema, su kuria susiduria daugiau nei 70 proc. lietuvių. Tai ne tik estetinis iššūkis. Dėl netaisyklingos dantų padėties, sunkiau pasirūpinti burnos higiena. Išauga dantų ėduonies, dantenų ligų, žandikaulio problemų rizika. Nemažai žmonių nori koreguoti netaisyklingą dantų padėtį ar sąkandį, tačiau vengia pastebimų metalinių breketų....
 • Kovas – endometriozės mėnuo

  Sveika moteris – laiminga moteris Endometriozė – lėtinė ir dažna vaisingo moters amžiaus liga. Ši liga gali iššaukti aibę savijautą sekinančių ar net skausmingų simptomų, tokių kaip gausios ar nereguliarios mėnesinės, skausmas sekso metu arba po jo, stiprūs spazminiai žarnyno ir pilvo skausmai, sutrikusi peristaltika, silpnumas, nuovargis, nervingumas ir kt. Endometriozė...
 • Vasario 29 d. Retų ligų diena

  Reguliarūs apsilankymai pas gydytojus garantuoja greitesnę ligų diagnozę Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Europoje retoms ligoms priskiriamos tos ligos, kuriomis suserga mažiau nei 1 žmogus iš 2000, o taip pat kai kurios retos įvežtinės ligos - jomis užsikrečiama keliaujant. Statistikos duomenys akcentuoja, jog šiuo metu žinoma apie 6–8 tūkst. retų ligų (80 proc....
 • Vasario 13 d. Tarptautinė prezervatyvo diena

  Prezervatyvų pakelį visada kišenėje turėk ar jį į rankinę įsidėk! Vasario 13-oji – Tarptautinė prezervatyvo diena. Pirmoji žinomiausiai kontracepcijos priemonei skirta diena buvo paskelbta 2009-aisiais, vadinasi šiemet ji minima jau penkioliktąjį kartą. Neatsitiktinai Sargio šventei pasirinkta būtent ši diena – juk rytoj visų įsimylėjėlių jausmus budins Valentinas, juk rytoj...
 • Atvejai, kada galima rinktis masažą Vilniuje

  Kiekvienas suranda skirtingą būdą, kaip galima pabėgti nuo rutinos, atsipalaiduoti ar tiesiog gerai praleisti laiką. Galime garantuoti, kad labai dažnas pasirinkimas gali būti tas, kad yra pasirenkamas masažas. Tad jeigu jį mėgstate ir jūs, šis straipsnis yra kaip tik jums, nes nurodysime kelis atvejus, kada masažas vilniuje gali būti pasirenkamas. Atsipalaidavimui Verta pripažinti, kad...
 • Kas yra ginekologas, kokias ligas jis gydo ir kaip vyksta ginekologinė apžiūra?

  Ginekologas, arba moterų daktaras, – vienas iš tų gydytojų, kuris rūpinasi moters sveikata kone visą jos gyvenimą – nuo ankstyvos paauglystės iki senatvės. Apie tai, kokias ligas ir sutrikimus gydo gydytojai akušeriai ginekologai, kaip tinkamai pasiruošti ginekologo apžiūrai ir kuo akušerija skiriasi nuo ginekologijos, plačiau pasakoja medicinos diagnostikos ir gydymo centro...
 • Vaikų neurologiniai sutrikimai: Kaip ergoterapija ir reabilitacijos centras gali pakeisti situaciją

  Vaikų neurologiniai sutrikimai kelia unikalių iššūkių, kurie turi įtakos ne tik mažiesiems pacientams, bet ir jų šeimoms. Šios ligos gali turėti didelės įtakos vaiko vystymuisi, mokymuisi ir kasdieniam funkcionavimui. Tarp šių iššūkių ergoterapija tampa vilties spindulėliu, siūlančiu specializuotą pagalbą, kuri gali gerokai pagerinti šių jaunų žmonių gyvenimą. Šiame straipsnyje nagrinėjamas...
 • Kaip oro sausintuvas stiprina žmonių sveikatą

  Ar kada nors pastebėjote, kad dėl didelės drėgmės galite jaustis nejaukiai ir tai gali paveikti jūsų sveikatą? Tas lipnus, sunkus oras ne tik vargina, bet ir gali skatinti tokių alergenų, kaip pelėsis ir grybelis, kurie klesti drėgnoje aplinkoje, atsiradimą. Oro sausintuvas gali būti jūsų neskelbiamas didvyris, tyliai dirbantis ir saugantis jūsų sveikatą, palaikydamas optimalų drėgmės lygį...
 • Mitų griovimas: tiesa apie dantų implantaciją

  Šiuolaikinės odontologijos srityje dantų implantai daugeliui tapo vilties švyturiu. Tačiau, nepaisant augančio populiarumo ir įrodytos sėkmės, apie dantų implantaciją yra daug klaidingų įsitikinimų. Atėjo laikas demistifikuoti šią gyvenimą keičiančią procedūrą ir atskleisti už mitų slypinčią tiesą. 1 mitas: dantų implantai yra skausmingi Viena dažniausių baimių, susijusių su dantų...
 • Imuninės sistemos stiprinimas – procesas, kuris turi tęstis ištisus metus

  Stipri imuninė sistema – puikios savijautos ir geros sveikatos pagrindas. Nors imuninės sistemos stiprinimu daugelis žmonių susirūpina tik šaltuoju metų laiku, tačiau reikėtų nepamiršti, kad imuniteto stiprinimas turėtų būti nuolatinis, niekada nenutrūkstantis procesas. Žinoma, šiltuoju metų laiku, imuninės sistemos priežiūra yra lengvesnė. Vasarą valgome daugiau daržovių, uogų...
 • Kenčiantiems nugaros ir sąnarių skausmus – naujas metodas Lietuvoje: tokių treniruoklių kitur nerasite

  Sąnarių, nugaros skausmai, netaisyklinga laikysena – šiuolaikinio žmogaus problemos, kurias sukelia pasyvus gyvenimo būdas ir traumos. Vienas iš būdų, kaip tą spręsti, yra kineziterapija – pradėję atlikti ja laiku, galėsite atsikratyti ilgalaikio skausmo be vaistų ir operacijų. Vilniuje duris atvėrė naujas kineziterapijos klubas „Paupio Kinezioteka“. Čia siūloma ne tik...
 • Ką parodo tirotropinas (TTH, TSH) – vienas svarbiausių skydliaukės funkcijos rodiklių?

  Ką parodo tirotropinas (TTH, TSH) – vienas svarbiausių skydliaukės funkcijos rodiklių? Vienas svarbiausių skydliaukės funkcijos rodiklių yra hormonas tirotropinas (TSH/TTH). Jis gaminamas hipofizėje – galvos smegenyse esančioje liaukoje. Tirotropino padidėjimas arba sumažėjimas gali signalizuoti apie įvairias ligas. Kuo svarbi skydliaukė ir kaip veikia jos hormonai, kada...
 • Kelio sąnario skausmai

  Kelio sąnarys yra vienas sudėtingiausių sąnarių, kadangi yra daugiaašis ir norit kuo labiau sumažinti devėjimosi pasekmes reikia rūpintis savo kelių sveikata. Norint išvengti galimų komplikacijų, labai svarbu suprasti kelio skausmo priežastis, simptomus ir laiku kreiptis pagalbos į kineziterapeutą ar sveikatos specialistą. Tiksli diskomforto ar skausmo vieta, gali padėti nustatyti galimą jo...
 • (Ne)normalu nekęsti Valentino dienos

  „Mes gimstame, gyvename ir mirštame vieniši. Tik meilė ir draugystė padeda bent akimirkai sukurti iliuziją, jog esame ne vieni”. Orson Welles Ši vieno didžiausių ir įtakingiausių visų laikų amerikiečių kino kūrėjų frazė tampa itin aktuali artėjant Šv.Valentino dienai. Tačiau tikrai toli gražu ne visi pasitinka ją džiugiomis nuotaikomis. Tai diena, kuomet labiau nei bet kada...
 • Nauja priemonė kovai su plaučių uždegimu – dantų šepetėlis

  Amerikos medikų asociacijos (JAMA Internal Medicine) žurnale publikuotas Harvardo universiteto Medicinos fakulteto Brighamo ir moterų ligoninės meta tyrimas rodo, kad tinkamas nuolatinis burnos higienos prisilaikymas tarp ligoninės pacientų mažina tikimybę susirgti plaučių uždegimu bei kitomis neretai ligoninėje pasigaunamomis ligomis. Minėta publikacija apibendrino penkiolika...
 • Viso kūno masažas – geriausias būdas atsipalaiduoti

  Verta pripažinti, kad yra pačių įvairiausių būdų, kaip galima atsipalaiduoti. Kai kuriems užtenka ramiai pasivaikščioti, kitiems užtenka pagulėti su knyga rankoje, o dar kiti noriai mėgaujasi masažais. Masažai gali būti pakankamai įvairūs, jie gali apimti tam tikras kūno dalis, tačiau vienas iš pačių geriausių pasirinkimų yra viso kūno masažas. Jeigu jį atlieka tikrai geras specialistas, tai...
 • Su elektroepiliacija EPIL salone pašalinsite visų spalvų plaukus

  Ar esate pavargę nuo nuolatinio plaukelių šalinimo ir niekada nesibaigiančios kovos su nepageidaujamais plaukais? Ar svajojate apie lygią, švelnią odą be jokių pastangų? EPIL depiliacijos centras yra čia, kad padėtų jums paversti šią svajonę realybe. Pasinaudokite proga atsikratyti bet kokios spalvos plaukelių visam laikui, naudojant pažangią elektroepiliacijos technologiją. ...
 • Kaip išsaugoti veido odą sveiką ir spindinčią šaltuoju metų laiku?

  Atėjus šaltesnėms dienoms, mūsų oda tampa jautresnė tokioms problemoms kaip sausumas, šiurkštumas ar sudirgimas. Tačiau nereikia atsisakyti gražios ir sveikos veido odos rudenį ir žiemą. Toliau straipsnyje pateiksime patarimus, kurie padės jums pasirūpinti oda, kai orai tampa vis vėsesni. 1. Svarbiausia - drėkinimas Vienas svarbiausių odos priežiūros žingsnių šaltuoju metų laiku -...
 • Laboratorinių tyrimų specifika: kaip jie atliekami ir ką parodo?

  Siekiant kuo tiksliau diagnozuoti ligas, vykdyti jų stebėjimą ir skirti tinkamą gydymą, laboratoriniai tyrimai yra nepamainomi. Net 70 proc. klinikinių sprendimų nustatant diagnozę priimama remiantis laboratorinių tyrimų rezultatais. Tačiau kokia bus tyrimų kokybė ir kiek tikslūs rezultatai, priklauso ir nuo to, kaip bus jiems pasiruošta. Tad ką būtina žinoti prieš atliekant laboratorinius...
 • MyShemen kosmetika – idealus pasirinkimas

  Išskirtinumas, efektyvumas ir ypač aukšta kokybė, tai Izraelio prekės ženklas „MyShemen“, apie kurį norime papasakoti ir įkvėpti pasitikėjimo bei džiaugsmo! Kanapių pagrindo kosmetika, tinkanti kiekvienam ir itin problematiškoms odoms. Produktų sudėtys natūralios ir saugios. „My Shemen“ – išvertus iš hebrajų kalbos – mano aliejus. Tai aliejų, kremų ir...
 • Geriausia dovana JAI ir JAM

  Malonumo masažo aliejus moterims Ilgesnio malonumo aliejus vyrams Prabangusis malonumo aliejus iš MyShemen pati geriausia dovana artimajai ar artimajam. Tai natūralus afrodiziakas, pažadinantis seksualinę energiją bei natūralią drėgmę. Aliejus 100% natūralios sudėties, veganiškas, praturtintas vitaminais A, C, E ir kitais natūraliais komponentais. Tai reiškia, kad produktas savyje turi...
 • 24 / 7 dirbantys veterinarai atsako: kas išduoda, kad augintiniui reikalinga skubi pagalba?

  Be augintinių daugelis neįsivaizduoja savo kasdienybės: jie padeda kovoti su stresu, pamiršti įtampą ir rūpesčius. Ne veltui teigiama, kad laiko leidimas su gyvūnu gerina emocinę ir fizinę būseną. Vis dėlto, rūpinimasis augintiniu apima ne tik džiaugsmingus momentus: tai apima ir atsakomybę už gyvūną, rūpinimąsi jo sveikata. Jeigu keturkojis sunegalavo, būtina nedelsiant kreiptis į...
 • Kokius tyrimus atlieka hematologas ir kada reikalinga gydytojo konsultacija?

  Turbūt retas kuris galėtų tiksliai pasakyti, kas yra gydytojas hematologas ir kokias ligas jis diagnozuoja. Tad kokius tyrimus atlieka gydytojas hematologas, kada būtina jo konsultacija ir kaip užsiregistruoti bei pasiruošti privačiai hematologo konsultacijai? Apie tai kalbamės su medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytoja hematologe Lina Aleškevičiene. Kas yra...
 • Kokias ligas gydo terapeutas ir kada turėtumėte į jį kreiptis?

  Sunegalavus, esant įvairiems sveikatos sutrikimams paprastai kreipiamės į savo šeimos gydytoją, dažnai pamiršdami, jog yra ir terapeutas (gr. therapeutēs – gydytojas, slaugytojas), dar vadinamas vidaus ligų gydytoju. Tačiau kaip žinoti, kokiais atvejais geriau kreiptis į terapeutą, kokias ligas jis diagnozuoja ir gydo bei kodėl jis vis dar painiojamas su šeimos gydytoju? Apie tai...
 • Kraujo ligų gydymo progresas – milžiniškas, tačiau pasveikus reikia išlikti budriems: koks kelias laukia paciento?

  Gydytojai hematologai turi priežasčių džiaugtis – galimybių išgydyti kraujo ligomis sergančius pacientus šiandien kur kas daugiau nei prieš keliasdešimt metų. „Pastarasis dešimtmetis hematologijoje – fantastiškas, ir kasmet atsiranda dar daugiau gydymo galimybių“, – sako gydytoja hematologė Rūta Semaškevičienė. Vis dėlto iki pasveikimo ligoniams kartais tenka...
 • Šventės turėtų atnešti džiaugsmą, bet dažnai nutinka priešingai: psichoterapeutas turi 2 esminius patarimus

  Laukiate ar ne, didžiosios žiemos šventės ateis, o kokios jos bus, priklausys tik nuo jūsų. Neretai šventes siejame su stresu ir chaosu, tačiau medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila“ gydytojas psichiatras-psichoterapeuteas Erikas Stankūnas pateikia du patarimus, kaip sulaukti Kalėdų nepavargus, ir kaip atšvęsti jas, kad pajustume tikrąjį džiaugsmą. Gydytojas...
 • Vargina kulnų pentinai? Sužinokite, kaip galite sau padėti

  Vargina kulnų pentinai? Sužinokite, kaip galite sau padėti Jei vos tik atsikėlę iš lovos pajuntate skausmą kulnų srityse, tikėtina, kad taip yra dėl susiformavusių kulnų pentinų. Tai – viena dažniausių kulnų skausmus sukeliančių patologijų: statistika rodo, kad maždaug dešimtadalis viso pasaulio žmonių yra patyrę šiuos skausmus. Plantarinis fascitas, liaudiškai vadinamas kulnų...
 • Stangresnė veido ir kūno oda su HIFU procedūra

  Stangresnė veido ir kūno oda su HIFU procedūra Ne paslaptis, jog šiuo metu įvairiausių estetinių medicinos procedūrų – itin gausu. Vienų procedūrų dėka atsisveikinama su nepageidaujamomis raukšlėmis, kitų – mėgaujamasi skaistesne veido oda, dar kitos procedūros skirtos kūno linijų dailinimui. Tačiau ar jau teko girdėti apie HIFU? Jei ne, tuomet būtina susipažinti su šią...
 • Akių patikra – ką reikia žinoti?

  Akių patikra – ką reikia žinoti? Geras regėjimas – dovana, kurią privalu vertinti ir saugoti. Ne veltui nuolat kalbama apie tai, kaip svarbu rūpintis savo akimis. Tik skiriant didelį dėmesį akių priežiūrai galima palaikyti gerą akių sveikatą, išvengti įvairių regėjimo sutrikimų bei pavojingų akių ligų. Vienas geriausių būdų pasirūpinti savo akimis – akių patikra. Tačiau...
 • Gruodžio 27 d. Tarptautinė pasirengimo epidemijoms diena

  Pandemija – didelio masto epidemija, galinti paveikti ne tik vieną lokalų regioną, bet ir pasiekti kaimynines šalis ar net išsiplėsti kituose žemynuose. Pandemijai būdingas labai didelis atvejų skaičius – gali viršyti net ne vieną milijoną, jos trukmė apima laiko intervalą nuo vienerių iki dešimties metų. Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje pažymima, jog siekiant...
 • Namų vaistinėlė šaltuoju sezonu: pasirūpinkite vitaminais, maisto papildais ir vaistais

  Saulės trūkumas, žvarbūs vėjai, drėgmė, temperatūrų kaita, pilkas dangus – mūsų šalyje šaltasis sezonas tikrai nėra įkvepiantis. Visai nesinori kišti nosies iš namų. Vis dėlto, tai neišvengiama. Darbai, įvairūs susitikimai, apsipirkimai, renginiai, sportas – net ir blogiausiu oru tenka lipti per save ir namus iškeisti į viešąsias erdves. O jose... Gausu įvairiausių virusų ir...
 • Kaip važiavimas dviračiu stiprina sveikatą?

  Ar žinojote, kad dviračio pedalų sukimasis gali būti ne tik smagus, bet ir itin naudingas jūsų sveikatai? Važiavimas dviračiu yra viena iš efektyviausių būdų stiprinti širdį ir plaučius, mažinti stresą bei pagerinti bendrą savijautą. Nauda sveikata Reguliarus dviračių minėjimas yra puikus būdas palaikyti ir stiprinti jūsų fizinę sveikatą. Kalbant apie širdies sveikatą, važiavimas...