Pagal temą

Andere mit Medizin verbundene TätigkeitFonds und gesellschaftliche Organisationen, Gemeinschaften, Assoziationen, ÄmterSchul- und LehranstaltenWaren für Schwangeren, Babys und KinderApotheken, Pharmazeutische Industrie-UnternehmenApothekenErgänzungsmittel, VitamineHeilkräuterMedikamente, medizinische StoffeMedizinische Anlagen, MaterialienAusstattung für Behinderte, Rehabilitation und Pflege, orthopädische GeräteDentalausrüstung, materialDesinfektionsmittel, Ausrüstung, DesinfektionHörgeräteHygieneartikelMedizinische Matratzenmedizinische Bekleidung, SchuheMedizinische und sonstige Ausrüstung, Instrumente, MittelOptikMedizinische UntersuchungenInstrumentalstudiumMedizinische Untersuchungen, LaborsOptik, AugenärzteOphthalmologen, AugenärztenOptikPrivate HeilanstaltenAllergologen, ImmunologenChirurgenDermatologen/VenerologenDermatologenDiätologenEndokrinologenFachärzte für Kinderheilkunde, PädiaterFamilienärzteFußpflege, PodologenGastroenterologenGeburtshelfer, GynäkologenGefäßchirurgenGeneticsGeriater, GerontologenImpfenImplantation von Zähnen, ZahnimplantateInfektiologenInstrumentalstudiumInternist, TherapeutenKardiologenKinderzahnärztekosmetische DermatologieLaserchirurgieLogopädenMammologenManuelle Therapie, OsteopathenMasagen, Kineziotherapie, PhysiotherapieMedizinische Untersuchungen, LaborsNatürliche MedizinNeurologenNeurochirurgenOdontologenOhren-, Nasen-, HalsärzteOnkologenOphthalmologen, AugenärztenOrthopäden, TraumatologenPflege, Krankenpflegeplastische und rekonstruktive Chrirurgieprivate HeilzentrenProktologenProthesenproduktionPsychologen, Psychiater, PsychotherapeutenPulmonologenRheumatologenSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizinästhetische MedizinToxikologen, NarkologenUrologen, Andrologen, NephrologenVorbeugende GesundheitskontrollenSchönheit und WohlbefindenAusrüstung für Schönheitssalons , SPAgesunde NahrungKosmetologieKosmetikSchönheitssalonsSPA ZentrenSportklubs, BehandlungszentrenZahnheilkundeDentalausrüstung, materialImplantation von Zähnen, ZahnimplantateKieferorthopädenKinderzahnärzteOdontologenProthesenproduktionÖffentliche Kureinrichtungendie erste ärztliche HilfeAmbulanzen, MedizinpunkteKrankenkassen, ÄmterPflegehausPflege, KrankenpflegePolikliniken, Zentren für primäre GesundheitsfürsorgeSanatorien, RehabilitationszenterSchmerzmedizin

VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė: pokyčiai vyksta, nors ir labai lėtai

18 Juni 2019

Visame pasaulyje birželio 17 – 23 dienomis minima Tarptautinė Inkontinencijos savaitė. Šių metų šūkių net keletas, jais kviečiama atkreipti dėmesį į svarbiausias problemas: prastą efektyvaus gydymo prieinamumą, pacientų ir slaugytojų nematomumą, vis augančius šio susirgimo mąstus. Lietuvoje Tarptautinės Inkontinencijos savaitės renginius devynerius metus organizuoja VšĮ Inkocentras.

„Ši savaitė skirta tiems, kurie dažniausiai yra nematomi – šlapimą ir išmatas nelaikantys žmonės izoliuojasi nuo visuomenės, su jais neretai kontaktuoja tik jų artimieji ir slaugytojai. Artimųjų psichologinė ir fizinė sveikata – nematomas reiškinys, kuriam niekas neskiria jokio dėmesio. O juk jie neretai dirba visą parą teikdami psichologinę paramą ir slaugos paslaugas. Gydymo įstaigose dirbančios slaugytojos taip pat vis dar išlieka nematomu personalu, jų darbas nėra deramai finansiškai įvertintas. Tad šią savaitę kviečiu pamatyti visus šiuos nematomus žmones, kalbėti apie jų problemas ir ieškoti būdų, kaip jų gyvenimą padaryti lengvesniu“, - sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

Ar yra gerų naujienų tiems 300 000 lietuvių, kurių gyvenimą pakoregavo šlapimo nelaikymas? Ar turite kuo pasidžiaugti?

Turime ir senesnių, ir naujesnių gerųjų naujienų. Iš senesnių – tai 2017 m. nutarimas pripažinti šlapimo nelaikymą liga, po metų pakeista slaugos priemonių kompensavimo tvarka ir galiausiai, naujausia naujiena – nauja šeimos gydytojo norma, kurioje jiems suteikiama teisė diagnozuoti šlapimo ir išmatų nelaikymą bei ligos laipsnį. Tai leis pacietams greičiau gauti jiems reikiamą pagalbą, nereikės konfliktuoti su šeimos gydytojais dėl to, kad jie duoda siuntimą pas urologą ar kitą trečio lygio mediką. Pacientams viskas tapo daug paprasčiau ir nors tai buvo galima daryti ir anksčiau, šeimos gydytojai vengdavo, žmonės reikalaudavo – kildavo daug konfliktų. O dabar tai jau teisiškai pagrįsta, parašyta ir visi žino, ką turi daryti.

Ankstesni nutarimai leidžia jau metus laiko visiems, turintiems šlapimo nelaikymo diagnozę ir nustatytą sunkumo laipsnį, gauti kompensuojamas šlapimą sugeriančias priemones.

Taip pat džiaugiuosi, kad esu išrinkta į Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) valdybą. Tas džiugina, nes galėsime tęsti mūsų pradėtus bendrus projektus, kurie skirti gerinti sergančiųjų šlapimo nelaikymu gyvenimo kokybę. Onkologine liga sergantiesiems šlapimo ar išmatų nelaikymas išsivysto kaip ligos simptomas, pasekmė ar taikyto gydymo komplikacija. Aš džiaugiuosi, kad organizacijoje POLA šlapimo nelaikymas nustojo būti tabu.

Ar jūsų statinėje medaus nėra šaukšto deguto?

Žinoma, yra. Pripažinus šlapimo nelaikymą liga, atsirado daugiau nemokamas slaugos priemones gaunančių žmonių, kurie anksčiau net ir turėdami akivaizdų sutrikimą tokios teisės neturėjo. Tačiau kompensuojamų priemonių kiekis, žinoma, nėra toks, kuris užtikrintų orų gyvenimą su šlapimo nelaikymu. Čia pirmas šaukštas deguto.

Antras – nors kompensavimo tvarka pasikeitė jau prieš metus, vis dar atsiranda žmonių, kurie tik dabar sužino, kad galėtų gauti receptą kompensuojamoms priemonėms įsigyti. Žmonių tiesiog nepasiekia informacija; kodėl taip nutinka, neturiu atsakymo. Galiu tik svarstyti, kad gal medikai per trumpą vizito laiką nespėja pasakyti, gal žmogus gyvena atokesnėje vietovėje, gal dėl to, kad ignoruoja šią ligą ir kurį laiką net pats sau nenori pripažinti, kad turi šlapimo nelaikymą...

Tikrai nemažas šaukštas deguto – visų procesų lėtumas. Darbo grupėje (ji įkurta Sveikatos apsaugos ministerijoje siekiant pagerinti turinčių šlapimo nelaikymą diagnostikos, gydymo ir priežiūros situaciją) dirbame labai našiai, tik gaila, kad ji susirenka retokai. Paskutinį kartą susirinkome kovo mėnesį ir tada svarstėme stomų priežiūros kabinetų steigimo idėją, aš būčiau linkusi juos vadinti inkokabinetais. Yra poreikis steigti tokius kabinetus, kuriuose pacientai galėtų būti konsultuojami inkontinencijos ir stomų priežiūros klausimais. Pradžioje tokie kabinetai galėtų atsirasti didžiuosiuose šalies miestuose. Iš pradžių nutarta įvertinus pacientų poreikius bei užsienio patirtį, pradėti rengti inkontinencijos kabinetuose teikiamos paslaugos aprašą.

Ar yra dalykų, kurie jums kelia stiprų nerimą?

Gegužės pabaigoje Sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešimą, kad Seimas pritarė jų siūlymui leisti teritorinėms ligonių kasoms sudaryti sutartis ne tik su vaistinėmis, bet ir su kitomis mažmeninės prekybos įmonėmis prekiauti medicinos pagalbos priemonėmis. Siūloma, kad ši naujovė įsigaliotų nuo 2020 m. liepos 1 d.

Iš vienos pusės, žmogui turėtų būti patogu, nes nuėjęs nusipirkti duonos į parduotuvę, ten jis ras dar ir jam reikiamų kompensuojamų medicinos priemonių. Iš kitos pusės, grėsmė yra didžiulė, kad ūkio subjektai (parduotuvės, degalinės), pajutę galimybę gauti pinigų iš valstybės, pradės vežti abejotinos kokybės priemones už mažą kainą. Užpildys rinką žemos kokybės prekėmis iš Kinijos ir Indijos, automatiškai bus sumažinta šių priemonių bazinė kompensuojama kaina. Žmonės pradžioje pirks, nes norės palyginti. Kai įsitikins, kad priemonės nekokybiškos, norės grįšti prie senų, įprastų priemonių, o už jas jau teks primokėti daugiau. Bazinė kaina jau bus sumažinta iki tų pigių nekokybiškų prekių. Nenoriu būti pranašu, bet, manau, kad bus ir grėsmingų pasekmių, nes kai tik pacientai puls naudoti pigias ir nekokybiškas priemones, padaugės pragulų ir iššutimų, o tai ženkliai padidins PSDF išlaidas.

Inkocentras kartu su keliomis pacientų organizacijomis išsiuntė raštą valdžios institucijoms, kuriame surašėme, kokių grėsmių sukels ši situacija. Valdžios institucijos galvoja, kad sumažės bazinė kaina, padidės konkurencija ir pacientams reikės mokėti mažiau. Taip tikrai nebus. Blogiausiai, kad šis sprendimas buvo priimtas visai nepasikalbėjus su pacientų organizacijomis, neišklausius žmonių nuomonės.

Neramina ir tai, kad mūsų entuziastingai išsikelti tikslai, kurie buvo suformuoti darbo grupės įsikūrimo pradžioje, vis dar neįgyvendinti, nes viskas vyksta labai lėtai. Tas lėtumas nepateisinamas.

Kokių turite ateities tikslų?

Artimiausias tikslas – vystyti inkokabinetų steigimo idėją ir remiantis užsienio šalių patirtimi rašyti paslaugos aprašą. Kai bus paslaugos aprašas, bus nustatytas įkainis, bus finansavimas iš Ligonių kasų ir tada galima įrengti po kabinetą didžiuosiuose miestuose. Idėja tikrai puiki – pacientas, turintis šlapimo nelaikymą ar stomą (tai reiškia, kad jam išvesta dirbtinė žarna ir išmatos bėga į išorę, į maišelį), tame kabinete gautų informaciją, kokios yra priemonės, kaip jas naudoti, kaip prižiūrėti aplink stomą esančią odą, kad ji neraustų ir nešlapiuotų, kaip užsidėti sauskelnes, kokie yra įklotai, ar jam/ jai labiau reikia įkloto ar sauskelnės, kaip apsivalyti, kaip apsiprausti ir t.t., ir pan.

Tiesiai iš palatos prieš išvykstant namo galima užsukti į tą kabinetą, kad jam/ jai sudėliotų taškus ant i, nes tai didžiulis gyvenimo pokytis, su tuo reikės gyventi daug metų, įveikiant nemažai psichologinių ir fiziologinių iššūkių.

Taip pat toliau dirbsime siekiant anksčiau užsibrėžtų tikslų, kad šlapimą nelaikantys asmenys gautų ne po vieną kompensuojamą šlapimą sugeriančią priemonę per parą, o po tris. Tokios yra Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijos ir mes norime, kad taip būtų ir mūsų šalyje.

Nauji straipsniai

 • Smegenų auglys - ką reikėtų žinoti?

  Smegenų auglys Smegenų auglys yra nenormalių ląstelių masė arba augimas jūsų smegenyse. Yra daugybė skirtingų smegenų navikų rūšių. Kai kurie smegenų navikai yra nevėžiniai (gerybiniai), o kai kurie smegenų navikai yra vėžiniai (piktybiniai). Smegenų navikai gali prasidėti jūsų smegenyse (pirminiai smegenų augliai) arba vėžys gali prasidėti kitose kūno vietose ir plisti į jūsų smegenis...
 • Moterų šlapimo nelaikymas – dažna, bet išsprendžiama problema

  Su nevalingu šlapimo tekėjimu, kitaip vadinamu šlapimo nelaikymu, vienaip ar kitaip susiduria dauguma moterų. Vienas vargina tik šiek tiek ir tik kartais, o kitoms tai tampa ypač sekinančia problema. Bijodamos patirti viešą gėdą, moterys neleidžia sau mėgautis įvairiomis veiklomis su šeima ir draugais, vengia lytinių santykių ir tyliai kenčia. „Gijos Klinikų“ akušerė ginekologė,...
 • Nėštumo ir gimdymo sąryšingumas su dubens dugno raumenimis (DDR)

  Nėštumas ir gimdymas ypač susiję su dubens dugno raumenų būkle (DDR) – pastarųjų funkcionalumas vienareikšmiškai teigiamai veikia nėščiosios ar jau pagimdžiusios moters organizmą. Treniruoti DDR išties padeda daugeliu atvejų: neleidžia persitemti raumenims, mažina skausmus ir kt. Tačiau yra ir atvirkštinis poveikis, kuomet nėštumas, o ypač gimdymas, dubens dugno raumenims tampa...
 • Viskas apie baltymus ir jų pasisavinimą

  Dažnas sportininkas sako, kad gražus kūnas formuojamas ne sporto salėje, o virtuvėje ir pabrėžia baltymų svarbą mūsų mityboje. Baltymai – pagrindinė kūno statybinė medžiaga, sudaranti didžiąją dalį vidaus organų, raumenų, sausgyslių struktūros, jų yra kiekvienoje žmogaus kūno ląstelėje. Pakankamas jų kiekis svarbus ne tik norint turėti gražų bei sveiką kūną, bet ir sveiką odą, plaukus,...
 • Patarimai, kurie padės išvengti pragulų neaktyviems ligoniams

  Nuolatinės slaugos poreikis yra vis didesnis, kadangi visuomenė sensta, tad natūralu, kad reikalinga vis intensyvesnė pagalba senyvo amžiaus žmonių priežiūrai. Tiesa, pagalba apima ne tik žmogiškuosius išteklius, tačiau taip pat ir specialią įrangą, kuri įprastus slaugos darbus padeda atlikti kur kas greičiau ir paprasčiau, galiausiai, padeda žmogui geriau jaustis. Labiausiai nuo pragulų...
 • „BREDENT“ dantų implantai – sekant gamtos pavyzdžiu

  Gražūs dantys suteikia pasitikėjimo, tačiau dantis galima prarasti bet kuriuo gyvenimo etapu - jaunam žmogui tai gali nutikti po traumų, dalinis ar visiškas dantų netekimas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Dantų implantacija - moderniausias prarastų dantų atkūrimo būdas, artimiausias natūraliems dantims, padedantis atstatyti kramtymo ir estetinę dantų funkcijas, stabdantis žandikaulio kaulo...
 • Odos būklės atstatymas vasarą

  PRP – kraujo plazmos injekcijos sveikatai ir grožiui PRP – tai trombocitais praturtinta kraujo plazma. Ji ypatingai veiksimnga norint pradėti regeneracinius procesus tiek plaukų augimo zonose, tiek veide ar kūne. Efektyviai skatinamas augimo faktorių veikimas. Naujų ląstelių augimas, odos sluoksnio atsinaujinimas. PRP procedūra - jos metu iš paciento paimamas nedidelis kiekis...
 • Charizmatiškosios TV laidų vedėjos Dalios Belickaitės laukia kelio operacija

  Ketvirtadienio rytą laidų vedėjai bei krepšininkei Daliai Belickaitei buvo atlikta minimaliai invazinė artroskopinė kelio raiščių operacija. Moters sveikatos sąskaitoje – jau ne pirmoji tokia operacija. Ši kryžminių raiščių operacija D. Belickaitei – ketvirta. Šį kartą sportininkei plyšo kairės kojos priekiniai kryžminiai raiščiai. „Buvo labai sunku suvokti, kaip galėjo...
 • Kordicepsas, baltoji arbata ir šalavijas - moters grožiui

  Ar žinojote, kad stebuklingasis kordicepsas nuostabiai puoselėja veido odą? Šalavijas yra tikras moters draugas, o UVB ir UVA – didžiausi grožio priešai. Todėl veido kremas PHYTOCODE pasitelkdamas šalavijo galias saugo moters odą nuo sendinančių ultravioletinių spindulių. Jam į pagalbą ateina stebuklingasis kordicepsas ir žalioji arbata. Ši trijulė yra tiesiog pertekusi...
 • Nepageidaujamus plaukelius lazeriu šalink net ir vasarą

  Pastaruoju metu tiek moterys tiek vyrai nepageidaujamų plaukelių šalinimui renkasi lazerį, kodėl šis metodas toks populiarus ir ką svarbu žinoti apie šią procedūrą pasakoja SUGIHARA klinikos gydytoja dermatologė Jurgina. Lazerio privalumai Plaukelių šalinimas lazeriu iš visų kitų depiliacijai skirtų procedūrų išsiskiria ilgalaikiu rezultatu, kurio labiausiai ir nori atvykę pacientai. Po...
 • Vaikų odontologas : kaip pasirinkti geriausią specialistą?

  Odontologijos klinikų, kuriose yra siūlomas vaikų dantų gydymas, šiandien galime rasti ne taip ir mažai, todėl turėsite galimybę pasirinkti tokį specialistą, kuris geriausiai atitiktų jūsų asmeninius poreikius. Visada yra siekiama, kad vaikų odontologas būtų ne tik puikus specialistas, bet taip pat mokėtų rasti bendrą kalbą net ir su pačiais didžiausiais užsispyrėliais. Jei odontologijos...
 • Dantų balinimas : ar natūralios priemonės visada yra geriausia išeitis?

  Dantys gali imti gelsti dėl įvairių priežasčių: tam turi įtakos rūkymas, dažančių maisto produktų vartojimas, amžius, ir t.t. Vis dėlto, šiandien turime iš tiesų nemažai galimybių, kurios leidžia kur kas ilgiau išlaikyti baltus dantis – jei pastebėtumėte spalvos pokyčius, dantų balinimas tikrai padės išspręsti šią problemą. Vis dėlto, kartais dvejojama, ar tikrai saugu rinktis odontologų...
 • Dantų protezavimas Šiauliuose: kokią galimybę pasirinkti?

  Dantys gali būti pažeidžiami dėl daugybės įvairių priežasčių: dantų ir dantenų ligų, patirtų traumų, įpročio griežti dantimis, ir t.t. Dantų plombavimas ne visada gali padėti atkurti dantų audinius, tad tokiais atvejais gali būti siūloma atlikti dantų protezavimą. Nors išgirdus tokį verdiktą pacientai kartais ima nuogąstauti, kad jie yra per jauni išimamiems protezas, tačiau šiandien dantų...
 • Burnos higiena Klaipėdoje: kodėl taip svarbu nepamiršti apsilankyti klinikoje?

  Tinkama dantų priežiūra yra svarbi kiekviename gyvenimo etape: tiek vaikystėje, tiek ir vyresniame amžiuje. Kiekvienam mūsų nuo pat vaikystės yra puikiai žinoma, kad dantis būtina valyti ryte ir vakare, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir reguliarių apsilankymų odontologijos klinikoje. Profesionalią burnos higieną patartina atlikti du ar bent vieną kartą per metus, nes tai padės užkirsti...
 • Sąnarių skausmas : kaip jį įveikti?

  Klaidinga manyti, kad sąnarių skausmas vargina vien tik vyresnio amžiaus žmones – šis sveikatos sutrikimas vis dažniau pasireiškia ir jauniems pacientams. Priežasčių, kodėl juntami šie skausmai, yra ne taip ir mažai: tai gali būti susiję su antsvoriu, patirtomis traumomis, dideliu fiziniu krūviu, ir t.t. Pajutus tokio pobūdžio skausmą neretai išsigąstama, ir ieškoma veiksmingų būdų,...