Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Sveikatos mokykla. Pamoka – dantys

2019 m. rugsėjo 16 d.

Šypsena mūsų gyvenimo kokybės, sveikatos, socialumo, vidinės būsenos identitetas ir pagrindinis įrankis visą tai užtikrinti. Itin svarbu suprasti dantų reikšmę mūsų organizmui ir gyvenimui. Ir čia nekalbame apie estetiškai išpuoselėtą šypseną, o apskritai galimybę nevaržomai šypsotis ir be diskomforto burnoje atlikti žmogui vieną svarbiausių kramtymo funkcijų. Tad kokių pamokų privalome išmokti ir kokias dar galime išmokti, kad mūsų „vartai į sveikatą“ netaptų negalavimų priežastimi?

Maži praradimai, didėlės pasekmės

Nors buvome mokyti ir mokome savo vaikus valyti ir prižiūrėti savo dantis, neretai nutinka, kad suvokiame per mažai tam dėmesio skyrę, kai jau būna per vėlu. Ir tas yra suprantama, tokie jau esame – pradedame vertinti didžiausią savo turtą – sveikatą, kuomet jis pradeda tapti nuostoliu. Todėl pirmoji pamoka – tai aptikti laiku. Praradus vieną ar kelis dantis, dažnai nesame linkę to pernelyg sureikšminti. Ypač jei tai nėra vienas priekinių dantų – anokia bėda, didelių pokyčių nejuntame ir pamirštame turį kažkokių problemų. Būtent čia prasideda procesai, kurių turime galimybę išvengti. Praradus vieną ar kelis dantis, atsiradus ertmėms dantų linijose, mūsų dantys pradeda judėti. Greta prarasto danties esantys sveiki dantys pasislenka, arba pakrypsta, o priešais esantys dantys išilgėja. Tokios dantų migracijos pasekmė – didesnė dantų trintis, dilimas ir pažeidžiamumas. Tokius dantis tampa vis sunkiau tinkamai nuvalyti nuo apnašų, todėl atsiranda didesnė tikimybė jų gedimui. Taigi įvyksta „kortų namelio“ principas – netekus vieno danties, laiko klausimas, kada nukentės ar iškris ir kiti.

Didžiausi pavojai – nejuntami

Vis dėlto gyvenime atsitinka taip, kad prarandame daugiau nei vieną ar kelis dantis. Įvairios traumos, patologijos ar kitų ligų pasekmės gali lemti, kad žmogus gali netekti didesnės eilės ar net viso žandikaulio dantų. Paprastai tokiais atvejais žmonės kreipiasi dėl dantų protezavimo. Ir tai yra teisingas sprendimas. Deja, jis nėra ilgalaikis. Taip yra dėl procesų, vykstančių žandikaulio kaule, kurių išimami dantų tiltai arba visų dantų protezai nesustabdo. Netekus danties kartu su jo šaknimi, žandikaulio kaulas praranda reikiamą apkrovą ir dėl to pamažu ima tirpti. Plonėjant bendantės dalies ar viso žandikaulio kaului, išimami dantų protezai gali pradėti klibėti, prastai laikytis, trinti dantenas, sudarydami ypatingą diskomfortą ar ne skausmą. Todėl juos nuolat reikia keisti, kas kainuoja laiko ir pinigų. Negana to, atrodo, kramtymo funkcijai atstatyti sukurti protezai, tampa atlieka daugiau estetinę funkciją, nes išimami dantų protezai lemia kramtymo funkcijos atstatymą vos iki 40 proc. Kietesni produktai kaip obuolys, riešutai, ar net mėsos kepsnys – tampa bene „neįkandami“. O ir skonis praktiškai nejuntamas, nes išimami protezai dengia visą gomurį.
Tad net suprotezavus dantis išimamomis dantų plokštelėmis ar jų tiltais pagrindinės problemos – žandikaulio kaulo nykimo nesustabdome. Trumpam atgautas komfortas ilgainiui tampa „tarnavimu“ dantų protezų priežiūrai, nuolatiniu galvojimu, ką sukramtyti pavyks, o ko ne, ir reguliarūs vizitai pas odontologą dėl tų pačių problemų.

Naujausios technologijos – ne rytojui

Tikriausiai didžiausius žmonijos pasiekimų šuolius pastebime technologijose – plokšti išmanūs televizoriai, vis nustebinantys telefonai ar automobiliai. Ir juos naudojame drąsiai. Tad kodėl pamirštame pasiekimus medicinoje? Ypač odontologija šiandieną yra pasiekusi neregėtų aukštumų. Šiandien moderniausias, patikimiausias ir ilgaamžiškiausias prarastų dantų atkūrimas yra ant dantų implantų.
Danties implantas – tai nedidelis titano sraigtelis, kuris yra itin biologiškai suderinamas su žmogaus organizmu. Jis yra įsriegiamas į žandikaulį, atstodamas atkuriamo danties šaknį ir taip sustabdo grėsmingą žandikaulio tirpimo procesą. Nes kaip nuosavas dantis – jį vėl „įdarbina“ suteikdamas atramos krūvį. Ant implanto yra tvirtinama kristalinio mineralo cirkonio oksido karūnėlė, kuri savo fizikinėmis savybėmis labiausiai artima žmogaus danties kaului. Tokiu būdu, galima visiškai atkurti visą danties struktūrą – nuo danties šaknies ir vainikėlio. Dar svarbiau, kad ant implantų galima atkurti tiek prarastus pavienius dantis, tiek jų eiles, ar net viso žandikaulio dantis. Per itin trumpą laiką. Toks dantų atkūrimo metodas atstato visus 100 proc. kramtymo funkcijos ir žmogui leidžia pilnai jausti maisto skonį, nes bet kokia protezų konstrukcija yra tvirtinama ant implantų, neuždengiant kitų burnos ertmių kaip gomurys. Žmogus implantų nejaučia ir dantys atrodo ir funkcionuoja it savi. Tinkamai prižiūrint, šie dantys tarnaus it savi ir visą gyvenimą.

Implantacijos metodų kompasas ir teisinga matematika

Kalbėdami apie dantų implantavimą, turėtume pastebėti, kad svarbu pasirinkti tinkamus dantų implantavimo metodus. Todėl svarbu atkreipti dėmesį į kelis aspektus: dantų implantų gamintojo patikimumą, gydymo dantų implantais laiką ir vizitų kiekį, bei teikiamomis garantijomis. Pakomentuoti navigaciją tarp pasiūlos paprašėme Vilniuje esančios klinikos „Dantų harmonija“, ilgametę patirtį turintį, implantuojantį gydytoją Marių Bučinską.
„Klinikoje išskirtinai dirbame su Nobel Biocare – pasaulyje pirmaujančia, aukščiausios klasės Švediškų dantų implantų gamintoja ir novatoriškiausių technologijų kūrėja. Ši kompanija gyvuoja nuo praeito amžiaus 5-ojo dešimtmečio ir investuoja daugybę laiko ir lėšų į dantų implantacijos mokslo vystymą visame pasaulyje. Būtent ši kompanija turi didžiausią sėkmės ir patikimumo rezultatą, bei konkurentų neturinčias technologijas.“ – teigia gyd. M. Bučinskas. Būtent šių technologijų dėka, gydymas dantų implantais yra trumpesnis net iki 3 kartų, lyginant su tradiciniais dantų implantavimo metodais. „Atkurti vieną, kelis, ar net visus žandikaulio dantis pakanka vos 3 mėnesių ir 2-4 vizitų į kliniką per šį laikotarpį. Taip taupomas ne tik laikas, bet ir pinigai. Šį procesą paspartina dar tai, kad klinikoje turime geriausią diagnostinę bazę ir galime itin tiksliai suplanuoti gydymo eigą, sudarius gydymo planą su fiksuota kaina. Taip pat turime nuosavą CAD / CAM dantų technikos laboratoriją, tad galime pasiūlyti visas paslaugas „po vienu stogu“, eliminuodami laukimo ar paciento siuntimo į kitas įstaigas būtinybes.“ – tęsė implantuojantis gydytojas. Profesionalo teigimu, minėtos kompanijos implantai bei technologijos, leidžia jiems prigyti prie žandikaulio itin greitai: implantas prie viršutinio žandikaulio prigyja per 3 mėnesius, o prie apatinio – per 2. Taip yra todėl, kad viršutinis žandikaulis patiria didesnį krūvį kramtant maistą. Paklausus, ar tuos 2 – 3 mėnesius teks būti be dantų, gydytojas šypteli: „Čia ir yra visas šios gydymo technologijos grožis: gydymas implantas susideda iš dviejų etapų – chirurginės dalies ir protezavimo (praėjus minėtam prigijimo laikotarpiui). Jau pirmojo gydymo etapo metu, įsriegus implantus, prie jų tvirtinami laikini dantys ir žmogus gali drąsiai valgyti ir šypsotis jau tą pačią dieną. Todėl nesvarbu, atkuriamas vienas, keli ar visi žandikaulio dantys – pacientas jau tą pačią dieną iš klinikos išvyks su dantimis.“ Taip pat svarbu paminėti, kad implantų gamintoja Nobel Biocare savo implantams suteikia viso gyvenimo garantiją, ir net nutikus trauminiam įvykiui, kompanija implantus pakeis nemokamai.
„Žmonės neretai daro vieną didelę klaidą - skaičiuoja, kad reikės tiek dantų implantų, kiek trūksta dantų. Iš tiesų, prarastus dantis galima atkurti tiltais ant implantų ar net atkurti visus žandikaulio dantis vos ant keturių implantų. Šis gydymo metodas vadinamas All-on-4 („visi ant keturių“ – iš angl. k.), kuomet į žandikaulį atraminėse pozicijose įsriegiami tik 4 implantai ir prie jų fiksuojama prisukamų visų žandikaulio dantų protezo konstrukcija.“ – komentavo implantuojantis gydytojas Marius Bučinskas.

Ekonomikos dėsniai galioja ir medicinoje

Išsiaiškinus sveikos ir ilgaamžės šypsenos atkūrimo naujausias technologijas, svarbu paminėti, kad dantų implantacijos pirminis ir pagrindinis tikslas – 100 proc. kramtymo funkcijos ir gyvenimo komforto atstatymas. Tai, kad procese galima pasiekti ir estetinių tikslų – tik privalumas.
Ne paslaptis, kad šis gydymo metodas yra brangesnis už tradicinį dantų atkūrimą išimamais protezais. Bet ar tikrai? Juk tai yra vienkartinė investicija. Investicija į save. Ne į daiktą, automobilį, o į savo sveikatą. Sveikatą, kuri ženkliai pagerėja tiek fiziškai įgalint maitintis pilnaverčiu racionu, gaunant visas reikalingas organizmui medžiagas natūraliai, tiek psichologiškai - nesibaiminant šypsotis ir socializuotis. Žmogus tampa žvalesnis ir darbingesnis, todėl investicija atsiperka daug greičiau, nei mažesnės, bet metai iš metų pastovios išlaidos išimamų protezų korekcijai, pergaminimui, priežiūrai ir kitais susirgimais, sąlygotais prastai sukramtomo maisto arba skurdaus raciono.
Atkūrus dantis ant implantų, atkuriama ne tik šypsena, bet gyvenimo kokybė, kurios nusipelnome visi.

Tomas Misonis

Nauji straipsniai

 • Dantų implantavimas: 5 dažniausiai užduodami klausimai

  Populiari, pažangi ir ilagaamžė investicija atkuriant prarastus dantis – taip odontologai vadina dantų implantavimą. Dantų implantai suteikia galimybę mėgautis puikia šypsena ir kramtyti maistą tarsi su savais dantimis. Jei dantų implantus tinkamai prižiūrėsite, jie tarnaus visą gyvenimą. Dantų implantavimas yra viena dažniausiai klinikoje „Dantų harmonija“ klinikoje...
 • Disbakteriozė – daugelio virškinimo problemų priežastis

  Šiais laikais vis daugiau žmonių skundžiasi virškinimo problemomis. Stresas, antibiotikų vartojimas arba mažai skaidulų turintis perdirbtas maistas įtakoja vidurių užkietėjimo problemą bei dirgliosios žarnos sindromą, kuomet vidurių užkietėjimą keičia viduriavimas. Daktaras Paul Clayton teigia, kad šių susirgimų padaugėjo nuo XX amžiaus šeštojo dešimtmečio. Jų paplitimas pasaulyje sudaro nuo...
 • Endodontinio gydymo priežastys ir negydomų dantų pasekmės

  Endodontinio gydymo pavadinimas yra kilęs iš graikų k. endo – viduje ir odont – dantis. Jei dantis pažeistas dėl rimtos traumos, nekokybiško gydymo, nekokybiško plombavimo ar ilgiau negydomo dantų ėduonies, esančioms burnoje bakterijoms atsiveria tiesus kelias į dantų šaknų kanalus. Kas vyksta, uždelsus gydymą, pasakoja Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ ilgametis...
 • Gripas didina infarkto riziką. Ką daryti?

  Geriau nelaukti, kol širdies sveikatą išbandys pavojinga infekcija. Pažangūs kraujo tyrimai padeda įvertinti rizikos laipsnį, o tuomet galima imtis kraujotakos sistemą stiprinančių priemonių. Nustatyta, kad susirgus ar ką tik persirgus gripu, bronchitu ar plaučių uždegimu daug kartų išauga infarkto ar insulto rizika. Tokios pavojingos kvėpavimo takų infekcijos sukelia uždegimą, kuris gali...
 • Kuo skiriasi botulino toksino ir hialurono rūgšties injekcijos?

  Pacientai dažnai neskiria, kada naudojamas botulino toksinas ir kada hialurono užpildai. Skirtumai tarp jų gali atrodyti ne visai aiškūs. Savo praktikoje visada stengiuosi paaiškinti savo pacientams „Botokso” ir odos užpildų savybes bei patariu, kas jiems tinka geriausiai. Botulino toksinas yra neurotoksinis baltymas, kurį produkuoja bei išskiria bakterijos (Clostridium...
 • Biopunktūrinė diagnostika – kas tai?

  Gydytojui-homeopatui kasdien tenka aiškinti daugelio organų reikšmę ir veikimo principus pacientams. Šiuolaikinis žmogus, kuris daug žino apie įvairius įrenginius, deja, be galo mažai nutuokia apie savo paties kūną – neretai net nekreipia dėmesio į akivaizdžius pakitimus – iškrypusią laikyseną ar per didelį pilvuką. Kas tie akupunktūriniai taškai? Žmogaus išorė byloja apie...
 • Keratokonusas – klastinga akių liga, šiandien sustabdoma moderniu metodu

  Būtų sunku pervertinti regėjimo svarbą žmogaus gyvenime. Nenuostabu, kad žmonės, paklausti, ką galėtų pasakyti apie aklumą, pirmiausia jį įvardija kaip didelę nelaimę. Visiškai ar iš dalies netekti regos visais laikais buvo laikoma gyvenimo tragedija, kai žmogus nuo supančio pasaulio atskiriamas tamsos siena. „Šiais laikais su regos problemomis susiduria tiek daug žmonių, kad labiau...
 • Gydytoja atsako į dažniausiai užduodamus klausimus apie skiepus nuo gripo

  Įsibėgėjant peršalimo ligų ir gripo sezonui, auga ir skiepų nuo gripo viruso paklausa. Tiesa, kasdien su pacientais bendraujantys šeimos gydytojai pastebi, kad vis dar kyla nemažai įvairių dvejonių ir neaiškumų dėl gripo vakcinos. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro šeimos gydytoja Inga Lapūnienė atsako į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus. Kodėl gripu reikia skiepytis kasmet?...
 • Trumpai apie vandens svarbą organizmui

  Trumpai apie vandens svarbą organizmui. Vanduo – gyvybė. Atrodo, visi nė kartą girdėjome šitą sentenciją, tačiau turbūt ne visada susimąstome, kas už to slypi. Taip pat visi žinome, kad reikia gerti pakankamai vandens, tačiau ar taip iš tiesų darome? Esmė labia paprasta : kaip gyvos būtybės esame sudarytos iš ląstelių, kurių apie 80 % sudaro vanduo. Tik įsivaizduokite – 80%! Tikrai...
 • Dantų protezavimas: 3 dažniausiai užduodami klausimai

  Šiuolaikinius prarastų dantų atkūrimo būdus, anot klinikos „Dantų harmonija“ profesionalų, reikėtų vadinti ne protezavimu, o atkūrimu. Šiuolaikinės technologijos padeda atkurti ne tik estetinę dantų išvaizdą, bet ir visas dantų funkcijas. Nepaisant to, dantų protezavimas vis dar apipintas daugybe mitų ir klausimų. Klinikos „Dantų harmonija“ specialistai pateikia...
 • Plaukų slinkimo gydymas: kaip gydyti?

  Pastebėję pirmuosius plaukų slinkimo požymius sunerimsta visi – tiek moterys, tiek ir vyrai. O kartais plaukai ima slinkti ir vaikams. Ieškodami problemos sprendimo, vyrai renkasi iš dviejų galimybių – skuta galvą plikai arba bando išsaugoti plaukus. Moterys vienareikšmiškai ieško kuo efektyvesnių būdų išsaugoti bei sustiprinti savo plaukus. Plaukų slinkimo gydymas...
 • Ramentai: kokius rinktis?

  Kartais gyvenime nutinka nenumatytų situacijų, nelaimingų atsitikimų, kuriems įvykus iškyla poreikis įsigyti ramentus – pagalbinę priemonę, lengvinančią judėjimą. Paprastai ramentų prireikia po kojų, stuburo traumų, operacijų. Sutikime, tai nekasdienis pirkinys ir tol, kol neprireikia, nelabai juo ir domimės. Tad atsiradus poreikiui dažnam kyla klausimai, kokie ramentai geriausi ir į ką...
 • Kaklo kraujagyslių mikrotraumatizavimas

  CABEAU kelioninės pagalvėlės - ne tik prabangus patogumas kelionėje, bet ir sveikata. Keliauti visada smagu, o patogiai keliauti dar smagiau! Tačiau kartais ilgų kelionių metu tenka pasirūpinti ne tik patogumu, bet ir sveikata. Visi puikiai žinome, kad ilgesnių kelionių mašina ir skrydžių metu svarbu daryti kojų mankštas, gerti daugiau skysčių, naudoti kompresines kojines. Visa tai padeda...
 • Bioritmai ir grožis: viskam savas laikas

  Žmogaus kūnas – tobula sistema, kurios veikimo mechanizmai vis dar verčia aikčioti net labiausiai patyrusius mokslininkus. Tačiau, didžiausiam mūsų, norinčių gyventi harmoningai ir atrodyti nepriekaištingai, nusivylimui tenka pripažinti, kad tobulai mūsų kūnai veikia tik idealiomis sąlygomis. O jas dažnai savo gyvenime sukomplikuojame patys. Tad šįsyk siūlome susipažinti, o gal tik...
 • Ar tai žvynelinė?

  Psoriazė arba žvynelinė - ilgalaikė autoimuninė liga, kuriai būdingos netipinės odos dėmės. Paprastai šie odos plotai yra raudoni, sausi, niežti ir pleiskanoti. Tamsesnės odos žmonėms dėmės gali būti purpurinės spalvos. Psoriazės sunkumas būna įvairus - nuo mažų, lokalių dėmių iki viso kūno apdengimo. Paprastai laikoma, kad psoriazė yra genetinė liga, kurią sukelia aplinkos veiksniai....