Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantai, implantacijaDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Sveikatos mokykla. Pamoka – dantys

2019 m. rugsėjo 16 d.

Šypsena mūsų gyvenimo kokybės, sveikatos, socialumo, vidinės būsenos identitetas ir pagrindinis įrankis visą tai užtikrinti. Itin svarbu suprasti dantų reikšmę mūsų organizmui ir gyvenimui. Ir čia nekalbame apie estetiškai išpuoselėtą šypseną, o apskritai galimybę nevaržomai šypsotis ir be diskomforto burnoje atlikti žmogui vieną svarbiausių kramtymo funkcijų. Tad kokių pamokų privalome išmokti ir kokias dar galime išmokti, kad mūsų „vartai į sveikatą“ netaptų negalavimų priežastimi?

Maži praradimai, didėlės pasekmės

Nors buvome mokyti ir mokome savo vaikus valyti ir prižiūrėti savo dantis, neretai nutinka, kad suvokiame per mažai tam dėmesio skyrę, kai jau būna per vėlu. Ir tas yra suprantama, tokie jau esame – pradedame vertinti didžiausią savo turtą – sveikatą, kuomet jis pradeda tapti nuostoliu. Todėl pirmoji pamoka – tai aptikti laiku. Praradus vieną ar kelis dantis, dažnai nesame linkę to pernelyg sureikšminti. Ypač jei tai nėra vienas priekinių dantų – anokia bėda, didelių pokyčių nejuntame ir pamirštame turį kažkokių problemų. Būtent čia prasideda procesai, kurių turime galimybę išvengti. Praradus vieną ar kelis dantis, atsiradus ertmėms dantų linijose, mūsų dantys pradeda judėti. Greta prarasto danties esantys sveiki dantys pasislenka, arba pakrypsta, o priešais esantys dantys išilgėja. Tokios dantų migracijos pasekmė – didesnė dantų trintis, dilimas ir pažeidžiamumas. Tokius dantis tampa vis sunkiau tinkamai nuvalyti nuo apnašų, todėl atsiranda didesnė tikimybė jų gedimui. Taigi įvyksta „kortų namelio“ principas – netekus vieno danties, laiko klausimas, kada nukentės ar iškris ir kiti.

Didžiausi pavojai – nejuntami

Vis dėlto gyvenime atsitinka taip, kad prarandame daugiau nei vieną ar kelis dantis. Įvairios traumos, patologijos ar kitų ligų pasekmės gali lemti, kad žmogus gali netekti didesnės eilės ar net viso žandikaulio dantų. Paprastai tokiais atvejais žmonės kreipiasi dėl dantų protezavimo. Ir tai yra teisingas sprendimas. Deja, jis nėra ilgalaikis. Taip yra dėl procesų, vykstančių žandikaulio kaule, kurių išimami dantų tiltai arba visų dantų protezai nesustabdo. Netekus danties kartu su jo šaknimi, žandikaulio kaulas praranda reikiamą apkrovą ir dėl to pamažu ima tirpti. Plonėjant bendantės dalies ar viso žandikaulio kaului, išimami dantų protezai gali pradėti klibėti, prastai laikytis, trinti dantenas, sudarydami ypatingą diskomfortą ar ne skausmą. Todėl juos nuolat reikia keisti, kas kainuoja laiko ir pinigų. Negana to, atrodo, kramtymo funkcijai atstatyti sukurti protezai, tampa atlieka daugiau estetinę funkciją, nes išimami dantų protezai lemia kramtymo funkcijos atstatymą vos iki 40 proc. Kietesni produktai kaip obuolys, riešutai, ar net mėsos kepsnys – tampa bene „neįkandami“. O ir skonis praktiškai nejuntamas, nes išimami protezai dengia visą gomurį.
Tad net suprotezavus dantis išimamomis dantų plokštelėmis ar jų tiltais pagrindinės problemos – žandikaulio kaulo nykimo nesustabdome. Trumpam atgautas komfortas ilgainiui tampa „tarnavimu“ dantų protezų priežiūrai, nuolatiniu galvojimu, ką sukramtyti pavyks, o ko ne, ir reguliarūs vizitai pas odontologą dėl tų pačių problemų.

Naujausios technologijos – ne rytojui

Tikriausiai didžiausius žmonijos pasiekimų šuolius pastebime technologijose – plokšti išmanūs televizoriai, vis nustebinantys telefonai ar automobiliai. Ir juos naudojame drąsiai. Tad kodėl pamirštame pasiekimus medicinoje? Ypač odontologija šiandieną yra pasiekusi neregėtų aukštumų. Šiandien moderniausias, patikimiausias ir ilgaamžiškiausias prarastų dantų atkūrimas yra ant dantų implantų.
Danties implantas – tai nedidelis titano sraigtelis, kuris yra itin biologiškai suderinamas su žmogaus organizmu. Jis yra įsriegiamas į žandikaulį, atstodamas atkuriamo danties šaknį ir taip sustabdo grėsmingą žandikaulio tirpimo procesą. Nes kaip nuosavas dantis – jį vėl „įdarbina“ suteikdamas atramos krūvį. Ant implanto yra tvirtinama kristalinio mineralo cirkonio oksido karūnėlė, kuri savo fizikinėmis savybėmis labiausiai artima žmogaus danties kaului. Tokiu būdu, galima visiškai atkurti visą danties struktūrą – nuo danties šaknies ir vainikėlio. Dar svarbiau, kad ant implantų galima atkurti tiek prarastus pavienius dantis, tiek jų eiles, ar net viso žandikaulio dantis. Per itin trumpą laiką. Toks dantų atkūrimo metodas atstato visus 100 proc. kramtymo funkcijos ir žmogui leidžia pilnai jausti maisto skonį, nes bet kokia protezų konstrukcija yra tvirtinama ant implantų, neuždengiant kitų burnos ertmių kaip gomurys. Žmogus implantų nejaučia ir dantys atrodo ir funkcionuoja it savi. Tinkamai prižiūrint, šie dantys tarnaus it savi ir visą gyvenimą.

Implantacijos metodų kompasas ir teisinga matematika

Kalbėdami apie dantų implantavimą, turėtume pastebėti, kad svarbu pasirinkti tinkamus dantų implantavimo metodus. Todėl svarbu atkreipti dėmesį į kelis aspektus: dantų implantų gamintojo patikimumą, gydymo dantų implantais laiką ir vizitų kiekį, bei teikiamomis garantijomis. Pakomentuoti navigaciją tarp pasiūlos paprašėme Vilniuje esančios klinikos „Dantų harmonija“, ilgametę patirtį turintį, implantuojantį gydytoją Marių Bučinską.
„Klinikoje išskirtinai dirbame su Nobel Biocare – pasaulyje pirmaujančia, aukščiausios klasės Švediškų dantų implantų gamintoja ir novatoriškiausių technologijų kūrėja. Ši kompanija gyvuoja nuo praeito amžiaus 5-ojo dešimtmečio ir investuoja daugybę laiko ir lėšų į dantų implantacijos mokslo vystymą visame pasaulyje. Būtent ši kompanija turi didžiausią sėkmės ir patikimumo rezultatą, bei konkurentų neturinčias technologijas.“ – teigia gyd. M. Bučinskas. Būtent šių technologijų dėka, gydymas dantų implantais yra trumpesnis net iki 3 kartų, lyginant su tradiciniais dantų implantavimo metodais. „Atkurti vieną, kelis, ar net visus žandikaulio dantis pakanka vos 3 mėnesių ir 2-4 vizitų į kliniką per šį laikotarpį. Taip taupomas ne tik laikas, bet ir pinigai. Šį procesą paspartina dar tai, kad klinikoje turime geriausią diagnostinę bazę ir galime itin tiksliai suplanuoti gydymo eigą, sudarius gydymo planą su fiksuota kaina. Taip pat turime nuosavą CAD / CAM dantų technikos laboratoriją, tad galime pasiūlyti visas paslaugas „po vienu stogu“, eliminuodami laukimo ar paciento siuntimo į kitas įstaigas būtinybes.“ – tęsė implantuojantis gydytojas. Profesionalo teigimu, minėtos kompanijos implantai bei technologijos, leidžia jiems prigyti prie žandikaulio itin greitai: implantas prie viršutinio žandikaulio prigyja per 3 mėnesius, o prie apatinio – per 2. Taip yra todėl, kad viršutinis žandikaulis patiria didesnį krūvį kramtant maistą. Paklausus, ar tuos 2 – 3 mėnesius teks būti be dantų, gydytojas šypteli: „Čia ir yra visas šios gydymo technologijos grožis: gydymas implantas susideda iš dviejų etapų – chirurginės dalies ir protezavimo (praėjus minėtam prigijimo laikotarpiui). Jau pirmojo gydymo etapo metu, įsriegus implantus, prie jų tvirtinami laikini dantys ir žmogus gali drąsiai valgyti ir šypsotis jau tą pačią dieną. Todėl nesvarbu, atkuriamas vienas, keli ar visi žandikaulio dantys – pacientas jau tą pačią dieną iš klinikos išvyks su dantimis.“ Taip pat svarbu paminėti, kad implantų gamintoja Nobel Biocare savo implantams suteikia viso gyvenimo garantiją, ir net nutikus trauminiam įvykiui, kompanija implantus pakeis nemokamai.
„Žmonės neretai daro vieną didelę klaidą - skaičiuoja, kad reikės tiek dantų implantų, kiek trūksta dantų. Iš tiesų, prarastus dantis galima atkurti tiltais ant implantų ar net atkurti visus žandikaulio dantis vos ant keturių implantų. Šis gydymo metodas vadinamas All-on-4 („visi ant keturių“ – iš angl. k.), kuomet į žandikaulį atraminėse pozicijose įsriegiami tik 4 implantai ir prie jų fiksuojama prisukamų visų žandikaulio dantų protezo konstrukcija.“ – komentavo implantuojantis gydytojas Marius Bučinskas.

Ekonomikos dėsniai galioja ir medicinoje

Išsiaiškinus sveikos ir ilgaamžės šypsenos atkūrimo naujausias technologijas, svarbu paminėti, kad dantų implantacijos pirminis ir pagrindinis tikslas – 100 proc. kramtymo funkcijos ir gyvenimo komforto atstatymas. Tai, kad procese galima pasiekti ir estetinių tikslų – tik privalumas.
Ne paslaptis, kad šis gydymo metodas yra brangesnis už tradicinį dantų atkūrimą išimamais protezais. Bet ar tikrai? Juk tai yra vienkartinė investicija. Investicija į save. Ne į daiktą, automobilį, o į savo sveikatą. Sveikatą, kuri ženkliai pagerėja tiek fiziškai įgalint maitintis pilnaverčiu racionu, gaunant visas reikalingas organizmui medžiagas natūraliai, tiek psichologiškai - nesibaiminant šypsotis ir socializuotis. Žmogus tampa žvalesnis ir darbingesnis, todėl investicija atsiperka daug greičiau, nei mažesnės, bet metai iš metų pastovios išlaidos išimamų protezų korekcijai, pergaminimui, priežiūrai ir kitais susirgimais, sąlygotais prastai sukramtomo maisto arba skurdaus raciono.
Atkūrus dantis ant implantų, atkuriama ne tik šypsena, bet gyvenimo kokybė, kurios nusipelnome visi.

Tomas Misonis

Nauji straipsniai

 • Kaip teisingai pasirinkti plastikos chirurgą?

  Plastinė chirurgija Lietuvoje sparčiai populiarėja ir apie ją girdime vis dažniau. Atlikta plastinė operacija ar nechirurginė procedūra pacientui neabejotinai suteiks teigiamus gyvenimo pokyčius. Dėl tam tikrų išvaizdos trūkumų kompleksavęs žmogus taps pozityvesnis bei labiau pasitikės savimi. Kai kurie žmonės daug metų jaučiasi nepatenkinti savo išvaizda dėl tam tikrų trūkumų, ir kai pagaliau...
 • Aktyvus grožis

  Tiek daug produktų ir manipuliacijų sukurta moterims, jog šios gražiai atrodytų visur ir visada: 24/7 riestos blakstutės, mikropigmentacija, antakiai, kurie baseine ar pirtyje - nenusiplauna ir t.t. Iš lengvesnės artilerijos: vandeniui atsparus tušas, prakaitui atsparios makiažo priemonės, taip pat sukurti specialūs rinkiniai prieš ir po treniruotės, kad būtų apsaugota ir subalansuota...
 • Gydytojas griauna mitus apie kojų venų varikozę

  Venų varikozė, paprastai dar vadinama venų išsiplėtimu dažnam asocijuojasi su kūno estetika, tačiau retas susimąsto, kad tai kur kas gilesnis ir net gyvybei pavojingas sutrikimas. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas pastebi, kad venų varikozę ir jos gydymo būdus tegaubia įvairūs mitai, todėl į chirurgų rankas vis dar neretai patenka...
 • "Skausmo ir su juo susijusių simptomų kontrolė paliatyvioje pagalboje" - mokslinė – praktinė konferencija

  Lietuvos sveikatos mokslų universitetas Slaugos ir rūpybos katedra Lietuvos paliatyviosios medicinos draugija Mokslinė – praktinė konferencija Skausmo ir su juo susijusių simptomų kontrolė paliatyvioje pagalboje 2019 m. spalio 24 d. Konferencija skirta gydytojams, slaugytojams, socialiniams darbuotojams, psichologams, kineziterapeutams, ergoterapeutams,...
 • Gąsdinančios prognozės. Kas laukia šį gripo sezoną?

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) šiemet savaite anksčiau nei pernai paskelbė naujo gripo sezono pradžią Lietuvoje. Iš Pietų pusrutulio, kur žiemos sezonas eina į pabaigą, plūsta įspėjimai, kad šių metų gripo virusas yra itin agresyvus ir į ligos patalą jau paguldė kur kas daugiau žmonių nei įprastai. Kas mūsų laukia šį gripo sezoną, kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro...
 • Dėl lietuvių chirurgo į Vilnių užsieniečiai atvyksta net po keliskart

  Šveicarijoje gyvenantis ir dirbantis Robertas N. (vardas pakeistas) Vilniaus oro uoste atsargiai stūmė lagaminą ir stengėsi nedaryti staigių judesių, bet žinojo – netrukus pamirš menkus nepatogumus ir jausis puikiai. Taip jam sakė plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Renaldas Vaičiūnas, kuriam Medicinos diagnostikos ir gydymo centre savo sveikatos problemas patikėjo ir į...
 • Vaikų peršalimo ligos: kada sloga gali baigtis rimtomis komplikacijomis?

  Peršalimo ligos – dažnas šaltojo sezono palydovas, užklumpantis tiek didelius, tiek mažus. Tiesa, pastaruosius, pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vaikų ligų gydytojo pulmonologo Rimvydo Ivaškevičiaus, jos užklumpa ne tik dažniau, bet ir gresia didesnė tikimybė išsivystyti įvairioms komplikacijoms. Su gydytoju kalbamės apie tai, kokiame amžiuje labiausiai gresia kvėpavimo takų...
 • Kineziterapija – gydymas judesiu, gelbstintis ne tik po traumų

  Fizinė trauma – štai kada prireikia kineziterapeuto. Daugelis tik taip įsivaizduoja šią sritį. Tačiau tai tik viena dalis kineziterapijos – srities, su kuria susiduriama nuo gimimo iki senatvės. Ir sprendžia ji problemas, apie kurias dažnas nė nepagalvoja: nuo išsėtinės sklerozės iki plaučių uždegimo, nuo ginekologinių ligų iki depresijos ir net vėžio ar jo gydymo sukeltų...
 • Alzheimeris – progresuojanti liga, paliečianti visą šeimą. Kokie požymiai ją išduoda?

  Rugsėjo 21-ąją minima Tarptautinė Alzheimerio ligos diena. Nors kasmet vykdoma daugybė mokslinių tyrimų ir ieškoma būdų, kaip efektyviai pažaboti šią lėtinę progresuojančią ligą, kol kas ji vis dar nėra išgydoma ir dažnai paliečia ne tik sergantįjį, bet ir visą jo šeimą. Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Neurologijos ir psichiatrijos centro vadovės gydytojos neurologės med.dr....
 • Dantų implantacija: kokią metodiką rinktis?

  Dantų netekimas vargina nemažą dalį žmonių. Tai - labai nemaloni patirtis, kuri priverčia pasijusti nejaukiai, dantų netekę žmonės praranda pasitikėjimą savimi, nuolat jaučia stresą. Todėl dažnai vengia šypsotis, plačiai kalbėti, tad ilgainiui pradeda vengti bendravimo su žmonėmis. Tačiau tai ne išeitis, praradus dantis. Šiuolaikinė odontologija siūlo šios problemos sprendimo būdų. Vienas...
 • Dailės terapija. Kas tai? Kaip dailė ir terapija siejasi tarpusavyje?

  Nors jau dažniau lietuviškoje spaudoje pasirodo publikacijų apie dailės terapiją, tačiau ši sritis vis dar turi daug interpretacijų, kurios priklauso nuo publikacijos autoriaus. Įdomu prisiminti, kad priešistoriniais laikais pirmieji gydymo, bendravimo su Dievų pasauliu būdai buvo piešimas, vaidyba, muzikavimas, o spalva - savotišku žodžiu, gimdančiu arba užmušančiu, geru arba blogu. Tačiau...
 • Sezoninės depresijos sindromas

  Ar žiemos mėnesiai jus liūdina labiau, nei manote, kad turėtų? Jei taip, jums gali būti sezoninė depresija, dar vadinama sezoniniu afektiniu sutrikimu (SAS). Sezoninė depresija yra nuotaikos sutrikimas, kuris pasitaiko kiekvienais metais tuo pačiu metu. Reta sezoninės depresijos forma, vadinama „vasaros depresija“, kuri prasideda pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje ir...
 • Sužinok, kaip gali padėti savo odai šaltuoju sezonu

  Miškai keičia rūbą. Saulė vis rečiau ridinėjasi horizontu. Gyvenimo tempas neleteja, regis dar labiau neturime laiko, vis skubame ir sunkiai skubame spėti. Sunkumą sukelia ir rūbų kiekis, saugantis mus nuo vėjo ir žvarbos. Kūną, rankas apsaugosime rūbais, o veidas? O kaklo oda? Prasideda baisiulinis pereinamasis laikotarpis, kuomet oda privalo multitask'inti žaibišku greičiu.Jus kasdien...
 • 1-asis Lietuvoje suaugusiųjų ADHD centras

  Tai pirmas Lietuvoje specializuotas suaugusiųjų dėmesio ir aktyvumo sutrikimo gydymo centras (angl. ADHD – attention and hyperactivity disorder). ADHD centre Jums siūloma išsami šio sutrikimo diagnostika ir gydymas (tiek medikamentinis, tiek psichologinis, tiek fizinės būklės atstatymas bei konsultacijos dėl specifinės mitybos bei maisto papildų vartojimo prie šio sutrikimo. Jūsų...
 • Naujiena Lietuvoje - neinvazinis odos gydymas JetPeel technologija

  JetPeel 3D Lifting - nauja tendencija grožio pasaulyje! Lietuvoje vienintelėje estetinės dermatologijos klinikoje SKINCÉLL atliekamas neinvazinis ir švelnus odos gydymas be botulino toksino, greitai ir efektyviai atkuria odos drėgmės balansą bei sumažina esamas raukšles. „Jau po pirmos procedūros oda tampa pastebimai skaistesnė, įgauna vientisą spalvą bei jaučiamas „liftingo”...