Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosLigoninės, klinikosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Ką svarbu žinoti apie daugkartinio naudojimo medžiagines kaukes?

2020 m. kovo 25 d.
Daugkartinio naudojimo kaukės

Neturite respiratoriaus FFP3, FFP2 ar medicininės kaukės? Ką svarbu žinoti apie daugkartinio naudojimo kaukes ir jų efektyvumą:

Kas?

K a i p?

K o d ė l?

Ką reiškia ,,daugkartinis naudojimas”?

Vykdyti kaukės gamintojo nurodymus. Jeigu jų nėra: naudoti trumpai 1-2 val., keisti nauja pajutus drėgmę kaukėje) devėtai kaukei atlikti higieninę priežiūrą: skalbti, dezinfekuoti, išlyginti; švarią kaukę vėl užsidėti vieną kartą, po kurio vėl vykdyti higieninę kaukės priežiūrą.

Kaukėje susikaupia bakterijos, virusai ir kt., ilgai nešiojama, sudrėkusi ji tampa infekcinių sukelėjų ,,veisykla”. Kad spėtumėte užtikrinti kaukės higieninę priežiūrą, turėkite kelias kaukes!

Skalbimas (jeigu vizualiai matote suterštą kaukę, arba kaukę devėjo kosėjantis, čiaudėjantis ligonis)

Skalbiant rankomis: į puodą prisipilkite šilto vandens ir pasidarykite silpną muilo tirpalą, pamerkite kaukes ir atsargiai (nesitaškant purslais) patrinkite. Išskalaukite po maža srovele tekančiu vandentiekio vandeniu. Dezinfekuokite.

Skalbiant skalbyklėje: nustatykite 70 °C ar kt. aukščiausią temperatūrinį režimą. Trumpų, ,,ekonominių” skalbimo režimų nenaudokite.

Rekomenduotina skalbyklės kameros (būgno, kartu nuotakų vamzdyno įvado) dezinfekcija, kai tuščia skalbyklė įjungta didžiausios temperatūros ir ilgiausiu darbiniu režimu.

Neišskalautus cheminių skalbiklių likučius iš kaukės audinio įkvėpsite, o like paviršiuje- iššauks veido odos sudirginimo, alergijos reiškinius. Nerekomenduotinas skalbimas rankomis nes didina aplinkos vonios, virtuvės daiktų, baldų, įrangos paviršių taršos riziką. Naudokite skalbyklę. Po galimai infekuotų ir infekuotų skalbinių skalbimo (kaukių, ligonio rūbų, kitų skalbinių skalbimo), prieš skalbiant sveikų šeimos narių skalbinius, atlikite skalbyklės kameros dezinfekciją.

Dezinfekavimas

Vandenyje veikiant karščiu. Ne žemesnėje kaip 70 °C temperatūros vandenyje ir ne trumpiau 25 min. Jeigu kaukė iš medvilnės, marlės - galite pavirinti 1-2 min. (privesti prie užvirimo temperatūros ir uždengus puodą leisti ataušti). Išskalbus skalbyklėje papildomos dezinfekcijos nereikia, galite lyginti.

Lyginimas. Lyginkite drėgną kaukę iki sausumo.

Skalbimas su skalbikliais (šarmais) nėra efektyvus nukenksminimo metodas. Kaitinimas (virinimas) yra vienas efektyviausių ir namuose prieinamiausių nukenksminimo metodų.

Kaip elgtis su kaukės priedais (jeigu jie yra)?

Priedus kurių negalite kaitinti (virinti): dulkių siurblio filtro iškarpą, gofruotą popierių ar kt. naudokite vienkartiniai - išimkite ir išmeskite į atliekas. Naują priedą švariomis rankomis įdėkite į švarią, nenešiotą kaukę.

Karantino metu sugalvotiems saugumo sprendimams mokslu pagrįstų sprendimų tiesiog nėra. Vadovaukitės taisykle – naudoti tik vieną kartą.

Ką reiškia užsidėti ,,vienam kartui”?

Užsidėti ir ją ,,pamiršti”. Susilaikykite nevalgę, gėrimo, noro kaukę čiupinėti, tikrinti (pasižiūrėkite atsispindinčiuose paviršiuose į save, pasitikrinsite), ar tiesiog nuo trumpalaikių jos nešiojimo pertraukėlių. Nusiėmėte? Tai reiškia kad kaukės dėvėti jau nebereikėjo (izoliavotės, buvote saugus), arba nusiplovę rankas su muilu ir vandeniu (20-40 s) ar dezinfekavę rankas (30 s) keičiate kaukę nauja, švaria.

Kaukė užsiteršia bakterijomis, virusais, nusiimdami ir vėl ją grąžindami ant veido rizikuojame užteršti savo veidą, rankas (aplinką, rūbus), kaukės vidinį paviršių – taršos įkvėpę galite užsikrėsti. Nepamirškite rankų antiseptikos alkoholiniu antiseptiku prieš ir po kaukės nusiėmimo.

Kur užsidėti kaukę?

Ten kur saugu, kur galite prieš tai atlikti rankų plovimą ar dezinfekavimą, save matyti veidrodyje. Nesidėkite kaukių jau būdami viešo naudojimosi erdvėse: bendruose koridoriuose, laiptinėse, parduotuvėse ir pan. Atsiminkite, kad į gydytojo kabinetą (ligoninę ar kt. įstaigą), ligonio kambarį, bendrojo naudojimo erdves turite įeiti jau devėdami savo kaukę.

Tam kad neįkvėpti prieš tai buvusių asmenų oro lašeliniu būdu ore paskleistos virusų ir kt. dispersijos tiesiogiai, kaukę užsidėti taisyklingai, dezinfekuoti rankas reikia apgalvoti savo veiksmus. Ką, kaip, kokia seka darysime kad sumažintumėme sau ir kitiems užsikrėtimo pavojų.

Slaugomam ligoniui trūksta oro, protarpiais jis kaukę nusiima.

Jeigu kaukė yra su raišteliais ir užrišta ties galvos viduriu ir apačioje ties kaklu, nusiimant kaukę pradžioje nuriškite ties viršugalviu, vėliau ties kaklu. Neleiskite dėti į kišenę, maišelį, ar numesti ant baldų paviršiaus. Kaukei pasidėti paruoškite ligoniui gerai valomą paviršių. Tam panaudokite pasiekiamą pačiam ligoniui pvz.: lėkštę, padėkliuką. Šalia pastatykite rankų antiseptiką, padėkite vienkartinių servetėlių ir maišelį joms surinkti. Oro taršą kambaryje galite mažinti išmokę saugaus kosulio higienos: kosėti, čiaudėti į vienkartinę servetėlę, kurią po panaudojimo iš karto išmesti į maišelį, dezinfekuoti rankas ir po ranka visada turėti švarią servetėlę.

Medicininė kaukė sudaro fizinį barjerą, kuris kosint, čiaudint neleis išplisti pasklidusiems viruso lašeliams, kuriais gali būti perduotas virusas (sveiki, slaugantys sergantį asmenį,kt. sumažina tikimybę užsikrėsti). Efektą duoda ne tik kaukė, rankų, paviršių (baldų, įrangos) bet ir saugaus kosulio (čiaudulio) higiena.

Panaudotas kaukes į maišelius, kišenes, popierines servetėles ar kt. tikslu toliau jas naudoti NEDĖTI! Neterškime švarių rūbų, aplinkos! Sveiki asmenys tokiu būdu gali užteršti vidinę pusę- švarų kaukės paviršių.

Sunku per medžiaginę kaukę kvėpuoti. Kaip lengvinti kvėpavimą?

STOP. DEVĖDAMI KAUKĘ JOKIOMIS PRIEMONĖMIS NELENGVINKITE SAU KVĖPAVIMO. Jeigu raikšteliais (gumytėmis) kaukės neprispaudžiate prie veido, ji kabo laisvai, vadinasi, arba neteisingai užsidėjote kaukę (kai rišotės užvertėte galvą į lubas), arba per ilgos gumytės (sutrumpinkite).

Įkvepiant ir iškvepiant oras turėtų neprasiskverbti pro kaukės plyšius. Visas įkvėpiamas (iškosėtas) oras turi eiti per kaukės audinį. Filtruoti orą - tokia pagrindinė kaukės paskirtis. Pilnai uždenkite burną ir nosį. Jokių plyšelių tarp veido ir kaukės!

Ar svarbu kaip užsidedame medžiaginę kaukę?

Turintiems medžiagines kaukes būtina vadovautis medicininės kaukės užsidėjimo ir elgesio tvarka, žr. http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai

_2016/Kaukes_A2.pdf

Įsigijus ir laikant kaukę kišenėje ar blogai ją dėvint, laukiamo efekto ar naudos sveikatai neduos.

Įsigytų ,,antibakterinį poveikį turinčių kaukių” pranašumas Covid 19, gripo ar kt. virusinių infekcijų atveju.

Nesitikėkite jokio pranašumo. Neteisinga reklama. Atsiminkite, kad daugkartinio naudojimo medžiaginė kaukė ir lieka daiktu, kuriam vis tiek galioja tokios pat elgesio ir priežiūros taisyklės kaip ir kitoms kvėpavimo saugos priemonėms.

Nanotechnologiniai sidabro jonų ar kt. priedų audiniai tokiu atveju pasižymėtų ne antibakteriniu, o antivirusiniu poveikiu Covid 19 ar kt. virusams. Nerekomenduoja Visuomenės sveikatos centras, ULAC, PSO.

Ar kaukė ir šeimoje yra individualaus naudojimo priemonė?

Kvėpavimo takus apsaugančios priemonės (tame tarpe ir medžiaginės kaukės) yra individualios. Prieš naudojant, švarią kaukę pažymėkite taip, kad atskirtumėte nuo kitų šeimos narių kaukių: siuvinėdami ar kt. priedais. Nebūtina prisidėti (pasimatuoti) kaukę vien tam, kad suprastume kad dedamės ne savo kaukę. Jeigu taip įvyko, kaukę dezinfekuokite.

Elementarios higienos sumetimais. Kiekvieno žmogaus mikroorganizmai nosiaryklėje yra saviti, galime būti įvairių infekcinių sukelėjų nešiotojais. Taip pat, atsiminkite, kad kaukės dydis yra labai svarbus norint prispausti prie veido, jos yra skirtingų dydžių.

Ar galima kaukę patiems pasisiūti be siuvimo mašinos?

Siūkitės, juolab esate saviizoliacijoje. Panaudokite ką turite po ranka – seną medvilninę paklodę, lininį rakšluostį ar kt. Nuspręskite kelių sluoksnių kaukę ruošiatės daryti. Visada turėkite pasiruošę švarias kaukes, blogiausiu skubos atveju -naudokite šaliką, skarą, bet kokį audinį, pvz.: patekus į kosinčio, čiaudančio tarpą, transportavimui į ligoninę (apsaugoti GMP, medikus, aplinkinius) ar pan.

Literatūroje yra įvairūs duomenys apie medžiagų rūšį, sluoksnių skaičių (12 ar kt.). Neverta siūti kaukės, kurios dėl jos sunkumo, nepralaidumo ar didelio diskomforto kvėpuoti nenešiosite. Jūsų kaukės tikslas: mechaninis barjeras, psichologinis poveikis ir padorumo atributas.

Nauji straipsniai

 • Odos paruošimas injekcijoms taikant limfodrenažą

  Jau minėjus esu, jog turiu nestandartinius darbo protokolus - pradžioje anamnezė, poto veido odos analizė, tuomet limfodrenažas ir tik tada prasideda procedūra. Viskas prasidėjo nuo 17 amžiuje italų gydytojo Gasparo Aseli (Gaspare Aselli), kuris audiniuose atrado tinklą, kuris pašalina nereikalingas medžiagas iš organizmo. Po kurio laiko, šios žinios buvo panaudotos masažo technikos...
 • Visa informacija apie koronavirusą – vienoje vietoje

  Nuo šiol visą oficialią informaciją apie koronavirusą (COVID-19) ir karantiną, taip pat nurodymus ir rekomendacijas visiems gyvenimo atvejams galima rasti interneto svetainėje www.koronastop.lt. Tai vienintelis pagrindinis interneto adresas, kurį reikia įsiminti, kad nebūtumėte suklaidinti melagingų naujienų skleidėjų ar internetinių sukčių. „Labai svarbu visiems suprasti, kad...
 • Pauzė moters ritme

  Menopauzė apibrėžiama kaip menstruacinio periodo pabaiga. Procesas dažniausiai prasideda apie 45-50 gyvenimo metus, kai kiaušidės ima mažiau gaminti moteriškųjų hormonų - estrogenų. Pasireiškia šie simptomai: karščio pylimas; naktinis prakaitavimas; nemiga; makšties sausumas; koncentracijos stoka; antsvoris; depresija. Svarbu pastebėti, jog estrogenas...
 • Imuno TF papildai - imuniteto pergalė kovojant su virusais

  Žmogaus imuninė sistemą sudaryta iš specializuotų ląstelių, audinių bei molekulių, kurios yra kaip imuninio atsako tarpininkai ir skatina tiek atsparumą infekcijoms, tiek gina nuo audinių pažeidimo. Šia prasme imuninė sistema apsaugo kūną nuo: išorinių grėsmių , tokių kaip bakterijos, virusai, grybeliai ir kt. ir vidinių grėsmių- ląstelių mutacijų, kurios gali iššaukti vėžinius susirgimus....
 • Mėginius dėl koronaviruso infekcijos pradeda tirti ir privačios laboratorijos

  Koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti reikalingi tyrimai nuo šiandien atliekami ir privačioje, Klaipėdoje veikiančios bendrovės „Medicina practica“ laboratorijoje. Dar viena įmonė – „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ – baigia ruoštis startui ir jau rytoj taip pat pradės vykdyti tyrimus. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros...
 • Chlorofilas – žaliasis augalų kraujas

  Apie labai reikalingas ir naudingas žmogaus organizmui chlorofilo savybes jau žinoma nuo senųjų civilizacijų klestėjimo laikų. Antikos graikai perdirbdavo žalius augalų lapus ir gauta substancija gydydavo žaizdas ir sumušimus, vartojo, kaip priemonę, lengvinančią kvėpavimą, naikinančią blogą kūno kvapą, taip pat esant virškinimo sutrikimams, nusilpus fiziškai. Šiandien moksliškai įrodyta,...
 • Kaip bendrauti su žmogumi, turinčiu klausos sutrikimą

  Deja, bet šiuo metu OPERA klausos centro pagalba žmonėms su sutrikusia klausa yra labai ribota. Savitarpio supratimas ir pagalba yra labai svarbi, tad atkreipiame dėmesį, kaip namuose reiktų bendrauti su neprigirdinčiais artimaisiais. Patarsime, ką reiktų daryti, kad pokalbis su neprigirdinčiu kolega ar artimu žmogumi būtų lengvas ir efektyvus abiem pusėms. Atminkite, kad žmogus su...
 • Seksologas: intymumas neturi būti gėda

  Kalbiname seksologą ir psichologą daktarą Gediminą Navaitį, kuris yra parašęs daugiau nei 30 knygų ir yra buvęs Seimo nariu. Papasakokite savo sąryšį su seksologija, ir kas jus pastumėjo gyvenime susidomėti šiuo mokslu, kaip toliau dėstėsi jūsų profesinis gyvenimas. Prof. Dr. Navaitis: Jūsų dėka galiu prisiminti savo profesinę praeitį ir pasakyti, kad virš 30 metų konsultuoju šeimas, kurios...
 • Kaip padėti savo vaikui išmokti mokytis?

  Vaikų akademinius gebėjimus ir potencialą paprastai esame įpratę vertinti pažymiais. Kai jie geri, kalbame apie mokinio perspektyvumą, kai prasti – bandome taisyti padėtį papildomomis darbo valandomis. Tačiau toks požiūris dažniausiai būna pernelyg siauras. Akademiniai rezultatai neturėtų būti painiojami su vaiko intelekto koeficientu t.y. gabumu. Daugeliu atvejų mokiniui visų pirma...
 • Daugėja psichologinės pagalbos galimybių visuomenei ir medikams

  Koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemijos metu prieinamą ir konfidencialią psichologinę pagalbą visuomenei aktyviau teiks psichikos sveikatos centrų psichologai ir emocinės paramos linijos. Taip pat startuoja medikams skirta savanoriška psichologinės pagalbos iniciatyva. Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu,...
 • Purškiamas dezinfekavimo skystis - odai ir paviršiams

  Tai efektyvi ir greita odos ir paviršių dezinfekavimo priemonė, naikina bakterijas ir virusus. - Malonaus citrusų ir levandų kvapo; - Nedžiovina rankų, dėl sudėtyje esančios Alavijo, augalinio glicerino ir Vitamino E; - Patogus nešiotis ir naudotis. Tūbelėje yra 240 papurškimų, kurių užteks 50+ kartų. Naudojimas: - Priemonę naudokite neatskiestą. - 4 kartus papurškę priemonės...
 • Kodėl vitaminas B12 yra svarbus mūsų organizmui?

  Daugelis žmonių yra girdėję apie šį vitaminą, tačiau tikrai ne visi susimąsto, kodėl jis mums reikalingas, iš kur jis gaunamas, ar be jo galėtume išgyventi? Pasaulio sveikatos organizacija teigia, jog daugiau nei 15 % gyventojų šiuo metu diagnozuotas vitamino B12 trūkumas, o apie 40 % – arti ribos, kai jo ims trūkti. Vitaminas B12 – tai B grupės vandenyje tirpus vitaminas,...
 • Kuo skiriasi dantų implantavimas nuo dantų protezavimo?

  Netekus vieno, kelių ar visų dantų, galima rinktis iš daugybės dantų atkūrimo būdų, bet dažniausi jų – dantų implantavimas arba protezavimas. Abu šie dantų gydymo metodai gali padėti susigrąžinti pilnavertį gyvenimą, atkurti kramtymo funkcijas, estetinį vaizdą. Taigi kokie yra esminiai dantų implantavimo ir dantų protezavimo skirtumai? Implantai – nepigu, tačiau inovatyvu ir...
 • Lietuvos kardiologai pataria pacientams, kaip elgtis koronaviruso pandemijos metu

  Suprasdamos pacientų nerimą dėl sveikatos ir bendros tvarkos pokyčių karantino metu, Lietuvos kardiologų draugija ir Lietuvos Širdies asociacija atsako į dažniausiai kylančius klausimus. REKOMENDACIJAS RASITE ČIA Pažymima, kad sergantieji lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonės turi didelę sunkių komplikacijų riziką užsikrėtus koronavirusu, tai labiausiai pažeidžiama gyventojų...
 • „Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

  Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti ar stumti pasislėpus po ilgesne megztinio rankove. Tokių ir panašių gudrybių imamės tam, kad tik nereikėtų liestis prie tikrais pragaro vartais tiesiogine šio žodžio prasme virtusių...