Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Ortopedinis dantų gydymas – protezai, mikroprotezai (II dalis)

2010 m. kovo 10 d.
Ortopedinis dantų gydymas – protezai, mikroprotezai (II dalis)

Dantų protezai yra skirstomi į:

 • Nuimamus: pilnus ir dalinius plokštelinius, bei dalinius lanko atraminius protezus (apie juos rašėme straipsnio I dalyje);
 • Fiksuotus: įvairių konstrukcijų pavienius vainikėlius ir tiltinius protezus, kurie burnoje fiksuojami surišimo sistemų pagalba.

II. Fiksuoti protezai naudojami :

 • Danties vainiko vientisumo defektų atstatymui, kurių nepatariama atstatyti plombinėmis medžiagomis ar užklotais.
 • Suaugusių žmonių priekinių dantų srities vystymosi ir padėties anomalijom, kurių negalima panaikinti ortodontinėmis priemonėmis.
 • Kramtymo funkcijos sutrikimui atstatyti.
 • Fonetikos ir estetikos sutrikimui panaikinti.
 • Burnoje likusių dantų (atraminių dantų protezavimui), kai reikia fiksuoti lanko atraminį protezą.
 • Fluorozės pažeistiems dantims atstatyti ir pleištiniams defektams pašalinti.
 • Estetiniam pastoviųjų dantų vainikų defektų (pakitusi spalva, pažeista forma, matinis paviršius) protezavimui.

Lieti fiksuoti protezai

Iš metalų lydinio pagaminti pavieniai vainikėliai ar tiltai, nepadengti jokia kita medžiaga (14 pav.). Dažniausiai naudojami, kai dėl finansinių sunkumų pacientai negali pasirinkti estetiškai pranašesnių konstrukcijų. Rekomenduojami tais atvejais, kai burnoje yra likę pavieniai dantys, kuriuos reikia apvilkti vainikėliais tam, kad kramtymo funkciją pilnai būtų galima atstatyti plokšteliniais ar lanko atraminiais išimamais protezais.

14 pav. Lietas vainikėlis

Metalo plastikos vainikėliai ir tiltai

Protezai liejami laboratorijoje iš metalų lydinio. Dantų konstrukcijos pagrindas yra metalinis karkasas, kuris iš priekinės pusės padengtas plastmase. Pastaroji parenkama pagal burnoje likusių dantų spalvą. Vainikėliai ir tiltai tiksliai priglunda prie natūralių danties audinių, tačiau šios konstrukcijos estetinis vaizdas nėra priimtinas pacientam, ypač tais atvejais kai reikia atstatyti apatinio žandikaulio dantų ar dantų eilių defektus, kadangi kalbant matosi ne tik plastmasinė apdaila, bet ir metalinis karkasas. Metalo plastikos plastmasė per ilgesnį laiką atšoka arba nudyla, pakeičia spalvą, gali alergizuoti burnos ertmės gleivinę.

Metalo keramikos vainikėliai ir tiltai

Metalo keramikos protezo pagrindas pagamintas iš metalų lydinio, tačiau jis yra padengiamas keramikos sluoksniu, atitinkančiu natūralią dantų spalvą (15 pav.). Vainikėlis atrodo kaip natūralus dantis ir tik įgudusi akis gali pastebėti skirtumą tarp protezo ir Jūsų tikrojo danties. Šis protezavimo būdas pastaruoju metu ypač sėkmingai taikomas ir naudojamas protezuojant tiek priekinius dantis tiek šoninių dantų grupę, tačiau jis turi vieną trūkumą: vainikėlyje esantis metalas šviesą atspindi, todėl danties protezas atrodo ne toks skaidrus kaip natūralus dantis, kuris yra linkęs šviesą sugerti.

15 pav. Metalo keramikos vainikėlis ir tiltas

Bemetalė keramika
Bemetaliai protezai gaminami tik iš porceliano. Šis protezavimo būdas estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis. Tokie protezai yra laidūs šviesai ir atrodo natūraliai, estetiški ir biologiškai suderinami (16 pav.). Ši medžiaga skaidri kaip ir natūralūs danties audiniai ir pakankamai tvirta. Bemetaliai protezai puikiai tinka priekinių dantų protezavimui. Jie pranašesni už metalo keramikos vainikėlius tuo, jog nesukelia alergijos, kurią gali išprovokuoti tam tikri metalai. Tinkami tik pavieniams priekiniams dantų defektams atstatyti.

16 pav. Bemetalė keramika

Cirkonio oksido keramika
Cirkonio keramikos protezų pagrindą sudaro cirkonio oksido karkasas, kuris ruošiamas kompiuterinio frezavimo būdu. Jis lengvas ir tvirtas, natūralios danties spalvos, todėl uždėjus keramikos apdailą, atrodo labai natūraliai (17 pav.). Tvirtumu toks protezas lenkia bemetalės keramikos restauracijas, o vietoje metalinio karkaso naudojamas cirkonio oksido tvirtas karkasas suteikia galimybę protezuoti ne tik priekinius, bet ir šoninius dantis, kuriems tenka didelis kramtymo krūvis. Baltas karkasas užtikrina ne tik tvirtą vainikėlio konstrukciją, bet ir puikią estetiką.

17 pav. Cirkonio oksido keramikos vainikėliais atstatyti priekiniai dantys

Mikroprotezai

Mikroprotezu vadinama grupė, vieno danties nedidelį arba vidutinio didumo vainiko defektą, atstatančių konstrukcijų, kurioms priklauso įklotas, užklotas ir laminatė.

Įklotai ( Inlay) ir užklotai ( Onlay)
Įklotas ir užklotas yra danties restauracijos, skirtos atstatyti šoninių dantų kramtomajam paviršiui arba jo daliai ir apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo. Užklotas yra didelis danties vainiko įklotas, dengiantis iš viršaus nors vieną iš danties kramtomųjų gumburų (18 pav.). Griežtos ribos tarp pastarųjų restauracijų nėra. Didinant įkloto matmenis, tam tikru momentu tampa tikslingiau vartoti terminą užklotas, tačiau tai nereiškia, jog konstrukcija keičiasi iš esmės. Pagal susitarimą, siekiant išvengti painiavos, tiek įklotu, tiek užklotu yra vadinama tik laboratorijoje pagaminta danties restauracija iš keramikos, metalo ar kompozicinės medžiagos. Terminų įklotas ir užklotas pavadinimai kilę iš jų santykio su dantimi: pirmasis įklojamas į dantį, antrasis - užkloja danties dalį ar visą dantį. Priekiniai dantys, tokie kaip kandžiai ir iltys, neturi kramtomojo paviršiaus, todėl terminas užklotas nėra taikomas priekinių dantų restauracijoms. Įklotus į priekinius dantis, ypač į iltinius, pagaminti galima, nors praktikoje tai daroma itin retai.

18 pav. Keramikinis užklotas

Įklotų ir užklotų sąlyginiu analogu priekiniuose dantyse būtų konstrukcija, vadinama laminate. Laminatės perdengia visą danties priekinį paviršių, tačiau dažniausia laminačių pritaikymo sritis yra estetinio burnos vaizdo pagerinimas (19 pav.).

19 pav. Porceliano laminatės

Mūsų šalyje užklotai nėra plačiai paplitę dėl sąlyginai aukštos kainos, palyginti sudėtingos gamybos technologijos ir pakankamai retai pasitaikančių tokių klinikinių situacijų, kur užkloto pranašumas prieš kitas restauracijas, tokias kaip plombos ir vainikėliai, būtų akivaizdus.
Porceliano laminatės
Pacientams, kurie yra nepatenkinti savo dantų forma ar padėtimi dantų lanke, kai nori pagražinti ir restauruoti nuosavus pakeitusius spalvą, pradėjusius gesti dantis ar yra nepatenkinti plačiais tarpudančiais, kai nori pašalinti dantų traumų pasekmes, dantų įskilimus, atnaujinti senas restauracijas, o gal tiesiog pageidauja „holivudinės“ tviskančios šypsenos, tikslą pasiekti padeda keramikinės laminatės. Laminatės – tai ypač plonos (iki 0,3 – 0,5 mm storio), dirbtinės porceliano plokštelės, absorbuojančios, atspindinčios ir praleidžiančios šviesą lygiai taip pat, kaip ir natūralus dantis. Toks dantų protezavimo būdas itin tausoja danties audinius, kadangi dantys šlifuojami tik iš priekinio paviršiaus. Tai puiki alternatyva dantų vainikėliams ir yra patikimesnė priemonė už estetinį plombavimą, nes porcelianas geriau sukimba su emaliu ir mažiau dėvisi, be to, nekeičia spalvos ir nepraranda blizgesio, yra atsparus kavos, arbatos ar rūkalų poveikiui. Dantenų audiniai porcelianą geriau toleruoja, nepasitaiko alerginių reakcijų.

Protezavimas ant implantų
Anksčiau minėtas tradicinių fiksuotų ir nuimamų protezų problemas dažnai galima išspręsti panaudojus gydymą dantų implantais. Dantis turintis nepalankią gydymo prognozę gali būti šalinamas ir keičiamas į kaulą įsriegtu implantu – taip išvengiant sudėtingo, ilgo ir neaiškios prognozės gydymo. Privalumas tas, kad jei trūksta tik vieno danties, nebūtina šlifuoti dantų esančių greta defekto. Pakanka trūkstamo danties vietoje įsukti implantą ir ant jo uždėti vainikėlį (20 pav.).

20 pav. Keramikinis tiltas ant implantų

Tokiu būdu žmogus išsaugoja sveikus dantis ir atstato dantų eilės vientisumo pažeidimą. Galinių defektų srityse implantų pagalba išvengiama protezavimo į minkštuosius audinius besiremiančiais nuimamais protezais. Esant ypač dideliems dantų eilių defektams, ant implantų galima protezuoti ir nuimamais plokštelinias protezais. Atlikus dantų implantaciją, po 5-6 mėnesių pradedami protezavimo darbai. Ant implanto dedama protezinė atrama, kuri gali būti metalinė (krūminių dantų grupei protezuoti), arba cirkonio oksido estetinė atrama (priekinių dantų grupei protezuoti). Tai priklauso nuo to, kokį protezavimo būdą pasirenka pacientas: protezavimą metalo keramika ar protezavimą bemetale keramika. Cirkonio oksido keraminė atrama yra pranašesnė, nes ji daug geriau ir gražiau integruojasi į burnos audinius ( 21 pav.).

21 pav. Metalinė ir cirkonio oksido implantų atramos

Kultiniai įklotai

Kultiniai įklotai – tai konstrukcijos, kurios naudojamos norint atkurti pažeistus danties vainiko audinius, kai likęs jų kiekis nepakankamas, kad būtų galima atstatyti plombinėmis medžiagomis ar vainikėliu. Kai dantys smarkiai suirę dėl karieso ar traumos, tačiau likusios sveikos jų šaknys. Kultiniai įklotai atstato danties kultį ir suteikia galimybę išsaugoti net tą dantį, kuris yra stipriai pažeistas. Atstačius pažeisto danties kultį kultiniu įklotu, sekančiu etapu jis protezuojamas vainikėliu, kuris galutinai atkuria danties anatominę formą.
Protezuojant endodontiškai gydytus dantis dažniausiai tenka gaminti kultinį įklotą. Nuo cementavimo medžiagos ir vainikėlio tipo kuris bus naudojamas atstatant dantis, priklauso kokios konstrukcijos įklotas bus daromas. Jei dantys bus velkami lietais metaliniais, metalo plastikos ar metalo keramikos vainikėliais, gali būti naudojami lieti metaliniai kultiniai įklotai. Jie liejami laboratorijoje pagal gydytojo pagamintą plastmasinį ar vaškinį modelį. Metaliniai įklotai gali persišviesti per vainikėlį arba sumažinti jo skaidrumą. Metalinis įklotas taip pat gali persišviesti ir pro kaklelinę šaknies sritį, todėl dantenos gali atrodyti nesveikai. Jie naudojami tik tada kai protezuojama lietų konstrukcijų fiksuotais protezais.

Stiklo pluošto kultiniai įklotai (22 pav.).

Jų spalva atitinka natūralią danties kulties spalvą, gamybos procesas trumpesnis, nes įklotas gaminamas klinikoje to pačio vizito metu. Vieno apsilankymo užtenka, kad dantis būtų paruoštas protezavimui vainikėliu. Įkloto pagrindą sudaro stiklo pluošto kaiščiai, kuriais sutvirtinama danties šakninė dalis, o kultis atstatoma specialia plombine medžiaga.

22 pav. Stiklo pluošto kaiščiai

Keramikiniai kultiniai įklotai

Pagrindinis privalumas, jog jų spalva panaši į danties audinių spalvą. Naudojant keramikinį kultinį įklotą, dirbtinio danties spalva ir optinės savybės bus panašios į natūralių dantų. Jis nepersišviečia pro plonus dantenų audinius, todėl nepakinta kaklelinė danties šaknies sritis.

Stiklo pluošto ir keramikiniai kultiniai įklotai puikiai tinka dantims, kurie bus velkami bemetalės keramikos ar cirkonio keramikos vainikėliais.

Šiuolaikinė medicina sparčiais žingsniais žengia į priekį, taipogi ir „AVE VITA“ odontologijos klinikos darbuotojai neatsilieka nuo naujovių semdamiesi žinių ir patirties tarptautinėse konferencijose ir seminaruose bei savo praktikinius įgūdžius tobulindami pas garsiausius ir visame pasaulyje pripažintus ortopedinės odontologijos specialistus.

Visi aukščiau išvardinti protezavimo būdai plačiai naudojami „AVE VITA“ odontologijos klinikoje, kvalifikuotų specialistų.

„AVE VITA“ odontologijos klinikos gydytojų odontologų svarbiausias tikslas: išsaugoti Jūsų dantų sveikatą, atstatyti kramtymo funkciją, sugrąžinti bendravimo su aplinkiniais malonumą ir suteikti galimybę šypsotis, darbui pasitelkiant visas naujausias žinias ir pažangiausias technologijas. Ir visą tai daroma už mažiausią kainą, pritaikant lanksčią atsiskaitymo sistemą, kuri paruošiama pagal kiekvieno individualius reikalavimus.

Gydymo kokybę garantuoja rūpestingi, aukštos kvalifikacijos, naujausius gydymo metodus puikiai išmanantys gydytojai. Jie pasiūlys Jums geriausius ir tinkamiausius gydymo būdus.


„AVE VITA“ odontologijos klinikos
Gydytoja odontologė
Ingrida Lapėnaitė

Daugiau informacijos apie paslaugas maloniai prašome teirautis „AVE VITA"klinikoje, Kovo 11-osios g. 22, Kaunas (Gistupio „IKI" prekybos centras), telefonu 8-37-225577 ar 8-37-227777 (darbo dienomis nuo 8.00 iki 19.00 val.) arba elektroniniu paštu info@avevitaklinika.lt bei klinikos tinklapyje www.avevitaklinika.lt

Nauji straipsniai

 • Naujos regeneracinės medicinos ir reabilitacijos galimybės „Gijos Klinikose“

  Tobulėjimui ribų nėra. Šia tiesa vadovaujasi ir „Gijos Klinikų“ medikų komanda, diegdama naujas gydymo sistemas ir nuolat tobulindama visą gydymo procesą, pradedant nuo diagnostikos ir baigiant reabilitacijos etapu. Nuo 2020 m. sausio mėn. pradėtas diegti sportinių traumų prevencijos, gydymo ir reabilitacijos projektas jau duoda pirmus rezultatus. Pacientams, patyrusiems...
 • Saulės vitamino badas – laikas išsitirti!

  Vitamino D stoka prikviečia pavojingas ligas. Jei pradėjote dažniau peršalti ar net gripuoti, jaučiate nuovargį, apima depresija, skauda kaulus ar raumenis, paskubėkite atlikti D vitamino tyrimą. Dabar – daug pigiau „Medicina practica“ laboratorijoje! Dabar tik 9.90 Eur. Vitamino D stokos pradžią parodo tik kraujo tyrimas, nes sveikata pablogėja gerokai vėliau. Akivaizdu,...
 • Skleroterapija – veiksmingas išsiplėtusių venų ir kapiliarų gydymo metodas

  Išsiplėtusios venos (venų varikozė) ir kapiliarai kojų ar kitose kūno srityse – nėra vien tik kosmetinis trūkumas, kaip kartais manoma. Nesiimant jokių priemonių, venų varikozė gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Pastebėjus išsiplėtusius kapiliarus ir kraujagysles ant kojų, patartina pasirodyti kraujagyslių chirurgui (angiochirurgui). Skleroterapija naikina kapiliarus esant tiek...
 • Dantų balinimas: akimirksniu baltesni dantys

  Mūsų šypsena – vienas svarbiausių atributų, lydintis mus gyvenime. Ne veltui sakoma, kad šypsena nugali net ir didžiausias bėdas ir sunkumus. Bėgant metams mes, kaip ir mūsų dantys, keičiamės. Dantys tampa jautresni, pakeičia spalvą, genda. Dantų balinimas gali ne tik radikaliai pakeisti jūsų dantų spalvą, bet ir padėti atgauti pasitikėjimą savimi. Kodėl keičiasi dantų...
 • Watsu® - japoniško masažo, raumenų tempimo, šokio ir meditacijos dermė

  Watsu® yra japoniško masažo, raumenų tempimo, šokio ir meditacijos dermė. Watsu® sukuria gilų atsipalaidavimą, malšina įsisenėjusius skausmus ir išlaisvina nuo įtampos. Ši terapija gali būti taikoma visiems be išimties sveikiems visų amžiaus grupių žmonėms – nuo kūdikių iki senolių; taip pat sergantiems ir neįgaliems žmonėms, tiksliai įvertinus būklę. Watsu® atliekamas...
 • Nelaukite kol liga jus užklups netikėtai - pasirūpinkite savo sveikata jau dabar !

  Šiuolaikinėje visuomenėje dauguma žmonių gyvena visur skubėdami, nerasdami laiko sau. Pajutus pirmus ligos simptomus kur kas paprasčiau išgerti tabletę ir pamiršti apie kamuojamus negalavimus. Tačiau laikui bėgant toks gyvenimo būdas atsiliepia gana skausmingai. Ligos įgauna lėtinę formą, atsiranda alergijos ir vienos tablets nebeužtenka . Panšiai jautėsi ir mūsų reabilitacijos centro...
 • Dantų fluorozė. Ką turime žinoti?

  Fluorozė – vienas iš emalio struktūros pažeidimų. Tai nekariozinės kilmės dantų defektas, kurį sukelia per didelis fluoridų kiekis emalio vystymosi ir mineralizacijos metu ir jis yra negrįžtamas. Pieninių dantų emalio vystymasis prasideda 15-tą nėštumo savaitę ir baigiasi 12-tą mėnesį po vaiko gimimo, o nuolatinių dantų – nuo 6 mėnesio po vaiko gimimo iki 8-10 metų. Šiuo, emalio...
 • NIPT - neinvaziniai prenataliniai tyrimai - Ingos Gruzdienės klinikoje Klaipėdoje

  Mūsų medicinos centro tikslas, kad kuo daugiau besilaukiančių moterų turėtų galimybę atlikti pačius tiksliausius genetinius tyrimus, dėl dažniausiai pasitaikančių genetinių sindromų, kurie nustatomi atliekant neinvazinius prenatalinius tyrimus - NIPT, NIPT PLUS ( išplėstinis ). Pavykus sudaryti palankias sutartis su laboratorijomis, mūsų klinikos nėštukėms galime pasiūlyti palankiausią tyrimo...
 • Šlapimo pūslės uždegimas (cistitas)

  Turbūt reta moteris nėra girdėjusi, ar pajutusi, ką reiškia „peršalti“ šlapimo pūslę. Tačiau požiūris į šią nemalonią ir pavojingą ligą labai skiriasi... Ūmiu cistitu dažniausiai serga moterys. Ūmus cistitas pasireiškia dažnu, skausmingu šlapinimusi negausiu šlapimo kiekiu, šlapinimusi su krauju, nemaloniais pojūčiais pilvo apačioje, kartais – ir karščiavimu, šaltkrėčiu,...
 • BIOLactos burnos probiotikai – dantų ir dantenų apsaugai

  Burnos probiotikai – tai gyvi mikroorganizmai, kurie turi teigiamą poveikį mūsų sveikatai. Jei probiotikų kiekis burnoje yra pakankamas, jie padeda kovoti su blogu burnos kvapu, apsaugoti dantis, ir dantenas nuo blogųjų bakterijų. Jei probiotikų kiekis burnoje yra pernelyg mažas, tai gali paskatinti audinių uždegimus ar paspartinti ėduonies atsiradimą bei įvairias burnos ligas....
 • Dantys ir stovėsena – viskas susiję

  Ar Jums skauda žandikaulio sąnarį ar galvą? Kamuoja migrena? Jūs ne vieni. Pasaulyje milijonai žmonių kenčia dėl sąnario žandikaulio skausmų. Tai vadinama TMJ sutrikimas, arba - smilkininio sąnario skausmas. Supažindinsime Jus ir plačiau aptarsime apie TMJ, iš kur atsiranda toks skausmas, kaip išvengti tokio ir kaip tai daro įtaką Jūsų bendrai sveikatai bei stovėsenai. ...
 • Šermukšnis - vitaminų lobynas sveikatai

  Šermukšnis- tai vertingas dekoratyvinis, maistinis ir vaistinis augalas. Viduramžiais šermukšnis buvo labai populiarus Europoje, o jo gydomąsias savybes žinojo dar senovės graikai. Lietuvoje paprastasis šermukšnis sodintas kiekvienoje sodyboje, dažniausiai prie kiemo vartų. Lietuvių mitologijoje šermukšnis – stebuklingas, piktąsias dvasias nuvaikantis medis. Nuo senų laikų...
 • Makšties infekcijos pastojus – pavojingiau, nei manėte

  Įvairūs makšties uždegimai – nemaloni tema visoms moterims, tačiau ypač grėsminga nėščiosioms. Kaip išvengti infekcijų, jas atpažinti ir kodėl atsainus požiūris į gydymą gali stipriai pakenkti, konsultuoja medicinos mokslų daktarė Lina Čiaplinskienė, klinikos „Motina ir vaikas“ akušerė-ginekologė. Kada ir kodėl sunerimti? Lytinių organų infekcijomis moterys nėštumo metu...
 • Kas yra kognityviniai įgūdžiai, ir ar įmanoma juos ugdyti?

  Kasdien mūsų smegenis pasiekia gigabaitai pačios įvairiausios informacijos. Tačiau tai dar nereiškia, kad visa ji sėkmingai nugula įvairiose jų lentynėlėse ir vėliau gali būti sėkmingai panaudota mokantis, dirbant ar tiesiog sprendžiant kasdienines užduotis. Informacijos interpretavimas ir pritaikymas – tai jau kognityviniai įgūdžiai. Žmogaus atmintis bei intelekto koeficientas didele...
 • Kas yra danties šaknų kanalų (endodontinis) gydymas ir kada jis reikalingas?

  Dantis sudarytas iš dviejų dalių – vainiko, dalies, kuri matoma burnoje ir šaknų, įtvirtinančių dantį kaule. Danties viduje yra kraujagyslių ir nervų pluoštas, palaikantis danties gyvybingumą. Esant dideliam danties vainiko gedimui ar patyrus traumą yra pažeidžiamas vidinis, gyvas audinys, tuomet yra reikalingas šaknų kanalų gydymas. Esant nervo pažeidimui pacientas gali justi...