Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgaiOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Ortopedinis dantų gydymas – protezai, mikroprotezai (II dalis)

2010 m. kovo 10 d.

Dantų protezai yra skirstomi į:

 • Nuimamus: pilnus ir dalinius plokštelinius, bei dalinius lanko atraminius protezus (apie juos rašėme straipsnio I dalyje);
 • Fiksuotus: įvairių konstrukcijų pavienius vainikėlius ir tiltinius protezus, kurie burnoje fiksuojami surišimo sistemų pagalba.

 

II. Fiksuoti protezai naudojami :

 • Danties vainiko vientisumo defektų atstatymui, kurių nepatariama atstatyti plombinėmis medžiagomis ar užklotais.
 • Suaugusių žmonių priekinių dantų srities vystymosi ir padėties anomalijom, kurių negalima panaikinti ortodontinėmis priemonėmis.
 • Kramtymo funkcijos sutrikimui atstatyti.
 • Fonetikos ir estetikos sutrikimui panaikinti.
 • Burnoje likusių dantų (atraminių dantų protezavimui), kai reikia fiksuoti lanko atraminį protezą.
 • Fluorozės pažeistiems dantims atstatyti ir pleištiniams defektams pašalinti.
 • Estetiniam pastoviųjų dantų vainikų defektų (pakitusi spalva, pažeista forma, matinis paviršius) protezavimui.

 

 

Lieti fiksuoti protezai

Iš metalų lydinio pagaminti pavieniai vainikėliai ar tiltai, nepadengti jokia kita medžiaga (14 pav.). Dažniausiai naudojami, kai dėl finansinių sunkumų pacientai negali pasirinkti estetiškai pranašesnių konstrukcijų. Rekomenduojami tais atvejais, kai burnoje yra likę pavieniai dantys, kuriuos reikia apvilkti vainikėliais tam, kad kramtymo funkciją pilnai būtų galima atstatyti plokšteliniais ar lanko atraminiais išimamais protezais.

14 pav. Lietas vainikėlis

 

Metalo plastikos vainikėliai ir tiltai

Protezai liejami laboratorijoje iš metalų lydinio. Dantų konstrukcijos pagrindas yra metalinis karkasas, kuris iš priekinės pusės padengtas plastmase. Pastaroji parenkama pagal burnoje likusių dantų spalvą. Vainikėliai ir tiltai tiksliai priglunda prie natūralių danties audinių, tačiau šios konstrukcijos estetinis vaizdas nėra priimtinas pacientam, ypač tais atvejais kai reikia atstatyti apatinio žandikaulio dantų ar dantų eilių defektus, kadangi kalbant matosi ne tik plastmasinė apdaila, bet ir metalinis karkasas. Metalo plastikos plastmasė per ilgesnį laiką atšoka arba nudyla, pakeičia spalvą, gali alergizuoti burnos ertmės gleivinę.

 

Metalo keramikos vainikėliai ir tiltai

Metalo keramikos protezo pagrindas pagamintas iš metalų lydinio, tačiau jis yra padengiamas keramikos sluoksniu, atitinkančiu natūralią dantų spalvą (15 pav.). Vainikėlis atrodo kaip natūralus dantis ir tik įgudusi akis gali pastebėti skirtumą tarp protezo ir Jūsų tikrojo danties. Šis protezavimo būdas pastaruoju metu ypač sėkmingai taikomas ir naudojamas protezuojant tiek priekinius dantis tiek šoninių dantų grupę, tačiau jis turi vieną trūkumą: vainikėlyje esantis metalas šviesą atspindi, todėl danties protezas atrodo ne toks skaidrus kaip natūralus dantis, kuris yra linkęs šviesą sugerti.

15 pav. Metalo keramikos vainikėlis ir tiltas

Bemetalė keramika
Bemetaliai protezai gaminami tik iš porceliano. Šis protezavimo būdas  estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis. Tokie protezai yra laidūs šviesai ir atrodo natūraliai, estetiški ir biologiškai suderinami (16 pav.). Ši medžiaga skaidri kaip ir natūralūs danties audiniai ir pakankamai tvirta. Bemetaliai protezai puikiai tinka priekinių dantų protezavimui. Jie pranašesni už metalo keramikos vainikėlius tuo, jog nesukelia alergijos, kurią gali išprovokuoti  tam tikri metalai. Tinkami tik pavieniams priekiniams dantų defektams atstatyti.

16 pav. Bemetalė keramika

 

Cirkonio oksido keramika
Cirkonio keramikos protezų pagrindą sudaro cirkonio oksido karkasas, kuris ruošiamas kompiuterinio frezavimo būdu.  Jis lengvas ir tvirtas, natūralios danties spalvos, todėl uždėjus keramikos apdailą, atrodo labai natūraliai (17 pav.). Tvirtumu toks protezas  lenkia bemetalės keramikos restauracijas, o vietoje metalinio karkaso naudojamas cirkonio oksido tvirtas karkasas suteikia galimybę protezuoti ne tik priekinius, bet ir šoninius dantis, kuriems tenka didelis kramtymo krūvis. Baltas karkasas užtikrina ne tik tvirtą vainikėlio konstrukciją, bet ir puikią estetiką.
 

17 pav. Cirkonio oksido keramikos vainikėliais atstatyti priekiniai dantys

 

Mikroprotezai

Mikroprotezu vadinama grupė, vieno danties nedidelį arba vidutinio didumo vainiko defektą, atstatančių konstrukcijų, kurioms priklauso įklotas, užklotas ir laminatė.

Įklotai ( Inlay) ir užklotai ( Onlay)
Įklotas ir užklotas yra danties restauracijos, skirtos atstatyti šoninių dantų kramtomajam paviršiui arba jo daliai ir apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo. Užklotas yra didelis danties vainiko įklotas, dengiantis iš viršaus nors vieną iš danties kramtomųjų gumburų (18 pav.). Griežtos ribos tarp pastarųjų restauracijų nėra. Didinant įkloto matmenis, tam tikru momentu tampa tikslingiau vartoti terminą užklotas, tačiau tai nereiškia, jog konstrukcija keičiasi iš esmės. Pagal susitarimą, siekiant išvengti painiavos, tiek įklotu, tiek užklotu yra vadinama tik laboratorijoje pagaminta danties restauracija iš keramikos, metalo ar kompozicinės medžiagos. Terminų įklotas ir užklotas pavadinimai kilę iš jų santykio su dantimi: pirmasis įklojamas į dantį, antrasis - užkloja danties dalį ar visą dantį. Priekiniai dantys, tokie kaip kandžiai ir iltys, neturi kramtomojo paviršiaus, todėl terminas užklotas nėra taikomas priekinių dantų restauracijoms. Įklotus į priekinius dantis, ypač į iltinius, pagaminti galima, nors praktikoje tai daroma itin retai.

18 pav. Keramikinis užklotas

 

Įklotų ir užklotų sąlyginiu analogu priekiniuose dantyse būtų konstrukcija, vadinama laminate. Laminatės perdengia visą danties priekinį paviršių, tačiau dažniausia laminačių pritaikymo sritis yra estetinio burnos vaizdo pagerinimas (19 pav.).

19 pav. Porceliano laminatės

Mūsų šalyje užklotai nėra plačiai paplitę dėl sąlyginai aukštos kainos, palyginti sudėtingos gamybos technologijos ir pakankamai retai pasitaikančių tokių klinikinių situacijų, kur užkloto pranašumas prieš kitas restauracijas, tokias kaip plombos ir vainikėliai, būtų akivaizdus.
Porceliano laminatės
Pacientams, kurie yra nepatenkinti savo dantų forma ar padėtimi dantų lanke, kai nori pagražinti ir restauruoti nuosavus pakeitusius spalvą, pradėjusius gesti dantis ar yra nepatenkinti plačiais tarpudančiais, kai nori pašalinti dantų traumų pasekmes, dantų įskilimus, atnaujinti senas restauracijas, o gal tiesiog pageidauja „holivudinės“ tviskančios šypsenos, tikslą pasiekti padeda keramikinės laminatės. Laminatės – tai ypač plonos (iki 0,3 – 0,5 mm storio), dirbtinės porceliano plokštelės, absorbuojančios, atspindinčios ir praleidžiančios šviesą lygiai taip pat, kaip ir natūralus dantis. Toks dantų protezavimo būdas itin tausoja danties audinius, kadangi dantys šlifuojami tik iš priekinio paviršiaus. Tai puiki alternatyva dantų vainikėliams ir yra patikimesnė priemonė už estetinį plombavimą, nes porcelianas geriau sukimba su emaliu ir mažiau dėvisi, be to, nekeičia spalvos ir nepraranda blizgesio, yra atsparus kavos, arbatos ar rūkalų poveikiui. Dantenų audiniai porcelianą geriau toleruoja, nepasitaiko alerginių reakcijų.

Protezavimas ant implantų
Anksčiau minėtas tradicinių fiksuotų ir nuimamų protezų problemas dažnai galima išspręsti panaudojus gydymą dantų implantais. Dantis turintis nepalankią gydymo prognozę gali būti šalinamas ir keičiamas į kaulą įsriegtu implantu – taip išvengiant sudėtingo, ilgo ir neaiškios prognozės gydymo. Privalumas tas, kad jei trūksta tik vieno danties, nebūtina šlifuoti dantų esančių greta defekto. Pakanka trūkstamo danties vietoje įsukti  implantą ir ant jo uždėti vainikėlį (20 pav.).

20 pav. Keramikinis tiltas ant implantų

 

Tokiu būdu žmogus išsaugoja sveikus dantis ir atstato dantų eilės vientisumo pažeidimą. Galinių defektų srityse implantų pagalba išvengiama protezavimo į minkštuosius audinius besiremiančiais nuimamais protezais. Esant ypač dideliems dantų eilių defektams, ant implantų galima protezuoti ir nuimamais plokštelinias protezais. Atlikus dantų implantaciją, po 5-6 mėnesių pradedami protezavimo darbai. Ant implanto dedama protezinė atrama, kuri gali būti metalinė (krūminių dantų grupei protezuoti), arba cirkonio oksido estetinė atrama (priekinių dantų grupei protezuoti). Tai priklauso nuo to, kokį protezavimo būdą pasirenka pacientas: protezavimą metalo keramika ar protezavimą bemetale keramika. Cirkonio oksido keraminė atrama yra pranašesnė, nes ji daug geriau ir gražiau integruojasi į burnos audinius ( 21 pav.).

21 pav. Metalinė ir cirkonio oksido implantų atramos

 

Kultiniai įklotai

Kultiniai įklotai – tai konstrukcijos, kurios naudojamos norint atkurti pažeistus danties vainiko audinius, kai likęs jų kiekis nepakankamas, kad būtų galima atstatyti plombinėmis medžiagomis ar vainikėliu. Kai dantys smarkiai suirę dėl karieso ar traumos, tačiau likusios sveikos jų šaknys. Kultiniai įklotai atstato danties kultį ir suteikia galimybę išsaugoti net tą dantį, kuris yra stipriai pažeistas. Atstačius pažeisto danties kultį kultiniu įklotu, sekančiu etapu jis protezuojamas vainikėliu, kuris galutinai atkuria danties anatominę formą.
Protezuojant endodontiškai gydytus dantis dažniausiai tenka gaminti kultinį įklotą. Nuo cementavimo medžiagos ir vainikėlio tipo kuris bus naudojamas atstatant dantis, priklauso kokios konstrukcijos įklotas bus daromas. Jei dantys bus velkami lietais metaliniais, metalo plastikos ar metalo keramikos vainikėliais, gali būti naudojami lieti metaliniai kultiniai įklotai. Jie liejami laboratorijoje pagal gydytojo pagamintą plastmasinį ar vaškinį modelį. Metaliniai įklotai gali persišviesti per vainikėlį arba sumažinti jo skaidrumą. Metalinis įklotas taip pat gali persišviesti ir pro kaklelinę šaknies sritį, todėl dantenos gali atrodyti nesveikai. Jie naudojami tik tada kai protezuojama lietų konstrukcijų fiksuotais protezais.

Stiklo pluošto kultiniai įklotai (22 pav.).

Jų spalva atitinka natūralią danties kulties spalvą, gamybos procesas trumpesnis, nes įklotas gaminamas klinikoje to pačio vizito metu. Vieno apsilankymo užtenka, kad dantis būtų paruoštas protezavimui vainikėliu. Įkloto pagrindą sudaro stiklo pluošto kaiščiai, kuriais sutvirtinama danties šakninė dalis, o kultis atstatoma specialia plombine medžiaga.

22 pav. Stiklo pluošto kaiščiai

 

Keramikiniai kultiniai įklotai

Pagrindinis privalumas, jog jų spalva panaši į danties audinių spalvą. Naudojant keramikinį kultinį įklotą, dirbtinio danties spalva ir optinės savybės bus panašios į natūralių dantų. Jis nepersišviečia pro plonus dantenų audinius, todėl nepakinta kaklelinė danties šaknies sritis.

Stiklo pluošto ir keramikiniai kultiniai įklotai puikiai tinka dantims, kurie bus velkami bemetalės keramikos ar cirkonio keramikos vainikėliais.

Šiuolaikinė medicina sparčiais žingsniais žengia į priekį, taipogi ir „AVE VITA“ odontologijos klinikos darbuotojai neatsilieka nuo naujovių semdamiesi žinių ir patirties tarptautinėse konferencijose ir seminaruose bei savo praktikinius įgūdžius tobulindami pas garsiausius ir visame pasaulyje pripažintus ortopedinės odontologijos specialistus.

Visi aukščiau išvardinti protezavimo būdai plačiai naudojami „AVE VITA“ odontologijos klinikoje, kvalifikuotų specialistų.

„AVE VITA“ odontologijos klinikos gydytojų odontologų svarbiausias tikslas: išsaugoti Jūsų dantų sveikatą, atstatyti kramtymo funkciją, sugrąžinti bendravimo su aplinkiniais malonumą ir suteikti galimybę šypsotis, darbui pasitelkiant visas naujausias žinias ir pažangiausias technologijas. Ir visą tai daroma už mažiausią kainą, pritaikant lanksčią atsiskaitymo sistemą, kuri paruošiama pagal kiekvieno individualius reikalavimus.

Gydymo kokybę garantuoja rūpestingi, aukštos kvalifikacijos, naujausius gydymo metodus puikiai išmanantys gydytojai. Jie pasiūlys Jums geriausius ir tinkamiausius gydymo būdus.


„AVE VITA“ odontologijos klinikos
Gydytoja odontologė
Ingrida Lapėnaitė

Daugiau informacijos apie paslaugas maloniai prašome teirautis „AVE VITA"klinikoje, Kovo 11-osios g. 22, Kaunas (Gistupio „IKI" prekybos centras),  telefonu 8-37-225577 ar 8-37-227777 (darbo dienomis nuo 8.00 iki 19.00 val.) arba elektroniniu paštu info@avevitaklinika.lt bei klinikos tinklapyje www.avevitaklinika.lt

Nauji straipsniai

 • VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė: pokyčiai vyksta, nors ir labai lėtai

  Visame pasaulyje birželio 17 – 23 dienomis minima Tarptautinė Inkontinencijos savaitė. Šių metų šūkių net keletas, jais kviečiama atkreipti dėmesį į svarbiausias problemas: prastą efektyvaus gydymo prieinamumą, pacientų ir slaugytojų nematomumą, vis augančius šio susirgimo mąstus. Lietuvoje Tarptautinės Inkontinencijos savaitės renginius devynerius metus organizuoja VšĮ Inkocentras. ...
 • Meditacija – naudinga ne tik emocinei sveikatai

  Mokslininkai jau atliko tūkstančius tyrimų, susijusių su meditacijos poveikiu žmogaus sveikatai. Nustatyta, kad meditacija gali paveikti žmogaus genetinį lygmenį, įveikti lėtinį stresą ir jo sukeliamas ligas, sumažinti fizinius skausmus, padėti įveikti depresiją, sustiprinti imuninės sistemos funkcijas ir net sumažinti uždegiminių procesų rodiklius. Moksliniai tyrimai taip pat atskleidžia, kad...
 • IK odontologijos klinikoje – pažangiausia metodika

  Burnos chirurgija yra specializuota odontologijos sritis, apimanti visas chirurgines procedūras ir ligų diagnostiką burnos ertmės, veido ir žandikaulių srityse. Chirurginių procedūrų prireikia dėl įvairių žandikaulio, seilių liaukų patologijų, diagnozavus navikus. Dažniausiai atliekama chirurginė procedūra odontologo kabinete – danties traukimas. Taip pat burnos chirurgija neatsiejama...
 • Dažniausiai užduodami klausimai apie dantų protezavimą

  Dirbtinis dantų audinių atkūrimas arba, kitaip tariant, dantų protezavimas atliekamas tuomet, kai dantys yra praradę estetinį vaizdą ar pažeisti. Klinikoje „Dantų harmonija“ taikomos modernios gydymo technologijos, todėl dantų protezai beveik nesiskiria nuo natūralių dantų. Pateikiame atsakymus į klientų dažniausiai užduodamus klausimus apie dantų protezavimą. Ar dantų...
 • Vėžys: svarbiausia – nepavėluoti

  Vėžys – viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų. Prognozuojama, kad onkologinių susirgimų daugės. Kasmet vasario 4-ąją minima Pasaulinė vėžio diena. Tai gera proga gauti daugiau informacijos apie onkologinius susirgimus, paskata dalyvauti prevencinėse vėžio programose, o turint daugiau žinių yra didesnė galimybė užbėgti ligai už akių ar susirgus nepasimesti ir mėginti...
 • Atnaujintame slaugos skyriuje – dar daugiau komforto pacientams

  Po kapitalinės renovacijos atidarytas atnaujintas reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ slaugos skyrius. Pagal pacientų ir jų artimųjų pageidavimus įrengti vienviečiai, dviviečiai ir liukso tipo kambariai. Atnaujintame aukšte yra 8 dviviečiai, 16 vienviečių ir 2 liukso kambariai (iš viso slaugos skyriuje atnaujinti 26 kambariai). Juose įrengtos funkcinės lovos, pagal...
 • Naujiena: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams – intensyvi pagalba

  Siekiant grąžinti judėjimo ir mobilumo galimybes slaugomiems pacientams, turintiems traumatologinių ir neurologinių negalavimų, ypač svarbu laiku suteikti būtiną pagalbą. Reikiamu metu gautos kineziterapijos paslaugos ir ergoterapijos procedūros sumažina neurologinių ir traumatologinių negalavimų riziką, padeda užkirsti kelią liekamiesiems sveikatos pažeidimams, taip pat skatina greičiau...
 • Organizme tūnanti autoimuninė liga – serga 1 iš 100, bet net neįtaria

  Pasaulinių studijų duomenimis, celiakija serga 1 iš 100 žmonių. Ūmi liga nesirenka nei amžiaus, nei lyties, ja gali sirgti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Deja, daugelis jų klastingus simptomus priskiria prie virškinimo sutrikimų arba ne vienerius metus nesėkmingai ieško blogos savijautos priežasčių. Tad kas yra celiakija ir kaip ją atpažinti? Dar XX a. viduryje buvo manoma, kad celiakija...
 • Sveika mityba: virškinimo problemos išsprendžiamos natūraliai

  Sveikos gyvensenos lektorė Edita Esenku Šimkutė savo pranešime sveikatingumo konferencijos metu dalijosi patarimais apie sveiką mitybą ir kokių produktų derėtų atsisakyti, kad išvengti virškinimo problemų, kuo juos galima pakeisti, kad užtikrinti nepriekaištingą virškinimą ir išvengti pilvo pūtimo. Pradėsime nuo klausimo, kurį užduoda gana dažnai: sveika mityba mada ar būtinybė? Daug...
 • Kaip išsirinkti pirmuosius batukus vaikui?

  Jei rinkdami vaikui pirmuosius batus vadovausitės vyresnės kartos, draugų, kaimynų ir pažįstamų patarimais, neabejotinai pasimesite jų gausoje. Vieni sakys, kad puiku mokytis vaikščioti basam, kiti – kad avalynė neturi reikšmės, treti pirš kitokią savo nuomonę. Bet tikroji tiesa yra ta, kad pirmieji batukai vaikui yra reikalingi, o teisingas jų pasirinkimas nepaprastai svarbus. Tad į ką...
 • Kuo gyvena pasaulinė grožio medicinos industrija?

  Paryžiuje ir Monte Karle vykstantys grožio medicinos industrijos kongresai yra platforma, kur susirenka ir savo patirtimi dalijasi pažangiausi estetinės chirurgijos, „anti-aging“ specialistai, pristatomos grožio medicinos industrijos naujovės, vyksta interaktyvūs mokymai ir profesionalios diskusijos. Kalbiname šių kongresų dalyvę, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės...
 • Gydytoja: „Pragulos gali atsirasti net nuo trupinio lovoje“

  Pragulos: kas, kaip ir kodėl atsiranda, kaip išvengti. Pokalbis su FMR Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja, VIKO lektore, neuroklinikos "Empatija" įkūrėja Gintare Vaitkiene. Pragulos – tai…? Pragulos – tai įvairaus laipsnio audinių vientisumo defektai, atsirandantys veikiant išoriniams arba vidiniams veiksniams, sutrikdantiems audinių...
 • Cukrinis diabetas

  Cukrinis diabetas yra medžiagų apykaitos liga; ji gali būti įgimta arba įgyta. Cukrinio diabeto priežastis yra absoliutus arba santykinis hormono insulino (kuris gaminamas kasoje) deficitas (t.y. visiškas šio hormono nebuvimas arba trūkumas). Cukrinis diabetas skirstomas į pirminį ir antrinį. Pirminio cukrinio diabeto atveju ligos priežastis yra įgimtas kasos nesugebėjimas gaminti insuliną ir...
 • Odos apsauga vasarą

  Atėjus vasarai daugelis skuba dailiai įdegti. Kad saulės vonios nepridarytų rūpesčių, neužmirškime apsauginių priemonių. Visų pirma reikėtų pasižiūrėti koks yra apsaugos faktorius nuo ultravioletinių spindulių, tai yra kiek laiko galima saugiai degintis saulėje, būtina pasidomėti nuo kokių spindulių poveikio saugo pasirinkta apsaugos priemonė ir kokios kilmės yra apsauginiai filtrai. Apsaugos...
 • Alyvuogių aliejus: ir maistas, ir vaistas

  Alyvuogių aliejus yra vienas gausiausiai vartojamų produktų visame pasaulyje, ypač Viduržemio jūros regione. Atliekama vis daugiau mokslinių tyrimų, pagrindžiančių alyvuogių aliejaus naudą sveikatai. Vis dažniau šis aliejus vertinamas ne tik kaip maistas, bet ir kaip vaistas. Vertingiausias yra pirmojo spaudimo, dar vadinamas ypač tyras, alyvuogių aliejus. Alyvuogių aliejus vadinamas grožio...