Mano vaikas netoleruoja laktozės
2024 m. rugsėjo 6 d.VAIKAI, PIENAS, LAKTOZĖS NATOLERAVIMAS IR MOKYKLA
Prasidedant mokslo metams svarbu nepamiršti, kad sveika vaiko mityba susijusi su fiziniu vystymusi, augimu bei sėkmingu mokymusi.
Laktozės netoleravimas – tai būklė, kai organizmas negali tinkamai virškinti laktozės, pieno produktuose esančio cukraus. Dėl šios priežasties vaikai, kenčiantys nuo laktozės netoleravimo, gali patirti įvairius nemalonius simptomus, tokius kaip pilvo pūtimas, skausmas, viduriavimas ar pykinimas. Kadangi pieno produktai yra svarbus kalcio ir kitų maistinių medžiagų šaltinis, tėvams ir vaikams kyla klausimų, kaip suderinti sveiką mitybą ir išvengti laktozės.
“ Tėvams ne visada lengva atpažinti, ar jų vaikas netoleruoja laktozės. Vaikai dažnai skundžiasi pilvo skausmais ar pykinimu dėl įvairių priežasčių. Mokykliniame amžiuje tėvai pilvo skausmus dažnai „nurašo“ mokykliniam stresui”, - sako MB Green platform vadovas, projekto www.netoleruojulaktozes.lt įkūrėjas R. Drižys.
Tėvams ne visada lengva atpažinti, kad vaikas netoleruoja laktozės dėl kelių priežasčių:
Simptomai gali būti panašūs į kitus sveikatos sutrikimus - laktozės netoleravimo simptomai, tokie kaip pilvo pūtimas, viduriavimas, pilvo skausmas ar pykinimas, yra panašūs į kitų virškinimo sutrikimų ar net maisto alergijų simptomus. Tėvams gali atrodyti, kad vaikas tiesiog suvalgo netinkamo maisto, yra apsinuodijęs arba turi kitų su virškinimu susijusių problemų, pavyzdžiui, jautrią skrandžio ar žarnyno veiklą.
Simptomai pasireiškia ne iškart - laktozės netoleravimas gali nesukelti tiesioginių reakcijų. Simptomai dažnai pasireiškia praėjus kelioms valandoms po laktozės turinčio maisto suvartojimo, todėl tėvams gali būti sunku susieti vaiko diskomfortą su pieno produktų vartojimu. Tai ypač aktualu, kai vaikas vartoja mažus laktozės kiekius, kurie sukelia tik lengvus ar uždelstus simptomus.
Kintantis simptomų stiprumo intensyvumas - kai kurie vaikai gali toleruoti mažesnį laktozės kiekį be stiprių simptomų. Tokiu atveju tėvai gali nematyti aiškių ryšių tarp vaiko mitybos ir sveikatos problemų, nes simptomai gali būti nereguliarūs arba tik švelnūs. Tik suvartojus didesnį kiekį pieno produktų, simptomai tampa aiškesni.
Vaikai gali neįvardyti simptomų - maži vaikai kartais sunkiai išreiškia ar supranta, ką jaučia. Jie gali nesakyti tėvams, kad jaučia pilvo skausmą ar pykinimą, o vietoj to tiesiog tampa irzlūs ar prastai jaučiasi.
Skirtingas laktozės netoleravimo laipsnis - ne visi laktozės netoleravimo atvejai yra vienodi – kai kurie vaikai gali patirti tik lengvus simptomus, todėl tėvams gali būti sunkiau juos pastebėti. Be to, simptomai gali pablogėti laikui bėgant, todėl pradiniai požymiai gali būti ignoruojami arba laikomi atsitiktiniais.
Maistas su paslėpta laktoze - laktozės yra ne tik akivaizdžiuose pieno produktuose, tokiuose kaip pienas ar sūris, bet ir daugelyje perdirbtų maisto produktų – kepiniuose, padažuose ar net kai kuriuose vaistuose. Tėvai gali nesuprasti, kad vaikas suvartoja laktozę, nes nesusimąsto, kad tam tikri produktai jos gali turėti.
Netoleravimo amžiaus skirtumai - laktozės netoleravimas gali vystytis palaipsniui. Vaikas gali gimti galėdamas virškinti laktozę, tačiau su amžiumi fermento laktazės, kuris padeda skaidyti laktozę, kiekis gali sumažėti. Dėl to tėvai gali nepastebėti problemos, jei vaikas anksčiau neturėjo jokių simptomų ir tik palaipsniui pradeda jų patirti.
Dėl šių priežasčių tėvams gali būti sudėtinga greitai suprasti, kad vaikas netoleruoja laktozės. Jei tėvai įtaria, kad pieno produktai sukelia vaikui diskomfortą, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju arba dietologu, kurie gali atlikti tinkamus tyrimus ir nustatyti, ar vaikas turi laktozės netoleravimą, jokiu būdu negalima pasikliauti savidiagnoze.
“ Nustačius laktozės netoleravimą labai svarbu vaiko švietimas, savarankiškumas ir psichologinis aspektas“, - sako projekto www.netoleruojulaktozes.lt vadovas R. Drižys.
„Mokyklinio amžiaus vaikai turi suprasti savo kūno poreikius ir žinoti, kaip išvengti laktozės turinčių produktų. Tėvai turėtų kalbėtis su vaiku ir padėti jam atpažinti, kokie produktai jam netinka, mokyti skaityti etiketes ir suvokti, kaip tam tikri maisto produktai gali paveikti jo sveikatą. Vaikas turi jaustis užtikrintas, kad mokykloje ar išvykoje gali savarankiškai valdyti savo mitybą. Svarbus ir psichologinis aspektas - vaikui, turinčiam laktozės netoleravimą, gali kilti sunkumų dėl kitų vaikų reakcijų ar jausmo, kad jis yra „kitoks“. Tėvai ir mokytojai turi padėti vaikui jaustis patogiai su savo mitybos poreikiais. Vaikai turi suprasti, kad mitybos apribojimai yra sveikatos dalykas, ir tai nereiškia, kad jie yra mažiau normalūs ar kažkuo išskirtiniai. Laktozės netoleravimas yra maisto medžiagų netoleravimas, palietęs pasaulyje daug žmonių. Tiesiog pieną toleruoja ne visi. Tik tiek”, - sako R. Drižys.
Mokyklos mityba yra ypač svarbi vaiko dienos racione. Pienas dažnai yra įtraukiamas į mokyklų maisto programas dėl jo maistingumo. Tačiau vaikams, kurie kenčia nuo laktozės netoleravimo, tradiciniai pieno produktai gali sukelti diskomfortą ir sveikatos problemas. Ugdymo įstaigoms vis dar per brangu yra specialiai tiekti pieno produktus be laktozės ar alternatyvas, tokias kaip pienas be laktozės ar augalinės kilmės pieno produktai, tokie kaip migdolų, sojos ar avižų pienas. Tačiau net ir nerekomenduojama keisti pieno produktų jų atmainomis. Tikrame piene žymiai daugiau naudingųjų medžiagų nei sojų, migdolų piene. Vaikui būtinos iš pieno produktų gaunamos medžiagos.
PIENO SVARBA VAIKUI
Mokslininkų atlikti tyrimai, kurių metu jie vertino pieno produktų vartojimo ryšį su moksleivių mokymosi intensyvumu, motyvacija mokslams bei akademine veikla, nustatė, kad paaugliai, kurie vartojo vidutinišką kiekį pieno produktų per dieną, mokėsi geriau nei moksleiviai, kurie vartojo mažą kiekį pieno produktų.
Pienas ir pieno produktų vartojimas užtikrina energijos ir maistinių medžiagų kiekius, kurie reikalingi augimui ir vystymuisi, kaulų formavimuisi. Pienas padeda išvengti maisto medžiagų trūkumo, jei pieno produktai vartojami reguliariai. Pienas ir jo produktai turi daug baltymų ir kalcio. Pasirinkus liesesnius pieno produktus, mažėja kalorijų ir sočiųjų riebalų rūgščių kiekis, o naudingų medžiagų gaunama tiek pat. Piene gausu ne tik kalcio, kuris itin naudingas augantiems vaikų kaulams, bet ir vitaminų, riebalų, angliavandenių bei kitų medžiagų, reikalingų organizmui.
Iš viso piene ir pieno produktuose skaičiuojama apie 200 naudingų medžiagų.
Pienas ir piene esančios naudingos medžiagos padeda susiformuoti tvirtiems kaulams ir dantims, padeda kraujo krešėjimui, širdies ritmo reguliavimui, stiprina kaulus, formuoja raumenų audinį, palaiko organizmo šarmų ir rūgščių balansą, padeda reguliuoti skysčių pusiausvyrą ir kraujo spaudimą, padeda išlaikyti sveiką odą, stiprina imuninę sistemą, padeda maisto medžiagas paversti energija, padeda organizmui augti, gerina medžiagų apykaitą.
Pienas yra vertingas baltymų, kalcio, vitaminų A, D, B12 ir riboflavino šaltinis. Šios medžiagos yra būtinos vaikų augimui ir sveikatai.
Priklausomai nuo amžiaus ir lyties, vaikams per dieną reikia nuo pusantros iki trijų pieno produktų porcijų.
Rekomenduojamas minimalus pieno produktų porcijų skaičius per dieną:
4-8 metų mergaitėms – 1,5 porcijos;
9-11 metų mergaitėms – 3 porcijos;
4-8 metų berniukams – 2 porcijos;
9-11 metų berniukams – 2,5 porcijos;
*viena porcija prilygsta vienai stiklinei (250 ml) pieno, dviems riekelėms pieno (40 g) arba 200 g jogurto.
PAAUGLIAI IR PIENAS
Paauglystė – didelių pasikeitimų laikotarpis. Vaikas auga ir pradeda maistą rinktis savarankiškai, dažnai tam įtakos turi draugai ir bendraamžiai. Šiuo laikotarpiu paaugliai dažniausiai susidomi vegetarizmu, žaliavalgyste, ima laikytis įvairių dietų. Būtina pakalbėti su vaiku ir paaiškinti, kad organizmas vis dar formuojasi, todėl jam būtina pilnavertė mityba, subalansuota mityba. Sparčiai augant kaulams, paauglys turi gauti pakankamai kalcio ir kitų būtinų mikroelementų, kad kaulinis audinys būtų tvirtas, tinkamo tankio.
Paauglystės metu vyksta daugybė svarbių organizmo pokyčių, darančių įtaką tolesnei emocinei ir fizinei asmens sveikatai. Vienas iš jų – intensyvus kaulų bei raumenų sistemos augimas.
Ketvirtadalis suaugusiųjų kaulų masės mergaitėms užauga nuo 12 iki 14 metų, o berniukams – nuo 13 iki 15 metų. Šiuo laikotarpiu itin svarbu valgyti pakankamai kalciu praturtinto maisto bei gauti pakankamai vitamino D bei sportuoti, kad susiformuotų, nes mitybos ir gyvensenos klaidos atsilieps visą gyvenimą.
Paaugliams rekomenduojamas minimalus pieno produktų porcijų skaičius per dieną:
12-18 metų mergaitėms – 3,5 porcijos;
12-18 metų berniukams – 3,5 porcijos;
*viena porcija prilygsta vienai stiklinei (250 ml) pieno, dviems riekelėms sūrio (40 g) arba 200 g jogurto.
SPRENDIMAI
Nors laktozės netoleravimas tarp vaikų nėra didelė problema, laktozės netoleravimas nustatomas iki 10% vaikų. Laktozės netoleravimas gali pasireikšti skirtingais laipsniais – nuo visiško nesugebėjimo toleruoti pieno iki nedidelio jautrumo. Vaikai iki 2–3 metų laktozės netoleruoja gana retai. Ši problema dažnai pastebima mokyklinio amžiaus vaikams, kai jų organizmas natūraliai pradeda mažinti laktazės gamybą. Dažniau šis sutrikimas pasireiškia paaugliams, nes bręstant laktozės kiekis gali smarkiai sumažėti, tad organizmui gali būti sunku suvirškinti net ir nedidelius kiekius pieno produktų.
Kartais būna, jog vaikas, anksčiau toleravęs laktozę, staiga pradeda jos netoleruoti – tai dažniausiai pasitaiko tiems, kurie sirgo virusine (rotovirusu, noravirusu ar kt.) ar bakterine žarnyno infekcija (salmonelioze ar kt.), serga celiakija ar Krono liga.
Jei vaikas ne alergiškas pienui, bet netoleruoja laktozės, jam galima duoti belaktozių pieno, jogurto ir kitų produktų arba kartu su pienu vartoti laktazės maisto papildus. Šie laktazės maisto papildai padeda organizmui suskaidyti laktozę ir leidžia vartoti pieno produktus be diskomforto.
„Laktazės papildai yra paprastai vartojami kartu su maistu, kuris turi laktozės. Tai leidžia vaikams mėgautis pieno produktais, tokiais kaip sūris, jogurtas ar ledai, nepaisant laktozės netoleravimo. Tokiu būdu, vaikams suteikiama galimybė pasinaudoti pieno produktuose esančiais svarbiais vitaminais ir mineralais. Laktazės papildai leidžia vaikams laisviau rinktis maistą, nepriklausomai nuo laktozės kiekio. Tai suteikia vaikams daugiau laisvės ir mažina jausmą, kad jie yra „kitokie““, - sako projekto www.netoleruojulaktozes.lt vadovas R. Drižys.
Rinkitės kokybiškus laktazės papildus, kurie yra patikimi ir efektyvūs. Ieškokite produktų, kurių sudėtyje yra natūralios laktazės, ir kurie yra patikrinti bei sertifikuoti. Tokie papildai ne tik padės mėgautis pieno produktais, bet ir užtikrins gerą sveikatą bei savijautą.
Laktozės netoleravimas neturi trukdyti mokyklinio amžiaus vaikams gyventi visavertį gyvenimą. Svarbu rasti tinkamus maisto pakaitalus, užtikrinti reikiamų maistinių medžiagų gavimą, šviesti vaikus apie jų mitybos poreikius ir kurti supratingą aplinką mokykloje. Taip vaikas galės jaustis saugus, sveikas ir pilnavertiškas kasdieniame gyvenime.
Tinkamai subalansuota mityba, kartu su specialistų rekomendacijomis, leidžia vaikams augti sveikai, o pieno produktai išlikti svarbia jų mitybos dalimi net laktozės netoleravimo atveju.
Aukštos kokybės laktazės maisto papildų ieškokite www.netoleruojulaktozes.lt internetinėje parduotuvėje. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduotas maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas Nr. 190013364.