Paieškų šiandien: 3156

Pagal temą

GinekologijaMoters sveikataMoters sveikataGrožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaEstetinė medicinaKosmetikaSPA paslaugosMtyba, dietologijaKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasLigoninės, klinikosLigoninės, klinikosMedicininiai tyrimaiMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaDantų protezų gamybaDantų implantavimasOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikata, oftalmologijaOrtopedija, ortopedinės priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOrtopedijaPirminės sveikatos priežiūros centraiPoliklinikosPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaKlausa, otorinolaringologijaChirurgijaDantų protezų gamybaDantų implantavimasDermatovenerologijaOdos problemos, dermatologijaDiagnostikaMityba, dietologijaEndokrinologiaEstetinė medicinaGastroenterologijaGenetikaInfektologijaKardiologijaEstetinė medicinaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaOdontologijaAkių sveikata, oftalmologijaOnkologijaOrtopedijaPlastinė, rekonstrukcinė chirurgijaPrivatūs gydymo centraiProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPulmonologijaSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaMoters sveikataVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiPsichologija, psichiatrijaPsichologijaSanatorijos, reabilitacijos centraiSanatorijos, reabilitacijaVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosLigoninės, klinikosPoliklinikosSanatorijos, reabilitacijaSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraVisuomenės sveikatos biurai

Kodėl dantenos kraujuoja?

2018 m. kovo 9 d.

Dantenos kraujuoja daugeliui ir tai labai nemalonus, varginantis reiškinys. „Kodėl dantenos kraujuoja?" ir „ką tokiu atveju daryti?“

 

Pradėjus kraujuoti dantenoms sutrinkame tik trumpam - daugumai žmonių atrodo, kad viskas praeis savaime. Ir iš tiesų: po keleto valandų dantenos dažniausiai nebekraujuoja. Tačiau devyni iš dešimties suaugusiųjų nežino, kad kraujuojančios dantenos - tai signalas, kurį neatsitiktinai siunčia organizmas.
Jei dantenos kraujuoja retai, pavyzdžiui, valantis dantis, – tai nieko baisaus. Tokio dantenų kraujavimo priežastis gali būti pernelyg kietas dantų šepetėlis ar dantų valymas netaisyklingais judesiais, kai pažeidžiamos dantenos. Pasirinkus minkštesnį dantų šepetėlį ir pradėjus tinkamai valyti dantis, dantenos turėtų liautis kraujuoti. Pakraujuoti gali ir dėl nekokybiškų plombų, kabančių jų kraštų, netvarkingų protezų, dėl ant dantų susikaupusių apnašų. Tačiau jeigu pastebite, kad tai nėra dantenų kraujavimo priežastis arba jos kraujuoja dažnai, atrodytų lyg ir be priežasties, pavyzdžiui, valgant, patariama nedelsiant kreiptis į odontologą.
Dantenos gali kraujuoti ir, kai trūksta vitaminų, nusilpsta organizmo imuninė sistema (ypač pavasarį), sergant kraujo, kepenų ligomis, cukriniu diabetu ar vartojant kai kuriuos medikamentus. Su dantenų kraujavimu dažnai susiduriama ir lytinio brendimo, nėštumo ar menopauzės periodo metu, nes burnos ertmės būklė priklauso nuo tam tikro gyvenimo periodo. Taip pat labai tikėtina, kad dažnai kraujuojančios dantenos byloja apie rimtas burnos ertmės ligas, tokias kaip gingivitas ar periodontitas.

Jei dantenos kraujuoja dėl vienokių ar kitokių odontologinių priežasčių, užkirsti kelią rimtoms ligoms galima tik pradinėje dantenų kraujavimo stadijoje.

Gingivitas - pasireiškia dantenų uždegimu, paraudimu, paburkimu, jas liečiant dažnai ima kraujuoti, kartais gali skaudėti, paprastai atsirandantis dėl apnašų.

Periodontitas - tai lėtai progresuojantis priedančio audinių uždegimas, kuris iš dantenų plinta į giliau esančius audinius. Liga, prasidėjusi dantenų uždegimu, vėliau sukelia didesnes komplikacijas - ima „tirpti" žandikaulio kaulas, dantenos gali nuslinkti nuo dantų tiek, kiek „nutirpo" kaulas, o dantys atrodo išilgėję. Ligai įsisenėjus dantys pradeda judėti ir kartais net savaime iškrenta. Su šiomis rimtomis problemomis savarankiškai susidoroti nebepavyks - jums galės padėti tik odontologas.

Kaip išvengti dantenų kraujavimo?

Siekiant išvengti dantenų kraujavimo rekomenduojam valyti dantis du kartus per dieną - ryte ir vakare, po 3 minutes. Svarbiausia - labai gerai išsivalyti dantis vakare, prieš miegą. Miegant išsiskiria mažiau seilių, todėl savaiminis burnos apsivalymas sulėtėjęs. Yra žmonių, kurie dantis valo tik ryte, siekdami išvengti blogo kvapo, o vakare išsivalyti dantis tiesiog pamiršta ar yra tam pernelyg pavargę, o tai yra didelė klaida. Renkantis šepetėlį, reikia atkreipti dėmesį į jo minkštumą. Rinktitės minkštą arba bent jau pusiau minkštą šepetėlį, nes kietas šepetėlis pažeidžia dantų emalį. Ypač svarbūs yra rankos, valančios dantis, judesiai. Kartais pripažįstama, kad nei dantų pasta, nei šepetėlis nėra tokie svarbūs kaip tinkamas valymo būdas. Jokiu būdu negalima šepetėliu dantų "brūžinti". Valant dantis geriausia atlikti daug sukamųjų vibruojamųjų judesių ir stengtis šepetėliu iš visų pusių pasiekti visus dantis. Kita be galo svarbi, tačiau dažnai pamirštama, priemonė - tarpdančių siūlas. Tiesiog būtina jį naudoti kiekvieną vakarą po dantų valymo. Ypač tiems, kurie neturi didesnių tarpų tarp dantų - dantų susigrūdimas trukdo juos gerai išsivalyti. Reikėtų nepamiršti ir skalavimo skysčio. Tokia tinkama priežiūra turėtų apsaugoti dantis nuo ėduonies ir rimtų dantenų ligų. Atkreipkite dėmesį ir į tai, ką ir kaip valgome - pasirodo, užkandžiavimas sausainiais ar bandelėmis tarp kitų valgymų yra vienas palankiausių būdų atsirasti minkštosioms dantų apnašoms. Kartą per pusmetį, ar bent jau per metus, apsilankysite pas burnos higienistą ir gydytoją odontologą.

 

SVARBU! Neišsigąsti kraujuojančių dantenų ir nenustoti valyti dantų!
SVARBU! Nepamirškite apsilankyti pas odontologą - tik jis nustatys tikslias priežastis, dėl ko kraujuoja dantenos.

Parengė burnos higienistė Kristina Butavičienė

 

Nauji straipsniai