Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosLigoninės, klinikosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Klausos praradimas - kaip tai nutinka?

2020 m. kovo 13 d.
Klausos praradimas - kaip tai nutinka?

Klausos praradimas, kuris atsiranda palaipsniui senstant, yra įprastas. Maždaug trečdalis žmonių nuo 65 iki 75 metų turi tam tikrą klausos praradimą. Vyresniems nei 75 metų šis skaičius yra maždaug 1 iš 2.

Klausos praradimas apibrėžiamas kaip vienas iš trijų rūšių:

 • Laidus (apima išorinę ar vidurinę ausį);
 • Neurosensorinis (apima vidinę ausį);
 • Mišrus (dviejų rūšių derinys).

Senėjimas ir lėtinis garsių triukšmų poveikis prisideda prie klausos praradimo. Kiti veiksniai, tokie kaip per didelis ausų vaškas, gali laikinai sumažinti garsų, kuriuos praleidžia jūsų ausys laidumą.

Jūs negalite pakeisti daugelio tipų klausos praradimų. Tačiau jūs ir jūsų gydytojas ar klausos specialistas gali imtis priemonių, kad pagerintumėte tai, ką girdite.

Simptomai

Klausos praradimo požymiai ir simptomai gali būti šie:

 • Kalbos ir kitų garsų slopinimas;
 • Sunku suprasti žodžius, ypač esant foniniam triukšmui ar minioje;
 • Prastai girdėti priebalsius;
 • Dažnas prašymas kitų kalbėti lėčiau, aiškiau ir garsiau;
 • Reikia padidinti televizoriaus ar radijo garsumą;
 • Pasitraukimas iš pokalbių;
 • Socialinės aplinkos vengimas.

Kada kreiptis į gydytoją

Jei staiga praradote klausą, ypač vienoje ausyje, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Pasitarkite su gydytoju, jei klausos sutrikimas trikdo jūsų kasdienį gyvenimą. Su amžiumi susijęs klausos praradimas vyksta palaipsniui, todėl iš pradžių galbūt to nepastebėsite.

Priežastys

Norint suprasti, kaip prarandama klausa, gali būti naudinga pirmiausia suprasti, kaip mes girdime.

Kaip girdime

Ausį sudaro trys pagrindinės sritys: išorinė, vidurinė ir vidinė. Garso bangos praeina per išorinę ausį ir sukelia vibraciją prie ausies būgnelio. Ausies būgnelis ir trys maži kaulai vidurinėje ausyje sustiprina vibraciją, kol keliauja į vidinę ausį. Ten vibracija praeina per skystį sraigės formos struktūrą vidinėje ausyje (sraigė).

Prie “sraigės” nervinių ląstelių yra tūkstančiai mažų plaukelių, kurie padeda garso virpesius paversti elektriniais signalais, perduodamais į jūsų smegenis. Jūsų smegenys šiuos signalus paverčia garsu.

Kaip gali sutrikti klausa

Klausos praradimo priežastys:

Vidinės ausies pažeidimas. Senėjimas ir garsus triukšmas gali sukelti susidėvėjimą plaukeliuose ar nervų ląstelėse, esančiose ausies sraigėje, kurie siunčia garsinius signalus į smegenis. Kai šie plaukeliai ar nervų ląstelės yra pažeisti arba jų trūksta, elektriniai signalai nėra perduodami taip efektyviai, o klausa prarandama.

Aukštesni tonai gali prislopinti jūsų klausą. Jums gali būti sunku išskirti žodžius atsižvelgiant į foninį triukšmą.

Palaipsnis ausų vaško kaupimasis. Ausų vaškas gali užblokuoti ausies kanalą ir užkirsti kelią garso bangų laidumui. Ausų vaško pašalinimas gali padėti atkurti jūsų klausą.

Ausies infekcija ir nenormalus kaulų augimas ar navikai. Išorinėje ar vidurinėje ausyje bet kuris iš jų gali sukelti klausos praradimą.

Plyšęs ausies kaulas (timpinės membranos perforacija). Garsus triukšmo pliūpsnis, staigūs slėgio pokyčiai, ausies būgnelio badymas su daiktu ir infekcija gali sukelti jūsų ausies plyšimą ir paveikti jūsų klausą.

Rizikos veiksniai

Veiksniai, kurie gali pakenkti plaukeliams ir nervinėms ląstelėms jūsų vidinėje ausyje arba juos prarasti, yra šie:

Senėjimas. Laikui bėgant vidinės ausies struktūros degeneracija.

Didelis triukšmas. Garsūs garsai gali pažeisti vidinės ausies ląsteles. Žala gali būti padaryta per ilgą laiką veikiant garsiam triukšmui arba dėl trumpo triukšmo, pvz., Iš šūvio.

Paveldimumas. Jūsų genetinė prigimtis gali padaryti jus jautresnius ausų pažeidimams dėl garso ar blogėti senstant.

Profesinis triukšmas. Darbai, kuriuose garsus triukšmas yra įprastinė darbo aplinkos dalis, pavyzdžiui, žemės ūkio, statybų ar gamyklos darbai, gali pažeisti ausį.

Triukšmas poilsiaujant. Dėl sprogstamojo triukšmo, tokio kaip šaunamieji ginklai ir reaktyviniai varikliai, gali būti nedelsiant prarandama klausa. Kitos pramoginės veiklos, kuriose yra pavojingai didelis triukšmas, yra sniego motociklai, motociklai, dailidės dirbas ar garsios muzikos klausymasis.

Kai kurie vaistai. Tokie vaistai kaip antibiotikas gentamicinas, sildenafilis (Viagra) ir tam tikri chemoterapiniai vaistai gali pažeisti vidinę ausį. Laikinas poveikis jūsų klausai - skambėjimas ausyje (spengimas ausyse) ar klausos praradimas - gali atsirasti, jei vartojate labai dideles aspirino dozes, kitus skausmą malšinančius vaistus, priešmaliarinius vaistus ar kilpinius diuretikus.

Kai kurios ligos. Ligos ar susirgimai, dėl kurių padidėja karščiavimas, pavyzdžiui, meningitas, gali pažeisti ausies sraigę.

Lyginant bendrą garsų garsumą

Aplinkos apsaugos agentūros (EPA) saugus triukšmo lygis yra 70 decibelų. Kuo garsesnis triukšmas, tuo mažiau laiko reikia, kad būtų padaryta negrįžtama klausos žala.

Komplikacijos

Klausos praradimas gali turėti reikšmingos įtakos jūsų gyvenimo kokybei. Vyresni žmonės, turintys klausos praradimą, gali pranešti apie depresijos jausmą. Dėl klausos praradimo pokalbis gali būti sunkus, todėl kai kurie žmonės jaučia izoliaciją. Klausos praradimas taip pat yra susijęs su pažinimo sutrikimais ir nuosmukiu.

Prevencija

Šie veiksmai gali padėti išvengti triukšmo sukelto klausos praradimo ir išvengti su amžiumi susijusio klausos praradimo:

Apsaugokite ausis. Geriausia apsauga yra apriboti triukšmo trukmę ir intensyvumą. Darbo vietoje plastikiniai ausų kamštukai ar glicerinu užpildyti ausinės gali padėti apsaugoti jūsų ausis nuo žalingo triukšmo.

Patikrinkite savo klausą. Jei dirbate triukšmingoje aplinkoje, reguliariai tikrinkite klausą. Jei praradote dalį klausos, imkitės tolesnių veiksmų, kad apsisaugoti nuo didesnio kurtumo.

Venkite rekreacinės rizikos. Laikui bėgant, pavyzdžiui, pasivažinėjimas sniego motociklu, medžioklė, elektrinių įrankių naudojimas ar roko koncertų klausymas gali pažeisti klausą. Dėvėdami klausos apsaugos priemones ar darydami pertraukas nuo triukšmo, galite apsaugoti ausis. Taip pat naudinga sumažinti muzikos garsumą.

Nauji straipsniai

 • Imuno TF papildai - imuniteto pergalė kovojant su virusais

  Žmogaus imuninė sistemą sudaryta iš specializuotų ląstelių, audinių bei molekulių, kurios yra kaip imuninio atsako tarpininkai ir skatina tiek atsparumą infekcijoms, tiek gina nuo audinių pažeidimo. Šia prasme imuninė sistema apsaugo kūną nuo: išorinių grėsmių , tokių kaip bakterijos, virusai, grybeliai ir kt. ir vidinių grėsmių- ląstelių mutacijų, kurios gali iššaukti vėžinius susirgimus....
 • Mėginius dėl koronaviruso infekcijos pradeda tirti ir privačios laboratorijos

  Koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti reikalingi tyrimai nuo šiandien atliekami ir privačioje, Klaipėdoje veikiančios bendrovės „Medicina practica“ laboratorijoje. Dar viena įmonė – „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ – baigia ruoštis startui ir jau rytoj taip pat pradės vykdyti tyrimus. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros...
 • Chlorofilas – žaliasis augalų kraujas

  Apie labai reikalingas ir naudingas žmogaus organizmui chlorofilo savybes jau žinoma nuo senųjų civilizacijų klestėjimo laikų. Antikos graikai perdirbdavo žalius augalų lapus ir gauta substancija gydydavo žaizdas ir sumušimus, vartojo, kaip priemonę, lengvinančią kvėpavimą, naikinančią blogą kūno kvapą, taip pat esant virškinimo sutrikimams, nusilpus fiziškai. Šiandien moksliškai įrodyta,...
 • Visa informacija apie koronavirusą – vienoje vietoje

  Nuo šiol visą oficialią informaciją apie koronavirusą (COVID-19) ir karantiną, taip pat nurodymus ir rekomendacijas visiems gyvenimo atvejams galima rasti interneto svetainėje www.koronastop.lt. Tai vienintelis pagrindinis interneto adresas, kurį reikia įsiminti, kad nebūtumėte suklaidinti melagingų naujienų skleidėjų ar internetinių sukčių. „Labai svarbu visiems suprasti, kad...
 • Kaip bendrauti su žmogumi, turinčiu klausos sutrikimą

  Deja, bet šiuo metu OPERA klausos centro pagalba žmonėms su sutrikusia klausa yra labai ribota. Savitarpio supratimas ir pagalba yra labai svarbi, tad atkreipiame dėmesį, kaip namuose reiktų bendrauti su neprigirdinčiais artimaisiais. Patarsime, ką reiktų daryti, kad pokalbis su neprigirdinčiu kolega ar artimu žmogumi būtų lengvas ir efektyvus abiem pusėms. Atminkite, kad žmogus su...
 • Seksologas: intymumas neturi būti gėda

  Kalbiname seksologą ir psichologą daktarą Gediminą Navaitį, kuris yra parašęs daugiau nei 30 knygų ir yra buvęs Seimo nariu. Papasakokite savo sąryšį su seksologija, ir kas jus pastumėjo gyvenime susidomėti šiuo mokslu, kaip toliau dėstėsi jūsų profesinis gyvenimas. Prof. Dr. Navaitis: Jūsų dėka galiu prisiminti savo profesinę praeitį ir pasakyti, kad virš 30 metų konsultuoju šeimas, kurios...
 • Kaip padėti savo vaikui išmokti mokytis?

  Vaikų akademinius gebėjimus ir potencialą paprastai esame įpratę vertinti pažymiais. Kai jie geri, kalbame apie mokinio perspektyvumą, kai prasti – bandome taisyti padėtį papildomomis darbo valandomis. Tačiau toks požiūris dažniausiai būna pernelyg siauras. Akademiniai rezultatai neturėtų būti painiojami su vaiko intelekto koeficientu t.y. gabumu. Daugeliu atvejų mokiniui visų pirma...
 • Daugėja psichologinės pagalbos galimybių visuomenei ir medikams

  Koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemijos metu prieinamą ir konfidencialią psichologinę pagalbą visuomenei aktyviau teiks psichikos sveikatos centrų psichologai ir emocinės paramos linijos. Taip pat startuoja medikams skirta savanoriška psichologinės pagalbos iniciatyva. Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu,...
 • Purškiamas dezinfekavimo skystis - odai ir paviršiams

  Tai efektyvi ir greita odos ir paviršių dezinfekavimo priemonė, naikina bakterijas ir virusus. - Malonaus citrusų ir levandų kvapo; - Nedžiovina rankų, dėl sudėtyje esančios Alavijo, augalinio glicerino ir Vitamino E; - Patogus nešiotis ir naudotis. Tūbelėje yra 240 papurškimų, kurių užteks 50+ kartų. Naudojimas: - Priemonę naudokite neatskiestą. - 4 kartus papurškę priemonės...
 • Ką svarbu žinoti apie daugkartinio naudojimo medžiagines kaukes?

  Neturite respiratoriaus FFP3, FFP2 ar medicininės kaukės? Ką svarbu žinoti apie daugkartinio naudojimo kaukes ir jų efektyvumą: Kas? K a i p? K o d ė l? Ką reiškia ,,daugkartinis naudojimas”? Vykdyti kaukės gamintojo nurodymus. Jeigu jų nėra: naudoti trumpai 1-2 val., keisti nauja pajutus drėgmę kaukėje)...
 • Kodėl vitaminas B12 yra svarbus mūsų organizmui?

  Daugelis žmonių yra girdėję apie šį vitaminą, tačiau tikrai ne visi susimąsto, kodėl jis mums reikalingas, iš kur jis gaunamas, ar be jo galėtume išgyventi? Pasaulio sveikatos organizacija teigia, jog daugiau nei 15 % gyventojų šiuo metu diagnozuotas vitamino B12 trūkumas, o apie 40 % – arti ribos, kai jo ims trūkti. Vitaminas B12 – tai B grupės vandenyje tirpus vitaminas,...
 • Kuo skiriasi dantų implantavimas nuo dantų protezavimo?

  Netekus vieno, kelių ar visų dantų, galima rinktis iš daugybės dantų atkūrimo būdų, bet dažniausi jų – dantų implantavimas arba protezavimas. Abu šie dantų gydymo metodai gali padėti susigrąžinti pilnavertį gyvenimą, atkurti kramtymo funkcijas, estetinį vaizdą. Taigi kokie yra esminiai dantų implantavimo ir dantų protezavimo skirtumai? Implantai – nepigu, tačiau inovatyvu ir...
 • Lietuvos kardiologai pataria pacientams, kaip elgtis koronaviruso pandemijos metu

  Suprasdamos pacientų nerimą dėl sveikatos ir bendros tvarkos pokyčių karantino metu, Lietuvos kardiologų draugija ir Lietuvos Širdies asociacija atsako į dažniausiai kylančius klausimus. REKOMENDACIJAS RASITE ČIA Pažymima, kad sergantieji lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonės turi didelę sunkių komplikacijų riziką užsikrėtus koronavirusu, tai labiausiai pažeidžiama gyventojų...
 • „Išjungti“ žmogui kenksmingus organizmus galima ir šviesos jungikliu?

  Pastaruoju metu tam tikrais daiktais išmokome naudotis „be rankų“. Durų rankeną įmanoma nuspausti alkūne taip pat lengvai kaip ir įjungti šviesą, o pirkinių krepšelį prekybos centre – suimti ar stumti pasislėpus po ilgesne megztinio rankove. Tokių ir panašių gudrybių imamės tam, kad tik nereikėtų liestis prie tikrais pragaro vartais tiesiogine šio žodžio prasme virtusių...
 • Karantino metu psichologinė pagalba bus teikiama nuotoliniu būdu

  Pacientams, kuriems yra reikalingos Psichikos sveikatos centruose teikiamos psichologinės konsultacijos, sudaryta galimybė karantino metu jas gauti nuotoliniu būdu. Taip numatyta sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimu dėl gydymo įstaigų darbo organizavimo karantino metu. Pasak sveikatos apsaugos...