Kiek vitamino D man reikia?

2022 m. sausio 14 d.
Kiek vitamino D man reikia?

Iš įvairių šaltinių tenka girdėti įvairių rekomendacijų dėl vitamino D. Viena gydytoja pasakė, kad visi, gyvenantys Šiaurės pusrutulyje, turėtų vartoti vitamino D papildus kiekvieną dieną, net ir vasarą. Ar tiesa?

Egzistuoja yra įvairių rekomendacijų, kiek vitamino D turėtų gauti suaugusieji, todėl supratimas, kiek vitamino D jums reikia, gali būti painus. Naudodamiesi žemiausiomis rekomendacijomis, daugelis suaugusiųjų negauna tiek vitamino D, kiek turėtų. Natūraliai vitamino D yra tik nedaugelyje maisto produktų, todėl apart maisto, praturtinto vitaminu D, papildomai vartokite papildus.

Vitaminas D yra svarbus, nes padeda organizmui palaikyti normalų kalcio ir fosforo kiekį. Kadangi jis veikia kaip raktas, leidžiantis jūsų organizmui pasisavinti kalcį, vitaminas D vaidina svarbų vaidmenį formuojant ir palaikant sveikus kaulus. Tai taip pat padeda išlaikyti sveikus raumenis, nervus ir imuninę sistemą.

Tyrimai rodo, kad nuolat vartojant pakankamai vitamino D, gali žymiai sumažėti kaulų retėjimo ligos osteoporozės rizika. Mažas vitamino D kiekis taip pat yra susijęs su griuvimais, išsėtine skleroze, reumatoidiniu artritu, lėtiniu skausmu, diabetu, aukštu kraujospūdžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis bei kai kuriomis vėžio formomis. Tačiau asociacija jokiu būdu nereiškia, kad mažas vitamino D kiekis sukelia šias sąlygas arba kad vitamino D papildų vartojimas užkirs kelią aukščiau minėtoms ligoms arba gydys.

Vitamino D yra kai kuriuose maisto produktuose, tokiuose kaip kiaušinių tryniai, sūris, menkių kepenų aliejus, jautienos kepenys ir riebios žuvys, pavyzdžiui, tunas, lašiša, sardinės, silkė ir skumbrės. Tačiau pats kiekis šiuose maisto produktuose yra gana mažas.

Apskritai, net ir vartojant praturtintą maistą, dieta paprastai neteikia pakankamai vitamino D. O tam tikros sveikatos būklės, turinčios įtakos virškinimo traktui, gali sumažinti vitamino D pasisavinimą ir lemti mažą vitamino D kiekį kraujyje. Vitamino D taip pat galite gauti per tiesioginę saulės šviesą, nors saulės kiekis, kurio reikia norint gauti pakankamai vitamino D, gali labai skirtis.

Šiaurinio klimato žmonėms arba tiems, kurie didžiąją laiko dalį praleidžia patalpose, gali būti sunku gauti pakankamai saulės šviesos. Be to, jei reguliariai dėvite apsaugos nuo saulės priemones, kurių apsaugos nuo saulės faktorius didesnis nei aštuoni – protingas žingsnis siekiant apsaugoti odą nuo vėžio – arba jei jūsų oda tamsesnė, vitamino D galite nepasisavinti, net jei esate lauke šviečiant saulei.

Bėgant metams pasikeitė rekomendacijos, kiek vitamino D reikia suaugusiems žmonėms per dieną. Šiuo metu yra įvairių rekomendacijų. Mokslininkai nustatė, kad rekomenduojama vitamino D dieta arba RDA yra 600 tarptautinių vienetų (TV) per dieną jauniems suaugusiems ir 800 TV per dieną vyresniems nei 70 metų suaugusiems. Kiti teigia, kad suaugusiųjų vitamino D poreikis yra daug didesnis. Pavyzdžiui, Endokrininė draugija rekomenduoja suaugusiesiems kasdien suvartoti iki 1500–2000 TV vitamino D.

1000–2000 TV vitamino D per dieną iš papildų paprastai yra saugūs, turėtų padėti žmonėms pasiekti tinkamą vitamino D kiekį kraujyje ir gali turėti papildomos naudos sveikatai. Tikrinti vitamino D kiekį kraujyje, žmonėms, sergantiems osteoporoze ar tam tikromis kitomis sveikatos ligomis, tai gali būti protinga. Pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, jei gali būti naudinga patikrinti vitamino D lygį. Jei turite nuolatinių sveikatos problemų arba turite lėtinę sveikatos būklę, prieš pradėdami vartoti bet kokį maisto papildą, įskaitant vitaminą D, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Jis arba ji gali padėti nuspręsti, ar papildai tinka jūsų situacijai.

Kodėl aš negaunu pakankamai vitamino D?

Įvairioms kūno funkcijoms vitaminas D yra tiesiog būtinas. Kai organizmas pasisavina vitamino D, jis turi jį paversti aktyvia forma. Trūkumai gali atsirasti, jei žmogus nepasisavina pakankamai vitamino D arba sutrinka odos gebėjimas jį sintetinti nuo saulės. Žmogui taip pat gali atsirasti trūkumas, jei organizmas nepajėgia pasisavinti vitamino ar paversti jo aktyvia forma kepenyse ir inkstuose. Mažas vitamino D kiekis gali sukelti daugybę problemų, ypač susijusių su kaulais ir raumenimis.

Kai kuriems žmonėms kasmet atliekamas kraujo tyrimas, siekiant nustatyti vitamino D trūkumą. Rezultatas parodys vitamino D kiekį serume nanomoliais/litre (nmol/l). Sveikas vitamino D kiekis serume yra nuo 50 nmol/l iki 125 nmol/l.

Kas yra vitaminas D?

Pradžioje pakalbėkite apskritai kas tas vitaminas D. Tai riebaluose tirpus vitaminas, kurį organizmas gamina, kai odą veikia saulės šviesa. Kai vitaminas D patenka į organizmą, jis nėra aktyvios formos. Kad jį naudotų, organizmas turi jį paversti aktyvia forma, vadinama 25-hidroksivitaminu D, patikimu šaltiniu [25(OH)D] arba kalcidioliu.

Kiek yra trūkumas?

Serumo vitamino D kraujo tyrimo rezultatai, gali parodyti:

Per didelis ir galbūt kenksmingas: 125 nmol/l ar daugiau;

Pakankamas: 50–125 nmol/l;

Neadekvatumo rizika: 30–49 nmol/l;

Esant trūkumo rizikai: 30 nmol/l arba mažiau;

Vitamino D funkcijos

Vitaminas D atlieka daug svarbių funkcijų, įskaitant:

palaikyti kaulų sveikatą, skatinant kalcio pasisavinimą;

skatinant raumenų sveikatą;

moduliuoja imuninę sistemą;

padedantis ląstelėms augti;

mažina uždegimą, o tai padeda išvengti tokių ligų kaip reumatoidinis artritas ir psoriazė;

reguliuoja kraujospūdį ir palaiko širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą.

Mažas vitamino D kiekis ir diabetas

Vienu metu buvo pasklidusi nuomonė, kad vitaminas D gali padėti išvengti 2 tipo diabeto. Tačiau 2019 m. atliktame tyrime 2 423 žmonės, kuriems gresia 2 tipo cukrinis diabetas, vartojo 4 000 tarptautinių vienetų (TV) vitamino D papildą arba placebą. Vartojusiems papildą vitamino D kiekis padidėjo. Tačiau, vartojant papildą, diabeto išsivystymo rizika nesumažėjo.

Trūkimo priežastys

Vitamino D trūkumas gali atsirasti, kai žmogus:

nevartoja pakankamai vitamino D;

nesugeba absorbuoti ar metabolizuoti vitamino D;

nepakankamai laiko praleidžia ultravioletinėje B (UVB) saulės šviesoje;

Rizikos veiksniai

Įvairūs veiksniai gali padidinti trūkumo riziką.

Dieta: Žmonės, kurie nevalgo pakankamai vitamino D turinčio maisto, įskaitant praturtintus pieno produktus ir grūdus, gali turėti mažą vitamino D kiekį.

Gyvenimo būdo veiksniai: kai kurie žmonės mažai laiko praleidžia lauke dėl darbo, blogos sveikatos, vietos lauke trūkumo kaimynystėje ar kitų veiksnių. Šie žmonės turi mažiau galimybių savo odą paveikti saulės spinduliais. Tiems, kurie dėvi drabužius, dengiančius visą kūną, nesvarbu, ar jie saugo jį nuo saulės, ar dėl kultūrinių ar religinių priežasčių, taip pat gali turėti didesnę trūkumo riziką.

Geografiniai veiksniai: žmonės, gyvenantys tam tikrose vietose, pavyzdžiui, Šiaurės Kanadoje ir Aliaskoje, gali turėti mažiau saulės UVB spindulių, ypač žiemą. Karštame klimate gyvenantiems žmonėms taip pat gali kilti pavojus, nes jie dažnai stengiasi išvengti karščio ir stiprių saulės spindulių būdami patalpoje.

Tarša: ore esančios dalelės gali blokuoti UVB spindulius ir neleisti jiems pasiekti odos. Žmonės, gyvenantys labai užterštose vietose, taip pat gali vengti leisti laiką lauke.

Absorbcijos problemos: Krono liga, celiakija ir kitos sąlygos gali turėti įtakos tai, kaip žarnynas pasisavina maistines medžiagas, įskaitant vitaminą D.

Vaistai: kai kurie vaistai mažina organizmo gebėjimą pasisavinti arba sintetinti vitaminą D. Tai apima steroidus ir kai kuriuos vaistus, mažinančius cholesterolio kiekį.

Rūkymas: rūkančiųjų vitamino D trūkumo lygis yra didesnis. Kai kurie ekspertai teigia, kad rūkymas gali paveikti geną, kuris aktyvina vitamino D-3 gamybą organizme.

Nutukimas: Tyrimai parodė, kad nutukusių žmonių vitamino D lygis yra mažesnis arba kurių kūno masės indeksas (KMI) yra 30 ar daugiau. Šis ryšys gali kilti iš būdų, kuriais kūno riebalai veikia vitamino D pasisavinimą. Kai kurie nutukę žmonės gali praleisti mažiau laiko lauke dėl judėjimo problemų. Tie, kuriems buvo atlikta bariatrinė operacija, taip pat gali turėti absorbcijos problemų.

Odos tipas: žmonėms, kurių oda tamsesnė, reikia daugiau saulės spindulių, kad gamintų vitaminą D, nei tiems, kurių oda šviesesnė. Žmonės su blyškia oda arba anksčiau sirgę odos vėžiu gali vengti saulės spindulių, kad apsaugotų odą nuo pažeidimų.

Amžius: gebėjimas paversti vitaminą D kalcitrioliu gali sumažėti su amžiumi dėl susilpnėjusios inkstų funkcijos. Dėl to sumažės kalcio absorbcija.

Inkstų ir kepenų sveikata: žmonėms, sergantiems kepenų ligomis ir inkstų ligomis, vitamino D kiekis paprastai būna mažesnis. Šios ligos gali paveikti organizmo gebėjimą sintetinti vitaminą D arba paversti jį aktyvia forma.

Nėštumas: Nėštumo metu vitamino D poreikis gali padidėti, tačiau ekspertai vis dar nėra tikri, ar papildai yra gera idėja. 2019 m. buvo daryta išvada, kad papildų vartojimas nėštumo metu gali sumažinti preeklampsijos, gestacinio diabeto, mažo gimimo svorio ir sunkaus kraujavimo po gimdymo riziką. Tačiau tai taip pat gali padidinti priešlaikinio gimdymo riziką, ty gimimą prieš 37 savaites.

Žindomi kūdikiai: Motinos piene yra mažai vitamino D, o tai reiškia, kad žindomiems kūdikiams gresia jo trūkumas. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja duoti vitamino D papildų visiems žindomiems kūdikiams nuo pirmųjų gyvenimo dienų iki tol, kol jie kiekvieną dieną suvartoja 1 l ar daugiau pieno mišinio. Papildymas šiuo atveju tampa nereikalingas, nes pieno mišinyje yra pridėta vitamino D.

Didesnės rizikos grupės

2019 m. ekspertai paskelbė ataskaitą apie 2011–2012 m. duomenis. Jie ištyrė, kaip vitamino D trūkumas veikia konkrečias populiacijas. Išvados rodo, kad didžiausia trūkumo rizika yra afroamerikiečiai, o po jų – ispanai.

Simptomai

Vitamino D trūkumas gali nesukelti jokių simptomų arba simptomai gali nepasirodyti kelerius metus. Tačiau tai gali padidinti ilgalaikių sveikatos problemų riziką. Laikui bėgant, mažas vitamino D kiekis gali sukelti:

Osteoporozę: kaulai tampa ploni arba trapūs. Pirmasis požymis gali būti lengvai lūžtantis kaulas dėl nedidelės traumos. Tai dažnai paveikia vyresnio amžiaus žmones.

Osteomalaciją: tai gali turėti įtakos vaikams. Kaulai tampa minkšti, dėl to atsiranda kaulų deformacijų, žemo ūgio, dantų problemų, trapių kaulų ir skausmo vaikščiojant.

Tyrėjai tiria, ar dėl mažo vitamino D kiekio gali atsirasti kitų simptomų ar būklių, tokių kaip depresija, kaulų skausmas ir silpnumas.

Gydymas

Asmens specifinis vitamino D poreikis priklausys nuo įvairių veiksnių, įskaitant amžių, UVB spindulių poveikį, mitybą ir sveikatos būklę. Jei kraujo tyrimas rodo, kad žmogui trūksta vitamino D arba jam gresia vitamino D trūkumas, gydytojas greičiausiai patars padidinti jo suvartojimą.

ODS rekomenduoja kiekvieną dieną vartoti šį kiekį:

0–12 mėnesių: 400 TV (10 mikrogramų [mcg])

1–70 metų: 600 TV (15 mcg)

71 metų ir vyresni: 800 TV (20 mcg)

Tačiau neįmanoma išmatuoti, kiek vitamino D žmogus gauna iš saulės spindulių. Asmenys turėtų pasikalbėti su savo gydytoju apie vitamino D poreikį ir kaip padidinti jo suvartojimą.

Papildai

Kai kuriems žmonėms gali tekti vartoti papildus, tačiau prieš tai geriausia pasitarti su gydytoju, nes kai kurie gali turėti neigiamą poveikį. Gydytojas taip pat patars dėl tinkamos dozės.

Maisto produktai, turinys vitamino D

Geri vitamino D šaltiniai su maistu yra šie:

riebios žuvys, pavyzdžiui, skumbrė ar lašiša;

jautienos kepenys;

sūris;

grybai;

kiaušinių tryniai;

kai kuriuose pusryčių dribsniuose, apelsinų sultyse, piene, sojos gėrimuose ir margarine;

Natūralios saulės šviesos poveikis

Trumpas laikas, praleistas lauke, gali padidinti vitamino D kiekį. Saulės šviesa yra svarbi norint padidinti vitamino D kiekį, tačiau netinkamas buvimas saulėje padidina odos vėžio riziką. Kad būtų saugus saulės spindulių poveikis, žmogus kasdien turėtų trumpą laiką praleisti lauke be apsaugos nuo saulės, dilbius, rankas ar blauzdas apšviesti saulėje. Kada tai daryti ir kiek laiko priklausys nuo metų laiko, geografinės padėties ir kitų veiksnių. Žmonės turėtų paklausti savo gydytojo apie saugius būdus, kaip padidinti saulės spindulių poveikį, ypač jei jie turi šviesią odą arba turi odos sutrikimų, pvz., psoriazę.

Prevencija

Geriausias būdas išvengti vitamino D trūkumo – valgyti maistą, kuriame gausu šios maistinės medžiagos, ir kasdien šiek tiek laiko praleisti lauke. Kai kurie patarimai, kaip išvengti trūkumo, yra šie:

Sveiko kūno svorio palaikymas: Važiavimas dviračiu ar vaikščiojimas gali suteikti tiek mankštos, tiek saulės spindulių poveikio.

Medicininių būklių gydymas: Žmonės, kurių sveikatos būklė turi įtakos maistinių medžiagų įsisavinimui, gali pastebėti, kad pagrindinės būklės gydymas padeda padidinti tam tikrų maistinių medžiagų, įskaitant vitaminą D, kiekį.

Būkite aktyvūs dėl prevencinės sveikatos: žmonės, kurių šeimoje yra buvę osteoporozės ar vitamino D trūkumo, gali norėti pasikalbėti su savo gydytoju dėl patikrinimo.

Vitamino D3 maisto papildas

Nauji straipsniai

 • Alavijas - universaliausia priemonė Jūsų odai

  Dėl savo unikalių gydančių, senėjimą mažinančių, drėkinančių, priešuždegiminių ir ląstelių regeneraciją skatinančių savybių, alavijas ( aloe ) yra labiausiai Šri Lankoje vertinamas augalas. Kliniškai yra įrodyta, kad alavijų gelis padeda atstatyti saulės, vėjo ar šalčio paveiktą odą. Dažnai alavijas vadinamas gamtos gydytoju, nes: Pasižymi antibakteriniu poveikiu, saugo nuo uždegimų,...
 • Vaikų odontologijos Lietuvoje pradininkė įvardijo, kodėl daugumos vaikų dantų būklė nekokia

  Tėvų požiūris į vaiko burnos sveikatą šiandien yra kur kas geresnis nei anksčiau – tokį pokytį pastebi per 30 metų patirties vaikų dantų gydyme ir ligų profilaktikoje turinti biomedicinos mokslų daktarė Rasa Račienė. Visgi tebėra spragų dantų priežiūros praktikoje. „Tai atveda vaiką iki specialisto kėdės ir priverčia išgyventi psichologiškai sunkią gydymo patirtį. Uždelsus kyla ir...
 • Vienam pacientui naują šypseną dovanos odontologijos klinika

  Praėjusieji metai daugelį išmokė nugalėti iššūkius, pervertinti savo vertybes, kaip niekada labai aktuali tapo sveikata. Žmonės supranta, kad į sveikatą reikia investuoti, kad kokybiškos paslaugos kainuoja, kad norint turėti sveikus dantis – svarbu investuoti laiką, pinigus į burnos ligų profilaktiką. Aukštaitijos implantologijos klinika rūpinasi savo pacientais bei jų burnos sveikata....
 • 13 Medicinos mitų apie plaučių vėžį

  Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (ULAC) duomenimis, kasmet plaučių vėžys nustatomas maždaug 1,5 tūkst. Lietuvos žmonių. 2015 m. Lietuvoje nuo šios ligos mirė 1 346 asmenys, didžioji jų dalis – net 1 100 – buvo vyrai. Pasaulyje ši liga taip pat yra dažniausia onkologinė liga, kasmet ji nustatoma daugiau kaip 2 mln. žmonių, per 1,7 mln. miršta per metus. Pasaulyje 2020 m....
 • Žiemos traumų sezonas – kaip užkirsti kelią ir ką daryti susižeidus?

  Nors ši žiema didelių speigų ir sniego pusnių mums kol kas neatnešė, staigūs temperatūros svyravimai gali pridaryti ne ką mažiau žalos. Iškritęs plonas sniego sluoksnis, per dieną virtęs balomis, o naktį pašalus, kitą rytą virsta plonu ir itin slidžiu ledo sluoksniu. Būtent ši slidi ledo danga ir tampa viena dažniausių traumų priežasčių, šalia traumų, patirtų žiemos sporto ar aktyvių...
 • Botulino injekcijos - raukšlių prevencijai ir korekcijai

  Bėgant metams oda tampa ne tokia elastinga, kokia buvo anksčiau, tad ir raukšlių atsiradimas taip pat nėra išvengiamas. Nė viena moteris nenori atrodyti senesnė nei yra iš tiesų, todėl gana dažnai yra ieškoma būdų, kurie leistų efektyviai kovoti su raukšlėmis. Laimei, šiandien galima rinktis iš gausybės procedūrų, kurios padeda sumažinti raukšles ir pagerinti odos būklę. Vienas tokių sprendimų...
 • Kaip valgyti, kad neaugtų svoris? Atsako chirurgas N. Kaselis

  Didelis svoris – tai ne tik estetinė, tačiau pirmiausia – fizinė problema, kadangi dėl viršsvorio dažnai kyla įvairios ligos, kurios ne tik apsunkina žmogaus kasdienybę, tačiau net ir grasina... mirtimi. Apie tai kalbama labai daug, siūloma labai daug metodų, kurie gali sumažinti svorį, dietų, kurios, deja, yra tik trumpalaikės ir nors istorijų, kuriose pasakojama apie sėkmingą...
 • Acne - bėrimai, kamuojantys ne tik paauglius

  Aknė yra lėtinė, uždegiminė odos liga, kuri sukelia įvairių rūšių bėrimus: spuogelius, mazgelius, inkštirus. Bėrimai pastebimi veido srityje, ant pečių, nugaros, kaklo, krūtinės bei viršutinėje rankų dalyse. Ši liga dažniausiai pasireiškia asmenims nuo 12 iki 24 metų, tačiau gali būti išimčių, kurios pasireiškia vis dažniau ir vyresniame amžiuje. Aknė nėra pavojinga sveikatai, bet gijant...
 • Skrandžio opos – dažną lietuvį kankinanti sveikatos problema

  Skrandžio opa – tai skrandžio gleivinės žaizda, atsirandanti sumažėjus skrandžio gleivinės apsauginiam barjerui ir skrandžio rūgščiai pažeidus skrandžio gleivinę. Opalige serga apie 10 proc. pasaulio gyventojų. Pasak medicinos centro „Northway“ gydytojos gastroenterologės Editos Šunokienės, viena pagrindinių opaligės priežasčių – lėtinė Helicobacter pylori (H....
 • Lengvai ir giliai, o ne ilgai ir tik paviršiniai. Kas?

  Lengvai ir giliai, o ne ilgai ir tik paviršiniai. Kas? DDR terapijos poveikis, lyginant su kitomis dubens dugno raumenų stiprinimo praktikomis. Tik klinikoje „Sveikatos garantas“ išmėginkite inovatyvią bei unikalią DDR terapijos procedūrų sesiją ir ypač greitai pajuskite puikius rezultatus! Funkcionalūs dubens dugno raumenys išspręs daugelį sveikatos problemų. Nelaikote šlapimo?...
 • Įtampos šlapimo nelaikymas

  Vasaris skaičiuoja paskutines dieneles. Jau greit sučyruos vieversėlis ir žiemužei išties pasakysime „sudie“. Ims tirpti sniegas, per gatves pradės gurgėti maži upeliukai, o vėliau iš storo ledo gniaužtų išsilaisvins ir didžiosios upės. Pakvips pavasariu... Klinika „Sveikatos garantas“ rekomenduoja išmėginti inovatyvias, įtampos šlapimo (kai šlapimas nesulaikomas...
 • Tecar terapija: kas tai yra ir kaip ji veikia?

  Bendrai Tecar terapijanyra elektromedicininis gydymas, leidžiantis greičiau atsigauti po traumų ir uždegiminių raumenų ir kaulų sistemos patologijų. Tecar terapija plačiai paplitusi ypač fizioterapijos srityje, Tecar apima labai konkretaus prietaiso, pagrįsto fiziniu kondensatoriaus principu ir galinčio generuoti šilumą iš vidaus anatominėje srityje, kuriai reikia priežiūros. Terapija...
 • Kraujas šlapime (hematurija) – kada verta sunerimti?

  Kraujas šlapime, dar vadinamas hematurija, yra dažnas reiškinys. Jis gali būti aptiktas atliekant bendrą šlapimo tyrimą arba jūs galite tai pastebėti patys. Jei šlapime pastebėjote ryškiai raudoną kraują arba šlapimas tapo rausvas, raudonas ar rudas, nes jame yra kraujo, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Paprastai jūs neturėtumėte šlapintis krauju. Jei šlapime matomas kraujas arba nedidelis...
 • Septyni skrandžio vėžio ženklai: į ką atkreipti dėmesį?

  Skrandžio vėžys pirmą kartą buvo aprašytas dar 3000 metų prieš mūsų erą Egipte. Jau tuomet buvo žinoma, kad ši liga lemia lėtą ir sunkią mirtį. Iki šių dienų skrandžio vėžys yra viena dažniausiai diagnozuojamų onkologinių ligų pasaulyje. Apie tai kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja gastroenterologe, endoskopuotoja Agne Dikčiūte. Pasaulio sveikatos organizacijos...
 • Gydytoja gastroenterologė: kaip vaišintis, kad didžiosios šventės nesibaigtų rimtais virškinimo sutrikimais?

  Didžiųjų metų švenčių periodas – tikras darbymetis gydytojams gastroenterologams. Įvairūs virškinimo, kepenų funkcijų sutrikimai, ūminiai ir lėtiniai kasos uždegimai – tai dažniausios priežastys, dėl kurių į gydytojus ir ligoninių priėmimo skyrius kreipiasi kone vos nuo šventinio stalo pakilę pacientai. Apie tai, kaip tinkamai mėgautis šventinėmis vaišėmis, kad vėliau netektų kęsti...
 • Psichiatrė pataria: „Emocinis valgymas dažnai būna susijęs su socialiniu nerimu“

  Kone kiekvienas gyvenime yra susidūręs su emociniu valgymu, tik dažnai jo negebame identifikuoti. Kaip suprasti, kada valgome intuityviai, o kada – vedami emocijų, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro psichiatrė Aušra Stankūnienė. Kas yra emocinis valgymas? Kaip atpažinti, kada valgome intuityviai, o kada – vedami emocijų? Emocinis valgymas – padidėjęs...
 • Viskas, ką reikia žinoti apie vaikų kosulį: tipai ir priežastys

  Vaikams kosulys yra kaip varnalėša – lengvai „prilimpa“ ir jo sunku atsikratyti. Kosulys erzina ir neretai trukdo užmigti, tačiau dažnai šis simptomas nesignalizuoja apie rimtą ligą. Kosėjimas laikomas svarbiu kūno refleksu, padedančiu apsaugoti kvėpavimo takus. Vis dėlto yra svarbu išmanyti kosulio tipus, kad būtų aišku, kuriais atvejais reikia kreiptis į...
 • Skaitmeninio protezavimo privalumai lyginant su standartiniu

  Ar jus kartais supykina besivalant dantis? Tuomet standartinis atspaudo nuėmimo metodas, kuomet į burną dedami specialūs šaukštai su atspaudine mase jums sukeltų tikrai nemalonius pojūčius. Galite tai pamiršti, kadangi naujausių technologijų dėka šis nemalonus etapas dantų gydyme pakeistas į skaitmeninį metodą. Tradicinį dantų atspaudą keičiančios technologijos Tradicinį dantų atspaudo...
 • CBD pradžiamokslis – ką verta žinoti?

  Nors CBD atrastas dar 1940 metais, tačiau jo populiarumas pradėjo augti vos prieš kelerius metus. Šiandien dažnam natūralių sveikatinančių būdų ieškotojui šis kodas yra puikiai žinomas, o nauda – neabejotina. O tuos, kurie dar tik atranda šį unikalų gamtos kūrinį, kviečiame susipažinti iš arčiau. Kas yra CBD? CBD - tai žodžio "Cannabidiol" sutrumpinimas (liet....
 • Ar batus vaikams reikia rinktis kaip ir suaugusiems? Pataria ortopedas

  Renkantis avalynę vaikams daugelis tėvelių jai skiria kur kas daugiau dėmesio nei perkant batus sau. Kodėl? Kadangi vaiko koja auga, tad natūralu, kad reikia rasti tokius batus, kurie teigiamai veikia visą pėdos formavimosi procesą. Galiausiai, juk batai lemia net ir vaiko stuburo padėtį, o šiais laikais dėl gana pasyvaus gyvenimo tempo dažnas skundžiasi ir nugaros skausmais. Gera avalynė...
 • Kosmetologė atsako į dažniausiai užduodamus klausimus apie odos priežiūrą žiemos metu

  Mūsų odai reikalinga atitinkama priežiūra visais metų laikais, tačiau keičiantis sezonui, dažnai keičiasi ir odos priežiūros specifika. Žiemą mūsų odai tenka susidurti su nemenkais iššūkiais: dažni temperatūros svyravimai, šaltis, žvarbus vėjas, odą sausinantis patalpų šildymas. Neskiriant savo odai pakankamo dėmesio, ji gali tapti dehidratuota, gali būti jaučiamas tempimo jausmas, prarandamas...
 • Pacientės Brigitos istorija: aknę įveikti padėjo tik profesionalus gydymas

  Aknė – odos būklė, su kuria susiduria daugybė jaunų žmonių. Su akne artimai susipažinę asmenys neretai gėdijasi pakitusios savo išvaizdos, kitaip atrodanti oda neigiamai paveikia jų savivertę. Nežinodami ko griebtis jaunuoliai ima gausiai maskuoti odą įvairiomis makiažo priemonėmis, bando gydyti aknę naudodami savarankiškai įsigytomis veido priežiūros priemonėmis. Tiesa, ilgainiui ne...
 • Viskas, ką reikia žinoti apie karščiavimą: pataria šeimos gydytojas

  Karščiavimas prilygsta raudonai šviesoforo šviesai: tai jūsų kūno būdas signalizuoti, jog kas nors negerai. Karščiavimas yra atsakomoji gynybinė reakcija į pasireiškusią virusinę arba bakterinę infekciją, todėl pakilusi temperatūra įspėja, jog organizmas aktyviai bando numalšinti susirgimą. Tiesa, svarbu suprasti, jog didesnė temperatūra nėra tiesiogiai susijusi su ligos sunkumu. Pavyzdžiui,...
 • Kaip pasaulinė COVID-19 pandemija paveikė šeimos gydytojo darbą?

  Sveikatos priežiūros specialistai geriau už daugelio profesijų atstovus pajuto, kad darbas pasaulinės pandemijos akivaizdoje gali pareikalauti neįtikėtinos psichologinės ir fizinės ištvermės. Su kokiais konkrečiais iššūkiais susiduria šeimos gydytojai? Niekas negalėjo numatyti tikrosios padėties Neįtikėtinai greitai įsibėgėjusi koronaviruso krizė išryškino daugybę trūkumų sveikatos...
 • Negirdėtas odontologijos klinikos įsipareigojimas kitiems metams

  Artėjant Naujiesiems metams ir baigiantis seniems, apmąstome padarytus darbus, įsivertiname, ką atlikome gerai, o kur reikėjo labiau pasistengti, išsikeliame naujus tikslus, o, kad tikslai būtų pasiekti, garsiai apie tai pasižadame. Apie tai ir kalbamės su Panevėžyje, stoties g.1, įsikūrusios odontologijos klinikos Aukštaitijos implantologijos klinika www.aik.lt, įkūrėja odontologe Aiste...
 • Vyresniajame amžiuje dantų problemos ne dėl amžiaus

  Dantys yra viena jautriausių mūsų organizmo dalių ir juos nelengva išsaugoti bet kokiame amžiuje. Juo labiau – nedaugeliui žmonių pavyksta išsaugoti visus dantis visą gyvenimą sveikus. Tačiau kaip ir sveikatą apskritai, juos reikia ypač atidžiai prižiūrėti vyresniame amžiuje, kai organizmas nebėra toks atsparus, ir su amžiumi gali kilti sveikatos problemų. Dantys niekada neiškrenta...
 • Konsultacijos ir gydymo planai padeda sėkmingai pasiekti svarbiausią tikslą – sveiką ir gražią šypseną

  Nuolat tobulėjant šiuolaikinės odontologijos galimybėms, pasirinkti geriausią ir optimaliausią dantų protezavimo būdą tikrai nėra sudėtinga. Viskas priklauso tik nuo jūsų norų, finansinių galimybių ir bendros organizmo būklės. Tačiau, siekiant kuo efektyviau išspręsti susidariusią situaciją ir pasiūlyti geriausią gydymo strategiją, būtinos konsultacijos. Ką svarbu išsiaiškinti...
 • Estetinė ginekologija: apie sveikatą, grožį ir dėkingus vyrus (pokalbis su gydytoja)

  Gydytoja akušerė ginekologė, doc. med. dr. Daiva Bartkevičienė Patraukliausia yra ta moteris, kurios akys švyti, o ji trykšta gyvenimo džiaugsmu. Tuo įsitikinusi Lietuvos estetinės ginekologijos asociacijos prezidentė, medicinos ir estetikos paslaugų klinikos „Primum Estetica“ įkūrėja doc. dr. Daiva Bartkevičienė. Ji turbūt jau sunkiai suskaičiuotų moteris ir jų partnerius,...
 • 3D technologijos odontologijoje

  Šiuolaikinės technologijos, plačiai taikomos visose srityse, neaplenkia ir odontologijos. 3D technologijos odontologijoje užtikrina ne tik gydymo patogumą bei komfortą, tuo pačiu užtikrina darbo kokybę bei leidžia pasiekti maksimalius rezultatus. Tai nepamainomas gydytojo odontologo padėjėjas ir tarsi išankstinis “atsakymas” pacientui. Padidinta gydymo sėkmės...
 • Odos atjauninimas su „Secret RF“ – rezultatai nustebins

  Gydytoja A. Bartkevičiūtė dirba su „Secret RF“ frakcine mikroadatine radijo dažnio sistema Mūsų odos išvaizdą nulemia natūrali gyvenimo eiga. Paauglystėje ir vėlesniame amžiuje būdinga aknė palieka randelius bei dėmeles, per ilgas buvimas saulėje sukelia priešlaikinį senėjimą ir skatina raukšlių formavimąsi, o svorio svyravimai ar nėštumas kūne gali palikti nepageidaujamas...
 • Intymias problemas lazeris „MonaLisa Touch“ išsprendžia per pietų pertrauką

  Gyd. Akušerė ginekologė doc. med. dr. Daiva Bartkevičienė aiškina pacientei, kaip veikia lazeris „MonaLisa Touch“ Menopauzės metu ir po natūralaus gimdymo makštis atrofuojasi, pakinta jos gleivinė, suplonėja epitelis ir dėl to moterys susiduria su daug nemalonių ir itin subtilių problemų, apie kurias vengia kalbėti ne tik su draugėmis ar artimaisiais, bet kartais ir...
 • Interviu su Gold Collagen prekės ženklo įkūrėju Tony Sanguinetti

  1) Į kokius kitus japonų rūpinimosi savo grožiu aspektus atsižvelgėte kurdami „Gold Collagen“ produktus, neskaitant mitybos tradicijų? Suvokęs, kokią svarbą turi tinkama mityba bendram grožiui, pradėjome ieškoti komponentų derinio, kuris suteiktų organizmui ne tik reikiamų maistinių elementų, bet ir hidrolizuoto kolageno. Tai padarė GOLD COLLAGEN® visapusiu papildu, kuris ne...
 • Šiuolaikinio pasaulio rykštė - bjaurioji alergija

  Šiuolaikinis pasaulis yra daug saugesnė, higieniškesnė ir patrauklesnė vieta žmogui gyventi. Mokslo laimėjimai nulėmė, kad pailgėjo mūsų gyvenimo trukmė, ligos tapo vis labiau valdomos, o net senovės karaliai neturėjo tiek komforto ir patogumų, kokiais džiaugiasi paprastas žmogus. Nelaimei kartu su teigiamais medicinos ir mokslo laimėjimų aspektais, į mūsų gyvenimus braunasi ir tamsioji to...
 • Šventėms grįžtantys emigrantai traukia pas odontologus: kodėl šios srities medicininis turizmas toks populiarus?

  Artėjantis švenčių sezonas į užsienį išvykusiems lietuvaičiams tampa dviguba dovana. Neretai grįžimą į tėvynę jie skiria ne tik išsiilgtų artimųjų lankymui, bet ir vizitams pas gydytojus, tarp jų ir odontologus. Specialistai pastebi, jog kartais net ir nemenkai investavus į dantų priežiūrą už jūrų marių Lietuvoje tenka ieškoti veiksmingesnės pagalbos ir efektyvesnių gydymo būdų per kuo...
 • Frakcinis odos atjauninimas ir PRP procedūra – išskirtinis derinys siekiant efektyviai atjauninti veido odą

  Tinkamai parinktas veido procedūrų kombinavimas gali kaip mat sustiprinti procedūrų efektyvumą ir poveikį. Vienas iš puikių pavyzdžių yra frakcinio veido atjauninimo Clear+Brilliant lazeriu atlikimas derinyje su PRP procedūra. Šios dvi procedūros kombinuojamos kartu padės pasiekti dar geresnį rezultatą ir sukurs stipresnį odos atjauninimo efektą! Frakcinis odos atjauninimas - sparčiai...
 • Dumblių galia jūsų grožiui

  Šimtmečiais stengtasi atskleisti Azijos tautų grožio ir sveikatos paslaptį. Galiausiai moksliniai tyrimai atvedė prie jūros gelmių. Pasirodo, išlaikyti odos jaunystę, plaukų žvilgesį ir kūno stiprumą, padeda įvairios aktyviosios medžiagos, kurių gausu dumbliuose bei kitose jūros dovanose. Net jei gyvenate toli nuo jūros, galite išmėginti kai kurias gudrybes, padėsiančias ilgiau išlaikyti...
 • Dantų implantavimas padeda ne tik atrodyti, bet ir jaustis daug geriau

  Dantų netekimas kiekvienam yra emociškai sudėtingas procesas. Specialistai teigia, kad šiandieninės technologijos ir dantų implantavimas padeda atkurti vieną ar kelis dantis taip greitai, kad nė nepajusite didelio diskomforto. Kviečiame susipažinti su pacientų dažnai užduodamais klausimais, į kuriuos atsako klinikos „Dantų harmonija“ specialistai. Nusprendžiau rinktis dantų...
 • Žinomos moterys prabilo apie galingiausią ginklą visatoje

  Ketvirtadienio vakarą būrys žinomų žmonių leido neįprastai: jiems buvo priminta, kad net žvarbiausią ir tamsiausią rudens vakarą būtina vieni kitiems dovanoti gražias emocijas. Kauno centre įsikūrusi „Šypsenos akademija“ surengė pirmojo gimtadienio šventę, kurios metu žinomos moterys prabilo apie geros nuotaikos, pozityvumo galią ir pagrindinį sėkmės bei laimės įrankį –...
 • Dantų skausmas – nekentėkite!

  Turbūt kiekvienas iš mūsų nors kartą gyvenime yra susidūręs su dantų skausmu. Dantų skausmas tai vienas pačių nemaloniausių pojūčių, kuris vargina ne tik fiziškai bet ir emociškai. Dantų skausmas atsiranda esant tam tikram pažeidimui, kuris gali būti sąlygotas keleto priežasčių. Kartais dėl tam tikrų priežasčių kylantis dantų skausmas gali nekelti pavojaus, o priežastis gali būti lengvai...
 • Dovanojimo džiaugsmas: kuo pradžiuginti artimuosius per Šv. Kalėdas?

  Vėstantys orai, girliandomis papuoštos miestų gatvės ir prasidėjusios kalėdinės akcijos primena – artėja gražiausios metų šventės. Kalendoriui nenustabdomai artėjant prie gruodžio suprantame, jog lieka vis mažiau laiko išrinkti idealias dovanas artimiesiems. Neatidėkite tokios užduoties paskutiniam savaitgaliui – pasirūpinkite šiuo klausimu jau dabar. Nežinote, nuo ko pradėti? Štai...
 • Nutukimas – ne estetinė problema

  Nors didelis svoris vis dar dažnai yra siejamas su estetika, tačiau tai – tik smulkmena palyginus su sveikatos sutrikimais, kuriuos sukelia viršsvoris. Kuo greičiau bus imamasi priemonių, kurios gali padėti kovoje su nutukimu – tuo didesnė tikimybė išvengti ligų, kurios, deja, ilgainiui gali būti net mirties priežastis. Apie tai pasakoja chirurgas Nerijus Kaselis. Procentai...
 • Vaginaliniai kamuoliukai dubens raumenų stiprinimui

  Moters sveikata, jos būklės gerinimas bei puoselėjimas – ypač svarbus, subtilus bei nepertraukiamas procesas. Svarbus todėl, kad laiminga ir graži moteris – tai visų pirma sveika moteris; subtilus, nes moters sveikata gali būti gerinama ypač įvairiais būdais (apie kai kuriuos iš jų, daugelis dailiosios lyties atstovių net nesusimąsto), o nepertraukiamas todėl, kad šį procesą būtina...
 • Akims kenkiantys dirgikliai žiemą: kaip nuo jų apsisaugoti?

  Nors rūpintis akių sveikata būtina ištisus metus, žiemą kenksmingų dirgiklių atsiranda daugiau nei įprastai, todėl šaltąjį laikotarpį skirkite ypatingą dėmesį ne tik imuninės sistemos stiprinimui, bet ir geresnei akių apsaugai. Sausas oras patalpų viduje, šaltis ir žvarbus vėjas lauke, padidėjęs užterštumas, bei saulės sukurti akinantys atspindžiai – štai su kuo turi kovoti jūsų akys...
 • Chirurgas Nerijus Kaselis: skrandžio mažinimas – gelbsti gyvybes

  Nutikimas, deja, yra gana opi sveikatos problema Lietuvoje, kuri labai dažnai baigiasi rimtomis ligomis, kurias ne visada įmanoma išgydyti. PSO rekomenduojamas suaugusių, sveikų gyventojų vidutinis KMI yra 21–23. Per pastaruosius keturiolika metų 18 metų ir vyresnių vyrų vidutinis KMI padidėjo nuo 25,7 2005 m. iki 26,4 2019 m., moterų atitinkamai – nuo 25,7 iki 26,3. Situacija...
 • Arbatos, kurios padės stiprinti imuninę sistemą peršalimo ir gripo sezono metu

  Kartu su šaltuoju metų laiku įprastai atkeliauja peršalimo bei gripo sezonas. Žiemą, organizmui negavus reikalingų vitaminų bei mineralų, imuninė sistema greičiau nusilpsta, dažniau kamuoja gerklės skausmas, sloga ar nemalonus kosulys. Tačiau viso to išvengti galite sustiprinus savo organizmą natūraliomis priemonėms. Viena iš populiariausių pagalbininkų yra arbata. Tačiau kokią rinktis, kad...
 • Veido masažas: kokį geriausia rinktis?

  Norint išlaikyti jauną ir stangrią veido odą, ja rūpintis taip, kaip rūpinamės kūnu: reikia mankštinti ir tinkamai prižiūrėti. Tad ne paslaptis, kad efektyviausios priemonės veido raumenims stiprinti yra veido masažas. Tačiau veido masažo rūšių yra tiek daug, jog išsirinkti gali būti išties sunku... Taigi, ką reikia žinoti? Vakuuminis veido masažas Jauninačių anti aging procedūrų...
 • Klientės atsiliepimas: ,, Džiaugiuosi, kad priėmiau sprendimą pašalinti plaukelius lazeriu“

  Amber Esthetic klinikoje sulaukiame klientų su įvairiomis istorijomis, kuriomis dažnai jie pasidalina ir su mumis. Yra žmonių, kurie kreipiasi į mus dėl problemų, kurios kaip reikiant sutrikdo jų kasdienybę ir tiesiog trukdo džiaugtis gyvenimu. Viena iš tokių klienčių yra Ernesta, kuri sutiko pasidalinti savo patirtimi: ,,Nuo pat paauglystės mane kamuoja padidėjęs kūno plaukuotumas. Kad...
 • Atsibundate kiekvieną naktį tuo pačiu metu? Štai ką tai galėtų reikšti

  Vienas iš patraukliausių ir tuo pačiu labai varginančių dalykų yra tai, kad kartais mūsų kūnai tiesiog keičiasi. Maistas, kurį valgėme šimtą kartų, staiga sutrikdo skrandį, šokoladas dabar mums kelia galvos skausmą arba vieną vakarą suprantame, kad nebegalime toleruoti kofeino maždaug po vidurdienio. Sveiki atvykę į gyvenimo vidurį. Oi, ir dar - daugiau nei viena taurė raudonojo vyno dabar jau...
 • Kodėl sunkiai užmiega ir vis prabunda slaugomi pacientai?

  „Slaugant vyresnio amžiaus žmogų ypač svarbu suprasti, kas daro įtaką miegui. Jeigu slaugomas žmogus sunkiai užmiega, nuolat prabunda naktimis, slauga dėl to gali virsti kančia”, - sako VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė. Miego reikšmė Pasak J. Misevičienės, miego metu sutaupoma iki 10 proc. energijos, būtent tai suteikia organizmui poilsį. „Miego metu...
 • Kūdikio nosinio ašarų kanalo obstrukcija

  Nosinio ašarų kanalo obstrukcija – tai viena dažniausių patologijų naujagimių tarpe. Ašarų kanalas pilnai arba dalinai užsikemša, neleidžia ašaroms tekėti latakais, jos kaupiasi ir išsilieja per apatinio voko kraštą, t. y. akys ašaroja. Statistiškai šis sutrikimas nustatomas 5–6 % naujagimių pirmaisiais jų gyvenimo metais. Nuo 80 % iki 90 % atvejų simptomai pasireiškia dar...