Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasVeterinarijaMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūra

Kaip išsaugoti regėjimą skaitmeniniame amžiuje?

2020 m. rugpjūčio 25 d.
Kaip išsaugoti regėjimą skaitmeniniame amžiuje?

Sparčiai besivystančios šiuolaikinės technologijos ir vis naujesnių nešiojamų elektroninių prietaisų atsiradimas davė mums daugybę informacijos gavimo būdų, ženkliai palengvino tarpusavio bendravimą. Tačiau visi tie naršymai, skaitymai, tekstų rašymai, elektroniniai paštai, dienoraščiai, pokalbių svetainės, žaidimai kuriuos mes atliekame savo nešiojamuose, planšetiniuose kompiuteriuose, elektroniniuose knygų skaitytuvuose, išmaniuosiuose telefonuose turi savo kainą. Tai yra vadinamoji skaitmeninė akių įtampa („digital eye strain“ –angl.) arba kompiuterinis regos sindromas („computer eye syndrom“ –angl.), kurį gali jausti žmogus, praleidęs daugiau kaip dvi valandas prieš skaitmeninį ekraną. Dauguma mokslinių tyrimų įrodo, kad per daug „ekrano laiko“ gali žalingai veikti mūsų akis, nors problemos rimtumas iki šiol dar nėra visiškai išstudijuotas. Medicinos centro “Northway” gydytoja oftalmologė dr. Rasa Sirtautienė atsako į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus, tikėdamasi, kad jos atsakymai paskatins imtis priemonių, padėsiančių išsaugoti regėjimą.

Kaip plačiai paplitusi skaitmeninės akių įtampos problema?
Skaitmeninė akių įtampa šiuo metu yra dažniausiai sutinkamas nusiskundimas tarp besinaudojančiųjų kompiuteriais. 2012 m. JAV buvo atliktas 10 000 vyresnių nei 18 metų suaugusiųjų apklausa apie skaitmeninių technologijų naudojimą ir regos problemas. Pasirodo, kad daugiau nei 2/3 suaugusiųjų, kurie naudojasi kompiuterinėmis technologijomis, turi vienokių ar kitokių regos įtampos sindromo simptomų. Tačiau mažiau nei penktadalis apklaustųjų buvo girdėję šį terminą ir tik 23% apklaustųjų žinojo, kad simptomus galima palengvinti. Kitų tyrimų duomenimis net 90% žmonių, dirbančių kompiuteriu daugiau kaip 3 valandas per dieną, turi akių problemų.
Nesvarbu, kaip pavadinsite – „Skaitmeninė akių įtampa“ ar „Kompiuterinis regos sutrikimo sindromas“ akių ir regėjimo problemos naudojant skaitmeninės technologijos prietaisus tikrai egzistuoja šiuolaikiniame gyvenime.
Kodėl skaitmeniniai prietaisai sukelia daugiau problemų akims?
Greta to, kad prie kompiuterio ar nešiojamų elektronikos prietaiso ekrano mes praleidžiame vis daugiau valandų, elektroninio ekrano pobūdis labiau padidina akių įtampą, negu tos pačios informacijos, atspausdintos ant popieriaus skaitymas. Taip yta todėl, kad ženklai kompiuterio ekrane yra sudaryti iš mažyčių taškelių ar kvadratėlių, vadinamųjų pikselių (ar „vaizdo elementų“) ir skiriasi nuo vientisų ryškių ribų ženklų, esančių spausdintame tekste. Nurodoma, kad net didelės raiškos ekranuose, pikselių suformuotas tekstas gali būti ne toks ryškus kaip spausdintas. Be to, žvelgdami į išmaniojo telefono ar kito nešiojamo prietaiso ekraną, mes jį įprastai pritraukiame arčiau akių, nei yra rekomenduojamas skaitymo atstumas. Net geriausios raiškos į kompiuterio ekranuose žymiai sunkiau sutelkti žvilgsnį į vaizdą, nei žiūrint į spausdintą popieriuje. Tas pastovus „perfokusavimas“ sukelia akies vidinio raumens (krumplyno) nuovargį, be to, dažni akies mikro judesiai nuvargina išorinius akies raumenis, o tai ir yra pagrindinis skaitmeninės akių įtampos komponentas.
Skaitmeninių prietaisų naudojimas gali paryškinti esančias akių problemas (astigmatizmą, toliaregystę, presbiopiją). Nes akys privalo ir analizuoti ir koreguoti skaitmeninį turinį.

Ar visi turi riziką susirgti?
Statistikos duomenimis, daugiau nei 70 procentų žmonių nežino arba nemano, kad jie yra jautrūs skaitmeninei akių įtampai. Bet tiesa yra ta, kad kiekvienas, esantis priešais skaitmeninį ekraną, turi riziką, ir tai nepriklauso nuo amžiaus, profesijos ar gyvenimo būdo. Nors tam tikri veiksniai didina skaitmeninės akių įtampos simptomų galimybę, žmonės, praleidžiantys prie kompiuterio ar kitų skaitmeninių laikmenų daugiau nei 2 valandas per dieną, turėtų labai pasverti jų naudojimo riziką ir naudą. JAV atliktoje studijoje nustatyta, kad moterys nusiskundimų turi dažniau nei vyrai, dažnesni akių įtampos simptomai žmonėms iki 55 metų, kad 18-34 metų amžiaus skaitmeninių technologijų vartotojai akių įtampos simptomų turi 45% dažniau, nei jų vyresni kolegos. Taip pat dažniau pasireiškia įvairūs simptomai tiems, kuriems skaitmeninės laikmenos yra darbo priemonė. 39% jų gali būti akių įtampos požymių, 42% kaklo ir pečių skausmas, 25 % – akių sausumas, 23% – neryškus matymas. Naujausi tyrimai rodo, kad didelės energijos mėlynoji šviesos spektro dalis žalingai veikia akies tinklainę ir lęšiuką, o tai ilgainiui gali sąlygoti amžinės geltonosios dėmės degeneracijos ar kataraktos atsiradimą. Nors ilgalaikis skaitmeninių technologijų prietaisų poveikis akims dar nėra pilnais ištirtas, akių įtampos simptomus kasdien patiria vis daugiau žmonių.
Virš 2/3 pastoviai naudojančių skaitmenines technologijas jaučia tam tikrus simptomus. Dauguma arba iš inercijos arba iš nežinojimo nieko nedaro, kad sumažintų diskomfortą.
Nuo ko priklauso požymių atsiradimo dažnis?
Beveik visiems, besinaudojantiems skaitmeniniais prietaisais, anksčiau ar vėliau atsiranda tam tikrų simptomų. Ir tai visiškai nepriklauso nuo jūsų amžiaus ar patirties su prietaisais lygio. Svarbiausias rizikos veiksnys – tai suminis kiekvienos dienos laikas, praleistas žiūrint į ekraną. Riziką pasireikšti simptomams taip pat didina:
Kaip arti prie ekrano sėdite ar kaip arti prie akių laikote prietaisą,
Veiklos rūšys, kurioms naudojamas prietaisas (pvz. žaidimai vargina akis labiau, nei teksto skaitymas ar naršymas internete)
Retas mirksėjimas
Ilgas sėdėjimas prie ekrano ir trumpos pertraukos
Kitos akių ligos –sausų akių sindromas, nekoreguotos refrakcijos ydos (pvz. astigmatizmas)
Svarbu žinoti tai, jog jei tėvai naudojasi skaitmeniniais prietaisais daugiau kaip 6 valandas per dieną, dažniausiai turi vaikus su tokiais pat skaitmeninių technologijų naudojimo įpročiais.

Kokie gi šios ligos simptomai?
Dažniausiai sutinkami skaitmeninės akių įtampos ar dar vadinamo kompiuterinio regos sindromo požymiai yra:
• paraudusios sudirgusios akys
• sausos akys
• laikinas vaizdo išsiliejimas žiūrint į ekraną
• pablogėjęs regėjimas į tolį, pakėlus akis nuo ekrano
• galvos skausmai
• kaklo ar nugaros skausmai
Nustatyta, kad 40 % suaugusiųjų nežino, kaip sumažinti akių įtampos simptomus ir niekada nebandė to daryti.

Kaip galima išvengti žalingo skaitmeninių prietaisų poveikio?
Svarbiausia įsiklausyti į savo kūną: staigus akių, kaklo galvos ar pečių skausmas yra įspėjimas apie įtampą. Jei jūs jaučiate, kad akys sudirgusios, keletą akimirkų nukreipkite žvilgsnį nuo ekrano, atsipalaiduokite ir atlikite minimalius patobulinimus.
Paprasčiausias būdas padedantis sumažinti žalingą skaitmeninių prietaisų poveikį jūsų akims – tai naudoti vadinamąją „20-20-20“ taisyklę:
Kas 20 minučių bent 20 sekundžių žiūrėti į 20 pėdų (apie 6m) atstumu esančius daiktus.
Dirbant kompiuteriu būtina kas 20 min daryti pertraukėles t.y. nukreipti žvilgsnį nuo ekrano, esančio arti, į tolį, keletą kartų sumirksėti. Tai padeda atsipalaiduoti akies raumenims, sumirksėjus sudrėkinamos akys, atsinaujina ašarų plėvelė.
Akių įtampos simptomus taip pat palengvintų šie paprasti veiksmai:
• Pilnai užmerkti akis po kiekvieno puslapio peržiūros, pamirksėti
• Kas 30-60 min. atsistoti, pajudėti nors kelias sekundes –tai pagerintų ne tik akių būklę, bet ir sumažintų galvos bei pečių skausmą.
• Padidinti skaitomo ekrane teksto šrifto dydį
• Nustatyti savo ekrano ryškumo ir kontrasto parametrus: rekomenduojama pasirinkti ne ryškiai baltą, o šviesiai pilką foną, naudoti akinimo mažinimo filtrą
• Pasirūpinti, kad ekranas būtų švarus ir be dulkių, taip sumažinamas akinimas
• Kompiuterio ekranas turi būti tiesiai prieš veidą ir šiek tiek žemiau akių lygio
• Laikyti nešiojamamus prietaisus komfortišku atstumu ir truputį žemiau akių lygio
• Naudoti didesnės raiškos ekraną.
• Tėvai turėtų riboti „ekrano laiką“ vaikams ir patys mažiau naudotis skaitmeninėmis technologijomis vaikų akivaizdoje.
• Neužmiršti reguliariai apsilankyti pas akių ligų gydytoją.
Net jei mes nejaučiame jokių akių įtampos simptomų, praleidžiant kasdienn bent keletą valandų prie ekrano –būtina pasitikrinti akis. Gydytojas gali pastebėti pradinius susirgimo požymius ar akies ypatumus ir skirti atitinkamą gydymą.

Ar gali padėti kompiuteriniai akiniai?
Naujausios akinių lęšių gamybos technologijos leido sukurti specialius kompiuterinius akinius. Šie akiniai padeda fokusuoti žvilgsnį į vidutinio atstumo objektus, tokius, kaip kompiuterio ekrane, o specialios antirefleksinės dangos padeda apsaugoti nuo atspindžių bei pagerina kontrastą. Tačiau, naudojant šiuos akinius, paprastai blogiau matomi toli esantys objektai.

Kas mūsų laukia ateityje?
Niekas tiksliai nežino kaip keisis skaitmeninės technologijos ateityje. Galima spėti, kad planšetiniai darysis mažesni, telefonai turės daugiau galimybių, bus sukurti nauji prietaisai ir mūsų akys vis daugiau laiko bus įsmeigtos į ekraną tiek dirbant, tiek mokantis, tiek žaidžiant. Todėl turime mokytis, kaip saugiai naudotis šiomis technologijomis ir sukurti įpročius, padedančius išsaugoti sveikas akis.
Pamirksėti – pakvėpuoti – padaryti pertrauką – tai gali būti pirmieji žingsniai šių įpročių link.

Nauji straipsniai

 • Rinkitės ECOSMILE! Pasirūpinkite savo burnos higiena tinkamai

  Ecosmile.lt - Jūsų sveikatos partnerė, siūlanti natūralias, išskirtinės kokybės burnos priežiūros priemones. Bendradarbiaujame su išskirtine, natūralių dantų pastų gamintoja "Red Seal" iš Naujosios Zelandijos ir esame vieninteliai šio prekinio ženklo atstovai Lietuvoje. Šio prekės ženklo tikslas – teikti aukštos kokybės produktus už prieinamą kainą bei pagerinti jūsų sveikatą....
 • Veido masažas – ne tik atsipalaidavimui

  Veido masažas – tai ne tik puikus būdas pristabdyti senėjimo procesus, pagerinti odos būklę, bet ir neapsakomai maloni, atpalaiduojanti procedūra, tarsi meditacija, galinti akimirksniu sumažinti įtampą bei nuovargį. Įvairių rūšių veido masažas buvo atliekamas jau senovės kultūrose galvos skausmų mažinimui, odos grožio ir jaunatviškumo palaikymui. Vėliau šios senovinės technikos...
 • 8 dažniausiai pasitaikantys maisto netoleravimo tipai

  Skirtingai nuo kai kurių alergijų, maisto netoleravimas nėra pavojingas gyvybei. Tačiau jos gali būti labai problemiškos turinčiąjam. Maisto netoleravimas ir jautrumas yra ypač dažni ir, atrodo, jų daugėja. Manoma, kad net 20% pasaulio gyventojų gali netoleruoti maisto. Maisto netoleravimą ir jautrumą gali būti sunku diagnozuoti dėl jų įvairiausių simptomų. Šiame straipsnyje apžvelgiami...
 • Galvos traumos ir kognityviniai gebėjimai – ką daryti, kai smegenys „nebeveikia“?

  Galvos trauma – dažnesnis reiškinys, nei mes įsivaizduojame. Trauminį galvos smegenų sužalojimą (TGSS) patiria apie 1 proc. pasaulio gyventojų – galvos traumos sudaro daugiau nei trečdalį visų patiriamų kūno traumų. Labiausiai po tokių traumų pažeidžiamos kognityvinės ir emocinės žmogaus egzistavimo sritys – tos, kurios atsakingos už mąstymą, protinę veiklą (atmintį, dėmesį,...
 • Šaltalankių uogos - patikima profilaktinė ir gydomoji priemonė

  Liofilizuotų šaltalankių milteliai ir šaltalankių sultys iš bendrovės "Mėlynė" Liofilizacija – tobula džiovinimo vakuume šalčiu technologija, kuri iš produkto pašalina tik vandenį, o visas biologiškai aktyvias medžiagas, vitaminus, fermentus ir k.t. – išsaugoja. Liofilizuoti produktai išlaiko savo formą, kvapą, skonį, sandariai uždarius galima laikyti praktiškai...
 • Biorevitalizacija AQUASHINE – naujos kartos anti-senėjimo terapija

  Pasibaigus nerūpestingai vasarai, daugelis pastebi, kad veido odos būklė kiek suprastėjo ir laikas skirti jai daugiau dėmesio. Kaitri saulė, įsismarkavęs vėjas, mus vėsinantys kondicionieriai, dulkės – tai aplinkos faktoriai lemiantys odos sausėjimą bei padidėjusį jautrumą. Esant odos išsausėjimui oda netenka savo elastingumo, greičiau formuojasi raukšlelės. Taip pat, jeigu oda nebuvo...
 • Kodėl specialistai renkasi Smūginės terapijos aparatą "Shockwave"

  Kodėl specialistai renkasi Smūginės terapijos aparatą "Shockwave" "Shockwave" Smūginė terapija visais atžvilgiais yra nauja gydymo metodika, objektyviai pristatanti naujas ir įdomias galimybes įvairių ligų gydymui. Tai sumažina sąnarių uždegimą ir padidina vietinę hiperemiją, pagerina medžiagų apykaitą ir edemų reabsorbciją. Smūginė terapija turi didelį antalginį poveikį...
 • Laikas atstatyti „išderintą“ organizmą

  Banalus, bet taiklus posakis, jog žmogaus organizmas – lyg laikrodukas, yra išties teisingas. Labai svarbu, kaip funkcionaliai veikia visos organų sistemos. Juk net ir šveicariškame mechaniniame prietaise sugedęs mechanizmas „išderina“ visą laikrodį. Menkutis žmogaus negalavimas gali tapti sunkios ligos užuomazga. Todėl gydytojai vieningai rekomenduoja rūpintis savo sveikata,...
 • Kūdikių maitinimo mišiniais pagrindai

  Sužinokite apie maitinimo mišiniais pagrindus, įskaitant geriausią formulę jūsų kūdikiui, kiek duoti kiekvieno maitinimo metu ir kitus patarimus. Kūdikio maitinimas iš buteliuko nei jums, nei jūsų kūdikiui, nėra didelė paslaptis. Tiesą sakant, naujagimiai paprastai gan lengvai išsiaiškina, kaip juo naudotis. Nors motinos pienas visada yra lyg iš čiaupo ir paruoštas patiekti, formulę reikia...
 • Dantų praradimas – daugiau nei estetinė bėda

  Vieno ar kelių dantų praradimas yra gerokai daugiau nei estetinės bėda, - teigia klinikos „Dantų harmonija“ specialistai. Odontologų teigimu, praradus dantį ar dantis, delsimas yra vienas iš didžiausių kiekvieno paciento priešų. Neatkurti dantys kelia diskomfortą, skatina įvairių ligų, psichologinių bėdų atsiradimą, apsunkina kasdienį gyvenimą. Be to, atkurti prarastus dantis...
 • Atostogų metas įsigalėjo pilnu pajėgumu!

  Oras nešykšti gerų dienų – pramogauk į valias! Gera! Tik, mielieji, skirkite dėmesio savo sveikatai. Ne visada puldami įgyvendinti visus metinius veiklos planus per vieną dieną esate teisūs. Sveikata – esminis rodiklis, kiek esame pajėgūs atlikti darbų ar patirti išgyvenimų. Todėl tikrai verta stabtelėti ir pasisveikatinti. Atvykite į kliniką „Sveikatos garantas“....
 • Kam reikalingas limfodrenažas?

  Nors limfos apytaka labai svarbi organizmo sveikatai, dažnai esame nepakankamai apie ją girdėję, nelabai žinome, kas tai yra. Limfos sistemą galima apibūdinti kaip audinių drenavimo sistemą, o pati limfa – tai biologinis skystis, kupinas riebalų, baltymų, elektrolitų, padedantis palaikyti homeostazę audiniuose, bei aktyviai dalyvaujantis imuninėje sistemoje. Su limfa iš audinių taip pat...
 • Odos priežiūra nėštumo metu

  Vyrauja nuomonė, kad nėštumo metu veido procedūras geriau yra atidėti, o kosmetiką rinktis ekologišką. Iš esmės, tai tai reikštų, kad privalu visiškai keisti sau įprastą odos priežiūros režimą ar nutraukti gydymą. Pasiteiravus moterų, kodėl jos laikosi tokios pozicijos, daugumos atsakymai yra labai panašūs – manoma, kad į kraują patekusios kosmetikos priemonės gali pakenkti vaisiui....
 • Gyvename ilgiau: kokie iššūkiai laukia mūsų protų?

  Mokslininkų teigimu, su kiekvienais metais žmogaus numatoma gyvenimo trukmė metais pailgėja maždaug trimis mėnesiais – tai reiškia, kad šio amžiaus viduryje statistinio amerikiečio, kuris dabar vidutiniškai nugyvena 77 metus, gyvenimo trukmė bus apie 88 metus, o artėjant link 2100-ųjų, vidutinė gyvenimo trukmė jau turėtų pasiekti 100 metų. Vakarietiškame pasaulyje, mūsų gyvenimas nebe...
 • Ortopedinė avalynė vaikams – ne visada tinkamas sprendimas

  Specialistai perspėja: avalynė keičia natūralios pėdos struktūrą Batai pakeičia natūralią pėdos struktūrą. Tokios išvados priėjo Jungtinių Amerikos Valstijų gydytojai ortopedai, išanalizavę ortopedo dr. Filipo Hofmano (Philip Hoffman) tyrimą „Žmonių, vaikštančių basomis ir su batais, pėdų palyginimas”. Tyrimo metu gauti rezultatai bei juos iliustruojančios nuotraukos buvo...