Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurochirurgijaNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosLigoninės, klinikosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Ką svarbu žinoti apie daugkartinio naudojimo medžiagines kaukes?

2020 m. kovo 25 d.
Daugkartinio naudojimo kaukės

Neturite respiratoriaus FFP3, FFP2 ar medicininės kaukės? Ką svarbu žinoti apie daugkartinio naudojimo kaukes ir jų efektyvumą:

Kas?

K a i p?

K o d ė l?

Ką reiškia ,,daugkartinis naudojimas”?

Vykdyti kaukės gamintojo nurodymus. Jeigu jų nėra: naudoti trumpai 1-2 val., keisti nauja pajutus drėgmę kaukėje) devėtai kaukei atlikti higieninę priežiūrą: skalbti, dezinfekuoti, išlyginti; švarią kaukę vėl užsidėti vieną kartą, po kurio vėl vykdyti higieninę kaukės priežiūrą.

Kaukėje susikaupia bakterijos, virusai ir kt., ilgai nešiojama, sudrėkusi ji tampa infekcinių sukelėjų ,,veisykla”. Kad spėtumėte užtikrinti kaukės higieninę priežiūrą, turėkite kelias kaukes!

Skalbimas (jeigu vizualiai matote suterštą kaukę, arba kaukę devėjo kosėjantis, čiaudėjantis ligonis)

Skalbiant rankomis: į puodą prisipilkite šilto vandens ir pasidarykite silpną muilo tirpalą, pamerkite kaukes ir atsargiai (nesitaškant purslais) patrinkite. Išskalaukite po maža srovele tekančiu vandentiekio vandeniu. Dezinfekuokite.

Skalbiant skalbyklėje: nustatykite 70 °C ar kt. aukščiausią temperatūrinį režimą. Trumpų, ,,ekonominių” skalbimo režimų nenaudokite.

Rekomenduotina skalbyklės kameros (būgno, kartu nuotakų vamzdyno įvado) dezinfekcija, kai tuščia skalbyklė įjungta didžiausios temperatūros ir ilgiausiu darbiniu režimu.

Neišskalautus cheminių skalbiklių likučius iš kaukės audinio įkvėpsite, o like paviršiuje- iššauks veido odos sudirginimo, alergijos reiškinius. Nerekomenduotinas skalbimas rankomis nes didina aplinkos vonios, virtuvės daiktų, baldų, įrangos paviršių taršos riziką. Naudokite skalbyklę. Po galimai infekuotų ir infekuotų skalbinių skalbimo (kaukių, ligonio rūbų, kitų skalbinių skalbimo), prieš skalbiant sveikų šeimos narių skalbinius, atlikite skalbyklės kameros dezinfekciją.

Dezinfekavimas

Vandenyje veikiant karščiu. Ne žemesnėje kaip 70 °C temperatūros vandenyje ir ne trumpiau 25 min. Jeigu kaukė iš medvilnės, marlės - galite pavirinti 1-2 min. (privesti prie užvirimo temperatūros ir uždengus puodą leisti ataušti). Išskalbus skalbyklėje papildomos dezinfekcijos nereikia, galite lyginti.

Lyginimas. Lyginkite drėgną kaukę iki sausumo.

Skalbimas su skalbikliais (šarmais) nėra efektyvus nukenksminimo metodas. Kaitinimas (virinimas) yra vienas efektyviausių ir namuose prieinamiausių nukenksminimo metodų.

Kaip elgtis su kaukės priedais (jeigu jie yra)?

Priedus kurių negalite kaitinti (virinti): dulkių siurblio filtro iškarpą, gofruotą popierių ar kt. naudokite vienkartiniai - išimkite ir išmeskite į atliekas. Naują priedą švariomis rankomis įdėkite į švarią, nenešiotą kaukę.

Karantino metu sugalvotiems saugumo sprendimams mokslu pagrįstų sprendimų tiesiog nėra. Vadovaukitės taisykle – naudoti tik vieną kartą.

Ką reiškia užsidėti ,,vienam kartui”?

Užsidėti ir ją ,,pamiršti”. Susilaikykite nevalgę, gėrimo, noro kaukę čiupinėti, tikrinti (pasižiūrėkite atsispindinčiuose paviršiuose į save, pasitikrinsite), ar tiesiog nuo trumpalaikių jos nešiojimo pertraukėlių. Nusiėmėte? Tai reiškia kad kaukės dėvėti jau nebereikėjo (izoliavotės, buvote saugus), arba nusiplovę rankas su muilu ir vandeniu (20-40 s) ar dezinfekavę rankas (30 s) keičiate kaukę nauja, švaria.

Kaukė užsiteršia bakterijomis, virusais, nusiimdami ir vėl ją grąžindami ant veido rizikuojame užteršti savo veidą, rankas (aplinką, rūbus), kaukės vidinį paviršių – taršos įkvėpę galite užsikrėsti. Nepamirškite rankų antiseptikos alkoholiniu antiseptiku prieš ir po kaukės nusiėmimo.

Kur užsidėti kaukę?

Ten kur saugu, kur galite prieš tai atlikti rankų plovimą ar dezinfekavimą, save matyti veidrodyje. Nesidėkite kaukių jau būdami viešo naudojimosi erdvėse: bendruose koridoriuose, laiptinėse, parduotuvėse ir pan. Atsiminkite, kad į gydytojo kabinetą (ligoninę ar kt. įstaigą), ligonio kambarį, bendrojo naudojimo erdves turite įeiti jau devėdami savo kaukę.

Tam kad neįkvėpti prieš tai buvusių asmenų oro lašeliniu būdu ore paskleistos virusų ir kt. dispersijos tiesiogiai, kaukę užsidėti taisyklingai, dezinfekuoti rankas reikia apgalvoti savo veiksmus. Ką, kaip, kokia seka darysime kad sumažintumėme sau ir kitiems užsikrėtimo pavojų.

Slaugomam ligoniui trūksta oro, protarpiais jis kaukę nusiima.

Jeigu kaukė yra su raišteliais ir užrišta ties galvos viduriu ir apačioje ties kaklu, nusiimant kaukę pradžioje nuriškite ties viršugalviu, vėliau ties kaklu. Neleiskite dėti į kišenę, maišelį, ar numesti ant baldų paviršiaus. Kaukei pasidėti paruoškite ligoniui gerai valomą paviršių. Tam panaudokite pasiekiamą pačiam ligoniui pvz.: lėkštę, padėkliuką. Šalia pastatykite rankų antiseptiką, padėkite vienkartinių servetėlių ir maišelį joms surinkti. Oro taršą kambaryje galite mažinti išmokę saugaus kosulio higienos: kosėti, čiaudėti į vienkartinę servetėlę, kurią po panaudojimo iš karto išmesti į maišelį, dezinfekuoti rankas ir po ranka visada turėti švarią servetėlę.

Medicininė kaukė sudaro fizinį barjerą, kuris kosint, čiaudint neleis išplisti pasklidusiems viruso lašeliams, kuriais gali būti perduotas virusas (sveiki, slaugantys sergantį asmenį,kt. sumažina tikimybę užsikrėsti). Efektą duoda ne tik kaukė, rankų, paviršių (baldų, įrangos) bet ir saugaus kosulio (čiaudulio) higiena.

Panaudotas kaukes į maišelius, kišenes, popierines servetėles ar kt. tikslu toliau jas naudoti NEDĖTI! Neterškime švarių rūbų, aplinkos! Sveiki asmenys tokiu būdu gali užteršti vidinę pusę- švarų kaukės paviršių.

Sunku per medžiaginę kaukę kvėpuoti. Kaip lengvinti kvėpavimą?

STOP. DEVĖDAMI KAUKĘ JOKIOMIS PRIEMONĖMIS NELENGVINKITE SAU KVĖPAVIMO. Jeigu raikšteliais (gumytėmis) kaukės neprispaudžiate prie veido, ji kabo laisvai, vadinasi, arba neteisingai užsidėjote kaukę (kai rišotės užvertėte galvą į lubas), arba per ilgos gumytės (sutrumpinkite).

Įkvepiant ir iškvepiant oras turėtų neprasiskverbti pro kaukės plyšius. Visas įkvėpiamas (iškosėtas) oras turi eiti per kaukės audinį. Filtruoti orą - tokia pagrindinė kaukės paskirtis. Pilnai uždenkite burną ir nosį. Jokių plyšelių tarp veido ir kaukės!

Ar svarbu kaip užsidedame medžiaginę kaukę?

Turintiems medžiagines kaukes būtina vadovautis medicininės kaukės užsidėjimo ir elgesio tvarka, žr. http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai

_2016/Kaukes_A2.pdf

Įsigijus ir laikant kaukę kišenėje ar blogai ją dėvint, laukiamo efekto ar naudos sveikatai neduos.

Įsigytų ,,antibakterinį poveikį turinčių kaukių” pranašumas Covid 19, gripo ar kt. virusinių infekcijų atveju.

Nesitikėkite jokio pranašumo. Neteisinga reklama. Atsiminkite, kad daugkartinio naudojimo medžiaginė kaukė ir lieka daiktu, kuriam vis tiek galioja tokios pat elgesio ir priežiūros taisyklės kaip ir kitoms kvėpavimo saugos priemonėms.

Nanotechnologiniai sidabro jonų ar kt. priedų audiniai tokiu atveju pasižymėtų ne antibakteriniu, o antivirusiniu poveikiu Covid 19 ar kt. virusams. Nerekomenduoja Visuomenės sveikatos centras, ULAC, PSO.

Ar kaukė ir šeimoje yra individualaus naudojimo priemonė?

Kvėpavimo takus apsaugančios priemonės (tame tarpe ir medžiaginės kaukės) yra individualios. Prieš naudojant, švarią kaukę pažymėkite taip, kad atskirtumėte nuo kitų šeimos narių kaukių: siuvinėdami ar kt. priedais. Nebūtina prisidėti (pasimatuoti) kaukę vien tam, kad suprastume kad dedamės ne savo kaukę. Jeigu taip įvyko, kaukę dezinfekuokite.

Elementarios higienos sumetimais. Kiekvieno žmogaus mikroorganizmai nosiaryklėje yra saviti, galime būti įvairių infekcinių sukelėjų nešiotojais. Taip pat, atsiminkite, kad kaukės dydis yra labai svarbus norint prispausti prie veido, jos yra skirtingų dydžių.

Ar galima kaukę patiems pasisiūti be siuvimo mašinos?

Siūkitės, juolab esate saviizoliacijoje. Panaudokite ką turite po ranka – seną medvilninę paklodę, lininį rakšluostį ar kt. Nuspręskite kelių sluoksnių kaukę ruošiatės daryti. Visada turėkite pasiruošę švarias kaukes, blogiausiu skubos atveju -naudokite šaliką, skarą, bet kokį audinį, pvz.: patekus į kosinčio, čiaudančio tarpą, transportavimui į ligoninę (apsaugoti GMP, medikus, aplinkinius) ar pan.

Literatūroje yra įvairūs duomenys apie medžiagų rūšį, sluoksnių skaičių (12 ar kt.). Neverta siūti kaukės, kurios dėl jos sunkumo, nepralaidumo ar didelio diskomforto kvėpuoti nenešiosite. Jūsų kaukės tikslas: mechaninis barjeras, psichologinis poveikis ir padorumo atributas.

Nauji straipsniai

 • Hipertenzija – kodėl spaudimą matuotis būtina?

  Terminas „hipertenzija“ nusako padidėjusi kraujospūdį. Ji gali būti įvairių rūšių: arterinė, veninė, portinė, intrakranijinė ir t.t. Vis dėl to terminas „hipertenzija“ dažniausiai naudojamas turint omenyje arterinę hipertenziją. Arterinė hipertenzija (kitaip dar vadinama hipertonija ar didelio kraujospūdžio liga) tai liga, kurios metu nustatomas ilgalaikis arterinio...
 • Plaukai - tai odos darinys, reikalaujantis taisyklingos priežiūros

  Oda - tai mūsų antena su aplinkiniu pasauliu. Ji perduoda ir priima siunčiamus signalus, ji duoda maisto mūsų jausmams. Apie ką aš čia? Na atsiminkite, kaip gerai jaučiatės po kosmetologinės procedūros kitą dieną, kuomet odą neišmargino nauji bėrimai. Gerai jaučiatės? Ooooo taip, todėl oda yra tai, kas verčia nesedėti rankų sudėjus ir tikėtis stebuklo. Oda tai veidrodis - ką rodome - tą ir...
 • Rekomendacijos COVID-19 sukelto streso valdymui

  COVID-19 protrūkio sukeltas stresas COVID-19 arba korona viruso sukelta pandemija gali paveikti kiekvieną iš mūsų, sukeldama nerimą ir sukurdama daugiau streso mūsų kasdienybėje. Nerimauti galime tiek dėl savo ar artimųjų sveikatos ir tikimybės užsikrėsti, tiek dėl socialinių ir ekonominių pasekmių, kurias sukels pandemija. Kadangi nežinomybėje jaučiamės negalintys planuoti ir...
 • Odoje atsispindi organizmo rūgštingumas

  "Ko toks rūgštus tavo veidas?" Esatę girdėję tokį posakį savo adresu? Leiskite atspėsiu, tuo metu išgyvenote ne pačius geriausius savo laikus - stresavote. Kad stresas kenkia žinome visi, bet taip pat žinome, kad jis ir padeda. Apie tai išsamiai ir aiškiai pasakoja Laura Rimkutė (https://www.rimkute.lt/). Stresas - juk tai pagrindinė varomoji jėga iš tos vietos, kurioje dabar...
 • Šlapimo nelaikymas. Kuo gali padėti reabilitacijos priemonės?

  LSMUL Kauno klinikų Reabilitacijos klinikos fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytoja, biomedicinos mokslų daktarė Lina Bykovienė daugiau nei dešimtmetį domisi šlapinimosi sutrikimais ir būdais padėti šiuos sutrikimus turintiems žmonėms. Prieš du metus ji apgynė disertaciją apie reabilitacijos priemonių efektyvumą moterims, sergančioms dirgliąja šlapimo pūsle. Specialistė sako, kad...
 • Gravitacija kosmetologijos kabinete

  Į kosmetologijos kabinetą nevisuomet keliai atveda dėl neišsprendžiamų ir kankinamų odos problemų. Atvykstama tiesiog pasilepinti, atsipalaiduoti, pasimėgauti bei pailsėti. Imperatoriškas KOBIDO masažas, limfodrenažas bei klasikinis veido masažas puikiausiai bei efektyviausiai pasitarnauja šiuo atveju, kadangi nereikalauja ilgo laiko tarpo (atraumatinis veido valymas gali užtrūkti apie...
 • Visa informacija apie koronavirusą – vienoje vietoje

  Nuo šiol visą oficialią informaciją apie koronavirusą (COVID-19) ir karantiną, taip pat nurodymus ir rekomendacijas visiems gyvenimo atvejams galima rasti interneto svetainėje www.koronastop.lt. Tai vienintelis pagrindinis interneto adresas, kurį reikia įsiminti, kad nebūtumėte suklaidinti melagingų naujienų skleidėjų ar internetinių sukčių. „Labai svarbu visiems suprasti, kad...
 • Kaip prižiūrėti dantis ir dantenas?

  Dantų ėduonis yra infekcinė liga, kurią sukelia burnoje esančios bakterijos. „Pikčiausia“ iš jų – Streptococcus mutants. Valgant į burną patekusius angliavandenius burnos bakterijos suskaido iki rūgščių, kurios ir pažeidžia danties audinius. Bakterijos gali sukelti ne tik ėduonį, bet ir dantenų susirgimus. Kad dantys negestų: Stenkitės kuo rečiau...
 • Odos paruošimas injekcijoms taikant limfodrenažą

  Jau minėjus esu, jog turiu nestandartinius darbo protokolus - pradžioje anamnezė, poto veido odos analizė, tuomet limfodrenažas ir tik tada prasideda procedūra. Viskas prasidėjo nuo 17 amžiuje italų gydytojo Gasparo Aseli (Gaspare Aselli), kuris audiniuose atrado tinklą, kuris pašalina nereikalingas medžiagas iš organizmo. Po kurio laiko, šios žinios buvo panaudotos masažo technikos...
 • Pauzė moters ritme

  Menopauzė apibrėžiama kaip menstruacinio periodo pabaiga. Procesas dažniausiai prasideda apie 45-50 gyvenimo metus, kai kiaušidės ima mažiau gaminti moteriškųjų hormonų - estrogenų. Pasireiškia šie simptomai: karščio pylimas; naktinis prakaitavimas; nemiga; makšties sausumas; koncentracijos stoka; antsvoris; depresija. Svarbu pastebėti, jog estrogenas...
 • Imuno TF papildai - imuniteto pergalė kovojant su virusais

  Žmogaus imuninė sistemą sudaryta iš specializuotų ląstelių, audinių bei molekulių, kurios yra kaip imuninio atsako tarpininkai ir skatina tiek atsparumą infekcijoms, tiek gina nuo audinių pažeidimo. Šia prasme imuninė sistema apsaugo kūną nuo: išorinių grėsmių , tokių kaip bakterijos, virusai, grybeliai ir kt. ir vidinių grėsmių- ląstelių mutacijų, kurios gali iššaukti vėžinius susirgimus....
 • Mėginius dėl koronaviruso infekcijos pradeda tirti ir privačios laboratorijos

  Koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti reikalingi tyrimai nuo šiandien atliekami ir privačioje, Klaipėdoje veikiančios bendrovės „Medicina practica“ laboratorijoje. Dar viena įmonė – „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“ – baigia ruoštis startui ir jau rytoj taip pat pradės vykdyti tyrimus. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros...
 • Chlorofilas – žaliasis augalų kraujas

  Apie labai reikalingas ir naudingas žmogaus organizmui chlorofilo savybes jau žinoma nuo senųjų civilizacijų klestėjimo laikų. Antikos graikai perdirbdavo žalius augalų lapus ir gauta substancija gydydavo žaizdas ir sumušimus, vartojo, kaip priemonę, lengvinančią kvėpavimą, naikinančią blogą kūno kvapą, taip pat esant virškinimo sutrikimams, nusilpus fiziškai. Šiandien moksliškai įrodyta,...
 • Kaip bendrauti su žmogumi, turinčiu klausos sutrikimą

  Deja, bet šiuo metu OPERA klausos centro pagalba žmonėms su sutrikusia klausa yra labai ribota. Savitarpio supratimas ir pagalba yra labai svarbi, tad atkreipiame dėmesį, kaip namuose reiktų bendrauti su neprigirdinčiais artimaisiais. Patarsime, ką reiktų daryti, kad pokalbis su neprigirdinčiu kolega ar artimu žmogumi būtų lengvas ir efektyvus abiem pusėms. Atminkite, kad žmogus su...
 • Seksologas: intymumas neturi būti gėda

  Kalbiname seksologą ir psichologą daktarą Gediminą Navaitį, kuris yra parašęs daugiau nei 30 knygų ir yra buvęs Seimo nariu. Papasakokite savo sąryšį su seksologija, ir kas jus pastumėjo gyvenime susidomėti šiuo mokslu, kaip toliau dėstėsi jūsų profesinis gyvenimas. Prof. Dr. Navaitis: Jūsų dėka galiu prisiminti savo profesinę praeitį ir pasakyti, kad virš 30 metų konsultuoju šeimas, kurios...