Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaGrožis ir sveikataOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosDezinfekcijos priemonės ir įrangaHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiApranga ir avalynė medikamsMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosPodologijaMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantacija, protezavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiGeriatrai, gerontologaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažaiMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaNeurochirurgijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReumatologijaReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolės - sveikatai iš gamtosVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosAmbulatorijos, medicinos punktaiSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūra

J. Ruolia: „Geriau nesusirgti, negu gydytis“

2018 m. rugpjūčio 15 d.
J. Ruolia: „Geriau nesusirgti, negu gydytis“

Nusipelnęs Lietuvos sveikatos darbuotojas, Vilniaus universiteto Lietuvos onkologijos instituto fitoterapeutas Juozas Ruolia, daugiau kaip ketvirtį amžiaus padedantis po vėžio sveikstantiems pacientams atgauti sveikatą ir neleidžiantis ligai atsinaujinti, atrinko ir susistemino fitoterapines žinias, kurios virto konkrečiomis ir pritaikomomis gyvenimo būdo rekomendacijomis.

Šiandien ligų prevencijai skiriama labai didelė reikšmė. To priežastis – ne tik nuo seno žinoma taisyklė „geriau nesusirgti, negu gydytis“, bet ir sparčiai besivystantys sveikatos apsaugos reikalavimai. Taigi prevencija – neleisti ankstyvoms ar latentinėms ligų formoms paūmėti ir pereiti į lėtines. Tam skiriamas specialus „apsauginis“ gydymas. Prevencijai ypač tinka šiuolaikiniai fitoterapiniai preparatai, tik svarbu išmanyti, gebėti ir mokėti juos taikyti.

Fitoterapija – tai ligų prevencija ir gydymas augalais, jų dalimis, mišiniais. Tam tikslui vartojami vadinamieji gydomieji augalai. Labai svarbu, kad gydomieji augalai ar jų dalys būtų vartojami kaip vieninga medžiagų visuma. Fitoterapija remiasi ilgamete patirtimi, taikant vaistinguosius augalus įvairių ligų prevencijai ir gydymui.

Fitoterapijos sąvoką įvedė prancūzų gydytojas Henri Leclere (1870-1955), gyvenęs ir dirbęs Paryžiuje. Jis paskelbė daug straipsnių apie gydomųjų augalų vartojimą prancūzų medicinos žurnale „La Presse Medicale“, savo patirtį apibendrino vadovėlyje „Fitoterapijos apžvalga“.

Iš augalų išgaunami natūralios erdvinės sandaros vitaminai, baltymai, aliejai ir kitos natūralios medžiagos – pirminiai ir antriniai augalų metabolitai. Augalų metabolitai (pirminiai ir antriniai) – tai organiniai junginiai, kurie susidaro augalų ląstelėse, audiniuose ir organuose vykstant medžiagų apykaitai.

Pirminiai metabolitai yra būtini augalo gyvybei palaikyti. Tai enzimai, proteinai, lipidai, karbohidratai ir chlorofilas. Tuo tarpu antriniai metabolitai nėra būtini augalo gyvybei, tačiau jie turi subtilesnių funkcijų, kurios padidina augalo išlikimo galimybes jų gamtinėje aplinkoje.

Kodėl antriniai metabolitai žmonėms yra biologiškai aktyvūs? Vienas iš pastebėjimų, pateiktas Boker, yra tas, kad žmonių enzimai yra bendros kilmės su augalų enzimais ir proteinais. Ši evoliucinė giminystė, suderinta su struktūriniais panašumais tarp šių enzimų augalų ir žmogaus substratų, galėtų paaiškinti keleto tipiškiausių augalų sudedamųjų dalių efektus, panašius į hormonų ar hormonus moduliuojančiuose žmonėse.

Antriniai metabolitai gliukozinolatai yra antioksidantai, apsaugantys ląsteles nuo DNR pažeidimų ir pasižymintys priešuždegiminiu poveikiu. Taninai apsaugo nuo bakterijų ir mikrobinio puvimo. Ankštiniuose augaluose esantys antriniai metabolitai, sąveikaudami su gydančiais mikroorganizmais, apsaugo nuo patogenų. Paprastieji fenoliai ir glikozidai pasižymi priešuždegiminiu antioksidantiniu poveikiu.

Flavonoidai – tai polifenolinės kilmės junginiai, plačiai paplitę augaluose, o žmogaus organizmas jų gauna su augaliniu maistu. Flavonoidai mažina kapiliarų laidumą, šalina iš organizmo radionuklidus, stabdo piktybinių ląstelių dauginimąsi, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, skatina cholesterolį išsiskirti iš organizmo. Daugumai flavonoidų (rutinui, kvercetinui, katechinams) būdingas vitamino P aktyvumas. Flavonoidai – tai aktyvios antispazminės, tulžies varomosios, antivirusinės, kraujavimą stabdančios, šlapimo išsiskyrimą skatinančios veikliosios medžiagos.

Fitoncidai – tai labai skirtingos cheminės sudėties toksinės organinės medžiagos (alkaloidai, eteriniai aliejai, glikozidai, aldehidai...), susidarančios vykstant augalų medžiagų apykaitai. Jos naikina mikrobus, pelėsinius grybus, slopina vėžines ląsteles. Todėl daugelio augalų gydomosios savybės priklauso ir nuo fitoncidų. Jų yra meduje, svogūnuose, česnakuose, raudonuosiuose pipiruose, krienuose, kopūstuose, beržuose, ąžuoluose, ievose, spygliuočiuose... Kai kurių augalų fitoncidai ilgai išlieka aktyvūs ir atsparūs aukštai ir žemai tempertūrai. Šios medžiagos vartojamos plaučių, skrandžio , žarnyno ir odos ligoms gydyti. Manoma, jog fitoncidai stimuliuoja nusilpusį organizmą ir teikia budrumo.

Vitaminai – tai augaluose susidarę organiniai (natūralios erdvinės sandaros - aut.) junginiai. Patekę į žmogaus organizmą, jie atlieka katalizatorių funkciją, tampa fermentų dalimi. Jie, nors ir mažais kiekiais, būtini normaliai žmogaus organizmo veiklai, reguliuoja gyvybinius procesus, dalyvauja medžiagų apykaitoje. Trūkstant vitamino A, sutrinka augimas ir rega. Trūkstant vitamino E, sutrinka baltymų, riebalų ir kai kurių sacharidų apykaita, šis vitaminas yra labai stiprus antioksidantas. Vitamino B grupė, PP būtini nervų sistemos veiklai. Vitaminas C didina organizmo atsparumą. Kai organizmui trūksta vitamino K, sutrinka kraujo krešėjimas. Vitaminas P (polifenolinis junginys) reguliuoja kraujagyslių laidumą, suteikia joms elastingumo. Pats organizmas vitaminų negamina, jų reikia gauti su maistu.

Mineralinės medžiagos – tai mikroelementai ir makroelementai, kurių yra organizmo ląstelėse, audiniuose. Jie lemia fermentų bei vitaminų sintezę ir aktyvumą. Geležis, varis, cinkas, manganas, kobaltas dalyvauja kraujodaros procesuose ir mineralinių medžiagų apykaitoje. Varis padeda įsisavinti geležį. Kobaltas veiksmingas tik tada, kai yra pakankamai ir geležies, ir vario. Kobalto yra hemoglobine, jis svarbus širdies raumens funkcijai, o kalis – normaliam širdies ritmui. Manganas gerina regą. Seleno reikia antioksidaciniams fermentams.

Skaidulinės medžiagos – tai nevirškinamos augalinių produktų dalys. Vandenyje netirpios maistinės skaidulos (celiuliozė, hemiceliuliozė, ligninas) skatina žarnyno judesius, saugo nuo vidurių užkietėjimo, didindamos maisto tūrį, sukelia sotumo pojūtį, veikia maisto medžiagų absorbciją. Tirpiosios maistinės skaidulos (pektinas, esantis vaisiuose ir uogose, skaidulinės avižų dalys) mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje, neutralizuoja nuodinguosius kai kurių metalų (švino, cezio) junginius ir radioaktyviuosius stroncio, kobalto izotopus. Pektinai absorbuoja žalingas virškinamojo trakto bakterijas bei jų išskiriamus nuodingus produktus, saugo naudingų žarnyno mikroorganizmų gyvybingumą, greitina maisto virškinimą, slopina puvimo procesus žarnyne. Per parą su maistu reikėtų gauti 20-30 g maistinių skaidulų.

Baltymai – tai statybinė organizmo medžiaga, būtina augant ir suirusiems audiniams atkurti. Jie dalyvauja daugelyje gyvybinių procesų. Dauguma hormonų yra baltyminės medžiagos. Baltymų turi fermentai, kurie skatina žmogaus organizmo reakcijas. Iš baltymų gaminamos apsauginės medžiagos: Antikūnai, kovojantys su infekcija. Trūkstant organizme baltymų, sutrinka tam tikros organizmo funkcijos. Baltymai gali būti vartojami ir energijai gauti.

Baltymai sudaryti iš aminorūgščių, kurių yra apie 20. Daugelis aminorūgščių gali būti paverčiamos kitomis arba sintetinamos žmogaus organizme. Jos vadinamos pakeičiamosiomis (neesminėmis). Tačiau 9 aminorūgščių organizmas nesugeba sintetinti, todėl turi gauti jų su maistu, šios aminorūgštys vadinamos nepakeičiamosiomis (esminėmis). Tai leucinas, izoleucinas, lizinas, metioninas, fenilalaninas, treoninas, triptofanas, valinas ir histidinas.

Baltymų gaunama valgant gyvūninį ir augalinį maistą. Mėsos, pieno, žuvies ir kiaušinių baltymai turi visas svarbiausias aminorūgštis, vienos ar kitos jų trūksta augaliniuose baltymuose. Ankštiniai augalai (soja, pupos, žirniai) yra geriausias augalinių baltymų šaltinis. Kadangi maisto produktuose aminorūgščių sudėtis skirtinga, reikia valgyti įvairų maistą, kad organizmas gautų visų aminorūgščių.

Riebalai – tai svarbus energijos šaltinis. Su riebalais žmogaus organizmas gauna polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurių organizmas pats negali pasigaminti, taip pat riebaluose tirpių vitaminų. Riebalai pagerina patiekalų skonį.

Riebalai yra skirtingų triacilglicerolių mišinys. Triacilglicerolį sudaro trys riebalų rūgščių molekulės, susijungusios su gliceroliu. Riebalų rūgštys būna sočiosios, mononesočiosios ir polinesočiosios. Nuo rūgščių sudėties priklauso riebalų savybės. Riebalai, turintys daug sočiųjų rūgščių, kambario temperatūros būna kieti (jautienos, kiaulienos riebalai, sviestas). Dauguma augalinių aliejų yra sudaryti iš nesočiųjų rūgščių, todėl yra skysti.

Lietuvoje populiarėja augaliniai produktai, skirti žmonėms sveikatinti. Vieną iš tokių norėtųsi aptarti išsamiau. Tai ispanų kompanijos „Derbos Laboratorio Natural“ maisto papildas IMUNIT. Šis unikalios sudėties produktas yra puikus imuninės sistemos stipriklis.

ŠITAKIO GRYBAI – tai „sunkiasvorių“ kategorijos grybai, kurie kovoja su daugeliu sveikatos sutrikimų. Tūkstantmečius rytų medicinoje naudojamas šitakiogrybas turi nepaprastų medžiagų. Viena iš jų – polisacharidas LENTINAN, pasižymintis antibakterinėmis, antimikrobinėmis, antivirusinėmis, priešvėžinėmis bei imunitetą skatinančiomis savybėmis.
PROPOLIS – tai vienas pačių stipriausių natūralių antibiotikų mūsų geografinėje platumoje. Jis turi kelias dešimtis biologiškai aktyvių medžiagų, padedančių visoms organizmo savireguliacijos sistemoms, pasižymi stipriu antibakteriniu, priešvirusiniu, priešnavikiniu, priešuždegiminiu poveikiu.
AUKSINĖ ŠAKNIS tradicinėje Rytų Europos ir Azijos medicinoje naudojama fizinei ištvermei, nuovargiui mažinti, kaip pagalbinė priemonė depresijai, anemijai, impotencijai, infekcinėms ligoms gydyti, taip pat virškinamojo trakto negalavimams, nervų sistemos sutrikimams mažinti.
VITAMINAS C ir EŽIUOLĖ pasižymi imuninę sistemą stiprinančiu poveikiu.
Ežiuolės sudėtyje esantis natūralus antibiotikas ECHINAKOZIDAS slopina daugelį virusų, bakterijų ir grybelio rūšių, veikia kaip stiprus antioksidantas bei stiprina organizmo gynybą.
Vitaminas C apsaugo ląsteles nuo neigiamo patogeninio mikroorganizmo poveikio, todėl padeda išvengti peršalimo ligų, gerina bendrą organizmo būklę ir suteikia žvalumo. Preparate esančios druskos bei kiti makro- ir mikroelementai veikia kaip katalizatoriai, padeda greičiau įsisavinti kitas veikliąsias medžiagas, esančias preparate ir padeda šarminti organizmą.

Literatūra:

Bruneton J. Pharmacognosie, Phytochimie, Plantes Medicinales. Lavoisier Publishing, Paris 1995.

Nauji straipsniai

 • Smegenų auglys - ką reikėtų žinoti?

  Smegenų auglys Smegenų auglys yra nenormalių ląstelių masė arba augimas jūsų smegenyse. Yra daugybė skirtingų smegenų navikų rūšių. Kai kurie smegenų navikai yra nevėžiniai (gerybiniai), o kai kurie smegenų navikai yra vėžiniai (piktybiniai). Smegenų navikai gali prasidėti jūsų smegenyse (pirminiai smegenų augliai) arba vėžys gali prasidėti kitose kūno vietose ir plisti į jūsų smegenis...
 • Moterų šlapimo nelaikymas – dažna, bet išsprendžiama problema

  Su nevalingu šlapimo tekėjimu, kitaip vadinamu šlapimo nelaikymu, vienaip ar kitaip susiduria dauguma moterų. Vienas vargina tik šiek tiek ir tik kartais, o kitoms tai tampa ypač sekinančia problema. Bijodamos patirti viešą gėdą, moterys neleidžia sau mėgautis įvairiomis veiklomis su šeima ir draugais, vengia lytinių santykių ir tyliai kenčia. „Gijos Klinikų“ akušerė ginekologė,...
 • Nėštumo ir gimdymo sąryšingumas su dubens dugno raumenimis (DDR)

  Nėštumas ir gimdymas ypač susiję su dubens dugno raumenų būkle (DDR) – pastarųjų funkcionalumas vienareikšmiškai teigiamai veikia nėščiosios ar jau pagimdžiusios moters organizmą. Treniruoti DDR išties padeda daugeliu atvejų: neleidžia persitemti raumenims, mažina skausmus ir kt. Tačiau yra ir atvirkštinis poveikis, kuomet nėštumas, o ypač gimdymas, dubens dugno raumenims tampa...
 • Viskas apie baltymus ir jų pasisavinimą

  Dažnas sportininkas sako, kad gražus kūnas formuojamas ne sporto salėje, o virtuvėje ir pabrėžia baltymų svarbą mūsų mityboje. Baltymai – pagrindinė kūno statybinė medžiaga, sudaranti didžiąją dalį vidaus organų, raumenų, sausgyslių struktūros, jų yra kiekvienoje žmogaus kūno ląstelėje. Pakankamas jų kiekis svarbus ne tik norint turėti gražų bei sveiką kūną, bet ir sveiką odą, plaukus,...
 • Patarimai, kurie padės išvengti pragulų neaktyviems ligoniams

  Nuolatinės slaugos poreikis yra vis didesnis, kadangi visuomenė sensta, tad natūralu, kad reikalinga vis intensyvesnė pagalba senyvo amžiaus žmonių priežiūrai. Tiesa, pagalba apima ne tik žmogiškuosius išteklius, tačiau taip pat ir specialią įrangą, kuri įprastus slaugos darbus padeda atlikti kur kas greičiau ir paprasčiau, galiausiai, padeda žmogui geriau jaustis. Labiausiai nuo pragulų...
 • „BREDENT“ dantų implantai – sekant gamtos pavyzdžiu

  Gražūs dantys suteikia pasitikėjimo, tačiau dantis galima prarasti bet kuriuo gyvenimo etapu - jaunam žmogui tai gali nutikti po traumų, dalinis ar visiškas dantų netekimas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Dantų implantacija - moderniausias prarastų dantų atkūrimo būdas, artimiausias natūraliems dantims, padedantis atstatyti kramtymo ir estetinę dantų funkcijas, stabdantis žandikaulio kaulo...
 • Odos būklės atstatymas vasarą

  PRP – kraujo plazmos injekcijos sveikatai ir grožiui PRP – tai trombocitais praturtinta kraujo plazma. Ji ypatingai veiksimnga norint pradėti regeneracinius procesus tiek plaukų augimo zonose, tiek veide ar kūne. Efektyviai skatinamas augimo faktorių veikimas. Naujų ląstelių augimas, odos sluoksnio atsinaujinimas. PRP procedūra - jos metu iš paciento paimamas nedidelis kiekis...
 • Charizmatiškosios TV laidų vedėjos Dalios Belickaitės laukia kelio operacija

  Ketvirtadienio rytą laidų vedėjai bei krepšininkei Daliai Belickaitei buvo atlikta minimaliai invazinė artroskopinė kelio raiščių operacija. Moters sveikatos sąskaitoje – jau ne pirmoji tokia operacija. Ši kryžminių raiščių operacija D. Belickaitei – ketvirta. Šį kartą sportininkei plyšo kairės kojos priekiniai kryžminiai raiščiai. „Buvo labai sunku suvokti, kaip galėjo...
 • Kordicepsas, baltoji arbata ir šalavijas - moters grožiui

  Ar žinojote, kad stebuklingasis kordicepsas nuostabiai puoselėja veido odą? Šalavijas yra tikras moters draugas, o UVB ir UVA – didžiausi grožio priešai. Todėl veido kremas PHYTOCODE pasitelkdamas šalavijo galias saugo moters odą nuo sendinančių ultravioletinių spindulių. Jam į pagalbą ateina stebuklingasis kordicepsas ir žalioji arbata. Ši trijulė yra tiesiog pertekusi...
 • Nepageidaujamus plaukelius lazeriu šalink net ir vasarą

  Pastaruoju metu tiek moterys tiek vyrai nepageidaujamų plaukelių šalinimui renkasi lazerį, kodėl šis metodas toks populiarus ir ką svarbu žinoti apie šią procedūrą pasakoja SUGIHARA klinikos gydytoja dermatologė Jurgina. Lazerio privalumai Plaukelių šalinimas lazeriu iš visų kitų depiliacijai skirtų procedūrų išsiskiria ilgalaikiu rezultatu, kurio labiausiai ir nori atvykę pacientai. Po...
 • Vaikų odontologas : kaip pasirinkti geriausią specialistą?

  Odontologijos klinikų, kuriose yra siūlomas vaikų dantų gydymas, šiandien galime rasti ne taip ir mažai, todėl turėsite galimybę pasirinkti tokį specialistą, kuris geriausiai atitiktų jūsų asmeninius poreikius. Visada yra siekiama, kad vaikų odontologas būtų ne tik puikus specialistas, bet taip pat mokėtų rasti bendrą kalbą net ir su pačiais didžiausiais užsispyrėliais. Jei odontologijos...
 • Dantų balinimas : ar natūralios priemonės visada yra geriausia išeitis?

  Dantys gali imti gelsti dėl įvairių priežasčių: tam turi įtakos rūkymas, dažančių maisto produktų vartojimas, amžius, ir t.t. Vis dėlto, šiandien turime iš tiesų nemažai galimybių, kurios leidžia kur kas ilgiau išlaikyti baltus dantis – jei pastebėtumėte spalvos pokyčius, dantų balinimas tikrai padės išspręsti šią problemą. Vis dėlto, kartais dvejojama, ar tikrai saugu rinktis odontologų...
 • Dantų protezavimas Šiauliuose: kokią galimybę pasirinkti?

  Dantys gali būti pažeidžiami dėl daugybės įvairių priežasčių: dantų ir dantenų ligų, patirtų traumų, įpročio griežti dantimis, ir t.t. Dantų plombavimas ne visada gali padėti atkurti dantų audinius, tad tokiais atvejais gali būti siūloma atlikti dantų protezavimą. Nors išgirdus tokį verdiktą pacientai kartais ima nuogąstauti, kad jie yra per jauni išimamiems protezas, tačiau šiandien dantų...
 • Burnos higiena Klaipėdoje: kodėl taip svarbu nepamiršti apsilankyti klinikoje?

  Tinkama dantų priežiūra yra svarbi kiekviename gyvenimo etape: tiek vaikystėje, tiek ir vyresniame amžiuje. Kiekvienam mūsų nuo pat vaikystės yra puikiai žinoma, kad dantis būtina valyti ryte ir vakare, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir reguliarių apsilankymų odontologijos klinikoje. Profesionalią burnos higieną patartina atlikti du ar bent vieną kartą per metus, nes tai padės užkirsti...
 • Sąnarių skausmas : kaip jį įveikti?

  Klaidinga manyti, kad sąnarių skausmas vargina vien tik vyresnio amžiaus žmones – šis sveikatos sutrikimas vis dažniau pasireiškia ir jauniems pacientams. Priežasčių, kodėl juntami šie skausmai, yra ne taip ir mažai: tai gali būti susiję su antsvoriu, patirtomis traumomis, dideliu fiziniu krūviu, ir t.t. Pajutus tokio pobūdžio skausmą neretai išsigąstama, ir ieškoma veiksmingų būdų,...