Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMama ir vaikasMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaČiužiniaiMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsNeįgaliųjų, reabilitacinė, slaugos įrangaOdontologijos įranga ir medžiagosAkiniai, lęšiaiOdontologijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataAkiniai, lęšiaiPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurochirurgaiNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

J. Ruolia: „Geriau nesusirgti, negu gydytis“

2018 m. rugpjūčio 15 d.

Nusipelnęs Lietuvos sveikatos darbuotojas, Vilniaus universiteto Lietuvos onkologijos instituto fitoterapeutas Juozas Ruolia, daugiau kaip ketvirtį amžiaus padedantis po vėžio sveikstantiems pacientams atgauti sveikatą ir neleidžiantis ligai atsinaujinti, atrinko ir susistemino fitoterapines žinias, kurios virto konkrečiomis ir pritaikomomis gyvenimo būdo rekomendacijomis.

Šiandien ligų prevencijai skiriama labai didelė reikšmė. To priežastis – ne tik nuo seno žinoma taisyklė „geriau nesusirgti, negu gydytis“, bet ir sparčiai besivystantys sveikatos apsaugos reikalavimai. Taigi prevencija – neleisti ankstyvoms ar latentinėms ligų formoms paūmėti ir pereiti į lėtines. Tam skiriamas specialus „apsauginis“ gydymas. Prevencijai ypač tinka šiuolaikiniai fitoterapiniai preparatai, tik svarbu išmanyti, gebėti ir mokėti juos taikyti.

Fitoterapija – tai ligų prevencija ir gydymas augalais, jų dalimis, mišiniais. Tam tikslui vartojami vadinamieji gydomieji augalai. Labai svarbu, kad gydomieji augalai ar jų dalys būtų vartojami kaip vieninga medžiagų visuma. Fitoterapija remiasi ilgamete patirtimi, taikant vaistinguosius augalus įvairių ligų prevencijai ir gydymui.

Fitoterapijos sąvoką įvedė prancūzų gydytojas Henri Leclere (1870-1955), gyvenęs ir dirbęs Paryžiuje. Jis paskelbė daug straipsnių apie gydomųjų augalų vartojimą prancūzų medicinos žurnale „La Presse Medicale“, savo patirtį apibendrino vadovėlyje „Fitoterapijos apžvalga“.

Iš augalų išgaunami natūralios erdvinės sandaros vitaminai, baltymai, aliejai ir kitos natūralios medžiagos – pirminiai ir antriniai augalų metabolitai. Augalų metabolitai (pirminiai ir antriniai) – tai organiniai junginiai, kurie susidaro augalų ląstelėse, audiniuose ir organuose vykstant medžiagų apykaitai.

Pirminiai metabolitai yra būtini augalo gyvybei palaikyti. Tai enzimai, proteinai, lipidai, karbohidratai ir chlorofilas. Tuo tarpu antriniai metabolitai nėra būtini augalo gyvybei, tačiau jie turi subtilesnių funkcijų, kurios padidina augalo išlikimo galimybes jų gamtinėje aplinkoje.

Kodėl antriniai metabolitai žmonėms yra biologiškai aktyvūs? Vienas iš pastebėjimų, pateiktas Boker, yra tas, kad žmonių enzimai yra bendros kilmės su augalų enzimais ir proteinais. Ši evoliucinė giminystė, suderinta su struktūriniais panašumais tarp šių enzimų augalų ir žmogaus substratų, galėtų paaiškinti keleto tipiškiausių augalų sudedamųjų dalių efektus, panašius į hormonų ar hormonus moduliuojančiuose žmonėse.

Antriniai metabolitai gliukozinolatai yra antioksidantai, apsaugantys ląsteles nuo DNR pažeidimų ir pasižymintys priešuždegiminiu poveikiu. Taninai apsaugo nuo bakterijų ir mikrobinio puvimo. Ankštiniuose augaluose esantys antriniai metabolitai, sąveikaudami su gydančiais mikroorganizmais, apsaugo nuo patogenų. Paprastieji fenoliai ir glikozidai pasižymi priešuždegiminiu antioksidantiniu poveikiu.

Flavonoidai – tai polifenolinės kilmės junginiai, plačiai paplitę augaluose, o žmogaus organizmas jų gauna su augaliniu maistu. Flavonoidai mažina kapiliarų laidumą, šalina iš organizmo radionuklidus, stabdo piktybinių ląstelių dauginimąsi, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, skatina cholesterolį išsiskirti iš organizmo. Daugumai flavonoidų (rutinui, kvercetinui, katechinams) būdingas vitamino P aktyvumas. Flavonoidai – tai aktyvios antispazminės, tulžies varomosios, antivirusinės, kraujavimą stabdančios, šlapimo išsiskyrimą skatinančios veikliosios medžiagos.

Fitoncidai – tai labai skirtingos cheminės sudėties toksinės organinės medžiagos (alkaloidai, eteriniai aliejai, glikozidai, aldehidai...), susidarančios vykstant augalų medžiagų apykaitai. Jos naikina mikrobus, pelėsinius grybus, slopina vėžines ląsteles. Todėl daugelio augalų gydomosios savybės priklauso ir nuo fitoncidų. Jų yra meduje, svogūnuose, česnakuose, raudonuosiuose pipiruose, krienuose, kopūstuose, beržuose, ąžuoluose, ievose, spygliuočiuose... Kai kurių augalų fitoncidai ilgai išlieka aktyvūs ir atsparūs aukštai ir žemai tempertūrai. Šios medžiagos vartojamos plaučių, skrandžio , žarnyno ir odos ligoms gydyti. Manoma, jog fitoncidai stimuliuoja nusilpusį organizmą ir teikia budrumo.

Vitaminai – tai augaluose susidarę organiniai (natūralios erdvinės sandaros - aut.) junginiai. Patekę į žmogaus organizmą, jie atlieka katalizatorių funkciją, tampa fermentų dalimi. Jie, nors ir mažais kiekiais, būtini normaliai žmogaus organizmo veiklai, reguliuoja gyvybinius procesus, dalyvauja medžiagų apykaitoje. Trūkstant vitamino A, sutrinka augimas ir rega. Trūkstant vitamino E, sutrinka baltymų, riebalų ir kai kurių sacharidų apykaita, šis vitaminas yra labai stiprus antioksidantas. Vitamino B grupė, PP būtini nervų sistemos veiklai. Vitaminas C didina organizmo atsparumą. Kai organizmui trūksta vitamino K, sutrinka kraujo krešėjimas. Vitaminas P (polifenolinis junginys) reguliuoja kraujagyslių laidumą, suteikia joms elastingumo. Pats organizmas vitaminų negamina, jų reikia gauti su maistu.

Mineralinės medžiagos – tai mikroelementai ir makroelementai, kurių yra organizmo ląstelėse, audiniuose. Jie lemia fermentų bei vitaminų sintezę ir aktyvumą. Geležis, varis, cinkas, manganas, kobaltas dalyvauja kraujodaros procesuose ir mineralinių medžiagų apykaitoje. Varis padeda įsisavinti geležį. Kobaltas veiksmingas tik tada, kai yra pakankamai ir geležies, ir vario. Kobalto yra hemoglobine, jis svarbus širdies raumens funkcijai, o kalis – normaliam širdies ritmui. Manganas gerina regą. Seleno reikia antioksidaciniams fermentams.

Skaidulinės medžiagos – tai nevirškinamos augalinių produktų dalys. Vandenyje netirpios maistinės skaidulos (celiuliozė, hemiceliuliozė, ligninas) skatina žarnyno judesius, saugo nuo vidurių užkietėjimo, didindamos maisto tūrį, sukelia sotumo pojūtį, veikia maisto medžiagų absorbciją. Tirpiosios maistinės skaidulos (pektinas, esantis vaisiuose ir uogose, skaidulinės avižų dalys) mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje, neutralizuoja nuodinguosius kai kurių metalų (švino, cezio) junginius ir radioaktyviuosius stroncio, kobalto izotopus. Pektinai absorbuoja žalingas virškinamojo trakto bakterijas bei jų išskiriamus nuodingus produktus, saugo naudingų žarnyno mikroorganizmų gyvybingumą, greitina maisto virškinimą, slopina puvimo procesus žarnyne. Per parą su maistu reikėtų gauti 20-30 g maistinių skaidulų.

Baltymai – tai statybinė organizmo medžiaga, būtina augant ir suirusiems audiniams atkurti. Jie dalyvauja daugelyje gyvybinių procesų. Dauguma hormonų yra baltyminės medžiagos. Baltymų turi fermentai, kurie skatina žmogaus organizmo reakcijas. Iš baltymų gaminamos apsauginės medžiagos: Antikūnai, kovojantys su infekcija. Trūkstant organizme baltymų, sutrinka tam tikros organizmo funkcijos. Baltymai gali būti vartojami ir energijai gauti.

Baltymai sudaryti iš aminorūgščių, kurių yra apie 20. Daugelis aminorūgščių gali būti paverčiamos kitomis arba sintetinamos žmogaus organizme. Jos vadinamos pakeičiamosiomis (neesminėmis). Tačiau 9 aminorūgščių organizmas nesugeba sintetinti, todėl turi gauti jų su maistu, šios aminorūgštys vadinamos nepakeičiamosiomis (esminėmis). Tai leucinas, izoleucinas, lizinas, metioninas, fenilalaninas, treoninas, triptofanas, valinas ir histidinas.

Baltymų gaunama valgant gyvūninį ir augalinį maistą. Mėsos, pieno, žuvies ir kiaušinių baltymai turi visas svarbiausias aminorūgštis, vienos ar kitos jų trūksta augaliniuose baltymuose. Ankštiniai augalai (soja, pupos, žirniai) yra geriausias augalinių baltymų šaltinis. Kadangi maisto produktuose aminorūgščių sudėtis skirtinga, reikia valgyti įvairų maistą, kad organizmas gautų visų aminorūgščių.

Riebalai – tai svarbus energijos šaltinis. Su riebalais žmogaus organizmas gauna polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurių organizmas pats negali pasigaminti, taip pat riebaluose tirpių vitaminų. Riebalai pagerina patiekalų skonį.

Riebalai yra skirtingų triacilglicerolių mišinys. Triacilglicerolį sudaro trys riebalų rūgščių molekulės, susijungusios su gliceroliu. Riebalų rūgštys būna sočiosios, mononesočiosios ir polinesočiosios. Nuo rūgščių sudėties priklauso riebalų savybės. Riebalai, turintys daug sočiųjų rūgščių, kambario temperatūros būna kieti (jautienos, kiaulienos riebalai, sviestas). Dauguma augalinių aliejų yra sudaryti iš nesočiųjų rūgščių, todėl yra skysti.

Lietuvoje populiarėja augaliniai produktai, skirti žmonėms sveikatinti. Vieną iš tokių norėtųsi aptarti išsamiau. Tai ispanų kompanijos „Derbos Laboratorio Natural“ maisto papildas IMUNIT. Šis unikalios sudėties produktas yra puikus imuninės sistemos stipriklis.

ŠITAKIO GRYBAI – tai „sunkiasvorių“ kategorijos grybai, kurie kovoja su daugeliu sveikatos sutrikimų. Tūkstantmečius rytų medicinoje naudojamas šitakiogrybas turi nepaprastų medžiagų. Viena iš jų – polisacharidas LENTINAN, pasižymintis antibakterinėmis, antimikrobinėmis, antivirusinėmis, priešvėžinėmis bei imunitetą skatinančiomis savybėmis.
PROPOLIS – tai vienas pačių stipriausių natūralių antibiotikų mūsų geografinėje platumoje. Jis turi kelias dešimtis biologiškai aktyvių medžiagų, padedančių visoms organizmo savireguliacijos sistemoms, pasižymi stipriu antibakteriniu, priešvirusiniu, priešnavikiniu, priešuždegiminiu poveikiu.
AUKSINĖ ŠAKNIS tradicinėje Rytų Europos ir Azijos medicinoje naudojama fizinei ištvermei, nuovargiui mažinti, kaip pagalbinė priemonė depresijai, anemijai, impotencijai, infekcinėms ligoms gydyti, taip pat virškinamojo trakto negalavimams, nervų sistemos sutrikimams mažinti.
VITAMINAS C ir EŽIUOLĖ pasižymi imuninę sistemą stiprinančiu poveikiu.
Ežiuolės sudėtyje esantis natūralus antibiotikas ECHINAKOZIDAS slopina daugelį virusų, bakterijų ir grybelio rūšių, veikia kaip stiprus antioksidantas bei stiprina organizmo gynybą.
Vitaminas C apsaugo ląsteles nuo neigiamo patogeninio mikroorganizmo poveikio, todėl padeda išvengti peršalimo ligų, gerina bendrą organizmo būklę ir suteikia žvalumo. Preparate esančios druskos bei kiti makro- ir mikroelementai veikia kaip katalizatoriai, padeda greičiau įsisavinti kitas veikliąsias medžiagas, esančias preparate ir padeda šarminti organizmą.

 

Literatūra:

Bruneton J. Pharmacognosie, Phytochimie, Plantes Medicinales. Lavoisier Publishing, Paris 1995.

 

 

 

 

 

 

Nauji straipsniai

 • Grąžinkime duoklę antsvoriui ir riebalams

  Gyd. Tomas Manelis Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, „Chicago Institute of Minimally Invasive Surgery“ (Čikaga, JAV) bendradarbis Taip, sutinku, kad tai gana netikėtas siūlymas šiais visuotinio lieknėjimo vajaus medijose laikais. Juo labiau to, atrodo, nesitikėjote išgirsti iš šio straipsnio autoriaus, kuris dar visai neseniai straipsnių serijoje „Lieknėjimas ir...
 • Profesionalios burnos higienos procedūra su meditacine muzika

  Jei norite turėti sveikus ir gražius dantis, reikėtų pirmiausia juos prižiūrėti. Pradedant nuo tinkamos pastos pasirinkimo, kuri galėtų padėti apsaugoti nuo dantų karieso, periodonto ligų ar tiesiog panaikintų nemalonų burnos ertmės kvapą. Žinant ir atliekant tinkamus valymo judesius ne pažeidžiant dantenų. Ir atliekant profesionalią burnos ertmės higieną, kurios tikslas – pašalinti...
 • Tyrimai namuose: greita, patogu, tikslu, nebrangu

  Net darželinukams primenama, kaip svarbu rūpintis savo sveikata. Tačiau patekti pas bet kurios srities gydytoją šiandien – tikras kantrybės išbandymas. Neretai tiesiog nusvyra rankos. Tada paprasčiau nueiti į vaistinę, nusipirkti medicinį testą ir atlikti tyrimus pačiai... Kadaise vaistinėse buvo galima rasti tik nėštumo testų – jie buvo (ir tebėra) tikras išsigelbėjimas...
 • Dubens dugno raumenų stiprinimas po nėštumo bei gimdymo

  Kai kurioms moterims po gimdymo atsiranda tam tikri anatominiai pokyčiai: prasideda šlapimo nelaikymas, ima mažėti lytinis potraukis. Dažnai šios problemos iššaukia nuotaikų svyravimus, norą užsidaryti savyje. Nenusiminkite! Išeitis yra! Prietaisas „BTL EMSELLA“ sukurtas giliųjų dubens dugno raumenų terapijai. Nėštumo metu spaudžiami gimdos dubens dugno raumenys...
 • Išsiplėtusios veido poros? Tai jau praeitis

  Veido poros išsiplėčia dėl įvairiausių priežasčių, kartais nereikia ir priežasties - tai tiesiog genetiškai užkoduota, it bonus paketas prie konstitucinio odos tipo arba esant priežasčiai: Hormoninis sistemos pakitimas; Saulės nudegimas; Odos nualinimas, naudojant netaisyklingai parinktas kosmetines ir / ar dekoratyvines priemones; Nešiuolaikiškas į požiūris į odos valymą pvz....
 • Lygi ir skaisti oda be rūgštinio šveitimo ir draudimų degintis saulėje

  Šveitimas rūgštimis - tapo klasika kosmetologijos kabinete. Rūgščių pasirinkimas iš tiesų platus ir didelis, tačiau "baigtis" vienoda - po kelių dienų (dažniausiu atveju 3 - 4 dieną po procedūros) prasideda skirtingo intensyvumo pleiskanojimas, kuris kelia diskomfortą, atsiranda aibė draudimų, pvz. nesideginti saulėje ir pan. Ar yra galimybė turėti lygią ir skaisčią odą vasaros,...
 • VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė: pokyčiai vyksta, nors ir labai lėtai

  Visame pasaulyje birželio 17 – 23 dienomis minima Tarptautinė Inkontinencijos savaitė. Šių metų šūkių net keletas, jais kviečiama atkreipti dėmesį į svarbiausias problemas: prastą efektyvaus gydymo prieinamumą, pacientų ir slaugytojų nematomumą, vis augančius šio susirgimo mąstus. Lietuvoje Tarptautinės Inkontinencijos savaitės renginius devynerius metus organizuoja VšĮ Inkocentras. ...
 • Meditacija – naudinga ne tik emocinei sveikatai

  Mokslininkai jau atliko tūkstančius tyrimų, susijusių su meditacijos poveikiu žmogaus sveikatai. Nustatyta, kad meditacija gali paveikti žmogaus genetinį lygmenį, įveikti lėtinį stresą ir jo sukeliamas ligas, sumažinti fizinius skausmus, padėti įveikti depresiją, sustiprinti imuninės sistemos funkcijas ir net sumažinti uždegiminių procesų rodiklius. Moksliniai tyrimai taip pat atskleidžia, kad...
 • IK odontologijos klinikoje – pažangiausia metodika

  Burnos chirurgija yra specializuota odontologijos sritis, apimanti visas chirurgines procedūras ir ligų diagnostiką burnos ertmės, veido ir žandikaulių srityse. Chirurginių procedūrų prireikia dėl įvairių žandikaulio, seilių liaukų patologijų, diagnozavus navikus. Dažniausiai atliekama chirurginė procedūra odontologo kabinete – danties traukimas. Taip pat burnos chirurgija neatsiejama...
 • Dažniausiai užduodami klausimai apie dantų protezavimą

  Dirbtinis dantų audinių atkūrimas arba, kitaip tariant, dantų protezavimas atliekamas tuomet, kai dantys yra praradę estetinį vaizdą ar pažeisti. Klinikoje „Dantų harmonija“ taikomos modernios gydymo technologijos, todėl dantų protezai beveik nesiskiria nuo natūralių dantų. Pateikiame atsakymus į klientų dažniausiai užduodamus klausimus apie dantų protezavimą. Ar dantų...
 • Vėžys: svarbiausia – nepavėluoti

  Vėžys – viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų. Prognozuojama, kad onkologinių susirgimų daugės. Kasmet vasario 4-ąją minima Pasaulinė vėžio diena. Tai gera proga gauti daugiau informacijos apie onkologinius susirgimus, paskata dalyvauti prevencinėse vėžio programose, o turint daugiau žinių yra didesnė galimybė užbėgti ligai už akių ar susirgus nepasimesti ir mėginti...
 • Atnaujintame slaugos skyriuje – dar daugiau komforto pacientams

  Po kapitalinės renovacijos atidarytas atnaujintas reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ slaugos skyrius. Pagal pacientų ir jų artimųjų pageidavimus įrengti vienviečiai, dviviečiai ir liukso tipo kambariai. Atnaujintame aukšte yra 8 dviviečiai, 16 vienviečių ir 2 liukso kambariai (iš viso slaugos skyriuje atnaujinti 26 kambariai). Juose įrengtos funkcinės lovos, pagal...
 • Naujiena: Traumatologinių ir neurologinių negalavimų kamuojamiems slaugos pacientams – intensyvi pagalba

  Siekiant grąžinti judėjimo ir mobilumo galimybes slaugomiems pacientams, turintiems traumatologinių ir neurologinių negalavimų, ypač svarbu laiku suteikti būtiną pagalbą. Reikiamu metu gautos kineziterapijos paslaugos ir ergoterapijos procedūros sumažina neurologinių ir traumatologinių negalavimų riziką, padeda užkirsti kelią liekamiesiems sveikatos pažeidimams, taip pat skatina greičiau...
 • Organizme tūnanti autoimuninė liga – serga 1 iš 100, bet net neįtaria

  Pasaulinių studijų duomenimis, celiakija serga 1 iš 100 žmonių. Ūmi liga nesirenka nei amžiaus, nei lyties, ja gali sirgti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Deja, daugelis jų klastingus simptomus priskiria prie virškinimo sutrikimų arba ne vienerius metus nesėkmingai ieško blogos savijautos priežasčių. Tad kas yra celiakija ir kaip ją atpažinti? Dar XX a. viduryje buvo manoma, kad celiakija...
 • Sveika mityba: virškinimo problemos išsprendžiamos natūraliai

  Sveikos gyvensenos lektorė Edita Esenku Šimkutė savo pranešime sveikatingumo konferencijos metu dalijosi patarimais apie sveiką mitybą ir kokių produktų derėtų atsisakyti, kad išvengti virškinimo problemų, kuo juos galima pakeisti, kad užtikrinti nepriekaištingą virškinimą ir išvengti pilvo pūtimo. Pradėsime nuo klausimo, kurį užduoda gana dažnai: sveika mityba mada ar būtinybė? Daug...