Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų implantavimasDantų protezų gamybaDermatovenerologijaOdos grožis ir sveikataDializėSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProktologijaProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų sveikataVaikų odontologijaVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosSlauga ir globaGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Gimdos kaklelio vėžys – kartais abejingumo sau pasekmė

2017 m. gegužės 30 d.

Gimdos kaklelio vėžys mano draugę pasiglemžė, kai jai buvo vos 32-eji. Liko šeima ir nedidelis, bet klestintis verslas. Paskutinį kartą mačiau ją išsekintą ligos Santariškėse, Nacionaliniame vėžio institute. Tada ir sužinojau. Aštuoneri metai... Tiek laiko ji buvo nesilankiusi pas gydytoją ginekologą, kai buvo diagnozuotas trečios stadijos gimdos kaklelio vėžys. Savo likimą ji nulėmė pati...

Liga – abejingumo sau rezultatas

Gąsdinančią diagnozę – gimdos kaklelio vėžys – kasmet mūsų šalyje išgirsta 450–500 moterų. Kone pusei jų (40 proc.) diagnozuojama vėlyva ligos stadija. Vėlyvų stadijų gimdos kaklelio vėžys gydomas sunkiai, pasveikti – nedaug vilčių.

Tokia statistika ne tik liūdina, bet ir glumina, nes gimdos kaklelio vėžys – liga, kurios išvengti yra visos galimybės. Ji vystosi lėtai, ne vienerius metus. Jei moteris nuolat rūpinasi savo ginekologine sveikata, tikrinasi profilaktiškai, gimdos kaklelyje aptikus ikivėžinių pakitimų, galima užbėgti ligai už akių. Tai, kad kasmet daug ligos atvejų nustatoma jau vėlyvos stadijos, reiškia viena – moterys savo sveikatai skiria pernelyg mažai dėmesio ar net visai neskiria, sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė Kristina Norvilaitė.

Gera savijauta – dar ne pretekstas atsisakyti vizito pas ginekologą

Kiekviena moteris, net ir neturinti jokių nusiskundimų, pas ginekologą turėtų apsilankyti ne rečiau kaip kartą per metus. Lietuvos moterys vengia tokių vizitų. Gydytojo kabineto duris lietuvės praveria dažniausiai tik tuomet, kai sutrinka sveikata ir atsiradę negalavimai pradeda trukdyti normaliam gyvenimui.

Gydytoja K. Norvilaitė sako, kad pasitaiko moterų, kurios nesilanko pas gydytoją ginekologą kone dešimt metų, nes jaučiasi gerai ir esą nėra ko tikrintis. Apmaudu, kai joms tenka diagnozuoti jau pažengusias onkologines ligas, kurioms reikalingas sudėtingas kompleksinis gydymas, irgi ne visais atvejais efektyviai padedantis.

Derėtų suprasti, kodėl reikalinga profilaktinė patikra, sako gydytoja K. Norvilaitė. Gimdos kaklelio vėžys – liga, kuri neprasideda staiga. Ji vystosi ilgai, kartais tai trunka ir dešimt ar dvidešimt metų, o aptikus ikivėžinių ląstelių pakitimų per profilaktinį patikrinimą, dažnai ligos vystymąsi galima sustabdyti ir grąžinti moteriai sveikatą.

Profilaktinė patikra ar gimdos kaklelio citologinis tyrimas yra neskausmingi, o pastarasis kartą per trejus metus atliekamas nemokamai. Be to, tai neužtrunka ilgai – vos 15–30 minučių.

Apsilankius pas ginekologą, pirmiausia surenkami reikiami duomenys apie moters sveikatos būklę, t. y. esamas ir buvusias ligas, gimdymų skaičių, operacijas ir kt., atliekama ginekologinė apžiūra. Konsultuojantis gydytojas gali rekomenduoti konkrečiai pacientei reikalingų tyrimų.

Kiekvienai pacientei per kasmetę patikrą rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio ląstelių citologinį (PAP tepinėlio) ir ultragarsinį tyrimus.

Gydytoja K. Norvilaitė primena, kad mūsų šalyje vykdoma gimdos kaklelio vėžio profilaktinė programa, skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Pagal ją kartą per trejus metus gimdos kaklelio citologinis tyrimas atliekamas nemokamai. Gavus jo rezultatus, gali prireikti atlikti kolposkopiją ir biopsiją, kurios leidžia objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Daugeliu atvejų tai yra pakankama priemonė gimdos kaklelio vėžio diagnostikai ir prevencijai.

Liga vystosi ir be jokių simptomų

Nepaisant galimybės išvengti vėžio tikrinantis periodiškai, dalyvaujant nemokamoje gimdos kaklelio vėžio ankstyvos diagnostikos programoje, lietuvės pas ginekologą lankosi nenoriai.

Galbūt tai lemia ir didelis šiuolaikinių moterų užimtumas. Jos triūsia darbe, daug keliauja, nemaža dalis – emigravusios. Esant dideliam užimtumui, laikas bėga labai greitai, moterys tiesiog pamiršta rūpintis savo sveikata, taip pat ir apsilankyti pas ginekologą. Vizitai atidėliojami ir todėl, kad nejuntama jokio sveikatos pablogėjimo. Tuo tarpu pavojus ir slypi tame, kad ikivėžinės būklės nesukelia jokių simptomų. Moterys niekuo nesiskundžia, jaučiasi sveikos ir darbingos.

Gimdos kaklelio vėžys dažniau atakuoja būtent darbingo amžiaus moteris. Jo aukomis paprastai tampa 40-50-metės, sukūrusios šeimas, turinčios vaikų, darbą. Jos labai užsiėmusios, todėl neateina pasitikrinti profilaktiškai, nes tiesiog nemato tam priežasčių.

Jei apie diagnozuotą gimdos kaklelio vėžį moteris išdrįsta papasakoti viešai, paprastai pradeda nuo to, kad žinia apie ligą trenkė lyg perkūnas iš giedro dangaus. Apie tai, kad „perkūnas trenkia“ pas ginekologą apsilankius po kelerių ar net keliolikos metų pertraukos, neakcentuojama.

Profilaktinė apžiūra, jei nustatoma gimdos kaklelio ląstelių pakitimų ir juos pavyksta laiku išgydyti, gali išgelbėti moterį nuo galimos onkologinės ligos sukeliamų fizinių ir dvasinių kančių.

Aptiktos pakitusios ląstelės pašalinamos nesudėtingos procedūros metu. Ji atliekama dienos stacionare, todėl pacientė ligoninėje praleidžia vos kelias valandas ir būna išrašoma į namus.

Procedūros metu pašalintos pakitusios ląstelės ištiriamos. Tyrimo rezultatai gaunami po savaitės. Pagal histologinio tyrimo atsakymą gydytojas rekomenduoja pacientei gydymą, kada reikalingas pakartotinis vizitas gimdos kaklelio ląstelių tyrimui paimti bei sveikatos būklei įvertinti.

Grėsmingiausias – žmogaus papilomos virusas.

Didžiausias rizikos veiksnys – žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija. Ji nustatoma daugiau nei 99 proc. moterų, kurios suserga gimdos kaklelio vėžiu. Susirgimą onkologine ginekologine liga lemia ir kiti rizikos veiksniai, tokie kaip ankstyvi lytiniai santykiai, dažna lytinių partnerių kaita, lytiniu būdu plintančios ligos, daugkartiniai gimdymai, nėštumo nutraukimai, rūkymas, alkoholis ir kiti dalykai, kurie sekina organizmą, silpnina jo imunitetą.

 

Užsikrėsti žmogaus papilomos virusu, sukeliančiu gimdos kaklelio vėžį, gali kiekviena lytiškai aktyvi moteris. ŽPV būna įvairių tipų, jie klasifikuojami pagal vėžio sukėlimo rizikos laipsnį. Žinoma daugiau nei 150 ŽPV tipų, aukštos ir žemos rizikos. Onkogeniškiausiais laikomi 16 ir 18 viruso tipai.

ŽPV pažeidžia gimdos kaklelio ląsteles ir jeigu virusas nepasišalina iš organizmo, ilgainiui šie pakitimai virsta vėžiu. Dauguma užsikrėtimų praeina be simptomų ir virusas natūraliai pašalinamas iš organizmo. Statistiškai penkios lytiškai aktyvios moterys iš dešimties anksčiau ar vėliau užsikrečia virusu, nors tik nedidelei daliai jų infekcija gali sukelti ikivėžinių ar vėžinių pakitimų.

Patekus virusui, organizmas gali pats su juo susidoroti, bet kartais jis lieka gimdos kaklelyje ir ilgainiui sukelia pakitimų. Ar gimdos kaklelyje yra ŽPV virusas, galima nustatyti atlikus onkocitologinį tyrimą skystoje terpėje, papildomai ištyrus ir dėl viruso. Taip moteris gali sužinoti, ar yra šio viruso turėtoja.

Nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio ŽPV efektyviai apsaugo vakcina. Yra keletas vakcinos variantų. Pats naujausias – devynvalentė, ja galima pasiskiepyti ir Lietuvoje.

Nors skiepytis nuo žmogaus papilomos viruso efektyviausia iki lytinio gyvenimo pradžios, tai padaryti galima ir vėliau. Rekomenduojama skiepytis ir toms moterims, kurios jau gyvena lytinį gyvenimą, nes taip sumažinama rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu.

Gali tykoti visa puokštė pavojingų ligų

Ginekologiniai moters sveikatos sutrikimai nebūtinai reiškia, kad tai onkologinės ligos požymiai. Gydytoja K. Norvilaitė sako, kad moterų ginekologinių ligų yra labai daug, dažniausi jų simptomai – pasikeitusios išskyros, pakitęs mėnesinių ciklas – išnykimas, pernelyg dažnas kartojimasis, neįprastas gausumas, skausmas ar atsiradęs kraujavimas tarp mėnesinių ir kt.

Minėti moterų nusiskundimai dažniausiai būna simptomai nepiktybinių ligų, kurios gali būti efektyviai gydomos.

Neretai diagnozuojami makšties, gimdos kaklelio uždegimai, gimdos miomos, įvairiausios cistos, polipai, gimdos gleivinės išvešėjimas ar endometriozė.

Nors didžiausią nerimą keliančiomis ginekologinėmis ligomis laikomos onkologinės, Lietuvoje diagnozuojama ir daugiau klastingų, sunkių pasekmių sukeliančių ginekologinių ligų, plintančių lytiniu būdu.

Gydytoja akušerė-ginekologė K. Norvilaitė sako, kad viena jų – chlamidiozė. Ji pasireiškia labai menkais simptomais, užsikrėtusi moteris ilgai nieko nejaučia. Vėlesnėje ligos stadijoje gali atsirasti pilvo skausmai, išskyros, kraujavimas ne ciklo metu, o neretai chlamidiozės padariniai gali būti nevaisingumo priežastis.

Kitos pavojingos lytiškai plintančios ligos yra sifilis, herpesas, trichomonozė, gonorėja, ŽIV, o užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis kartais pakanka ir vienų lytinių santykių. Profilaktine priemone, padedančia sumažinti tikimybę užsikrėsti lytiniu būdu plintančia infekcija, laikoma barjerinė kontracepcija – prezervatyvai.

Didelę įtaką lytiškai plintančių ir kitų ginekologinių ligų prevencijai turi ir visuomenės, ypač moksleivių, lytinis švietimas.

Pas gydytoją – patvirtinimo, kad esate sveika

Ginekologinėmis ligomis gali sirgti bet kokio amžiaus moterys. Pačios pavojingiausios yra onkologinės ligos, tokios kaip gimdos kaklelio, gimdos, makšties, kiaušidžių vėžys ir kt. Apskritai onkologinės ligos dažniau diagnozuojamos vyresnėms moterims, bet pasitaiko ir jaunoms, todėl reguliariai turėtų tikrintis bet kokio amžiaus moterys. Tiesiog privalu nuo jaunystės išsiugdyti įprotį reguliariai lankytis pas ginekologą ir tai daryti profilaktiškai iki gilios senatvės.

Gegužės 28-ąją minime Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną. Šia proga Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė Kristina Norvilaitė linki visoms moterims būti sveikoms ir gražioms kiekvieną savo gyvenimo laikotarpį – nuo jaunystės iki pat senatvės. Nepamiršti rūpintis savo sveikata ir kreiptis į gydytojus ne tada, kai jau blogai, o reguliariai tikrintis, ar esate sveika, pataria gydytoja.

Nauji straipsniai

 • Žiemos kelionių vaistinėlė

  Nors populiarios žiemos išvykos į kalnus su slidėmis ar snieglente gresia įvairiomis traumomis, dalis gyventojų šią riziką įvertina nepakankamai. Vaistininkų teigimu, dauguma šalies gyventojų žiemos kelionių vaistinėlę formuoja neatsižvelgdami į sezoniškumą, todėl net ir nedideli negalavimai kartais virsta rimtomis problemomis. „Dalis žmonių į vaistinę ateina su sąrašais ir prašydami...
 • Migrena nėra išgydoma, tačiau sėkmingai ją kontroliuoti tikrai galite

  Migrena – itin dažna bei sudėtinga liga, nuo kurios visiškai pasveikti neįmanoma. Nors galima išgyventi ilgus laikotarpius be priepuolių, sergantiesiems migrena polinkis juos patirti niekada neišnyksta. Taip pat klaidinga manyti, jog migrena – tik moterų liga. Nors moterys ja serga 2-3 kartus dažniau, ši liga kamuoja ir apie 8 procentus vyrų. Vilniaus „Kardiolitos“...
 • Žiema išvargina ir skydliaukę, ir prostatą

  Dabar daug pigiau galite išsitirti skydliaukės hormonus ir prostatą dėl vėžio rizikos. Tam tereikia atlikti kraujo tyrimą Medicina practica laboratorijoje. Žiemos šalčiai išvargina skydliaukę – kaklo priekyje esančią mažytę liauką, kuri reguliuoja viso organizmo medžiagų apykaitą, energijos panaudojimą ir saugojimą. Ji skatina psichinį ir fizinį vystymąsi, turi įtakos visų gyvybiškai...
 • Nuolatinis nuovargis gali reikšti ir rimtas sveikatos problemas

  Pastaruoju metu jaučiate lyg Jus seka nuolatinis draugas – NUOVARGIS? Jis nepabėga net ir po gero nakties poilsio ar ilgos bei tingios dienos lovoje? Mieguistumas niekur nedingsta visą dieną? Vitaminai Jūsų savijautos nepagerina? Tuomet atėjo pats metas sužinoti tikrąsias nuovargio priežastis! Kas skatina nuovargio atsiradimą? Net ir jausdami tokius simptomus kaip nuovargis,...
 • Traumatologas įspėja mėgstančius slidinėti: žiemos pramogos gali baigtis ilga reabilitacija

  Žiemos sportu užsiimantys ekstremalai sako, kad slidinėjimas sukelia azarto ir adrenalino jausmą bei atpalaiduoja geriau nei bet kokia kita sporto rūšis. Jeigu ruošiatės vykti slidinėti, apsišarvuokite ne tik įranga, bet ir žinių bagažu, mat statistika rodo, kad traumas patiria kas dvidešimt penktas išvykęs slidinėti žmogus, o slidinėjant patirtų traumų reabilitacija trunka net iki pusės...
 • SPA malonumai Kaune: salonų ir procedūrų rekomendacijos

  SPA ir masažai yra viena maloniausių procedūrų kūnui ir sielai. Po tokio atsipalaidavimo pailsi ne tik protas, bet ir raumenys, sąnariai ir visas organizmas! Kaune apstu įvairių masažų salonų, kurie suteiks Jums pačią didžiausią relaksaciją, o išėję iš SPA centro jausitės kur kas laimingesni, pakylėti ir būsite geros nuotaikos. Tačiau, kai procedūrų sąrašas toks ilgas, kaip išsirinkti...
 • Veido masažas tobulai veido odai

  Neramus gyvenimo būdas, kupinas streso ir nuolatinio bėgimo, nemigos, galų gale net ir oro tarša įtakoja mūsų odos būklę ir greitesnį raukšlių atsiradimą. Rinkoje – nemažai priemonių, kurios gali efektyviai kovoti su senėjimo požymiais, tačiau švelniausias ir rūpestingiausias – žmogaus rankų prisilietimas, t. y. veido masažas. Jis leidžia mums atsipalaiduoti, atsipūsti nuo...
 • 7 patarimai sportininkams apie potrauminę reabilitaciją

  REABILITACIJA – ILGAS IR KOKYBIŠKAS GYVENIMAS Dirbdami su įvairias pacientais supratome, kad reabilitacija, ligų profilaktika ir gydymas siejasi su ilgu ir kokybišku gyvenimu. Tik sveikas žmogus gali jausti gyvenimo pilnatvę, ilgai išlikti aktyvus ir jaustis laimingas. Todėl klinikos ir gydytojo KREDO pasirinkau savo mokytojo, profesoriaus A.Kriščiūno, išsakytą mintį „...
 • Holivudo verta šypsena – greita ir efektyvu

  Visi kartais pasvajojame apie tobulai baltą Holivudo žvaigždės šypseną. Tobulai balti dantys kiekvienam suteikia drąsos ir neįkainojamo pasitikėjimo savimi. Šiuolaikinės technologijos suteikia galimybę turėti spindinčią šypseną per neįtikėtinai trumpą laiką, o rezultatas išlieka ilgą laiką. Dantų balinimas – šiais laikais dažnai odontologų atliekama estetinė procedūra, atkurianti...
 • Blogas kvapas iš burnos – kas antram?!

  Pagrindinės priežastys, dėl kurių iš viduramžių lietuvio burnos, kaip tvirtinama rašytiniuose šaltiniuose, nemalonus kvapas sklisdavo net per dešimt žingsnių – skorbutas, ėduonis ir pūliniai burnoje, plaučių ir žarnyno ligos. Nors viduramžiai jau senokai baigėsi, blogas burnos kvapas iki šių dienų persekioja ne tik mūsų tautiečius. Teigiama, kad su juo susiduria kone kas antras Žemės...
 • 1000 km piligrimų kelią „Camino de Santiago“ įveikęs lietuvis: prireikė daug pastangų ir pasiruošimo

  Einant ilgus atstumus aš ne tik bandau atsiriboti nuo rūpesčių, bet ir sportuoju bei tvirtinu savo kūną“, – sako 1000 kilometrų piligrimų kelią „Camino de Santiago“ įveikęs lietuvis Naurimas Zaveckas. Pasakodamas savo kelionės istoriją vyras atskleidžia, kad fizinis pasirengimas žygiui užtruko daugiau nei pusę metų, o pasirinkta kokybiška vaikščiojimo įranga leido...
 • „Masažo miestas“ specialistai pataria, kaip tinkamai pasirinkti masažą

  Tikriausiai ne vienas girdėjęs, kad masažas – tai gera profilaktinė ir gydomoji priemonė nuo daugelio ligų. Masažo pagalba galima sumažinti kamuojantį skausmą, pakelti nuotaiką, atsipalaiduoti, spręsti galvos, nugaros, kaklo, pečių ar kojų skausmų problemas ar netgi spręsti nelygios odos (celiulito) problemas. Nors atrodytų, kad „Masažo miestas“ lankytojai apie masažą žino...
 • Dietologė: kodėl ryto nereikėtų pradėti vandeniu su citrina?

  Kodėl ryto nereikėtų pradėti vandeniu su citrina? Šešios ar aštuonios stiklinės vandens per dieną? Įskaičiuoti arbatą, sultis ir sriubas? Vartoti virintą, tirpsmo ar jonizuotą vandenį? Gerti valgant ar prieš valgį? Mitus apie vandenį ir jo vartojimą paprašėme išsklaidyti Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoją dietologę Liną Barauskienę. Tai kiek gi stiklinių vandens per parą...
 • 10 mankštos pratimų būsimoms mamoms

  Vaikelio laukimas – vienas gražiausių ir atsakingiausių laikotarpių moters gyvenime. Ir nors daugelis būsimoms mamytėms siūlo tik mėgautis poilsiu ir leisti sau kiek įmanoma daugiau patinginiauti, tai nėra pats geriausias patarimas. Lengva mankšta į naudą kiekvienam, o besilaukianti moteris – ne išimtis. Specialiai nėščiosioms pritaikyti mankštos pratimai ne tik padės išlikti...
 • Vizitas pas skausmo gydytoją

  Skausmo gydytojas – Lietuvoje dar nėra gerai pažįstamas specialistas, tad pas jį atvykęs pacientas nežino, ko tiksliai gali tikėtis konsultacijos ir gydymo metu. Dažnai turėdamas kuo daugiau informacijos apie tai, kas laukia pirmojo vizito metu, pacientas tampa ramesnis, labiau atsipalaiduoja ir geriau susikoncentruoja į savo skausmo pojūtį. Visa tai yra itin svarbu, siekiant kuo...