Pagal temą

Grožis ir sveikatingumasGrožio salonų, SPA įrangaOdos grožis ir sveikataKosmetikaSPA paslaugosSportas ir sveikataSveikas maistasKita su medicina susijusi veiklaFondai, organizacijosMokslo, mokymo įstaigosŽiniasklaidos priemonės, specializuoti leidiniaiMedicininiai tyrimaiDiagnostikaMedicininiai tyrimaiMedicinos įranga, medžiagosHigiena ir sveikataKlausa, otorinolaringologijaMedicininė aprangaMedicinos įranga ir priemonėsOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaDantų protezų gamybaDantų implantavimasOdontologijos įranga ir medžiagosOdontologijaOrtodontijaVaikų odontologijaOptika, akių gydytojaiAkių sveikataPrivačios gydymo įstaigosMoters sveikataAlergijaAusų, nosies, gerklės ligosChirurgijaDantų protezų gamybaDantų implantavimasOdos grožis ir sveikataDializėSveika mitybaEndokrinologiaEstetinė medicinaVirškinimo ligosGenetikai, konsultacijos ir tyrimaiUžkrečiamosios ligos, profilaktikaDiagnostikaŠirdies ligosKosmetinė dermatologijaKraujagyslių chirurgijaLazerinė medicinaLogopedaiMoters sveikataManualinė terapija, osteopataiMasažai, kineziterapija, fizioterapijaMedicininiai tyrimaiApie sveikatąNeurologijaOdontologijaAkių sveikataOnkologijaOrtopedijaPlastinė chirurgijaAktualijosProfilaktiniai sveikatos patikrinimaiProktologijaPsichologijaPlaučių ligosReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSkiepaiSlauga, ligonių priežiūraŠeimos gydytojaiPriklausomybių gydymasVyro sveikataVaikų odontologijaVaikų sveikataVidaus ligų gydytojai, terapeutaiVaistinės, farmacijos įmonėsMaisto papildai, vitaminaiVaistai, farmacijaVaistažolėsVaistai, farmacijaViešosios gydymo įstaigosGreitoji medicinos pagalbaLigonių kasosPoliklinikos, pirminės sveikatos priežiūros centraiReabilitacija, sanatorinis gydymasSkausmo medicinaSlauga, ligonių priežiūraSocialinės paslaugos

Gimdos kaklelio vėžys – kartais abejingumo sau pasekmė

2017 m. gegužės 30 d.

Gimdos kaklelio vėžys mano draugę pasiglemžė, kai jai buvo vos 32-eji. Liko šeima ir nedidelis, bet klestintis verslas. Paskutinį kartą mačiau ją išsekintą ligos Santariškėse, Nacionaliniame vėžio institute. Tada ir sužinojau. Aštuoneri metai... Tiek laiko ji buvo nesilankiusi pas gydytoją ginekologą, kai buvo diagnozuotas trečios stadijos gimdos kaklelio vėžys. Savo likimą ji nulėmė pati...

Liga – abejingumo sau rezultatas

Gąsdinančią diagnozę – gimdos kaklelio vėžys – kasmet mūsų šalyje išgirsta 450–500 moterų. Kone pusei jų (40 proc.) diagnozuojama vėlyva ligos stadija. Vėlyvų stadijų gimdos kaklelio vėžys gydomas sunkiai, pasveikti – nedaug vilčių.

Tokia statistika ne tik liūdina, bet ir glumina, nes gimdos kaklelio vėžys – liga, kurios išvengti yra visos galimybės. Ji vystosi lėtai, ne vienerius metus. Jei moteris nuolat rūpinasi savo ginekologine sveikata, tikrinasi profilaktiškai, gimdos kaklelyje aptikus ikivėžinių pakitimų, galima užbėgti ligai už akių. Tai, kad kasmet daug ligos atvejų nustatoma jau vėlyvos stadijos, reiškia viena – moterys savo sveikatai skiria pernelyg mažai dėmesio ar net visai neskiria, sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė Kristina Norvilaitė.

Gera savijauta – dar ne pretekstas atsisakyti vizito pas ginekologą

Kiekviena moteris, net ir neturinti jokių nusiskundimų, pas ginekologą turėtų apsilankyti ne rečiau kaip kartą per metus. Lietuvos moterys vengia tokių vizitų. Gydytojo kabineto duris lietuvės praveria dažniausiai tik tuomet, kai sutrinka sveikata ir atsiradę negalavimai pradeda trukdyti normaliam gyvenimui.

Gydytoja K. Norvilaitė sako, kad pasitaiko moterų, kurios nesilanko pas gydytoją ginekologą kone dešimt metų, nes jaučiasi gerai ir esą nėra ko tikrintis. Apmaudu, kai joms tenka diagnozuoti jau pažengusias onkologines ligas, kurioms reikalingas sudėtingas kompleksinis gydymas, irgi ne visais atvejais efektyviai padedantis.

Derėtų suprasti, kodėl reikalinga profilaktinė patikra, sako gydytoja K. Norvilaitė. Gimdos kaklelio vėžys – liga, kuri neprasideda staiga. Ji vystosi ilgai, kartais tai trunka ir dešimt ar dvidešimt metų, o aptikus ikivėžinių ląstelių pakitimų per profilaktinį patikrinimą, dažnai ligos vystymąsi galima sustabdyti ir grąžinti moteriai sveikatą.

Profilaktinė patikra ar gimdos kaklelio citologinis tyrimas yra neskausmingi, o pastarasis kartą per trejus metus atliekamas nemokamai. Be to, tai neužtrunka ilgai – vos 15–30 minučių.

Apsilankius pas ginekologą, pirmiausia surenkami reikiami duomenys apie moters sveikatos būklę, t. y. esamas ir buvusias ligas, gimdymų skaičių, operacijas ir kt., atliekama ginekologinė apžiūra. Konsultuojantis gydytojas gali rekomenduoti konkrečiai pacientei reikalingų tyrimų.

Kiekvienai pacientei per kasmetę patikrą rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio ląstelių citologinį (PAP tepinėlio) ir ultragarsinį tyrimus.

Gydytoja K. Norvilaitė primena, kad mūsų šalyje vykdoma gimdos kaklelio vėžio profilaktinė programa, skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Pagal ją kartą per trejus metus gimdos kaklelio citologinis tyrimas atliekamas nemokamai. Gavus jo rezultatus, gali prireikti atlikti kolposkopiją ir biopsiją, kurios leidžia objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Daugeliu atvejų tai yra pakankama priemonė gimdos kaklelio vėžio diagnostikai ir prevencijai.

Liga vystosi ir be jokių simptomų

Nepaisant galimybės išvengti vėžio tikrinantis periodiškai, dalyvaujant nemokamoje gimdos kaklelio vėžio ankstyvos diagnostikos programoje, lietuvės pas ginekologą lankosi nenoriai.

Galbūt tai lemia ir didelis šiuolaikinių moterų užimtumas. Jos triūsia darbe, daug keliauja, nemaža dalis – emigravusios. Esant dideliam užimtumui, laikas bėga labai greitai, moterys tiesiog pamiršta rūpintis savo sveikata, taip pat ir apsilankyti pas ginekologą. Vizitai atidėliojami ir todėl, kad nejuntama jokio sveikatos pablogėjimo. Tuo tarpu pavojus ir slypi tame, kad ikivėžinės būklės nesukelia jokių simptomų. Moterys niekuo nesiskundžia, jaučiasi sveikos ir darbingos.

Gimdos kaklelio vėžys dažniau atakuoja būtent darbingo amžiaus moteris. Jo aukomis paprastai tampa 40-50-metės, sukūrusios šeimas, turinčios vaikų, darbą. Jos labai užsiėmusios, todėl neateina pasitikrinti profilaktiškai, nes tiesiog nemato tam priežasčių.

Jei apie diagnozuotą gimdos kaklelio vėžį moteris išdrįsta papasakoti viešai, paprastai pradeda nuo to, kad žinia apie ligą trenkė lyg perkūnas iš giedro dangaus. Apie tai, kad „perkūnas trenkia“ pas ginekologą apsilankius po kelerių ar net keliolikos metų pertraukos, neakcentuojama.

Profilaktinė apžiūra, jei nustatoma gimdos kaklelio ląstelių pakitimų ir juos pavyksta laiku išgydyti, gali išgelbėti moterį nuo galimos onkologinės ligos sukeliamų fizinių ir dvasinių kančių.

Aptiktos pakitusios ląstelės pašalinamos nesudėtingos procedūros metu. Ji atliekama dienos stacionare, todėl pacientė ligoninėje praleidžia vos kelias valandas ir būna išrašoma į namus.

Procedūros metu pašalintos pakitusios ląstelės ištiriamos. Tyrimo rezultatai gaunami po savaitės. Pagal histologinio tyrimo atsakymą gydytojas rekomenduoja pacientei gydymą, kada reikalingas pakartotinis vizitas gimdos kaklelio ląstelių tyrimui paimti bei sveikatos būklei įvertinti.

Grėsmingiausias – žmogaus papilomos virusas.

Didžiausias rizikos veiksnys – žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija. Ji nustatoma daugiau nei 99 proc. moterų, kurios suserga gimdos kaklelio vėžiu. Susirgimą onkologine ginekologine liga lemia ir kiti rizikos veiksniai, tokie kaip ankstyvi lytiniai santykiai, dažna lytinių partnerių kaita, lytiniu būdu plintančios ligos, daugkartiniai gimdymai, nėštumo nutraukimai, rūkymas, alkoholis ir kiti dalykai, kurie sekina organizmą, silpnina jo imunitetą.

 

Užsikrėsti žmogaus papilomos virusu, sukeliančiu gimdos kaklelio vėžį, gali kiekviena lytiškai aktyvi moteris. ŽPV būna įvairių tipų, jie klasifikuojami pagal vėžio sukėlimo rizikos laipsnį. Žinoma daugiau nei 150 ŽPV tipų, aukštos ir žemos rizikos. Onkogeniškiausiais laikomi 16 ir 18 viruso tipai.

ŽPV pažeidžia gimdos kaklelio ląsteles ir jeigu virusas nepasišalina iš organizmo, ilgainiui šie pakitimai virsta vėžiu. Dauguma užsikrėtimų praeina be simptomų ir virusas natūraliai pašalinamas iš organizmo. Statistiškai penkios lytiškai aktyvios moterys iš dešimties anksčiau ar vėliau užsikrečia virusu, nors tik nedidelei daliai jų infekcija gali sukelti ikivėžinių ar vėžinių pakitimų.

Patekus virusui, organizmas gali pats su juo susidoroti, bet kartais jis lieka gimdos kaklelyje ir ilgainiui sukelia pakitimų. Ar gimdos kaklelyje yra ŽPV virusas, galima nustatyti atlikus onkocitologinį tyrimą skystoje terpėje, papildomai ištyrus ir dėl viruso. Taip moteris gali sužinoti, ar yra šio viruso turėtoja.

Nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio ŽPV efektyviai apsaugo vakcina. Yra keletas vakcinos variantų. Pats naujausias – devynvalentė, ja galima pasiskiepyti ir Lietuvoje.

Nors skiepytis nuo žmogaus papilomos viruso efektyviausia iki lytinio gyvenimo pradžios, tai padaryti galima ir vėliau. Rekomenduojama skiepytis ir toms moterims, kurios jau gyvena lytinį gyvenimą, nes taip sumažinama rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu.

Gali tykoti visa puokštė pavojingų ligų

Ginekologiniai moters sveikatos sutrikimai nebūtinai reiškia, kad tai onkologinės ligos požymiai. Gydytoja K. Norvilaitė sako, kad moterų ginekologinių ligų yra labai daug, dažniausi jų simptomai – pasikeitusios išskyros, pakitęs mėnesinių ciklas – išnykimas, pernelyg dažnas kartojimasis, neįprastas gausumas, skausmas ar atsiradęs kraujavimas tarp mėnesinių ir kt.

Minėti moterų nusiskundimai dažniausiai būna simptomai nepiktybinių ligų, kurios gali būti efektyviai gydomos.

Neretai diagnozuojami makšties, gimdos kaklelio uždegimai, gimdos miomos, įvairiausios cistos, polipai, gimdos gleivinės išvešėjimas ar endometriozė.

Nors didžiausią nerimą keliančiomis ginekologinėmis ligomis laikomos onkologinės, Lietuvoje diagnozuojama ir daugiau klastingų, sunkių pasekmių sukeliančių ginekologinių ligų, plintančių lytiniu būdu.

Gydytoja akušerė-ginekologė K. Norvilaitė sako, kad viena jų – chlamidiozė. Ji pasireiškia labai menkais simptomais, užsikrėtusi moteris ilgai nieko nejaučia. Vėlesnėje ligos stadijoje gali atsirasti pilvo skausmai, išskyros, kraujavimas ne ciklo metu, o neretai chlamidiozės padariniai gali būti nevaisingumo priežastis.

Kitos pavojingos lytiškai plintančios ligos yra sifilis, herpesas, trichomonozė, gonorėja, ŽIV, o užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis kartais pakanka ir vienų lytinių santykių. Profilaktine priemone, padedančia sumažinti tikimybę užsikrėsti lytiniu būdu plintančia infekcija, laikoma barjerinė kontracepcija – prezervatyvai.

Didelę įtaką lytiškai plintančių ir kitų ginekologinių ligų prevencijai turi ir visuomenės, ypač moksleivių, lytinis švietimas.

Pas gydytoją – patvirtinimo, kad esate sveika

Ginekologinėmis ligomis gali sirgti bet kokio amžiaus moterys. Pačios pavojingiausios yra onkologinės ligos, tokios kaip gimdos kaklelio, gimdos, makšties, kiaušidžių vėžys ir kt. Apskritai onkologinės ligos dažniau diagnozuojamos vyresnėms moterims, bet pasitaiko ir jaunoms, todėl reguliariai turėtų tikrintis bet kokio amžiaus moterys. Tiesiog privalu nuo jaunystės išsiugdyti įprotį reguliariai lankytis pas ginekologą ir tai daryti profilaktiškai iki gilios senatvės.

Gegužės 28-ąją minime Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną. Šia proga Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė Kristina Norvilaitė linki visoms moterims būti sveikoms ir gražioms kiekvieną savo gyvenimo laikotarpį – nuo jaunystės iki pat senatvės. Nepamiršti rūpintis savo sveikata ir kreiptis į gydytojus ne tada, kai jau blogai, o reguliariai tikrintis, ar esate sveika, pataria gydytoja.

Nauji straipsniai

 • Ginekologė Klaipėdoje Inga Gruzdienė: „Svarbu nepamiršti savęs“

  Kaip dažnai, gyvendami kasdieniuose rūpesčiuose, ar laukdami švenčių žmonės verčiasi per galvas, skęsdami darbuose ar rūpindamiesi namais, valgiais, ieškodami dovanų, tačiau apie save dažnai pamiršdami. Klaipėdoje įsikūrusios gydytojos akušerės-ginekologės Ingos Gruzdienės klinikos specialistai primena visus namų kampus siekiančioms aprėpti moterims pirmiausia pasirūpinti savo sveikata ir gera...
 • Endermologija – viskas, ko reikia!

  ENDERMOLOGIJA (LPG MASAŽAS) YRA VIENAS POPULIARIAUSIŲ FIGŪROS KOREKCIJOS IR VEIDO ODOS ATJAUNINIMO METODŲ, KURIUO NAUDOJASI GROŽIO SALONŲ LANKYTOJAI VISAME PASAULYJE. KITAIP NEI DAUGELIS ESTETINĖS MEDICINOS PROCEDŪRŲ, ENDERMOLOGIJA NETURI ŠALUTINIO POVEIKIO, TAIP PAT NEREIKIA ATSIŽVELGTI Į KLIENTO AMŽIŲ IR METŲ LAIKĄ. PROCEDŪRA YRA TOKIA SAUGI, KAD JĄ GALIMA ATLIKTI NETGI NĖŠČIOMS IR...
 • NIPT NATIVA tyrimai

  NIPT NATIVA - Naujos kartos vaisiaus DNR tyrimas KODĖL VERTA RINKTIS NATIVA NATIVA - tai greitas ir saugus neinvazinis prenatalinis tyrimas, skirtas Dauno sindromo ir dažniausių chromosominių anomalijų nustatymui. Ankstyvas Atliekamas nuo 10-os nėštumo savaitės. NATIVA pateikia patikimus ir saugius rezultataus iš motinos kraujyje, esančios vaisiaus DNR...
 • Tai, ką reikia žinoti apie vitaminą D

  Vitaminas D tai riebaluose tirpus vitaminas, dar kitaip vadinamas saulės vitaminu. Svarbiausias jo vaidmuo – kaulų augimas ir tinkamos mineralizacijos palaikymas, tačiau jis dalyvauja ir kituose svarbiose organizmo reakcijose tokiose kaip ląstelių gyvavimo cikle, neuroraumeninėse ir imuninėse funkcijose, taip pat dalyvauja organizme mažinant esantį uždegimo procesą. Tad pastebima, jei...
 • Dermatologai rekomenduoja - organinė gėlių kosmetika

  Šiandien mūsų kasdienybė sunkiai įsivaizduojama neskiriant laiko sau, kiekviena moteris ar mergina puoselėja savo odą, gražinasi, ryškina privalumus ar maskuoja įsivaizduojamus trūkumus. Tačiau ne visos makiažo priemonės gerina odos būklę, tad vertėtų susimąsyti ką tepate ant savo veido. Zuii Organic dekoratyvinė kosmetika yra organinė, natūrali, pagaminta iš gėlių žiedlapių ir augalų...
 • Prisilietimu pasiekime artimojo širdį

  Prisilietimų trūkumas yra vienas pagrindinių socialinio susvetimėjimo, psichopatijos, žiaurumo bei agresijos, o taip pat narkotikų ir alkoholio vartojimo faktorių, netgi kai kurios kitos ligos iš dalies yra sukeliamos lietimo trūkumo ankstyvoje vaikystėje, o žmonės sergantys ir kenčiantys nuo astmos, šizofrenijos buvo išgydyti intensyviu lietimu. Fizinis kontaktas yra pagrindinis būdas motinai...
 • Dailės terapija. Gydomoji kūrybos pusė

  Gydymo menais šaknys – dar priešistorėje Jau priešistoriniais laikais pirmieji gydymo, bendravimo su dievų pasauliu būdai buvo piešimas, vaidyba, muzika. Spalva buvo savotišku žodžiu, gimdančiu arba užmušančiu, geru arba blogu. Įtraukta į ornamento struktūrą arba tapybinį atvaizdą, spalva taip pat atlikdavo ir kitas žodžio funkcijas – palaikyti ryšį ir bendravimą tarp...
 • Kai nugaros skausmas tampa nepakeliamas: ką reikia žinoti apie nuskausminamųjų vartojimą

  Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, beveik 80 proc. žmonių visame pasaulyje yra bent kartą yra jutę nugaros skausmą. Spalio 16 d., minint Pasaulinę stuburo dieną, sveikatos specialistai primena, kad kamuojamiems lėtinių, potrauminių ar epizodinių skausmų svarbiausia surasti skausmo priežastį, o negalavimus malšinantiems nuskausminamaisiais svarbu žinoti jų suderinamumą su kitais,...
 • Kokybiški ir patikimi dantų implantai – kaip neapsirikti?

  Besirenkant implantus, dažniausiais kriterijais įvardijami: patikimumas, aukšta kokybė ir prieinama kaina. 13 m. Panevėžyje ir Vilniuje gyvuojančios RVL odontologijos-implantologijos klinikos veido ir žandikaulių chirurgas dr. Algirdas Lukošiūnas teigia, kad dantų implantai – viso gyvenimo investicija. RVL odontologijos-implantologijos klinikoje dirba 14 specialistų, šeši jų –...
 • Vitamino D vasaros atsargos senka

  Net 89 proc. lietuvių žiemą trūksta vitamino D. Įdomu tai, kad jo kiekis kraujyje išlieka 3–4 savaites, todėl vasarą iš saulės gautos šio vitamino atsargos pradeda sekti jau antroje spalio pusėje. Dalis žmonių rudenį mėgavimąsi saule pratęsia šiltuosiuose kraštuose. Tiesa, yra ir kitų būdų palaikyti rekomenduojamą vitamino D kiekį kraujyje, tačiau, pasak, „SYNLAB Lietuva“...
 • Linkime Jūsų kojoms lengvos kelionės

  Kelionės – vienas smagiausių atostogų praleidimo būdų! Vis dėl to, kartu su pramogomis, nuotykiais ir malonumais, kelionės taip pat gali sukelti ir nemažai streso – ypač Jūsų kojoms. Be to, jog kiekvieną dieną mus nuneša tūkstančius žingsnių, mūsų kojos atlieka ir kitą milžinišką darbą – kojų venos priešinasi žemės traukai ir transportuoja kraują atgal į širdį. Jei judame...
 • Chlorofilas – žaliasis kraujas

  Skystas mėlynžiedės liucernos chlorofilas (476 ml) Chlorofilas – žalios spalvos augalinis pigmentas, kuris lapus nudažo žaliai. Jis kaupia augaluose saulės energiją ir dalyvauja fotosintezėje. Jis augalams reikalingas taip pat, kaip žmogui kraujas. Cheminiu požiūriu chlorofilas labai panašus į hemoglobiną. Skirtumas tik toks, kad chlorofilo sudėtyje yra magnis, o hemoglobino...
 • Susirgau žvyneline. Ką turėčiau žinoti apie šią ligą?

  KAS YRA ŽVYNELINĖ? Žvynelinė (psoriazė) yra labai dažna, lėtinė, autoimuninė, periodiškai atsikartojanti, uždegiminė odos liga. Ja serga apie 2–4 proc. Lietuvos gyventojų, pasaulyje šia liga serga 125 mln. žmonių. Žvynelinės pasireiškimą ir ligos eigą lemia genetiniai, vidiniai bei aplinkos veiksniai. Kartą susirgus, šia liga sergama visą gyvenimą. Žvynelinė pažeidžia ne tik odą,...
 • Keramikiniai Clarity Advanced breketai

  Įsivaizduokite, Jums nebereikėtų slėpti savo šypsenos! Pasitikėjimas savimi, nuostabi šypsena tiek gydymo metu, tiek po jo. Clarity ADVANCED keramika suteikia išskirtines savybes PUIKI ESTETIKA Šie ypatingai maži permatomi breketai yra pagaminti iš naujai sukurtos keraminės medžiagos, suteikiančios patrauklią išvaizdą. Šie breketai yra sukurti taip, kad prisiderintų prie natūralios...
 • Laimėk Clarity Advanced breketus nemokamai

  TIESINKIS SU CLARITY BREKETAIS IR LAIMĖK JUOS NEMOKAMAI Skamba patraukliai? Iš tikrųjų šis pasiūlymas labai daug žadantis. Tikriausiai galvojate apie dantų tiesinimo būdus? Metaliniai breketai, keramikiniai, o gal kapos? Tačiau būtent šis pasiūlymas galioja tik keramikiniams Clarity Advanced breketams. Laimėtojai bus 4 – tai reiškia, kad keturiems iš Jūsų kompensuosime breketų...